Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yüzyillarin yalanimi?

Enver Ýstek

metin mete
arkadasım o nasıl laf kım resul ınkarcılıgı yapıyor...
ALLAH tan kork..kimsenin inkar ettıgı yok.aksıne bız resullah olmazsa bız dınımızı tam anlamıyla anlayamıyoruz dıyorum ben...
ama sen konu çarpıtıp duruyorsun...önce kuran tek basına yeter dıyorsun sonrada resul ınkarcılıgı yapma dıyorsun ayıptır yaa..

Ya canim kardesim ben sana cevap vermeyeyim diyorum ama olmuyor var sen bildigin gibi anla...EVET KURAN YETER ve gercegin disinda sapiklik vardir...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Hec bari sen yapma Alptraum ya bu kadar bagnaz olma olayi saptirma?Bizim dedigimiz hikayeler sahislarin yasamisligi degil.Her neyse bana deli diyen cok oldu Alptraum sen merak etme RESULEDE diyen olmustu yani Kuran Tebyincisinin Kaderidir bu merhaleler yani hem hazirlikli hemde diyenleri kaale alirsan iste bu coooooook büyük yanlis olurki......

Gercegin disi sapikliktir diyor KURAN ben neyimki....

Her gercek dogru degildir degilmi her dogru gercek olmadigina göre o zaman kuran disindada dogru lar var bunlarida kabul etmek lazim

selametle

Enver Ýstek

metin mete
Her gercek dogru degildir degilmi her dogru gercek olmadigina göre o zaman kuran disindada dogru lar var bunlarida kabul etmek lazim

selametle

Demekki Kuran yetmiyor degilmi Din olarak...Bak bu gün okumaya basladigim bir kitabin ön sözünden;

Burada Kuran'da tavsiye edilen temel ahlak prensiplerini ve adamlık dininin bunlara tamamen ters olan çürük mantığını vurgulamakta yarar vardır. Kuran'da bir insana verilen en önemli bilinç, Allah'a karşı sorumlu olma bilincidir. Buna göre, insan yalnızca Allah'ı razı etmekle yükümlüdür ve başka insanların takdiri ya da beğenisi peşinde koşmamalıdır. Kuran'ı yaşayan mümin; "Allah, kuluna yeterli değil mi? Seni O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar..." (Zümer Suresi, 36), "... yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter." (Furkan Suresi, 31) ayetlerine göre düşünür ve yaşar. Tüm hayatı Rabbimizi hoşnut edebilme amacına yöneliktir. Dinin temeli budur. Kuran'da, bu dinin, yani Hz. İbrahim'den bugüne uzanan hak dinin özelliğinin, tüm hayatın Allah'a adanması olduğu haber verilir.Ayette şöyle buyrulmaktadır:
De ki: "Rabbim gerçekten beni doğru yola iletti, dimdik duran bir dine, İbrahim'in hanif (muvahhid) dinine. O, müşriklerden değildi."
De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (Enam Suresi, 161-162)

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Demekki Kuran yetmiyor degilmi Din olarak...Bak bu gün okumaya basladigim bir kitabin ön sözünden;

Burada Kuran'da tavsiye edilen temel ahlak prensiplerini ve adamlık dininin bunlara tamamen ters olan çürük mantığını vurgulamakta yarar vardır. Kuran'da bir insana verilen en önemli bilinç, Allah'a karşı sorumlu olma bilincidir. Buna göre, insan yalnızca Allah'ı razı etmekle yükümlüdür ve başka insanların takdiri ya da beğenisi peşinde koşmamalıdır. Kuran'ı yaşayan mümin; "Allah, kuluna yeterli değil mi? Seni O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar..." (Zümer Suresi, 36), "... yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter." (Furkan Suresi, 31) ayetlerine göre düşünür ve yaşar. Tüm hayatı Rabbimizi hoşnut edebilme amacına yöneliktir. Dinin temeli budur. Kuran'da, bu dinin, yani Hz. İbrahim'den bugüne uzanan hak dinin özelliğinin, tüm hayatın Allah'a adanması olduğu haber verilir.Ayette şöyle buyrulmaktadır:
De ki: "Rabbim gerçekten beni doğru yola iletti, dimdik duran bir dine, İbrahim'in hanif (muvahhid) dinine. O, müşriklerden değildi."
De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (Enam Suresi, 161-162)

hehe komik olan ne biliyormusun bak simdi

Veysel karani oloayini getirdin kuranin disinda din ahlaki yokdur sözünü ve din yasamini benimseyen bir yazi getirdin

Ama mevzuyu saptirdin gittin mevzu tarih ve bu tarihde veysel karani

E ne alakasi var

Enver Ýstek

metin mete

Veysel karani oloayini getirdin kuranin disinda din ahlaki yokdur sözünü ve din yasamini benimseyen bir yazi getirdin

E ne alakasi var

Allah iyiligini versin bu olayi sizmi yoksa benmi getirdim buraya varsa elinizde bu adamla ilgili bir belge getirin ama tarihi ama Kurani ama yok degilmi sadece Ebu Hüreyre rivayetleri baska?Sonrada bunu Kuran disi gercekler diye yutturmaca eger degilse getir bekliyorum...

Enver Ýstek

metin mete

E ne alakasi var

Eger YOkSA BEYYINEN SUSACAKSIN HADDINI BILECEKSIN...Olayi hem cigirindan cikaracak hem bak nereye bagladin ayip...

Not;eger gülerek baslarsan bir daha yazina hakarete döner yazilar...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bak simdi benim anlayamadigim hala kafamin basmadigi ve burada destegini göremedigin kimsenin kafasinin basmadigi su

Ne delili istiyorsun

gidenlerin gördükleri,cektikleri foto lar edilen muhabbetleri koyduk

haritayi koyduk öyle bir köy olduguna dair

Simdi bir bilimci cikiyor diyorki dünyanin yuvarlak olmasina sebeb meteorlarin carpmasi felandi filandi diye anlatiyor en az 10 sayfa bunun nedenlerini ve olusumlarini siraliyor adam hakli gercekden bu sekilde olusmus ondan sonra da diyorki tanri yokdur bunu yine birseylere dayanarak sebeb belirtiyor ve bizde karsilik olarak cvbini veriyoruz niye cünkü adam bunun sebebini söyledi yani arastirdigi bir bilimsel sonucu koydu degilmi

senin hic elle tutulur gözler görülür yokluguna ispati olmayan bir seye delilin olmadigi halde burada cok rahat bir sekilde bu delili begenmedim haritayida begenmedim giden gazeteci yalan söylüyor e digerleride yalan söylüyor tüm ziyaretciler yalan söylüyor

e ne istiyorsun sonra gelmissin Kuran dan örnek veriyorsun ve sonra örnegin diger emvzu

Kadinlarin kafa tasinin kalin olmasi degilmi simdi sen bu haber bu foruma asstin aradan 200 yil gecti diyelim 200 yil sonra metin metenin buraya kopyaladigi yazi neyi gösterecek bence gayet normal

ama senin deyiminle

Kuran disinda gercek yokdur ve metin mete sirke girmistir delilsiz bir yazi koymustur nedeni ise yaklasik 100 yil sonraki metin mete ye göre Kuran disinda önceki yüzyildan gelen bir haberdir

Ya kusura bakmada cok celiskili bir düsünce bicimin var bunu senin farkedememen üzüyor beni yani hic bilimsel bir tutarliligi olmayan hatta bir delilin dahi olmadan birseyleri reddetmen hakikaten üzüyor beni sen burada onca delile inanma bize inanmamiz icin yemenli arkadasinin sözünü delil olarak getir

Kusura bakma ama cok sacma

Enver Ýstek

metin mete
Bak simdi benim anlayamadigim hala kafamin basmadigi ve burada destegini göremedigin kimsenin kafasinin basmadigi su

Ne delili istiyorsun

gidenlerin gördükleri,cektikleri foto lar edilen muhabbetleri koyduk

haritayi koyduk öyle bir köy olduguna dair

Simdi bir bilimci cikiyor diyorki dünyanin yuvarlak olmasina sebeb meteorlarin carpmasi felandi filandi diye anlatiyor en az 10 sayfa bunun nedenlerini ve olusumlarini siraliyor adam hakli gercekden bu sekilde olusmus ondan sonra da diyorki tanri yokdur bunu yine birseylere dayanarak sebeb belirtiyor ve bizde karsilik olarak cvbini veriyoruz niye cünkü adam bunun sebebini söyledi yani arastirdigi bir bilimsel sonucu koydu degilmi

senin hic elle tutulur gözler görülür yokluguna ispati olmayan bir seye delilin olmadigi halde burada cok rahat bir sekilde bu delili begenmedim haritayida begenmedim giden gazeteci yalan söylüyor e digerleride yalan söylüyor tüm ziyaretciler yalan söylüyor

e ne istiyorsun sonra gelmissin Kuran dan örnek veriyorsun ve sonra örnegin diger emvzu

Kadinlarin kafa tasinin kalin olmasi degilmi simdi sen bu haber bu foruma asstin aradan 200 yil gecti diyelim 200 yil sonra metin metenin buraya kopyaladigi yazi neyi gösterecek bence gayet normal

ama senin deyiminle

Kuran disinda gercek yokdur ve metin mete sirke girmistir delilsiz bir yazi koymustur nedeni ise yaklasik 100 yil sonraki metin mete ye göre Kuran disinda önceki yüzyildan gelen bir haberdir

Ya kusura bakmada cok celiskili bir düsünce bicimin var bunu senin farkedememen üzüyor beni yani hic bilimsel bir tutarliligi olmayan hatta bir delilin dahi olmadan birseyleri reddetmen hakikaten üzüyor beni sen burada onca delile inanma bize inanmamiz icin yemenli arkadasinin sözünü delil olarak getir

Kusura bakma ama cok sacma

Bakin hic kisenin cektigi foto moto degil adamin söyledigi üc sözmü sizce Delil?Eger öyle ise yandik..Benim yazima gelince bu bir haber sitesinden alinma bir bilim haberi yani dini ne bir icerigi neden bir beyyineye sahipki zaten alinan yerde verilmisti.Simdi düsündüler bunu Metin Mete nasil yazar degilmi dogru gercekten cok dogru kafayin bastigi yönden anla...Ama düsünüyorumda sirk neresinde acaba?Beyyinesiz atisti.Gercekten sana yakistiramadim bu atisi...Yarin devam bugün cikmam gerek...Yolum uzun...

KaYnUkA

New member

Allah iyiligini versin bu olayi sizmi yoksa benmi getirdim buraya varsa elinizde bu adamla ilgili bir belge getirin ama tarihi ama Kurani ama yok degilmi sadece Ebu Hüreyre rivayetleri baska?Sonrada bunu Kuran disi gercekler diye yutturmaca eger degilse getir bekliyorum...

arkadasım sana ebu hureyre'nın rıvayetı yetmıyorsa kusura bakma ama bız senın ıcın bısey yapamayız...çünkü o bır sahabı ve aynı sahabıler kuran katipligi yapmıslardır...eger sen bunlara ınanmıyorsan,onların ezberleyıp daha sonra kuranın kitaplaşmasında buyuk pay sahıbı olmalarına nasıl ınanıyorsun anlamadım...

Enver Ýstek

metin mete
arkadasım sana ebu hureyre'nın rıvayetı yetmıyorsa kusura bakma ama bız senın ıcın bısey yapamayız...çünkü o bır sahabı ve aynı sahabıler kuran katipligi yapmıslardır...eger sen bunlara ınanmıyorsan,onların ezberleyıp daha sonra kuranın kitaplaşmasında buyuk pay sahıbı olmalarına nasıl ınanıyorsun anlamadım...

Inanmiyorumki cünki Ayetlere ters bu dedigin...

KaYnUkA

New member

Inanmiyorumki cünki Ayetlere ters bu dedigin...

PEKİ KURAN NASIL KİTAPLAŞTI ALLAH RIZASI İÇİN BUNU SÖLESENE...
BENİM BİLDİGİME GÖRE HZ.EBUBEKİR ZAMANINDA KİTAPLAŞTIRILMIŞTIR...
O ZAMAN DA PEYGAMBER OLMADIGINA GÖRE HZ.EBUBEKİR (HAŞA) KENDİ KAFASINA GÖREMİ YAZMIS KURANI...
YADA HEPSINI KENDIMI EZBER ETMIS BASTAN SONA...
YANI HICBIR SAHABEDEN KURANIN AYETLERINI EZBERLEYEN OLMAMISMI....

M.Sýddýk

New member
Bu konuyu başından sonuna kadar okudum lakin, anlamadım gitti bu metin mete hangi "milletten?.. " Bu nasıl izandır, hep yokuşa sürülür mü? Bay muhalefet demekten kendimi alamayacağım...

Enver Ýstek

metin mete

PEKİ KURAN NASIL KİTAPLAŞTI ALLAH RIZASI İÇİN BUNU SÖLESENE...
BENİM BİLDİGİME GÖRE HZ.EBUBEKİR ZAMANINDA KİTAPLAŞTIRILMIŞTIR...
O ZAMAN DA PEYGAMBER OLMADIGINA GÖRE HZ.EBUBEKİR (HAŞA) KENDİ KAFASINA GÖREMİ YAZMIS KURANI...
YADA HEPSINI KENDIMI EZBER ETMIS BASTAN SONA...
YANI HICBIR SAHABEDEN KURANIN AYETLERINI EZBERLEYEN OLMAMISMI....

Sen sordun Kuran cevap Verdi;

- Hayır, o ayetler bir mesajdırlar. (80/11)
- İsteyen onları idrak eder. (80/12)
- Onlar, değerli sayfalardadır. (80/13)
- Yüksek ve temiz sayfalarda. (80/14)

Yani Allahin Resulü zamaninda yazilmis;

- Andolsun Tûr’a (52/1)
- Satır satır yazılmış Kitab’a (52/2)
- Yayılmış ince deri üzerine (52/3)

Demekki Allahin o Alemlere Rahmet Resul zamaninda Kitab olarak bitmis istersen yok de?

Enver Ýstek

metin mete
Bu konuyu başından sonuna kadar okudum lakin, anlamadım gitti bu metin mete hangi "milletten?.. " Bu nasıl izandır, hep yokuşa sürülür mü? Bay muhalefet demekten kendimi alamayacağım...

Demekki okurken hic aklinda tutmamissin;

Hanif olan Ibrahimin Milletinden..Neden muhalif hic düsündünmü,Bay Siddik..

radikal

New member
Anlamadigim tek sey hep bana yolun yanlis derken hic akil gözü ile gittiginiz yola hic bakmak akliniza gelmiyor..Hayret..Bu dedigin sahislar bu hikayeleri yazarken hic hata yapmadiklarini kabul etseniz dahi kendi kitablari eleveriyor biz bunu yazinca yolumuzu yanlislik yolu olarak nitelyenler Dönüp Allahin Kitabina bakmayi hic düsünmüyorlar Vesselam..
Sana hep yolun yanlış demedim, dememde. Allah'a ulaşmak için, yarattığı kullar sayısınca yollar yaratan Allah'a (cc) küfr olur böyle bir söz ki, çok şükr öyle bir basitliğim olmadı inşaalah da olmaz.
Gittiğim yol akıl gözü ile gidilen yol olduğu içinde çok şükr pusulam (Kur'an'ım)elimde, klavuzum (Rasulullah) önümde, ibadet ve taat ise inşaallah 24 saatimde. İnşaallah şaşırmam metin mete, inşaallah.

Kitabı yazanlar şaşırmadan yazmışlar, ama ondan sonrakiler ise; şaşırmak için para bile istemez, sırf bozgunculuk için şaşırtmak için eklemeler ile şaşırtmaya çalışırlar ki, takıldığınız nokta burası. Avam da yer bunları, neden ? Cevabı basit; ortada Din ve akide diye bir şey bırakmadılar da ondan. Sırf arapları sevmedikleri için, arapçaya karşı husumet takındıkları için, Kur'an öğrenme yaşını 14-15 yaş seviyelerine çıkartmak için ortaya koydukları müfredatın uzantılarını yaşattıkları için, bu gerçekten Din konusunda cahil halk, dua dahi ederken (sen kabul et Ya Rabbim ya Rasullullahım) diyor. Geçen gün denk geldi, gülemedim bile. Aklıma sen geldin. Şimdi görse bunu ne der diye düşündüm. Diyeceğini az çok tahmin ettim "imamları çok, her kafadan ses çıktığı için şaşırmış halk" diyeceksin. Ama bu imam çokluğundan değil, imamların yokluğundan! Gerçek imam o kadar azaldı ki, görenlere aşk'olsun.

KaYnUkA

New member
Sen sordun Kuran cevap Verdi;

- Hayır, o ayetler bir mesajdırlar. (80/11)
- İsteyen onları idrak eder. (80/12)
- Onlar, değerli sayfalardadır. (80/13)
- Yüksek ve temiz sayfalarda. (80/14)

Yani Allahin Resulü zamaninda yazilmis;

- Andolsun Tûr’a (52/1)
- Satır satır yazılmış Kitab’a (52/2)
- Yayılmış ince deri üzerine (52/3)

Demekki Allahin o Alemlere Rahmet Resul zamaninda Kitab olarak bitmis istersen yok de?

Kur'an-ı Kerim Peygamberin ölümü ile tamamlandığından kendisi hayatta iken toplanmamış, mushaflaştırılıncaya kadar tevatür yolu ile özellikle ezberlenerek muhafaza edilmiştir. Kur'an ayetlerini ilk zamanlar vahiy kâtipleri tarafından papirüs, deri ve kemik üzerine yazılarak saklanırdı. [5] Kurra denen ezbere Kur'an bilenlerden 70'e yakın kişi bir savaşta kaybedilince Osman tarafından toplanan Kur'an Heyeti, şahitli olarak sureleri peygamberin sağlığında dizdiği sırada toplamış, Kur'an'dan olmayan dipnot ve tefsir notları imha etmiştir. Bu dizilişe göre Kur'an 114 adet bölümden (sure) oluşur. Sureler genellikle surenin içerdiği ayetlerin konulardan birine göre verilen Arapça isimlerle anılırlar. Sureler kronolojik bir sırada (iniş sırasında) düzenlenmemiştirler. Kuran'ın sıralanışının mucizevi olduğuna inanılır. [6] Sıralamanın da Kur'an'ın bütününden olduğu ve Allah tarafından bildirildiği kabul edilir.

kaynak:wikipedia

Vahyolunan Sureler

Hz. Muhammet kendisine vahyolunan sure veya ayetleri çevresinde bulunanlara okur, onlar tarafından iyice ezberlenmesini sağlardı. Peygamber okuyup yazma bilmezdi. Ama ayetler belleğine öyle yerleşirdi ki, onu bir daha unutmaz, yıllarca sonra bile onları bir hecesini değiştirmeden tekrarlardı. Zamanla vahyolunan bütün sureler hafızlar tarafından ezberlendi. Bunlardan bir kısmı ezberledikleri sureleri papirüslere, deri ve kemik parçalarının üstüne yazdılar. Peygamberin ölümünden sonra bunları toplamak gereği doğdu.

kaynak:tarihsayfam.com

sen kuarnın kendıne gore yerlerını alıp bıze delıl olarak sunuyorsun...ben sana buna bır fıkrayla ornek vereyım...

temele sormuşlar namaz kılıyormusun diye...
temel yok demıs.
neden demısler..
kuranda "namaza yaklasmayın" yazıyor demıs...
millet sasırmıs kuranda hıc ole bısey yazarmı demısler...
temelde getırın gostereyım demıs...
adamlar bırkez daha sasırmıslar tabı..
hem kuranın emrı olan namazı ınkar edıyor hemde kurandan ornek verıyor....
neyse getırmısler kuranı vermısler temele...
bizim temelde acmıs kuranı gostermıs yazılan yazıyı...
adamlar bakmıskı hakketten kuranda "namaza yaklasmayın" yazıyor.......
ama bıraz dıkkatlı bakınca "içkiliyken namaza yaklasmayın" yazıldıgı gorulmustur...

eee burda temelın metodu basıt kuranın ıstedıgı parcasını alıp ornek gosterıyor...
ben sana kuranda bazıı rakamları toplayarak senın dogum tarıhını bıle cıkarabılırım kardes...

sen konu saptırıyorsun...
şimdi sunu sorayım sen neye ınanmıyorsun bunu bıze sole..
ALLAHamı
peygamberemi
kuranamı
hadisemi
sahabiyemi
veysel karanıyemı...

senın sayende bunlar hakkında baya bı konusuldu...
ama asıl sorun ne sen hangısıne ınanmıyorsun bıze bunu acık acık soyle...
çunku ordan oraya gecıp konu saptırtıyorsun...

ilk basta vesyel karanıden gırdın taa bizim resullullah ınkarcılıgımıza kadar geldın...
ılk basta senın bana dedıgın gıbı bende sana artık cevap vermeyecegım...
çünkü sordugumuz sorulara cevap veremıyorsun ve konuyu saptırıyorsun...
sen hersey kuranda var dıyorsun sana NAMAZI NEYE GORE KILIYORSUN dıye sordum cevap veremedın...neden cunku kuranda yazmıyor namazın nasıl kılınısı bız bunu hadısten anlıyoruz demı ama kardesım....

sana talha_ arkadasımın bır baska konuda sordugu soruları soruyorum eger kuran yeter dıyorsan babalar gıbı cıkar bunları cevapların eger yok cevaplamıyorsanda daha fazla muhalefet etmessın kardesım..
işte talha_ kardesımın soruları...hadi rasgele

bu konularda bana cevap veremezsen seni bir daha ciddiye alıp cevap verme nezaketinde bulunmayacağım,bilesin)

*uyku adabı nasıl olmalı?

*Kurana göre kurbanı nasıl kesiyorsun?

*senin inancında vitir namazı var mı?varsa nasıl kılman gerekir?

*namaz kılıyorsan rekat sayısını nasıl ayarlıyorsun?

*ölen kisiyi kefenlemek gerekir mi?

*bir konusmada oğlunu fıtratı bozulmasın diye sünnet ettirmedigini söylemistin..ama sen daha aklın yerinde olmadığı için küçükken bu sondan kurtulamamıstın değil mi?(yanlıssam düzeltin bi zahmet)soru su saç tıraşı oluyor musun?oluyorsan beyyine bekliyorum.ayrıyeten saç,tırnak,sakal bunlar fıtrattan mıdır?

*ataların ve sen cuma namazı da ne buyurursunuz?

*hiç bapyram namazı kıldın mı hayatında?(bu soruma söyle bir cevabı kabul etmiyorum;küçükken daha aklım yerinde değilken dedem elimden tutup camiye bayram namazına götürmüstü)

*maymun ve köpek eti yenir mi?yenirse hiç yedin mi?

*vefat ettiğin zaman bedenine ne sekilde muamele edilmesini istersin?ne sekilde gömülmelisin?yatay mı dikey mi?cenaze namazının kılınmasını ister misin?

Enver Ýstek

metin mete

Kur'an-ı Kerim Peygamberin ölümü ile tamamlandığından kendisi hayatta iken toplanmamış, mushaflaştırılıncaya kadar tevatür yolu ile özellikle ezberlenerek muhafaza edilmiştir. Kur'an ayetlerini ilk zamanlar vahiy kâtipleri tarafından papirüs, deri ve kemik üzerine yazılarak saklanırdı. [5] Kurra denen ezbere Kur'an bilenlerden 70'e yakın kişi bir savaşta kaybedilince Osman tarafından toplanan Kur'an Heyeti, şahitli olarak sureleri peygamberin sağlığında dizdiği sırada toplamış, Kur'an'dan olmayan dipnot ve tefsir notları imha etmiştir. Bu dizilişe göre Kur'an 114 adet bölümden (sure) oluşur. Sureler genellikle surenin içerdiği ayetlerin konulardan birine göre verilen Arapça isimlerle anılırlar. Sureler kronolojik bir sırada (iniş sırasında) düzenlenmemiştirler. Kuran'ın sıralanışının mucizevi olduğuna inanılır. [6] Sıralamanın da Kur'an'ın bütününden olduğu ve Allah tarafından bildirildiği kabul edilir.

kaynak:wikipedia

Vahyolunan Sureler

Hz. Muhammet kendisine vahyolunan sure veya ayetleri çevresinde bulunanlara okur, onlar tarafından iyice ezberlenmesini sağlardı. Peygamber okuyup yazma bilmezdi. Ama ayetler belleğine öyle yerleşirdi ki, onu bir daha unutmaz, yıllarca sonra bile onları bir hecesini değiştirmeden tekrarlardı. Zamanla vahyolunan bütün sureler hafızlar tarafından ezberlendi. Bunlardan bir kısmı ezberledikleri sureleri papirüslere, deri ve kemik parçalarının üstüne yazdılar. Peygamberin ölümünden sonra bunları toplamak gereği doğdu.

kaynak:tarihsayfam.com

Demekki Verdigin kaynaklar dogru ama Allahin O Kutlu Nur Olan Furkan yalan öylemi.Allah bilir olani...

Enver Ýstek

metin mete

sen kuarnın kendıne gore yerlerını alıp bıze delıl olarak sunuyorsun...ben sana buna bır fıkrayla ornek vereyım...

temele sormuşlar namaz kılıyormusun diye...
temel yok demıs.
neden demısler..
kuranda "namaza yaklasmayın" yazıyor demıs...
millet sasırmıs kuranda hıc ole bısey yazarmı demısler...
temelde getırın gostereyım demıs...
adamlar bırkez daha sasırmıslar tabı..
hem kuranın emrı olan namazı ınkar edıyor hemde kurandan ornek verıyor....
neyse getırmısler kuranı vermısler temele...
bizim temelde acmıs kuranı gostermıs yazılan yazıyı...
adamlar bakmıskı hakketten kuranda "namaza yaklasmayın" yazıyor.......
ama bıraz dıkkatlı bakınca "içkiliyken namaza yaklasmayın" yazıldıgı gorulmustur...

eee burda temelın metodu basıt kuranın ıstedıgı parcasını alıp ornek gosterıyor...
ben sana kuranda bazıı rakamları toplayarak senın dogum tarıhını bıle cıkarabılırım kardes...

Demekki Temelde sizin gibi nesh mensuh yapmis...

Enver Ýstek

metin mete

sen konu saptırıyorsun...
şimdi sunu sorayım sen neye ınanmıyorsun bunu bıze sole..
ALLAHamı
peygamberemi
kuranamı
hadisemi
sahabiyemi
veysel karanıyemı...

senın sayende bunlar hakkında baya bı konusuldu...
ama asıl sorun ne sen hangısıne ınanmıyorsun bıze bunu acık acık soyle...
çunku ordan oraya gecıp konu saptırtıyorsun...

ilk basta vesyel karanıden gırdın taa bizim resullullah ınkarcılıgımıza kadar geldın...
ılk basta senın bana dedıgın gıbı bende sana artık cevap vermeyecegım...
çünkü sordugumuz sorulara cevap veremıyorsun ve konuyu saptırıyorsun...
sen hersey kuranda var dıyorsun sana NAMAZI NEYE GORE KILIYORSUN dıye sordum cevap veremedın...neden cunku kuranda yazmıyor namazın nasıl kılınısı bız bunu hadısten anlıyoruz demı ama kardesım....

Hala anlamadiysan senin anlayis kitligina izah bulamiyorum,Benim neye inadigimi sormussun,ve siralamissin aklinca.

ALLAHamı
peygamberemi
kuranamı

hadisemi
sahabiyemi
veysel karanıyemı...

Hemen cevap vereyim KURANA Allaha inan biri olarak onun Kitabina iman ediyorum.

Demekki Allahin Kitabina iman eden biri olarak yalnizca onun Kitabindaki Namaza göre diyorum..Sen anlamiyorsan benim sucum ne olaki...Bak sana su kadarini söyleyeyimki konuyu saptiranda sapa sürende senin iman etigin sözlerdir..

KaYnUkA

New member
YAPMA YAVV...ARKADASIM SEN LAFI DOLANDIRMA LUTFEN...
EGER HERSEY KURANDA VARSA VER SUNLARIN CEVAPLARINIDA RAHATLAT BENI...
HADI CANIM KARDESIM BEKLIYORUM...
YALNIZ SENDEN RICAM BASKA KONULARA GIRME DIREK CEVAP VER....

bu konularda bana cevap veremezsen seni bir daha ciddiye alıp cevap verme nezaketinde bulunmayacağım,bilesin)

*uyku adabı nasıl olmalı?

*Kurana göre kurbanı nasıl kesiyorsun?

*senin inancında vitir namazı var mı?varsa nasıl kılman gerekir?

*namaz kılıyorsan rekat sayısını nasıl ayarlıyorsun?

*ölen kisiyi kefenlemek gerekir mi?

* saç,tırnak,sakal bunlar fıtrattan mıdır?

*ataların ve sen cuma namazı da ne buyurursunuz?

*hiç bapyram namazı kıldın mı hayatında?(bu soruma söyle bir cevabı kabul etmiyorum;küçükken daha aklım yerinde değilken dedem elimden tutup camiye bayram namazına götürmüstü)

*maymun ve köpek eti yenir mi?yenirse hiç yedin mi?

*vefat ettiğin zaman bedenine ne sekilde muamele edilmesini istersin?ne sekilde gömülmelisin?yatay mı dikey mi?cenaze namazının kılınmasını ister misin?

*namazı bozan haller nelerdır..

*orucu bozan haller nelerdır

Üst Alt