Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkar edenler; işte azap...

tahsin33

New member
simiec ,
Yazdıklarınızı birlikte inceleyelim,
1 Budizm hakkında fikriniz, Teknik olarak dememin bir nedeni vardı onlar enerjiye inanırlar.
Dinin temeli vazgeçilmezi İnanmaktır. bunu felsefesini yaptığınıza göre bilmeniz gerekmezmi? DİN = İNANMAK VE İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAK Sizde Ateizm dinine inanmışsınız ve inandığınız gibi yaşıyorsunuz bunu inkar etsenizde etmesenizde bir gerçek değilmi?
2 Rabdan kastınız allah ise ki bana öyle gelmedi, allahı da tanrı ile aynı kefeye koyup tarttığımızı bilmenizi isterim. demişsiniz bu da sizin daha Din konusunda bırakın felsefe yapmayı daha dinin tarifini bile merak etmeden birilerini taklit ile dine yüz çevirdiğinizi sanarak bir başka dini kabul ettiğinizi göstermektedir.
3 biz ateistler felsefe yaparken dine yok gözüyle bakarak ona göre bir felsefe yapmıyoruz sadece şüpheyle yaklaşıyoruz
demişsiniz hem din yok demeyeceksiniz sonra üzerinde felsefe yapmak için sadece bunun için şüpheyle yaklaşacaksınız kusura bakmayın ama şüphe kişinin başkalarına değil kendisine bile olan inancını zedeler ve morga kaldırdığınızı iddia ettiğiniz şüphecilik hastalığının farkında bile değilsiniz
4 biz teşhimisi koyduk ve hastayı morga yatırdık bile. demişsiniz koyduğunuz teşhis Nedir ? morga kaldırdığınız hastalık nedir? Din bilmeden dinsizliği seçme hastalığımı yoksa hiç merak etmeden şüphe etme hastalığımı?

5 bütün dünya bu olayı kafasında bitirmediği sürece olay yok olmaz bu da beni ve benim gibileri eleştiriye götürür. diyorsunuz Oysa siz gerçekten smimi olarak birşeyler öğrenmek yada öğretmek için fikir alış verişinde olsaydınız her şeyden önce inat etmezdiniz öyle inat etmişsiniz ki nasılsa dinlerde şüphe var ama sizin dininizde şüphe ve yanılma yok bu naıl bir mantık izah edebilirmisiniz? herşey şüpheli ancak sizin dininiz olan ateizm şüphesiz kesin ve kati bunu nasıl izah edersiniz.

6 bu imkansız. Dininizden vaz geçmeyeceğinizi söylüyorsunuz buna saygı duyarım sizin dininiz. Bu kadar inatla savunduğunuz bir konuda adaleti nasıl sağlıyacağınızı anlatabilirmisiniz Her sorunuz makul ve aklınıza yatan biçimde cevaplandı bu tavrınızın adını koyabilirmisiniz?

tahsin33

New member
simiec ,
Gerçekten sizden öğreneceğim çok şey olduğuna ve samimiyetinize içten inanıyorum son yazdıklarınızda samimi olduğunuzun bir ifadesi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim
ama bir şey merak ettim, acaba dikkatinizden mi kaçtı?
Siz dine karşı değilsiniz siz İSLAM DİNİNE karşısınız çünkü din kelimesinden sadece islam anlıyorsunuz bu da sizin bahsttiğiniz arkadaşlarınızın etkisinde kaldığınızı gösterir Tabi önce din Kavramında bir mesafe kat edebilirsek sizinle o zaman ayrıca İSLAM dinin den bahsedebiliriz
Ama siz yahudiliğe yada hiristiyanlığa yada budizme yada yoga öğretilerine yada kabala öğretilerine yada ateizm dinine değilde neden sadece İSLAM???
Karl marks ve onun devamı olan rusya da kominizm, din afyondur derken neden camileri yıkmışta kiliselere dokunmamış gerçekten hiç merak etmedinizmi?

http://www.islamforum.net/showthrea...ler-iÅŸte-azap.../private.php?do=newpm&u=8011

tahsin33

New member
6 bu imkansız. Dininizden vaz geçmeyeceğinizi söylüyorsunuz buna saygı duyarım sizin dininiz. Bu kadar inatla savunduğunuz bir konuda adaleti nasıl sağlıyacağınızı anlatabilirmisiniz Her sorunuz makul ve aklınıza yatan biçimde cevaplansa bile bu imkansız yani vaz geçmeyeceksiniz bu tavrınızın adını koyabilirmisiniz?

simiec

New member
''Dinin temeli vazgeçilmezi İnanmaktır. bunu felsefesini yaptığınıza göre bilmeniz gerekmezmi? DİN = İNANMAK VE İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAK Sizde Ateizm dinine inanmışsınız ve inandığınız gibi yaşıyorsunuz bunu inkar etsenizde etmesenizde bir gerçek değilmi?'' İlk olarak ben ateizm dinine inanmıyorum ateizm felsefesini benimsiyorum ve sizin gerçeğiniz yanlış.

''
Din konusunda bırakın felsefe yapmayı daha dinin tarifini bile merak etmeden birilerini taklit ile dine yüz çevirdiğinizi sanarak bir başka dini kabul ettiğinizi göstermektedir.'' Dinin tarifi garip bir ifade olmuş ve dediğim gibi ben ateist olmadan önce ateizmi bilmiyordum.Kimseyi de taklit etmiyorum ben benim başkası değil.

''
demişsiniz hem din yok demeyeceksiniz sonra üzerinde felsefe yapmak için sadece bunun için şüpheyle yaklaşacaksınız kusura bakmayın ama şüphe kişinin başkalarına değil kendisine bile olan inancını zedeler ve morga kaldırdığınızı iddia ettiğiniz şüphecilik hastalığının farkında bile değilsiniz'' tahsin arkadaşım felsefenin temelinde şüphecilik yatar septik olmadan felsefe yapamazsın.Evet bazen kendimden bile şüphe ettim ama bu atlatılamayan birşey değil .Benim morga yatırdığım şey din.

''
Oysa siz gerçekten smimi olarak birşeyler öğrenmek yada öğretmek için fikir alış verişinde olsaydınız her şeyden önce inat etmezdiniz öyle inat etmişsiniz ki nasılsa dinlerde şüphe var ama sizin dininizde şüphe ve yanılma yok bu naıl bir mantık izah edebilirmisiniz? herşey şüpheli ancak sizin dininiz olan ateizm şüphesiz kesin ve kati bunu nasıl izah edersiniz.'' ben gerçekten teistlerin düşüncelerini merak ediyorum ve bu cümlede inat etme durumu yok sadece durumu belirttim.İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var ama sizin bunu bana kanıtlamanız imkansız (şu anki bilgilerle ).Sadece kur'an dan bahsedebilirsiniz veya düzenden tam olarak geçerli bir kanıt yok.

Dininizden vaz geçmeyeceğinizi söylüyorsunuz buna saygı duyarım sizin dininiz. Bu kadar inatla savunduğunuz bir konuda adaleti nasıl sağlıyacağınızı anlatabilirmisiniz Her sorunuz makul ve aklınıza yatan biçimde cevaplansa bile bu imkansız yani vaz geçmeyeceksiniz bu tavrınızın adını koyabilirmisiniz?'' Benim dinim yok!!!Herşey din olmak zorunda değil.Adaletin sağlanma kısmı seni ilgilendirmiyor.Bütün sorularımı cevaplayamazsınız benim bazı sorularımın cevapları kişiden kişiye değişir ve ben bana mantıklı gelen cevabu seçiyorum.

simiec

New member
''Gerçekten sizden öğreneceğim çok şey olduğuna ve samimiyetinize içten inanıyorum son yazdıklarınızda samimi olduğunuzun bir ifadesi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim
ama bir şey merak ettim, acaba dikkatinizden mi kaçtı?
Siz dine karşı değilsiniz siz İSLAM DİNİNE karşısınız çünkü din kelimesinden sadece islam anlıyorsunuz bu da sizin bahsttiğiniz arkadaşlarınızın etkisinde kaldığınızı gösterir Tabi önce din Kavramında bir mesafe kat edebilirsek sizinle o zaman ayrıca İSLAM dinin den bahsedebiliriz
Ama siz yahudiliğe yada hiristiyanlığa yada budizme yada yoga öğretilerine yada kabala öğretilerine yada ateizm dinine değilde neden sadece İSLAM???
Karl marks ve onun devamı olan rusya da kominizm, din afyondur derken neden camileri yıkmışta kiliselere dokunmamış gerçekten hiç merak etmedinizmi?'' Birinci olarak ben arkadaşlarımla tanıştığımda hepimiz müslümandık yani onlardan din konusunda etkilenme konusu yok sadece etkileme var.İkinci olarakta ben sadece islam dinine değil bütün dinlere kısacası teizme karşıyım.İslamı seçtim çünkü dini islam bir ülkede yaşıyorum eğer siz hristiyan olsaydınız hristiyanlığın kötü yanlarını söylerdim.Bir diğeride Karl Marks meselesi sadece camiler yıkıldı çünkü tahminen biryerden başlamak gerekiyordu halk hristiyan kliseleri yıkmak bariz bir isyanı tetikleyecektir bu yüzden yavaş yavaş ilerlemek lazım ama ne yazık ki bu hayalde suya düştü.

tahsin33

New member
simiec,
Ateizm felsefesi sizin şahsınızamı ait bunumu demek istediniz yani ateizmi simi icat ettiniz?
ve sizin gerçeğinizin yanlış olma ihtimali bile yok hemde doğrumu yanlışmı diye şüphedeyken öylemi?

Dinin tarifi konusunu Bir şeye inanmak (Bu sizde ateizme inamak olarak tezahhür etmiş) gereklerini yapmak (şu anda bu formda yaptığınızda bu) dolayısı ile kabul etsenizde etmesenizde dininizin adı ATEİZM. Kimseyi taklit etmediğinizi bu iddialarınızla nasıl savunursunuz. Siz gerçekten siz siniz ama fikirlerin ana kaynağı siz olmadığınız için taklitçisiniz.

Hiç dikkat ettinizmi ben size hiç kurandan yada islamdan bahsetmedim. sadece din kavramından bahsediyorum sizde bunu islam anlıyorsunuz islam fobiniz greği.

Siz mantıklı olan tarafı değil sadece ateizme ve islama karşı olan tarafı seçtiğiniz için malesef adil olamıyorsunuz yani taraflı davranıyorsunuz onun için adil olmanız beklenemez.

tahsin33

New member
simiec,
Siz şimdi yaşadığımız ülkede hırıstiyan, yahudi, ve başka din mensupları olmadığınımı sölüyorsunuz.
Sizin mantığınıza göre daha az olan din guruplarını hedef almanız gerekmezmi neden islamı hedef aldınız?
Rusyada halk hiristiyan olduğu için müslümanlar hedef alındığına göre

Ve gerçekten Savunduğunuz ateizm dininin insanları nasıl mutlu edeceğini biraz açıklarmısınız diğerlerini yok etme hayali ile yaşayarakmı?

simiec

New member
'' simiec,
Ateizm felsefesi sizin şahsınızamı ait bunumu demek istediniz yani ateizmi simi icat ettiniz?

ve sizin gerçeğinizin yanlış olma ihtimali bile yok hemde doğrumu yanlışmı diye şüphedeyken öylemi?

Dinin tarifi konusunu Bir şeye inanmak (Bu sizde ateizme inamak olarak tezahhür etmiş) gereklerini yapmak (şu anda bu formda yaptığınızda bu) dolayısı ile kabul etsenizde etmesenizde dininizin adı ATEİZM. Kimseyi taklit etmediğinizi bu iddialarınızla nasıl savunursunuz. Siz gerçekten siz siniz ama fikirlerin ana kaynağı siz olmadığınız için taklitçisiniz.

Hiç dikkat ettinizmi ben size hiç kurandan yada islamdan bahsetmedim. sadece din kavramından bahsediyorum sizde bunu islam anlıyorsunuz islam fobiniz greği.

Siz mantıklı olan tarafı değil sadece ateizme ve islama karşı olan tarafı seçtiğiniz için malesef adil olamıyorsunuz yani taraflı davranıyorsunuz onun için adil olmanız beklenemez
.'' Öncelikle yazımı daha iyi okuyunuz ben ''İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var'' dedim sadece benim düşüncelerim doğru demek manyaklık olur zaten.

''Dinin tarifi konusunu Bir şeye inanmak (Bu sizde ateizme inamak olarak tezahhür etmiş) gereklerini yapmak (şu anda bu formda yaptığınızda bu) dolayısı ile kabul etsenizde etmesenizde dininizin adı ATEİZM.'' Ben size dinin tanımını yaptım.Ateizme inanmak dedim çünkü gerçekliği kesin değil eğer isterseniz bir daha hep benimsemek derim.(inanmak sadece dinsel anlama gelmez.)Din metafizik dünyaya inanır ateizm ise bunları reddeder.Sizden ricam felsefeyi araştırmanız olacaktır tahminime göre henüz felsefe dersi görmediniz.Gereklerini yapmaya gelince ateizm felsefesinin bir gereği yoktur ibadeti gibi birşeyide yoktur çünkü din değildir sadece benimsersiniz ve hayatınız otomatik olarak değişir bu değişim bir zorunluluktan ötürü değil sadece yeni bir hayatınız olacağı içindir.

Sizin dininiz islam olduğu için ben islamdan bahsettim ama madem genel olarak dini ele almak istiyorsunuz peki benim için daha kolay olur.

(Yazımın gecikme sebebi internetin gitmesidir.)

simiec

New member
''Siz şimdi yaşadığımız ülkede hırıstiyan, yahudi, ve başka din mensupları olmadığınımı sölüyorsunuz.
Sizin mantığınıza göre daha az olan din guruplarını hedef almanız gerekmezmi neden islamı hedef aldınız?
Rusyada halk hiristiyan olduğu için müslümanlar hedef alındığına göre''

Hayır ben öyle birşey demiyorum yaygın olan din islam diyorum ve burası bir islam forumu.Benim amacım şimdilik herkesi ateist yapmak değil ve herhalde farketmişsinizdir tüm islam dünyasına seslenmiyorum sadece sizinle konuşuyorum bu da o kadar büyük bir grup değil.Ben Karl Marks'ta değilim.Tam olarak koministte sayılmam kendi kominizm görüşüm var.

''Ve gerçekten Savunduğunuz ateizm dininin insanları nasıl mutlu edeceğini biraz açıklarmısınız diğerlerini yok etme hayali ile yaşayarakmı?''

Ateizm bir din değildir.Diğerlerini yok etme hayalini biraz açarsak sevinirim.(ateistler terörist değildir, insanları zorla ateist yapmazlar ..)Ve mutluluğa gelince ben ateist olduktan sonra kendimi daha özgür hissettim bu da benim daha rahat yaşamamı sağladı sonuç olarak ise mutluyum(Tabi sadece bu anlamda).

tahsin33

New member

simiec

''İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var'' dedim demişsiniz ne güzel bu cevabı vereceğinizi bildiğim için size sordum yanlışlıklar size izah edilirse bu görüşünüzden vaz geçermisiniz diye sizin cevabınız Bu imkansız dediniz.

Siz inanmayı sadece dinsel form içinde düşündüğünüz için yanılgıdasınız partnerinize inanmazsanız onunla evlenirmisiniz? Bu dinmidir !

Ben daha önce size öğrenci olduğumu ve sizden öğrenecek çok şeyin varlığını beyan etmiştim. Ben genel tarifler içinde düşünmeye çalışıyorum Şimdi siz Ateizme İnanmıyormusunuz ? İnandığınız için onu savunmuyormusunuz ?
Ve size şu garip gelmiyormu? Bosna hersekte katliam yapıp 250.000 kişiyi katledenler terörist değil Irakta 2500,000 insanı katledenler terörist değil afganistanda ve pakistanda insanları katledenler terörist değil ancak İslam terör ile etiketlenmiş bu ahlaklı bir durummu?

Benim amacım şimdilik herkesi ateist yapmak değil ve herhalde farketmişsinizdir
Evet fark ettiğim için Dininizin gereğini yaptığınızı söylüyorum cümlenizdeki ŞİMDİLİK sizce ne ifade ediyor.?

Evet genel olarak din olgusunu açarsak ATEİZMİN Din olduğunu daha kolay kabul edeceksiniz bunu birlikte göreceğiz.

Şimdi başlayalım sizce genel olrak din nedir?
Sizce genel olrak İbadet nedir?

simiec

New member
''''İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var'' dedim demişsiniz ne güzel bu cevabı vereceğinizi bildiğim için size sordum yanlışlıklar size izah edilirse bu görüşünüzden vaz geçermisiniz diye sizin cevabınız Bu imkansız dediniz.

Siz inanmayı sadece dinsel form içinde düşündüğünüz için yanılgıdasınız partnerinize inanmazsanız onunla evlenirmisiniz? Bu dinmidir !''

Bu da benim daha önce söylediğim söz ''
İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var ama sizin bunu bana kanıtlamanız imkansız (şu anki bilgilerle ).Sadece kur'an dan bahsedebilirsiniz veya düzenden tam olarak geçerli bir kanıt yok.''

''
Siz inanmayı sadece dinsel form içinde düşündüğünüz için yanılgıdasınız partnerinize inanmazsanız onunla evlenirmisiniz? Bu dinmidir !''

İnanmayı dinsel form içinde kullanan ben değilim sizsiniz lütfen dikkat!

''
Evet fark ettiğim için Dininizin gereğini yaptığınızı söylüyorum cümlenizdeki ŞİMDİLİK sizce ne ifade ediyor.?'' bu ateizmin gereği yok herkesi ateist yapmak bütün ateistler içinde sadece birkaç tanesinin ilgisini çeker ve benimde çıkarım için önemli (çıkarımın ne olduğu boşuna sormayın.).Tabi insanların daha özgür olmasıda şart daha rahat düşünemeyen ve özgür olmayan bir dünyada teknoloji istediğim gibi ilerleyemez.

''Şimdi başlayalım sizce genel olrak din nedir? ''

Din genellikle insanların korku ve ihtiyaç yönünü kullanarak oluşturulan metafizik düşüncedir.Din insanları kontrol etmek için kullanılan en iyi silahtır.Daha doğrusu dünyanın en güçlü silahıdır.Bu silahın gücüde inananlardan gelir.Din oluşurken ölümden sonra hayatı ya da yeniden doğuşu seçmek ölüm korkusu olmayan bir ordu yaratmaktır.Bunun size sağlayacağı güç karşısında çok az ordu dayanabilir.Din bir hukuk sistemi oluştur insanlar buna uyar bu da yöneticilerin işine gelir.Bu hukuk sistemi insanları istediğin gibi kontrol etmeni sağlar onların gelirlerini, giderlerini, yediklerini, içtiklerini, giyimlerini kısacası herşeyi kontrol etmenizi sağlar.Ve daima birinin onları izlediklerine inandıklarından kuralların dışına çıkmazlar, tam anlamıyla koyun moduna girerler.Ve bunların yanında en önemlisi ise asla isyan etmezler aksine şükrederler ve bazıları bu hayattan mutlu bile olur..

''
Sizce genel olrak İbadet nedir?'' İbadet inandığın dinin gereklerine uygun yaşamak ve bu gerekleri gerçekleştirmektir.(Pek doğru bir açıklama olmadı ama olsun.)İbadet insanların inandıkları dinin Tanrı'sı ya da enerjisi ile etkileşimidir.İbadet insana yalnız olmadığı hissini verir ve kendisini huzurlu hissetmesini sağlar..

simiec

New member
''''''İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var'' dedim demişsiniz ne güzel bu cevabı vereceğinizi bildiğim için size sordum yanlışlıklar size izah edilirse bu görüşünüzden vaz geçermisiniz diye sizin cevabınız Bu imkansız dediniz.

Bu da benim daha önce söylediğim söz ''
İkinci olarak ise benim dinim yok ve felsefemin yanlış olma ihtimali var ama sizin bunu bana kanıtlamanız imkansız (şu anki bilgilerle ).Sadece kur'an dan bahsedebilirsiniz veya düzenden tam olarak geçerli bir kanıt yok.''

Ayrıca ''Felsefe daima yolda olmaktır'' felsefe eğer kanıtlanırsa felsefe olmaktan çıkar bilime girer ve bir kişinin felsefesi bilime girmediği sürece bu kişiden kişiye değişir ve bana göre doğru olan şey size göre yanlış olabilir.

tahsin33

New member
simiec,
Din genellikle insanların korku ve ihtiyaç yönünü kullanarak oluşturulan metafizik düşüncedir. diye dini tarif etmişsiniz,
Sizde diğer insanlar gibi (İhtiyaç-çıkarınız için) Din olarak ATEİZMİ seçmişsinizbenimde çıkarım için önemli
bu ifade size ait çıkarınızın ne olduğu hiç önemli değil
çıkar ile ihtiyaç arasındaki farkı söleyebilirmisiniz?

teşekkür ederim asıl fikriniz ile alakalı ip uçlarıda vermişsiniz. bu ip uçları şunlardır.
Din için;
1 bir ordu yaratmak,
2 bir hukuk sistemi oluşturmak,
Şimdi siz Ateizm, Kominizmin, kapitalizmin, sosyalizmin, Cumhuriyet, demokrasinin ve diğer sistemlerin ordusu ve hukuk sistemi yok derseniz bu komedi olmazmı?
Ateizmin RABbi karl marks hakkında sıkı takipçisinin 14 Mart 1983'te. Ama düşünceleri tazeliğinden, doğruluğundan hiçbir şey kaybetmedi. Çünkü "Marx'ın öğretisi kadri mutlaktır. Çünkü o, doğrudur"(Lenin).
buradaki kadri mutlaktır. ifadesini nasıl anlıyorsunuz bir ateist olarak bu ifade sizin için geçerli değilmi?

Özetlersek
DİN ORDUSU VE HUKUK SİSTEMİ OLAN BİR OLGUDUR buna katılırmısınız?

İbadet inandığın dinin gereklerine uygun yaşamak ve bu gerekleri gerçekleştirmektir.
Şimdi siz Ateizmin gereklerine göre yaşamadığınızımı iddia ediyorsunuz.?
eğer bu iddiada iseniz ateist değilsiniz, gereklerine göre yaşıyorsanız ateizm dinine göre ibadetinizi yerine getiriyorsunuz demektir.

tahsin33

New member
simiec,
Ben kanıtlayacağım demedim kanıtlansa dedim.
Kaldıki ben size şimdiye kadar kurandan ve İslamdan bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum.
Siz Din kelimesi geçen her şeyi İslam ve Kuran olarak anlıyorsunuz
Farzedelim Kuran ve İslam bu dünyada yok bu sizin için dünyada din olmadığı anlamınamı gelir? Bu ön yargıdan kurtulursanız din tarifini doğru yapar ve sonuçta dininizin ateizm RABbinizin Karl markx olduğunu anlarsınız.

Öğrencinin öğrenmek için öğreticisine her türlü soru sorabileceğini kabul edermisiniz?

simiec

New member
''simiec,
Din genellikle insanların korku ve ihtiyaç yönünü kullanarak oluşturulan metafizik düşüncedir. diye dini tarif etmişsiniz,
Sizde diğer insanlar gibi (İhtiyaç-çıkarınız için) Din olarak ATEİZMİ seçmişsinizbenimde çıkarım için önemli
bu ifade size ait çıkarınızın ne olduğu hiç önemli değil
çıkar ile ihtiyaç arasındaki farkı söleyebilirmisiniz?'' Bu cümlemde geçen ihtiyaç kelimesi çıkar anlamı taşımaz ki zaten ihtiyaç kelimesi çıkar anlamı taşımaz.Bu ihtiyacın ne anlama geldiğini size bırakıyorum biraz düşünün bunu da öğretmeninizin size verdiği bir ödev olarak düşünün.

''
teşekkür ederim asıl fikriniz ile alakalı ip uçlarıda vermişsiniz. bu ip uçları şunlardır.
Din için;
1 bir ordu yaratmak,
2 bir hukuk sistemi oluşturmak,
Şimdi siz Ateizm, Kominizmin, kapitalizmin, sosyalizmin, Cumhuriyet, demokrasinin ve diğer sistemlerin ordusu ve hukuk sistemi yok derseniz bu komedi olmazmı?'' Devlet sisteminin ordusu hem kendini hemde halkını korumak içindir.Dinin ordusu ise bireyseldir(Peygamberin).Teizmde hukuk sistemi ise birinde bir kişi tarafından belirlenir ve genellikle o kişinin çıkarı doğrultusunda olur.Devlette ise hukuk devletin yapısını ve halkı korumak amacıyla vardır.

''Ateizmin RABbi karl marks hakkında sıkı takipçisinin 14 Mart 1983'te. Ama düşünceleri tazeliğinden, doğruluğundan hiçbir şey kaybetmedi. Çünkü "Marx'ın öğretisi kadri mutlaktır. Çünkü o, doğrudur"(Lenin).
buradaki kadri mutlaktır. ifadesini nasıl anlıyorsunuz bir ateist olarak bu ifade sizin için geçerli değilmi?'' Hayır bu ifadeler benim için birşey ifade etmiyor çünkü ben insanlara kolay güvenmem.Bir insan doğru dedi diye o düşünceyi doğru kabul edecek değilim.Yani bu ifade benim için geçerli değil ben tam olarak marksist de değilim çünkü benim siyasi görüşüm tam olarak kominizmi savunmuyor.Denendi ve açgözlülük nedeniyle çöktü bende kendimce yenisini yarattım aç gözlülüğün olamayacağı bir tane.

''Özetlersek
DİN ORDUSU VE HUKUK SİSTEMİ OLAN BİR OLGUDUR buna katılırmısınız?'' Yaklaşık olarak böyle ama ordu geçmişte olan gücünü yitirdi.

''
İbadet inandığın dinin gereklerine uygun yaşamak ve bu gerekleri gerçekleştirmektir.
Şimdi siz Ateizmin gereklerine göre yaşamadığınızımı iddia ediyorsunuz.?
eğer bu iddiada iseniz ateist değilsiniz, gereklerine göre yaşıyorsanız ateizm dinine göre ibadetinizi yerine getiriyorsunuz demektir.'' Daha öncede belirttim ateizmin gerekleri yoktur ateizm sadece bir felsefedir kabul ederseniz kendinize..Başkası tarafından yönlendirilme/yönetilme ya da yasalarına uyma gibi birşey yok çünkü böyle şeyler yok.Ateizm kişinin özgür iradesiyle seçmiş olduğu ve özgürcene yaşayabileceği birşeydir.Buna kimsenin karışmaya hakkı yoktur.

''
simiec,
Ben kanıtlayacağım demedim kanıtlansa dedim.'' Bende size kanıtlayın demedim kanıtlanamaz dedim.

''Kaldıki ben size şimdiye kadar kurandan ve İslamdan bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum.'' Tamam zaten bende artık islamdan bahsetmiyorum

''Siz Din kelimesi geçen her şeyi İslam ve Kuran olarak anlıyorsunuz
Farzedelim Kuran ve İslam bu dünyada yok bu sizin için dünyada din olmadığı anlamınamı gelir?'' Hayır ben at gözlüğü takıp sadece islamı görmüyorum.

''... sonuçta dininizin ateizm RABbinizin Karl markx olduğunu anlarsınız.'' Rabb yerine en azından tanrı diyin bu benide rahatsız etmeye başladı ve yine belirtiyorum ateizmin tanrısı yok.

''Öğrencinin öğrenmek için öğreticisine her türlü soru sorabileceğini kabul edermisiniz?'' İsmim, yaşadığım yer, okulumun adı ve sınıfı, arkadaşlarımın adı kısaca özel sorular hariç neden olmasın.

tahsin33

New member
Değerli öğretmenim, ''simiec,
her iki kelimenin sözlük anlamları aşağıdadır. İki kelimenin ortak anlamına baktığımızda talep olunan şey yani arzulanan istenilen şey anlamına geliyor. Sonuçta insanların taleplerine cevap verdiğine inandıkları şeyin peşinden giderler. Sizin talebiniz özgürlük olduğu için size özgürlük kazandıracağına inandığınızdan ATEİZM Dinini seçmişsiniz Çıkarınız ve ihtiyacınız gereği.

Çıkar;
bir kimse ya da şey için yararlı, uygun olan şey.

İhtiyaç;
gerekseme, gereksinme; yoksulluk, yokluk.
güçlü istek. gereksinim duyulan şey.

Size göre Devlet için Ordu ve hukuk sistemi gerekli bu aynı zamanda din içinde gerekli olduğuna göre iki olgudan bahsedelim
a) ordu
b) Hukuk sistemi
Hukuk sistemlerinin oluşturulmasını biraz açarmısınız mesela
bir kıralın hukuk sistemini oluşturması,
Bir meclisin hukuk sistemini oluşturması,
Marksta olduğu gibi elit tabakanın hukuk sistemini oluşturması,
Sanırım DİN kavramı doğrudan hukuk sistemi ile alakalı gibi buna katılırmısınız?

Öğretmenim gerçekten kafamı karıştırmayı başarıyorsunuz!
hem diyorsunuz Bir insan doğru dedi diye o düşünceyi doğru kabul edecek değilim arkasından bir insan fikri olan ATEİZM dinini kabul edeceksiniz gerçekten şaşacak bir şey en azından tutarlı değil yanılıyorum sanırım.

Dininizin RABbi karl marksı red etmenizde doğru değil çünkü marks olmadan onun felsefeside öğretiside bir anlam ifade etmez

benim siyasi görüşüm tam olarak kominizmi savunmuyor.Denendi ve açgözlülük nedeniyle çöktü bende kendimce yenisini yarattım aç gözlülüğün olamayacağı bir tane.
Yani sizin siyasi görüşünüz insanı hedeflemiyor öylemi? Zira insanda aç gözlülük orjininde var bunu yok etmeniz için ona öğretmeniz lazım işte konumuzda burada başlıyor neye göre öğreteceksiniz kimin doğrularına göre Kimin doğrularını seçerseniz RABbiniz O olacaktır.

Şimdi ikimizinde yaşadığı bu ülke sisteminin Laik demokratik sosyal bir cumhuriyet dini olduğunu kabul ediyormusunuz?
Ordusu var Hukuk sistemi var red ediyorsanız yerine koyacağınız hukuk sisteminden biraz bahsedermisiniz bu hukuk sisteminin adı ne olacak??

öğretmenim sizin bahsettiğiniz ATEİZM bir müzik gurubu kadarda sistemli bir şey değilmi
ben merak ediyorum bir müzik gurubuna bir eser icra etmesini isteseniz ve enstrumanlarını verseniz herkes sizin fikrinize göre özgür ve istediği gibi davransa ve kafasına göre çalsa bu eser icra edilmiş olurmu? yoksa sadece gürültümü olur?

''... sonuçta dininizin ateizm RABbinizin Karl markx olduğunu anlarsınız.'' Rabb yerine en azından tanrı diyin bu benide rahatsız etmeye başladı ve yine belirtiyorum ateizmin tanrısı yok.

ATEİZMİN RABbi var ama tanrısı yok bende bunu anlatmaya çalışıyorum öğrenciniz olarak soruyorum RAB ile Tanrı arasındaki farkı bana öğretirmisiniz? Çünkü fıtratınız RAB kelimesinden rahatsız ama Tanrı kelimesinden rahatsız değil neden ?

İsmim, yaşadığım yer, okulumun adı ve sınıfı, arkadaşlarımın adı kısaca özel sorular hariç neden olmasın.
Bunlar sormayı ve bana sorulmasını bende uygun bulmam

simiec

New member
''Değerli öğretmenim, ''simiec,
her iki kelimenin sözlük anlamları aşağıdadır. İki kelimenin ortak anlamına baktığımızda talep olunan şey yani arzulanan istenilen şey anlamına geliyor. Sonuçta insanların taleplerine cevap verdiğine inandıkları şeyin peşinden giderler. Sizin talebiniz özgürlük olduğu için size özgürlük kazandıracağına inandığınızdan ATEİZM Dinini seçmişsiniz Çıkarınız ve ihtiyacınız gereği.

Çıkar;
bir kimse ya da şey için yararlı, uygun olan şey.

İhtiyaç;
gerekseme, gereksinme; yoksulluk, yokluk.
güçlü istek. gereksinim duyulan şey.'' Bu iki kelimeyi birbirine benzetmek gerçekten büyük gayret ister ve benim kelimeyi ne anlamda kullandığım gayet açık sanıyorum.

''

Size göre Devlet için Ordu ve hukuk sistemi gerekli bu aynı zamanda din içinde gerekli olduğuna göre iki olgudan bahsedelim
a) ordu
b) Hukuk sistemi
Hukuk sistemlerinin oluşturulmasını biraz açarmısınız mesela
bir kıralın hukuk sistemini oluşturması,
Bir meclisin hukuk sistemini oluşturması,
Marksta olduğu gibi elit tabakanın hukuk sistemini oluşturması,
Sanırım DİN kavramı doğrudan hukuk sistemi ile alakalı gibi buna katılırmısınız? '' Din kavramı hukuk sistemini elbetki etkilemiştir ama doğrudan dersek bu şerri hukuka döner.Hukuk (şerri hukuk) din kavramının temellerinden biridir.

''

Öğretmenim gerçekten kafamı karıştırmayı başarıyorsunuz!
hem diyorsunuz Bir insan doğru dedi diye o düşünceyi doğru kabul edecek değilim arkasından bir insan fikri olan ATEİZM dinini kabul edeceksiniz gerçekten şaşacak bir şey en azından tutarlı değil yanılıyorum sanırım.'' Daha öncede birçok defa söyledim ben ateist olduğumda ateizmi bilmiyordum ve ''Bir insan doğru dedi diye o düşünceyi doğru kabul edecek değilim'' demek ''hiçbir insan düşüncesini kabul etmem'' anlamına gelmez.Ayrıca ateizm din değil bir felsefi görüştür.

''

benim siyasi görüşüm tam olarak kominizmi savunmuyor.Denendi ve açgözlülük nedeniyle çöktü bende kendimce yenisini yarattım aç gözlülüğün olamayacağı bir tane.
Yani sizin siyasi görüşünüz insanı hedeflemiyor öylemi? Zira insanda aç gözlülük orjininde var bunu yok etmeniz için ona öğretmeniz lazım işte konumuzda burada başlıyor neye göre öğreteceksiniz kimin doğrularına göre Kimin doğrularını seçerseniz RABbiniz O olacaktır.''
Kendi doğrularım bana yeter.İnsanın özünde aç gözlülük var bu doğru ama bu bastırılabilir ve bunu öğretmeye gerek yok yönetim için seçeceğin insanlara öğretmeye çalışsanda unutacaklardır (umursamayacaklardır) bu yüzden aç gözlülüğü kendi kendine bastırabilenleri seçmelisin ki daha adil bir düzen ortaya çıkabilsin.

''
Şimdi ikimizinde yaşadığı bu ülke sisteminin Laik demokratik sosyal bir cumhuriyet dini olduğunu kabul ediyormusunuz?
Ordusu var Hukuk sistemi var red ediyorsanız yerine koyacağınız hukuk sisteminden biraz bahsedermisiniz bu hukuk sisteminin adı ne olacak??'' Ben bu sistem Türkiye de uygulancak demedim hiç.Belki hiç uygulanmaz ki bu çok büyük bir ihtimal.

''ATEİZMİN RABbi var ama tanrısı yok bende bunu anlatmaya çalışıyorum öğrenciniz olarak soruyorum RAB ile Tanrı arasındaki farkı bana öğretirmisiniz? Çünkü fıtratınız RAB kelimesinden rahatsız ama Tanrı kelimesinden rahatsız değil neden ?'' Rab .. geçen süre boyunca bir sürü insana bu soruyu sordum Rabbin tam olarak kelime anlamı nedir diye.Herkesin verdiği cevap Allah'tı ve bundan başka anlam bilmiyorlar.Sözlükten baktım ama pek anlaşılır değildi.Sizin ''Rab''
kelimesinden kastınız nedir merak ettim.Lütfen biraz anlatınız. ( Rab kelimesinden rahatsızım çünkü benim bildiğim kadarıyla (ve genel olarak) Allah yerine kullanılıyor.)

''
İsmim, yaşadığım yer, okulumun adı ve sınıfı, arkadaşlarımın adı kısaca özel sorular hariç neden olmasın.
Bunlar sormayı ve bana sorulmasını bende uygun bulmam '' 8)

tahsin33

New member
'' Din kavramı hukuk sistemini elbetki etkilemiştir ama doğrudan dersek bu şerri hukuka döner.Hukuk (şerri hukuk) din kavramının temellerinden biridir.
<B>
Aslında DİN kabul edilen hukuk sistemi demektir. Siz tabi din kelimesinden islam anladığınız için hemen şer›i hukuk olarak anladınız objektif bakmanız mümkün değilmi?
a) Hukuk sistemi herhangi bir din kurallarına göre yapılırsa buna din esaslı hukuk diyebiliriz.
b) Hukuk sistemi herhangi bir din kuralına göre yapılmazsa buna din esaslı olmayan hukuk sistemi diyebiliriz.
Şimdi cevaplanması gereken soru hukuk sisteminin gayesi nedir ? neden bir hukuk sistemine ihtiyaç vardır?
Sizin kabul ettiğiniz ATEİZM dinin hukuk sistemi nedir, nasıldır, bunu açabilirmisiniz yani kabul ettiğiniz hukuk sistemini soruyorum.
</B>
'' Daha öncede birçok defa söyledim ben ateist olduğumda ateizmi bilmiyordum,​
<B>
Fark eden bir şey yok şimdi ATEİZMİ biliyorsunuz ve bunu birilerinden öğrendiniz,
</B>
demek ''hiçbir insan düşüncesini kabul etmem'' anlamına gelmez.Ayrıca ateizm din değil bir felsefi görüştür.
<B>
Şimdi siz DİN tebliğ edenler için insan değil diyebilirmisiniz ? ama siz, ATEİZM dininin tebliğcilerini kabul diğerlerini dinlemeye bile tahammülünüz yok bu doğru bir yaklaşımmıdır? İlerledikçe ATEİZMİN bir din olduğunu nasılsa anlayacaksınız.
</B>
Kendi doğrularım bana yeter.
<B>
Hiç kendinize sordunuzmu kendi doğrularım dediklerinizi nereden öğrendiniz?
</B>
İnsanın özünde aç gözlülük var bu doğru ama bu bastırılabilir ve bunu öğretmeye gerek yok
<B>
Bundan nasıl emin olabilirsiniz? Şu anki bilgileriniz size öğretilmeden mi siz bazı duygularınızı bastırmayı bildiniz?
</B>
yönetim için seçeceğin insanlara öğretmeye çalışsanda unutacaklardır (umursamayacaklardır)
<B>
Bu unutmaları engellemek için ceza hukuku ortaya çıkmıştır.
</B>
bu yüzden aç gözlülüğü kendi kendine bastırabilenleri seçmelisin ki daha adil bir düzen ortaya çıkabilsin.
<B>
Seçime dayalı bir sistemi ATEİZM kabul edermi? ADİL bir düzen için gerekenler nedir? düzenin adil olduğunu nereden bileceğiz? bunun delilleri nasıl olmalıdır?
</B>
Ben bu sistem Türkiye de uygulancak demedim hiç. Belki hiç uygulanmaz ki bu çok büyük bir ihtimal.
<B>
Ben örneklemek açısından söyledim asıl soru şu özlemini duyduğunuz hukuk sistemi nasıldır?
</B>
' Rab .. geçen süre boyunca bir sürü insana bu soruyu sordum Rabbin tam olarak kelime anlamı nedir diye.Herkesin verdiği cevap Allah'tı ve bundan başka anlam bilmiyorlar.Sözlükten baktım ama pek anlaşılır değildi.Sizin ''Rab'' kelimesinden kastınız nedir merak ettim.Lütfen biraz anlatınız. ( Rab kelimesinden rahatsızım çünkü benim bildiğim kadarıyla (ve genel olarak) Allah yerine kullanılıyor.)
<B>
Rab demek,
terbiye edip çekip çeviren,
hüküm ve kanun koyan,
derleyen toparlayan,
sözü tutulmaya, hükmü tutulmaya layık olan anlamındadır.
Bu tariften hareketle demokrasilerde RAB meclistir.
ATEİZMDE Sözü tutulan fikri kabul edilen kimse odur.
Onun için Marks için Kadiri mutlak denmiştir.
Kırallıklarda RAB kıraldır.
Dinlerde RAB Din Öğretisini Vaz edendir.
Örnek ,
Hiristiyanlıkta RAB Rahiplerdir. İlah ise İsa+Ruhulkudüs+Hz Meryemdir.
Yahudilikte RAB Hahamlardır İlah ise Yehovadır.
Budizmde Rab Budist rahiplerdir. İlah is Buda dır.
Şİmdi ATEİZM için Rab siz kabul etsenizde etmesenizde Karl markstır ama ilah red edilmiştir. dolayısı ile sizin Rabbiniz Ya markstır yada kendi fikirlerim dediğinize göre kendi NEFSinizdir.
Siz bir yaratıcının varlığını red ediyormusunuz?
</B>

radikal

New member
Bu yazıda iki şey var biri küfür diğeri ise ölüm tehtidi.Bunun cezası hapistir ama ben sadece forumdan atılmasını istiyorum.

O yazıda küfür yok, sadece benim; senin gibi insanlar için kullandığım ve hakaret içeren "lavuk" sözcüğü var. Bunu da zaten özlellikle yazarım ki, senin gibi çok bildiğini sanan ama hiç bir şey bilmeyen beyin kiracılarının özelliğine cuk oturduğu için yaparım. Sen; terbiyeli düzgün cümleler ile benim Dinime hakaret et, daha sonra da kendine saygılı davranılmasını iste. İşte o zaman o daha önceki yazdığım "yürrü lan taş arabası" cümlesini haklı olarak yazarım. Hakaretmidir bu ? Elbette. Benim açımdan da bu taş arabası sözü senin için değil ama benim açımdan hakarettir. Ama hakettiğin yönü de muhakkaktır. O neden ile senin açından hakaret olarak görülmesi gerekli değildir.

İkinci bahsettiğin konuya gelelim; hani şu ölüm tehditi olarak algıladığın bölüme. Seni Kur'an ayetleri ile uyarmam, ve bunlara uymayan insanların (turan gibi yada ilhan gibilerin)şuan kabirde olduklarını hatırlatmamı ve kabirde olmaları dolayısı ile uğradıkları azabı çağrıştıran sözlerimi sen tehdit olarak mı algıladın. Al o zaman sana bir tehdit daha " Her nefs ölümü tadacaktır. Sonunda hepiniz bize döndürüleceksiniz." ( Ankebut : 57 )
Ayrıca, bana yazdığın sözlerden dolayı nefs yaparak sana illa cevap verme zorunluluğu hizzetmedim. Beni 10 gün yasaklayan arkadaşımın verdiği karara saygı duydum ve ceza süremin dolmasını bekledim. Ve bu uygulamayı yapan admin kardeşime de ilk günden teşekkür ederek, her ne olursa olsun hakkı gözetmesini takdir ettim. Ve bu güne kadar aldığım ilk ciddi cezaydı bu, ve senin vesilen ile bu cezaya maruz kaldım. Eğer nefs yapıp da kendi isteklerime uyarak sana laf yetiştirme gibi bir derdim olsa, gider internet cafenin bir tanesinden değişik bir nick ile girer sana daha ağır olanlarını da yazardım. Ama dava bu değil, amaç senin yanlışlığını sana göstermek. Ama aynı senin uslubunu kullanarak bunu yapmak. Bak bakalım o zaman değerlere saldırıldığı zaman, karşıdaki insan da senin değerlerine nasıl saldırıyor ve karşılığında neler hissediyorsun. Bunu anlaman içindi. Yoksa inanıp inanmamış olman benim açımdan çok önemli değil. Bana eksi yada artı bir katkın olmayacak. O açıdan bakılınca çok da tınnn!

Madem bu yönde bir paranoyan var baştan söylesene limonum!
Sana "kafir" dedim, çünkü sen kendini kafir ilan ettin. Bu hakaret değildir, sana istediğin için hakettiğini belirttiğin sıfat ile hitap etmektir.

Sana "beyinsiz" dedim, inandığım Kur'an; ayetleri düşünmeden hikaye okur gibi okuyup ibret almayan ve düşünmeyen insanlara bu sıfatı takıyor, o neden ile ben de Kur'an hükümlerine bakarak sana beyinsiz dedim. Bunu sana Kur'an yakıştırdı, ben dillendirmiş oldum.

Madem zoruna gitti, ben de o zaman senin istediğin sıfat ile hitap edeyim o zaman. İlla bizim dediğimiz olacak diye bir kaide yok sonuçta. Ara sıra muhatabımızın da bu konudaki isteklerini dikkate almak münazaranın şartlarındandır.

Evet "kafir" üye. Sizin Tahsin kardeşim ile yaptığınız münazaraları da okudum size verilen gayet düzgün ve edepli cevapları da takip ettim. Muhatabınız olan müslüman kardeşimiz güzel şeyler yazmış, bazılarına katılmasam da dişe dokunur sorular ile sizden cevap beklemiş, ama siz (Kur'an dili ile ) "beyinsiz" olduğunuz için cevap verememişsiniz. Akıl hocalarınız bu konuda çok şey diyor oysa, neden kopiş yapıp da buraya alıntılamadınız. Ne o ? Yoksa bu alıntılayacağınız komünizm manifestosu çokdan dumura uğradı ve içinin kopkof olduğu anlaşıldığı için mi yapmadınız. Karl marx ilahlıktan vazgeçtiğini mi açıkladı da ilah olarak onu görmediğinizi söyleyip geçtiniz. Ama sonuçta, inançsızlığından bir inanç türü olduğunu gördüğünüz ve anladığınız için cevap vermeye tenezzül etmemişsiniz. Cevap olarak yazdığınız bir kaç cümle de maalesef yeterli değil.

İlahınız karl marx neden hayatının son demlerinde hadis kitaplarına gömüldü, ve ilahlıktan vazgeçti ? hiç düşündünüz mü ? Neden komünizm manifestosunun din olarak görülmesinden ziyade sadece sosyal ve yaşamsal sistem olarak ele alınması gerektiği yönünde son demlerinde açıklamalar yapmaya başladı ?

Ne o yoksa ilahın karl marx da son demlerinde tövbekar mı oldu ?

Hadi bakalım, beraber ayıklayalım şu princin taşlarını. Pirince taş atmak kolay, önemli olan ayıklamaktır. Tabi gözün keskinse...

Buyur bakalım!...

simiec

New member
''Aslında DİN kabul edilen hukuk sistemi demektir. Siz tabi din kelimesinden islam anladığınız için hemen şer›i hukuk olarak anladınız objektif bakmanız mümkün değilmi?'' O sadece örnek olarak verilmişti.Anlamı netleşsin diye.

''

a) Hukuk sistemi herhangi bir din kurallarına göre yapılırsa buna din esaslı hukuk diyebiliriz.
b) Hukuk sistemi herhangi bir din kuralına göre yapılmazsa buna din esaslı olmayan hukuk sistemi diyebiliriz.
Şimdi cevaplanması gereken soru hukuk sisteminin gayesi nedir ? neden bir hukuk sistemine ihtiyaç vardır?'' Hukuk sistemine güçlünün güçsüzü ezmemesi için ihtiyaç vardır(eşitlik için).

''Fark eden bir şey yok şimdi ATEİZMİ biliyorsunuz ve bunu birilerinden öğrendiniz'' Evet.

''
Şimdi siz DİN tebliğ edenler için insan değil diyebilirmisiniz ? ama siz, ATEİZM dininin tebliğcilerini kabul diğerlerini dinlemeye bile tahammülünüz yok bu doğru bir yaklaşımmıdır? İlerledikçe ATEİZMİN bir din olduğunu nasılsa anlayacaksınız.'' Ben ateist değilken zaten dinlemiştim ve en azından şimdi sizi dinliyorum.

''Hiç kendinize sordunuzmu kendi doğrularım dediklerinizi nereden öğrendiniz?'' Ordan burdan ve son olarakta hayattan.(Hepsini bana uygun şekilde toparladım.)

''
Seçime dayalı bir sistemi ATEİZM kabul edermi? ADİL bir düzen için gerekenler nedir? düzenin adil olduğunu nereden bileceğiz? bunun delilleri nasıl olmalıdır?'' Ateizmin kabul edip etmemesi umrumda değil.Adil bir düzen için gerekenleri size açıklamama gerek yok.Düzen herkese eşit davranınca adil olduğunu anlarsınız..

''
Bundan nasıl emin olabilirsiniz? Şu anki bilgileriniz size öğretilmeden mi siz bazı duygularınızı bastırmayı bildiniz?''Ben bazı duygularımı bastırırken kimse bana şu duygularını bastırmayı öğrenmelisin demedi önemli olanda budur.

''
Ben örneklemek açısından söyledim asıl soru şu özlemini duyduğunuz hukuk sistemi nasıldır?'' Adil bir düzendir.Bu arada benim hukuk sistemim konunun dışına çıkmaktadır.

''

Rab demek,
terbiye edip çekip çeviren,
hüküm ve kanun koyan,
derleyen toparlayan,
sözü tutulmaya, hükmü tutulmaya layık olan anlamındadır.
Bu tariften hareketle demokrasilerde RAB meclistir.
ATEİZMDE Sözü tutulan fikri kabul edilen kimse odur.
Onun için Marks için Kadiri mutlak denmiştir.
Kırallıklarda RAB kıraldır.
Dinlerde RAB Din Öğretisini Vaz edendir.
Örnek ,
Hiristiyanlıkta RAB Rahiplerdir. İlah ise İsa+Ruhulkudüs+Hz Meryemdir.
Yahudilikte RAB Hahamlardır İlah ise Yehovadır.
Budizmde Rab Budist rahiplerdir. İlah is Buda dır.'' teşekkür ederim şimdi daha rahat konuşabiliriz.

''Şİmdi ATEİZM için Rab siz kabul etsenizde etmesenizde Karl markstır ama ilah red edilmiştir. dolayısı ile sizin Rabbiniz Ya markstır yada kendi fikirlerim dediğinize göre kendi NEFSinizdir.'' Ateizmin hukuku yoktur.Ateizm düşüncesi kişiden kişiye farklılıkta gösterir.Sizin dediğinize göre ateizmde herkes kendi kendinin Rabbi oluyor.

''
Siz bir yaratıcının varlığını red ediyormusunuz?'' Din olgusunun ortaya çıkmasıyla ateizmde ortaya çıkmıştır yani ateizmin asıl yaratıcısı ilk teisttir.

Gelelim ''radikal'' adlı üyeye sayın radikal sizin yazınızı okumadım kendini ifade etmek için hakarete başvuran birini muhatap almam, ve konuşmaya değer bulmam.

Üst Alt