Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkar edenler; işte azap...

simiec

New member
Buna birşey dediğim yok ben sadece tartışmak ve tam olarak neden teist olduğunuzu ve teistlerin ne düşündüklerini anlamak istiyorum.

simiec

New member
Sayın simiec

herkesin inancına saygı duyuyor, saldırganlık, saygısızlık ve benzer davranışları kabul etmiyoruz. Allah'a, Kur'an a, ahirete inanmamanız, Onlara karşı yalan/yanlış benzetmelerinde bulunmanızı gerektirmiyor.

Kişisel tacizlerle, ilahi tacizleri mukayese etmemek lazım...

Bir tartışma yapılırken iki tarafta diğer tarafın düşüncelerine saldırır bu gayet normal birşeydir (İleri gitmemek şartıyla ki ben ileri gittiğimi düşünmüyorum.).Bir de yalan/yanlış benzetmeden kastınızı anlamış değilim eğer öyle birşey yaptıysam gösteriniz.

tahsin33

New member
Buna birşey dediğim yok ben sadece tartışmak ve tam olarak neden teist olduğunuzu ve teistlerin ne düşündüklerini anlamak istiyorum.

simiec,
siz neden bu soruya ihtiyaç duydunuz? öğrenebilirmiyim?

simiec

New member
Ah elbette , şu anda öğrenciyim ve okulumdakilerin hemen hemen hepsi müslüman onların düşüncelerini öğrenmek onlarla daha iyi iletişim kurmamı sağlayabilir ayrıca kendi şahsi merakım.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bir tartışma yapılırken iki tarafta diğer tarafın düşüncelerine saldırır bu gayet normal birşeydir (İleri gitmemek şartıyla ki ben ileri gittiğimi düşünmüyorum.).Bir de yalan/yanlış benzetmeden kastınızı anlamış değilim eğer öyle birşey yaptıysam gösteriniz.

Kur'an ın yanlışlığından dem vurmuşsun simiec, aşağıda ki yazı senin ve senden bu yazıdan dolayı özür istendi zaten...

Büyük bir yanlışın var bu saydığın insanlar kur'an ı anlayamadıkları için değil tam aksine ne kadar yanlış olduğunu anladıkları için islamın yanına yaklaşmıyorlar.

Bir de şunu belirtmeden geçemiyeceğim simiec, sen anlamadığın bir konunun yanlış olduğuna nasıl karar verebiliyorsun, çok merak ettim?..

simiec

New member
Sanırım beni atmak için bir açığımı bulmaya çalışıyorsunuz ki haklısınızda buna birşey demem ama bana uygulanan muamele başkasınada aynı şekilde uygulanmalı ister müslüman ister hristiyan ister ateist olsun bu kuralları değiştirmeli daha öncede belirttiğim gibi sumisali de hakaretlerde bulunmuştur ve bunlarında dikkate alınması lazımdır ikinci olarak yalan/yanlış benzetme demişsiniz ki bu '' Büyük bir yanlışın var bu saydığın insanlar kur'an ı anlayamadıkları için değil tam aksine ne kadar yanlış olduğunu anladıkları için islamın yanına yaklaşmıyorlar. '' Burda bir benzetme yoktur ve ben 2 kez özür diledim zaten bu konu kapanmış olmalıydı.Bir diğer konu ise ''
Bir de şunu belirtmeden geçemiyeceğim simiec, sen anlamadığın bir konunun yanlış olduğuna nasıl karar verebiliyorsun, çok merak ettim?..''

Bunu nerden çıkarttığınızı anlamış değilim ben anlamadığım bir konuda tartışmam.

simiec

New member
Pardon yanlış yazmışım ''ma bana uygulanan muamele başkasınada aynı şekilde uygulanmalı ister müslüman ister hristiyan ister ateist olsun bu kuralları değiştirmeli'' değiştirmemeli olacaktı

simiec

New member
Hmm pekala islam benim için acıyı ifade etmektedir , her anlamda acı.Konunun ilk mesajında gördüğünüz gibi kitabınız biz kafirleri pek sevmiyor ve geçmişe bakınca sadece kitabınızın değil müslümanlarında kafirleri sevmediği anlaşılıyor.Sırf islami görüşü kabul etmediği için ölen birsürü insan var.

Benim hayatta sahip olduğum kurallar var ve o kurallardan biride bana diyorki bütün canlılar (sadece insanlar değil.) eşittir.Ama islam dini insan eşitliğine bile uymuyor ne yazıkki (Lütfen boşuna o dediğiniz şey sadece araplarda ve iranda gerçekleşiyor ve onlar gerçek müslüman değil gibisinden şeyler söylemeyin çünkü benim bir arkadaşım var adını vermicem (bu yalan olduğu anlamına gelmez) o arkadaş erkeklerin kadınlardan üstün yaratıldığına ve hep üstün olacağına inanıyor.Belirtmeden geçmeyeyim arkadaşım islama kendini fazla kaptırmıştır.).İslam aynı zamanda canlı eşitliğinede uymuyor islam diyor ki Allah dünyayı insanlar için yarattı hayvanları ve bütün canlılığı insanlar için yarattı.Bu çok bencil bir düşüncedir.Hayvanlarında insanlar kadar yaşama hakkı vardır onların zekası bizden düşük diye bu hak onların elinden alınamaz.

Şimdilik bu düşüncelerim üzerinde tartışalım isterseniz ve bu yazıda islamiyete hakaret etmediğimi düşünüyorum ama siz yinede ettiğimi düşünürseniz bu seferlik görmezden gelin çünkü tahminen sizin bakış açınızla bunların hepsi hakarettir.

sumisali

New member
farzet senin dediğin doğru (haşa) ozaman biz kıLdığımız namazdan,
tuttuğumuz oruçtan ve verdiğim sadaka ve zekattan ne kaybederiz?
sadece hepimiz yokoLuşta kayboLur giderizz.
Ama ya ALLAH varsa!
ya cennet cehennem varsa,Ya hesap varsa o zaman senin haLin nice oLur?

tahsin33

New member
simiec,
size geç cevap verdiğim için üzgünüm,
öncelikle öğrenci olduğunuzu yazmışsınız ne güzel bende öğrenciyim ve sizden öğreneceğim pek çok şey olduğunu sanıyorum sorularımla sizi sıkmak istemem ama öğrenmenin sormaktan başka yoluda yoktur.
ben merak ediyorum neden okula gidiyorsunuz ve okulda öğrendiklerinizin doğru olduğunu nereden biliyorsunuz ?
kendinizi (daha önceki yazılarınızı okuduğum için) Ateist olarak tanımlamışsınız size göre Ateizm de bir din değilmidir? eğer din olarak kabul ediyorsanız bunun kurallarını aktarabilirmisiniz. din olarak kabul etmiyorsanız bunu felsefi bir görüş yada nasıl tanımlıyorsunuz?
Sizce din insanlar için gereklimidir? ve size göre DİN nedir? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

simiec

New member
Öncelikle sumisali ve tahsin ikinizede teşekkür ederim.İlk sumisali mesaj attığı için sumisali'nin mesajını cevaplıcam.Kaybedecek hiçbirşeyin yok , ben bunu daha önce çok duydum sonrada dedim biraz düşüneyim neleri kaybederim ilk olarak artık yaşamak için çabalamama gerek kalmaz çünkü öbür taraf daha cazip gelir ikinci olarak dünya için birşey yapmama da gerek kalmaz çünkü bu birşeyi değiştirmeyecektir sadece iyilik yaparım sonra hop cennetteyim.Şimdi diyeceksin iyilik yapmanın neresi kötü , kötü değil tam aksine güzel birşey ama dünya için birşey yapmamak ve yaşamak için çabalamamak bölümünde sorun var.Daha öncede belirtiğim gibi ''eğer bu dünyadaki şeyleri boşverirsen hayatı boşveriyor olursun bu da seni işe yaramayan bir insan yapar ki ben böyle bir insanı bu dünya da istemezdim.'' ben işe yaramayan bir insanı sevmem ve kendiminde öyle olmasını istemem.Ah bir de ben dünya da dinin olmadığına eminim.Zaten emin olmasaydım ateizm değil agnostisizm i seçerdim ve ordan dine geri dönüş yapabilirdim.

Şimdi gelelim Tahsin arkadışımızın sorusuna ilginç bir soru ilk olarak ateizm benim din felsefesidir , din değildir.Lise 3'te felsefe kitabında son ünitede yer alır ve hocalar işlemez ama olsun internette var araştırılabilir.Bana göre din gereksizdir ve din bittiğinde çoğu insanın tahmin ettiği gibi savaşlar artmaz aksine (benim düşünceme göre tabi ne kadar doğru test etmeden bilemeyiz.) azalır.Dünyanın en büyük terör örgütü el-kaide'nin müslüman olduğunu unutmamak lazım.Tabi sadece bu da değil iranda ve başka yerde insanlar zina yapıyor diye ve ya onlara göre günah olan şeyleri yapıyor diye öldürülmez , belki çok geçmişte kaldı ama haçlı seferleri hiç yapılmazdı , din adına kafirler öldürülmezdi.Ve bana göre din daha önce de belirtiğim gibi acıyı ifade eder.

simiec

New member
Pardon yukarıda '' Ah bir de ben dünya da dinin olmadığına eminim.Zaten emin olmasaydım ateizm değil agnostisizm i seçerdim.'' dedim düzeltiyorum deizm ya da agnostisizm olacaktı.

tahsin33

New member
simiec,
bir şeyi sizin red etmeniz onun olmadığı anlamına mı gelir?
Din olmadığından madem eminsiniz neden merak ediyorsunuz?
Ateizm dinfelsefesidir ama din değildir demişsiniz bu sizce çelişki değilmi? şu anda ateizmi savunmanız en masum savaş değilmi ? en doğru ateizm gerisi yanlış bu bakış açısı değilmidir savaşların nedeni?

simiec

New member
Hayır bu anlama gelmez bu olayın benim kafamda bittiği anlamına gelr , benim merak ettiğim din değil dindarların düşünceleri çünkü okulumun hemen hepsi müslüman , din felsefesi felsefenin bir bölümüdür estetik felsefesi , siyaset felsefisi gibi ve bu bir çelişki değildir.En masum savaştan kastınızı anlamadım.Hmm ''en doğru ateizm gerisi yanlış bu bakış açısı değilmidir savaşların nedeni?'' sanırım savaşların ateizm yüzünden çıktığını iddaa ediyor gibisiniz birincisi şunu belirteyim din olmasaydı ateizm olmazdı ikincisi biz ateistlerin sizleri öldürdüğümüz tarihte görülmüş şey değildir ama müslümanlar kafirleri öldürmüşlerdir.Ve ateistler müslümanları zorla ateist yapmaya çalışmamıştır tam aksine bunu müslümanlar yapmıştır.

tahsin33

New member
simiec,
Şu anda neyi savundğunuzun farkındamısınız?
Savunduğunuz ateizm dini değilmi?

simiec

New member
Hayır ateizm felsefesi.Dinin sözlükteki tanımı şudur ''Doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara, Tanrı'ya inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum.''Ateizm ise doğaüstü güçleri,çeşitli kutsal varlıkları ve özelliklede Tanrı'yı kabul etmez o yüzden ateizm bir din değil felsefedir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hmm pekala islam benim için acıyı ifade etmektedir , her anlamda acı.Konunun ilk mesajında gördüğünüz gibi kitabınız biz kafirleri pek sevmiyor ve geçmişe bakınca sadece kitabınızın değil müslümanlarında kafirleri sevmediği anlaşılıyor.Sırf islami görüşü kabul etmediği için ölen birsürü insan var.

Benim hayatta sahip olduğum kurallar var ve o kurallardan biride bana diyorki bütün canlılar (sadece insanlar değil.) eşittir.Ama islam dini insan eşitliğine bile uymuyor ne yazıkki (Lütfen boşuna o dediğiniz şey sadece araplarda ve iranda gerçekleşiyor ve onlar gerçek müslüman değil gibisinden şeyler söylemeyin çünkü benim bir arkadaşım var adını vermicem (bu yalan olduğu anlamına gelmez) o arkadaş erkeklerin kadınlardan üstün yaratıldığına ve hep üstün olacağına inanıyor.Belirtmeden geçmeyeyim arkadaşım islama kendini fazla kaptırmıştır.).İslam aynı zamanda canlı eşitliğinede uymuyor islam diyor ki Allah dünyayı insanlar için yarattı hayvanları ve bütün canlılığı insanlar için yarattı.Bu çok bencil bir düşüncedir.Hayvanlarında insanlar kadar yaşama hakkı vardır onların zekası bizden düşük diye bu hak onların elinden alınamaz.

Şimdilik bu düşüncelerim üzerinde tartışalım isterseniz ve bu yazıda islamiyete hakaret etmediğimi düşünüyorum ama siz yinede ettiğimi düşünürseniz bu seferlik görmezden gelin çünkü tahminen sizin bakış açınızla bunların hepsi hakarettir.

simiec, üzülerek söylemek zorundayım ki, tutarsızsınız, bu zannımı lütfen kırın.

Burada sizinle, sizin anladığınızı söylediğiniz bir konu ile alakalı, yani Kur'an dan mütealalar yapacağımızı sanıyordum. Anladığınızı söylediğiniz Kur'an ı bize de anlatacaktınız. Mesajınızda yazdıklarınızın Kur'an la ilişkisi nedir bunu paylaşın bizimle...

Kur'an küfürde olanları sevmiyor, evet, sizde sevmiyorsunuz, bizde sevmiyoruz, çelişki nerede?..

Sizin kuralınız olan "bütün canlılar eşittir" savınızı savunun, ama sizin savınız diye doğru olmak zorunda mı?

İslam, Allah nazarında erkeği ve kadını eşit kılmıştır, Kur'an da sizin dediğiniz gibi bir erkek üstünlüğünden bahsetmez, sadece erkeğin kadına karşı mükellefiyetinin fazlalığı nedeniyle kadına karşı bu hizmetleri, mükellefiyetleri nedeniyle bir adım önde olmuştur.

Ben sizin bu yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile siz Kur'an dan maalesef anlamıyor, müslüman kişilerin belki kişisel belki eksik davranışlarını İslam'a mal ederek sui zanda bulunuyorsunuz... Yoksa?..

simiec

New member
Hmm ilginç bir değerlindirme olmuş ve evet haklısınızda kur'an yerine islam ile ilgili görüşlerimi yazdım haklısınız çünkü ben kur'an ile ilgili görüşlerinizi değil islamiyet ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum kur'an zaten bende var ve kur'an ile ilgili sizden pek fazla şey öğrenemem, öğrensemde işime yaramaz.Yine de daha önce yazdığım bir şeylede çelişmedim sadece siz kur'an 'dan ne anladığımı yazmamı istediniz ben islamdan ne anladığımı yazdım nedeninide açıkladım.

tahsin33

New member
simiec,
'Ateizm ise doğaüstü güçleri,
çeşitli kutsal varlıkları ve
özelliklede Tanrı'yı kabul etmez o yüzden ateizm bir din değil felsefedir.

Peki siz bu tarife katılıyormusunuz?
Acaba bu tarif yanlış olabilir diye bir istisna bile söz konusu değil öylemi?

yani ateizmin felsefesini oluşturanların konumu ateistlere göre nedir.

Üst Alt