Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yüzyillarin yalanimi?

Enver Ýstek

metin mete
Peki; saygıdeğer ve sevgili metin mete; sizin muteber bulduğunuz bir hadis varmıdır ? Nefsinden konuşmaz denilen Resulu Ekrem'in (s.a.v.) din hakkında (sadece bu konu için değil, herhangi bir konu için) bir söz, bir emir kipi içeren yada tavsiye niteliği taşıyan cümle kullanmışmıdır ? Var ise, paylaşırmısınız ? Hani, bir konuda demiştiniz ya, güzel söz ise, kabulümüzdür, değilse bakmayyız dediğiniz güzel sözlerden bir örnek okumak istesek ?

Yani o söylediğine itibar etme, bu söylediğine itibar etme, iyi güzel de güzel kardeşim; Musa (a.s.) yada İsa (a.s.) yada İbrahim (a.s.) Peygamberlerimizin ömrü hayatında kullandığı cümlelere Kur'an da rastlayınca, o zaman mı bu sözler beyyine hükmüne giriyor ?

yani; en son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) olmasaydı, son kitap Hz. Kur'an olmasaydı; farzedelim ki, bundan sonra bir peygamber ve kitap gelmiş olsa idi; o zaman da bu kitapta Hz. Muhammed'in sözleri yer alsa idi, o zaman mı bu sözler itibar edilir beyyineler hükmüne dahil olacaktı ?

İnan ki, burasını ne kadar anlamak istesemde konular hep kesik kesik gittiği için halen çözebilmiş değilim.

Var Radikalim Var eger görmek istersen cok var;Bir tek örnek;

De ki:"Şüphesiz Rabbim beni doğru bir yola, dosdoğru bir dine, Hakk'a yönelen İbrahim'in dinine iletti. O, Allah'a ortak koşanlardan değildi."

(En’am: 161)

Demekki gerekeni Alemlerin Rabbi olan sahibimiz ve Efendimiz Kuranda vermis bu hadisten baska hangi hadise inanacaksiniz diyede eklemis.Vesselam..

radikal

New member
Bu beyyinedir kardeşim, inandığın ve doğru kabul ettiğin bir Rasul sözü istedim. Dünyalık bir kelam cinsinden.

Mesela; bir tanesini ben yazayım;

Hz. Peygamber (sa.v.) şöyle buyurdu: "Şu üç özellik kimde bulunursa o kimse imanın gerçek tadını alır: Allah ve Resulü kendisine başkalarından daha sevimli olması, sevdiklerini yalnız Allah için sevmek, Allah'ın kendisini dinsizlikten kurtardıktan sonra ateşe atılmaktan nasıl hoşlanmıyorsa o derecede küfre dönmekten uzak durması." (Enes, Sahih-i Müslim)

Yani bunun gibi itibar ettiğiniz, "a! buda mübarek Peygamber efendimizin bize ibretlik bir sözü" diyebildiğiniz, hürmet ve saygı göstererek kabul ettiğiniz bir söz! var mı ? Onu soruyorum.

talha_

New member
sevgideğer kendilerini EHLİ KUR´AN olarak adlandırıp RASULULLAH ın sünnetinden soyutlayan zavallı kimseler;(bunlar sizedir)

12-EL-MİKDAM BİN MA´DİKERİB EL KİNDY (RA) DAN RİVAYET EDİLDİĞİNE GÖRE RASULULLAH (S.A.V) BUYURDULAR Kİ;

-"SÜSLÜ TAHTINA - KOLTUĞUNA- YASLANMIS ADAMA BENİM HADİSLERİMDEN BİRİ OKUNUR DA O (KİSİ)NİN VAZİYETİNİ HİÇ BOZMADAN ´BİZLERLE SİZLER ARASINDA ALLAH TEALANIN KİTABI VARDIR.ONDAN BULDUĞUMUZ SEYLERİ HELAL SAYIYORUZ,HARAM OLARAK BULDUĞUMUZ SEYLERİ DA HARAM KABUL EDİYORUZ´´[yani bu hadis Kuran da bulunan hükümleriun dısındadır,onun için bu hadise itibar etmeyiz) DİYEBİLME ZAMANI YAKLASMISTIR.SİZLERİ İKAZ EDİYORUM!(Kuranı Kerimde bulunan bütün hükümler haktır.)VE RASULULLAH (A.S) İN HARAM KILDIĞI SEYLER ALLAH TEALA NIN HARAM KILDIĞI ŞEYLER GİBİDİR.(Kitap ve Sünnet arasında bir ayırım yapılamaz)"

İBN-İ MACE ŞERHİ

radikal

New member
Ne mükemmel bir tesbit ama. Gerçekten bu hadisi daha önceleri de okumuştum ama, şuan içinde bulunduğum ruh hali ile okumak inanın daha tesirli ve şiddetli oldu.

Allah (cc) razı olsun Talha'm.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu beyyinedir kardeşim, inandığın ve doğru kabul ettiğin bir Rasul sözü istedim. Dünyalık bir kelam cinsinden.

Yani bunun gibi itibar ettiğiniz, "a! buda mübarek Peygamber efendimizin bize ibretlik bir sözü" diyebildiğiniz, hürmet ve saygı göstererek kabul ettiğiniz bir söz! var mı ? Onu soruyorum.

Sevgili Kardeşim radikalislam

Göstermiş olduğunuz engin sabırdan dolayı sizi bin kerre kutluyorum. Çok bişe yapmasan da, bu sabır inşaallah seni kurtarır diye düşündürüyor. Bravo doğrusu, tek kelime ile mükemmel. Müthiş bir sabır savaşı veriyorsunuz...

radikal

New member
Ne zaman Talha'nın imza bölümündeki şu yazıyı görsem Kurban verdik bu davaya dirilmek için; daha bir azim duyuyorum kendi adıma.
elbette; sabr gerek bize sevgili Bekir kardeşim.

Enver Ýstek

metin mete
sevgideğer kendilerini EHLİ KUR´AN olarak adlandırıp RASULULLAH ın sünnetinden soyutlayan zavallı kimseler;(bunlar sizedir)

12-EL-MİKDAM BİN MA´DİKERİB EL KİNDY (RA) DAN RİVAYET EDİLDİĞİNE GÖRE RASULULLAH (S.A.V) BUYURDULAR Kİ;

-"SÜSLÜ TAHTINA - KOLTUĞUNA- YASLANMIS ADAMA BENİM HADİSLERİMDEN BİRİ OKUNUR DA O (KİSİ)NİN VAZİYETİNİ HİÇ BOZMADAN ´BİZLERLE SİZLER ARASINDA ALLAH TEALANIN KİTABI VARDIR.ONDAN BULDUĞUMUZ SEYLERİ HELAL SAYIYORUZ,HARAM OLARAK BULDUĞUMUZ SEYLERİ DA HARAM KABUL EDİYORUZ´´[yani bu hadis Kuran da bulunan hükümleriun dısındadır,onun için bu hadise itibar etmeyiz) DİYEBİLME ZAMANI YAKLASMISTIR.SİZLERİ İKAZ EDİYORUM!(Kuranı Kerimde bulunan bütün hükümler haktır.)VE RASULULLAH (A.S) İN HARAM KILDIĞI SEYLER ALLAH TEALA NIN HARAM KILDIĞI ŞEYLER GİBİDİR.(Kitap ve Sünnet arasında bir ayırım yapılamaz)"

İBN-İ MACE ŞERHİ

Ne mükemmel bir tesbit ama. Gerçekten bu hadisi daha önceleri de okumuştum ama, şuan içinde bulunduğum ruh hali ile okumak inanın daha tesirli ve şiddetli oldu.

Allah (cc) razı olsun Talha'm.

Gececeksin böyle hikayeleri Iste hep derim Kuran disi bana yasak....Elhamdülillah,Hani derler ya minareyi calan kilifi misali...

Enver Ýstek

metin mete

Mesela; bir tanesini ben yazayım;

Hz. Peygamber (sa.v.) şöyle buyurdu: "Şu üç özellik kimde bulunursa o kimse imanın gerçek tadını alır: Allah ve Resulü kendisine başkalarından daha sevimli olması, sevdiklerini yalnız Allah için sevmek, Allah'ın kendisini dinsizlikten kurtardıktan sonra ateşe atılmaktan nasıl hoşlanmıyorsa o derecede küfre dönmekten uzak durması." (Enes, Sahih-i Müslim)

Yani Allah diyorki Resul bunu böyle dedi sen redmi Ediyorsun?Yazik...

rusen_alp

New member

İBN-İ MACE ŞERHİ

Sağol kardeşim, Allah razı olsun. 1400 yıldır müslümanlar Kuran ve Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v.) in sünneti ışığında bir hayat yaşamaktadırlar, tabi bu süreçte ana yoldan tali yola giren çok sayıda olmuştur, mesela bunlardan bazıları Hz. Peygamber ( s.a.v.) zamanında ortaya çıkmışlar, demişler ki " Ben de Muhammed gibi Allah'ın elçisiyim" sonra Hz. Ebubekir zamanında çok sayıda yalancı peygamberin türediğini tarihi kaynaklar bize anlatmaktadır.Yine haricilerle devam eden bu tali yola girişler, son dönemlerde vahhabilik, mezhepsizlik, sadece Kuran adı altında Kuran'a yüz çevirip, sünneti kabul etmeyen bir kuşakla devam etmektedir.

Bu düşünce bir kısım insanların zannettiği gibi basit ve mazlum bir düşünce değildir. Öyle itikadi düşünceler var ki, insanı haleke sürükleyecek nitelikte... Kuran-ı Kerimde bahsi geçen her ayeti , kendi düşünce sistemiyle yorumlamak zaten beraberinde bir çok sorunu da getirecektir. Örneğin bu gruptan bazıları kedi köpek etinin rahat rahat yenebileceğini dahi iddia etmekte, nur suresinin 31. ayetinde baş örtüsünün açık olarak farz olduğu belirtilmesine rağmen, bunun tam aksini savunmaktalar, dahası da var, isra suresiyle sabit olduğu üzere Peygamber efendimizin mekkeden kudüse gittiği açık olarak yazılmasına rağmen, onlara göre Kudus , Mekke'de bulunan bir mescidin adı.Sebebini sorduğumuz zaman, bunun tarihi kaynak olduğu söylenmekte. Peygamber Efendimizin sünnetini hiç bir incelemeye tabi tutmadan reddedenler, tarihi kaynakları çok ciddiye almakta, fakat şu da var ki, tarihin bugün bir bilim dahi olmadığı ortadadır. Yani tarih dedikodudur ve bunu tarihçiler dahi kabul etmektedir. Hadis ise her şeyden önce seçici olup, ravi zincirinde çok önemli değerlendirmeye tabi tutulmakta ve hadisin de bir ilim olduğu ortadadır, kaldı ki bu emanet bizlere peygamberimizin sahabalerinden , tabiilerinden, tebiittabiinden kaldımştır, Her neyse bunları sıralarsak bu liste uzar gider , fakat görüldüğü üzere, çok tehlikeli fikirler var. Bir müslüman, bu düşünceye kulak verse , helaki yakındır, kendini mahveder.

Bu nedenle bizler peygamber efendimizin ümmeti olmaktan onur duyuyoruz , Peygamber Efendimizin veda hutbesinde belirttiği üzer e iki emaneti Kuran ve sünnet bizlere yadigardır ve bizim kurtuluşumuzun da bu ikisine değer vermekle olacağını bilmekteyiz.

Enver Ýstek

metin mete
Bu nedenle bizler peygamber efendimizin ümmeti olmaktan onur duyuyoruz , Peygamber Efendimizin veda hutbesinde belirttiği üzer e iki emaneti Kuran ve sünnet bizlere yadigardır ve bizim kurtuluşumuzun da bu ikisine değer vermekle olacağını bilmekteyiz.

Veda hutbesinde dahi birlikteliginiz yok Rusen bak Siilerde Kuran ve ehli beytim diyor,Bir digerinde sadece Kuran diyor yani en güzeli ne biliyormusun bu Versyonlardan sonuncu birlik icin en degerlisi sanirim...

radikal

New member
Gececeksin böyle hikayeleri Iste hep derim Kuran disi bana yasak....Elhamdülillah,Hani derler ya minareyi calan kilifi misali...
Hikaye mi, tevatür mü, gerçek mi, destansı mı ? Allah (cc) bilir. Ama; kabul etmeme mantığın yanlış. Minare - kılıf ilişkisinde kendince bir mantık yakalamışsın da, yolun da yanlış metin mete. Neden mi ? senin mantığına bakarsak kılıf dikilmiş, sonra da bu kılıfa uygun minare çalınma yoluna gidilmiş.

Çok, ama o kadar çok saçma olan bir sözü bugüne kadar duymadım. Yani babasını doğuran çocuk ne kadar saçmaysa, bu mantık da o derece saçma.
Neden ?

Çünkü; Kılıfçı olarak gördüğün İmam Buhari (Hicri 190), İmam Tırmizi (Hicri 200) ve İmam Nesai (Hicri 214) tarihlerinde doğmuş.

Minareyi çalan diye tabir etmeye çalıştığın İmam-ı Azam (r.aleyh) [Hicri 80], İmam Şafii (r.aleyh) [Hicri 204] ve İmam Ahmet Bin Hanbel (r.aleyh) [Hicri 93] yılında doğmuş.

O yüzden senin söylediğin bana hikaye geliyor, bunlar ise; her zaman gerçek!

Enver Ýstek

metin mete
Hikaye mi, tevatür mü, gerçek mi, destansı mı ? Allah (cc) bilir. Ama; kabul etmeme mantığın yanlış. Minare - kılıf ilişkisinde kendince bir mantık yakalamışsın da, yolun da yanlış metin mete. Neden mi ? senin mantığına bakarsak kılıf dikilmiş, sonra da bu kılıfa uygun minare çalınma yoluna gidilmiş.

Çok, ama o kadar çok saçma olan bir sözü bugüne kadar duymadım. Yani babasını doğuran çocuk ne kadar saçmaysa, bu mantık da o derece saçma.
Neden ?

Çünkü; Kılıfçı olarak gördüğün İmam Buhari (Hicri 190), İmam Tırmizi (Hicri 200) ve İmam Nesai (Hicri 214) tarihlerinde doğmuş.

Minareyi çalan diye tabir etmeye çalıştığın İmam-ı Azam (r.aleyh) [Hicri 80], İmam Şafii (r.aleyh) [Hicri 204] ve İmam Ahmet Bin Hanbel (r.aleyh) [Hicri 93] yılında doğmuş.

O yüzden senin söylediğin bana hikaye geliyor, bunlar ise; her zaman gerçek!

Anlamadigim tek sey hep bana yolun yanlis derken hic akil gözü ile gittiginiz yola hic bakmak akliniza gelmiyor..Hayret..Bu dedigin sahislar bu hikayeleri yazarken hic hata yapmadiklarini kabul etseniz dahi kendi kitablari eleveriyor biz bunu yazinca yolumuzu yanlislik yolu olarak nitelyenler Dönüp Allahin Kitabina bakmayi hic düsünmüyorlar Vesselam..

KaYnUkA

New member
NOT; Adam gibi delili olmayan yazmasin bu bir ricadir....

sevgili kardesim senin delil anlayışını anlamadım ben...
bence en büyük delil hadis kitaplarıdır...
eger yok dersen..söylesene bana namazı neye göre kılıyorsun..
abdesi neye göre alıyorsun...
bunlar kuranda olmayan konular...hem tarih kitaplarında veya tarihi belgelerde bulamayacagımız seyler...sölesene bunların bilgilerine hadis kitapalarından ulasmıyormuyuz...hem hadisleri sahabelerin rivayetlerinden alıyoruz eger onlara yalan diyorsan çok saçma olur cunku aynı sahabeler aynı zamanda kur'an katipleridir...kur'anı kerim kitap haline getirilene kadar...
hep onların zihninde kalmıstır....
eee ozaman arkadasım delıl ıstersen hadısler yeter yok...
bunuda kabul etmezsen kimsenın senın için yapacagı bişey yok...
ama hadis kitaplarına sarıl pişman olmazsın kardeşim..

VES SELAM....

Enver Ýstek

metin mete
sevgili kardesim senin delil anlayışını anlamadım ben...
bence en büyük delil hadis kitaplarıdır...
eger yok dersen..söylesene bana namazı neye göre kılıyorsun..
abdesi neye göre alıyorsun...
bunlar kuranda olmayan konular...hem tarih kitaplarında veya tarihi belgelerde bulamayacagımız seyler...sölesene bunların bilgilerine hadis kitapalarından ulasmıyormuyuz...hem hadisleri sahabelerin rivayetlerinden alıyoruz eger onlara yalan diyorsan çok saçma olur cunku aynı sahabeler aynı zamanda kur'an katipleridir...kur'anı kerim kitap haline getirilene kadar...
hep onların zihninde kalmıstır....
eee ozaman arkadasım delıl ıstersen hadısler yeter yok...
bunuda kabul etmezsen kimsenın senın için yapacagı bişey yok...
ama hadis kitaplarına sarıl pişman olmazsın kardeşim..

VES SELAM....

Demekki En büyügü buysa Allahinki acaba kacinci sirada?Elhamdülillah biz ondan beriyiz kimsedende bir sey taleb etmiyoruz 39 yil sarildim sonuc kocaman bir sifir...

KaYnUkA

New member
arkadasım bizim ALLAHı sıraya koymak gıbı bır lüksumuz olamaz zaten...
zaten ilk basta o gelır bunu tartısmam bıle...
ama bızım tartıstıgımız farklı bı konu bız bı mühterem zatı tartısıyoruz...
tabıkıde onunla ılgılı bılgılerı hadıs kıtabından alacagız...
senın cıkardıgın sonuca gore allah her turlu seyı yazmıstır kuranda...
amenna buna katılıyorum ama butun peygamberlere kıtabta yer vermedıgıne gore bı evlıyayı kuranda aramamız sacma olmazmı sencede...
ozaman kuran kıtap degıl cıltler dolusu ansıklopedı seklınde dolusur kalırdı kımsede ne onu okur nede ıtıbar ederdı...
ama dedıgım gıbı dın tek kurandan ıbaret degıldır peygamberde lazımdır...lazımdırkı bıze dını acıklasın....
yoksa peygamberler neden var oldu soylermısın bana...
(haşa)
allah peygamberlerı yaratırken hatamı yaptı...yoksa peygamberımızın bızım hayatımızda onemlı bır yerı olsun bıze dını ogretsın dıyemı yarattı...
eger senın dedıgıne gelırsek peygamberımızın bosuna geldıgıne varıyoruzkı bu çok sacma...çunku evrenın var olma sebebı olan bırının dın hakkında bısey soylememesıne katılamam....

Enver Ýstek

metin mete
arkadasım bizim ALLAHı sıraya koymak gıbı bır lüksumuz olamaz zaten...
zaten ilk basta o gelır bunu tartısmam bıle...
ama bızım tartıstıgımız farklı bı konu bız bı mühterem zatı tartısıyoruz...
tabıkıde onunla ılgılı bılgılerı hadıs kıtabından alacagız...
senın cıkardıgın sonuca gore allah her turlu seyı yazmıstır kuranda...
amenna buna katılıyorum ama butun peygamberlere kıtabta yer vermedıgıne gore bı evlıyayı kuranda aramamız sacma olmazmı sencede...
ozaman kuran kıtap degıl cıltler dolusu ansıklopedı seklınde dolusur kalırdı kımsede ne onu okur nede ıtıbar ederdı...
ama dedıgım gıbı dın tek kurandan ıbaret degıldır peygamberde lazımdır...lazımdırkı bıze dını acıklasın....
yoksa peygamberler neden var oldu soylermısın bana...
(haşa)
allah peygamberlerı yaratırken hatamı yaptı...yoksa peygamberımızın bızım hayatımızda onemlı bır yerı olsun bıze dını ogretsın dıyemı yarattı...
eger senın dedıgıne gelırsek peygamberımızın bosuna geldıgıne varıyoruzkı bu çok sacma...çunku evrenın var olma sebebı olan bırının dın hakkında bısey soylememesıne katılamam....

Resul/Resullerde Kuranda degilmi?Resul gerektir demiyoruz mecburdur cünki Sünetullahtir sünnetullahta ne degisim nede dönüsüm olmayacaginida söyleyen Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz Allah..O nedenle su devamli yaptiginiz Resul inkarcisi safsatanizdanvaz gecseniz kanimca imani zaralara vesile oluyor.Isterseni devam edin beni pek irgalamaz...

Su mavi ile gösterdigim seyin delilinide Kitabullahtan verirseni seviniriz cünki böyle önemli bir konuda ayetin olmamasi diye bir sey söz konusu degildir sanirim ..

KaYnUkA

New member
arkadasım o nasıl laf kım resul ınkarcılıgı yapıyor...
ALLAH tan kork..kimsenin inkar ettıgı yok.aksıne bız resullah olmazsa bız dınımızı tam anlamıyla anlayamıyoruz dıyorum ben...
ama sen konu çarpıtıp duruyorsun...önce kuran tek basına yeter dıyorsun sonrada resul ınkarcılıgı yapma dıyorsun ayıptır yaa..

KaYnUkA

New member
En’am Sûresi, 59 ayette; “Yaş ve kuru herşey Kitab-ı Mübin’de vardır.” buyurulmaktadır. Herşey Kur’an’da var mıdır?

“Yaş ve kuru herşey Kitab-ı Mübin’de vardır.” (1)

“Biz Kur’an’ı sana herşeyin apaçık bir beyanı olarak indirdik” (2) gibi ayetlerden hareketle, bazıları “her şey Kur’an’da vardır” derler. Acaba, gerçekten her şey Kur’anda var mıdır? Varsa nasıl vardır?

Evet, her şey Kur’anda vardır. Fakat ayrıntılarıyla değil, esaslarıyla vardır. Küçük bir çekirdekte, ağacın plan ve programının yazılı olması şeklinde vardır. Kainatta ve insanlık aleminde cereyan eden kanunlara işaretler şeklinde vardır.

Kur’an ve kainat, Allah’ın iki kitabıdır. Biri kelam sıfatının, diğeri kudret sıfatının tecellisidir. Allah’ın kudret sıfatından gelen kainatta da her şey vardır ama, herkes her şeyi göremez. Mesela, Edison elektriği buluncaya kadar, alemde elektrik vardı. Fakat insanlar farkında değillerdi. Edison, elektriği yoktan var etmedi. Var olan bir şeyi buldu. Dolayısı ile, Edison, Newton, Arşimet gibi bilginler, tabiattaki kanunların koyucusu değil, bulucusudurlar. Mucidi değil, keşşafıdırlar.

Aynı durum, Kur’an ayetleri için de geçerlidir. Müfessirler, Kur’anın engin manalarına muhatap olmaya çalışır. Her biri, bir takım sırlar görebilir, bulabilir. Zamanın akış seyri de, Kur’anın sırlarının ortaya çıkmasına yardımcıdır. Mesela, “Biz insanı parmak uçlarına varıncaya kadar yeniden diriltmeye kadiriz” (3) ayetinde geçen “parmak uçları”ndaki sır, 19. yüzyılda, herkesin parmak izlerinin farklı olduğunun keşfedilmesiyle daha iyi anlaşılmıştır. Bu konuda, fenni gelişmelere işaret eden yüzlerce ayeti örnek olarak vermek mümkündür. Celal Kırca’nın Kur’an-ı Kerim ve Modern İlimler isimli kitabından konunun örnekleri ve ayrıntıları görülebilir.

Ayrıca, Kur’an-ı Kerim’de geçen peygamberlerin mu’cizeleri de, ileriye yönelik mesajlar taşımaktadır. Hz. Musa’nın asası gibi basit aletlerle, yerden su çıkarmanın; Hz. İsa gibi her türlü hastalıklara şifa bulmanın; Hz. Süleyman gibi kuşlardan bile yararlanmanın; Hz. Davud gibi demiri şekillendirmenin; Hz. İbrahim gibi ateşte yanmamanın; Hz. Nuh gibi büyük gemiler yapmanın; yine Hz. Süleyman gibi, çok uzak mesafeden eşyayı ya suretiyle, veya aynıyla getirmenin mümkün olduğuna, ayetler işaret etmektedir. (4)

Kur’an’daki bilgiyle alakalı şu esaslara dikkat çekmek istiyoruz:

1. Kur’an’da her şeyden bahis vardır. Sema-arz, dünya-ahiret, sevap-günah, cennet-cehennem, Allah-alem gibi bütün temel konulardan ayetler bahsetmiştir.

2. Kur’an’da günümüz fen ve teknolojisine de işaretler vardır. Fakat ilgili ayetler ayrıntılı bir şekilde değil, esaslar itibariyle işaret etmektedir. “Kur’an’da ilmi gelişmelere işaret yok” denilmesi tefrit olduğu gibi, “Bu ilmi gelişmelere ayrıntılarıyla işaret vardır” demek de, ifrattır. Her iki aşırılıktan da uzak kalmak gerekir.,

3. Kur’an, tarih-coğrafya kitabı değildir. Kur’anın asıl gönderiliş hikmeti “Daire-i Rububiyetin Kemalat ve şuunatını ve daire-i ubudiyetin vezaif ve ahvalini talim etmektir.” (5) Yani Allah’ı bize tanıtmak ve kulluk vazifelerimizi bize öğretmektir.

4. Bulunan her yeni keşfe veya revaçta olan teorilere “İşte, Kur’an’da bu da var!” şeklinde İslam vahyinin mührünü vurmak, ilerde bir takım mahzurları netice verebilir. İlm-i İlahi’den gelen Kuran’ın, bir takım, “bilimsel payandalarla” desteklenmeye ihtiyacı yoktur. Böyle bir destek bulmaya çalışmak, bilimi asıl, Kuran’ı ise, ikinci derecede kabul etmek demektir. Halbuki asıl olan, Kur’anın ezeli ve ebedi değişmez hükümleridir. Fennin ve ilmin hiçbir hükmü , Kuran’a aykırı olamaz. Kainatı yaratan Zat’ın kelamı, kainattaki kanunlara nasıl aykırı olabilir.

Kaynaklar:

1. En’am, 59.
2. Nahl, 89.
3. Kıyame, 4.
4. Konu ayrıntılarıyla Said Nursi’nin Sözler isimli eserinin 235-249. sayfalarından görülebilir.
5. Nursi, Sözler, s. 147.
6. Nahl, 43.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Anlamadigim tek sey hep bana yolun yanlis derken hic akil gözü ile gittiginiz yola hic bakmak akliniza gelmiyor..Hayret..Bu dedigin sahislar bu hikayeleri yazarken hic hata yapmadiklarini kabul etseniz dahi kendi kitablari eleveriyor biz bunu yazinca yolumuzu yanlislik yolu olarak nitelyenler Dönüp Allahin Kitabina bakmayi hic düsünmüyorlar Vesselam..

O zaman bütün dünyaya haykir tarih yalan söylüyor diye Kuran da adi gecmeyen peygamberler,veliler,evliyalar,zindiklar,gayr-i müslimler,felsefe adamlari,osmanli tarihindeki padisahlar v.s.

Bunlar Kuranda yer almiyor diye herkese söyle git tarih ögretmenlerine deki siz yalancisiniz kuranda ne islam tarihindeki gazaliyi gördüm nede ibn-i sina yi nede veysel karaniyi bunlar düpedüz uydurma de

git bunlari herkese söyle cocuklarina deki okuldakilerileride kimse ögrenmesin Kuran disinda hepsi yalan tek kuran icindekiler beyyine

Simdi sen böyle bir cümle kursan seni kale alan olurmu bilmem ama cok dikkatli ol metin mete aklindan süphe ederlerse alimallah kas yapayim derken göz cikartmis olursun

Sadece Kuran diye bagiranlar keske onu da bir anlayabilseler

Enver Ýstek

metin mete
O zaman bütün dünyaya haykir tarih yalan söylüyor diye Kuran da adi gecmeyen peygamberler,veliler,evliyalar,zindiklar,gayr-i müslimler,felsefe adamlari,osmanli tarihindeki padisahlar v.s.

Bunlar Kuranda yer almiyor diye herkese söyle git tarih ögretmenlerine deki siz yalancisiniz kuranda ne islam tarihindeki gazaliyi gördüm nede ibn-i sina yi nede veysel karaniyi bunlar düpedüz uydurma de

git bunlari herkese söyle cocuklarina deki okuldakilerileride kimse ögrenmesin Kuran disinda hepsi yalan tek kuran icindekiler beyyine

Simdi sen böyle bir cümle kursan seni kale alan olurmu bilmem ama cok dikkatli ol metin mete aklindan süphe ederlerse alimallah kas yapayim derken göz cikartmis olursun

Sadece Kuran diye bagiranlar keske onu da bir anlayabilseler

Hec bari sen yapma Alptraum ya bu kadar bagnaz olma olayi saptirma?Bizim dedigimiz hikayeler sahislarin yasamisligi degil.Her neyse bana deli diyen cok oldu Alptraum sen merak etme RESULEDE diyen olmustu yani Kuran Tebyincisinin Kaderidir bu merhaleler yani hem hazirlikli hemde diyenleri kaale alirsan iste bu coooooook büyük yanlis olurki......

Gercegin disi sapikliktir diyor KURAN ben neyimki....

Üst Alt