Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Deist: Dinleri İnsanlar Oluşturdu...

• Konbuyu başlatan kompLeks
  • Başlangıç tarihi

old_preacher

New member
dinlerin, zamanında suç ortalamasını düşürüp yaşamı biraz daha huzurlu kılma amaçlı olarak ortaya çıkarıldığı görüşü paylaşılmış.

İslam dinini baz alırsak, başta peygamberimiz olmak üzere onu izleyenler ve İslam'ı yaymaya çalışanlar çok büyük işkenceler gördüler, pek çoğu işkenceyle öldürüldü, tümü yurtları olan Mekke'den çıkarıldı, yıllarca kanlı savaşlar oldu. o dönemde putperestler öylesine güçlü ve hakimdiler ki, yeni bir din açıklamanın sonuçlarına katlanacaklarını, açıklayanlar biliyorlardı.

çünkü putperestlerde sadece zenginler huzurlu bir hayat sürerdi, bir nevi orta çağ avrupasındaki soylu-köylü ilişkisi gibi. geri kalanına hiç değer verilmezdi, hayvandan farkları yoktu. kız çocuklarının doğar doğmaz değersiz oldukları için diri diri toprağa gömüldüğünü biliyoruz. İslam'ın yayılması putperest zenginlerin rahat yaşamının sonu olacaktı, bunu biliyorlardı, çünkü İslam, onların sapıklığını, zevk-sefa düşkünlüğünü, adaletsizliğini yasaklıyor, herkesin eşit şartlarda yaşamasını öngörüyordu, insan hayatına değer veriyordu. bu yüzden İslam'ı açıklayanlar işkence görecekler, öldürülecekler, ve yurtlarından çıkarılacaklar idi, çünkü her şeyin kontrolü putperestlerde idi.

pekala, peygamberimiz ve sahabeleri bunu çok çok iyi bilmelerine rağmen, neden böyle bir yola gitsinler? kaldı ki peygamberimiz de, onu ilk izleyenlerden olan hz. ömer ve hz. hamza da iyi mevkilerde, varlıklı kişilerdi. refah içinde, etliye sütlüye karışmadan yaşamak varken, neden böyle bir şey yapmak için bile bile hayatlarını tehlikeye atsınlar?

daha çok mal-mülk-makam için deseniz, adam öldürmenin karınca öldürmekten farksız olduğu bir ortamda, zaten varlıklı ve koşullara göre yeterince iyi durumda olan kişilerin, öldürülme ve işkence görme ihtimali çok çok yüksek olmasına rağmen, kendileriyle alakası olmayan insanların huzurunu biraz olsun arttırmak için böyle bir işe kalkışmaları sizce mantıklı mıdır? kimsenin mal-mülk için böyle bir şeye kalkışacağını sanmam.

K

kompLeks

Guest
kompleks ben nerden biliim senle groll un son nefesinde imanlı olup olmayacağını..şu ana kadar yazdıklarınızdan kafir olduğunuz görünüyor..sonrasını bilemem allah hidayet versin..

ben de diyorum ki yargılayıp hüküm verme yetkisi sana mı verilmiş. belki de ben birine öyle bir iyilik yaptım ki veya insanlık için öyle bir iyilik yaptım ki o iyilik tüm günahlarımı affettirecek. nereden biliyorsun sen beim hayatımı nasıl yaşadığımı. kime ne yaptığımı? bilemezsin. gelecekte ne yapacağımı da bilemezsin. inandığın kitap birine açık açık kafir diyebileceğini yazıyor mu? bu yetkiyi sana veriyor mu?

K

kompLeks

Guest
sayın old_preacher;

güzel bir cevap yazmışsınız. yazdığınız yorumun konuyla ilgili olması beni çok mutlu etti. o kadar sıkılmıştım ki konuyla ilgisiz yorumlara cevap yazmaktan. 13 sayfa yazdık ama bunun 3-4 sayfası konuyla ilgilidir. hemen sizin yorumunuza cevap yazayım.

dinlerin, zamanında suç ortalamasını düşürüp yaşamı biraz daha huzurlu kılma amaçlı olarak ortaya çıkarıldığı görüşü paylaşılmış.

evet bu benim görüşüm ve iddiam. ateşe ve öküze tapmak dahil tüm inançların bu ve buna benzer bir amaçla ortaya çıktığına inanıyorum.

İslam dinini baz alırsak, başta peygamberimiz olmak üzere onu izleyenler ve İslam'ı yaymaya çalışanlar çok büyük işkenceler gördüler, pek çoğu işkenceyle öldürüldü, tümü yurtları olan Mekke'den çıkarıldı, yıllarca kanlı savaşlar oldu. o dönemde putperestler öylesine güçlü ve hakimdiler ki, yeni bir din açıklamanın sonuçlarına katlanacaklarını, açıklayanlar biliyorlardı

çünkü putperestlerde sadece zenginler huzurlu bir hayat sürerdi, bir nevi orta çağ avrupasındaki soylu-köylü ilişkisi gibi. geri kalanına hiç değer verilmezdi, hayvandan farkları yoktu. kız çocuklarının doğar doğmaz değersiz oldukları için diri diri toprağa gömüldüğünü biliyoruz. İslam'ın yayılması putperest zenginlerin rahat yaşamının sonu olacaktı, bunu biliyorlardı, çünkü İslam, onların sapıklığını, zevk-sefa düşkünlüğünü, adaletsizliğini yasaklıyor, herkesin eşit şartlarda yaşamasını öngörüyordu, insan hayatına değer veriyordu. bu yüzden İslam'ı açıklayanlar işkence görecekler, öldürülecekler, ve yurtlarından çıkarılacaklar idi, çünkü her şeyin kontrolü putperestlerde idi.

çok güzel. o dönemde putperestlerin, zenginlerin zevk ve sefa içinde sapık bir biçimde yaşadığını. adaletsiz olduklarını, kızların diri diri gömüldüğünü, alt tabakanın hayvandan farksız olduğunu söylüyorsunuz. islam ise herkesi eşit kıldığı için, islamın gelmesi putperestlerin kontrolünü kaybetmelerine neden olacaktı en başta putperestler buna karşı çıkacaktı. buraya kadar çok güzel.

pekala, peygamberimiz ve sahabeleri bunu çok çok iyi bilmelerine rağmen, neden böyle bir yola gitsinler? kaldı ki peygamberimiz de, onu ilk izleyenlerden olan hz. ömer ve hz. hamza da iyi mevkilerde, varlıklı kişilerdi. refah içinde, etliye sütlüye karışmadan yaşamak varken, neden böyle bir şey yapmak için bile bile hayatlarını tehlikeye atsınlar?

daha çok mal-mülk-makam için deseniz, adam öldürmenin karınca öldürmekten farksız olduğu bir ortamda, zaten varlıklı ve koşullara göre yeterince iyi durumda olan kişilerin, öldürülme ve işkence görme ihtimali çok çok yüksek olmasına rağmen, kendileriyle alakası olmayan insanların huzurunu biraz olsun arttırmak için böyle bir işe kalkışmaları sizce mantıklı mıdır? kimsenin mal-mülk için böyle bir şeye kalkışacağını sanmam.

hz. ömer ve hz. hamza'nın ne kadar varlıklı olduğunu bilmiyorum. bunu araştırmam lazım. tabi araştırdığım kaynakların güvenirliğini de araştırmam lazım. ama istedikleri kadar varlıklı olsunlar düşüncem, iddiam ve sonuç değişmez. çünkü kızların diri diri gömülmesini görmek ve bunu engellemek için fakir olmaya gerek yok. ortada bozuk bir düzen varsa ve bu düzenin varlığı sizi rahatsız ediyorsa istediğiniz kadar varlıklı olun, bu duruma seyirci kalmak bile sizi mutsuz eder. canınız pahasına da olsa bu yolda ölmek sizi mutlu eder. bu tür örnekler günümüzde de var. bu çok garip değil. bir insan çok zengin olmasına rağmen, sokakta yaşayan evsiz barksız çocukların olması onu rahatsız edebilir. kendisi istediği kadar zengin olsun, rahat yaşasın, karnı tok olsun,onların orada aç susuz yaşadığını bilmek onu mutsuz eder. ve sonunda sokak çocukları için yardımda bulunur, evlat edinir, çocuk esirgeme kurumuna bağış yapar vesair. yani kendisi rahat olmasına rağmen düzeni değiştirmeye çalışır. hayvanseverleri düşünün. hayvanların soyu kurumasın diye canını tehlikeye atanlar var. rahat yaşamlarından vazgeçenler var. eşitliği, adaleti, huzuru istemek için illaki fukara veya ezilen olmaya gerek yok. var olan düzen sizi rahatsız ediyorsa gerekirse canınızı bu uğurda hiçe sayabilirsiniz. ben de bu şekilde yaşıyorum hayatı. şuan ki düzen beni rahatsız ediyor. param olsa da evim olsa da arabam olsa da mutlu olamıyorum. bunun parayla pulla ilgisi yok. bu kadar yorum yazıyorum. benim bundan maddi ne çıkarım olabilir ki? kimse bana desit olduğum için oy vermez. kimse bana deist olduğum için zekat vermez veya bağışta bulunmaz. kısacası ben hiçbir şekilde bu işten rant sağlayamam.

konunun açılış yazısında da belirtim. islam o dönem için gerekli idi toplum düzeni bozuktu. ben o dönemde olsam islamı hemen kabul ederdim. eski düzenden ve putperestlikten bin kat daha güzel çünkü. eşitlik adalet getiriyor. o döneme göre mükemmel bir yaşam tarzı. insanın inanma ihtiyacını da doyuruyor ve güzel bir ahlak kazandırıyor. ama şuan aynı şeyi söyleyemem. aradan 14oo yıl geçti. ben dinin misyonunu tamamladığına inanıyorum. zaten sayın bekir'in de dediği gibi bu toplum artık dinden çok uzak. 11 ay boyunca her haltı yiyip herşeyi yapıyorlar. ramazanda müslüman olduklarını hatırlayıp 11 ayın günahını çıkarıyorlar. zekat verirken bile milim milim hesap yapıyorlar. ramazanda kadir gecesi oruç tutanlar had sayıya ulaşıyor sevabı daha fazla diye. sevabın çetelesini tutuyor millet. millet günah diye içki içmiyor. günah olmasa içecekler. ben günah olmadığına inandığım halde içmiyorum. millet çoğu şeyi günah olduğu için yapmıyor. çoğu şeyi de sevap olduğu için yapıyor. ben günah olmadığını bildiğim halde çoğu günah saydığınız şeyi yapmıyorum. sevap kazanma derdim olmadığı halde iyilik yapıyorum, hayatı dürüst yaşıyorum. müslüman olmadığım halde eminim çoğu müslümandan daha müslüman yaşıyorumdur. böyle yaşamak için bir çıkarım olmasına gerek yok ki. benim böyle yaşamam için sonunda cennet ya da cehennem vaad edilmesine gerek yok. çoğu insan cennete nasıl gideceğinin ya da cehenneme nasıl gitmeyeceğinin hesabını yapıyor. tamamen hesap kitap işine dönüştürmüşler yani. insanın ahlaklı, temiz, düzgün, dürüst olması için illaki bir dine mensup olması gerekmiyor ki. kendimi ve bir çok arkadaşımı buna örnek verebilirim. müslüman ya da bir dine mensup olmak da dürüst olduğunun göstergesi değildir.

hiç bir din artık yeterli gelmiyor. kuralların değişmesi gerekiyor. bu düzen kimseyi mutlu etmiyor. beni de etmiyor. çok sığ düşünen insanlar var çevremde. neden öyle düşündüklerinin sebebini araştırdığımda karşıma hep din çıkıyor. belli bir yaştan sonra değiştiremiyorsun da. çevren öyle olunca istediğin kadar malın mülkün olsun, çevren değişmedikten sonra mutlu olamazsın.

K

kompLeks

Guest
Vakıf olduğunuzu iddia ettiğiniz "topraktan yaratılma" konusuna gerçekten vakıfmısınız diye sordum. Bir tane de olsa o şekline vakıfım demeniz yeterli bir cevap değildir. Vakıf olduğunuz bilgiyi aktarırmısınız.
Sizin kime ve neye cevap yazdığınızı da bilmiyorum. Ortaya bir soru attım siz cevapladınız, bana göre eksik cevaplamıştınız. O neden ile soruyu devam ettirdim. Sizde yukarıdaki cevabı verdiniz. Ama dediğim gibi yeterli değil, hatta içi dolu olan bir şey değil. Sadece vakıfım demek yetmez. Vakıf olduğunuz o bilgi ne ise, onu istiyorum. Madem vakıfsınız bu konuya o halde bilgilendirmenizi rica ederim. Ayrıca, başka bir yaratma konusunda İsa (as.)'ı örnek verdim. Bu da başka bir yaratma çeşidi dedim. Hadi Adem (as.) topraktan yaratıldı gözle görülür ve elle tutulur bir maddeden yani. O neden ile bunu yaratma olarak kabul etmiyorsanız "İsa (as.) neyden yaratıldı ?" sorusunun cevabını da beraberinde verin isterseniz.

peki ilk önce benim yazdıklarımı okuyarak kime ve neye cevap yazdığımı öğrenin isterseniz. vakıf olduğum bilgiyi aktarayım: insanın topraktan yaratıldığı kur'anda bir kaç ayette geçer. bu da benim daha önce kullandığım bir cümleyi destekler. kanıttır. yaratmak demek sadece yoktan var etmek demek değildir. yaratmak bir şeyi başka bir şeye dönüştürmek anlamında da kullanılır. ben de bu anlamda kullandım zaten. dolayısıyla yaratmanın oluşturma anlamı da vardır. kaldı ki ilk insanın topraktan yaratılması benim düşüncemi destekler. bu topraktan dönüştürüldüğünü ve oluşturulduğunu kanıtlar. ben de bu anlamını söylemiştim ve bu anlamını cümlemde kullandım. önce yazılarımı okuyun isterseniz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bekir kardeşimede iki çift lafım var.Beni saçma sapan bie nedenden banlamış 1 hafta sağolsun.Sanırım ''rakı+balık'' kelimesi yüzünden sünnete aykırı tutum sebebiyle yapmış bunu.Benim inancıma göre ketçaplı makarna neyse rakı+balıkta odur.Benim yazım kendi görüşüne ters düştü diye banlancaksam eğer sitenin sloganını ''Ne olursan ol gel demek'' yerine sanırım ''müslüman ol gel yoksan banlanırsın'' demek daha doğru olur.

Anlatamadık ya da anlamak istemiyorsun sayın groll.
Siz bu formun kurallarını okuyarak, kabul ederek yazıyorsunuz.
Üstelik bu forumda yazmanız sizin için bir mecburiyet arz e t m e m e k t e.
Sizin görüşünüz bu forum kurallarına ters ise, ya da bu forum kuralları sizin görüşlerinize ters ise; ya kendinizden fedakarlık edip kurallara uyacak, ya da özgürce bir başka; kuralları sizi bağlamayan bir forumda yazacaksınız.
"Ne olursan ol gel, ne bilirsen onu dayat" demek değildir, bunu lütfen anlayın.
Son olarak, ne olursan ol gel, kurallara uymazsan banlanırsın demek daha doğru olur...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

hiç bir din artık yeterli gelmiyor. kuralların değişmesi gerekiyor. bu düzen kimseyi mutlu etmiyor. beni de etmiyor.

Atladığınız bir ayrıntı nedeni ile bu düşünceniz tamamen boşta kalıyor sayın kompLeks. Din ki tek din İslamdır, kurallarına tam tamına uyarsanız mutlu eder.

groll

New member
Atladığınız bir ayrıntı nedeni ile bu düşünceniz tamamen boşta kalıyor sayın kompLeks. Din ki tek din İslamdır, kurallarına tam tamına uyarsanız mutlu eder.

Tek din İslam değildir.Dünya üzerinde 4300 din vardır.Siz İslam inandığınız için size tek geliyor.Hindistandaki adama sorsan ona görede tek din budizmdir.İnsan doğacağı yeri önceden seçme lüksüne sahip değildir.Dolayısıyla dininide seçme lüksüne sahip değildir.Birey büyürken toplum onu şekillendirir,empoze eder imzamda yazdığı gibi.Bir kısım ise sorgular,doğruyu arar ''neden'' sorusu sorar ve hazır bilgiyi reddeder benim gibi.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Tek din İslam değildir.Dünya üzerinde 4300 din vardır.Siz İslam inandığınız için size tek geliyor.Hindistandaki adama sorsan ona görede tek din budizmdir.İnsan doğacağı yeri önceden seçme lüksüne sahip değildir.Dolayısıyla dininide seçme lüksüne sahip değildir.Birey büyürken toplum onu şekillendirir,empoze eder imzamda yazdığı gibi.Bir kısım ise sorgular,doğruyu arar ''neden'' sorusu sorar ve hazır bilgiyi reddeder benim gibi.

Bize göre, İslam'a göre, Müslüman'a göre tek din İslamdır.

groll'e göre din 4300 çeşittir.

groll'ün inancı bizi bağlamıyor. groll'ün 4300 çeşid dini İslamForum'u hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Zira İslamForum'un işi de, gücü de İslam. Üstelik Kur'an ve sünnet ışığında ve ehli sünnet itikadında.

Şimdi bir daha düşünün ve öyle yazın. Yazdıklarınız istikrarlı, kurallara uygun ve dayatmacı OLMAMALIDIR...

groll

New member
Bize göre, İslam'a göre, Müslüman'a göre tek din İslamdır.

groll'e göre din 4300 çeşittir.

groll'ün inancı bizi bağlamıyor. groll'ün 4300 çeşid dini İslamForum'u hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Zira İslamForum'un işi de, gücü de İslam. Üstelik Kur'an ve sünnet ışığında ve ehli sünnet itikadında.

Şimdi bir daha düşünün ve öyle yazın. Yazdıklarınız istikrarlı, kurallara uygun ve dayatmacı OLMAMALIDIR...

Dayatacak birşey yazmadım sürekli uyarmanıza gerek yok sn.bekir.Bana göre değil 4300 sayısı dünyadaki toplam din ve inanç çeşididir.Tarih boyunca ortaya çıkmış ve yokolmuş inançları eklerseniz bu sayı dahada artar.Sizin için İslam dini tek inanç olabilir itirazım yok.İtiraz edicek durumda yok celallenmeye hiç gerek yok..Herkesin inancı kendine..

K

kompLeks

Guest
evet son cümlemde "ertelememek gerekir" yazıcaktım...düzeltme panelini bulamadım...

özel mesaj konusuna gelince bende özel mesaj gönderemiyorum bu konuda yalnız değilsin :D sanırım 50 mesaj olması gerekiyo...kompleks nickiyle gönderiyosanız bilemiyorum tabi..bekir arkadaşımız okumuştur mesajını sana yardımcı olucaktır...

aslında youtube dan bir video ekleyecektim..hani şimdi dedin ya dinlere inanmıyorum diye...ben gerçekten o videodaki çocuktan çok etkilendim..yani inanıyor olmama rağmen etkilendim..çünkü gerçekten çok araştırmış bunu üslübundan anlayabiliyo insan..

youtuba da Avusturyalı müslüman olan genç diye aratırsan hemen çıkar..15 dklık bi video..

ertleme meselesinde hayatı kastettim..yani birşeyleri sonra araştırırım diye ertleme..yani vazgeçmemek anlamında söyledim...mutlaka karşına sorularının cevabını verecek fırsatlar çıkıcaktır..önemli olan çaba göstermek..

iyi geceler

sayın mavigece;

youtube'daki videoyu izledim. çok hoş bir video. sanırım forumda yazmıyorsunuz artık. sevdiğim kişiler saman alevi gibi gelip geçiyor hayatımdan. tarafsız olamıyorsunuz bu dünyada. her ne kadar tarafsız kalmaya çalışsanız da bıçak kemiğe dayandığında ya da mikrofon size uzatıldığında renginizi seçmeniz ve belli etmeniz gerekiyor. renginizi seçerken kriterleriniz oluyor. doğru renk olması önemli değil. o rengi sevmeniz önemli. siz onu severseniz ilerde o sizin doğrunuz olur nasıl olsa...ondan başka da doğru aramazsınız. o doğruysa geri kalanlar yanlıştır. o yanlışsa yine geri kalanlar yanlıştır. yapmanız gereken tek şey renginizi seçmek ve tüm dünyanızı aynı renge boyamak.

sinang

New member
selamun aleyke..

dinleri insanlar ortaya çıkarmadı aslında dinleri insanlar tahrif etti,bozdu,yoz hale getirdi haşa eğlence ritüeli haline getirdi.
mahiyetten uzaklaştıkça yozlaştırdı.
Bizcede dinler vardır,lakin son din islamdır.Allah indinde tektir.bunu bizzat kuranda ifade etmiştir.Artık gerisi bize kalmıştır,yaşarız,yaşamayız fakat küfr edemeyiz,haddimizi aşamayız.bu işte gerçekten büyük saygısızlık olur.

M

mehmet_87

Guest
kuranda adı geçenlerin dışında gelen peygamberlerle allah insanlara hak dini gönderdi..ama insanlar sonradan o dini değiştirdiler..kendi adetleriyle veya eski dinleriyle karıştırıp tahrif ettiler..mesela türkler müslüman olmadan önce göktanrı inancına inanıyorlardı..ahirete cennete ve cehenneme inanıyorlardı..ama müslüman değillerdi..muhtemelen oraya bir peygamber geldi..hak dini anlattı..sonrada o dini değiştirdiler o dinin adıda göktanrı inancı oldu..incil ve tevratta buna benzer şekillerde değişti..hatta uydurma hadislerde var..ama kuran bugüne kadar korundu..

raþid

New member
Önce; kendilerine göre normal gibi algılanan, ama bana ve bir çok kişiye göre sapık bir düşünce biçimi olarak görünen fikrinizi eleştirmek istiyorum. Bu Kur'an ve müslümanlığa karşı olan insanlara toplu bir cevaptır.

"İslam Din'i; bana ve benim gibi düşünenlere göre Tek ve Mutlak Din olarak kabul edilmektedir. Rabbimizin de indinde gerçek Din olarak kabul ettiği bildirilen İslam Din'i, yaşam ve ibadetlerden müteşekkil bir Din'dir. Biz böyle kabul ediyoruz ve böyle yaşamaktan mutluyuz. Rahatsız olan ise, sizlersiniz ve bu yaşanan mutlu, huzurlu içsel dengenin şifresini çözmek isterken, enaniyetlerinizin de esiri olarak cevap yetiştirmekten de ayrı bir haz alma gayretindesiniz. Önyargılı yorumlarınızı okudukça, asla bu içsel dengenin sizin tarafınızdan yaşanacağına dair bir emare göremiyorum. Velevki Rabbimiz sizler için İslam'ı yaşanabilir olmasını murad etmiş olsun. O zaman nimete kavuşursunuz. Ama, bu düşünce ve sorgulama yolu ile kendi başınıza asla erişemeyeceğiniz bir nimeti, üstelik hafife alarak sorgulama ve dünyalık zevk alma peşindesiniz. Ne bu zevke erişebilirsiniz, böyle giderse ne de huzur ve içsel denge rahatlığını yakalayabilirsiniz. Önyargılarınızı kendiniz parçalamanız gerekir. Ki; o zaman inanmadığınız, ama her gece başınızı yastığa koyarken düşündüğünüz Allah (Celle celaluhu) size yardım eder. Aksi takdirde, hüsranda yaşamaya devam edersiniz. Felsefecilerin klişe cümlelerini baştacı yapar, en son mezar taşında felsefi bir cümle ile bu dünyadan yolcu edilmiş olursunuz."

Kompleks; demişsiniz ki,

peki ilk önce benim yazdıklarımı okuyarak kime ve neye cevap yazdığımı öğrenin isterseniz. vakıf olduğum bilgiyi aktarayım: insanın topraktan yaratıldığı kur'anda bir kaç ayette geçer. bu da benim daha önce kullandığım bir cümleyi destekler. kanıttır. yaratmak demek sadece yoktan var etmek demek değildir. yaratmak bir şeyi başka bir şeye dönüştürmek anlamında da kullanılır. ben de bu anlamda kullandım zaten. dolayısıyla yaratmanın oluşturma anlamı da vardır. kaldı ki ilk insanın topraktan yaratılması benim düşüncemi destekler. bu topraktan dönüştürüldüğünü ve oluşturulduğunu kanıtlar. ben de bu anlamını söylemiştim ve bu anlamını cümlemde kullandım. önce yazılarımı okuyun isterseniz.

Bütünyazılanları okudum. Sizin kime ne cevap verdiğinizi, size kimlerin ne şekilde cevap verdiğine vakıf oldum. Konunun dışına taşma ile ilgili düşünceleriniz bile, sizin nedenlerinizden kaynaklı olduğunu da gördüm. Sizin görmemenize de şaşırmadım. Çünkü, yazım tavrınız, sorgulamaktan daha da ötede eleştirel bir hüviyette. Siz asla sorgulamıyorsunuz, sormuyorsunuz, gibi yapıyorsunuz. Aslında sizin buradaki amacınızın sormak ve öğrenmek gibi ulviyet içeren herhangi bir şey de değil, eleştirel anlatım tarzı ile kendi şüphelerinize taraftar bulmak. Sert tepki ile red eden de olmuş, nezaketen uslub ile size cevap vermeye çalışanlar da olmuş. Ama, sizin bağdaki üzümden daha farklı anlam sergileyen bu duruşunuzu, hiç bir şey bozmamış. Bunlar sizin hakkınızda edindiğim intibaalar oldu. Gelelim sorunuza, daha doğrusu sormadan sorar gibi yazdıklarınıza: Siz, maalesef "yaratma" kavramının ne olduğu hakkında bir bilgiye sahip değilsiniz. Çünkü, soruma cevap veremediniz. Yaratma, yoktan var etmedir. Yani, her hangi bir şey ortada yokken, o şeyi ortaya koymaktır. Ama, (lütfen dikkat edin bu ama kelimesine) örnek olarak şuan klavyenizin yanında bir ampul olmasını istediğinizi varsayalım. Görünürde ampul de o an yok klavyenin yanında. Siz, öyle güç sahibisiniz ki, "ol" diyorsunuz ve klavyenizin yanında bir ampul var oluyor. Ben de etrafımızda bu olayı gören diğer insanlara dönüp "bakın, kompleks bir ampul yarattı" diyorum. Doğru mu ? Asla ! Asla ! ve yine Asla !...Bu yaratma değil, bu eşyanın yer değiştirme halidir ve parapsikoljinin ilerleyen safhalarında kabul edilebilirliği ispatlanmış bir hadisedir. Yaratma odur ki; o an ortaya çıkarılan şeyin, ne daha önce bir örneği olsun, nede benzerinden bir emare bulunmuş olsun. Yaratma; budur ! Bu da Rabbül Alemin tarafından yapılabilecekyegane kuvvet ve kudretin emaresidir. Size, ruh nedir diye sorulmuş, cevap gelmemiş. Size, bir insan düşünün ki, çağlar öncesi bütün ilim ve bilgiye sahip olduğu gibi, çağlar sonrasının da ilim ve bilgisine sahip olsun ve bu kişi o zaman Kur'an'ı kendi eli ile yazmış olabilsin, var mı böyle biri diye sorlmuş, siz örnekler ile her çağın kendi ilim ve bilgin insanlarını kasd ederek mümkünlüğü yönünde görüş bildirmişsiniz. Size, bizzat ben sordum "İsa (as.)'ın yaratılmasını açıklayın o halde" dedim, buna da cevap gelmedi. Oysa, İsa (as.)'ın babası yok, bunu herkes kabul eder. Babası olmayan bir canlı insan ne şekilde dünyaya gelebilir ? elbette buna da hiç bir zaman cevap veremezsiniz. Zaten sizden cevap da beklemiyorum. Sizi burada cahil ilan edip kişisel bir haz yaşama gibi bir basitliğede girmem ve girmek de istemem. Ama, ufkunuz ve düşünme yetilerinizi daha farklı kulvarlarda göstermelisiniz. Bu da Kur'an'i bir tarzla mümkün olabilir; düşünmek.

old_preacher

New member
sayın kompleks,

ama istedikleri kadar varlıklı olsunlar düşüncem, iddiam ve sonuç değişmez. çünkü kızların diri diri gömülmesini görmek ve bunu engellemek için fakir olmaya gerek yok. ortada bozuk bir düzen varsa ve bu düzenin varlığı sizi rahatsız ediyorsa istediğiniz kadar varlıklı olun, bu duruma seyirci kalmak bile sizi mutsuz eder. canınız pahasına da olsa bu yolda ölmek sizi mutlu eder. bu tür örnekler günümüzde de var. bu çok garip değil. bir insan çok zengin olmasına rağmen, sokakta yaşayan evsiz barksız çocukların olması onu rahatsız edebilir. kendisi istediği kadar zengin olsun, rahat yaşasın, karnı tok olsun,onların orada aç susuz yaşadığını bilmek onu mutsuz eder. ve sonunda sokak çocukları için yardımda bulunur, evlat edinir, çocuk esirgeme kurumuna bağış yapar vesair. yani kendisi rahat olmasına rağmen düzeni değiştirmeye çalışır. hayvanseverleri düşünün. hayvanların soyu kurumasın diye canını tehlikeye atanlar var. rahat yaşamlarından vazgeçenler var. eşitliği, adaleti, huzuru istemek için illaki fukara veya ezilen olmaya gerek yok. var olan düzen sizi rahatsız ediyorsa gerekirse canınızı bu uğurda hiçe sayabilirsiniz. ben de bu şekilde yaşıyorum hayatı. şuan ki düzen beni rahatsız ediyor. param olsa da evim olsa da arabam olsa da mutlu olamıyorum. bunun parayla pulla ilgisi yok. bu kadar yorum yazıyorum. benim bundan maddi ne çıkarım olabilir ki? kimse bana desit olduğum için oy vermez. kimse bana deist olduğum için zekat vermez veya bağışta bulunmaz. kısacası ben hiçbir şekilde bu işten rant sağlayamam.

evet bizler bu dediklerinizi elbette yapardık, ama şunu unutmayın ki siz bunu ''içinde yaşadığımız şu zamana'' göre söylüyorsunuz. zamanımızın değer yargılarına göre evet, normal bir insan dediğiniz gibi olmalıdır, ama biz bu zamandan bahsetmiyoruz ki. bakın dediğim gibi ''bebekleri gömmenin bile normal olduğu'' bir zamandan, hırsızlığın, cinayetin, tecavüzün normal sayıldığı bir zamandan ve bu zamanın değer yargılarına göre yetişmiş olan insanlardan bahsediyoruz biz. ama siz şu an içinde bulunduğunuz değer yargılarıyla o zaman adına düşünüyorsunuz,bu yanlıştır, her ne kadar siz ''ben olsam şöyle yapardım'' tarzı ifadeler kullansanız bile değer yargılarının farklılığı nedeniyle hata yaparsınız. eğer o zamanda doğmuş olsaydınız size de normal gelecekti bunlar, şu an isimlerini duymaya bile tahammülümüzün olmadığı halde.

evet, peygamberimiz de,hz ömer ve hz hamza da varlıklı insanlardı, ezilen, fakir ve köle sınıfından kişiler değillerdi. eğer din, dediğiniz maksatla ortaya çıkarılmış olsa bunu yapanlar zenginler değil, ezilen fakirler ve köleler olurdu zaten.siz diyorsunuz ki onlar da bundan rahatsız oldukları için yaptılar, ben de diyorum ki bunu yapmak istedilerse neden yeni bir din ortaya çıkarmak gibi çok zor ve sonu mutlaka ölümle bitecek bir yol seçsinler? ki zaten büyük bir çoğunluğu ya savaşlarda şehit oldu, ya da kafirlerce öldürüldü. bunun yerine başka yollar deneyebilirlerdi, varlıklı insanlardı sonuçta, birleşebilirlerdi, ne bileyim şehrin ileri gelenleriyle birlikte toplanıp kurallar koymayı önerebilirlerdi, bunlar onları canlarından etmezdi, ya da canlarından olmayacak başka bir yol deneyebilirlerdi. ama onlar öldürüleceklerini ve şehirlerinden kovulacaklarını bilmelerine rağmen İslam ı seçtiler. yani demek istediğim, dediğiniz gibi bundan rahatsız oldukları için din kavramını ortaya çıkarmış olsalar, bu izlenecek en saçma yol olurdu, çünkü sonunun ölüm ve işkenceyle biteceği aşikar.
var olan düzen sizi rahatsız ediyorsa gerekirse canınızı bu uğurda hiçe sayabilirsiniz.

buna katılmıyorum, böyle bir durum olsa sizin de katılacağınızı sanmıyorum sayın kompleks, şu an hepimiz evimizde sıcacık oturduğumuz için rahatça yazabiliyoruz bunları tahminim, ama canınızı hiçe saymak öyle sandığınız gibi kolay değildir, psikolojinizin ne kadar değişeceğini tahmin bile edemezsiniz, umarım tecrübe etmek zorunda kalmazsınız.

ramazanda müslüman olduklarını hatırlayıp 11 ayın günahını çıkarıyorlar. zekat verirken bile milim milim hesap yapıyorlar. ramazanda kadir gecesi oruç tutanlar had sayıya ulaşıyor sevabı daha fazla diye. sevabın çetelesini tutuyor millet. millet günah diye içki içmiyor. günah olmasa içecekler. ben günah olmadığına inandığım halde içmiyorum. millet çoğu şeyi günah olduğu için yapmıyor. çoğu şeyi de sevap olduğu için yapıyor. ben günah olmadığını bildiğim halde çoğu günah saydığınız şeyi yapmıyorum. sevap kazanma derdim olmadığı halde iyilik yapıyorum, hayatı dürüst yaşıyorum. müslüman olmadığım halde eminim çoğu müslümandan daha müslüman yaşıyorumdur. böyle yaşamak için bir çıkarım olmasına gerek yok ki. benim böyle yaşamam için sonunda cennet ya da cehennem vaad edilmesine gerek yok. çoğu insan cennete nasıl gideceğinin ya da cehenneme nasıl gitmeyeceğinin hesabını yapıyor. tamamen hesap kitap işine dönüştürmüşler yani. insanın ahlaklı, temiz, düzgün, dürüst olması için illaki bir dine mensup olması gerekmiyor ki. kendimi ve bir çok arkadaşımı buna örnek verebilirim. müslüman ya da bir dine mensup olmak da dürüst olduğunun göstergesi değildir.

olayı hesap kitap işine dökmek bence de uygun değil. benim tahminim siz etrafınızdaki yanlış referanslardan ötürü içgüdüsel bir genellemede bulunuyorsunuz dindarlar adına. bir de ''iyi olmak için dine ihtiyacım yok'' demişsiniz, doğrudur fakat herkesi kendiniz gibi sanmayın. 18 yaşındayken annesini baltayla parçalayan insanlarla içiçe yaşıyoruz,sırf kendisine kızdı diye, yada sırf keyfi için bir kıza tecavüz edip öldüren insanlarla, ve unutmayın ki bu tip insanlar sandığımızdan çok daha fazla. peki kendinize bir sorun bakalım, ''siz niye böylesiniz, onlar niye böyle''? sizin, iyi bir aile ve nispeten iyi bir çevre tarafından yetiştirilmiş olmanızın bunda etkisi olabilr mi? bence olabilir.

şimdi diyeceksiniz ki din mi bunları engelleyecek? hayır, bunu hiçbir şey engellemeyecek. din, insanlara gereken uyarıyı yapacak, başlarına gelecek olanı haber verecek, düşünen oturup düşünecek, düşünmeyen de umursamayıp yapmaya devam edecek.

hiç bir din artık yeterli gelmiyor. kuralların değişmesi gerekiyor. bu düzen kimseyi mutlu etmiyor. beni de etmiyor. çok sığ düşünen insanlar var çevremde. neden öyle düşündüklerinin sebebini araştırdığımda karşıma hep din çıkıyor. belli bir yaştan sonra değiştiremiyorsun da. çevren öyle olunca istediğin kadar malın mülkün olsun, çevren değişmedikten sonra mutlu olamazsın.

peki ya çevrenizdeki inanlar dinlerini bilmiyorlarsa? kaldı ki çevrenizdeki insanların sığ olması yüzünden neden dini sorumlu tutuyorsunuz? sizin yaptığınız bir genellemedir, ve bilindiği gibi tüm genellemeler yanlıştır. siz, dini olmayan herkesi kendiniz gibi mi zannediyorsunuz? deist ya da ateist olanların gerçek özgürlüğe kavuşmuş, kalpleri karşılıksız iyilik yapma amacıyla yanıp tutuşan insanlar olduğunu falan mı sanıyorsunuz? ben size sırf kendi tanıdıklarımdan 30 adam sayarım, tanısanız insanlığınızdan utanacağınız, hepsi ateist ve sizin gibi deist. şimdi biz de aynı şekilde genelleme yapsak hiç hoş olmaz değil mi? o yüzden siz de lütfen bu konuda genelleme yapmayın. belli bir yaştan sonra değiştiremiyorsunuz, çok sığlar falan, sanki bir nevi akıl hastalığı gibi betimlemişsiniz. ne sizin, ne de sizin gibilerin bana ''sığ'' diyebilecek bir seviyede olduğunuzu sanmıyorum, zaten konumuz da bu değil.

K

kompLeks

Guest

sayın raşid;

konuyla ilgili cevabınız için teşekkür ederim. tüm konuyu okumanıza sevindim. cevabınıza karşılık tek tek yorum yazacağım. sizden de bir şey istiyorum. inancınızla ilgili her şeyi tüm arkeolojik kanıtlar ve şahitlerle belgelendirebilir misiniz? bunu belgelendirirken kaynak güvenirliliğini sağlayabilir misiniz? siz inanırken her şeyi araştırdınız mı, her dini okudunuz ve her şeyi belgelendirdikten sonra mı inandınız? yoksa ilk önce inandınız ve ondan sonra inancınız ile ilgili veriler mi toplamaya başladınız? peki sizce kaç kişi din seçerken diğerlerini de araştırıyor. islamı seçen kaç kişi incili baştan sona okumuştur? hatta dahası islamı seçen kaç kişi kur'anı baştan sona okumuştur? inananların yüzde 95 i okumadan araştırmadan inanıyor. ilk önce her inancı araştırıp, ondan sonra inancımızı seçmemiz gerekmez mi? peki her inancı araştırmak kaç senenizi alır? ben size söyleyeyim çok senenizi alır. her insan adam akıllı araştırıp öyle din seçecekse, kimse 3o yaşından önce din seçemezdi. çünkü inanç konusu 3-5 senede araştırılacak bir konu değil. hele hele bu araştırma çocuk yaşta yapılacak bir araştırma değil. araştırma yapacak kişi ilk önce eğitilmeli mantık, felsefe, psikoloji, sosyoloji derslerini almalı. ondan sonra farklı görüşlerle buluşmalı. farklı inançları okumalı. bunu 13- 14 yaşındaki bir çocuk yapamaz. ama dünyadaki herkesin doğar doğmaz dini seçiliyor ve ona göre yetiştiriliyor. çocuğun araştırabileceği ve özgürce seçebileceği bir ortam neredeyse hiç olmuyor.

Önce; kendilerine göre normal gibi algılanan, ama bana ve bir çok kişiye göre sapık bir düşünce biçimi olarak görünen fikrinizi eleştirmek istiyorum. Bu Kur'an ve müslümanlığa karşı olan insanlara toplu bir cevaptır.

size göre sapık bir düşünce olabilir ama milyonlarca kişiye göre gayet mantıklı bir düşünce. bunun mantıklı olabileceğini görememek sizin inancınızla ilgili bir şey. inancınız doğrularınızı oluşturur ve inancınıza ters olan bütün düşünceler sizin için sapıkçadır.

"İslam Din'i; bana ve benim gibi düşünenlere göre Tek ve Mutlak Din olarak kabul edilmektedir. Rabbimizin de indinde gerçek Din olarak kabul ettiği bildirilen İslam Din'i, yaşam ve ibadetlerden müteşekkil bir Din'dir. Biz böyle kabul ediyoruz ve böyle yaşamaktan mutluyuz. Rahatsız olan ise, sizlersiniz ve bu yaşanan mutlu, huzurlu içsel dengenin şifresini çözmek isterken, enaniyetlerinizin de esiri olarak cevap yetiştirmekten de ayrı bir haz alma gayretindesiniz.

hristiyanlar ve yahudiler de sizin gibi düşünüyor. onlar da öyle yaşamaktan mutlu. böyle yaşamaktan mutlu olmanız doğru yolda olduğunuzu göstermez. rahatsız olma konusuna gelince; bizim rahatsız olmamız sizi haklı yapmaz. önünüz de kızları diri diri gömerlerse siz rahatsız olmaz mısınız? bundan rahatsız olmanız yanlış yolda olduğunuzu mu gösterir. her şey doğru ve güzel olsaydı kimse bundan rahatsız olmazdı. orta da bir rahatsızlık varsa doğru gitmeyen yanlış şeyler var demektir. burada yazı yazmak bana haz vermiyor. her gün daha da üzülüyorum bu yazıları okuyunca. kendi halinizi anlamanız için bence tek yol var: kendinizi hristiyan ve yahudilerin yerine koyun. aynı Allah'a inanıyorsunuz. onların neden değişmediğini ve kur'ana neden inanmadıklarını anlamaya çalışın, araştırın. ilk önce şu soruyu cevaplayın yahudiler neden incile ve hz. isaya inanmıyor. yahudiler hz. isayı ne olarak görüyorlar. yaptığı mucizelere ne yorum getiriyorlar. ve kur'an bu kadar açık bir delil ise neden yahudiler ve hristiyanlar inanmıyor. yahudiler ve hristiyanlar hz. muhammedi ne olarak görüyorlar? mucizelere nasıl bir açıklama getiriyorlar. hz. musa kızıldenizi ikiye yarınca inanıyorlar ama hz. muhammed ay'ı ikiye yarınca inanmıyorlar, neden? ortada yeterince kanıt yok mu? yeterince belge ve şahit yok mu? her şey bilimsel değil mi? aynı Allah'a inanan bu insanlar neden islama inanmıyorlar? hepsimi mantıksız düşünüyor? hepsinin mi anlama kabiliyeti sıfır? milyonlarca insanın bu dinleri seçmesine nasıl bir anlam yüklüyorlar. bir cevap bulmaya çalışın. siz hiç düşünmediniz belki ama onlar sizin yerinize çoktan düşündü. bir cevap bulmaya çalışın. siz cevap bulamıyorsanız onlara sorun. size cevabını vereceklerdir. ozaman kendi durumunuzu daha iyi anlayacaksınız. ben sordum mesela;
-incil değiştirildiği halde neden inanıyorsunuz? dedim
-incil değiştirilmedi. dedi
-incil değiştirilmediyse neden 4 tane incil var? (matta, markos, luka, yuhanna) dedim
-incil 1 tane. saydıkların incilin bölümleri. ayrıca incil 4 bölümden oluşmaz, 27 bölümden oluşur. incil 'müjde' demektir. saydıklarında 4 büyük müjde verilmiştir. ayrıca incil nasıl değiştirilebilir ki? buna hiç bir insanın gücü yetmez.
İncil’i değiştirmenin tek yolu, baştan itibaren yanlış yazmaktır. Çünkü ilk metinlerin hızla tüm Roma İmparatorluğuna yayılmış olması yapılan her hangi bir değişimin sadece yerel kalmasına yol açar. İncil’in tüm eski metinlerinin aynı olmasının İncil değişti yalanı ile bağdaşlaştırılmasının tek yolu İncil’in daha başından yanlış yazılması demektir. Bu da binlerce insanın İsa’yı görmesi, dinlemesi ve tüm olaylara tanık olmasıyla imkânsız hale gelir. Çünkü böyle bir değişiklik hala yaşayan tanıklar olduğu için fark edilip reddedilecektir. İsa’nın Yuhanna dışında tüm 11 havarisi, ilk üç yüz yıl binlerce Hıristiyan’ın şehit edildiği gibi Romalılar tarafından öldürülmüştür. Hepsine öldürülmeden İsa’yı inkâr etme hakkı verilmesine rağmen hepsi İsa’ya sadık kalmışlardır. Eğer inançları gözleriyle gördükleri halde beraber oturup değiştirdikleri bir Kitap’a dayalı idiyse neden ölümü seçtiler? Neden o dönemden kalma hiç bir tarihi doküman İncil’in değiştirildiğini ve her kesin buna ortak olduğunu yazmaz?
Müslümanların İncil değişti iddiası her hangi tarihi bir delille desteklenemediği, eski metinlerin hala günümüzde var olduğu için temelsiz bir tepkidir. "

gerçekten araştırmak mı istiyorsunuz? o zaman onlarla konuşun. hep aynı düşüncede kişilerle konuşup, hep yanlış sorular sorarak doğru cevabı bulmanız mümkün değildir.

Önyargılı yorumlarınızı okudukça, asla bu içsel dengenin sizin tarafınızdan yaşanacağına dair bir emare göremiyorum

şimdi bir daha düşünün, kim önyargılı acaba...

sayın raşid; yaratmak yoktan var etmektir diyorsunuz. bunun için uzun uzun yazmışsınız. çok basit bir şekilde açıkladım halbuki, inandığınız bir kitaptan örnek verdim ki sunduğum kanıtı inkar etmeyesiniz diye. kur'an Allah'ın bizi çamurdan yarattığını söyler. biz çamurdan yaratıldıysak, yoktan var olmadık demektir. çamurdan var olduk demektir. demek ki yaratmak sadece yoktan var etmek demek değildir. yaratmanın birden fazla anlamı vardır ve kur'anda mevcuttur. kaldı ki siz yaratmanın kelime anlamını sadece yoktan var etmek olarak beyninize kodladıysanız, bu benim sorunum değildir.

K

kompLeks

Guest
sayın old_preacher;

sayın raşid'e yazdığım cevabı size ve sayın bekir'e de ve cevap vermek isteyen herkese yazayım. bana insanlar neden ölümü seçsinler diyorsunuz. ben de size soruyorum insanlar neden düşünmemeyi seçer? her şey anlatıldığı halde ölümü seçmekten daha mı zordur düşünmek? her şey apaçık ortadayken neden insanlar düşünmemeyi seçer? düşünmek, anlamak sadece islamı seçenlere ait bir özellik mi? yahudiler neden hz. isaya inanmadı ve onlarla savaşarak ölümü seçtiler? hristiyanlar neden hz. muhammede inanmadılar ve savaştılar? ölümü seçmek, düşünmeyi seçmekten daha mı kolay? sorduğunuz sorunun cevabı zaten buna vereceğiniz cevabın içinde.

kendi halinizi anlamanız için bence tek yol var: kendinizi hristiyan ve yahudilerin yerine koyun. aynı Allah'a inanıyorsunuz. onların neden değişmediğini ve kur'ana neden inanmadıklarını anlamaya çalışın, araştırın. ilk önce şu soruyu cevaplayın yahudiler neden incile ve hz. isaya inanmıyor. yahudiler hz. isayı ne olarak görüyorlar. yaptığı mucizelere ne yorum getiriyorlar. ve kur'an bu kadar açık bir delil ise neden yahudiler ve hristiyanlar inanmıyor. yahudiler ve hristiyanlar hz. muhammedi ne olarak görüyorlar? mucizelere nasıl bir açıklama getiriyorlar. hz. musa kızıldenizi ikiye yarınca inanıyorlar ama hz. muhammed ay'ı ikiye yarınca inanmıyorlar, neden? ortada yeterince kanıt yok mu? yeterince belge ve şahit yok mu? her şey bilimsel değil mi? aynı Allah'a inanan bu insanlar neden islama inanmıyorlar? hepsimi mantıksız düşünüyor? hepsinin mi anlama kabiliyeti sıfır? milyonlarca insanın bu dinleri seçmesine nasıl bir anlam yüklüyorlar. bir cevap bulmaya çalışın. siz hiç düşünmediniz belki ama onlar sizin yerinize çoktan düşündü. bir cevap bulmaya çalışın. siz cevap bulamıyorsanız onlara sorun. size cevabını vereceklerdir. ozaman kendi durumunuzu daha iyi anlayacaksınız. ben sordum mesela;
-incil değiştirildiği halde neden inanıyorsunuz? dedim
-incil değiştirilmedi. dedi
-incil değiştirilmediyse neden 4 tane incil var? (matta, markos, luka, yuhanna) dedim
-incil 1 tane. saydıkların incilin bölümleri. ayrıca incil 4 bölümden oluşmaz, 27 bölümden oluşur. incil 'müjde' demektir. saydıklarında 4 büyük müjde verilmiştir. ayrıca incil nasıl değiştirilebilir ki? buna hiç bir insanın gücü yetmez.
İncil’i değiştirmenin tek yolu, baştan itibaren yanlış yazmaktır. Çünkü ilk metinlerin hızla tüm Roma İmparatorluğuna yayılmış olması yapılan her hangi bir değişimin sadece yerel kalmasına yol açar. İncil’in tüm eski metinlerinin aynı olmasının İncil değişti yalanı ile bağdaşlaştırılmasının tek yolu İncil’in daha başından yanlış yazılması demektir. Bu da binlerce insanın İsa’yı görmesi, dinlemesi ve tüm olaylara tanık olmasıyla imkânsız hale gelir. Çünkü böyle bir değişiklik hala yaşayan tanıklar olduğu için fark edilip reddedilecektir. İsa’nın Yuhanna dışında tüm 11 havarisi, ilk üç yüz yıl binlerce Hıristiyan’ın şehit edildiği gibi Romalılar tarafından öldürülmüştür. Hepsine öldürülmeden İsa’yı inkâr etme hakkı verilmesine rağmen hepsi İsa’ya sadık kalmışlardır. Eğer inançları gözleriyle gördükleri halde beraber oturup değiştirdikleri bir Kitap’a dayalı idiyse neden ölümü seçtiler? Neden o dönemden kalma hiç bir tarihi doküman İncil’in değiştirildiğini ve her kesin buna ortak olduğunu yazmaz?
Müslümanların İncil değişti iddiası her hangi tarihi bir delille desteklenemediği, eski metinlerin hala günümüzde var olduğu için temelsiz bir tepkidir.

K

kompLeks

Guest
sayın raşid;

bu arada hz. isanın nasıl yaratıldığını bilmiyorum. zaten bunu açıklayabileceğimi iddia etmedim. hz. isanın nasıl yaratıldığına veya yaratılma şekline vakıf olduğumu da söylemedim. benim iddiam yaratma kelimesinin birden fazla anlamı vardır ve bu anlam da kur'anda mevcuttur. ve ben buna vakıfım. siz ise yaratma kelimesinin tek bir anlamı vardır diyorsunuz. şimdi siz bana mı inanmıyorsunuz yoksa kur'ana mı?

old_preacher

New member
sayın kompleks,

sayın raşid'e yazdığım cevabı size ve sayın bekir'e de ve cevap vermek isteyen herkese yazayım. bana insanlar neden ölümü seçsinler diyorsunuz. ben de size soruyorum insanlar neden düşünmemeyi seçer? her şey anlatıldığı halde ölümü seçmekten daha mı zordur düşünmek? her şey apaçık ortadayken neden insanlar düşünmemeyi seçer? düşünmek, anlamak sadece islamı seçenlere ait bir özellik mi? yahudiler neden hz. isaya inanmadı ve onlarla savaşarak ölümü seçtiler? hristiyanlar neden hz. muhammede inanmadılar ve savaştılar? ölümü seçmek, düşünmeyi seçmekten daha mı kolay? sorduğunuz sorunun cevabı zaten buna vereceğiniz cevabın içinde.

benim bahsettiğim ölümü seçmek bu değildi, ama söylediğiniz şeyi de konuşalım.

siz diyorsunuz ki, madem tek doğru İslam, niçin diğer dinlere inanan insanlar düşünmeyip, kendi inançlarını savunmak adına savaşmayı seçiyor? tek doğru düşünenler müslümanlar mı?

öncelikle hıristiyanlar ve müslümanlar arasında sadece ''din'' adına yapılmış olan bir savaş var mı bilmiyorum. benim bildiğim kadarıyla hıristiyanlar tarafından İslam alemine yapılmış saldırılar ''haçlı seferleri'' dir, haçlı seferlerinin de dinle ilgisi yoktur, tamamı siyasi amaçlıdır ve ana gaye ''doğu'nun zenginliğini ele geçirmek''tir, çünkü bildiğiniz gibi coğrafi keşifler ve rönesans dönemine kadar, Avrupa karanlık çağını yaşıyordu. bunun dışında Kudüs'e sahip olmak amacıyla ortaçağ döneminde Selahaddin Eyyübi ve hıristiyanlar arasında savaşlar oldu, bunların amacı da müslümanların elinde olan ve çok zengin bir ticaret merkezi olan Kudüs'ü hıristiyanların ele geçirmek istemesi, dolayısı ile yine doğunun zenginliğine sahip olmak idi, bundan başka, hıristiyanlar ve müslümanlar arasında ''salt inanç kökenli'' savaş yaşanmadı diye biliyorum, tümü siyasi ve çıkar amaçlı fakat dinin aracı yapıldığı savaşlardır.

yahudilere gelirsek, kendini dünyanın tek hakimi sanan, yahudi olmayan herkesin ölmesi gerektiğini düşünen ve tamamı ile paraya yönelik yaşayan bir ırkın niçin savaştığını anlamamız zor değil. bunu bugün de görebilirsiniz.

dolayısı ile sizin dediğiniz savaşların dinle ilgisi yoktur, hepsi maddi kökenlidirler.

bir hıristiyan ile diyaloğunuza gelirsek,

sayın kompleks, ben kendimi zaten yeterince hepsinin yerine koyarak düşündüm, bu yaşadığınız diyalogların çok daha fazlasını da yaşadım. buraya taşıdığınız bu diyalog olağandışı birşey değil, her hıristiyanın zaten söyleyeceği şeydir, bunları biliyoruz zaten.
şahsen arkadaşınızın bu iddiası ikna edici değil. Roma İmparatorluğu tarafından hıristiyanlık kabul edilene dek ilk hıristiyanlara 300 yıl boyunca büyük katliamlar uygulanmıştır, öyle hop diye yayılmamıştır yani düşündüğünüz gibi... bu süre boyunca incil çok rahat değiştirilebilir, yok edilebilir, yeniden yazılabilir vs... belki de ilk katledilenler gerçek İncili okumuş olanlardı, imparatorluk tarafından bunlar ve gerçek incil yok edildi, gayet olabilir.

sonrasında ortaçağ avrupası ve skolastik düşünce dönemini biliyorsunuzdur, genede değinelim. bilindiği üzere skolastik düşüncenin hakim olduğu ortaçağ avrupasında, herşey din adamlarının elindedir. herşey kilisenin elindedir, eğitim, ticaret, topraklardan elde edilen ürünler, herşey... kilisenin yasakladığı konularda konuşmak, görüş belirtmek yasaktır, engizisyon mahkemelerinde diri diri yakılmanızla sonuçlanır, bu yüzden asla ve asla kilisenin öğrettiği haricinde birşey konuşamaz, yazamaz ve yayamazsınız, dinin ne olduğunu kilise belirler ve bilir. peki koskoca bir çağ boyunca, tamamen teşkilatlanmış olan kilisenin elinde bulunan din, bu din adamlarınca istendiği gibi değiştirilmiş olamaz mı? gayet de olabilir, çünkü bildiğimiz gibi ortaçağ avrupasında din adamları ve soylular sefa içinde yaşarken, tüm halk ezilmektedir, konuşmaya bile hakları yoktur, zaten ''dini saptırmak'' suçlamasıyla çok fazla sayıda insan engizisyon mahkemeleri tarafından öldürülmüştür, bu öldürülenler ''gerçek İncili bilen gerçek hıritiyanlar'' olabilir pekala...

neticede, incil her şekilde değiştirilmiş olabilir, arkadaşınızın söyledikleri ikna edici değil sayın kompleks. şimdi diyeceksiniz ki madem öyle, Kuran da değiştirilmiştir. ben de daha önce söylemiş olmama rağmen yine söyleyeceğim ki, ''bu bir inanç olayıdır, tarafsız bir şekilde tüm dinlerin kaynaklarını baştan sona okursunuz, zaten hangisinin mantığa yatkın olduğunu çok kolay bir şekilde kendiniz de anlarsınız''. ''neden milyonlarca insan bunu düşünemiyor'' diyorsunuz yine, size onların düşünemediğini değil, sadece ''düşünmediğini'' söylemiştim, bunun tartışmasını da yapmıştık zaten...

K

kompLeks

Guest
sayın old_preacher;

incilin değiştirildiğine dair bir arkeolojik kanıt veya belgeniz var mı? ayrıca yahudilerin mucizelere bakış açısı, hristiyanların mucizelere bakış açısı ve sizin mucizelere bakış açınız arasındaki fark nedir? yahudiler hz. isayı ne olarak görüyorlar ve hristiyanlar hz. muhammedi ne olarak görüyorlar?

K

kompLeks

Guest
ayrıca şu yorumunuza da cevap vermek isterim:

''neden milyonlarca insan bunu düşünemiyor'' diyorsunuz yine, size onların düşünemediğini değil, sadece ''düşünmediğini'' söylemiştim, bunun tartışmasını da yapmıştık zaten...

siz onların 'düşünemediğini' değil, tembellik ettiğini ve 'düşünmediğini' söylüyorsunuz. ben de diyorum ki düşünüyorlar. çünkü düşünmek demek islamı seçmek demek değil. eğer iki dini karşılaştırıyorlarsa, birini ateşli bir şekilde savunuyorlarsa, ortaya kanıtları sunuyorlarsa düşünüyorlar demektir. sizinle aynı fikirde olmamaları düşünmedikleri anlamına gelmez. belki de sizden fazla düşünmüşlerdir ve o yolu seçmişlerdir. bana düşünmediklerini söyleyemezsiniz ama nasıl düşündüklerini söyleyebilirsiniz.

Üst Alt