Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkar edenler; işte azap...

simiec

New member
Ah birde ''İslam, Allah nazarında erkeği ve kadını eşit kılmıştır, Kur'an da sizin dediğiniz gibi bir erkek üstünlüğünden bahsetmez, sadece erkeğin kadına karşı mükellefiyetinin fazlalığı nedeniyle kadına karşı bu hizmetleri, mükellefiyetleri nedeniyle bir adım önde olmuştur.'' garip bir düşünce ama bu onlara bir hayvanmış gibi davranılmasını gerektirmez.(Türkiye'de de örnekleri var.)

''Ben sizin bu yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile siz Kur'an dan maalesef anlamıyor, müslüman kişilerin belki kişisel belki eksik davranışlarını İslam'a mal ederek sui zanda bulunuyorsunuz... Yoksa?..'' Kur'an müslümanların kitabıdır ve onların ne yapmaları gerektiğini anlatır ve müslüman kişilerin davranışları iran gibi ülkelerde sınırı aşmıştır bu kişisel değildir teokrasi ile yönetilen bir ülkeden bekleneceği birşeydir.Ve evet ben bütün bu yaşananları islama mal ediyorum çünkü islam olmasaydı bunlar olmayacaktı(h t t p://w w w.sacitaslan.com/guncel-kuran-i-kerim-adina-vahset_12845.html)sanırım bu ne demeye çalıştığımı yeterince anlatır.

simiec

New member
Tahsin ne söylediğine dair bir fikrin var mı merak ediyorum herhalde bu tarife katılıcam çünkü ben yazdım ''yani ateizmin felsefesini oluşturanların konumu ateistlere göre nedir.'' tahminen onlarda ateisttir xD

tahsin33

New member
simiec,
elbette onlarda ateisttir ama ateistlerin kanaat önderleridir değilmi?
Yani siz ateizm felsefesini okudunuz ve etkilenerek atesit oldunuz bende soruyuorum felsefecilerin ortaya koymuş oldukları toplumsal hayatı ilgilendiren görüşlerin kaynağı bu felsefeciler olduğuna göre din literatürüne göre ateizmde kabul etsenizde etmesenizde Rab konumunda olanlar felsefecilerdir bunu anlatmak istedim.
mesela ABD bugün ırakta din adına değil demokrasi adına bulunuyor 2,500,000kişi ölmüş, bir o kadar yetim yani öldürme ve kaos ortamının tek kaynağı sanki dinmiş gibi ortaya koymanız en azından adil değil.

simiec

New member
Ah evet açgözlülükte var ve insanların içinde bulunan öldürme içgüdüsü bunları biliyorum ben diyorumki dinde bunlara etken ikinci olarak ben ateist olduktan sonra ateizmi araştırdım öncesinde ateizmden haberim yoktu.Bu arada hiçbir bir başka ateiste tapmaz sadece saygı duyar benim karl marx a duyduğum gibi..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ah birde ... garip bir düşünce ama bu onlara bir hayvanmış gibi davranılmasını gerektirmez.(Türkiye'de de örnekleri var.)

[/B]Kur'an müslümanların kitabıdır ve onların ne yapmaları gerektiğini anlatır ve müslüman kişilerin davranışları iran gibi ülkelerde sınırı aşmıştır bu kişisel değildir teokrasi ile yönetilen bir ülkeden bekleneceği birşeydir.Ve evet ben bütün bu yaşananları islama mal ediyorum çünkü islam olmasaydı bunlar olmayacaktı

simiec,
Müslümanım diyen insanlarda gördüğün ve hoşlanmadığın davranışlar nedeniyle, aslında olmadığın halde bir ateist gibi; yine hakkında çok az bildiğin Kur'an ve İslama laf atma bir daha, sakın!

Şu ana kadar sana yazılan ve senin yazdıkların çerçevesinde anlaşılan o ki; ne ateizm hakkında da ne de İslam/Kura'an hakkında kulaktan duyma bilgiler dışında bir bilgin yok.

Gerçekleri öğren ve hatanın dinde değil insanda olduğunu gör.

tahsin33

New member
simiec
Yani sizin RABbiniz karl marx
bu anormal bir şey değil sizin tercihinize kalmış.
Ama anormal olan sizin gibi bir insanı Rab seçmiş olmanız. ne dersiniz devam edelim mi?

sumisali

New member
Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)

İslam dini, güzellik ve sevgi dinidir. İslam dinini yaşayan insanlar, bu güzel dinin özünü ve derinliğini gördükleri için, Allah’a derin imanlarından dolayı bir heyecan ve şevk içinde olurlar. Bu, bir gönül kabulüdür. İslam’a olan bağlılığın kaynağı Allah’a olan aşktır. Bir Müslüman, Allah’a olan aşkı sebebiyle namaz kılar, Allah’a olan aşkından dolayı ibadetlerini yerine getirir ve Kuran’a göre yaşar.
Bir Müslüman, Allah'ın yüceliğini ve İslamı, aklıyla kavrar ve kalben de tasdik eder. Kuran’ın kesin hükmünde de belirtildiği gibi, hiç kimse bir başkasına bunu zorla ve baskıyla kabul ettiremez

simiec

New member
Tahsin sana diyecek laf bulamıyorum ya anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun her iki durumdada artık seni muhatab almayacam.

Gelelim Bekir sana çok şey bildiğini sanıyorsun ama aslında hiçbirşey bilmiyorsun sitenin yöneticisi olmasan çok daha rahat konuşabilirdim senle ama ne yazıkki yöneticisin bu yüzden de kendinde bir güç varmış gibi rahatçana saldırabiliyorsun.Yazılarımı dikkatlice okursan hatanın kaynağının din olduğunu göreceksin ama onun yerine çarpıtmayı tercih ediyorsun tabi bu senin görüşün buna birşey demiyeceğim Kur'an ve İslama laf atma demişsin o yüzden sanırım bu benim son yazım olacak ama olsun sorun değil sizler bana yine de birşeyler öğrettiniz bunun için teşekkürü sizlere bir borç bilirim ancak şu da varki ben size ne söylersem söyleyeyim sizin için boştu bunu bilmiyor muydum hayır biliyordum ama en azından biraz dinlerdiniz diye tahmin ediyordum.

Ve bekir benim düşüncelerim sizin için boş olduğu için istersen birazda senin islam ile ilgili düşüncelerinle devam edelim(tabi atılmazsam).Bir de Bekir senden iki ricam olacak birincisi konuyu kapatma, silme ya da kitleme ikincisi ise tahsine bi durumu anlat yazık ki benim dediklerimi anlamıyor belki senden duyunca anlar.

simiec

New member
''Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)''

Çok ilginç şu hadis pek öyle demesede güzelmiş.

"Kim dinini değiştirirse onu öldürün" [el-Buhârî, es-Sahîh, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, es-Sünen, Hudûd, 1; et-Tirmizî, es-Sünen, Hudûd, 20; İbnu Mâce, es-Sünen, Hudûd, 2.]

simiec

New member
Tabi hadislere Kur'an kadar güven olmaz ama olsun ..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
simiec, forum admini olmam münazara yaparken seni rahatsız etmesin arkadaşım.

Seni, inandığından hileler ile çevirmek gibi bir hesap içinde değilim. Sana doğru gelen ne ise ona inan. Sadece birilerinin (bu bende olabilirim) yanlış bildiği, yanlış yaptığı, yanlış anlattıkları/aktardıkları nedeni ile din/İslam hakkında ön yargı denizinde boğulmayalım.

Çelişki arıyorsan, olmadığı halde bulursun simiec, bunu biliyorsun.

Ne Kur'an ne de hadislerin sadece lügat anlamları, anlaşılmasına yetmez... Bu nedenle istersen alaycı tavırvarı kenara koyarak bu ayet ve hadislerin anlamları üzerinde duralım, eğer anlamak istiyorsan... Yok, sadece bulduğum açıklar var demek istiyorsan, bunlar 1400 yıldır var 1400 yıldır da kopmuyor, bunun bir anlamı olmalı, yani bunlar açık noktalar değil, anlaşılması izaha ihtiyaç duyulan ve çoğu kesimce de yanlış anlaşılan konular.

simiec

New member
Bu arada yine münazara dediniz lütfen münazaranın tanımına bakınız.

sumisali

New member
Kuran'da verilen bu bilgi, çağdaş bilimin bulgularıyla tam bir uyum içindedir.
Kuran'ın dışdünyada ortaya çıkan ayetlerinin bir kısmı da, "bilimsel" özellik taşımaktadır ve bu ayetler asırlar sonra bilim yardımıyla bulunan gerçeklerin bir kısmını önceden haber vermiştir. Çünkü "onlar hala Kuran'ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkasının katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilaflar) bulacaklardı." (Nisa Suresi, 82) ayeti sırrınca, kuşkusuz Kuran'ın haberleri ile dışdünya arasında tam bir uyum söz konusudur.
Bu da bize, Kuran'ın Allah'ın katından olduğunu ispatlayan en önemli delillerden biridir.

FİRAVUN’UN CESEDİNİN ÇÜRÜMEYİŞİ VE DENİZİN İKİYE YARILMASI
Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. Deniz hemen yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa'yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir.
(Şuara Suresi, 63-68)
Şimdi, öyle mi? Oysa sen önceleri isyan etmiştin ve bozgunculuk çıkaranlardandın. Bugün ise, senden sonrakilere bir ayet (tarihi bir belge, ibret) olman için seni yalnızca bedeninle kurtaracağız (herkese cesedini göstereceğiz). Gerçekten insanlardan çoğu, Bizim ayetlerimizden habersizdirler. (Yunus Suresi, 91-92)

Kuran'da 1400 sene evvelden haber verildiği gibi, halen tarihsel bir belge olarak bulunan bu ceset Kahire'deki Mısır Müzesi'nin Kraliyet Mumyaları Odasında sergilenmektedir.

-GÖKYÜZÜNÜN 7 KAT OLDUĞU KUR`ANDA BİLDİRİLMİŞTİR.
Kuran ayetlerinde evren hakkında verilen bilgilerden biri, gökyüzünün yedi kat olarak düzenlendiğidir:
Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak düzenleyen O'dur. Ve O, herşeyi bilendir.
(Bakara Suresi, 29)

Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi...
(Fussilet Suresi, 11)
Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti...
(Fussilet Suresi,12)
GÖKYÜZÜNÜN BİLİMSEL OLARAK KATMANLARI

1- Troposfer
2- Stratosfer
3- Mezosfer
4- Termosfer
5- Ekzosfer
6- İyonosfer
7- Manyetosfer
-YERYÜZÜNÜN 7 KATMAN OLDUĞU
Kuran'da yeryüzü ile ilgili verilen bilgilerden biri, yeryüzünün, yedi kat olan gökyüzüne benzerliğidir:
Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için.
(Talak Suresi, 12)

YERYÜZÜNÜN BİLİMSEL OLARAK KATMANLARI
1. Kat: Litosfer (su)
2. Kat: Litosfer (kara)
3. Kat: Astenosfer
4. Kat: Üst manto
5. Kat: Alt manto
6. Kat: Dış çekirdek
7. Kat: İç çekirdek

-DÜNYA'NIN DÖNDÜĞÜNÜN KANITI
Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (Neml Suresi, 88)
-KORUNMUŞ TAVAN

Kuran'da Allah, gökyüzünün son derece önemli bir özelliğine şöyle dikkat çeker:
Gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık; onlar ise bunun ayetlerinden yüz çeviriyorlar.
(Enbiya Suresi, 32)
Dünya'yı çepeçevre kuşatan atmosfer, canlılığın devamı için son derece hayati işlevleri yerine getirir. Dünya'ya yaklaşan irili ufaklı pek çok göktaşını parçalayarak yok eder ve bunların yeryüzüne düşerek canlılara büyük zararlar vermesini engeller.

-DENİZLERİN BİRBİRİNE KARIŞMAMASI

Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.
(Rahman Suresi, 19-20)
Akdeniz'de ve Atlas Okyanusu'nda büyük dalgalar, güçlü akıntılar ve gel-gitler vardır. Akdeniz'in suyu, Cebelitarık Boğazı'nda Atlas Okyanusu ile karşılaşır. Ama bu karşılaşma sonucu kendi sıcaklık, tuzluluk ve yoğunluk özellikleri değişmez. Çünkü iki deniz arasında görülmeyen bir sınır vardır.

-NUH TUFANI

Böylelikle Biz ona: 'Gözetimimiz altında ve vahyimizle gemi yap. Nitekim Bizim emrimiz gelip de tandır kızışınca, onun içine her ikişer çift ile, içlerinden aleyhlerine söz geçmiş onlar dışında olan aileni de alıp koy; zulmedenler konusunda Bana muhatap olma, çünkü onlar boğulacaklardır' diye vahyettik.
(Müminun Suresi, 27)
Bilindiği gibi Kuran'da, geminin Tufan sonrası "Cudi"de durduğu bildirilmektedir ve Arkeolojik bulgulara göre Nuh Tufanı Mezopotamya ovasında meydana gelmişti.

-DEMİRİN İCAT EDİLİŞİ
Demir, Kuran'da dikkat çekilen elementlerden biridir. Kuran'ın "Hadid", yani "Demir" adlı suresinde şöyle buyrulur:
... Ve kendisinde çetin bir sertlik ve insanlar için (çeşitli) yararlar bulunan demiri de indirdik...
(Hadid Suresi, 25)
Demir icat edildikten sonra geçmişten günümüze kadar demirden yapılan eşyalar,araçlar,yapı malzemleri gibi... yararlı buluşlar keşfedilmiştir.Yani Allahın yardımı Olmasaydı Teknoloji ilerleyemezdi.

-YARATILIŞTAKİ ÇİFTLER

Yerin bitirmekte olduklarından, kendi nefislerinden ve daha bilmedikleri nice şeylerden bütün çiftleri yaratan (Allah çok) Yücedir
. (Yasin Suresi, 36)
Erkeklik–dişilik, "çift" kavramının bir karşılığı olmakla birlikte, ayette bahsedilen "bilmedikleri nice şeylerden" ifadesi daha geniş bir anlam içermektedir.

-ATOM PARÇACIKLARINI BİLDİRMESİ

... Göklerde ve yerde zerre ağırlığınca hiçbir şey O'ndan uzak (saklı) kalmaz. Bundan daha küçük olanı da, daha büyük olanı da, istisnasız, mutlaka apaçık bir kitapta (yazılı)dır."
(Sebe' Suresi, 3)

-YAĞMURUN BİLİMSEL OLUŞUMU KURANDA BİLDİRİLMEKTEDİR.

Kuran'da yağmurun oluşumu ile ilgili aktarılanlarda ise, tam da bu süreçlerden söz edilmektedir. Bir ayette bu oluşum hakkında şöyle bir bilgi verilir:
Allah, rüzgarları gönderir, böylece bir bulut kaldırır da onu nasıl dilerse gökte yayıp-dağıtır ve onu parça parça kılar; nihayet onun arasından yağmurun akıp çıktığını görürsün. Sonunda Kendi kullarından dilediğine verince, hemen sevince kapılıverirler
.(Rum Suresi, 48)
Bilimsel olarak yağmur bu şekilde oluşmaktadır.

sumisali

New member
Kısacası, Dünyanın üzerinde, kendisini sarıp kuşatan ve dıştehlikelere karşı koruyan mükemmel bir sistem çalışmaktadır. İşte Dünya'nın bu korunmuşdurumu, Kuran'ın ayetiyle bildirilmektedir:

tahsin33

New member
simiec,
Beni neden muhatap almadığınızı açıklayabilirmisiniz dininizi açıkladım diyemi?
Sanırım ateizmin ve inançsızlığın bir din olduğunu öğrenmek hoşunuza gitmedi.
çünkü dininizi açıklayamazsınız?
Merak etmeyin ben sizin dininizi ve RABlerinizi izah edeceğim (siz deyince kendi şahsınızı kastetmiyorum ateist düşünceyi kast ediyorum sonra hakaret ettiniz demeyin)
sakın siz anlamak istemiyor olmayasınız? çünkü ilk yazınızda ytartışmak istediğinizi yazmışsınız tartışan kişi ne olursa olsun hakda olsa karşının fikrini kabl etmez.
Sizde bunu yapıyorsunuz

sumisali

New member
simiec
bunlar bizim savunduğumuz gerçekler sizin savunduğunuz gerçekler neler???

simiec

New member
Münazaralar bir başkan tarafından yönetilir bu yüzden bakın dedim.İkinci olarak ilginize teşekkür ederim ve tahsin senden özür dilerim bir anlık öfke işte ne yaparsın 8).Bir sürü şey yazmışsınız takdir edersinizki bunlar ile ilgili düşünmek ve araştırmak için biraz için zamana ihtiyacım olacak ve yarın bir sınava girecem bunların cevabı için yarını beklemeniz gerekecek bu yüzden kusura bakmayın 8)

Üst Alt