Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yabancı Bir Kadınla Başbaşa Kalma Yasağı

imran268

New member
darth vader' Alıntı:
islamda örtünme var da sanki hristiyanlıkta yok mu. rahibelerin nasıl giyindiğini biliyoruz.
al işte ayet. incilden.
Pavlusun mektubu 1.Korintliler .11.4
Basina bir sey takip dua ya da peygamberlik eden her erkek, basini kucuk dusurur. Boylesinin, basi tras edilmis kadindan farki yoktur. Kadin basini acarsa, sacini kestirsin. Ama kadinin sacini kestirmesi ayipsa, basini ortsun. Erkek basini ortmemeli; O Tanri'nin benzeri ve yuceligidir. Kadin da erkegin yuceligidir. Cunku erkek kadindan degil, kadin erkekten yaratildi. Bu nedenle melekler ugruna kadinin basi uzerinde yetkisi olmalidir. Ne var ki, RAB'de ne kadin erkekten ne de erkek kadindan bagimsizdir. Cunku kadin erkekten yaratildigi gibi, erkekte kadindan dogar. Ama her sey Tanri'dandir. Doganin kendisi bile size erkegin uzun sacli olmasinin ise kendisini yucelttigini ogretmiyormu? Cunku sac kadina ortu olarak verilmistir. Bu konuda cekismek isteyen varsa, sunu bilsin ki, bizim ya da Tanri'nin kiliselerinin boyle bir aliskanligi yoktur.

islamda olduğu gibi hristiyanlıktada kadınların başını örtmeleri lazım. eğer açması lazım gelirse kadının başını traş etmesi lazımmış.incil öyle diyor.

evet işte bu. doğru diyor.
şimdi sen havari kardeşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş
bizi 9 yaşındakilerden tahrik olmakla uatnamdan suçluyorsunç peki sizin din adamlarınız rahibelerden tahrik olmamak için mi kapanıyorlar. o zamna aynı manada olmaaz mı??????????
bikez dha düşün bence????????????????????

kalın sağlıcakla 268

darth vader

New member
havari,
incili çok iyi bildiğimi söylemedim.ama okudum ve araştırdım.sözde kutsal kitapların yanlış olduklarını anlayabilmek için onyıllarca araştırma yapmak gerekmez. sen kuranı çok mu iyi biliyorsun da eleştiriyorsun.

soruna gelince ; bakalım iyi hatırlıyormuyum.
pavlus bu mektubu adı üstünde korintlilere yazdı. korintliler yunanistanın orta kısımlarında yaşıyorlardı.putperestçe hareketleri vardı ve imanları güçlü değil idi.
eğer pavlus bu mektubu bir kişiye yazdı ise ve sen benden onu soruyorsan bilmiyorum. Umurumda da değil. Konumuz için önemli de değil.

Hristiyanlıkta kapanma var mı yok mu ?. Bunu açıkla. Yok diyorsan neden rahibelerinin kapanıyor. ve bu ayet ne anlama geliyor. Yok eğer var ise o zaman neden islamcılara kadınları kapatıyorsunuz diyorsun.
Bilgilendir bizi havari kardeş,

havari_7

New member
1. Korintliler 11:1-16 Her durumda beni anımsadığınız ve size ilettiğim öğretileri olduğu gibi koruduğunuz için sizi övüyorum. Ama şunu da bilmenizi isterim: Her erkeğin başı Mesih, kadının başı erkek, Mesih'in başı da Tanrı'dır. Başına bir şey takıp dua ya da peygamberlik eden her erkek, başını küçük düşürür. Ama başı açık dua ya da peygamberlik eden her kadın, başını küçük düşürür. Böylesinin, başı tıraş edilmiş bir kadından farkı yoktur. Kadın başını açarsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da tıraş etmesi ayıpsa, başını örtsün. Erkek başını örtmemeli; o, Tanrı'nın benzeri ve yüceliğidir. Kadın da erkeğin yüceliğidir. Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı. Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı. Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır. Ne var ki, Rab'de ne kadın erkekten ne de erkek kadından bağımsızdır. Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi, erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı'dandır. Siz kendiniz karar verin: Kadının açık başla Tanrı'ya dua etmesi uygun mu? Doğanın kendisi bile size erkeğin uzun saçlı olmasının kendisini küçük düşürdüğünü, kadının uzun saçlı olmasının ise kendisini yücelttiğini öğretmiyor mu? Çünkü saç kadına örtü olarak verilmiştir. Bu konuda çekişmek isteyen varsa, şunu bilsin ki, bizim ya da Tanrı'nın kiliselerinin*böyle bir alışkanlığı yoktur.

Koyu harrflerle yazdığım bölümü okurmusun Darth Vader kardeş heralde Pavlus binlerce sene öncesinden senin ve Müslüman arkadaşalrın sorusuna cevap vermiş bile. Ama siz bu cevabı görememişsiniz. Aynı İsa Mesih'in dediği gibi "Bakacak ama göremiyecekler, okuyacak ama anlamayacaklar."

Şimdi diğer yazıya gelince yani Pavlus bu mektupta neler demek istemiş. İzin verirseniz bunu Samsun'da vaizlik yapan Orhan Bey'in açıklamasıyla cevap vermek istiyorum çünkü gerçekten bu konuyu çok güzel bir biçimde açıklamış.

ORHAN BEY'in açıklamasıdır:
Korintliler mektupları özellikle Pavlus’un bölünmekte ve karışıklıklarla sorunu olan bir kiliseye yazdığı bir mektuptur. O yüzden bu mektubu bu şekilde okuyup anlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda Sir William Ramsay şöyle yazar; “Doğu ülkelerinde örtü kadının itibar, onur ve güç imgesidir.Başındaki örtü iler her yere güvenlik içinde gidebilir. O zaman kimse onu görmez ve onu gözleriyle izleyenler de ayıplanır. Ancak örtüsüz bir kadına değer verilmez, hatta aşağılanır. Kadının saygınlık ve otoritesi çıkardığı örtü ile birlikte kaybolur. Dolayısıyla Pavlus için Hıristiyan özgürlüğünün anlamı kadının örtüsüz kalarak toplumun genel düzenini bozması olamazdı. Kilise toplu yaşamının bazı ortak özelliklerini ortadan kaldıran bir hareket değildi. Pavlus’un aktardığı 10:32-33 ayeti burada tapınma sırasındaki kadınlara uygulanmaktadır.”

Tartışma kutsal bir baş olma düzeninin olduğunu belirleyerek başlar. Tanrı Mesih’in başı, Mesih erkeğin ve koca da karısının başıdır.Baş olma köken itibariyle çok üstün fazla olma ya da yönetme anlamına gelmez. Örneğin; Efes 5:23’de Mesih, onu oluşturan kurtarıcısı olduğu için topluluğun başıdır. Efes 4:15-16’da Mesih, Kendisinde büyüyen bedenini besleyen baştır. Başın yaşamın kaynağı oluşu gibi Pavlus’da her erkeğin başı Mesih’tir derken erkeğin Mesih bağlılığında O’nun tarafından güçlenip yaşatılmakta olduğunu kasteder. Aynı şekilde Mesih, Tanrı’ya bağlı olarak kadın da kocasına bağlı olarak yaşar. Mesih kendisini vererek baş olmuştur, alarak ya da elde ederek değil. Bu kocaların karılarına baş olmada izleyecekleri yoldur.

Koca Mesih’e bağlılığını başı açık tapınarak gösterir. (11:4) Kadının kocasına bağlılığı onun örtülü olarak tapınmasıyla yansıtılmış olur. (11:5) Kısa saçlı ya da tıraş edilmiş olmak onun için utanç verici olduğundan (itibaren düşmenin ve toplumdan dışlanmanın işaretleri) onun için baş örtüsüz tapınmak utanç vericidir. Çünkü kadın erkeğini yüceliğidir. (11:7) ve ona bağlılığını örtüsüyle gösterir. (11:10) BU nedenle eğer örtüsünü açsaydı kurulu düzeni bir fahişe ya da dul gibi bozmuş olurdu. Bu da onun Mesih’teki özgürlüğünü kötüye kullanması anlamına gelirdi.

Yaratılış cinslerin birlik ve eşitliğini açıklarken farkını da açıklar (2:18-25). Pavlus kadının bağlı olma durumunu iki açıdan haklı çıkarır.birincisi tarih sırası yönünden erkekten sonra yaratıldığı için ikincisidir. (11:8-9) Ancak bu ifade ardından gelen şu sözlerle açıklığa kavuşturulur. “Ne var ki Rab’de ne kadın erkekten ne de erkek de kadından bağımsızdır. Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı’dandır.” (1. Kor. 11:11-12) O halde yalnız kadın erkeğe değil, erkek de kadına dayanmak durumundadır. Yalnızca Rab olan Mesih’te kadın-erkek sorunu çözülmüş olmaktadır.

O halde bu önemli bölüm hakkında ne söyleyebiliriz.

1) Pavlus imanlı kadının toplumda zor duruma düşmemesi için örtünmesini desteklemişti.

2) Pavlus cinsler arası farklılık ve sürtüşmelerin Mesih’te aşıldığını gösteriyor. Kadınlar da Ruh ile dolup armağanlarına göre Mesih’in bedeninde tapınmak ve hizmet etmek durumundadırlar. Ruhsal armağanlarını kullanarak özgürlüklerini gösterirler.

3) Yaratılış’ın 2. bölümündeki yaratılış öğretisi topluluktaki sıralama ya da öncelikleri belirleyemez.

Korintliler 14:33-36 Çünkü Tanrı karışıklık değil, esenlik Tanrısı'dır. Kutsalların bütün topluluklarında böyledir. Kadınlar toplantılarınızda sessiz kalsın. Konuşmalarına izin yoktur. Kutsal Yasa'nın da belirttiği gibi, uysal olsunlar. Öğrenmek istedikleri bir şey varsa, evde kocalarına sorsunlar. Çünkü kadının toplantı sırasında konuşması ayıptır.Tanrı'nın sözü sizden mi kaynaklandı, ya da yalnız size mi ulaştı

İlk okunduğunda ayetten anlaşılan kadınların toplulukta konuşmaması ve liderlik rolü almaması olabilir. Eğer burayı olduğu gibi alırsak kadınların dua etmenin ve peygamberlikte bulunmasının beklendiği 1. Korintliler 11:2-16 iler ters bir duruma düşeriz. Kimisinin dediği gibi bir peygamberlikte bulunma yalnızken evde yapılacak bir şey olamaz. Çünkü 1. Kor. 11:3-4 bunun topluluğa ve eğitmek için yapılması gerektiğini söyler. Öte yandan dillerle konuşulunca yorum da verilmelidir.(14:28)

O zaman Pavlus hem kadınları dua edip peygamberlikte bulunmaya teşvik etmekte hem de sessiz kalmalarını istiyor olurdu. Bu eşlerine evde soracakları sorularla ilgiliydi. O zamanlar Sinagoga giden ve fazla bilgisi olmayan kadınlar Kiliseye geldiklerinde yeni buldukları özgürlük nedeniyle öğrenmek için soru soruyorlardı. Sorun buydu.

Kutsal Ruh ve armağanları hem kadın hem de erkeğe verildiğinden kullanılmaları da anlamlıdır.

Şimdi gelelim Rahibelik konusuna. İlk önce Rahibe kimdir onu söyliyim. Kendisini tamamen Tanrı'ya adamış kişdir. Bu kişiler bir Manastıra kapanır ve sadece Tanrı için çalışırlar Kiliselere yardım ederler, çocuklara ve yetişkinlere din dersleri verirler. Manastır ve kiliseleri temizlerler vb. işler yaparlar ve hiç evlenemzler. Ama şunu belirtim bunu sadece kendi istekelri doğrultusunda yaparlar hiçbir zorlama ve baskı yoktur. Yani ben İslam neden kadınlara kapanma emri vermiştir diye sorunca lütfen kimse Rahibeleri örnek gösterip "aha bak onlarda kapalı" diyip kaçmasınlar. Çünkü İncil hiçbir kadının zorla kapanmasını istemez.

Sevgili Darth Vader bişey daha söylemek istiyorum İncil okudum demişsin ama lütfen okurken biraz daha dikkatli ol. İşte o zaman neyin ne olduğunu daha iyi anlayacaksın.

Enver Ýstek

metin mete
havari_7' Alıntı:
1. Korintliler 11:1-16 Her durumda beni anımsadığınız ve size ilettiğim öğretileri olduğu gibi koruduğunuz için sizi övüyorum. Ama şunu da bilmenizi isterim: Her erkeğin başı Mesih, kadının başı erkek, Mesih'in başı da Tanrı'dır. Başına bir şey takıp dua ya da peygamberlik eden her erkek, başını küçük düşürür. Ama başı açık dua ya da peygamberlik eden her kadın, başını küçük düşürür. Böylesinin, başı tıraş edilmiş bir kadından farkı yoktur. Kadın başını açarsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da tıraş etmesi ayıpsa, başını örtsün. Erkek başını örtmemeli; o, Tanrı'nın benzeri ve yüceliğidir. Kadın da erkeğin yüceliğidir. Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı. Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı. Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır. Ne var ki, Rab'de ne kadın erkekten ne de erkek kadından bağımsızdır. Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi, erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı'dandır. Siz kendiniz karar verin: Kadının açık başla Tanrı'ya dua etmesi uygun mu? Doğanın kendisi bile size erkeğin uzun saçlı olmasının kendisini küçük düşürdüğünü, kadının uzun saçlı olmasının ise kendisini yücelttiğini öğretmiyor mu? Çünkü saç kadına örtü olarak verilmiştir. Bu konuda çekişmek isteyen varsa, şunu bilsin ki, bizim ya da Tanrı'nın kiliselerinin*böyle bir alışkanlığı yoktur.

Sevgili Darth Vader bişey daha söylemek istiyorum İncil okudum demişsin ama lütfen okurken biraz daha dikkatli ol. İşte o zaman neyin ne olduğunu daha iyi anlayacaksın.

Zaten kendinle tezattasin bak yukariya yok buraya yazmi suna yazmis bunlar bahanemi eger kitabta yaziyorsa seni baglar,bu bir.ikincisi kirmizi yer acaba sormak lazim Jesusun saci her yerde uzun olarak lanse edilir,acaba bu xxxxxxxx söylemek beni asar sen söyle nede olsa senin tanrin sayilir.

erbatan

New member
mistik_cadi' Alıntı:
hıı, içgüdü öyle mi, sen içgüdü olarak her gördüğün kadının üzerine mi atlıosun:mad:
içgüdü insanda bir istek değildir.refleks gibi çoğu zaman onu kontrol eden nefistir.anlatılmak isteneninbu olduğu kanaatindeyim...saolun konu için..Allah razı olsun..

göklerden mahzene
qolop4444

Üst Alt