Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Habibullah : Hz Muhammed Mustafa ( S.A.V)

Ebu Zerr

New member
ne anlamsiz bir yorum diyorum,Alemlerin Rabbi arabca Dogrular derken siz arabcadaki dogruyu Sadik,Türkcedeki dogruyu arabcaya nasil ceviriyorsunuz diye düsünmeden kendimi alamadim?O zaman söyle diyebilirmiyiz;Arabca/Türkce karma bir dil ve Arabcadaki Sadik türkceye cevrildigi zaman Evliya ama arabcada dogrular olarak algilanir,Arabca sadik Türkceye dogrular olarak cevrilmez?Kafami karistirdi?Simdi Arablarda sadiklar herhali güzarda anlam itibari ile dogrular cünki arablarin dogrulari hep sadiktir yani bir nevi evliyadir ama türklerde veya diger irklarda her dogru sadik degildir...Amma kartirdin isin icinden bunun icin cikilmiyor her halde????

HER DOĞRU SADIK DEĞİLDİR...
ayet sadıklarla beraber olun diyor...
tevbe 119'un siyak ve sibağına bakarsanız ne dediğimi anlarsınız...

üç kişi yaptığının doğru olduğunu düşünüyordu, ancak sadık olmadığı anlaşıldı...ayet o üç kişiye sadıklarla beraber olun diyor...
sadıklarla beraber olun, doğrularla beraber olun demektir...
ancak her doğrunun sadık olmayacağı da aşikardır...
doğru görecelidir, sadakat hakikatin tecellisidir...
doğrular geride kalır, sadıklar ileridedir...

Enver Ýstek

metin mete
HER DOĞRU SADIK DEĞİLDİR...
ayet sadıklarla beraber olun diyor...
tevbe 119'un siyak ve sibağına bakarsanız ne dediğimi anlarsınız...

üç kişi yaptığının doğru olduğunu düşünüyordu, ancak sadık olmadığı anlaşıldı...ayet o üç kişiye sadıklarla beraber olun diyor...
sadıklarla beraber olun, doğrularla beraber olun demektir...
ancak her doğrunun sadık olmayacağı da aşikardır...
doğru görecelidir, sadakat hakikatin tecellisidir...
doğrular geride kalır, sadıklar ileridedir...

Sayin kardesim Türkcesi dogru olanlar her dogru kabul edilen dogru olmaya bilir ama siz kalkip birini payeli gösterip Sadiklar(Dogrular) diyorsunuz Digerini getirip Türkce dogrular diyorsunuz.Benim itirazim bu ya hepsine dogru türkce payesiz Dogrular veya her ikisinede arabca Sadiklar deyin...Buradaki sizin mantiginizla bakarsak durum vahim;Bakin Dogrular(Sadiklar)bunun birini arabca birini türkce kullanilmaz,Ya dogrulardir ya sadiklardir arabca.Simdi senin meramin;Her dogru dogru degildir(Her sadik sadik degildir)Böyle kullanirsaniz zaten ayet tam anlasilir ama yok illaki icine bir üst ast koymak zorundasiniz...Yok dogrular geride sadiklar ileride bunun anlami ne?Sadiklar geride sadiklar ileride veya Dogrular geride dogrular ileride ya lütfen kullandiginiz kelimenin anlamini bilerek baska anlamlar vermeden kullanin.Yada susun...

rusen_alp

New member
Önce sizle baslayalim bu rivayet degilki yapilisi tamamen tarihi bir olay..Rivayet gelse idi zaten bunu yazmazdim degilmi?Neredeyse bütün tarih kitablarinda yazar bu siyasi oyun...

Dalga mı geçiyorsun yoksa adam mı seçiyorsun???
Tarih dediğin ne ki, rivayetler bilimi...kim yazmış bunu Ahmet yazmış Mehmet yazmış, güvenilirliği var mı, işte şöyle böyle...İnanın tarihe şu en zayıf hadis kadar güvenmiyorum .... Neden ? Zira birisini tarih adına yazmışlar, diğeri ise mümin ve müslümanlar Peygamberimizin söylediği sözleri kendisinden sonra gelen nesillerin de bilmesi için kendisinden sonra gelen nesle miras bırakmışlar, kim yapmış bunu sahabiler yapmışlar, Tabiin yapmış, tebiüt tabiin yapmış, velhasıl kelam muhaddisler tarihçilerden kıyaslanamayacak ölçüde daha güvenlidir.
Hem siz söyler misiniz, ne farkınız var sizin Mekke müşriklerinden ? Siz de mescid-i aksa olduğuna inanmıyorsunuz, onlar da inanmadı zamanında, sizin kimliğinizde müslüman yazıyor, onların zamanında kimlik gibi ayrıntılar detaylar da yokmuş, şahsen ben bir fark göremiyorum,Ne alakası var o dediğiniz yer de neresi bir söyleyin Allah aşkına.....bunun mescid-i aksa olduğu sabittir.
Sizin şu ibretlik haliniz bana carbon elementini hatırlatıyor, zira bu element elması da oluşturduğu gibi kömürü de oluşturur, siz de Hak yolundan sapmışsınız, ümmet sizin saptığınızda ittifak etmiş, hala savunuyorsunuz, ne diyelim hidayet bizrden değil

Enver Ýstek

metin mete
Dalga mı geçiyorsun yoksa adam mı seçiyorsun???
Tarih dediğin ne ki, rivayetler bilimi...kim yazmış bunu Ahmet yazmış Mehmet yazmış, güvenilirliği var mı, işte şöyle böyle...İnanın tarihe şu en zayıf hadis kadar güvenmiyorum .... Neden ? Zira birisini tarih adına yazmışlar, diğeri ise mümin ve müslümanlar Peygamberimizin söylediği sözleri kendisinden sonra gelen nesillerin de bilmesi için kendisinden sonra gelen nesle miras bırakmışlar, kim yapmış bunu sahabiler yapmışlar, Tabiin yapmış, tebiüt tabiin yapmış, velhasıl kelam muhaddisler tarihçilerden kıyaslanamayacak ölçüde daha güvenlidir.
Hem siz söyler misiniz, ne farkınız var sizin Mekke müşriklerinden ? Siz de mescid-i aksa olduğuna inanmıyorsunuz, onlar da inanmadı zamanında, sizin kimliğinizde müslüman yazıyor, onların zamanında kimlik gibi ayrıntılar detaylar da yokmuş, şahsen ben bir fark göremiyorum,Ne alakası var o dediğiniz yer de neresi bir söyleyin Allah aşkına.....bunun mescid-i aksa olduğu sabittir.
Sizin şu ibretlik haliniz bana carbon elementini hatırlatıyor, zira bu element elması da oluşturduğu gibi kömürü de oluşturur, siz de Hak yolundan sapmışsınız, ümmet sizin saptığınızda ittifak etmiş, hala savunuyorsunuz, ne diyelim hidayet bizrden değil

Dogru Ahmet yazar Mehmet yazar ama arsivlidir.Yani Rivayet olarak degil o döneme ait arsivlerden cikar bunlar ama senin rivayetlerin nereden geldigi belli degil filanca oglu filancadan filancaya ondan filan filana olmuyor Resen bey olmuyor...Tesekkür ederim sapiklikla sucladigin icin...Beni oldukca rahatlattin....Arkandakine bakmadan bendeki tozun gölgesini iyi gördün...

rusen_alp

New member
Dogru Ahmet yazar Mehmet yazar ama arsivlidir.Yani Rivayet olarak degil o döneme ait arsivlerden cikar bunlar ama senin rivayetlerin nereden geldigi belli degil filanca oglu filancadan filancaya ondan filan filana olmuyor Resen bey olmuyor...Tesekkür ederim sapiklikla sucladigin icin...Beni oldukca rahatlattin....Arkandakine bakmadan bendeki tozun gölgesini iyi gördün...

Öyleyse şunu ekliyeyim sizin fikirleriniz de bir gün arşivlik olacak, zira Hak gelince batıl zail olun, her t ürlü batıl fikir arşivlenmiştir, arşvivde çürümüştür, arşivlik bilgi ne demek hiç kullanılmıyor, artık zamanı geçmiş, miadı dolmuş , demek, işte sizin şu fikirlerinizde bir gün arşivlik olacak.
Ama unutmayın ki Nur-u Muhammediye hiç bir zaman arşivlik olmaz.

Enver Ýstek

metin mete
Öyleyse şunu ekliyeyim sizin fikirleriniz de bir gün arşivlik olacak, zira Hak gelince batıl zail olun, her t ürlü batıl fikir arşivlenmiştir, arşvivde çürümüştür, arşivlik bilgi ne demek hiç kullanılmıyor, artık zamanı geçmiş, miadı dolmuş , demek, işte sizin şu fikirlerinizde bir gün arşivlik olacak.
Ama unutmayın ki Nur-u Muhammediye hiç bir zaman arşivlik olmaz.

Zaten öyle devam ediyor simdilik,Hak gelecek zail olacak kendiliginden cikar ortaya..Bos ver sen yoluna bak..Ama insana ben mi gösterecegimki?

hüdai

New member
Allahu tealanın Wedud esması var malum.
bu esmanın zuhuru,üsve-i hasene olarak takdim ettiği insanda ,zirve olarak ortaya çıkarsa buna şaşmak mı lazım.

sinang

New member
Her kemalat bilcümle hep O sav. zattadır,
her zatı kamil,sahibi şeriatı Muhammed Mustafa,yı
iz iz takip etmekle dosdoğru yolda olmuşlardır.

sinang

New member
Değerli kardeşlerimiz Evet ne güzel son peygamber Allah cc habibim hitabına mazhar Muhammed mustafa sav. ümmeti olarak şereflenmişiz,ne mutlu.Bizim O sav. örnekliğine ihtiyacımız var,tüm beşerinde öyle ..Bu da O SAV.İNSAN olarak komşuluğu,nasıldı,hayvanlara nasıl davranırdı,doğaya olan duyarlılığı neydi,kulluğu nasıl yapar ve tanımlardı bize günümüzün ferdi ve içtimai sorunlarına çözümleri nelerdi bunlar yani tüm bir hayatı sünneti seniyesi çok mühimdir,diye düşününüyoruz.

Üst Alt