Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkar edenler; işte azap...

h-a-m-z-a

New member
Öncelikle ateist deist agnostik olarak kendi inancını tanımlayan kişilerin ahlaki yapılarını düzenlerken ortaya koyduğu `toplumsal ahlak` referans olarak toplumda yaygın olan dinlerin etkisinde kalarak bir düzen ve çerçeve içine dahil olmuştur,değil mi?

yani bir ateist ne kadar inkar etse de kendi yaşam tarzını o çevrede egemen olan dini inançlara göre düzenler ve yaşar ; ironi bu olsa gerek ..

Peki birde ben size sorayım sizce ensest ilişki ilahi bir yol gösterici olmasaydı normal mı olacaktı?
eşcinsel ilişki dine göre men edilmiş ama bugün birçok ülkede ve toplumda normal karşılanıyor hatta eşcinsel evlilikler noktasına kadar bir serbestlik var öyle değil mi ?

Doğru ama bilmek aynı zamanda aydınlatırda
Bu neyi bildiğinize ve de neyi doğru kabul ettiğinize debağlı , insan bilmediğinin düşmanıdır .
Sizi inkara iten neden nedir ? cevabını alamadığınız soruları bize yansıtırsanız biz de önyargılı olmaktan ziyade sizi anlamaya ve kafanızdaki soru işaretlerini çözmeye çalışırız
.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
cümleyi çarpıtmak dedikleri'' bu olsa gerek. Ben ahlak kavramını birilerinden öğreniyoruz demedim!Ahlak kavramını benden daha iyi bilen ateistler vardır dedim!

Çarpıtmak olarak algılamayın, belki dediğimi anlayamadınız.
"Ahlak kavramını" sizden iyi bilen olabilir de, ama her insanın da yaşadığı ahlak hakkında başkasına danışmadan ifade edebileceği bir şeyler vardır, değil mi? Yani benim sorduklarıma sizin ahlak bilginiz yetebilmeli...

Ahlak kavramı üzerinden gittiğimiz için vicdan dedim.Elbette ki böyle durumlarda işin içine yasalar girer.

Anlamakta zorlanıyorsunuz. Yasalarla alakası yok. İlahiyat yönünü ayırd edersek ve bir ateist gibi bakarsak vicdan kişisel kanaattir, insandan insana değişir. Genele yol gösterici olamaz.

Peki birde ben size sorayım sizce ensest ilişki ilahi bir yol gösterici olmasaydı normal mı olacaktı?

Tabii ki... İlk insan, ilk Peygamber Hz. Adem (as) ın oğulları kız kardeşleri ile evlendiler.
Allah (cc) nasıl emrettiyse o...

simiec

New member
''Öncelikle ateist deist agnostik olarak kendi inancını tanımlayan kişilerin ahlaki yapılarını düzenlerken ortaya koyduğu `toplumsal ahlak` referans olarak toplumda yaygın olan dinlerin etkisinde kalarak bir düzen ve çerçeve içine dahil olmuştur,değil mi?'' Evet.

''
yani bir ateist ne kadar inkar etse de kendi yaşam tarzını o çevrede egemen olan dini inançlara göre düzenler ve yaşar ; ironi bu olsa gerek ..'' Eh bunu değiştirmek kolay değil reddedersek de dışlanırız yani bu normal birşey.

''
eşcinsel ilişki dine göre men edilmiş ama bugün birçok ülkede ve toplumda normal karşılanıyor hatta eşcinsel evlilikler noktasına kadar bir serbestlik var öyle değil mi ?'' Hmm ensest ilişki eşcinsel ilişki anlamına gelmez 8( Ama eşcinsel ilişkiye karşı değilim sonuçta hormonlardan ötürü olan birşey kişinin elinde değil(Genelde).

''
Bu neyi bildiğinize ve de neyi doğru kabul ettiğinize de bağlı , insan bilmediğinin düşmanıdır.'' 8)

''
Sizi inkara iten neden nedir ?'' birsürü şey yazının geçmişine bakarsanız birkaç tane neden görürsünüz.

''
Cevabını alamadığınız soruları bize yansıtırsanız biz de önyargılı olmaktan ziyade sizi anlamaya ve kafanızdaki soru işaretlerini çözmeye çalışırız'' 8)

''
''Özrü kabahatinden büyük" dedikleri bu olsa gerek. Burada sorarlar: Ahlak kavramı bir bilenden öğreniliyorsa kimin doğru bildiğine kim karar verecek? Rey ile karara kılınacağını varsayalım, rey verenlerin çoğu ahlaksız ise ne olacak?''cümleyi çarpıtmak dedikleri'' bu olsa gerek. Ben ahlak kavramını birilerinden öğreniyoruz demedim!Ahlak kavramını benden daha iyi bilen ateistler vardır dedim!''

''
Çarpıtmak olarak algılamayın, belki dediğimi anlayamadınız.
"Ahlak kavramını" sizden iyi bilen olabilir de, ama her insanın da yaşadığı ahlak hakkında başkasına danışmadan ifade edebileceği bir şeyler vardır, değil mi? Yani benim sorduklarıma sizin ahlak bilginiz yetebilmeli...
''Hmm.. Belki ancak bu bildiklerimin yanlış olma ihtimali çok yüksek ben normal ateistlerden farklı bir seviyede uçuyorum(Ahlaki olarak).Ama bir ateistin ahlaki davranışınıda biliyorum.Bu da toplumun etkisinde kalmış bir ahlak anlayışıdır eğer bu toplumda bizim ülkemizde olduğu gibi teizm yoğunluktaysa ateist o teist kesimin ahlakını benimser.

'' ''
bu işi vicdan çözebilir mi?''Ahlak kavramı üzerinden gittiğimiz için vicdan dedim.Elbette ki böyle durumlarda işin içine yasalar girer.''
''
Anlamakta zorlanıyorsunuz. Yasalarla alakası yok. İlahiyat yönünü ayırd edersek ve bir ateist gibi bakarsak vicdan kişisel kanaattir, insandan insana değişir. Genele yol gösterici olamaz.''Sizin sorunuzun cevabı bana göre yasalar olduğu için yasalr dedim ve bence bu sorunun cevabı yasalarla ilgili.

''Tabii ki... İlk insan, ilk Peygamber Hz. Adem (as) ın oğulları kız kardeşleri ile evlendiler. Allah (cc) nasıl emrettiyse o...'' hmm ben yaratılışa inanmıyorum.Ama ilginç bir cevap olmuş.Diyorsunuz ki Allah emrederse ensest ilişki sorun olmaz.Bu kötü sonuçlar doğurabilir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hmm.. Belki ancak bu bildiklerimin yanlış olma ihtimali çok yüksek ben normal ateistlerden farklı bir seviyede uçuyorum(Ahlaki olarak).Ama bir ateistin ahlaki davranışınıda biliyorum.Bu da toplumun etkisinde kalmış bir ahlak anlayışıdır eğer bu toplumda bizim ülkemizde olduğu gibi teizm yoğunluktaysa ateist o teist kesimin ahlakını benimser.

Güzel bir tespit. Malum olduğu üzere din olgusu ahlaki olguların üstündedir. Peki, neden/nasıl ateist ahlaki davranışlar etkisinde kalmakla ve ahlak konusunda yeni bir yol aramamakla beraber dini inkar edebiliyor?

Sizin sorunuzun cevabı bana göre yasalar olduğu için yasalr dedim ve bence bu sorunun cevabı yasalarla ilgili.

Ensetizm yasalarla ilgili olabilir, yasalar müsade etse? Ya da eşcinsellik, bir çok yerde yasalarca da serbest. Siz bu yasalarla da serbest konuyu değerlendirin o zaman. Hem siz bir ateist olarak inancınızı yasalardan mı alırsınız ki? Yasası İslam olan yerde yaşasanız Müslüman mı olurdunuz?.. Yasalara bağlı bir inanç sizce inançmıdır?..

hmm ben yaratılışa inanmıyorum.Ama ilginç bir cevap olmuş.Diyorsunuz ki Allah emrederse ensest ilişki sorun olmaz.Bu kötü sonuçlar doğurabilir.

İşte tüm bunlardan ortaya çıkan odur ki sayın simiec ateizm, teizim ve saire, bunlar dayanakları eksik ve tutarsızdır çünkü insani sistemlerdir. İnsan ancak bir yere kadar... Sizin iftira ettiğiniz (haşa, Kur'an ı Hz.Muhammed (sav) yazdı) konuda da durum böyle, O Kur'an'ı Azimüşşan insan kabiliyetinin fersah fersah ve hatta mukayesesi kabil olmayacak kadar üstündedir. Ancak bunu ateizmin anlayamaması Kur'an a değil, ateistlere nakısa getirmektedir...

simiec

New member
''Peki, neden/nasıl ateist ahlaki davranışlar etkisinde kalmakla ve ahlak konusunda yeni bir yol aramamakla beraber dini inkar edebiliyor?''Çünkü burası islamın çoğunlukta olduğu bir ülke ve eğer sen ahlakı reddedersen toplum tarafından dışlanırsın.Değiştirmeye çalışırsan sustururlar..

''
Ensetizm yasalarla ilgili olabilir, yasalar müsade etse? Ya da eşcinsellik, bir çok yerde yasalarca da serbest. Siz bu yasalarla da serbest konuyu değerlendirin o zaman.''Yasalar müdahale ederse isyan ederim(Eş cinselliğe asla karşı değilim bu kişinin kendi seçimi değil.).

''
Hem siz bir ateist olarak inancınızı yasalardan mı alırsınız ki?'' Ben kendi yasalarımı yaratıyorum.

''
Yasası İslam olan yerde yaşasanız Müslüman mı olurdunuz?''Elbette ki hayır.

''
Yasalara bağlı bir inanç sizce inançmıdır?..'' 8(

''
şte tüm bunlardan ortaya çıkan odur ki sayın simiec ateizm, teizim ve saire, bunlar dayanakları eksik ve tutarsızdır çünkü insani sistemlerdir.''Ah insanı çok küçümsüyorsunuz.İnsanoğlunun şu anda yaptığı şeyleri tahmin bile edemeyiz.Evrenin sırlarını çözüyoruz, izafiyet teorisini buluyoruz, yaşamı uzatmayı buluyoruz, yeni canlılar yaratabiliyoruz... Bunları küçümsemeyin daha kim bilir bizim bilmediğimiz neler yapıldı/yapılıyor/yapılacak..

''
Sizin iftira ettiğiniz (haşa, Kur'an ı Hz.Muhammed (sav) yazdı) konuda da durum böyle, O Kur'an'ı Azimüşşan insan kabiliyetinin fersah fersah ve hatta mukayesesi kabil olmayacak kadar üstündedir. Ancak bunu ateizmin anlayamaması Kur'an a değil, ateistlere nakısa getirmektedir... ''Bu size göre böyle yine söylüyorum insanı küçümsemeyin.Eğer biz kur'an ı okuyabiliyorsak biriside aynı şekilde yazabilir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Çünkü burası islamın çoğunlukta olduğu bir ülke ve eğer sen ahlakı reddedersen toplum tarafından dışlanırsın.Değiştirmeye çalışırsan sustururlar..
Cevabınız tutarsız kalmadı mı? Bir kaç kez daha okuyun isterseniz...

Yasalar müdahale ederse isyan ederim(Eş cinselliğe asla karşı değilim bu kişinin kendi seçimi değil.)

Burada da cevabınız sadece sizi ilgilendirmiş. Soruya cevap yok, olmayınca da konu kopuyor maalesef...

Ben kendi yasalarımı yaratıyorum.

Bu dediğiniz sadece fantazi olmadı mı?

Elbette ki hayır.

Evvel ki soru ve cevapları okursanız bu cevabınızın da ne kadar kısır ve sırf cevap olsun diye yazıldığını görürsünüz...

Ah insanı çok küçümsüyorsunuz.İnsanoğlunun şu anda yaptığı şeyleri tahmin bile edemeyiz.Evrenin sırlarını çözüyoruz, izafiyet teorisini buluyoruz, yaşamı uzatmayı buluyoruz, yeni canlılar yaratabiliyoruz... Bunları küçümsemeyin daha kim bilir bizim bilmediğimiz neler yapıldı/yapılıyor/yapılacak..

Bunun adı insanı küçümsemek değil, rablık ile kulluk sınırının bilinmesidir. Evrenin sırları zaten gizli değil, her dönem bir şeyler bulunuyor. Yeni canlılar yaratmaya gelince, yarattığınızı sandığınız şeylerin hep yaratılmışların değişimi ile olduğunu göremiyorsanız ya kavramları bilmiyor ya da laf olsun diye yazıyorsunuz.

Bu size göre böyle yine söylüyorum insanı küçümsemeyin.Eğer biz kur'an ı okuyabiliyorsak biriside aynı şekilde yazabilir.

İnsan ve büyüklenmek... Bakın sadece 3 dakika nefessiz, üç gün susuz ve otuz gün gıdasız yaşayabilir insan. Ve buna benzer binlerce misal. Bu mu büyüklük?..

Okumak, yazmak mantığınız bana çok basit geldi. Hadi siz de ve sizin gibi düşünenlerde ve hatta hepsini bir milyarla çarpın ve yazın bir tane. Dilin kemiği yok nasıl olsa... :)

h-a-m-z-a

New member
''Peki, neden/nasıl ateist ahlaki davranışlar etkisinde kalmakla ve ahlak konusunda yeni bir yol aramamakla beraber dini inkar edebiliyor?''Çünkü burası islamın çoğunlukta olduğu bir ülke ve eğer sen ahlakı reddedersen toplum tarafından dışlanırsın.Değiştirmeye çalışırsan sustururlar..

''
Ensetizm yasalarla ilgili olabilir, yasalar müsade etse? Ya da eşcinsellik, bir çok yerde yasalarca da serbest. Siz bu yasalarla da serbest konuyu değerlendirin o zaman.''Yasalar müdahale ederse isyan ederim(Eş cinselliğe asla karşı değilim bu kişinin kendi seçimi değil.).

''
Hem siz bir ateist olarak inancınızı yasalardan mı alırsınız ki?'' Ben kendi yasalarımı yaratıyorum.

''
Yasası İslam olan yerde yaşasanız Müslüman mı olurdunuz?''Elbette ki hayır.

''
Yasalara bağlı bir inanç sizce inançmıdır?..'' 8(

''
şte tüm bunlardan ortaya çıkan odur ki sayın simiec ateizm, teizim ve saire, bunlar dayanakları eksik ve tutarsızdır çünkü insani sistemlerdir.''Ah insanı çok küçümsüyorsunuz.İnsanoğlunun şu anda yaptığı şeyleri tahmin bile edemeyiz.Evrenin sırlarını çözüyoruz, izafiyet teorisini buluyoruz, yaşamı uzatmayı buluyoruz, yeni canlılar yaratabiliyoruz... Bunları küçümsemeyin daha kim bilir bizim bilmediğimiz neler yapıldı/yapılıyor/yapılacak..

''
Sizin iftira ettiğiniz (haşa, Kur'an ı Hz.Muhammed (sav) yazdı) konuda da durum böyle, O Kur'an'ı Azimüşşan insan kabiliyetinin fersah fersah ve hatta mukayesesi kabil olmayacak kadar üstündedir. Ancak bunu ateizmin anlayamaması Kur'an a değil, ateistlere nakısa getirmektedir... ''Bu size göre böyle yine söylüyorum insanı küçümsemeyin.Eğer biz kur'an ı okuyabiliyorsak biriside aynı şekilde yazabilir.

Arkadaşım yazdığınız cevapları nereden tutsak elimizde kalıyor.Kendi yasalarımı kendim yaratırım ona göre yaşarım diyorsun ama toplumun kurallarına da uyarım çünkü onları uygulamazsam dışlanırım değiştirmeye de çalışırsam sustururlar diyorsun .. bu iki cümle arasındaki çelişkiyi sende kolayca farkedebilirsin bence.
Eşcinsellik konusunda da bence yanlış bilgi sahibisin eşcinsellik bir hastalık değil bir tercihtir bu benim kişisel yorumum değil bu konuda akademik çevrelerin vardığı bir kanıdır.Hormon bozuklukları günümüzde gerek hormon tedavisi gerekse SDN ile ileri derecede tedavi edilmektedir.
Bir diğer ateist dezonfarmasyona ait konuda maalesef evrenin sırlarının çözüldüğü artık yeni canlıların da yaratıldığı bilim ilerlerdikçe tanrı (ALLAH) inancına gerek kalmadığıdır.Öncelikle yoktan var etmek ALLAH a mahsustur. Venter deneyindeki gibi doğal hücreden alınan bir genomdan üretilen sentetik genomlarla Dna dizilimini değiştirip kendini yeni bir canlı yarattı sanmak ,yeni alınan bir bilgisayara yazılım atıp Bilgisayar ürettiğini düşünmekle aynı derecededir.kaldı ki bu kadar ilerleyen bilim hala kök hücre denemeleri genetik üzerindeki araştırmalarına rağmen bir damla kan üretememektedir .(bkz.
Bilim ve Teknik Dergisi, Şubat 1998, sayı 363, sf. 67)
İslam konsept olarak bilime araştırmaya asla karşı olmayan aksine ilk ayeti `oku`olan ve de birçok hadislerle de ilim öğrenilmesini destekleyen bir dindir.Kişilerin yaptıklarını kavramlara mal etmek günümüzde maalesef çok düşülen hatalardır.Birilerinin kendi çıkarları uğruna ilmi gelişmelerin önüne engel olma çabası asla İslam la endekslenemez.

Sonuç olarak inanıp inanmamak bir tercihtir ve de inkarı seçmek kolay olandır ama dikkat edin bu fikir sisteminin kendine temel olarak aldığı Materyalizm sizi hiç ummadığınız yerlere götürmesin .Saygılarımla..

simiec

New member
''Cevabınız tutarsız kalmadı mı? Bir kaç kez daha okuyun isterseniz...''Ben burada genel olarak ateistlerin düşüncelerini söyledim kendim için değil.Benim ahlak ile ilgili düşüncelerim farklı özellikle saygı ile düşüncelerim.

''
Burada da cevabınız sadece sizi ilgilendirmiş. Soruya cevap yok, olmayınca da konu kopuyor maalesef...''Bu daha iyi sevmediğim yönlerde ilerlemeye başlamıştı konu.

''
Bu dediğiniz sadece fantazi olmadı mı?''Birilerinin dünyayı değiştirmesi lazım değil mi?

''
Evvel ki soru ve cevapları okursanız bu cevabınızın da ne kadar kısır ve sırf cevap olsun diye yazıldığını görürsünüz...'' 8)

''
Bunun adı insanı küçümsemek değil, rablık ile kulluk sınırının bilinmesidir''Benim için ve pek çok bilim insanı için böyle bir sınır yok.

''E
vrenin sırları zaten gizli değil, her dönem bir şeyler bulunuyor.''Güzel cevap olmuş.Haklısınız keşfedilememiş yanları demeliydim sanırım 8).Bu bulunan şeyleri küçümsemeyiniz daha karadelik keşfedilmeden karadeliğin varlığını bilmek basit birşey değildir.

''
Yeni canlılar yaratmaya gelince, yarattığınızı sandığınız şeylerin hep yaratılmışların değişimi ile olduğunu göremiyorsanız ya kavramları bilmiyor ya da laf olsun diye yazıyorsunuz.''http://www.bilimvegelecek.com.tr/?goster=944 Yaratmak dedim çünkü dünyada var olmayan birşey yarattık.Bu yapılan şeyler elbetteki değişimle olacak hatta isterseniz biraz daha ilerleteyim evren enerjiden oluşur, var olan herşey bu enerjinin değişimiyle oluşmuştur yani biz ne yaratırsak yaratalım bu sadece enerjinin biyolojik bir varlığa dönüşümü olacaktır.Tabi bu kadar derine inmeye gerek yok DNA tabanında olmayan yeni bir canlı varlık yaratmayı bulamadığımız sürece var olanı değiştirerek devam edeceğiz(Derine inmediğimiz sürece 8)...)

''
İnsan ve büyüklenmek... Bakın sadece 3 dakika nefessiz, üç gün susuz ve otuz gün gıdasız yaşayabilir insan. Ve buna benzer binlerce misal. Bu mu büyüklük?.. ''Eğer bilim insanları beyin naklini bulursa bu tür şeyleri dert etmemize gerek kalmayacaktır.Bence asıl büyüklük bu.

''
Okumak, yazmak mantığınız bana çok basit geldi.''Bu basit mantık ancak derine inildiğinde yüzünü gösterir.

''Hadi siz de ve sizin gibi düşünenlerde ve hatta hepsini bir milyarla çarpın ve yazın bir tane. Dilin kemiği yok nasıl olsa...
smile.gif
''Çok uğraştırıcı xD

''
Arkadaşım yazdığınız cevapları nereden tutsak elimizde kalıyor.Kendi yasalarımı kendim yaratırım ona göre yaşarım diyorsun ama toplumun kurallarına da uyarım çünkü onları uygulamazsam dışlanırım değiştirmeye de çalışırsam sustururlar diyorsun .. bu iki cümle arasındaki çelişkiyi sende kolayca farkedebilirsin bence.''Orada ben 1. tekil şahıstan bahsetmedim 2. tekil şahısı kullandım genele hitap etmek için dikkat edin.

''Eşcinsellik konusunda da bence yanlış bilgi sahibisin eşcinsellik bir hastalık değil bir tercihtir bu benim kişisel yorumum değil bu konuda akademik çevrelerin vardığı bir kanıdır.Hormon bozuklukları günümüzde gerek hormon tedavisi gerekse SDN ile ileri derecede tedavi edilmektedir.''Biri sana gelse senin düşüncelerin yanlış bütün insanlar hem cinsinden hoşlanıyor artık sende hormonlarına bi format attırmalısın dese sen ne derdin?

''B
ir diğer ateist dezonfarmasyona ait konuda maalesef evrenin sırlarının çözüldüğü artık yeni canlıların da yaratıldığı bilim ilerlerdikçe tanrı (ALLAH) inancına gerek kalmadığıdır.Öncelikle yoktan var etmek ALLAH a mahsustur. Venter deneyindeki gibi doğal hücreden alınan bir genomdan üretilen sentetik genomlarla Dna dizilimini değiştirip kendini yeni bir canlı yarattı sanmak ,yeni alınan bir bilgisayara yazılım atıp Bilgisayar ürettiğini düşünmekle aynı derecededir.kaldı ki bu kadar ilerleyen bilim hala kök hücre denemeleri genetik üzerindeki araştırmalarına rağmen bir damla kan üretememektedir''Herşey zamanla biraz sabır.

''
İslam konsept olarak bilime araştırmaya asla karşı olmayan aksine ilk ayeti `oku`olan ve de birçok hadislerle de ilim öğrenilmesini destekleyen bir dindir.Kişilerin yaptıklarını kavramlara mal etmek günümüzde maalesef çok düşülen hatalardır.Birilerinin kendi çıkarları uğruna ilmi gelişmelerin önüne engel olma çabası asla İslam la endekslenemez.''Bazı islami ülkelerin biyoloji dersinde evrim konusunun geçilmesi ilimi pas geçmek değildir de nedir?Ayrıca islam hristiyanlık kadar bilime karşı değil islam sadece evrime karşı çünkü bu onların görüşlerine karşı geliyor.Bu yüzden müslümanlara sizi bilim düşmanları demiyorum ama ben bu sözü hristiyanlara söylerim.

''
Sonuç olarak inanıp inanmamak bir tercihtir ve de inkarı seçmek kolay olandır ama dikkat edin bu fikir sisteminin kendine temel olarak aldığı Materyalizm sizi hiç ummadığınız yerlere götürmesin .Saygılarımla..''İnkarı seçmek sanıldığının aksine zor tercihtir.Bunu yapabilmeniz için dogmalardan kurtulmuş olmanız lazım bunun ne kadar zor ve acı verici bir süreç olduğunu tahmin edemezsiniz.

simiec

New member
Verdiğiniz bilgileri biraz araştırınca Harun Yahya ya ait olduğunu anladım ve şu mesajı yenilemekte fayda var dedim.

Sayın sumisali bunların hepsi Adnan Oktar'ın (Harun Yahya adını kullanır.) görüşleridir.Sizden sadece w w w.youtube.com/watch?v=_DaQuqrDYM0 bu linkteki video yu izlemenizi istiyorum.(w harflerini birleştirerek.)Eğer youtube sizdede kapalıysa w w w.ktunnel.com gibi sitelerden verdiğim linki orda bulunan yere kopyalarak rahatça girebilirsiniz.Videonun 3 bölümünüde izleyiniz.(x/4 şeklinde verilmesine rağmen 3 tane bölüm bulunmaktadır.Tabi ben 4. bölümü bulamamışta olabilirim.)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet sayın simiec, bu noktaya kadar olan mesajlaşmalardan anlaşılan şu ki siz din ve İslam hakkında çok bilgi sahibi olmadan ateizm çukuruna düşmüşsünüz. Ve ne ateizmi ne de dini tartışamayacak durumdasınız. Sadece boş atıp dolu tutmaya çalışmaktasınız. Bu nedenle sizinle müteala etmeyi artık kayda değer bulmadığım için bitiriyorum.

İnancınızı değiştirmek gibi bir gayemiz olmadığını da bilmenizi isterim. Hakkınızda hayırlısı artık...

sumisali

New member
sayın simiec
merak ettiğim bir soru var cevap verirseniz sevinirim

İnsan rüya sırasında, gerçek olmayan bir dünyada rahatlıkla yaşayabiliyorsa, aynı durum dünya hayatı için de geçerlidir. Rüyadan uyandığımızda “gerçek yaşantı” denilen daha uzun bir rüyaya başladığımızı düşünmemize engel, hiçbir mantıklı gerekçe yoktur. Elde hiçbir delil olmamasına rağmen, bu konuda herhangi bir şüphe duyulmamasının nedeni, alışkanlıklar ve önyargılardan başka birşey değildir.

Rüya ile ilgili bir örnek, konuyu daha iyi açıklayacaktır. Beynimizin içinde bir rüya seyrettiğimizi düşünelim. Rüyada hayali bir bedenimiz olacaktır. Hayali bir kolumuz, hayali bir gövdemiz, hayali bir gözümüz ve de hayali bir beynimiz. Rüya sırasında bize “nerede görüyorsun?” gibi bir soru sorulduğunda vereceğimiz cevap “beynimde görüyorum” olacaktır. Ama ortada gerçek bir beyin yoktur. Sadece hayali bir vücut, hayali bir kafatası ve hayali bir beyin vardır. Rüyanızdaki görüntüyü gören irade ise, rüyadaki hayali beyin değil, ondan daha “ötede” olan bir varlıktır.

Rüyadaki ortamla gerçek hayat denilen ortam arasında herhangi bir fiziksel fark olmadığı bilinmektedir. Öyleyse, gerçek hayat denilen ortamda, “nerede görüyorsun?” sorusu sorulduğunda da üstteki örnekteki gibi “beynimde” cevabını vermenin bir anlamı yoktur. Her iki durumda da gören ve algılayan irade, bir et parçası niteliğindeki beyin değildir.

Beyin analiz edildiğinde, yalnızca diğer canlı organlarda da bulunan protein ve yağ molekülleri gibi moleküllerden ibaret olduğu görülmektedir. Başka bir deyişle, beyin dediğimiz et parçasında, görüntüleri seyrederek yorumlayacak, bilinci oluşturacak, kısacası “ben” denilen şeyi oluşturabilecek birşey yoktur.

O halde beynin içinde, ışıl ışıl renkli bir dünyayı seyreden, senfonileri, kuşların cıvıltılarını dinleyen, gülü koklayan kimdir? Beynin içinde göze, kulağa, burna ihtiyaç duymadan tüm algıları hisseden bir şuur bulunmaktadır. Bu şuur kime aittir?

sumisali

New member
sayın simiec size sunulan mantıklı soruların kime aitinden ötürü savunduğunuz gerçekleri bile savunamadınız bu dünya sistemi planlı düzene göre durup düşünemediniz oysaki size sorulan ve açıklanan konularda bir yaratıcının olduğu gerçeğini görmenizi düşünmenizi sağlamaktı
inancınızı değiştirmek gibi bir gayemiz yoktu fakat madem bizim gerçeklerimizi merak etmekteydiniz o zaman neden düşünme gerçeğinde bulunmadınız
bu düşünceden sizi uzaklaştıran nedir?
diyelimki bir tatilden döndünüz ve evinize geldiğinizde karşılaştığınız manzara mükemmel tüm eşyalar düzenli bir şekilde dizayn edilmiş en küçük ayrıntısına kadar rahat edebilmeniz için hemen şöyle bir mantık ve cevap oluşur bunu hazırlayan kim ?en ince detayına kadar düşünüp planlayan kim?size yapılan bu süpriz karşısında şaşırır ve bu soruları kendinize sorarsınız
peki bu dünyada rahat nefes alıp vermenizi sağlayan sizi dünya nimetleriyle nimetlendiren güzellik ve plan lı lurulan bu sistemde neden bir yaratıcının olduğunu düşünmezsiniz? karşılaştığınız bir evin düzeni planı şaşırtıp düşündürürken neden bu gerçeği düşünemezsiniz? sizi bu düşünceye getiremeyen nedir diye sordunuz mu kendinizi hesaplaştınızmı gerçeklerlen deminde sorduğum rüya gerçeğinde bu beyine kim sinyal vermekte görüntüleri net olarak görmeniz tesadüf mü dünya bir tesadüf mü düşünürseniz ne ala düşünemezseniz ilk yazdığım gibi innkarcıların sonu bu olacaktır
selametle

sumisali

New member
sayın simiec şunuda belirtmek isterim sizin inancınızı değiştirmek gibi bir gayemiz yok zaten sizin gibi inkarcıların olduğu bize indirilen kuranda bu gerçek apaçık bildirilmiştir bu gerçekleri savunmak müslümana yakışan tebliğ konusudur bu yüzden üstünüzde bir zorlayıcı değiliz öğüt veririz öğüt alan kurtuluşa erer inkar edenler ise en büyük gerçek size kıyamet günü olacaktır o zaman inanmanız hiç bir şeyi değiştiremiyecektir sonuç korkunç azap olacaktır...

diaspora

New member
Bu benim ilk mesajım ve yukarıdaki yazıda yanlış bulduğum yerler olduğu için ilk yorumumu bu yazıyla yapmak istiyorum.

Yukarıda iddaa ettiğiniz gibi insanlar rüyalarında başka bir yere gitmezler. Yada başka bir dünyada gezinmezler. Sizin mantığınızla yürürsek insanlar doğumdan öncesini nasıl bilmedikleri ve var olmadıklarından ölümden sonrada yok olacağını düşünmesi daha mantıklıdır.

Beyinle ilgili yorumlarınızı ise anlayamadım. Düşünme işleminin beyinde olmadığını mı düşünüyorsunuz.

sumisali

New member
Bu şuur, Allah’ın yaratmış olduğu ruhtur.

. Allah’ın Kuran’da bildirdiği gibi, ölümle birlikte insan sanki bir uykudan uyanacak, rüyasından gerçek dünyaya geçer gibi, gerçek ve sonsuz hayatına geçecek, bu hayatında görüntüsü daha net ve gerçek olacaktır. Aynı rüyasındaki daha bulanık görüntüden uyanıp daha net olan dünya hayatına geçiş yapan insan gibi. Ayetlerde tüm alemlerin Rabbi olan Allah bu gerçeği şöyle bildirmektedirDemişlerdir ki: “Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va’dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş”. (Yasin Suresi, 52)

“Andolsun, sen bundan gaflet içindeydin; işte Biz de senin üzerindeki örtüyü açıp-kaldırdık. Artık bugün görüş-gücün keskindir.” (Kaf Suresi, 22)

Gerçek olan ölümden sonraki hayattır. Dünya hayatı ise, aynı bir rüya gibi insana beynindeki küçücük bir noktada izlettirilen bir görüntü aleminden başka bir şey değildir. Bir insanın bu görüntüye aldanıp, gerçek ve sonsuz hayatını unutması, düşünmemesi ise büyük bir gaflet ve yanılgıdır. Allah’ın bir rüya gibi gösterdiği dünya hayatına kapılıp gidenler, ölümü gerçek ve tek yaşantılarının sonu zannedenler, ölümle birlikte içinde bulundukları bu gaflet uykusundan uyanacak, rüyalarından ayrılacaklar ve işte o zaman asıl gerçeği göreceklerdir.

Önümüzde böyle büyük bir gerçek varken asıl hayatımız olan ahiret hayatımız için gayret göstermemiz gerekmez mi?

diaspora

New member
İyide neden bu dünyanın bir rüya yeri olduğunu düşünelim.

GökTürk

New member
Dün nerde ?
en nihayet alcağın cevap : Yok oldu geçti
Dünü kim geri getirebilir bize şimdi
dün bugün için Rüya oldu
Bu günde yarın için rüya olucak
yarında öbürsü gün için rüya olucak
yaşadığın hayatın bir rüya olmadığını kendine kati olarak ispat edemezsin..

rüyasında bir şey görür İnsan bir şey saplantı kalbime der acısını 2-3 gün çeker 1 hafta çekeni de vardır..

Allah yeryüzünü nasa döşek yaptık der..
herkes bu döşekte yatar uyur her kesin gördüğü rüyada ayrı ayrıdır... aynı döşekte ayrı ayrı rüya
kimisi ne güzel bir rüya gördüm der. kimisi ne kötü bir rüyadı der.
ne güzeldi ama rüyamış işte geçti der
veya ne kötü bir rüyaydı.. neyse rüyamış der.

simiec

New member
Herkes bir rüyadır gidiyor 8).Rüya ile gerçeği ayırt etmek istiyorsan git önce rüyada bi otobüsün önüne atla sonrada gel birde uyanıkken atla o zaman farkı anlarsın sanırım sumisali.

simiec

New member
''Gerçek olan ölümden sonraki hayattır. Dünya hayatı ise, aynı bir rüya gibi insana beynindeki küçücük bir noktada izlettirilen bir görüntü aleminden başka bir şey değildir. Bir insanın bu görüntüye aldanıp, gerçek ve sonsuz hayatını unutması, düşünmemesi ise büyük bir gaflet ve yanılgıdır. Allah’ın bir rüya gibi gösterdiği dünya hayatına kapılıp gidenler, ölümü gerçek ve tek yaşantılarının sonu zannedenler, ölümle birlikte içinde bulundukları bu gaflet uykusundan uyanacak, rüyalarından ayrılacaklar ve işte o zaman asıl gerçeği göreceklerdir.

Önümüzde böyle büyük bir gerçek varken asıl hayatımız olan ahiret hayatımız için gayret göstermemiz gerekmez mi?''Gerçek kelimesini sıkça kullanmışsınız bana dinlerin gerçek olduğuna dair gerçek bir kanıt sunabilir misin?Eğer geçerli bir kanıt sunarsanız ancak o zaman gerçek diyebilirsiniz.Lütfen sonraki yazılarınızda buna dikkat ediniz.

simiec

New member
''Beyin analiz edildiğinde, yalnızca diğer canlı organlarda da bulunan protein ve yağ molekülleri gibi moleküllerden ibaret olduğu görülmektedir. Başka bir deyişle, beyin dediğimiz et parçasında, görüntüleri seyrederek yorumlayacak, bilinci oluşturacak, kısacası “ben” denilen şeyi oluşturabilecek birşey yoktur.

O halde beynin içinde, ışıl ışıl renkli bir dünyayı seyreden, senfonileri, kuşların cıvıltılarını dinleyen, gülü koklayan kimdir? Beynin içinde göze, kulağa, burna ihtiyaç duymadan tüm algıları hisseden bir şuur bulunmaktadır. Bu şuur kime aittir?''Nöroanatomiyi araştırmanı öneririm cevabını orada bulacaksın gibi bir his var içimde.

''
diyelimki bir tatilden döndünüz ve evinize geldiğinizde karşılaştığınız manzara mükemmel tüm eşyalar düzenli bir şekilde dizayn edilmiş en küçük ayrıntısına kadar rahat edebilmeniz için hemen şöyle bir mantık ve cevap oluşur bunu hazırlayan kim ?en ince detayına kadar düşünüp planlayan kim?size yapılan bu süpriz karşısında şaşırır ve bu soruları kendinize sorarsınız
peki bu dünyada rahat nefes alıp vermenizi sağlayan sizi dünya nimetleriyle nimetlendiren güzellik ve plan lı lurulan bu sistemde neden bir yaratıcının olduğunu düşünmezsiniz? karşılaştığınız bir evin düzeni planı şaşırtıp düşündürürken neden bu gerçeği düşünemezsiniz? sizi bu düşünceye getiremeyen nedir diye sordunuz mu kendinizi hesaplaştınızmı gerçeklerlen deminde sorduğum rüya gerçeğinde bu beyine kim sinyal vermekte görüntüleri net olarak görmeniz tesadüf mü dünya bir tesadüf mü düşünürseniz ne ala düşünemezseniz ilk yazdığım gibi innkarcıların sonu bu olacaktır
selametle''Evi tasarlayan insanın varlığı kanıtlanabilir peki tanrının varlığı kanıtlanabilir mi?Ben söyleyeyim hayır çünkü tanrı kavramı sadece felsefede kalır bu yüzdende insanlar ya inanır ya inanmazlar.Eğer gerçek olduğu kanıtlansaydı bütün insanlar inanırdı değil mi?

''
Dün nerde ?
en nihayet alcağın cevap : Yok oldu geçti
Dünü kim geri getirebilir bize şimdi
dün bugün için Rüya oldu
Bu günde yarın için rüya olucak
yarında öbürsü gün için rüya olucak
yaşadığın hayatın bir rüya olmadığını kendine kati olarak ispat edemezsin..'' Bugün eline bir kamera al ve yaşadığın birkaç şeyi çek.Aynı günün gecesi uyurken (eğer rüyanı kontrol edebilirsen) yine aynı şekilde bir kamera al ve rüyanı kaydet.Sabah uyandığında ikisinide izlemeye çalış o zaman kendine 2. kamera kaydının bir rüyadan ibaret olduğunu kanıtlarsın.
Sonda söylediğin cümle ''
hayatın bir rüya olmadığını kendine kati olarak ispat edemezsin'' evet bu herşeyi değiştirir.Bunu kanıtlayamam ama sende kanıtlayamazsın.Bilimde birşey vardır teoriyi ortaya atan kişi kanıtlamadır diğer insanların bunun var olmadığını kanıtlama gibi bir zorunluluğu yoktur.Ama iş dine gelince nedense herşey değişiyor.

Üst Alt