Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinler arası diyalog

radikal

New member
Bir Din düşünün. İman edilmesi gereken kuralları var. Bu kuralları aklınız erdiği zaman incelersiniz. Önce ana, baba ve dedelerinizin yaptığı gibi, taklidi iman gösterirsiniz. Zamanla bu taklit, eğer yaşanma aşamasına gelmiş ise, tahkike dönüşür. Yani taklid-i imandan tahkik-i imana geçiş yaparsınız. Ama; her şeyin öncesinde bütün bunların en başında, eğer ki saygınız varsa bu Din’i kurallara, işte o zaman bu aşamalı mesafeyi yaşarsınız. Eğer ki saygınız yoksa, zaten en başından ya okur daha sonra kaldırıp bir kenara atarsınız, yahut elinize dahi almazsınız. Her şeyin başında iman etmeden önce dahi bu açıdan saygı en birinci şarttır. Şimdi; bu mantık çerçevesinden baktığımız zaman görünen şu: Sizler, bu diyalog sürecinde muhataplarınızın gıyabında; bugün saygı duyar yarın da iman eder! gibi bir düşünce taşıyorsunuz. İyi ama, bu insanların İslam Dini’ne hiçbir saygısı yok ki!. Siz Diyalog taraftarları arkadaşlarımın samimi olduğuna inandığım hüsn-ü niyetleri maalesef aynı oranda iyi niyet ile karşılanmamaktadır. Bir Danimarka, bir Hollanda veya bir Fransa yahut İngiltere gibi veya Guantanamo gibi yerlerde bu dediklerimizin hepsinin acı birer örneklerini sadece son 2 yılda yaşadık. Gerisini anlatmıyoruz bile. Siz diyalog taraftarı arkadaşlar, sizler diyorsunuz ki; bütün dünya tek bir İlah olan Allah’a (cc) dönecek. Bu da inşallah bizlerin bu yönde göstereceği gayretler ile neticelenecek. Ne kadar güzel! Cidden söylüyorum, çok ulvi ve mükemmel bir düşünce! Peki ya uygulama safhası ? Mecralarınız neresi bu konuda yapacağınız hizmetin ? Ehl-i Kitap ? Yahudiler ve İseviler! Bu da güzel. Ama; düşünsenize, bu adamların bırakın sizin söylediklerinize iman etmesini, daha sizin anlatmaya çalıştığınız İslam’a saygısı yok! Daha halen küfür üstüne küfür, terbiyesizlik üstüne terbiyesizlik yapılıyor. Halen Resulullah (s.a.v.) efendimizi karikatürlerinde (haşa sümme haşa) **** sapkını bir arab olarak görüyor ve göstermeye çalışıyor. Ve bunu yapan insanların dini ve siyasi liderleri bırakın nezaketen özür dilemeyi, yapılanların “fikir özgürlüğü” gibi bir çerçevede ele alınmasını yani bir nevi perde gererek hoşgörülü yaklaşılmasını istiyor. Oysa; siz diyalog diyorsunuz! Buyrun size diyalog! Biliyorum, elbette sizin de canınızı sıkmakta ve sizleri de üzmekte bu gibi durumlar. Ama ben üzülmüyorum ! Neden mi ? Çünkü ben üzülmektense, daha çok kin ve nefret duyuyorum! Daha bir bileniyorum! Daha bir hınç duyuyorum! Sizler kadar geniş olamıyorum. Eksiklik mi bu ? cevabınız evet ise, kusura bakmayın eksiğim o zaman. Bu eksikliğim yalnız kendi açımdan gurur veriyor bana! İncil arası dolar sözüm sanırım sizi üzdü. O halde değiştiriyorum, üzülmeyiniz. İncil arası Euro! Ya da İncil arası gulden! Nasıl isterseniz öyle olsun. Kafirlere domuz demem de sizleri üzdü. Neden ? Orada mecburen yaşayan siz insanları da onlar ile beraber anıyorum diye ? Oysa Hazreti Ali’nin sadece çalışıp rızkını sağlamak için ticari anlamda bir yahudinin emri altında çalıştığı örneğini sizler veriyorsunuz zaten. Demek ki sizler bu bahsettiğim ahırlarda yaşayanlardan değilsiniz.! Olamazsınız da! Demek ki bu sözümüz siz saygıdeğer Müslümanları kapsamıyor. Siz; onlar ile gerek ticari ve gerekse de sosyal anlamda bir meşveret yapmak konusunda zorunlu ve zaruri bir pozisyonda olduğunuzu buradan görmüyormuyuz ? Ülkenin işsizlik gibi kangrenini, oralara giderek aşmak ve gerek kendinizin gerekse de ailelerinizin nafakasını çıkartma uğrunda ne gibi savaşlar verdiğinizin farkında değiliz, öyle mi ?

Kur’an ve sünnet ile çeliştik size göre. Kimlikten yoksunuz! Çok şükr, böyle anılmak, hele de sizin gibi fikirlerine önem ve değer verdiğimiz cemaat ehli insanlardan böyle cümleler duymak, okumak mutlu eder bizi. Çünkü, gayemiz “hiçlik” davasıdır! Enaniyetimizi güçlendirmek gayesi taşımadık elhamdülillah. Verdiğiniz örneklere bakıyorum hepsi yanlış anlatımlar ve anlamlar ile dolu. Veliyi, Ali yapmışsınız kaba tabirle. Sizlerin yazdıklarınızdan alıntılıyorum: Resulullah (s.a.v.) Abdullah bin Selam ile ayağına kadar giderek !!! diyalog yapmıştır ve onun gibi bir insanın, bu diyalog neticesi ile sahabi olarak anılmasına sebep olmuştur. Acaba ? Ne kadar güzel biliyorsunuz dostum ? Bir defa şunu bilin ki, Peygamberimiz (s.a.v.) o’nun değil, o Resulullah’ın (s.a.v.) ayağına gelmiştir. İkincisi, Kabul eden Abdullah bin selam değil, bizzat Peygamberimiz’dir (s.a.v.). Üçüncüsü, Peygamberimiz (s.a.v.) Abdullah bin selam ile kardeşlik, dostluk, karşılıklı kültürler ve Dinler arası ortak noktaları değil, bizzat İslam Dini için sorular soran Abdullah Bin Selam’a net ve kesin cevaplar vermiştir. Bu soru-cevap neticesinde Abdullah Bin selam (r.anh) Müslümanlığı kabul edip sahabeler arasına katılmıştır. Dialoğunuz böyle bir şeymi ? Buyrun, başımın üzerine taşımak istiyorum sizleri. Amacınız tebliğ ise tabii bu sade hristiyanları değil, direk, en başta bulunan papa için dahi geçerli olur o zaman. Ve lütfen bu davadan ödün vermeden devam edin çalışmalarınıza. Bu kardeşinizi de bu yönde hizmetçi olarak kullanın! Ama; yaptığınız, bizim söylemeye çalıştığımız karşılıklı fikir alış-verişi ile ortak noktalar yakalamak ve fikri birlikteliklerde buluşmaksa, daha önce size örnek olarak verdiğimiz ayeti hatırlayın: "Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar (senden geleni kabul etmeyecekler). De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı." (Bakara: 120)

Diğer verdiğiniz örnek;Cafer’in (r.anh) diyaloğu ! Evet, Müslümanlar hicret ettiler ve hicret ettikleri yerde, Habeş kralı ve din adamlarının önünde apaçık tebliğde bulundular. Hatta önlerinde herkes eğilirken, O’nlar (r.anhüm ecmain) dimdik ayakta durdular. Neden eğilmediniz sorusuna “biz Allah’tan (cc) başkasına tazimde bulunmama adına söz verdik” dediler. Oysa, düşünün ki, orada o anda can ve mal korkusunu ta ense köklerinde hissederken söylediler bunu. Yurt edinmeye geldikleri yerin kralına söylediler hem de bunu. Ve mübaada yapma hakları varken söylediler. Hatay’da ezan sesine çan sesini karıştırmadan, sion yıldızlarını övgü ve methiye düzmeden yaptılar bunu. O yüzden bu örnek, diyalog taraftalarına örnek teşkil edemez! Çünkü, orada sadece tebliğ vardı. “Biz; buyuz!” Kabul da edecekseniz, red de edecekseniz bu şekilde bilin bizi ve ona göre hareket edin, dediler bir nevi. Kimsenin de elini öpme gibi veya önünde eğilme gibi bir harekette de bulunmadılar. Resulullah (s.a.v.) neyi emretti ise onu yaptılar. Neyden men ettiyse de onu çiğnemediler. Kur’an ve sünnete ters mi şimdi bu kişilerin yaptığı iş! Nerede durduğunuza bir bakın isterseniz. Sevmediğiniz ve hoşunuza gitmediği bir konu hakkında yazı yazılınca, size bunları hatırlatan muhatabınızı, hemen kişilik yoksunluğu ile suçlamadan önce, ne yazdığını tekrar okuyun isterseniz. Daha önce dediğimiz gibi, namertin uzaktan ta kalbimize sapladığı mızrak acıtmıyor da, yanımızdaki insanın böğrümüze sapladığı hançer canımızı daha çok yakıyor.

Yavuzlar, Fatihler bizim ecdadımızdır! Yaptıkları ile övündük, halen övünüyoruz. Bu insanlardan sonra, bu topraklardan son dönemde sadece Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi (k.s.) hazretleri çıkmıştır ve bu Din adına çok şeyler yapmıştır. Şimdi de O’nun (k.s.) gibi bir insan ile övünüyoruz. Ümmed için bir şeyler yapan çok, Allah (cc) onlardan da razı olsun. Her biri övgüye değer insanlar. Ama mazlumun hakkını alırken, zülüm etmeden almasını bildiler. Bunu yaparken hangi dinden olduğu konusuna değil, bizzat haklılık payına bakarak yaptılar bunu. Ölçüleri de yine Rabbi Zülcelal’in rızasını taşıyordu. Bidatleri kırarak, hurafeleri bitirerek yaptılar. İftar sofralarında dua edip Yahudi veya İsevi papazlara amin dedirtmeden yaptılar. Bir müslümanın camiye girmesi için gusl alması gerektiğini bildikleri için, gusl ile işi olmayanları camiye de yaklaştırmadan yaptılar! Her Allah (cc) diyenin sesindeki davudi renge değil, anlam zenginliğine bakarak yaptılar. Her sakallıyı dedeleri olarak görmeden yaptılar. Bakın Asrın müceddidi Bediüzzaman (k.s.) ne buyuruyor bu konuda: “Şefkat-i insaniye, merhamet-i Rabbaniyenin bir cilvesi olduğundan; elbette rahmetin derecesinden aşmamak ve Rahmeten-lil-âlemîn Zât'ın (A.S.M.) mertebe-i şefkatinden taşmamak gerektir. Eğer aşsa ve taşsa o şefkat, elbette merhamet ve şefkat değildir; belki dalalete ve ilhada sirayet eden bir maraz-ı ruhî ve bir sekam-ı kalbîdir.

Meselâ: Kâfir ve münafıkların Cehennem'de yanmalarını ve azab ve cihad gibi hâdiseleri kendi şefkatine sığıştırmamak ve tevile sapmak; Kur'anın ve edyan-ı semaviyenin bir kısm-ı azîmini inkâr ve tekzib olduğu gibi, bir zulm-ü azîm ve gayet derecede bir merhametsizliktir. Çünki masum hayvanları parçalayan canavarlara himayetkârane şefkat etmek, o bîçare hayvanlara şedid bir gadir ve vahşi bir vicdansızlıktır. Ve binler müslümanların hayat-ı ebediyelerini mahveden ve yüzer ehl-i imanın sû'-i akibetine ve müdhiş günahlara sevkeden adamlara şefkatkârane tarafdar olmak ve merhametkârane cezadan kurtulmalarına dua etmek, elbette o mazlum ehl-i imana dehşetli bir merhametsizlik ve şeni' bir gadirdir.” (Kastamonu Lahikası:75)
Şimdi; mübareğin hala bu sözüne bakarak her “La İlahe İllallah” diyeni rahmet ile mi karşılayacağız! Bakın Rabbi Zülcelal nasıl irşad ediyor bizleri :

"De ki: Allah'a ve Peygamber'e itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki Allah kafirleri sevmez. " (Ali İmran 32)

"Allah'a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin. "
( Ali İmran 132 )

“İşte bu (hükümler) Allah'ın koyduğu sınırlarıdır. Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse, Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar.
İşte bu büyük başarıdır.” (Nisa 13)

Demek ki; sadece, La İlahe İllallah yetmiyor şefkat ve merhametle bakmamız için, tamamlayıcı olması gereken “Muhammeden Resulullah” eksik bırakılırsa olmuyor. İyi ama; sizin diyalog yapmaya çalıştığınız grubtan biri zaten La ilahe İllallah demiyor (haşa) üç’tür diyor ve bunların akidesini bu oluşturuyor diğer grub ise zaten bizi ve diğierlerini hiç bir şekilde kabul etmiyor. Kerhen kabul etmiş gibi görünüyor. Zaten bu kadar pisliği pompalayanda bizzat kendileri (öyle ya; kendileri Allah (cc) ile pazarlık edebilen tek kavim, seçilmişler grubu) iken, nasıl olsunda sizinle diyalog gibi bir işe girişsinler. Ayrıca; bu konuda samimi olan kardeşlerimiz Üstad Said-i Nursi (k.s.) hazretlerinin yolundan gittiklerini iddia ediyorlar. Kabul, bir açıdan öyle olduğuna inandım diyelim, ama; bana hangi mantık ile izah edeceksiniz şimdi bu soruyu; TOPLANTILARINIZDA; EHL-İ KİTAP HARİCİ OTURAN BUDİSTLERİN, BRAHMALARIN HANGİ SIFAT İLE ORADA BULUNDUKLARINI ?

Çok söz niyetteki gayeyi yok ediyor, vesselam!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
artık işin arka planında ne vardır orasını bilemem ancak olayın özü barış değil tebliğdir, ilginç...

insan bilmez anlarım ama bilmediği halde hüküm vermesini anlıyamıyorum. madem bilmiyorsun ozaman öğrenmelisinnn sayfalarca yazı yazıldı kaşını okudun? onları okusan bu işin aslında yatan hakikati görmemek için kör olmak lazım.. istersen bir bu sayfaları oku sonra konuşalım sonra hükme varırsın...

kişi vardır bilmez bilmediğini bilir ondan iyi öğrenci olur..
kişi vardır bilir bildiğini bilmez bunda iyi öğretmen olur
kişi vardır bilmez bilmediğinide bilmez bundan şiddetle kaçın

GÜNEYAZERBAYCAN

New member
Seyfullah bey teşekkürler.İslam barış ve sevgi dinidir.O açıdan bakılınca dinler arası dialog bence iyidir.Artık savaşların ve acının olmadığı sevgi ve barış üzerine kurulu bir dünyada huzur içinde yaşamak istiyoruz

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Dinler Arası dialogu Said Nursi başlatmıştır. f. gülen değil.

Amacıda şudur ve bu amaç dışında çıkan tüm dinler arası dialog çevirileri, tanımları yanlıştır. Said Nursi'yi bağlamaz.

Benim son sözüm şudur. Din adına zulm eden her açıdan imanı ve itikadı bozuk terör örgütlerine sırf ABD ile savaştığı için alkış tutanların dinler arası dialoga karşı söz hakkı olamaz.

Önce o teröristleri red etsinler , sonra gelsinler konuşalım.

Selametle

dinler arası diyalog bedüzzaman said nursi k.s. ile başlamamıştır, bu her zamanda vardı.. sonuçta alimler sünneti tatbik eder , onun için dinler arası dialoğun mantığını ve gerek üstadın gerekse hocaefendinin anlatımlarını dinlediğinizde hepsinin bir çizgide olduğunu bu çizgininde sünenete ve kurana dayandığını görürsünüzki bunun işaretlerini 14 asır öncede bulabilirsiniz..

Peygamberimiz'in (sas) Ehl-i Kitap'la Diyaloğu [TIklayın]http://www.islamforum.net/genel-islam-konular/21130-dinler-arasy-diyalog.html#post153433

GÜNEYAZERBAYCAN

New member
Din adına savaştığını iddia eden tüm terör örgütlerini red ediyoruz.İslam terör değil sevgi dinidir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Din adına savaştığını iddia eden tüm terör örgütlerini red ediyoruz.İslam terör değil sevgi dinidir.

İslam masum insanların öldürülmesini yasaklar

İslam dinine göre suçsuz bir insanı öldürmek çok büyük bir günahtır ve masum bir insanı öldüren kişi ahiret hayatında çok büyük bir azapla karşılık görecektir:

... Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır. (Maide Suresi, 32)

52.jpg

Terör masumları da hedef almaktadır. Oysa Allah, insanlara masum bir insanın canına kıymalarını yasaklamıştır.​

Yukarıdaki ayette de görüldüğü gibi, Kuran'da masum bir kimseyi öldürmek, tüm insanları öldürmekle bir tutulmaktadır. Müminlerin insan hayatına verdikleri önem Furkan Suresi'nde şu şekilde bildirilir:
Ve onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha tapmazlar. Allah'ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmezler ve zina etmezler. Kim bunları yaparsa 'ağır bir ceza ile' karşılaşır. (Furkan Suresi, 68)

Allah bir diğer ayetinde ise insanlara şu şekilde emretmektedir:
De ki: "Gelin size Rabbinizin neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anne-babaya iyilik edin, yoksulluk-endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. -Sizin de, onların da rızıklarını Biz vermekteyiz- Çirkin-kötülüklerin açığına ve gizli olanına yaklaşmayın. Hakka dayalı olma dışında, Allah'ın (öldürülmesini) haram kıldığı kimseyi öldürmeyin. İşte bunlarla size tavsiye (emr) etti; umulur ki akıl erdirirsiniz." (Enam Suresi, 151)

Allah'a samimi bir kalple iman eden, O'nun ayetlerini titizlikle uygulayan ve sonsuz ahiret azabından korkan bir Müslüman tek bir insana bile zarar vermekten sakınır. Çünkü Allah'ın sonsuz adalet sahibi olduğunu ve her yaptığının karşılığını mutlaka alacağını düşünür. Peygamberimiz (sav) bir hadisinde Allah'ın hoşnut olmadığı insanları şu şekilde saymıştır:
Harem (Kutsal bölge) içinde zulüm ve haksızlık eden, cahiliye adetini arzulayan ve haksız yere insan kanı akıtmak isteyen olmak üzere üçtür.

NiZaM-I AleM

New member
Haklısın Seyfullah kardeşim..Yani bu dediğin üzere İslam adına sivil insan öldüren kişiler teröristtir...Ama benim anlamadığım birşey var yanlış anlama lütfen koyduğun avatar o tip bir terör örgütünün sözcüsünün resmi diye biliyorum..Hatta bu sözcü müslüman olmuş bir Amerikalı sanırım..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Haklısın Seyfullah kardeşim..Yani bu dediğin üzere İslam adına sivil insan öldüren kişiler teröristtir...Ama benim anlamadığım birşey var yanlış anlama lütfen koyduğun avatar o tip bir terör örgütünün sözcüsünün resmi diye biliyorum..Hatta bu sözcü müslüman olmuş bir Amerikalı sanırım..

estağfirullah aslında avatrımdaki kişi kim olduğunu araştırdım daha sağlam bir kaynak bulamadım, şayet bulmamda yardım ederseniz sevinirim.. yüzü kapalı olduğu için kim olduğunu bulamadım.. herkes resim için birşey dedi ama kim olduğunu bilmiyorum... gayem desteklemek amaçlı değil sadece yüzü örtlü olduğu için tercih ettim...

Enver Ýstek

metin mete
:D
Ben daha ileri gideyim, dialogu Kur'an-ı Kerim başlatmıştır.

Hani diyor ya "ortak olan söze gelin" ;)

Muhabbetle

Duhacigim nette gezerken söyle bir yorum bildum gercekten cok güldüm en azindan seninle paylasmak istedim aslinda ö.m. ilede yapardim ama bak birde Radikal var degilmi?

Dinler arası diyalog en basit örneğiyle: Sen biraz hristiyan yada başka birşey oluyorsun,oda biraz müslüman oluyor,orta yolu bulacağız derken topyekün kafir oluyorsun:)

Inan cok güldüm....

NiZaM-I AleM

New member
estağfirullah aslında avatrımdaki kişi kim olduğunu araştırdım daha sağlam bir kaynak bulamadım, şayet bulmamda yardım ederseniz sevinirim.. yüzü kapalı olduğu için kim olduğunu bulamadım.. herkes resim için birşey dedi ama kim olduğunu bilmiyorum... gayem desteklemek amaçlı değil sadece yüzü örtlü olduğu için tercih ettim...
O kişi dediğim kişi yani el kaide'nin sözcüsü.Hatta geçen gün cnnde islamla ilgili bir belgeseldede o kişiyi gösterdiler...Allaha emanet ol kardeşim

rusen_alp

New member
Biz müslümanız, güçlüyüz, Hakk bizimledir, bizim dinimiz Hakk dindir, biz niçin korkuyoruz ki diyaloglardan? Yoksa kendimize bir güven eksikliğimi var?Biz zayıf değiliz ki bu tip diyaloglardan korkalım, insan zayıfsa bu tip diyaloglardan korkar, bu tedirginlik niçin var anlamış değilim, biraz daha geniş ve ileriyi görersek daha sağlıklı fikirlerimiz oluşabilir, Herkese Hudeybiye Barışını hatırlatıyorum.

the okuz

New member
ya hristiyanların ve yahudilerin önyargılı olmayan kesimiyle diyaloğa kimsenin birşey dediği yok zaten, ancak bize bariz düşman olan bazı kişilerle(en alası papa) ne diye diyalog kuracağım ki? onların önce benim inançlarıma saygı göstermesi, peygamberime laf etmemesi, beni ezilecek bir böcek gibi görmemesi lazım...maalesef vatikan Müslümanları aynen böyle görüyor. ben de adam gibi hristiyan ve yahudilerle hatta ehl-i kitaptan olmayanlarla bile diyalogtan yanayım ancak bizim inançlarımıza zerre saygı duymayan insanlarla fikirlerle işim olmaz.

Enver Ýstek

metin mete
Biz müslümanız, güçlüyüz, Hakk bizimledir, bizim dinimiz Hakk dindir, biz niçin korkuyoruz ki diyaloglardan? Yoksa kendimize bir güven eksikliğimi var?Biz zayıf değiliz ki bu tip diyaloglardan korkalım, insan zayıfsa bu tip diyaloglardan korkar, bu tedirginlik niçin var anlamış değilim, biraz daha geniş ve ileriyi görersek daha sağlıklı fikirlerimiz oluşabilir, Herkese Hudeybiye Barışını hatırlatıyorum.

Ya rusen kardesim ne yazikki Papada kendileri icin öyle diyor ve alasini söylüyor;Isa Allahin oglu Muhammed eh iste simdi hangi sartlarda bir diyalog bekliyorsun,Adam acik acik Muhammedi kabul etmeyiz hak olarak derken ama sen Allahin oglunu kabulde mecbursun derken hangi hakla sen diyalog yapacaksin benim adima?

New member
Duhacigim nette gezerken söyle bir yorum bildum gercekten cok güldüm en azindan seninle paylasmak istedim aslinda ö.m. ilede yapardim ama bak birde Radikal var degilmi?

Dinler arası diyalog en basit örneğiyle: Sen biraz hristiyan yada başka birşey oluyorsun,oda biraz müslüman oluyor,orta yolu bulacağız derken topyekün kafir oluyorsun:)

Inan cok güldüm....

Gercekten komikmis... Boyle diyalog olmaz olsun! yapaninda Allah cezasini verir zaten!

rusen_alp

New member
Ya rusen kardesim ne yazikki Papada kendileri icin öyle diyor ve alasini söylüyor;Isa Allahin oglu Muhammed eh iste simdi hangi sartlarda bir diyalog bekliyorsun,Adam acik acik Muhammedi kabul etmeyiz hak olarak derken ama sen Allahin oglunu kabulde mecbursun derken hangi hakla sen diyalog yapacaksin benim adima?

Öncelikle hoşgeldin Metin Abi, uzun zamandır göremiyordum seni, gerçi görsem de vaktim kısıtlı olması nedeniyle bir merhaba diyememiştim.Aslında bu konuda söz söyleme hakkı sizde daha çok var, zira sizler bu guruhla birliktesiniz, daha çok görüşüyorsunuz, konuşuyorsunuz,fakat ben bu diyologlarda herhangi bir kötülük görmüyorum, bizler insan olarak hayvanlardan farklarımızdan bir tanesi de konuşuyor olmamızdır, o halde konuşmak gerekiyor, artık belde kılıç, atın üstünde cihat etme mevsimi geldi geçti , o bir zamanlar oluyordu, artık değişik atraksiyonlar denemek gerekiyor, bu yüzden bunun bir teblig olduğunu düşünüyorum.

NiZaM-I AleM

New member
Bravo kardeşim tam benim demek istediğimi demişsin...Bizim dinimizin hak din olduğuna tam olarak inanıyoruz..Madem öyle Cenab-ı Hak nurunu tamamlayacaktır.Bunada iman ettik o zaman korkumuz neden..Hristiyanlarda kendi dinlerinin hak din olduğunu zannediyor ama onlar muhakkak bu konuda yanılmışlardır..Biz bunuda biliyor ve iman ediyoruz..O zaman üstün olan bizleriz...Selam ve Dua ile

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
dinler arasi diyaloga karsi cikan buraya birseyler yazmadan önce benim sordugum sorularei cvplasin herkes isine geldigi gibi davranmasin

Üst Alt