Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinler arası diyalog

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
"Bana diyalogda ters birsey gördügünüzü gösterin(video yada katildiysaniz)

olan birseyden söyleyin" alptraum

Ters giden şey şu, daha sizin fikirlerinizi kabul etmiyoruz, diye bize bunca hırsla saldırırken, Allah(c.c)'ın gönderdiği hak dini din olarak kabul etmeyen, O'nun gönderdiği Peygamberin risaleti kabul etmeyen, O'nun belirlediği haramı haram, helali helal kabul etmeyen ve Allah'ın dinine ve peygamber(s.a.v) efendimizin getirdiği hayat sisteminin yayılmasına yardımcı olmayanlara, hatta onu ortadan kaldırıp yerine beşeri sistemlerin getirilmesi için İslam topraklarına saldıranlara karşı ise, sağduyu ve hoşgörü adına ses çıkarmıyorsunuz....
HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ? GAYRI MÜSLİM KÜFÜRÜ İÇİN ÖLDÜRÜLMEZKEN , DİNİNDEN DÖNENİN NEDEN KATLİ VACİPTİR? BİZE GAYRI MÜSLİMDEN ZARAR GELMEZ YAPICAĞI HER KÖTÜLÜK DİNİNE YORULUR ONUN İÇİN ONU HOŞGÖRÜYORUZ RESULULLAHIN DEDİĞİ GİBİ ONLAR BİLMİYOR YA RABBİ BİLSELERDİ YAPMAZDI DİYORUZ...PEKİ KARDEŞLERİMİZE NEDEN DAHA KURALCI YAKLAŞIYORUZ ÇÜNKÜ YAPICAKLARI YANLIŞ HEPİMİZİN DAHİL OLDUĞU İNANCIMIZA ZARAR VERİCEĞİNDEN UYARIRIZ TIPKI RESULULLAHIN CAMİDE HALKA İŞTİRAK ETMEYEN İNANAN İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZ MİSALİ...

Ben Bediüzzamanın İslam toprakları işgal altındayken uyguladığı tavrı size gönderirken bile, hayır siz bediüzzamanı bizim anladığımız gibi anlayacaksınız diyorsunuz, diyaloğu sizin anladığınız manada anlamadık diye küfre varan bir cehaletle kıyaslayıp itham ediyorsunuz. İşte bu hoşgörüsüzlüğünüz bile ters giden birşeylerin olduğuna delildir varın gerisini siz düşünün.

Selam hidayete tabi olanlara olsun...

HERKES DİLEDİĞİNİ ANLAMAKTA ÖZGÜR GÜNÜMÜZDA ALLAHIN KELAMINI DAHİ İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLAYANLAR OLDUĞU GİBİ VELİLERİN SÖZÜNÜDA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLAYANLAR OLMUŞTUR . KİMİNE DELİ DEMİŞTİR İNSANLAR KİMİNİDE KATİLİ OLMUŞTUR... BENCE KURANI KERİMDE DENİLDİĞİ GİBİ ZİKİR EHLİNE SORUN ÖĞÜDÜNE BAKLIRSA SORUN KALMICAK.. YETERKİ HER KAFANA BİR SES ÇIKMASIN... SİZ ŞARTLAMIŞSINIZ İLLADA KÜFRE GİRENLE AYNI KEFEYE GİRMEK İÇİN ÇABA SARFEDİYORSUNUZ BEN BİR DEĞİLSİNİZ DİYORUM SİZ İLLA BENİ OARAYA SOK DERCESİNE SUİZAN YAPIYORSUNUZ MÜMİN ODURKİ BEN ONU KASTETMİŞ OLSAM DAHİ HUSNÜ ZAN İLE KARDEŞİMİZİ KASTI İKİ KESİMİN AHİRİ DEĞİL OLAYLARA BAKIŞ AÇISINDAKİ HATADIR, SİZE ŞU BENZETMEYİ YAPSAYIM DESEYDİMKİ DİYALOGĞUN MANASINI BİLMEDEN HAKİKATİNİ GÖRMEDEN AHKAM KESENLERİN İŞİ , MUSA A.S. , HIZIR A.S. İLE ARKADAŞLIĞINDA ZAHİRE HÜKÜM VERMESİ GİBİDİR. ŞİMDİ DE KENDİNİZİ HZ MUSA İLE BİRMİ TUTUCAKSINIZ. şimdi estağfirullah beni peygamber yapamazsın dicekmisiniz? OLAYIN HAKİKATLERİNDEN NE KADAR UZAKTAYIZ GÖRDÜNÜZMÜ BİR CÜMLEYE TAKILDINIZ İÇİNDEKİ MANADAN YOKSUN KALDINIZ TIPKI DİYALOĞA TAKILIP İÇİNDEKİ SIRDAN UZAK KALMANIZ GİBİ... RABBİM CÜMLEMİZE İLMİ LEDUNU NASİP ETSİN.. İNŞALLAH ULEMA-I RASİHİNDEN OLURUZDA AKILLARIMIZDA SORU KALMAZ..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
@hakka davet

Beni diyalog önderi olarak örnek alma o ilme bilgiye erismek nasip olmadi ben burda birsey dedim diye diyalogu yargilayacaksan kendin bilirsin

Burasi forum ve burda normal sekillerde tartisilir

Biz Kuran ve Sünnet disinda hareket edilmedigini ispatladik etmek gibi bir zorunlulugu yok kimsenin
ama ben su videoyu izledigimde bana daha cok ASK geliyor

eminim benimle ayni fikirleri paylasan kardeslerimde ayni duygulari hissdecektir

herseyi bu mektup anlatiyor

iyi seyirler

the okuz

New member
doğrudan bir bağlantı kuramadım alptraum kardeş bu vidyoyla ve diyalog arasında. tamam ehl-i kitapla diyalog yapalım hatta herkesle yapalım, ama şu içimizdeki bölünme varken dışa açılmak zararlı değil mi? yani ırak'ta günde ortalama 50 insan ölürken, bu sitede bile bazı kötü niyetli insanlar şii-sünni kavgası çıkarırken dışa bu kadar kolay açılamayız.

__BODOM

New member
"Bana diyalogda ters birsey gördügünüzü gösterin(video yada katildiysaniz)

olan birseyden söyleyin" alptraum

Ters giden şey şu, daha sizin fikirlerinizi kabul etmiyoruz, diye bize bunca hırsla saldırırken, Allah(c.c)'ın gönderdiği hak dini din olarak kabul etmeyen, O'nun gönderdiği Peygamberin risaleti kabul etmeyen, O'nun belirlediği haramı haram, helali helal kabul etmeyen ve Allah'ın dinine ve peygamber(s.a.v) efendimizin getirdiği hayat sisteminin yayılmasına yardımcı olmayanlara, hatta onu ortadan kaldırıp yerine beşeri sistemlerin getirilmesi için İslam topraklarına saldıranlara karşı ise, sağduyu ve hoşgörü adına ses çıkarmıyorsunuz.

dikkat edilmesi gereken durum bu zaten birde bu diyalog olayına itiraz hristiyandan veya yahudiden değil müslümanlardan gelmekte. Dinler arası diyalog hakkında ki bazı yorumlar ve tespitler varken kimimizin bundan uzak durması normal ayrıca dininden dönenin katli vacip olduğu Kuranın neresinde var
YUNUS 108 De ki: "Ey insanlar! Şu bir gerçek ki hak size Rabbinizden gelmiştir. Artık doğruya yönelen kendi benliği için yönelir; sapan da kendi benliği aleyhine sapar. Ben sizin üzerinize vekil değilim."

abrec

New member
HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ? GAYRI MÜSLİM KÜFÜRÜ İÇİN ÖLDÜRÜLMEZKEN , DİNİNDEN DÖNENİN NEDEN KATLİ VACİPTİR? BİZE GAYRI MÜSLİMDEN ZARAR GELMEZ YAPICAĞI HER KÖTÜLÜK DİNİNE YORULUR ONUN İÇİN ONU HOŞGÖRÜYORUZ RESULULLAHIN DEDİĞİ GİBİ ONLAR BİLMİYOR YA RABBİ BİLSELERDİ YAPMAZDI DİYORUZ...PEKİ KARDEŞLERİMİZE NEDEN DAHA KURALCI YAKLAŞIYORUZ ÇÜNKÜ YAPICAKLARI YANLIŞ HEPİMİZİN DAHİL OLDUĞU İNANCIMIZA ZARAR VERİCEĞİNDEN UYARIRIZ TIPKI RESULULLAHIN CAMİDE HALKA İŞTİRAK ETMEYEN İNANAN İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZ MİSALİ...

HERKES DİLEDİĞİNİ ANLAMAKTA ÖZGÜR GÜNÜMÜZDA ALLAHIN KELAMINI DAHİ İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLAYANLAR OLDUĞU GİBİ VELİLERİN SÖZÜNÜDA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLAYANLAR OLMUŞTUR . KİMİNE DELİ DEMİŞTİR İNSANLAR KİMİNİDE KATİLİ OLMUŞTUR... BENCE KURANI KERİMDE DENİLDİĞİ GİBİ ZİKİR EHLİNE SORUN ÖĞÜDÜNE BAKLIRSA SORUN KALMICAK.. YETERKİ HER KAFANA BİR SES ÇIKMASIN... SİZ ŞARTLAMIŞSINIZ İLLADA KÜFRE GİRENLE AYNI KEFEYE GİRMEK İÇİN ÇABA SARFEDİYORSUNUZ BEN BİR DEĞİLSİNİZ DİYORUM SİZ İLLA BENİ OARAYA SOK DERCESİNE SUİZAN YAPIYORSUNUZ MÜMİN ODURKİ BEN ONU KASTETMİŞ OLSAM DAHİ HUSNÜ ZAN İLE KARDEŞİMİZİ KASTI İKİ KESİMİN AHİRİ DEĞİL OLAYLARA BAKIŞ AÇISINDAKİ HATADIR, SİZE ŞU BENZETMEYİ YAPSAYIM DESEYDİMKİ DİYALOGĞUN MANASINI BİLMEDEN HAKİKATİNİ GÖRMEDEN AHKAM KESENLERİN İŞİ , MUSA A.S. , HIZIR A.S. İLE ARKADAŞLIĞINDA ZAHİRE HÜKÜM VERMESİ GİBİDİR. ŞİMDİ DE KENDİNİZİ HZ MUSA İLE BİRMİ TUTUCAKSINIZ. şimdi estağfirullah beni peygamber yapamazsın dicekmisiniz? OLAYIN HAKİKATLERİNDEN NE KADAR UZAKTAYIZ GÖRDÜNÜZMÜ BİR CÜMLEYE TAKILDINIZ İÇİNDEKİ MANADAN YOKSUN KALDINIZ TIPKI DİYALOĞA TAKILIP İÇİNDEKİ SIRDAN UZAK KALMANIZ GİBİ... RABBİM CÜMLEMİZE İLMİ LEDUNU NASİP ETSİN.. İNŞALLAH ULEMA-I RASİHİNDEN OLURUZDA AKILLARIMIZDA SORU KALMAZ..

yani seyfullah sana hayretle bakmakdan kendimi alamıyorum kusura bakma kardeşim ama böyle bir mantık kabul edilemez.
bikere şu islami hükümlerden kendi mantığımızla yorum yapıp üzerine kendimizi haklı çıkarma işinden bir vazgeçin.islamda dinden dönenin katli vacip olması ile senin savunduğun şey arasında hiçbir alaka yoktur. arabistanda içki içtiği için kırbaçlanan müslümanlara haketmiş gözüyle bakıp avrupanın ortasında ***s partileri düzenliyenlere merhamet gözüylemi bakalım.bunumu istiyorsunuz.
ya bı dinlerin kardeşliği muhabbetlerinin başlamasının nedeni amerikanın ve israilin müslümanlara daha sempatik gösterilmesi istenmesidir.çünkü amerika ve israil ortadoğuyu yakıp yıkıyor zor durumda kaldıkları için böyle geyiklerle amerika ve israili müslümanlara sempatik göstermeye çalışıyor.
işte bir takım adamlar çıkıyor islam adına konuşuyor (sözüm ona) ne bushun ne israilin yaptığı katliamlara ses çıkarmıyor ama ortalarda bile gözükmeyen ladine nefretlerini sunuyor hizbullaha nefretlerini sunuyor.ama bush ve israil askerlerine merhamet ile bakmasını istiyor.
ama o kadar cahil bir toplumuz ki din adamı denilen bazı adamlara öylesine inanıyor ve ALLAHın kurallarını o kadar bilmiyoruz ki.deseler içki içebilirsinizz hafta sonları diye birçok müslüman içer.hoca öyle dedi derler.bu din niye geldi insanlar ALLAH yolundan gitsinler diye baldırı çıplaklara inanmasınlar diye.ama kanımızda var herhalde insanoğlu olarak birinin peşinden gitmek.doğru yada yanlış olduğuna bakmadan.kahrolsun busha ve israile yada amerikaya nalet olsun diyemiyenler.

hakka davet

New member
"HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ? GAYRI MÜSLİM KÜFÜRÜ İÇİN ÖLDÜRÜLMEZKEN" "seyfullah putkıran"dan alıntı.

"Fitne kalmayıp, din de Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Vaz geçerlerse, artık zalimlerden başkasına düşmanlık yoktur."Bakara, 193.ayet

"Kitab verilmiş olanlardan; Allah'a da, ahiret gününe de inanmayan, Allah ve peygamberinin haram kıldığını haram saymayan ve hak din edinmeyenlerle -boyun eğip kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın." tevbe, 29.ayet

"Ey peygamber; kafirler ve münafıklar ile cihad et ve onlara karşı çetin ol. Onların varacakları yer, cehennemdir ve o, ne kötü dönüş yeridir." tevbe sur, 73.ayet

"Ey iman edenler; içinizden her kim, dininden dönerse; Allah'ın sevdiği ve onların da O'nu sevdikleri, mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı zorlu bir kavim getirir. Allah yolunda cihad ederler, hiç bir yerenin yermesinden korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur. O'nu dilediğine verir. Allah; Vasi'dir, Alim'dir.

Sizin dostunuz yalnız Allah, O'nun Rasulü ve namaz kılan, zekat veren, rüku edenlerdir.

Her kim ki Allah'ı, peygamberini ve mü'minleri dost edinirse; muhakkak ki galig gelecek olanlar Allah'ın taraftarlarıdır." Maide 54,55,56.ayetler

"Öyleyse sen, kafirlere uyma ve onlara karşı olanca gücünle cihad et." Furkan, 52.ayet

"Haram aylar çıkınca; artık müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün." tevbe,5.ayet

İbn-i Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

"Ben, insanlar Allah'tan başka ilâhın olmadığına, Muhammed'in de Allah'ın elçisi olduğuna şehâdet edinceye, namaz kılıncaya, zekât verinceye kadar onlarla savaş etmekle emrolundum. Bunları yaptılar mı, kanlarını, mallarını bana karşı korumuş (emniyet altına almış) olurlar. İslâm'ın hakkı hâriç. Artık (samimi olup olmadıklarına dair) durumları Allah'a kalmıştır." Buhârî, İmân 17; Müslim, İman 36

kıtal manasınada cihadı gayri müslimleri öldürmeden gerçekleşeceğini düşünüyormusunuz?

"HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?" "DİNİNDEN DÖNENİN NEDEN KATLİ VACİPTİR?" "seyfullah putkıran"dan alıntı.

İrtidatla alakalı iki mühim mesele vardır:

Birincisi;
Dar-ı İslam da, kişiyi irtidata ve küfre sevk eden, söz, fiil ve inançların neler olduğunu tebliğ etmek ve halkı bu gibi, söz, fiil ve inançlardan muhafaza etmek ulemanın vazifesidir. Bir kimse küfrü gerektiren bir söz söylese veya küfrü mucip bir fiil işlese veyahut küfre sebep olan bir inanca sahip olsa, Ülema-i İslam, bu kimseyi ikaz sadetinde, “Senin bu sözün veya bu fiilin veyahut bu inancın küfrü mucipir.” Diyebilir ve demelidir. “Bu kimse bu sözünden veya fiilinden veyahut ta inancından dolayı şu anda kafir oldu” diyebiliriz ve demeliyiz.
Böyle bir kimsenin hemen irtidatına hükmetmek ona mürtet damgası vurmak manası yoktur. Belki bu cümle hem o kimseyi hem de onun gibi düşünenleri küfürden kurtarmak için onlara yapılan tebliğdir. Hem de Ümmet-i Muhammed-i böyle bir küfre düşmemeleri için yapılan bir ikazdır.

İkincisi;
Dar-ı İslam da, küfrü gerektiren söz, fiil ve inanca sahip olan eşhasın küfrüne hükmetmek, ona mürted damgasını vurmak ve irtidata terettüb eden cezayı tatbik etmek de Kur’an’a ve Sünnete dayalı İslam Devletinin vazifesidir.

Demek ki, halkı tebliğ sadedinde kişiyi küfre götürecek, söz, fiil ve inançları beyan etmek ve “Şu anda bununla kafir oldun” demek vazifesi ayrıdır; böyle bir kimsenin küfrüne hükmedip, o küfre terettüb eden cezayı vermek vazifesi ayrıdır.

Birincisi İslam ulemesının vazifesidir, ikincisi İslam devletinin vazifesidir.

Hadisi şerifler de;
"Kim dininden dönerse, onu öldürün" (Buhârî, Cihad, 148; İ'tisâm, 28);
"Müslüman bir kimsenin öldürülmesi ancak su üç sebepten biriyle helâl olur: İmandan sonra dinden çıkma, evlilikten sonra zina, haksız yere birini kasden öldürme" (Buhârî, Diyât, 6, Kasâme, 25, 26). buyrulur.

"BİZE GAYRI MÜSLİMDEN ZARAR GELMEZ YAPICAĞI HER KÖTÜLÜK DİNİNE YORULUR ONUN İÇİN ONU HOŞGÖRÜYORUZ"

"Kim Allah'a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail'e ve Mikail'e düşman olursa; şüphesiz ki, Allah'da kafirlerin düşmanıdır." Bakara, 98.ayet

"Ey iman edenler; benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar, size gelen gerçeği inkar etmişken onlara sevgi gösteriyorsunuz. Halbuki onlar; Rabbınız olan Allah'a inandığınızdan dolayı sizi ve peygamberi yurdunuzdan çıkarıyorlar...
Şayet onlar, sizi ele geçirirlerse; size düşman kesilirler. Kötülükle ellerini ve dillerini uzatırlar. Ve sizin kafir olmanızı isterler." Mümtehine, 1,2. ayetler

selam hidayete tabi olanlara olsun...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ESKİDEN BAKARDIM SADECE MEALCİLER AYETLERİ YORUMLARDI ŞİMDİ BAKIYORUM EHLİ TASAFAVVUFTA YADA EHLİ TASAVVFU OLDUĞUNU ZANNETTİKLERİMDE BUNU YAPIYOR?

SAVAŞAN DEDİĞİNİZ KİŞİ SORUYORUM, RESULUN CİHAD SAHASI DIŞINDA KİMSEYE KILIÇ SALLADIĞINA KÖTÜ SÖZ SARFETTİĞİNE DAİR SADECE BİR DELİL? KİM HUZURUNA GELMİŞTE ONA SİZİN YAPTIĞINIZI YAPMIŞ ,, ANLAMADIĞIM RESULULLAHTAN GÖRMEDİĞİNİZİ KİMDEN ÖĞRENİYORSUNUZ?

Eğer onlara azap edersen, onlar Senin kullarındır (dilediğini yaparsın); eğer onları bağışlarsan, şüphesiz Sen Azîz ve Hakîm'sin." (Mâide sûresi, 5/118)

Ey iman edenler! Bir millete olan öfkeniz, sizi adaletsizliğe sürüklemesin. Adil olunuz! [Maide 8]

Ya Muhammed eğer sen onlara yumuşak davranmasaydın onlar seni terk edip giderlerdi.

hakka davet

New member
Ben benim kasdettiğim mana bu değildir desem aynen senin dediğin gibi ne anlam ifade edecek.

Bak putkıran kardeş şimdi ben sana soruyorum, benim gönderdiğim ayet meallerinden herkes farklı şeyler anlayabilir değilmi?

Yine senin de dediğin gibi, müslümanlar Allah resulünü devre dışı bırakmaz da gönderdiğim bu cihad ayet'leriyle, Ehli Kitab olanlarla iyi geçinme ayetlerini birlikte müşaade ettikleri zaman, Allah resulünün uygulaması net ortaya çıkacaktır.

Benim gönderdiğim ayet meallerini yalnız başına düşündüğümüzde önümüze gelen müşriği öldürme anlaşılacağı gibi, sizlerin ölçü aldığınız diğer ayet meallerini de tek başına düşündüğümüz de aşağıda açıklayacağım sonuç kaçınılmaz olacaktır. Vereceğim ayet ve hadis'i ölçü alarak düşünelim;

"Müslümanlar ancak kardeştir" Hucurat suresi 10.ayet

İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:
"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter." Ebû Dâvud, Edeb: 46; Tirmizî, Hudud: 3; Buhârî, Mezâlim: 3, İkrâh: 7; Müslim, Birr: 58.

Rabbimiz müminleri birbirlerine kardeş yapmış elhamdülillah. şimdi kardeşlerimizin üzerine bombalar yağdıran, kız kardeşlerimizin ırzlarına göz diken, İslam beldelerine zulüm ve gözyaşı götüren, kendi hayat proğramlarını insanlara dayatan; yahudi ve hıristiyan topluluğu var ve bunlar bu yaptıklarına icazeti din adamlarından alıyorlar. Müslüman kardeşler zor durumda iken diyaloğ ve hoşgörü adına onlarla bir araya gelinebilir mi? Onların bu yaptıkları hoş görülebilir mi? Müslümanlarla birlik olunamıyorsa, ya bari hiç değilse onlara zulmedenlerle birlik olunmasın.

Yani onlara düşman olmak için bizim memlekete saldırmasını mı bekleyeceğiz. Madem müminler kardeş onlara yapılan saldırı bize de yapılmış sayılmaz mı?

Ülkemizdeki durum ise daha da içler acısı, Gerçek manada dinin ne demek olduğunu bilmeyen, hatta İslam ve müslüman kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeyen, Allah'ın Peygamberimize göndermiş olduğu şeriata kahrolsun diyecek kadar cahil insanların yaşadığı bir memlekette;

"Yahudileri kendimize yaklaştıracağız diye boyunlarına Yahudi yıldızı asanlar"
"Yahudi ne hıristiyanların da bu inançlarıyla cennete gideceğine inanan zavallılar"
"Adı sanatçı bir bayanın boynundaki haç neyin nesi diye soranlara verdiği ilginç cevap"
"Yılbaşların da noel baba kılığında gezen utanmazlar."
"televizyonlarda bilinç altına yerleştirilsin diye "Yabancı damat" dizileri."
"İslam'a hergün saldıran gazeteler"
"Allah Resulünün davet ve İslamı yeryüzüne yayma metodu ortada iken "İslam adına particilik" yapıyorum diyen demokratlar."
"İslam'a hayat hakkı tanımayan sistem"
"hele sitenizin içinde okuduğum bir yer var ki diyaloğ adına gelinen noktaya bakınız, Kur'an'ı, Tevrat'ı(şu andaki tahrif edlimiş olanı kasdederek), İncili(şu anki incilleri kast ederek) hepsini okuyorum hepside Allah'ın gönderdiği kitap diyecek kadar körleşenleri" "Kur'an'ın diğer kitaplara üstünlüğü,Allah(c.c)ın bütün yaratılmış olanlara üstünlüğü gibidir. Beşer eli değmiş hiç bir kitap Kur'an'la eşdeğer olamaz."
"Aynı şeyi Risale-i Nurlar için söyleyenler de var maalesef ifade şu şekilde "Risale-i nur Kur'an dır, Kur'an da risale-i nur dur" Meal olsun tefsir olsun hiç bir kitap için bu kur'an dır ifadesi Kullanılamaz."
İşte bunlar bu günkü ülkenin hali daha uzaklara gitmeye gerek yok,

dinmizin aslını öğrenmeliyiz.
insanlara da en yakınlarımızdan başlayarak tebliğ etmek Rabbimizin emri Peygamberimizin sünneti.

selam hidayete tabi olanlara olsun.

hakka davet

New member
SAVAŞAN DEDİĞİNİZ KİŞİ SORUYORUM, RESULUN CİHAD SAHASI DIŞINDA KİMSEYE KILIÇ SALLADIĞINA KÖTÜ SÖZ SARFETTİĞİNE DAİR SADECE BİR DELİL? KİM HUZURUNA GELMİŞTE ONA SİZİN YAPTIĞINIZI YAPMIŞ ,, ANLAMADIĞIM RESULULLAHTAN GÖRMEDİĞİNİZİ KİMDEN ÖĞRENİYORSUNUZ?

El cevap:
* Mü'minleri hicvedip, müşrikleri tahrik eden şiirler yazan meşhur yahudî şâiri Ka'bu'l-Eşref'i öldürtmüştür.
* Bedir esirlerini fidye-i necatla serbest bırakıp ve hatta bazılarını bedelsiz affederken, Resûlullah'a hicviyeler yazarak müslümanları rencide eden Ukbe İbnu Ebî Muayt ile İranlılar üzerine düzdüğü hikayelerin Kur'ân'dan üstün olduğu iddiasını yayan Nadr İbnu'l-Hâris'i daha Medine'ye varmadan yarı yolda derhal idam ettirmiştir.
* Amr İbnu Abdillah İbnu Umayr da Bedir esirleri arasında idi. Bir daha İslâm aleyhine şiir yazmayacağına dair söz vererek hayatını bağışlaması için Resûlullah'a yalvardı. Efendimiz onun yetim kalacak beş adet kız çocuklarını da düşünerek bağışladı. Ancak hürriyete kavuşunca tekrar İslam aleyhinde şiirler söylemeye başladı ve Uhud'a katıldı. İkinci sefer esir düşünce, kurtulmak için yaptığı ricaları: "Müslüman bir yılana kendini iki sefer sokturmaz" diye geri çevirerek idam ettirdi.
* Hâris İbnu Süveyd, müslümanları tahkir edici şiirleri sebebiyle öldürülünce, Ebû Afak bunun intikamını almak için Resûlullah'a karşı hicviye yazmıştı. Efendimiz: "Bu habisten bizi kim kurtaracak?" diyerek öldürülmesine işaret buyurdular ve derhal infaz edildi.
* Ebû Afak'ın ölümüne tahammül edemeyen Esma Bintu Mervân, İslâm'a karşı alay dolu bir şiir yazdı. Onun sözleri Resûlullah'a ulaşınca: "Bunun cezalandıracak kimse kalmadı mı?" buyurdu. Umayr İbnu Adiyy o günün gecesinde, kadının cezasını verdi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):"Allah"a ve Resûlüne yardım ettiniz" iltifatında bulundular.
* Mekke Fethi'nde herkes affedilirken "Kâbe'nin örtüsünde sarılı olarak bile bulunsa öldürülmesi" emredilen on kişiden üç şair idi: Bunlardan biri Abdullah İbnu Hatal'dır. Bu, önceleri müslüman olup Medîne' ye yerleşti ise de bilahare irtidad edip Mekke'ye kaçtı ve Resûlullah aleyhinde şiirler düzdü. Bunun şiirlerini, çalgı aletleri refakatinde Fertânâ ve Karîba adında şarkıcı iki köle, Habeşî bir beste ile söyleyip Mekkelileri eğlendiriyorlardı. İşte bu üç şahış Fetih günü af dışı tutuldular.
* Nesâî'nin bir rivayetinden anlaşılacağı üzere Resûlullah'a hakaret eden şâir bir köleyi, bu davranışı sebebiyle, izin almadan, anında öldüren âmâ efendisini Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) muaheze etmez, takdir ve iltifatlarda bulunur.( İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 8/179-182.)

Hayber savaşının başlama sebebine dikkat;

Hayber savaşı, Beni Kurayza olayı ve Hudey-biye Barışı'nı izleyen ilk savaş olup apayrı bir yeri vardır. Ve bütün özellikleriyle daha öncekilerden tamamen ayrılır. Bu yönüyle de İs*lâm da'vetinin Hudeybiye Barışı'ndan sonra yepyeni bir devreye gir*diğini gösterir.
Hayber savaşı Resûlullah (s.a.v.)'in Hayber vadisini yurt edinen Yahudilerin üzerine doğrudan ve aniden savaş açıp yürüdüğü ilk olaydır. Yâni Yahudilerin herhangi bir saldırısı veya hazırlığı olma*dan, Bu savaşın baş sebebi; Yahudiler; îslâm'a da'vet edildi. Ve onlarla, küfür ve inatlarından, hakkı kabule yanaşmamalarından, bunca de*lil ve yıllar süren da'vete rağmen îslâm'a karşı kin gütmelerinden ötürü muharebeydi. Bunun için de Resülullah Hayber'e vardığı ilk gece kimseye sezdirmeden ve hiçbir fertle savaşmadan beklemiş; sabah olunca da namaz için ezan okunup okunmadığını gözetlemiş ve üzerlerine yürüyüp savaşa tutuşmuş*tur. Yukarıda da söylediğimiz gibi, O hiçbir kavme aniden baskın yapmaz, sabaha kadar bekler; ezan duyarsa vazgeçer, duymazsa hü*cum ederdi.
Hazret-i Ali (r.a.)'ye sancak verince, onun Resülullah (s.a.v.)'a sorduğu soruyu iyi düşünülünce bu sebeb çok daha açıklık kazanır: «Yâni, onlar bizim gibi oluncaya kadar mı çarpışacağım?»... O'nun cevabında ise; «Sen ödevini yap, onların kalelerine girince de, on*ları îslâm'a da'vet et ve onlar üzerine Allah'ın hakkından düşeni haber ver» Duyuruyordu.
îşte ulema, Hayber savaşından çok sayıda delâlet ve hikmetler çıkar*mışlardır :
İslâm tebliği ve dinin mahiyeti kendilerine duyurulmuş olan kimseler üzerine saldırının cevazı isterse daha önce bir uyarı veya tekrar da'vet edilmese de...
Bu, Şafiî ve cumhûr-u fukahânın görüşüdür. Resûlullah'ın uy*gulaması da Hayber üzerine baskında görüldüğü gibidir. Tebliğin ulaşması ve İslâm'ın doğruca tanıtılmış olması ise ittifakla şarttır. (Ramazan El Buti- Fıkhus-Siyre)

Nerden mi öğreniyoruz? Resulullah (s.a.v) den.
Nefsimize yapılan hakareti hoş görürüz de, Allah'a, Peygambere, İslama, yapılanı asla...

miniksercen

New member
@alptraum abime :)

yazmis oldugun cevaba söyle bir karsilik vermek istiyorum ...

daha liseye giderken bi park icerisinden geciyordum [augarten] bu parkin icerisinde bulunan b yahudi okulu ve kresi var.parkda bulunan cocuklarin yahudi oldugunu bilmyerek sevmek istedim cocuklari cocuklarin bana tepkisi "Kopftuch weeee" oldu .sasirdim sonra cocuklar sapkalarini indirince bakdim yahudi cocuklari . dogursu bizi 4 5 yaslarindaki cocuklara " igrenc basörtlüü" diye anlatip bizleri böyle anlatmalari seni ve digermüslümanlari nasil bir düsünceye sokar?

ben 9 yasindayken tokatlanarak basörtümün cekildigini bilirim hemde 19- 20 genc erkek tarafindan. yani simdi böyle topluluklarla ne kadar bir dosltuk ve arkadaslik kurabilirim ? veya bir diyalog gösterebilirim?

veya abi ,
bizlerin Efendisi anaminzdan babamizdan daha degerli olan Efendimizin karikatürünü cizen gayr-i müslümlerle ne kadar bir diyolg kurabilirsiniz ?

Size soruyorum BU SADECE YAHUDILER ICIN GECERLI DEGIL ..yani o Karikatürleri cizen hic bir insana beddua etmedinizmi? hic bacilarinza teccavüz eden insan denilmeyecek kisilere beddua lanet etmediniz ?
yolda giden yahudilerin sucu yok diyorsunuz , sizler yahudileri görünce hicmi iciniz kardeslerinizi düsünüp ciz etmiyor ? Müslümanlarin kani kendilerine akitilmasi helal olan yahudileri nasil olrda böle savunabilirsiniz? BEN LANETLEMIYORUM ONLARI ONLARI ALLAH LANETLEMIS ....

zamanimizda MÜslümanlar hakkinda onca oyun oynanirken bizim isimiz bize tuzak kuranlarla diyalogmu olsun?

hic bir dinin sucu yok diyorsunuz ..YA BIZIM DINIMIZIN SUCU NE ? NEDEN YOLDA GEZERKEN yahudisi hiristiyani bize lanet yagdirior?
hem ben burda dini suclamiyorum ki zaten onlarin dinleri sapmis dindir !!!

kisacasi yüregim sizliyor ...
son olarak ...FILISTIN IRAK CECENISTAN AFGANISTAN düsünün ... ici sizlayanlar diyalog kursunlar vesselam.

Biz kimseye eglence olsun diye ne küfür ediyoruz nede gayri müslim olan insanlari öldürüyorz ne varki unutmamak gerekir onlar bizim kardeslerimizi cocukalarimizi annelerimizi babalarimizi dedelerimiz öldürüyüor ...

Allah nurunu tamamlayacakdir ...

Selam ve dua ile...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
@miniksercen

H.z. Bilale ne iskenceler yaptilar ne kadar cok canini acittilar
Ammarin annesine babasina daha neler neler yaptilar tarih bunlara örnektir ama bu onlara küfredelim anlamini verirmi bana bunu söyle diger dinlere mensup bütün insanlara zalim kafirler diyebilirmisin diyemezsin dersen sayet ayete ters düsmüs olursun

“Ehli kitabın hepsi bir değidir. Onalrın içinde geceleri ayakta durup Allah’ın ayetlerini okuyarak secdeye kapanan insanlar vardır Onlar Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emreder, kötülükten men ederler. Hayır işlerine koşarlar. Onlar iyilerdendir. Onların yapacakları hiçbir iyilik karşılıksız kalmayacaktır.”(Al-i İmran 113,115)
Bizim diyalogdan anladığımız, bir kültürün diğer kültür içerisinde yok olması değil, kültürel farklılıkların dünya insanlığı için bir zenginlik kaynağı olduğunun ortaya konulmasıdır.
“İçlerinden zulmedenler hariç Kitap Ehliyle ancak en güzel bir yolla mücadele edin ve deyin ki; Bize indirilene de size indirilene de inandık. Bizim ilahımız ve sizin ilahınız birdir. Biz ona teslim olanlarız.”(Ankebuut 46)

h.z. hamzayi sehid eden vahsi sonrasinda haz. vahsi olup sahabe olmamismidir seyyidlerin seyyidini öldüren bu insana lanetmi yagdirirsin Allaha duami edersin hoca efendinin dedigi gibi;
ya rabbi hidayete erdir diyor
hidayeti mümkün olmayanlarını güzelliklerle ıslah et
onlar bilmiyorlar bilseler yapmazlardı

H.z ömer bir papazi görünce agliyor bunlar rahmet anlamina gelir tükürmek anlamina degil
peygamberimize kahrolsun dendiginde genis ol diyor hz.aiseye Allah genis olanlari sever diyor

bunlar ne anlama geliyor birde diyalog her önüne gelenle yapilmiyor herkes bilip bilmeden konusuyor diyalog mesela evangelist ruhanilerle yapilmaz neden peki

madem ölenleri bu kadar düsünüyorsun iclerinden bir hz.vahsi gibi imana sahip olmalarini iste
ölenlere üzülme onlar sehid cennet onlara zaten verildi onlara zaten müjdelendi onlar en güzel hediyelerle karsilanacak biz kendimize yanalim bize daha böyle birsey bahsedilmedi cennet verilmedi daha birisine dinimizi anlatamadik onu müslüman yapamadik bunun icin aglayamadik gözyaslarimiz dünyanin su kötü yasamindan kurtulan gercek saadete eren insanlar sehidler icin aglamalarini imanini kaybedip cehennem atesi icerdsinde yanacak olan insanlara dini teblig edemedin diye agla üzül birkac yahudi cocugu herseyi diyebilir ama unutma yahudilerdede basörtü vardir onlarda müslümanlara benzerler bazi sekillerde o cocugun hatasi hata bile olsa ne yapmayi düsünüyorsun...
Kuran ehli kitap olan kafirleri ayirmaktadir zalim olanlar ve olmayanlar diye

Kuran ve sünnete göre yasamak istiyorsan
kendin icin üzül müslüman olmayanlar icin üzül daha iyi hizmet edemedigin icin üzül kanlar daha fazla aktigi icin üzül durduramadigin anlatamadigin icin üzül

ölenler cenneti kazandi ya sen ben bu hediye verildimi bu kadar zalimce düsünebiliyoruz

rabbim bize hidayet versin onlarida hakki bulmaya nasip etsin tevbe etmeye nasip etsin

selametle

miniksercen

New member
" Andolsunki insanlara düsmanlikda insanlarin en siddetlisi olarak yahudileri ve müsrikleri bulacaksin " [Maide - 82]

Ehli kitap dedin ?

" Kitabi elleriyle yazip sonra onu az bir degerle degistimek icin "bu Allahin katindandir .." diyenlerin vay haline.Ellerinin yazdigindan dolayi vay hallerine..Kazandiklari günahtan dolayi vay hallerine.." [Bakara 79]

" EY IMAN EDENLER. YAHUDILERI VE HIRISTIYANLARI DOST EDINMEYIN. ONLAR BIRBILERININ DOSTUDURLAR.SIZDEN HER KIM KI ONLARAI DOST EDINIRSE O DA ONLARDANDIR.SÜPHESIZ KI ALLAH ZALIMLER GÜRUHUNU HIDAYETE ERDIRMEZ . [ Maide 51]

Selam ve dua ile....

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
@miniksercen

kisa ve öz

sen onlara dost degil hizmet ediyorsun onlarin vatanlarinda onlara kazanc sagliyorsun peki bu nasil bir celiski?
(bu benim cvbim degil senin cvbinda düstügün celiski)

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Mevlânâ'ya atfedilen bir söz var: Bir ayağım şeriatın içinde, diğer ayağım yetmiş küsur milletle beraber..' Esasen bizim mesleğimiz de bu düşünce çizgisindedir. Herkesle iyi geçinme, herkesle diyalog içinde olma ve herkesle şartların elverdiği ölçüde münasebet ve bağlantı kurma..

Elbette, herkesle diyalog içinde olmanın bir ölçüsü olacaktır. İnsan, ayağını sağlam basıyor ve İslâmî prensiplerle mukayyet yaşıyorsa, yani insanın bir ayağı, Mevlânâ'nın ifadesiyle hep dinin özüne bağlıysa, bu diyaloglar faydalıdır. Aksine, bu insanın hayatı sünnet yörüngeli değilse, kaymalar olabilir ve işte diyaloğun bu türlüsü de hatalıdır, hatarlıdır.

Pakistan'ın, ayrılma dönemecine girdiği, gerilimin had safhaya ulaştığı günlerden birinde, Müslümanlar ile Hindular arasında çatışma olur. Nasılsa, bir yanlışlık veya kaza eseri Hindu çocuklardan biri de bu çatışmada hayatını kaybeder. Hindu baba, Müslümanlardan bir çocuk öldüreceğine and içer. Fırsatını yakaladığı anda da bir Müslüman çocuğun üzerine saldırır. Hâdiseyi görenler müdahale eder ve çocuğu kurtarırlar. Sonra da bu Hindu'yu Gandi'nin yanına getirirler. Gandi, niçin masum bir çocuğu öldürmek istediğini sorar adama; adam da: Onlar da benim çocuğumu öldürdüler, intikam için ben de onlardan bir çocuk öldüreceğim' der. Gandi ona şu cevabı verir:

Öldüreceğin çocuk, senin ölmüş çocuğunu geri getirmeyeceğini biliyorsun ille de ölmüş çocuğunun yerini doldurmak istiyorsan, onlardan bir çocuk al, evlatlık edin.. ve onu kendi öz evladın gibi bağrına bas!.

madem istemiyorsun sende diyalog yap bir iyilik ne yapalim bir cocuk evlat edinin alin buraya getirin
(bu iyiligi yaptinmi yoksa sadece konustunmu)
herkes birseyler konusuyor kimsede icraat yok olmadigi haldede diyalog yapanlarada karsi geliniyor

Ne diyeyim dedigim gibi diyalogu savunmuyorsan bir iyilik yap memleketlerinden getir unutmaki senin vatanindada kurtulus savasi olsun canakkale zaferi olsun kipkirmizi renge boyanan deniz vardi birlik mücadele vardi ve kazanildi bu bizim devletin kendi icerisinde vardi

ama unutma baktigimiz pencereler cok farkli sen pencereye gelmeden olan olayi görüyorsun ben ise pencereden cikip hem olayi hemde etrafi gözlüyorum farklilik bu

miniksercen

New member
:) ben hizmet etmiyorum zira özel islami bir okulda egitim aliyorum ve ilerde insaAllah toplami faydasi olan bir mücahide olmak istiyorum...

Ve bu arada cok sert konusdugun farkindasindir umarim:)
diyalog farki dinler ile yapmadan önce bizler birlik beraberlik nedir onu ögrenelim sonra dinler arasi diyalog kurun!

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
dedigim gibi asr-i saadet dönemindede bu vardi Islam tarihini iyice arastir dinler arasi diyalog demek nedir siz farkinda degilsiniz galiba yada herkes birseyler söylüyor kimse kimseyi dinlemiyor

ben birsey yaziyorum sen farkli yaziyorsun ben yaziyorum ilginc olan benim yazdiklarimdan soru getiren yok herkes cevaplar üretiyor cok ilginc ben anlamadim

Mevlânâ'ya atfedilen bir söz var: Bir ayağım şeriatın içinde, diğer ayağım yetmiş küsur milletle beraber..' Esasen bizim mesleğimiz de bu düşünce çizgisindedir. Herkesle iyi geçinme, herkesle diyalog içinde olma ve herkesle şartların elverdiği ölçüde münasebet ve bağlantı kurma..

Elbette, herkesle diyalog içinde olmanın bir ölçüsü olacaktır. İnsan, ayağını sağlam basıyor ve İslâmî prensiplerle mukayyet yaşıyorsa, yani insanın bir ayağı, Mevlânâ'nın ifadesiyle hep dinin özüne bağlıysa, bu diyaloglar faydalıdır. Aksine, bu insanın hayatı sünnet yörüngeli değilse, kaymalar olabilir ve işte diyaloğun bu türlüsü de hatalıdır, hatarlıdır.

peki diyalog olmasa simdi afganistandaki,endonezyadaki kardeslerimiz vefat etmeyecekmiydi

ben hala cözüm üreten görmedim tamam sistemini söyle ben anlayayim cünkü bu kisisel bir sistem degil

Peygamberimizin uyguladigi sistem

Bu arada sert olan nedir onu anlayamadim daha anlayamadiklarimda cok ama bugun ben ismim ile diyalog anlamina gelmiyorum ben aciz bir insanim hata edebilirim bugun o diyalogun safinda olsa idim sana cvp verecek biri olmazdi degilmi demekki aramizdada konusuyoruz demekki diyalog demek müslümanlari itip hristiyanlari kabul etme anlamina gelmiyor degilmi ben hataliyim o zaman diyalogda hatali demekki diyalog olmamasi lazim dersen

suna benzer:

papagan bir kustur
bütün kuslar papagandir
:D:p:D:D:D
bu senin icin dogru iste nasil anlatayim bilmiyorumki anlamamak icin caba sarfedersen anlamak gibi bir seyi de kabul etmezsin

bak sen viyanadasin diyalogu elestirdin burada sempozyumlar olur elestirdigine göre katilmissindir bana yanlis gördügün bir cümleyi söyle bana yanlis gördügün bir uygulamayi söyle bu sempozyumlarda tamam diycem mücahide kardesim

rusen_alp

New member
Tartışılan konu diyalog ,insanların hayvanlardan farklarından bir tanesi de konuşmasıdır,insanlara bu yeti verilmiş ki yerinde kullanılsın.Bir çok ihtiyacımızı bu yetimizle sağlarız, kaldı ki dini duyguları yayma noktasında diyaloğu yanlış olduğunu söylemek bana samimi gelmiyor. Açık olarak söylemem gerekirse cihadın şartları yazılıdır, hangi durumlarda savaş halinde olunacağı hiç bir şüpheye mahal bırakmayacak derecede açıktır. Sahih-i Müslimde geçen bir hadise göre Peygamber Efendimiz bir yahudiden borç para almış, günü gelip parasını Peygamber Efendimiz ( a.s.m.)'den isteyince ve parasını alamayınca Rasul-ü Ekrem ( a.s.m.)'in peşinden ayrılmamıştır, sahabiler bu yahudinin hareketini her ne kadar engellemek istemiş ise de , Peygamber Efendimiz sahabilere şiddetle karşı çıkmıştır.Görüldüğü üzere Peygamber Efendimiz asr-ı saadet döneminde bir yahudiden borç para dahi almıştır. Bu kişinin yahudi olup olmamasına bakmayarak günlük işlerini yapması noktasında gereğini yapmıştır. Görüldüğü üzere onlarla iletişimi her daim açık tutmuştur.
21. yüzyılda olduğumuz bu zamanda islam küresel bir boyut kazanarak her yerde nefes almaktadır, artık saf , homojen toplum kalmadı, Bugün amerikada, avrupada , dünyanın muhtelif yerlerinde müslümanlar, hristiyanlar aynı çatı altında yaşamaktadır. İnsanların dinleri zorla değiştirilemeyeceğine göre elbette onların insan olmaları nedeniyle muhatap alınmalı ve gerekli iletişim sağlanmalıdır.bu yapılmadığı takdirde geriye tek bir seçenek kalır, O da usame bin ladin gibi terörizmi dünyaya musallat eder, ve tüm müslümanları vebal altında bırakırsınız. Tercih sizin....

miniksercen

New member
Büyük Üstadi dinleyelim

Nerde yahudi nerde gercek israiloglu?
Yahudi , tikayandir Allaha giden yolu .... [ Necip Fazil Kisakürek ]

Dinler arasi diyalogu kurabilmemiz icin önce müslümanlarin kendileri aralarinda bir diyalog kurmalari gerekmezmi?

bu konu hakkinda sizinle devam konusabilmem icin biraz arastirmam gerekecek su anki kanaatime ve bildiklerime göre yazdim vesselam ...

yelken06500

New member
öncelikle herkezin şu mealdeki ayeti kerimeyi açıklamasını istiyorum.
siz onlardan razı olmadıkça onlar sizden razı olmazlar. buyrun

ademakif

New member
videolarla dinler arası diyalog(banu avar)

videolarla dinler arası diyalog(banu avar)

Selamünaleyküm
Bu siteye yeni dahil oldum. İnşaallah hayırlar okur, hayırlar yazarız.
Daha önce müteala edilmiş bir mevzu olabilir ama ben bulamadım. "Dinler arası diyalog" tan kasıt ve amacın ne olduğunu bilenlerin fikirlerini öğrenmek isterim.Selamlar

1 http://www.youtube.com/watch?v=93cinWm29wo
2 http://www.youtube.com/watch?v=y6zuPWtHk48&mode=related&search=
3 http://www.youtube.com/watch?v=2sxmYKI5nRw&mode=related&search=
4 http://www.youtube.com/watch?v=nMQ3XdBFLR4&mode=related&search=
5 http://www.youtube.com/watch?v=JZLPmmwpa4Y&mode=related&search=

bu videoları izleyip neyin ne olduğu hakkında kabaca bir fikir,hatta çok ince bir çizgi yakalamak mümkün,selamun aleyküm.

Üst Alt