Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yabancı Bir Kadınla Başbaşa Kalma Yasağı

313

New member
291) Yabancı Bir Kadınla Başbaşa Kalma Yasağı

Bu bölümdeki bir ayet ve üç hadis-i şeriften; yabancı kadınlarla başbaşa kalınabilecek ortamlardan mutlaka kaçınmak gerektiğini, onlarla yalnız başına kalmanın ölüm gibi dehşetli sonuçlar doğurabileceğini, müslümanın müslümana malı, canı ve namusunun da haram olduğunu öğreneceğiz. [1]

“... Peygamber hanımlarından bir şey isteyeceğiniz veya soracağınız zaman, perde arkasından isteyin ve sorun...” (Ahzap: 33/53)

1632. Ukbe İbni Âmir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

–"(Yanında mahremi bulunmayan) Kadınların yanına girmekten sakının!"

Bunun üzerine ensardan birisi:

– Ey Allah'ın Resûlü! Kocanın erkek akrabası hakkında ne dersiniz? dedi.

– "Onlarla halvet, ölüm demektir" buyurdu.[2]

* Evli kardeşlerin askerlik ve yurt dışında çalışmak gibi uzun süre evden dışarıda kalması gibi durumlarda dikkat edilmediği takdirde büyük perişanlıklar yaşandığı bir gerçektir. “Herkes şeytan değildir ama hiç kimse de melek değildir” denilmiştir. [3]

1633. İbni Abbas radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Hiçbiriniz, yanında mahremi bulunmayan bir kadınla başbaşa kalmasın."[4]

1634. Büreyde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Cihada çıkan erkeklerin geride bıraktıkları hanımları, cihada çıkmayan erkeklere kendi anneleri gibi haramdır. Bunlardan bir erkek, mücâhidlerden birinin âilesine bakmayı üzerine alır da hiyânet ederse kıyamet günü bu adam durdurulur, o mücâhid bunun amelinden dilediğini alır." Büreyde diyor ki, sonra Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize döndü ve "Ne zannediyordunuz?" buyurdu.[5]

* Dini ve cephe gerisindeki değerleri korumak için cepheye giden mücahidin geride bıraktığı aile efradı sefere iştirak etmeyen kişiler için kendi anne ve kardeşleri hükmündedir. Onlar dokunulmazlar kesimini oluştururlar. Hadisin sonunda “Ne zannediyorsunuz?” buyurmakla hıyanetin büyüklüğüne hem de cezanın büyüklüğüne işaret etmektedir. İslamın hedefi zina ve zinaya götürecek bütün yolları kapamak suretiyle toplumu cinsel ahlaksızlıklardan arındırmaktadır. [6]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 479.

[2] Buhârî, Nikâh 111; Müslim, Selâm 20. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ' 16.

[3] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 479.

[4] Buhârî, Nikâh 111, Cihâd 140; Müslim, Hac 424. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ' 16, Fiten 7.

990’da geçmişti, gerekli açıklama orada verildi.

[5] Müslim, İmâret 139. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Cihâd 11; Nesâî, Cihâd 47, 48.

[6] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 480.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
mistik_cadi' Alıntı:
desene, uçkurunuza güvenemiyorsunuz:D :D :D :D
bu konuda filizof freud idi sanırım onu okursan insan da bu iç güdüyü daha iyi anlarsın, çünkü kendi ni bu konuyu vermiş bir felsefecidir. ozaman aslında bu iç güdünün bahsettiğin kadar basit bişey olmadığını daha iyi görmüş olursun diye düşünüyorum..

mistik_cadi

New member
hıı, içgüdü öyle mi, sen içgüdü olarak her gördüğün kadının üzerine mi atlıosun:mad:

313

New member
mistik_cadi' Alıntı:
desene, uçkurunuza güvenemiyorsunuz:D :D :D :D

Mahluklarini en iyi bilen HALIK´idir. Bu sebeble gerekli kurallari kullarina, Peygamberler vasitasiyla göndermistir. Buna din denir. Hak dine uymak yerine, noksan aklillari ile 100lerce yildir kanunlar koyan insanlarin, dünyayi ne hale getirdiklerini de görüyoruz.

Tecavüze ugrayan cocuklar, kadinlar ve hattaa yasli nineler bile, öldürülenler, handy icin tirenden asagi atilanlar vs.

Bunlardan biri basina gelse, sende hakiki bir düzen isterdin. Ama madem ki dinimizi kabul etmiyenler de insanliktan dem vururlar, o zaman kendinizi mazlumlarin yerine de koyun ve halcaresi arayin.

Tilkinin sonu kürkcü dükkani...

imran268

New member
düşünce??????????????????????????????????????????????

kalın sağlıcakla 268

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
mistik_cadi' Alıntı:
hıı, içgüdü öyle mi, sen içgüdü olarak her gördüğün kadının üzerine mi atlıosun:mad:
lakin genel olarak yaradılış itibariyle insanın fıtratında olan bu duygular kişiden kişiye değişiklik gösteren hislerdir, amaç şudur bu sadec erkeğe verilmemiş kadınada verilmiştir dediğim gibi iç güdüzel dediğimiz bi zbuna inancımızda nefsi emmarenin arzuları dediğimiz içgüdüsel şeyler, bu bilmin söylediği üzere bayanlarda erkeklere nispeden daha fazla dır, lakin topluk kadınlara kısıtlama getirdiği için kadınlar bu içgüdesel duyguları bastırma yoluna gitmiş kısmen başalı olmuş kısmen olamamışlardır, erkeklerde toplumun getirdiği rahatlıkla oldum olası rahat davrandıkları için bu duygular her zaman erkeklerde fazla gibi gözükmüştür, yani bu insanın doğasında olan şeylerdir, bu sebeple bizlerde gördüğümüz insanın üstüne atlama tabiri çok çirkin bir tabir böyle bir tabir kullanamanız hiç yakışır dğeil, ama islam buna engel olmak için yani kişiler bir ister bir kaçar sorun olamz belki lakin iki tarfında bu duygulara yenil düştüğü taktirde yanlış bişey yapmaması için insanlara kısıtlama getirmiştir tabi bunun daha nice sebepleri vardır ben sadece birini söyledim, insanların kafasından geçenleri okuyabilseydin dediğimi daha iyi anlardın, okuyamadığın için en açık bu şekilde anlatabiliyorum aslında bunu bir insan psikolojisiyle ilgili olan kitaplardan okuman daha iyi olur diye düşünüyorum, sevgi nedir? aşk zannaedilen duyguları neler besler? altında yatanlar nelerdir? nasıl testedilebilir? gibi soruların cevabı aslında bunların altında yatıyor da diyebilirm, çünkü ben bir dönem insan psikolojidiyle ilgilenmişitim, onun için az çok normal bir insan neler yapabilir kesitirilebilir, bu sebeple eğer bunları arşatırısanız dinin aldığı tutum gerekli ve çok fayadalı olduğu kanısına varacağınız inancındayım...

saygılarımla...
ikolojisiyle ilgilendiğim için biliyorum,

havari_7

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
bu konuda filizof freud idi sanırım onu okursan insan da bu iç güdüyü daha iyi anlarsın, çünkü kendi ni bu konuyu vermiş bir felsefecidir. ozaman aslında bu iç güdünün bahsettiğin kadar basit bişey olmadığını daha iyi görmüş olursun diye düşünüyorum..

Seyfullah bey içgüdüyle hareket etme hayvanlarda vardır İnsanlar ise iradelerini kullanırlar. Yanlış bilmiyorsam siz de bir insansınız. O zaman iradenizi kullanmayı öğrenin.

Mahfuz

New member
havari_7' Alıntı:
Seyfullah bey içgüdüyle hareket etme hayvanlarda vardır İnsanlar ise iradelerini kullanırlar. Yanlış bilmiyorsam siz de bir insansınız. O zaman iradenizi kullanmayı öğrenin.

vay be sen çok iyi kullanıyon bu iradeyi galiba?

havari_7

New member
Evet beyfendi ben çok iyi kullanırım irademi Ne oldu beğenemedin mi yoksa?

Mahfuz

New member
havari_7' Alıntı:

iradeni içgüdülerinin (bizim değişimizle nefsinin) yönetiminde kullanıyorsan hayvandan farkın ne? hayvanlarda acıktıkları için yiyor, karşı cinsine karşı şehvet duyuyor!!!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
havari_7' Alıntı:
ben eğer irademi kontrol etmeyi öğrenmek istemeseydim taktir edersinizki burda olmazdım... ya sanırım anlamdınız, ben burda irademe sahip değilim demiyorum, ben diyorumki bunlar içgüdüsel dugulardır ve bunlar insan sınav için verilmiştir, ve zaten insana irade verildiği için ceza ve mükafata tabi tutuluyor, bizde diyoruz ki bu sebeple evet bend ebir insanım ve içgüdülerle yaratıldım, irademle o içgüdülere karşı gliyorum ve içgüdüler kişiden kişiye yoğunluğu değişen duygulardırki sizde bu duygular yoksa yahut az ise bilemem, evet bizde diyoruz ki irdaeyi kullanmalı ama bu iki kişinin iradesine kalmıştır ve kişilerin kaybetmesi an meslesi olur, sizde insan olduğunuz için beni anılcaksınız inanç bu hataya düşmemesi için insanların yani işi riske buırakmıyor ve bir arada bulunması yasaklamıştır. insna psikolojisiyle biraz ilgilenirseniz insandaki etkilierini öğrenirsin sayın havari. ve dinin edne yasak ettiğini daha iyi anlarsınız.

the okuz

New member
ya şu içgüdü irade safsatasını uyduran edep kavramını geliştiremeyen arkadaşlar, Kur'an okumuyorsunuz bari biraz felsefe psikoloji vs. okuyun Allah aşkına ya...
sizin ahlak kavramınız "uçkur" odaklıyken bizimki "edep" odaklı...bu belki bazı ışıkları yakar beyninizde...bu sanaydı mistik cadı...

Aysegul

New member
havari_7' Alıntı:
onun iradeyle alakası yok sayın havari 7 ve mistik cadı...şeytanın varlığına inanıyorsanız onun bir erkek ve bayanı birbirine yaklaştırmak için tuzak kuracağı gerçeğini unutmayalım

mistik_cadi

New member
Aysegul' Alıntı:
onun iradeyle alakası yok sayın havari 7 ve mistik cadı...şeytanın varlığına inanıyorsanız onun bir erkek ve bayanı birbirine yaklaştırmak için tuzak kuracağı gerçeğini unutmayalım

şaytanın varlığına inanmıyorum...:)

imran268

New member
mistika cdai:
şeytanın varlığına inanmıyormuş. hahahhhh inanın bu kadar güleceğimi bilmniyordum. neden biliyor musunuz. çünkü içini tamamen şeytana teslim etmiş biri onun varlığına inanamıyormuş. işte ben buna inanamıyorumhaha....

havariye gelince. her helde onun kendi içgüdüleri varmış. canıo istediğinde istediği kadına saldırabilir mişşşşş.
ve dininine göre bir sakınca yok galiba. çünkü papaz efendi hazır. kendi bişey sanan bu adam onu afffedecek nasılsa(cx)

kalın sağlıcakla 268

mistik_cadi

New member
imran268' Alıntı:
mistika cdai:
şeytanın varlığına inanmıyormuş. hahahhhh inanın bu kadar güleceğimi bilmniyordum. neden biliyor musunuz. çünkü içini tamamen şeytana teslim etmiş biri onun varlığına inanamıyormuş. işte ben buna inanamıyorumhaha....

içimi şeytana teslim etmişim... ha haha... bu kadar cahillik yapma be!

313

New member
havari_7' Alıntı:

Senin gözüne esek arisi girse reflexle mi kendini savunursun, yoksa irade ile mi?

Bu gibi bilgileri siz bilemezsiniz, cünkü zihinsel özürlü kadin ve cocukleri CADI diye yakanlar sizler ve atalariniz.

mistik_cadi

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
bir ikincisi ben sana o kadar sakin bir mesaj yazmışken neden sinirlenme gereği duydun bunu anlıyamadım?

sinirlenmemin sebebi iletinin söylediğim anlama gelmesiydi...

Üst Alt