Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tasavvuf ; Ayri Bir Din..!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Enver Ýstek

metin mete
Tamam Metin Mete Abi, biribirimize kırılacaksak hiç teati etmeyelim. Uhuvveti (kardeşliği) teatiye tercih ederim.

Abi, ben sadece senin adaletine güvenerek şahit olmanı diledim. İstemedin.

Şunu bil Abi, biz asla Üstad'a bir tasarruf vermiyoruz. Onu bir alim görüyoruz. Elbette bizden çok şey biliyor ve murad ediyoruz ki, Kur'anı onun penceresinden anlayalım ve seyredelim, zira onun penceresinde şirkin zerresi yok. "İhtiyarladım" gibi bir kelimeden dahi şirke girecek diye çekinip "ihtiyarlatıldım" diyen bir zatın "ihtar edildi, yazdırıldı, izin verilmedi, öğretildi" gibi sözlerinin asıl manalarını senin üzerinden şirk itham edenlere ve vahiyin manalarında ifrat edenlere yazmak istedim.
Hakkını helal et değerli Abim.

Muhabbetle
10:32 İşte bu Allah'tır sizin Hak Rabbiniz. Hak'tan sonra sapıklıktan başka ne kalır ki? Peki, nasıl oluyor da yüz geri döndürülüyorsunuz?

Kurani anlamak icin öncelikle kendi vehimlerinden tamamen kurtulmak lazim,Ki ancak Kurana kendini tastik ettirmek yerine Allahin ne istedigine vasil olasin.Filanca bu pencereden bakiyor,filanca söyle bakiyorla eger din yasamaya kalkarsak inan din yasanmaz sadece vehimler yasanir ve sonu oldukca Vahimdir.Tabiki bu benim kendi fikrim degil Kuran öyle diyor...43/44

Enver Ýstek

metin mete
Tamam Metin Mete Abi, biribirimize kırılacaksak hiç teati etmeyelim. Uhuvveti (kardeşliği) teatiye tercih ederim.

Şunu bil Abi, biz asla Üstad'a bir tasarruf vermiyoruz. Onu bir alim görüyoruz. Elbette bizden çok şey biliyor ve murad ediyoruz ki, Kur'anı onun penceresinden anlayalım ve seyredelim, zira onun penceresinde şirkin zerresi yok. "İhtiyarladım" gibi bir kelimeden dahi şirke girecek diye çekinip "ihtiyarlatıldım" diyen bir zatın "ihtar edildi, yazdırıldı, izin verilmedi, öğretildi" gibi sözlerinin asıl manalarını senin üzerinden şirk itham edenlere ve vahiyin manalarında ifrat edenlere yazmak istedim.

Muhabbetle

Birde Duha bu ayetler geldi aklima;

3- Al-i İmran-78,79, 80, 81, 82, 83:

Onlardan bir zümre vardır, aslında Kitap'tan olmayan birşeyi siz Kitap'tan sanasınız diye, dillerini Kitap'la eğip bükerler.O, Allah katından olmadığı halde "Bu, Allah katındandır." derler.Bilip durdukları halde, Allah hakkında yalan söylerler.

Hiçbir insana yakışmaz ki, Allah kendisine kitap, hüküm-hikmet ve peygamberlik versin de sonra o, insanlara "Allah'ı bırakıp bana kullar olun" desin.O ancak şöyle der: "Okuyup araştırdığınız şeylere, öğrettiğiniz şu Kitap'a dayanarak benliklerini Allah'a adamış kullar/Rabbaniler olun!"

Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez.Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkarı mı emreder size?

Ve unutma ki Allah, peygamberlerden misaklarını almış, şöyle demişti: "Size Kitap'tan ve hikmetten nasip verdim.Sonra size elinizdekini doğrulayıcı bir resul geldiğinde, ona mutlaka inanacak ve ona muhakkak yardım edeceksiniz.Kabul ettiniz ve ağır yükümü üzerinize aldınız mı?". "Kabul ettik." dediler. "O halde tanık olun, sizinle beraber ben de tanıklardanım." dedi.

Tüm bunlardan sonra yüz çevirenler, fasıkların ta kendileridir.

ALLAH'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde kim varsa ister istemez O'na teslim olmuştur ve hepsi O'na döndürülecektir.

risalei nur yerine cok daha iyi tefsirler var.bunlar okunsa cok daha iyi olur mesela elmalili yazir gibi.

Enver Ýstek

metin mete
risalei nur yerine cok daha iyi tefsirler var.bunlar okunsa cok daha iyi olur mesela elmalili yazir gibi.

Kardesim neden tefsirde dayatiyorsunki?Ben isim zikretmiyorum kime aidse aid beni ilgilendirmiyor,beni ilgilendirin apacik kitap olan Kurana davet etmek dururken neden Tefsir?

fahren55

New member
sitede Hani..Aşk nerede.. diye bir yazı var. okuyun inşallah.

Enver Ýstek

metin mete

Istersen söyle diyelim Allaha göre=Sirksiz Iman=Müttaki=Hanif olaraksa yine sana senin anlayacagin dilden;

2:131 Rabbi ona, "müslüman olup bana teslim ol" dediğinde o şu cevabı vermişti: "Teslim oldum alemlerin Rabbi'ne!"

Allah onlardan (cennetliklerden ) razı oldu... ama Sabikunlulara , ONLAR DA ALLAH’ TAN RAZI OLDU...diyor

Beyyine - 8

Olmaya calisan diyelim...

Enver Ýstek

metin mete

Muhabbetle

Birgün vatandaşın biri soluklanmak üzere Adana'nın ünlü "Atatürk Parkı"nda mola verir. Gelir bir banka oturur. Hafta arası olduğunda pek kimse yoktur. Az zaman sonra;Bekçi uğrar "selamun aleykum bilader" der ve yanına oturur. Havadan sudan konuşurlar iken, adam parkın bekçisine sorar: "Amca kaç yıldır burda bekçilik yapıyorsun"

Bekçi: "Walla yeğenim 20 yıldan fazla oldu"

Adam: "Hani parkın girişinde Atatürk'ün bir heykeli var at üstünde olan.."

Bekçi: "Evet..."

Adam: "20 yıldır burdasın madem söyle bakalım Atürk'ün üzerinde olduğu şaha kalkmış atın kaç ayağı havada?"

Bekçi: "2 ayağı...pardon, pardon tek yayağı....yaw yoksam 3 ayağı mı havadaydı.......:) )

Sonra kendisi de emin olamayınca adam ve bekçi parkın girişine doğru gidip bakmaya karar veririler. Tam heykeller önüne gelip baktıklarında.....? Durum çok vahimdi

Çünkü Atatürk at üstünde değil, ayakta durur vaziyette idi. Bana hiç de yabancı olmayan bu adam park bekçisine dönerek şunu söyler:

"Amca sen bakmak ve görmek arasındaki farkı bilir misin?"
Maalesef ayetlere de sadece BAKILIYOR...ya da daha vahimi. Başkalarının bakış açısıyla bakılıyor, ama kendi baktığını sanıyor.

Enver Ýstek

metin mete
O da güzel bir tefsir kardeşim Allah razı olsun. Zaman zaman okumaya azami gayret ediyoruz.

Nasıl dünyevi meslekler var, uhrevi meslekler de var.

Mesela, sen marangoz olsan ve işini bırakıp bilmediğin daha iyi bir mesleğe gitsen iflas edersin. Aynen öyle benimmesleğim iman hakikatlerinin dellalığıdır. Daha iyi bir meslek bulmak uğruna mesela fakih olmaya kalksam bu saatten sonra iflas ederim.

Elbette fıkıh lazım. Farz olan asgari kısmını öğreniyorum. İlmini öğrenmek ve bana anlatmak ise fakihlerin işi. Her işi erbabı yapmalı.
Muhabbetle değerli kardeşim.

Tefsirden önce Allahin davetine(Yani Kurana) dönmenin daha yararli olacagini düsünenlerdenim.Yani Kendin ögrenmek varken marangoz aramak bos islerdir hani derlerya bos is carik eskidir....

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tefsir zaten Kuran ayetlerinden meydana gelir. Ayetlerin aciklanmis genis manada aciklanmis vaziyetidir. Bunda herhangi bir sorun olacagini zan dahi etmek , susmaktan daha kötüdür düsüncesindeyim...

fahren55

New member
zaten kuranın tefsirine, çok meal okuyan bakar.

fahren55

New member
(ümmetimin ihtilafı rahmettir.) hadis

fahren55

New member
(ümmetimin ihtilafı rahmettir.) hadis. tabi kendisini ümmet kabul edenler için

Enver Ýstek

metin mete
Tefsir zaten Kuran ayetlerinden meydana gelir. Ayetlerin aciklanmis genis manada aciklanmis vaziyetidir. Bunda herhangi bir sorun olacagini zan dahi etmek , susmaktan daha kötüdür düsüncesindeyim...

Tefsiri Ahsen yapilmis hemde Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz tarafindan hala size yetmeyeni anlamak oldukca güc?

Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

Furkan Suresi 33

Şüphesiz onu toplamak ve okutmak bize düşer.

O halde biz onu okuduğumuzda sen de onun okunuşunu izle.

Sonra onu açıklamak da bize düşer.

Kıyamet Suresi 17,18,19

Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu?

Ankebut Suresi 51

Evet yoksa Allahin size söyledigine güveninizmi yok?Bakin ayetler oldukca acik ve tefsiride yapan kendisi size yetteceginide belirten Allah iken sizin zorunuz nedir diye sormak cokta acaib olmasa gerek...

Korkarimki bu sikayete muhattab olmakta var...

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran’ ı devre dışı tuttular.

Furkan Suresi 30

fahren55

New member

“Kitabı öğrettiğinize ve okuduğunuza göre Rabbânîler olunuz.” (Âl-i imran: 79)

Bir rabb vardır bir de (Rabb ile ilgili olan demek) Rabbani .. Rabbi bulamadınsa Rabbaniye bakarsın. o Rabbani den öğrendiklerin seni başka bir Rabbani yapar. Hiç bir zaman insanlar meşrep bakımından eşit olamaz. 4 halife bile eşit değil. Birinde sadakat daha çok,diğerinde adalet daha çok, edep ve ilim.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tefsiri Ahsen yapilmis hemde Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz tarafindan hala size yetmeyeni anlamak oldukca güc?

Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

Furkan Suresi 33

Şüphesiz onu toplamak ve okutmak bize düşer.

O halde biz onu okuduğumuzda sen de onun okunuşunu izle.

Sonra onu açıklamak da bize düşer.

Kıyamet Suresi 17,18,19

Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu?

Ankebut Suresi 51

Evet yoksa Allahin size söyledigine güveninizmi yok?Bakin ayetler oldukca acik ve tefsiride yapan kendisi size yetteceginide belirten Allah iken sizin zorunuz nedir diye sormak cokta acaib olmasa gerek...

Korkarimki bu sikayete muhattab olmakta var...

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran’ ı devre dışı tuttular.

Furkan Suresi 30

Ben anlasilir olmayi beklemiyorum ya da anlasilir olmayi. Benim ihtyacim oldugundan dile getirdim. Herkes bildigi kadarini yasiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt