Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Deist: Dinleri İnsanlar Oluşturdu...

• Konbuyu başlatan kompLeks
  • Başlangıç tarihi

sabotage

New member
Abi silin şu konuyu lütfen ! Bu konu ne kadar gündemde kalırsa bu eleman o kadar amacına ulaşmış oluyor . Kendinin zaten burdan alacağı birşey yok ! Önyargılı adama birşey anlatamazsınız . Önüne meleği indirip koysanız bana ilizyon yaptınız der . Fakat burda bu konu kaldıkça bu adam propogandasını yapmış olur . Ki uzun zaman propogandasını yaptı zaten ! . . Lütfen bir kişi için, ki o kişi hiç bir şey almaz buradan, onun için bu güzel site böyle ABSÜRD, SAÇMA şeylerle dolmasın lütfen ! . . LÜTFEN ! . .

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Abi silin şu konuyu lütfen ! Bu konu ne kadar gündemde kalırsa bu eleman o kadar amacına ulaşmış oluyor . Kendinin zaten burdan alacağı birşey yok ! Önyargılı adama birşey anlatamazsınız . Önüne meleği indirip koysanız bana ilizyon yaptınız der . Fakat burda bu konu kaldıkça bu adam propogandasını yapmış olur . Ki uzun zaman propogandasını yaptı zaten ! . . Lütfen bir kişi için, ki o kişi hiç bir şey almaz buradan, onun için bu güzel site böyle ABSÜRD, SAÇMA şeylerle dolmasın lütfen ! . . LÜTFEN ! . .

Biz kimseden kaçamayız kardeşim, kaçamayız. Burada olmamız ve yazmamızın asıl sebebi nefsimizi tatmin değil, Allah'ın dinine elimizden geldiğince hadim olmaktır. Tahammül edeceğiz, sabredeceğiz ve Hakk'ı anlatacağız.

sabotage

New member
Abi mesele nefsi tatmin olsa ben burda bu adamlarla dalgamı geçer nefsimi tatmin ederim . . O sorun değil . Fakat bu adamlar bizim mecramızda; tartışıyoruz, sadece fikir alışverişinde bulunuyoruz kisvesi altında kendi inandıklarının tebliğini yapıyorlar . Niye yaptırıyoruz Abi ! . Yani silincede kaçmış olmazsın bilakis akla ve mantığa uygun olanı yapmış olursun . Şayet sanada sorulabilir ileride . Bu insanların tebliğine niye izin verdin diye . Gitsin başka yerde ne yazıyorsa yazsın . Ama burda İslamiyet adına bu siteye girmiş kardeşlerimizin dimağını bulandırmasın .

Dediğim gibi mesele nefsi tatmin olsa ben burda söyledikleri laflara karşı nefsimi çok tatmin ederim . Ama sizinde dediğiniz gibi değil . Mesele Allah'ın dinine hizmet edebilmektir . E bu adama karşı zaten bişey anlatamayız . Önyargılı adam "yapmamda yapmam" diyen çocuk gibidir . Mantık dinlemez . Söz dinlemez . Kafasının dikine gider . O çocuğa laf anlatmak vakit kaybıdır . Meseleyi onun tebliğine yardımcı olmak ve birkaç daha değinmek istemediğim mesele olarak ele alırsanız (değinmek istemediğim meseleyi nasıl ele alacaksınız onuda bilmiyorum ama) görüşümün mantıklı olduğuna hak vereceksiniz .

Hatta bu tip insanları niye konuşturuyoruz . Ne güzel arkadaşlar var burda sadece dini sohbet yapıyorlar . Bu adamların onları germeye ne hakkı var ! . Adamın birinin açtığı konuya söylediği lafa bak, Kadın esir muhabbeti; işi yok nelerle uğraşıyor. Onun niyetini anlamıyor muyuz biz ? Yani o adama gereken cevabı vermeye ne luzüm var .

Şayet burayı cami gibi kabul edersek . Biratakım güzel insanların camiye geldiklerinde ateistin birini konuşuyo gördüklerinde rahatsız olmaz mı ! Bu adam din hakkında bilgi verin şudur dese kaçıncı söyleyişim gelsin anlatalım ama bu tip kendi görüşünü anlatma çabasına giriyorsa gitsin başka biryerde çabalasın .

Dediğim gibi gelmiş diyo savaştaki kadın esir ! Ulan saf bugünkü savaşlarda kadın esir mi kalmış ! Asker dışında esir falan alımıyor kimse; Uluslararası hukuka aykırı . Bu adamın niyetide belli başka sitelerde şunu şunu söylüyorlar diyor . Yüzde 100 ihtimal veriyorum kimseninde birşey söylediği yoktur . He ben o konu başlığının altına yazıp çakmayıda bilirdim ama bu adama laf anlatmakla uğraşılmaz ki ! niyeti belli ! üzüm yemek değil ! . Bu da dindar kisveli milletin kafasını bulandırıyor . He çok gerekirse ona esir meseleside anlatılır ama ne gerek var ! Bu adamla muhattap olmaya ! Burada bu tip insanlar konuşmasın lütfen ! Son isteğim budur . Sitede kalma gibi bir niyetim yok . Zira çeşitli işlerle meşgulüm . Fakat tavsiyem ve isteğim şudur; böyle konulara ve mesajlara cevap vermeniz değil silmeniz gerekmektedir . Zira ileride mes'ul de olabilirsiniz . Allah'a emanet olun diyeyim Bekir Abi . . Eyvallah . .

Bu arada Bekir Abi senle adam kardeşime ayrı bir kardeşlik duydum . Eyvallah . .

A

adam

Guest
Sayın sabotage;
mantık çerçevesinde baktığımız zaman sizin söylediklerinize birebir katılırım. Ama, hepimizin zaman zaman yaptığı gibi, hissi davranma güdüsü ile baktığım zaman da, böyle konuların hakaret içermediği sürece böyle sitelerde tartışılmasından ve konuşulmasından yanayım. Neden böyle düşüncelerim olduğunu sizin ile beraber diğer insanlara da yazayım, belki anlaşılabilir bu nedenlerim:

1 - Bu insanların taşıdığı bu karmaşık duyguları insanların tamamı zaman zaman yaşamış oluyor.

2 - Bu duyguların hiç biri tek başına çözülemiyor. Çünkü insan doğası gereği bir yere sabitlenip o noktadan hareket ediyor. Oysa, İslam'ın çok yönlü olduğunu görebilse, bu düşüncelerinden sıyrılmasını da bilecek ve kendini bu tür duygu ve düşüncelerin esaretinden kaldırabilecek. Bunun için ciddi bir eğitim almış olması yada böyle bir eğitimden geçen kişinin yardımını alması gerektiğini bilmiyor ve göremiyor hatta.

3 - Bu konuda eğitim almış olmak da bazen yetmiyor, bizzat yaşantısına sindirmiş olması gerekiyor. Hani bir söz var ya, çok bilmek mi önemli, az bilse de bildiği ile yaşamak mı önemli. Bana kalırsa çok bilmekten daha da önemlisi, bildiği ile yaşamak. Zaten Dinimiz de bu yönde bir telkinde bulunuyor. Bir hadisi şerif de "Siz bildikleriniz ile amel edin, Allah bilmediklerinizi de size öğrenmenize vesileler yaratır" anlamında.

4 - Bu gibi karmaşık duyguları daha önce yaşamış veya yaşaması muhtemel insanların dile getirmekten "günah" kavramına düşmememek için kaçındığını hepimiz biliriz. Ama, sakat düşünce kurt gibidir ve durmadan aynı yerden ısıra ısıra tabiri caizse insanı yer bitirir. "İnsan, kendinin kurdudur" sözünü bilirsiniz. Bu kemirgen düşünceler daha sonra sakat eylemlere de yol açar ki, şekil - a' (kompleks) da ve şekil - b' (groll) de görülmektedir. (kompleks ve groll; sizi şekil diye tabir ettim ama bunu hakaret olarak değil örnek tip olduğunuz için verdim. Yoksa kimsenin şekline şemaline bakmıyoruz, kimseyi de kategorize etmek gibi bir düşüncemiz de yok)

5 - Doktorlar kangren olan bir noktayı kesip atmadığı sürece hastanın tıbben iyileşmesinin tam olarak mümkün olmadığını söylerler. Pansuman yapıp durmak belki o an için hastayı motive eder, geçeceğine inandırırabilir, ama mikrop sökülüp atılmadığı sürece, deri altında nasıl olup biten bilinemiyorsa, aynı yoldan hareketle düşündüğümüz zaman, bu sakat düşünceler de zamanla kalbten sökülüp atılmadığı için, doğru bir şeymiş gibi itikad edilip yaşantıya dökülüyor. Ve orada kemikleşmiş bir kangren olup çıkıyor. Bu gibi durumları yaşayan, yaşadıklarının aslında ilmi olarak açıklamasını olduğunu hisseden ama bir şekilde bu bilgiye ulaşamayan insanlar çoğunlukta. Bir şekilde bu gibi sitelere girerek, kimliğinin de gizli olmasının verdiği cesaretle bütün duygu ve düşüncelerini bir kesim adına burada dile getirebiliyor. Diğer insalarda bir nevi "hah! tam da benim düşümdüğüm konu" dedirtecek cinsten konularda olabiliyor bazen. Bazen de kel alaka türden de olmuyor değil tabi. Ama, bu sitede yazan çok değerli abilerimizin ki, (gerçekten çok ama çok kaliteli bilgilerini paylaşıyorlar) bu konulara yaklaşırken kullandıkları daha ilk cümlede bile bir çok insanın şüphelerinin aslı olmadığına yönelik hissiyat belirmeye başlıyor. Hele hele konunun özüne inip de gerek ayet, gerek hadis ve gerekse de modern bilimin bulguları ile belirlenmiş bir mantık çerçevesinde yazdıkları, belki muhatabının nefsi davranıp kabul etmese de, diğer okuyanlar tarafından doğru algılanması bile bu hizmetin ne denli önemli olduğunun göstergesidir.

6 - Bu düşünceleri taşıyan diğer insanların, bu türden konulardan kurtulması ve hatta siteye üye olup bu sefer diğer bildiklerini de paylaşmaya çalışması tam bir muhabbet havasının bu gibi sanal dahi olsa ortamlarda "kardeşlik" hislerinin belki tavan bile yapmasına vesile oluyor.

7 - Günümüzde, ameli yönden daha ziyade itikadi yönden gelen sıkıntılar çoğunlukta. Kabul edersiniz ki, itikadı düzgün olan mukalled hareketle dahi Dinini yaşayabilir. Ama itikadi yönden sakat olan insan kendini bozduğu gibi, etrafındakileri de bozar. Bu gibi siteler de tevafuk eseri yazan Bekir gibi, samanyolu gibi, fetih gibi, muhammed dolaku gibi, alptraom gibi, mhmt gibi, reyhan gibi, talha gibi, sumisali gibi, esmer gibi, hümagül gibi, radikal gibi, seyfullah putkıran gibi ve daha bir çok büyüklerimizin vereceği itikadi düşünceler ile ilgili bilgiler, o an ki muhatabın ilgisini çekmese de, inanıyorum ki bir çok insanın ilgisini ve merağını çekecektir. Eski konulara bakarsanız ne demek istediğim görülecektir. Kimi ince espri ile, kimi sert uslup ile kimi de tatlı-sert tarzda muhataplarına hep doğru ve gerçek bilgileri vermeye çalışmış. Geldiğim günden beri güncel konular haricinde hep eski konulara gittim okudum ve bunları gördüm. Sizin de bir ara vaktiniz olduğunda eski konulara gitmenizi ve okumanızı rica ederim.

Diğer yandan, sorulan soruyu okuyup da, yapılan yorumları okumadan "bakın benim düşüncelerimin aynısı bu sitede yazan üyelerde de var" diyerek diğer cevapların ne olduğuna dahi bakmadan es geçmesi sonucu bu konuyu ıskalayanlar da olmuyor değil. Buna da "nasip" demek kalıyor sanıyorum.

Sizin diğer yazdıklarınızı da okudum. Hangi kelimeleri kullanarak yazdığınıza değil ama ne anlatmak istediğinize baktığımda, çok düzgün bir itikad ile ve haklı nedenlere dayanarak yazdıklarınızın anlamına indim. Sizin bize kalbi yakınlık duymanız gibi bir duygu yaşadım. İşleriniz yoğun galiba yazdıklarınızdan öyle bir anlam çıkardım. Ama, o yoğunluktan zaman zaman sıyrılıp burada kendi bildiklerinizi de bizimle paylaşırsanız, İslam'ın ne kadar zengin bir Din olduğunu hep beraber hem ispat etmiş hem de yaşamış oluruz.

Beklerim...

Saygılar.

mavigece

New member
Kimse kusura bakmasın ama ben sabotage arkadaşın savunduğu şeye katılmıyorum...kendisi lütfen sitenin logosunu iyi incelesin!..orada "ne olursan ol gel" yazısını görecektir!

Cevaplarını arayan insanlar tabikide burda gelip düşüncelerini yazacak..Ve sorularını gelip tartışıcak?..Eğer böyle olmazsa bu insanlara nasıl islam hakkında yol göstermeyi ya da konular hakkında tartışmayı düşünüyorsunuz?..

Din , insanlara hidayet yolunu göstermek amacını taşır...bir cümlenizde demişsinizki ;"H atta bu tip insanları niye konuşturuyoruz . Ne güzel arkadaşlar var burda sadece dini sohbet yapıyorlar . Bu adamların onları germeye ne hakkı var !"

İslamiyet neden gelmiştir? Ve de peygamber efendimiz a.s zamanındaki insanların yanlışlarını ve dinsizliklerini bir düşünün lütfen!..Peygamberimiz o sonsuz hoşgörü ve sabrıyla dinimizi anlatmasaydı..Bu kadar güçlü bir ümmet olamazdık emin olun..Din Allah'ındır!..Dilediğine hidayet verir dilediğine vermez!..Ama siz kapınıza gelen misafirlere bu şekilde muamele ederseniz..o misafir o din ile ilgili öğreneceği şeyler varsada sayenizde öğrenemez..Peygamber efendimizin sünnetlerini takip etmek istiyosanız sabırlı olucaksınız!..olmayacaksanızda sert çıkıp insanları kaçırtmayın!..

Gerçekten bu şekilde yorumları görmek çok üzücü!

K

kompLeks

Guest
Yaratmanın başka anlamını kullandım diyorsun . Banane arkadaşım bizim olduğumuz yerde yaratmanın istersen 15. anlamını kullanabilirsin . Bizim aklımıza ilk bakışta yoktan var etmek anlamı geliyor ve bizi rahatsız ediyor SENİ IRGALAR MI !

''And olsun ki, biz insanı süzme çamurdan yarattık. Sonra da onu nutfe halinde sağlam bir yere yerleştirdik. Sonra nutfeyi bir kan pıhtısı haline getirdik, derken o kan pıhtısını bir çiğnemlik et yaptık, bir çiğnemlik etten kemikler yarattık, kemiklere de et giydirdik. Ve sonra onu başka bir yaratık yaptık. Yaratanların en güzeli olan Allah'ın şanı ne yücedir." (Mü'minün, 12-16 ayetler.)

"Biz onları cıvık çamurdan yarattık."(Es Safaat,11),

"O, insanı bardak gibi çınlayan kupkuru bir balçıktan yarattı."(Er-Rahman,14)

yukarıdaki ayetlerde ''yaratmak'' fiilinin ''yoktan var etmek'' değil ''dönüştürmek, oluşturmak'' anlamında kullanıldığı apaçık ortadadır. insanlar çamurdan yaratıldığına göre çamurdan dönüştürülmüş ve oluşturulmuştur. kemikler etten yaratılmış. yani etten dönüştürülmüş ve oluşturulmuş. et de kan pıhtısından yaratılmış. sırayla nasıl oluşturulduğumuz apaçık şekilde anlatılmıştır. eğer kur'anı okuduysanız ''yaratmak'' fiilinin kur'anda benim kullandığım anlamda da kullanıldığını görürsünüz. kur'anda kullanılan anlamıyla kullanmam sizi nedense rahatsız etmiş. bir şeyden başka bir şey elde etmek de yaratmaktır. kur'an okuyan herkes bunu az bir mantık yürüterek açıkça görür. bunun için alim olmaya gerek yok.

K

kompLeks

Guest
sayın adam; misafir olarak gözüküyorsunuz. cevap yazıp yazamayacağınızı bilmiyorum. bilimsel tartışamadık demişsiniz. bilimsel olmayan cümlelerimi söyler misiniz. ben de karşılığında sizin verdiğiniz cevapların bilimsel olup olmadığını söyleyeyim. ( bu arada sayın adam'a ne olduğunu bilen var mı? )

Hayır ! mümkün değil ! Neden mümkün değil, çünkü hangi dönemin insanını örnek verecek olursanız olun, muhakkak kendi çağının adamı olacaktır. Kendi çağı ile ilgili olark belki bizim bilmediğimiz konularda dahi uzman da olabilir bu örneğinizdeki kişi. Ama, sonraki çağları hesap ederek bir eylemde veya söylemde bulunması mümkün değildir. Oysa Kur'an, geçmiş ve gelecek çağlar ile ilgili ve hatta dünyanın sonundan sonra olan bilgileri de veriyor. Sizin örneğiniz bunu veremez ve verememiştir. Kimse de veremeyecektir. Bu Kur'ana has ilahi bir metoddur.

mümkün olduğunu bilimsel olarak gösterdim. halen mümkün değil diyorsunuz. bir medeniyet yok oldu. o medeniyetin neyi bilip neyi bilmediğini siz nereden biliyorsunuz? piramitlerin barındırdığı bilim ve bunu bizim çözemememiz, onlar hakkında daha bir çok şeyi bilmediğimiz anlamına gelir. dolayısıyla o dönemdeki insanlar hakkında bir şey bilmiyorlar diyemezsiniz. bilimsel olarak en azından şunu söyleyebiliriz ''bazı konular da bizden daha çok şey biliyorlardı''

Kesin delil diye bir şey yoktur, göreceli kanaat sözkonusu olabilir. Çünkü, biz seninle aynı fikirde değiliz, o neden ile senin Kur'an kaynağını kabul etmemen karşılığında ben de senin kaynaklarını kesin delil olarak görmem. Benim veya senin, bir diğerimizin kaynağını delil olarak görmemesi gerçeği değiştirir mi ? Elbette bu saçma bir cümle olur. Kaynak, kaynaktır! Ama mutlak olarak görmem o başka! Mimar Sinan'ın kubbeli cami yönündeki mimari zekası ve akustik ses ahengini cami içerisinde yakalaması, halen modern mimarinin hayranlıkla seyrettiği ve kabul ettiği bir tekniktir. Üstelik kısa dönem öncesinde yaşanmış bir hadisedir. Siz, kısa dönem içerisinde yer alan bu harikulade eserleri yok sayarak, bize çağlar öncesi örneklerinize itimad etmemizi bekleyeceksiniz. Eşit ve adil olmak zorundayız. O zaman siz de benim kaynaklarımı muteber (geçerli) göreceksiniz. Piramitleri elbette mimari açıdan bakınca muhteşem görmemek mümkün değil, insanüstü bir çaba ve insan üstü akıl almaz bir emek! Firavun, bu kadar zorlama ile ortaya muhteşem bir eser çıkarttırmış. Güneş, doğarken ve batarken kral mezarlarını selamlıyor, pramit içerisine yoğurt da koysanız bozulmadan duracak bir hava akımına sahip. Mükemmel mi ? elbette. Bir insan zekası için mükemmel. Fakat, size insanlar için daha da mükemmel olan ama Rabbimizin sadece kısaca "ol" demesi ile olan bir şeyi de size ben örnek vereyim: Ashab'ı Kehf mağarası. Danyal (a.s.) mezarına yaklaşık 5 km. uzaklıkta. Üstelik o mağarada yaklaşık 240 yıl uyuyan ve bırakın yoğurdu, insan etinin bile kokmadığı, çürümediği ve bozulmadığı, sabah ve akşam güneşinin o uyuyan insanları rahatsız etmediği türden bir mimari örnek ! Nasıl, bence de bu örnek bir öncekini yere serer! Ve emeksiz ve zahmetsiz. Sadece "ol". Bu, Allah'ın eseridir, akıl sır ermez. Ama sizin pramitleri bugünün teknolojisi ve araçları ile 2000 kişi bir araya toplayarak maaşlarını da vererek oluşturabiliriz. Aynı şeyi doğada yapabilirmiyiz ? Tesadüf mü ? : ) Siz de groll gibi elma ile armutun döllenmemesine tesadüf gözü ile mi bakıyorsunuz ? O halde, devam...

ben pramitlerdeki insan zekasından ve bilimden bahsediyorum. siz soruma cevap vermek yerine yaratıcı daha güzelini yaratmış diyorsunuz. zaten ben aksini iddia etmedim ki etmem de, çünkü ben yaratıcıya inanıyorum. bunlara tesadüf gözüyle bakmam. güzel bir laf cambazlığı yapmışsınız ve konuyu farklı bir yere bağlamışsınız. kocaman paragrafta benim soruma cevap olabilecek hiçbir cümle yok. geçelim...

ancak başka kanıtlar da var. '' kaybolan mu kıtası '' bu kıtayla birlikte 64 milyon insan ve bir medeniyet kayboldu. bildikleri her şey bu kıta ve insanlarla birlikte sır oldu. kaybolan mu kıtası ile ilgili burya yazmadığım bir çok bilgi var. googleden aratırsanız bütün bilgilere ve kaynaklarına ulaşabilirsiniz. 3ooo küsür yıl öncesine ait gözlüklü heykel bulundu. gözlüklü heykel ne demek biliyor musunuz? ben arkeolog veya tarihçi değilim ama sadece bu kadarından bile şu yorumu yapabilirim. 3ooo küsür yıl öncesinde gözlük demek, o yıllarda merceğin bulunmuş olması demek, merceğin bulunmuş olması optiğin bilindiğini ve fizik biliminin o yıllarda geliştiğini ve bilindiğini gösterir. aynı zamanda gözlük, gözün tedavisi için kullanıldığından ve ışığın kırılma açısının gözü tedavi edeceği bilindiğinden, bu bilgi bize o yıllarda tıbbın da gelişmiş olduğunu gösterir. o yıllarda ne olduysa oldu ama bir medeniyet bir kıta ile birlikte yok oldu. kaldı ki bu kanıtlara sahip olmasak bile; insanlar kur'anın yazıldığı dönemde, sizin saydığınız bu 1o maddedeki bilimleri, hatta daha fazlasını bilgin derecesinde biliyor olabilirler. bunda şaşılacak bir şey yok.

Bakın, Din konusunda çok şey yazabilirim diyorsunuz, o halde bilmeniz gerekir. Bu yeryüzünde insanlardan önce cinnler alemi yaşadı. Ve onlar 3.000 yıl bu yeryüzünde aynı bugünün insanları gibi yaşadı. Teknolojileri, araç gereçleri, evleri, işyerleri vs. aklınıza ne gelirse vardı. Biz insanlar gibi savaşları da vardı. Kardeş kardeşin kanını da döküyordu. Bunları da biliyormusunuz ? Bilmiyorsanız iddianızı bir daha gözden geçirin. (Samimi bir tavsiyedir.) Ve Allah (cc); bu cinn ümmedini helak etti, yeryüzünden sildi. Bir zaman sonra yeniden yeryüzünde bir halife olmasını murad etti. Kur'an da bu dialog geçer, bu konuyu meleklerine açtığı zaman, melekler hayret ile "yine yeryüzünde kardeş kanı dökecek kullar mı yaratacaksın ?" diye sorduklarında, "elbette sizler benim bildiklerimi bilmezsiniz" ilahi cevabını verdi. Yani düşünün ki, sizin hayret ile karşıladığınızı, yani bir gözlüklü heykelin daha da fazlasını, bir müslüman gayet olağan karşılıyor. groll'a verdiğim örnek dahi aslında size yetmeliydi, belki gözünüzden kaçtı, yaklaşık 3.000 yıldır sualtında cesedi bulunan firavunun geçtiğimiz yüzyılın sonunda cesedi sudan çıkarıldı. Bozulmamış, ve elbette su altında kalan bir insanın etinin aldığı şekil gibi buruşuk, buruşuk derisi ile Kahire müzesinde sergilenmektedir. Ve Kur'an, bu haberi bize Yunus suresi 90-91. ayetlerinde haber veriyor. Bizler, cesedin buruşukluğuna hayret ettik, 3.000 yılı aşkın zamandır su altında kalan bir insan cesedinin bulunmasına değil ! Sormak isterim, siz bu konuda şaşıracak ne buldunuz ? Yani hangi nedensellere şaşırdınız ? Bunu da o dönem yaşayan mısır halkının mumyalama tekniğinin bir başarısı olarak mı kabul edeceksiniz. Peki, Kur'an'ın bunu haber veriyor olmasına ne buyuracaksınız ? Yani, öyle bir insan olmalı ki 1.400 yıl önce yaşamış olsun bu kişi, ve o dönemde hem kendisinden 1.500 yıl önce olan bir olayı haber veriyor olsun hem de kendisinden 1.500 yıl sonrasına da ibretlik bir olay olarak bize gösterileceği haberini veriyor olsun ! Tesadüf mü ? diğerleri gibi mi ? : ) bunu da geçelim...
Lut gölünü biliyorsunuz, orada bundan yaklaşık 4.000 yıl kadar önce bir şehir vardı. O zamanın şehirlerinden bir şehir. O dönemlerde halk bir arada yaşardı. Çevrede kabile hayatı dağınık halde yaşayanlar da vardı, ama hemen hepsi yerleşik olan bu şehirler etrafında bulunurdu. Bir gece yarısı bu şehir etrafındaki diğer kabilelerin de çadırları olduğu halde yerin altına geçtiler. Sismoloji o dönemlerde fay kırıklarının incelenmesi sonucu herhangi bir deprem yada zelzele bulgusuna rastlamadı. Ve dikkat edin bu Kur'an da bize bildiriliyor. Bildirilirken de öyle bir ifade tarzı var ki, lütfen dikkat edin "yerin altını üstüne getirdik" demiyor, "
üstünü yerin altına geçirdik" buyuruyor. Yani elinizi parmaklarınız bitişik bir halde uzatın, elinizin üstünü yeryüzü kabul edin, elinizi ters çevirin ve sağa (veya sola) doğruda çekin. Yerün üstü altına böyle geçtiği tabir ediliyor. Arkeologlar da, burada daha önceki dönemlere ait kalıntılardan, yerleşik ve günün koşullarına göre de büyük bir şehir olduğunu söylüyor, ama sonunun ne olduğunu hala bulamıyor. Tesadüf mü ? geçmeye devam ediyoruz...

kırmızı yazılanlar bana ait. ben bilimsel olarak insanların o dönemde sahip olabileceği bilimi yorumluyorum. zaten iddiamızda o dönem de insanların bu ilme sahip olup olamayacakları. bu paragraf benim yazımdaki iddialara cevap olabilir mi? yine laf cambazlığı yapılmış ve konu başka biryere bağlanmış. geçelim...

M

mehmet_87

Guest
şükür cezamı kaldırmışlar..sitede yazmamı engelleyen site yöneticisi neyi yanlış gördünde beni cezalandırdın anlamadım..gogleda islam forum yazdım islami şeyler paylaşanları görmek için bu siteye geldim..kompleksle groll nickli iki kefereye laf yetiştirmekten doğru düzgün sitedeki diğer şeyleri takip edemiyorum..bu kompleks nickli karı bakın bakalım hangi sorduğum soruya doğru düzgün cevap vermiş..bi piramit diyor bi kutuplar diyor başkada doğru düzgün bişey bildiği yok..kafasında bi felsefe oluşturmuş onu gelip burdaki müslümanlara anlatmaya çalışıyor..bana kuranın değiştirilmediğini ispatla tevratın değiştirilmediğini ispatla diyor sonra gözüyle görmüş gibi 70 bin yıl önceki mu kıtasını örnek veriyor..gözüyle görmüş gibi muhammedi dağa gönderdiler ona okuma yazma öğrettiler diye bi senaryo yazıyor..ben kullanıcıyı incittim diye cezalandırıldım..bu kadın peygambere iftira atıp benim dini inançlarım hakkında yalan yanlış yorum yapınca beni incitmiyor mu...mevlana ne olursan ol gel demiş mecusiyle ateistle dinsiz keferelerle gelin dost olalım dememiş..müslüman olacaklarsa gelsin islamın kapısı herkese açık anlamında demiştir

groll

New member
mehmet_87
şükür cezamı kaldırmışlar..sitede yazmamı engelleyen site yöneticisi neyi yanlış gördünde beni cezalandırdın anlamadım..gogleda islam forum yazdım islami şeyler paylaşanları görmek için bu siteye geldim..kompleksle groll nickli iki kefereye laf yetiştirmekten doğru düzgün sitedeki diğer şeyleri takip edemiyorum..bu kompleks nickli karı bakın bakalım hangi sorduğum soruya doğru düzgün cevap vermiş..bi piramit diyor bi kutuplar diyor başkada doğru düzgün bişey bildiği yok..kafasında bi felsefe oluşturmuş onu gelip burdaki müslümanlara anlatmaya çalışıyor..bana kuranın değiştirilmediğini ispatla tevratın değiştirilmediğini ispatla diyor sonra gözüyle görmüş gibi 70 bin yıl önceki mu kıtasını örnek veriyor..gözüyle görmüş gibi muhammedi dağa gönderdiler ona okuma yazma öğrettiler diye bi senaryo yazıyor..ben kullanıcıyı incittim diye cezalandırıldım..bu kadın peygambere iftira atıp benim dini inançlarım hakkında yalan yanlış yorum yapınca beni incitmiyor mu...mevlana ne olursan ol gel demiş mecusiyle ateistle dinsiz keferelerle gelin dost olalım dememiş..müslüman olacaklarsa gelsin islamın kapısı herkese açık anlamında demiştir​

Öncelikle terbiyeni takın, tanımadığın kişilere hakaret etme,kimse senin askerlik arkadaşın değil.Müslüman demekle müslümanlık olmaz önce dininiz güzel ahlaklı olmayı emreder.Siz bu kesime girmiyorsunuz sanırım.

Bekir kardeşimede iki çift lafım var.Beni saçma sapan bie nedenden banlamış 1 hafta sağolsun.Sanırım ''rakı+balık'' kelimesi yüzünden sünnete aykırı tutum sebebiyle yapmış bunu.Benim inancıma göre ketçaplı makarna neyse rakı+balıkta odur.Benim yazım kendi görüşüne ters düştü diye banlancaksam eğer sitenin sloganını ''Ne olursan ol gel demek'' yerine sanırım ''müslüman ol gel yoksan banlanırsın'' demek daha doğru olur.

raþid

New member
Bu konuya yazı yazan arkadaşlar "yaratma" gerçeğinin ne olduğunun farkında değil sanırım. "Allah (Celle celaluhu) insanı çamurdan yarattığına göre yoktan değil, yani toprak gibi bir bilinen ve var olan maddeden yaratmıştır," gibi sığ düşüncede bir fikir belirtmiş. Yani yoktan var etme gibi bir şey sözkonusu değildir, demeye getirmişler. İsa (as) peki nasıl meydana geldi ? bu düşünceye göre bir de bunu açıklasınlar da görelim.

eflatun

New member
neden bu yazıları yazmaktan çok korkmam gerekiyor?

Korkunuz olmadıgı icin size neden korkmanız gerektigini anlatsamda anlayamayacaksınız.
Bizim ak gördügümüz ak´dır.Siz kara demekte ısrar ediyorsunuz.O kadar uzun uzun yazılar yazıldı.
Sizin icin fark etti mi?
Bende uzun uzun yazsam ne olacak ,yine sizin icin kara olan yine kara kalacak.
Selametle...

K

kompLeks

Guest
Bu konuya yazı yazan arkadaşlar "yaratma" gerçeğinin ne olduğunun farkında değil sanırım. "Allah (Celle celaluhu) insanı çamurdan yarattığına göre yoktan değil, yani toprak gibi bir bilinen ve var olan maddeden yaratmıştır," gibi sığ düşüncede bir fikir belirtmiş. Yani yoktan var etme gibi bir şey sözkonusu değildir, demeye getirmişler. İsa (as) peki nasıl meydana geldi ? bu düşünceye göre bir de bunu açıklasınlar da görelim.

yani yazdığım ayetler yanlış mı? insanlar çamurdan yaratılmadı mı?

K

kompLeks

Guest
Korkunuz olmadıgı icin size neden korkmanız gerektigini anlatsamda anlayamayacaksınız.
Bizim ak gördügümüz ak´dır.Siz kara demekte ısrar ediyorsunuz.O kadar uzun uzun yazılar yazıldı.
Sizin icin fark etti mi?
Bende uzun uzun yazsam ne olacak ,yine sizin icin kara olan yine kara kalacak.
Selametle...

yani sizin anlama kabiliyetiniz benimkinden daha mı fazla?

raþid

New member
Yaratılmanın bir şeklini yazmak ile "yaratmak" kavramına vakıfmısınız ?

K

kompLeks

Guest
şükür cezamı kaldırmışlar..sitede yazmamı engelleyen site yöneticisi neyi yanlış gördünde beni cezalandırdın anlamadım..gogleda islam forum yazdım islami şeyler paylaşanları görmek için bu siteye geldim..kompleksle groll nickli iki kefereye laf yetiştirmekten doğru düzgün sitedeki diğer şeyleri takip edemiyorum..bu kompleks nickli karı bakın bakalım hangi sorduğum soruya doğru düzgün cevap vermiş..bi piramit diyor bi kutuplar diyor başkada doğru düzgün bişey bildiği yok..kafasında bi felsefe oluşturmuş onu gelip burdaki müslümanlara anlatmaya çalışıyor..bana kuranın değiştirilmediğini ispatla tevratın değiştirilmediğini ispatla diyor sonra gözüyle görmüş gibi 70 bin yıl önceki mu kıtasını örnek veriyor..gözüyle görmüş gibi muhammedi dağa gönderdiler ona okuma yazma öğrettiler diye bi senaryo yazıyor..ben kullanıcıyı incittim diye cezalandırıldım..bu kadın peygambere iftira atıp benim dini inançlarım hakkında yalan yanlış yorum yapınca beni incitmiyor mu...mevlana ne olursan ol gel demiş mecusiyle ateistle dinsiz keferelerle gelin dost olalım dememiş..müslüman olacaklarsa gelsin islamın kapısı herkese açık anlamında demiştir

ben mu kıtasını gözümle görmedim. ama tarih yazıyor. tarih bilimi böyle diyor. bunları ben uydurmuyorum. tarih bilmine inanmayalım mı yani? siz bilime inanmıyor musunuz, tarihe inanmıyor musunuz? peki siz gözünüzle gördünüz mü tüm olup bitenleri. siz de gözünüzle görmüş gibi yazıyorsunuz. size bilimsel bilgi sunuyorum. o zamanki insanların sahip oldukları bilimi gözler önüne seriyorum. inanmıyor musunuz? bana mı yoksa tarihe mi?

doğru, ben doğru düzgün bi piramit bi de kutupları biliyorum. ama doğru düzgün bildiğim iki bilgi her şeye bedel. cevap verebiliyor musun? hiç birine cevap verebildin mi? hakaret etmekten başka bildiğin bir şey var mı? bana kefere diyorsun, hakaret ediyorsun. kur'anda her inanmayana açıkça kafir diyebileceğin yazıyor mu? benim son nefesimi nasıl vereceğimi sen nereden biliyorsun? beni yargılayacak ve hakkımda hüküm verecek kişi sen misin?

raþid

New member
Vakıf olduğunuzu iddia ettiğiniz "topraktan yaratılma" konusuna gerçekten vakıfmısınız diye sordum. Bir tane de olsa o şekline vakıfım demeniz yeterli bir cevap değildir. Vakıf olduğunuz bilgiyi aktarırmısınız.
Sizin kime ve neye cevap yazdığınızı da bilmiyorum. Ortaya bir soru attım siz cevapladınız, bana göre eksik cevaplamıştınız. O neden ile soruyu devam ettirdim. Sizde yukarıdaki cevabı verdiniz. Ama dediğim gibi yeterli değil, hatta içi dolu olan bir şey değil. Sadece vakıfım demek yetmez. Vakıf olduğunuz o bilgi ne ise, onu istiyorum. Madem vakıfsınız bu konuya o halde bilgilendirmenizi rica ederim. Ayrıca, başka bir yaratma konusunda İsa (as.)'ı örnek verdim. Bu da başka bir yaratma çeşidi dedim. Hadi Adem (as.) topraktan yaratıldı gözle görülür ve elle tutulur bir maddeden yani. O neden ile bunu yaratma olarak kabul etmiyorsanız "İsa (as.) neyden yaratıldı ?" sorusunun cevabını da beraberinde verin isterseniz.

M

mehmet_87

Guest
kompleks ben nerden biliim senle groll un son nefesinde imanlı olup olmayacağını..şu ana kadar yazdıklarınızdan kafir olduğunuz görünüyor..sonrasını bilemem allah hidayet versin..

Üst Alt