Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Habibullah : Hz Muhammed Mustafa ( S.A.V)

rusen_alp

New member
Yani Rusen senin verdigin diger ayetlerdeki Resullerle ayni olay degilmi Simdi Resul Muhammed tövbe etmiste kabul etmemismi oluyor?Yani Resul/Resullerde insandir zaten Muhammed de bunu devamli dikte edmiyormu?
Tüm peygamberler insandı ve hepsi erkekti, hiç birisi melek değildi, zaten eğer Allah ( c.c.) melek gönderseydi O'da insan kılığında olacaktı.

Kuran-ı Kerim'de Hz. Muhammed ( s.a.v.) in tövbe edip de mi bağışlandığı yazılıdır, yoksa böyle bir istek dahi olmaksızın Allah ( c.c.) in kendiliğinden bir rahmet eseri olarak bağışladığı mı yazılıdır ?

Enver Ýstek

metin mete
56. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber'e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.

Allah'ın salat-dua etmesi müteşabihtir..

mevdudi:

"Allah'ın Peygamber'ine salat etmesi" şu anlama gelir: "Allah, Peygamber'ine karşı çok merhametlidir. Onu över, onun işlerini bereketli kılar, ismini yüceltir ve onun üzerine rahmeti indirir."

"Melekler'in salat etmesi" ise şu anlama gelir: "Onlar Peygamber'i (s.a) çok severler. Ona en yüce makamları vermesi, dininin ve şeriatinin gelişmesi ve onu yüksek derecelere ulaştırması için Allah'a dua ederler." Konunun akışından bu hususa neden değinildiği kolayca anlaşılabilir. Bu dönem, bütün İslâm düşmanlarının İslâm'ın başarısını kıskandıkları bir dönemdi. Onu lekeleyerek, onun İslâm ve Müslümanların her gün daha da güçlenmesine sebep teşkil eden ahlakî mükemmelliğine gölge düşürmeyi planlıyorlardı.Allah bu ayeti gönderdiğinde şartlar böyleydi. Bu ayetle şöyle denilmek isteniyor: "Kâfirler, münafıklar ve müşrikler, Hz. Peygamber'in görevinin başarısızlığa uğraması için ona ne kadar iftira atsalar ve gözden düşürmeye çalışsalar da, sonuçta başarısızlık ve razeletle karşılaşacaklardır. Çünkü Ben, Peygamberime karşı merhametliyim ve bütün kâinatı idare eden melekler de onun destekleyicileridirler. Onun düşmanları onu suçlayıp aşağılayarak hiçbir şey elde edemezler, çünkü Ben onun ismini yüceltiyorum ve melekler de sürekli ona saygı ve sevgi göstermektedirler.
Benim rahmet ve bereketim onunla birlikte iken ve meleklerim "Ey Alemlerin Rabbi, Muhammed'i daha yüce makamlara çıkar, onun dinini yay ve geliştir," diye gece gündüz sürekli dua ederken, onlar, fitne ve tuzaklarıyla Peygamberime hiçbir zarar veremezler."

Ebu Zerr senin verdigin en yaklasani olsa dahi söyle bir ceviri nasil olur,

Salat=Yardim

Oraya birde böyle yazarak okurmusun...

chamdali

New member
...
Kuran-ı Kerim'de Hz. Muhammed ( s.a.v.) in tövbe edip de mi bağışlandığı yazılıdır, yoksa böyle bir istek dahi olmaksızın Allah ( c.c.) in kendiliğinden bir rahmet eseri olarak bağışladığı mı yazılıdır ?

Muhammed 19: Şu halde bil; gerçekten, Allah'tan başka ilah yoktur. Hem kendi günahın, hem mü'min erkekler ve mü'min kadınlar için mağfiret dile. Allah sizin dönüp-dolaşacağınız yeri bilir, konaklama yerinizi de.

sorunuza cevap olabilir mi?

Enver Ýstek

metin mete
Rasulullah " Adem , daha çamur halindeyken ben Allah katında son peygamber idim "

( Ahmet b. Hanbel - Hakim)
Ebu Hureyre rivayet eder : Rasulullah ( s.a.v.)'e , sana peygamberlik ne zaman verildi diye soruldu : Buyur du ki " Adem ruh ve beden arasındayken "
( Tirmizi Menakıb)

Simdi buradaki yazi,Allahin sevgilisi,Musevilerin Uzeyir Allahin ogludur veya Isevilerin Isa Tanrinin ogludur demesi arasindaki fark nedir?Hatta bu senin dedigin yaziyi degisik versyonuyla Hiristiyanlarda mevcutken...

Enver Ýstek

metin mete
Tüm peygamberler insandı ve hepsi erkekti, hiç birisi melek değildi, zaten eğer Allah ( c.c.) melek gönderseydi O'da insan kılığında olacaktı.

Iste senin Kitabullah anlayisin,anlasilmaz olunca kutsalin yönü degisiyor kardesim.Daha öncede yazdim;Kitabullah yani Kuran yani Furkan her türlü eksik,yanlis,anlasilmazdan muaftir.Yeterki anlamak iste gerisi Alemlerin Rabbinden sana bahsedilir diyor Nur olan Ayetler.

Tövbe konusunu Chamdali verdigi icin tekrarlamiyorum..

" Temel bilinç: Kişinin Kuranın dışında dini otorite belirlememesidir. Bu temel verilirse kişinin eylemleri de bu temel üzeride yerini bulur."

rusen_alp

New member
bakin yine takiliyorsun,Tabiki Resul/Resullere itaat sarttir.Ve dahi bizimde gayemiz budur.Ama sen gelip Resullügün disindakine dayarsan isin rengi degisir.Furkanda devamli uydugu seyin Vahy oldugunu söyleyen bir Resule sen simdi ikinci bir görev veriyorsun ve o Resul bu görevi yanlis yapnis durumuna geliyor.Yani Hadisleri kayt altina almadigi icin.

Bir ramazan günü Fahr-i Kainat ( s.a.v.) , Hazret-i Ali ( r.a.)'a " Şuradan biraz meyve getir de yiyelim " buyurur, " Peki Ya , Rasulullah " dedi ve getirdi Hazret-i Ali (r.a.). Meyveleri soymakta iken Hazret-i Ebubekir geldi " Ya Rasulullah ne oluyor Ramazan değil miydi ?" , " Aaa, tamam tamam " dedi Efendimiz, " Kaldırıver sonra getirirsin...".akşamdan sonra bu işin sohbeti yapıldı " Ali niye meyve getir dediğimde Ramazan değil mi Ya Rasulullah diye sormadın ? " diye sorunca Fahri Kainat ( s.a.v.) : " Sormam Ya Rasulullah , sen ramazan dedin, eyvallah, meyve getir dedin, ona da eyvallah. Benim sorma vazifem değil, Ne desen ben dinlerim " diye cevap verdi Hz. Ali ( r.a.).
Bu kez Rasulullah , Hz. Ebubekir ( r.a.)'a döndü ve sordu " Sen niçin bugün Ramazan değil mi diye sordun ?" ,
Hz. Ebubekir ( r.a.) " Ya Rasulullah sizden öğrendik Ramazan'da oruçlu olunacağını.Acaba öğrendiğimizde mi bir yanlışlık var, emir mi değişti, tereddütümden sordum " diye cevap verir.

Rasulullah'ı gereği gibi hürmet edebilmek için, şu mübarekleri iyi bilmek gerekiyor, zira bu mübarekleri tanımadan bir şeyler eksik kalır

Enver Ýstek

metin mete
Bir ramazan günü Fahr-i Kainat ( s.a.v.) , Hazret-i Ali ( r.a.)'a " Şuradan biraz meyve getir de yiyelim " buyurur, " Peki Ya , Rasulullah " dedi ve getirdi Hazret-i Ali (r.a.). Meyveleri soymakta iken Hazret-i Ebubekir geldi " Ya Rasulullah ne oluyor Ramazan değil miydi ?" , " Aaa, tamam tamam " dedi Efendimiz, " Kaldırıver sonra getirirsin...".akşamdan sonra bu işin sohbeti yapıldı " Ali niye meyve getir dediğimde Ramazan değil mi Ya Rasulullah diye sormadın ? " diye sorunca Fahri Kainat ( s.a.v.) : " Sormam Ya Rasulullah , sen ramazan dedin, eyvallah, meyve getir dedin, ona da eyvallah. Benim sorma vazifem değil, Ne desen ben dinlerim " diye cevap verdi Hz. Ali ( r.a.).
Bu kez Rasulullah , Hz. Ebubekir ( r.a.)'a döndü ve sordu " Sen niçin bugün Ramazan değil mi diye sordun ?" ,
Hz. Ebubekir ( r.a.) " Ya Rasulullah sizden öğrendik Ramazan'da oruçlu olunacağını.Acaba öğrendiğimizde mi bir yanlışlık var, emir mi değişti, tereddütümden sordum " diye cevap verir.

Rasulullah'ı gereği gibi hürmet edebilmek için, şu mübarekleri iyi bilmek gerekiyor, zira bu mübarekleri tanımadan bir şeyler eksik kalır

Ya kardesim su verdigine baksana?Alemlere Rahmet olan Resule ne bicim bir hükümle Orucu unutmakla itham ediyorsunuz?Yazik size?Yani Resul unuttu Digerleri ya bugün Ramazan degilmi diye sordu öylemi?Yazik Yazik..Resule yapilan en büyük iftiralari rahmetmis gibi dayiyorsunuz ya,Havaleniz Alemlerin Rabbinedir...Ya bosuna Resul dememis;

Rabbim benim halkim Kurani terk etti..

rusen_alp

New member
Simdi buradaki yazi,Allahin sevgilisi,Musevilerin Uzeyir Allahin ogludur veya Isevilerin Isa Tanrinin ogludur demesi arasindaki fark nedir?Hatta bu senin dedigin yaziyi degisik versyonuyla Hiristiyanlarda mevcutken...

Fark şu ki, birisi sapıklık, birisi ise hakikattır....
birisini insanlar uydurmuş, diğeri ise hakikattır.
İnsanlar da ikiye ayrılır, Hakikatı örtbas edenler ve Hakikat üzere diye....
Bu böyle gelmiş , böyle gitmiştir.
Unutulmaması gerekiyor ki " Cemal olan güzelliğini görmek ister" ,Allah ( c.c.) gizli bir hazineydi , bilinmek istedi, insan tek bir şey için yaratıldı ,O da Allah'a kulluk etmektir.Her insanın hayat içerisinde bir şeyler yapar, fakat hiç kimse Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v.) gibi olamaz....

rusen_alp

New member
Iste senin Kitabullah anlayisin,anlasilmaz olunca kutsalin yönü degisiyor kardesim.Daha öncede yazdim;Kitabullah yani Kuran yani Furkan her türlü eksik,yanlis,anlasilmazdan muaftir.Yeterki anlamak iste gerisi Alemlerin Rabbinden sana bahsedilir diyor Nur olan Ayetler.

Tövbe konusunu Chamdali verdigi icin tekrarlamiyorum..

" Temel bilinç: Kişinin Kuranın dışında dini otorite belirlememesidir. Bu temel verilirse kişinin eylemleri de bu temel üzeride yerini bulur."

Kuran bize bir rahmettir, Hz. Muhammed ( s.a.v.) de alemlere bir rahmet olarak gönderilmiştir, Hz. Peygamber ( s.a.v.) demek ,Kuran demek değildir, öyle olsaydı elçilere gerek olmazdı, Allah ( c.c.9 bu şekilde elçiler göndermiştir ki , insanlara örnek alsın, ayrıca her peygambere kitap da gönderilmemiştir, peki kitap gönderilmeyen kavimler, o peygamber vefat edince , bize kitap gelmedi diye eski sapıklıklarına dönmesi mi gerekiyor...!

Enver Ýstek

metin mete
Unutulmaması gerekiyor ki " Cemal olan güzelliğini görmek ister" ,Allah ( c.c.) gizli bir hazineydi , bilinmek istedi, insan tek bir şey için yaratıldı ,O da Allah'a kulluk etmektir.Her insanın hayat içerisinde bir şeyler yapar, fakat hiç kimse Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v.) gibi olamaz....

Delilsiz asmayalim daha öncede söyledim.Mutlaka delil yaz Hangi ayet...?

rusen_alp

New member
Ya kardesim su verdigine baksana?Alemlere Rahmet olan Resule ne bicim bir hükümle Orucu unutmakla itham ediyorsunuz?Yazik size?Yani Resul unuttu Digerleri ya bugün Ramazan degilmi diye sordu öylemi?Yazik Yazik..Resule yapilan en büyük iftiralari rahmetmis gibi dayiyorsunuz ya,Havaleniz Alemlerin Rabbinedir...Ya bosuna Resul dememis;

Rabbim benim halkim Kurani terk etti..

Ben Peygamberimde bir örnek ararım, O'nda güzellik ararım...
"O alemlere rahmet olarak gönderilmiştir"
O'nun kişiliğini, hayatını inkar etmek Kuran'ı inkar etmek demektir.

Enver Ýstek

metin mete
Kuran bize bir rahmettir, Hz. Muhammed ( s.a.v.) de alemlere bir rahmet olarak gönderilmiştir, Hz. Peygamber ( s.a.v.) demek ,Kuran demek değildir, öyle olsaydı elçilere gerek olmazdı, Allah ( c.c.9 bu şekilde elçiler göndermiştir ki , insanlara örnek alsın, ayrıca her peygambere kitap da gönderilmemiştir, peki kitap gönderilmeyen kavimler, o peygamber vefat edince , bize kitap gelmedi diye eski sapıklıklarına dönmesi mi gerekiyor...!

Ama onu en iyi yasayan Resuldü degilmi Rusen?Dönmedilerde Neden tekrar Resul gönderildi?Gelenlerinki dahi tahrip edilmedimi?Cünki aradaki fark Bu Furkan Korunmus garanti edilmis hemde Alemlerin Rabbi tarafindan.

Enver Ýstek

metin mete
Ben Peygamberimde bir örnek ararım, O'nda güzellik ararım...
"O alemlere rahmet olarak gönderilmiştir"
O'nun kişiliğini, hayatını inkar etmek Kuran'ı inkar etmek demektir.

Yani simdi sen diyorsunki Resul unuttu ve digerleri hatirlatti öylemi?Onun hayatini inkar eden Kafirdir.Hepsi en güzel sekilde korunmus kitabtadir...Bu verdigin örnekte güzellik neresinde?Onu unutmakla itham etmiyormu?

Enver Ýstek

metin mete

Hala ayet numarasini bekliyorum Rusen...

Enver Ýstek

metin mete
Evet işte kendiniz verdiğiniz cevabı, O'nu en güzel yaşayan elbette Rasulullah'dı...
neyi tartışıyoruz ki o zaman...
En iyi yaşayan O ise mutlaka , O'nun ne dediğini , ne yaptığını bilmeli ve O'na göre hareket etmeliyiz...

Iste aramizdaki fark?Ben Allaha cagiran Muhammedi Yine Allahin kitabinda buluyorum(ona hic iftira kondurmadan)sen ise Kitabin disindaki lerle bulmaya calisiyorsun.Yazdiklarinda iftira var sen görmek istemiyorsun.Tabiki yine onu tenzih ediyorum.

rusen_alp

New member
Yani simdi sen diyorsunki Resul unuttu ve digerleri hatirlatti öylemi?Onun hayatini inkar eden Kafirdir.Hepsi en güzel sekilde korunmus kitabtadir...Bu verdigin örnekte güzellik neresinde?Onu unutmakla itham etmiyormu?
Yani siz zu-i zanda bulundunuz şimdi, ben orada Hz. Ali ve Hz. Ebubekir'in gösterdiği çok güzel bir davranışa dikkat çekmek istedim, Peygamberim ( s.a.v.)'in niçin soyduğunu bilemem, belki bir başkası için soyuyordu.

Gümüşhanevi Cami'ül Mütün 'da şöyle der ;
Peygamberler hakkında vacip olan şeyler : Sıdk, emanet, fetanet, ismet, nezahat, tebliğ, hıfz 'dır
Bunların zıddı olan şeyler ise muhaldır

Peygamberler hakkında caiz olan şeyler ise : Hastalık , yemek , içmek, bunların içap ettirdiği haller, nikah, alış veriş, meşru ticaret, binmek, yolculuk yapmak ve savaşmak gibi onların mertebelerine noksanlık getirmeyen beşeri hallerdir.
Onlara musibet, değişme, acı . hastalık , soğuk,sıcak , açlık , susuzluk isabet edebilir, öfke sıkıntı, yorgunluk, zayıflık ve ihtiyarlamak gibi hallere de maruz kabalirler.Onlara zehir ve sihir de tesir edebilir.

Üst Alt