Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam'da evlilik nasıl gerçekleşir?

Asya

New member
selamun aleyküm dediğim gibi okumaktan okumaya fark bir metini yazarken tek bir düşünce üzerinde yazar insan ama şüphesiz herkes almak istediğini alır fazla konuşmaya gerek yok ben herkes karşıda çıksa kınasada umrumda değil ben hanımımı yüreğimden başka hiç bir şeye helede bu ahir zaman küfrünün sözlerine emanet etmem şüphesiz o benim gözümün nuru sünnet böyle söylüyor ben sevdiğimi rıza için severim ve biliyorumki siz değil bütün alemler insanlar cinler hepsi dahil deselerki kadın erkek eşit benim için hiçbir hükmü yok çünkü bizi yaratan bizi bizden iyi bilen eşit değil diyor ben kadına işkence edelim dövelim demiyorum aksine dövmeyelim ama onu dövmemizi gerektirecek herşeyden uzaklaştıralım eğer sizce bu peygamberi alet etmekse dini sömürmekse bu şekilde değerlendiriyor ve rahat bir şekilde beni bunla itham edebiliyorsanız bu sizin düşünceniz saygım sonsuz umarım siz haklısınızdır çünkü aksi durumda zan altında bırakmış oluyorsunuz ve hakkıma giriyorsunuz

Nisa Sûresinin 1. ayet-i kerimesinde bu yaratılış, “O insandan eşini vücuda getirdi” mealindeki cümlesiyle ifade edilir.

Meşhur tefsirlerde bu ayet açıklanırken şöyle denilir: Cenab-ı Hak, Havva’yı Hz. Adem’in sol kaburga kemiğinden yarattı. O sırada Hz. Adem’i hafif bir uyku tuttu. Bir müddet sonra uyandığında Hz. Havva’yı gördü. İlk anda şaşırdı, sonra çok sevindi. Kalbi hemen ona ısındı ve aralarında bir ünsiyet ve ülfet meydana geldi.
Bu mesele hadis-i şeriflerde açıkça beyan edilir. Bu hususta rivayet edilen iki hadis-i şerifin meali şöyledir:
Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor. Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır: “Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. O, memnun olacağın bir tarzda dosdoğru devam edemez. Eğer ondan faydalanmak istiyorsan bu eğri haliyle birlikte faydalanırsın. Tam arzuna göre düzeltmeye kalkarsan onu kırarsın. Onun kırılması da boşanmasıdır.”
Hz. Ebû Hüreyre’nin başka bir rivayetinde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:
“Allah’a ve Ahiret gününe iman eden, bir meseleye şahit olduğu, gördüğü zaman ya hayır konuşsun veya sussun. Kadınlar hakkında iyilik ve hayır tavsiye ediniz. Çünkü onlar kaburga kemiğinden yaratılmışlardır. Kaburga kemiğinin en eğri tarafı da üst tarafı, uç kısmıdır. Eğer onu doğrultup düzeltmeye kalkışırsanız, onu kırarsınız. Kendi halinde bırakırsanız daima eğri kalır. Öyle ise birbirinize, kadınlara iyi davranmayı tavsiye ediniz” (1)
Hadis-i şerif, ilk kadın olması itibariyle Hz. Havva’ nın, dolayısıyla bütün kadın sınıfının hem maddi bakımdan yaratılışına, hem de huy, karakter, tabiat, mizaç ve bünyesine işaret etmektedir. Hz. Havva ilk kadındı. Cenab-ı Hak onu bir hikmet eseri olarak Hz. Adem’in bir parçasından yaratmıştı. Daha sonraki bütün kadın ve erkekler bu iki insandan türemiş, çoğalmıştır.
Gerek Hz. Adem’in yaratılışında, gerekse daha sonra Havva validemizin yaratılışında nasıl bir yaratılış kanunu, hangi hikmete binaen cereyan etmiştir, bilemiyoruz. Bu, kudret-i İlahiyeyi göstermesi yanında, aynı zamanda insan yaratılışına babayı birinci derecede, anneyi de tali, ikinci derecede gösteriyor. Yani çocuğun teşekkülüne sebep olan sperm erkekten geldiğinden, bu durumda baba birinci derecede rol oynamaktadır. Elmalılı merhumun ifadesiyle “Telkihi yapan erkek ve alan kadın olmak haysiyetiyle erkek mukaddem, kadın tali bulunuyor.”(2)
Ayrıca ilk erkek olan Hz. Adem’in, ilk kadın olan Havva’nın yaratılışı tamamen istisnai bir durumdur. Şu noktayı da önemle belirtmek gerekir. Bilim adamlarımızın ifadesine göre insanın her hücresinde, program bazında, bütün organlarının karakterleri mevcuttur. Hangi şey yaratılacaksa ona ait özelliklerin ortaya çıkmasına izin verilir, diğerleri baskı altında tutulur. Buna göre, Hz. Havva’nın yaratılışında kaburga kemiğinden bir hücre, temel olmuş olabilir. Bu hücre bir saç hücresi yahut ciğer hücresi de olabilirdi. İlahi hikmet bunu böylece takdir etmiştir.

selamun aleyküm

konuyla ne alakası var onu anlayamadım.siz kadını 2. sınıf insan yerine koyabilirsiniz ama Rabbim koymuyor.onu bilesiniz.

Asya

New member
bakın abilerim ablalrım.siz önyarrgılı davranıyorsunuz.belki bana kızacaksınız ama ne olur kızmayınız.çünkü ben size hiç katılmıyorum.bu çok eskilere ait bir yazı.eskiyle şimdi çok farklı.ve anlatılmak istenen o deillll!!!!!!!!!yani abim burda sadece o hikayeyi anlatmak istemiş.galiba sizler yanlış anladınız. o eskiden öyleymiş..ama sadece abimiz eskiden olan bir olayı anlatmış.ama siz değerli abilerim abllarım ve kardeşlerim yanlış anlamşısınız.(bu arada abi emeğine sağlık)
ya hu niye eskiye takılıp duruyoruz ki?yaşadığımız zamana bakalım.yüce dinimiz ne diyor,peygamberimiz ne diyor ona bakalım .ne gerek var böyle şeylere?anlamıyorum.

Asya

New member
selamun aleyküm çok güzel bir yazı rabbim senden razı olsun önce çağdaşlık dediler medeniyet dediler o eskidenmiş dediler ceddimize ihanet ettirdiler aslımızı unutturdurdular efendimizde asırlar önce yaşadı siz sünneti red edersiniz şimdi zaman değişti diye çağdaş olalım diye

utanmasanız Efendimiz de eşlerini azarlardı,bağırırdı,çağırırdı hatta döverdi diyeceksiniz.(tevbe estağfirullah)

Asya

New member
Nurullah kardeşimin yazdığı çok hoşuma gitti ve bence de böyle olmalı. Asya hanıma da katılmıyorum. medeniyet dediğiniz avrupai düşünce tarzı maalesef sizi ve sizin gibi bayanları modern köleleştirme sistemine hazırlar. Bunu lütfen artık görün derim.
benim çağdaşlıktan kastım islamdır.zira o bütün çağların dinidir.siz de bunu artık lütfen görün.

mhmt

New member
asya kardeşim ne bu şiddet bu celal.. senin dediklerinle alakaı yok.. kdın düşmanlığı yok bu yazıda.. belki ileri gidilmiş burda.. o kadar da değil.. dersiniz biter.. kadını al yerlere vur denmiyorki bu kadar snirleniyosunuz..
selametle..

Asya

New member
asya kardeşim ne bu şiddet bu celal.. senin dediklerinle alakaı yok.. kdın düşmanlığı yok bu yazıda.. belki ileri gidilmiş burda.. o kadar da değil.. dersiniz biter.. kadını al yerlere vur denmiyorki bu kadar snirleniyosunuz..
selametle..

bırakın Allah aşkına düpedüz kadınlar aşağılanıyor.ben de buna sesiz kalamam.Allah kadınları değerli yaratmış tabiki erkekleri de tüm insanları.ama nedense erkekler hep kadınları aşağılıyorlar.ve bunu da islam adına yaptıklarını savunuyorlar.
kanıma dokunuyor.

mhmt

New member
bırakın Allah aşkına düpedüz kadınlar aşağılanıyor.ben de buna sesiz kalamam.Allah kadınları değerli yaratmış tabiki erkekleri de tüm insanları.ama nedense erkekler hep kadınları aşağılıyorlar.ve bunu da islam adına yaptıklarını savunuyorlar.
kanıma dokunuyor.

kadını aşağılayan kendini AŞAĞILAMIŞTIR.. KADININ DEĞERİ Bİ BAŞKADIR.. islamın kadına verdiği değer de bi başkadır.. kadınlar gibisi varmı yaww..
ancaaaakkk.. yazıda denilen biraz tabirce sıkıntılı olsada kadının yaratılış itibariyle buna meyilli olduğudur.. o kadar yoksa kadın dediğin dövülür değil.. o zaten erkeğin acziyetidir..aciz erkekler kadın döverler..aklınca aşağılarlar.. ama kendileri aşağlıklardır..
selmetle...

Asya

New member
sonuçta bu yazının anlatmak istediği yanlış,saçma,islamdışı.

gulya

New member
sonuçta bu yazının anlatmak istediği yanlış,saçma,islamdışı.

bu konuda size katilmiyorum.yanlis dusunuyorsunuz.tamam hikayede bi yerde yanlislik var.hic bi kadin hayirli evlat verdi diye simarmaz.ama siz nurullah kardesimizi neden siddetle kinadiniz onu anlamis degilim.nurullah kardes "bu benim fikrim" dememiski.sadece bi kaynaktan alinmis bi hikayeyi bizle paylasmis.buyuzden kimseyi yazdigi hikaye icin kinamaya hakkiniz yok.yorumlarimizda dikkatli olalim lutfen.selametle

M

mynamess

Guest
utanmasanız Efendimiz de eşlerini azarlardı,bağırırdı,çağırırdı hatta döverdi diyeceksiniz.(tevbe estağfirullah)

selamun aleyküm hiç bir şey söylüyemiyorum en baştan beri bir defa bile siz neyi anlatmaya çalışıyorsunuz biraz daha açarmısınız diye sormadınız benim yazdıklarımı çarpıtarak cephe alıyorsunuz sizbilirsiniz ama unutmayın hakkıma girdiniz beni çok ağır bir şeyle efendimizin sözlerini çarpıtmakla suçluyorsunuz şüphesiz hesabın çetin olduğu gün sorulacaktır size umarım o gün verilecek cevabınız olur selamun aleyküm

Asya

New member
selamun aleyküm hiç bir şey söylüyemiyorum en baştan beri bir defa bile siz neyi anlatmaya çalışıyorsunuz biraz daha açarmısınız diye sormadınız benim yazdıklarımı çarpıtarak cephe alıyorsunuz sizbilirsiniz ama unutmayın hakkıma girdiniz beni çok ağır bir şeyle efendimizin sözlerini çarpıtmakla suçluyorsunuz şüphesiz hesabın çetin olduğu gün sorulacaktır size umarım o gün verilecek cevabınız olur selamun aleyküm

bakın ben kimsenin sözünü çarpıtmadım,kimsenin ağzından da yalan söylemedim.bu konuda da siz hakkıma girdiniz.ben yazdığınız şeylerin doğru olmadığını ifade etmeye çalıştım sadece.ama nedense anlatmak istediğim gibi anlaşılmıyorum.siz de kadınlara hep cephe alıyosunuz.

Asya

New member
bu konuda size katilmiyorum.yanlis dusunuyorsunuz.tamam hikayede bi yerde yanlislik var.hic bi kadin hayirli evlat verdi diye simarmaz.ama siz nurullah kardesimizi neden siddetle kinadiniz onu anlamis degilim.nurullah kardes "bu benim fikrim" dememiski.sadece bi kaynaktan alinmis bi hikayeyi bizle paylasmis.buyuzden kimseyi yazdigi hikaye icin kinamaya hakkiniz yok.yorumlarimizda dikkatli olalim lutfen.selametle
"bu benim fikrim"demediyse de yanlış ve saçma olanı buraya böyle bir islami foruma doğruymuş gibi yazmasını ben şiddetle kınadım.lütfen yanlış anlaşılmayalım.ben buradaki herkesi seviyorum herkesin fikrine saygı duyuyorum ama yanlışlara karşı da doğruları savunuyorum.
bunu da yapamıycaksam ben daha niye yaşıyorum ki?

Asya

New member
asya hanım ben bu konuyu açtıgım için pişman degilim.size göre çok tuhaf ve yanlış olabilir ama bana göre degil,kişinin bakış açısına göre dogru veya yanlış olabilir,ben bunlar yapılsın diye yazmadım asya hanım,sizin çagdaş anlayışınız ile benim çagdaş anlayışım çok farklı,ben sizin gibi çagdaş düşünemem kusuruma bakmayın.önyargılı düşünmediginizide gördüm.

rabbim razı olsun

bunlar yapılsın diye yazmadıysanız niye yazdınız?onu bir açıklayın da bir öğrenelim.

M

mynamess

Guest
bakın ben kimsenin sözünü çarpıtmadım,kimsenin ağzından da yalan söylemedim.bu konuda da siz hakkıma girdiniz.ben yazdığınız şeylerin doğru olmadığını ifade etmeye çalıştım sadece.ama nedense anlatmak istediğim gibi anlaşılmıyorum.siz de kadınlara hep cephe alıyosunuz.

selamun aleyküm ney doğru değil ayetmi doğru değil yada hz.havvanın hz.ademin kaburgasından yaratıldığımı hangisi doğru değil ben bunu anlatmaya çalışıyorum kadını dövmek lazım yada kadın küçümsenmesi gerekiyor diye bir şey yazmadım yazmam da ama her nedense sanki ben kadınları dövün demişim gibi davranıyor tepki veriyorsunuz günümüzde ahir zamanda küfrün kol gezdiği dünyada kadının küfr ün oyunlarına alet edilmesine akıllarının eşitlik ve benzeri şeylerle çelinmesine karşıyım ama her nedense hadisleri istediği gibi yorumlayan alakasız ayetler getiren dini istismar eden biri gibi lanse ettiniz beni hatta aynet utanmasan peygamber de hanımlarını dödvdü dersin gibi cümleler kullandınız neyse ablası siz bilirsin selamun aleyküm

gulya

New member
bunlar yapılsın diye yazmadıysanız niye yazdınız?onu bir açıklayın da bir öğrenelim.

asya, nurullah kardesimiz sadece eski kaynaklara dayanan bi hikaye paylasmis.amacida sanirim"bi zamanlar bole bi hikaye yasanmis" demektir.yoksa eminim o kadinlari kucumsemek gibi bi niyyetde degildir.ama bana kalirsa eski kaynaklar cagdas kaynaklarla mukayisede daha yararli ve faydalidir.buda benim fikrim.selametle

Enver Ýstek

metin mete
Selam,evlenmek isteyenmi var?her iki cinstende olsun böyle bir istek mantik disi niye evlenilir eeeeeee aile olmak icin nedecen kardesim aile olupta calis cabala elde yok avucta yok calakmi yani bugün dört ayak yarin alti biraz daha yasarsan benim gibi ondört ayak sonrasi harman dali Avrat dedimi tuz gerisini yazmayayim olmuyor doluya koyuyorum almiyor bosa koysam dolmuyor simdi bir YTL lik yardim kampanyasi baslatsakmi acaba olmaz kardesim bu bizim harcimiz degil büyük Agabeylerimiz bunun reklamini yapacak seni bir defa degil en az onkere cümle aleme rezil edecek Tv ler Gazeteler sonrasi yine harman dali toplanan 0000000 sana verilern %33 yani her neyse gerisi cukkaya yani yardim toplamakta artik zengin zanaati bizim harcimiz degil vesselam.Simdiki aklim olsa evlenmek kim ben kim..Sözün özü kimse demesinki ben sunu sunu isterim kimse kaderinden kacamaz O ne yazdi ise o olur bir!!!ASk basa vurursa ne kör aranir ne sagir ne acik ne kapali asik adamin vasvi BAKAR KÖR olmasidir,bir vurursa öküz tepmise dönersiniz yillar gecer siz hala yerinizde sayarsiniz varsa O yoksa O ondan baska ne güzel vardir nede baska kimse neredenmi biliyorum?KENDIMDEN KARDESIM KENDIMDEN...

Asya

New member
asya, nurullah kardesimiz sadece eski kaynaklara dayanan bi hikaye paylasmis.amacida sanirim"bi zamanlar bole bi hikaye yasanmis" demektir.yoksa eminim o kadinlari kucumsemek gibi bi niyyetde degildir.ama bana kalirsa eski kaynaklar cagdas kaynaklarla mukayisede daha yararli ve faydalidir.buda benim fikrim.selametle
eğer öyleyse saygı duyarım.

nurullah_01

New member

ben bunu okudugumda sizin gibi düşünmedigim için bu konuyu paylaştım.ben burda kadını aşagılamak ve onları horgörmek gibi birşey düşünmedim ve sizin abartıgınız kadar yanlışlık ve saçmaca birşey yok ortada ama siz böyle düşünüyosunuz ve anlıyosunuz, kadınlarımıza yapılan haksızlıklarda ve onların karşılaştıgı zorluklarda bizde onların yanındayız ve CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR. Bu sözün üstüne daha ne söylene bilir.bunu bile bile hiçbir kadını,analarımızı ve bacılarımızı aşagılamak da ne demek çok şükür bu konuda gereken hassasiyete sahibiz. bu konuda saçmaca ve yanlış oldugunu düşünmüyorum.

Asya

New member
gereken hassasiyete sahipseniz böyle eski hikayelere takılıp kalmazsınız.olaya biraz da psikolojik boyutundan yaklaşırsınız.unutmayın ki sevgisiz hiç bir şey olmaz.sevgi çok önemlidir.tabi siz "kadın sevgiden şımarır"anlayışında bir insan iseniz ki öyle gözüküyor (bu benim fikrim)yani size ne denir bilemiyorum.ama inşallah o anlayışta değilsinizdir diye temenni ediyorum.
bu konuda en çok ta peygamberimizi örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.
sevgi herşeyin temelidir.sevgisiz hiç bir şey olmaz.

Üst Alt