Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gusül ile ilgili yardım ihtiyacım var

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Iste cevap yazmaya gerek bile yok olan bir cevap,Hem buna tesekkür eden insana ise teesüf etmek gerekir.Böyle nefsi yazilmis bir yaziya karsi ne dene bilirki,Mantik su su olmaz ise bu hayir Bekir kardes sen Kurani bir bütün almadikca anlama özrü kendisini mutaklaka fark ettirecektir.Hele en son cümlelerinizdeki Bakara suresi örnegi buna en iyi bir örnektir.kaldiki Namaz emri gelmeden öncede Kabede namaz kilindigi ve hatta namaz kilan Yahudi ve Hiristiyanlarda(Hala gelenek olarak bazi guruplarinda var olan)namazdan önce abdest/Abteste benzer temizlik yapildigi bir gercek iken bunu red eder gibi bir delilsiz yazi yazmanizi hicte garip bulmadigimi belirtirim,son söz olarak Radikale bir söz Siz benden daha iyi bilirsinizki Hiristiyanlardaki Namaz yazdigimda gördügünüzü yazmistiniz bu nedenle düsünmeden atilan bir tesekkür olarak algiliyorum bu yaptiginiz haksizligi....

Sayın mete;

Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum. Ben, hususen, sizin yanlış ve eksik beyanlarınızı reddetmek adına yazmak zorundayım. Siz ne düşünürseniz düşünün.

Yazdıklarım oradadır ve bu yazdıklarıma Kur'an dan cevap vermek durumundasınız.

Hem Kur'an dan başka bir delil tanımayıp, hem Kur'an dışı muğlak delillerle savunma yapmanız, bu konuda acziyetinize işarettir.

Eğer iddianız doğru ise, bu iddiayı sorgulayanları cevaplayabilmeniz gerekir.

Pilav olmadımı lapa, dini konularda olmayacak bir tavırdır. Bu işler şaka götürmez.

Enver Ýstek

metin mete
Sayın mete;

Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum. Ben, hususen, sizin yanlış ve eksik beyanlarınızı reddetmek adına yazmak zorundayım. Siz ne düşünürseniz düşünün.

Yazdıklarım oradadır ve bu yazdıklarıma Kur'an dan cevap vermek durumundasınız.

Hem Kur'an dan başka bir delil tanımayıp, hem Kur'an dışı muğlak delillerle savunma yapmanız, bu konuda acziyetinize işarettir.

Eğer iddianız doğru ise, bu iddiayı sorgulayanları cevaplayabilmeniz gerekir.

Pilav olmadımı lapa, dini konularda olmayacak bir tavırdır. Bu işler şaka götürmez.

Zaten söylemistim cevaba gerek yok siz Kurani bir bütün olarak almadiginiz sürece anlamayacaksiniz......Benim asla Kuran disi bir delilim yok ama su bir gercekki siz hala günümüzdeki olaylara ve yasananlara dahi cok uzak olunca ne diye bilirimki?

Enver Ýstek

metin mete
sevgili metin abi güsül abdesti boydan alınması sart olan bir abdestir bu hem dinene hemde tıpben bu sart kosulmuştur dini yönüne bakalım ilk önce din cunup iken temizlenin ve ya hayızlı iken temizlenin burada her hangi bir yıkanma şekli yok bunu nasıl ögrenecegiz tabi peygamberden peygamber s.a.v cünüplügün nasıl giderildigini ashabına göstemiştir ve bunu bütün iman ehli böyle kabul etmiştir tıp ben boy abdestinin alınmasındaki hikmet ise o esnada vucuttaki kılların gözenekleri kapandıgı için vucudun gerekli foksiyonları belli bir sureden sonra zayıflıyor ve insanın sekli degisiyor ve hastalıkların olusumunda katkı saglıyormuş onun için her iki sekilde sarttır ve farzdır

Farz olusuna hic bir surette bir tek kelime söylemedikki?Eger tipben cok öncelikli olsaydi Eskimolar simdiye ortadan kalkmisti degilmi?Sonrasi ise bizim buradaki konu ne zaman almak zorunlulugu hakkinda.Sonrasi ayette asla temizlenin degil Namaza kalktiginizda Guslet/yikanin gecer lütfen biraz inceleyiniz....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Zaten söylemistim cevaba gerek yok siz Kurani bir bütün olarak almadiginiz sürece anlamayacaksiniz......Benim asla Kuran disi bir delilim yok ama su bir gercekki siz hala günümüzdeki olaylara ve yasananlara dahi cok uzak olunca ne diye bilirimki?

Evet, bu da bir tarzdır kardeşim ama ne yazık ki, sizden başka anlayan da yok maalesef...

Hayırlısı olsun... Anlatabilmek ve anlayabilmek temennileriyle...

KaYnUkA

New member
yani metin kardes ben sana daha ne diyeyim ki...
yani sen cünüp iken mekkeye gidebiliyorsan...

kabeyi tavaf edebiliyorsan...
peygamber efendimiz s.a.v mın mübarek kabrine gidip ziyarette buluna biliyorsan...
mübarek ALLAH c.c. sözü olarak bize lutfedilen kur'anı eline alıp okuyorsan....
cünüpken oruç tutabiliyorsan..(sen sadece namaz için gusl edilir diyorsun yaa)
ben artık sana bişey diyemem...
diyeceksinki kuranda yazmıyor namaz dışında gusl abdesi almak...
iyi sen öyle kabul et kimse bişey diyemez biz elimizden geldigince sana anlatmaya calıstıl ama sen anlamak ıstemedın...
neyse selametle kal....

bakara

11- Kendilerine: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde: "Biz sadece ıslah edicileriz" derler.

12- Bilin ki; gerçekten, asıl fesatçılar bunlardır, ama şuurunda değildirler.

Enver Ýstek

metin mete
yani metin kardes ben sana daha ne diyeyim ki...
yani sen cünüp iken mekkeye gidebiliyorsan...

kabeyi tavaf edebiliyorsan...
peygamber efendimiz s.a.v mın mübarek kabrine gidip ziyarette buluna biliyorsan...
mübarek ALLAH c.c. sözü olarak bize lutfedilen kur'anı eline alıp okuyorsan....
cünüpken oruç tutabiliyorsan..(sen sadece namaz için gusl edilir diyorsun yaa)
ben artık sana bişey diyemem...
diyeceksinki kuranda yazmıyor namaz dışında gusl abdesi almak...
iyi sen öyle kabul et kimse bişey diyemez biz elimizden geldigince sana anlatmaya calıstıl ama sen anlamak ıstemedın...
neyse selametle kal....

bakara

11- Kendilerine: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde: "Biz sadece ıslah edicileriz" derler.

12- Bilin ki; gerçekten, asıl fesatçılar bunlardır, ama şuurunda değildirler.

Iste anlayis noksanligi;Mekkeye giderim ama hac görevi ilemi yoksa normal bir sekildemi?Kabeyi Tavaf etmek konusu yine sizin sig anlayisiniz olarak ele aliyorum,cünki bir düsünmenizi isterimki Tavaf ne zaman yapilir ve hangi görevle yapilir?Ama dedim ya anlayis farki?Resulün/Resullerin Mezari dinen farz edilmis bir konumu bunuda ayni kefeden adlediyor ve anlayisinizi kutluyorum?Kurani okumak?Acaba bir gayri müslimin okumasini nasil engelliyorsunuz?Varmi böyle bir yaptiriminiz?Sonra size oku deniyor anlayin deniyor ona saygi duyun deniyor yani anlayis farki öyle cokki anlatmak size oldukca zor Varsa delilin lütfen bir sekilde ayetten verinizde abdestin namaz disinda nerelerde oldugunu bir anlasak?Gercekten ayetler öyle güzelki Allahin yasasinin üzerine yasa ekleyenleri bir bir nasilda cikariyor ortaya birde kendilerini Allahin dinine bagli sanmalari gercekten güzel yakismis konuya... Vesselam...

Muttaki36

New member
guslü diğer yıkanmalardan ayıran şey-niyyettir

guslü diğer yıkanmalardan ayıran şey-niyyettir

Niyet; Ömer bin el-Hattab(r.a.) anlatıyor: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Ameller ancak niyetlere göredir. Ve kişi için ancak niyet ettiği şey vardır.”
Niyyet kalbin amelidir. Dille söylemek bidattir.
Niyyet-dil ile söylenilen şey değildir, kalbin kasdettiği ve kişinin yapmaya karar verdiği şeydir, yeri kalbtir

Gusül; bütün vücudu yıkamaktır. Guslü diğer yıkanmalardan ayıran şey niyettir. Allah Azze ve Celle Buyurur ki; “Eğer cünüp iseniz temizlenin”(Maide 6)

Guslun şartları:
Niyet ; Besmele ; Bütün azaları yıkamak ;

CÜNÜPLÜKTEN GUSLETME ŞEKLİ

Gusülden önce abdest almak; Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra sağ eliyle vücudundaki ezâ'nın üzerine su döker, sol eliyle de onu yıkardı. sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onlarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayaklarını yıkardı.''
Elleri kaba daldırmadan önce yıkamak; Aişe r.a.’dan; “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem gusletmeye başladığında elini kaba daldırmadan önce yıkardı.”
Ağza ve burna su vermek; Meymune (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) cenabetten yıkanırken ben O'na perde oldum, (şöyle yıkanmıştı): Önce ellerini yıkadı. Sonra sağ eliyle (kaptan) solu üzerine su dökerek fercini ve (meniden) bulaşanları yıkadı. Sonra elini duvara -veya yere- sürdü. Sonra ağzına ve burnuna su verip namaz abdesti gibi abdest aldı, ancak ayaklarını yıkamayı terk etti. Sonra üzerine su döktü. Sonra ayaklarını çekip yıkadı. Aleyhissalatu vesselam'ın cenabetten guslü işte böyledir."
Sağdan başlamak; Aişe r.a. dedi ki; “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, ayakkabı giymek, taranmak ve temizlik gibi her işte sağdan başlamayı severdi.”
Başa üç kere su dökmek ve saçları ovalamak; Aişe (radıyallahu anhâ)’dan; “Sonra parmaklarını suya batırır, onlarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi.”
Önce başın sağ tarafını, sonra sol tarafını yıkamak; Aişe r.a.’dan; Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm), cenabetten yıkandığı zaman (süt sağılan kap gibi) bir kapta su isterdi. Onu eliyle tutar, başının sağ tarafını yıkayarak başlar, sonra da sol kısmını yıkardı. Sonra iki avucuyla su alır, onlarla başına dökerdi."
Elleri toprağa sürmek veya sabun gibi bir şeyle yıkamak; Meymune r.a. rivayetinde geçer; “sonra elini toprağa sürdü ve yıkadı.”
Ayakları yıkamayı sona bırakmak; Meymune r.a.’dan; “Sonra ağzına ve burnuna su verip namaz abdesti gibi abdest aldı, ancak ayaklarını yıkamayı terk etti. Sonra üzerine su döktü. Sonra yıkandığı yerden çekilip ayaklarını yıkadı.”
Gusülden sonra abdeste gerek yoktur; Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) yıkanır, iki rek'at namaz kılardı. Gusülden sonra Aleyhissalatu vesselam'ın bir de abdest aldığını görmedim.''
Havlu ile kurulanılır mı?; İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) yıkanmıştı. (Kurulanması için) bir havlu getirildi. Onunla kurulanmayıp:
"Suyun ıslaklığı ile böyle (daha iyi)!'' buyurdular.''

KaYnUkA

New member
Niyet; Ömer bin el-Hattab(r.a.) anlatıyor: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Ameller ancak niyetlere göredir. Ve kişi için ancak niyet ettiği şey vardır.”
Niyyet kalbin amelidir. Dille söylemek bidattir.
Niyyet-dil ile söylenilen şey değildir, kalbin kasdettiği ve kişinin yapmaya karar verdiği şeydir, yeri kalbtir

Gusül; bütün vücudu yıkamaktır. Guslü diğer yıkanmalardan ayıran şey niyettir. Allah Azze ve Celle Buyurur ki; “Eğer cünüp iseniz temizlenin”(Maide 6)

Guslun şartları:
Niyet ; Besmele ; Bütün azaları yıkamak ;

CÜNÜPLÜKTEN GUSLETME ŞEKLİ

Gusülden önce abdest almak; Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı, sonra sağ eliyle vücudundaki ezâ'nın üzerine su döker, sol eliyle de onu yıkardı. sonra namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onlarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayaklarını yıkardı.''
Elleri kaba daldırmadan önce yıkamak; Aişe r.a.’dan; “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem gusletmeye başladığında elini kaba daldırmadan önce yıkardı.”
Ağza ve burna su vermek; Meymune (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) cenabetten yıkanırken ben O'na perde oldum, (şöyle yıkanmıştı): Önce ellerini yıkadı. Sonra sağ eliyle (kaptan) solu üzerine su dökerek fercini ve (meniden) bulaşanları yıkadı. Sonra elini duvara -veya yere- sürdü. Sonra ağzına ve burnuna su verip namaz abdesti gibi abdest aldı, ancak ayaklarını yıkamayı terk etti. Sonra üzerine su döktü. Sonra ayaklarını çekip yıkadı. Aleyhissalatu vesselam'ın cenabetten guslü işte böyledir."
Sağdan başlamak; Aişe r.a. dedi ki; “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, ayakkabı giymek, taranmak ve temizlik gibi her işte sağdan başlamayı severdi.”
Başa üç kere su dökmek ve saçları ovalamak; Aişe (radıyallahu anhâ)’dan; “Sonra parmaklarını suya batırır, onlarla saç diplerini hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi.”
Önce başın sağ tarafını, sonra sol tarafını yıkamak; Aişe r.a.’dan; Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm), cenabetten yıkandığı zaman (süt sağılan kap gibi) bir kapta su isterdi. Onu eliyle tutar, başının sağ tarafını yıkayarak başlar, sonra da sol kısmını yıkardı. Sonra iki avucuyla su alır, onlarla başına dökerdi."
Elleri toprağa sürmek veya sabun gibi bir şeyle yıkamak; Meymune r.a. rivayetinde geçer; “sonra elini toprağa sürdü ve yıkadı.”
Ayakları yıkamayı sona bırakmak; Meymune r.a.’dan; “Sonra ağzına ve burnuna su verip namaz abdesti gibi abdest aldı, ancak ayaklarını yıkamayı terk etti. Sonra üzerine su döktü. Sonra yıkandığı yerden çekilip ayaklarını yıkadı.”
Gusülden sonra abdeste gerek yoktur; Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) yıkanır, iki rek'at namaz kılardı. Gusülden sonra Aleyhissalatu vesselam'ın bir de abdest aldığını görmedim.''
Havlu ile kurulanılır mı?; İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) yıkanmıştı. (Kurulanması için) bir havlu getirildi. Onunla kurulanmayıp:
"Suyun ıslaklığı ile böyle (daha iyi)!'' buyurdular.''

Muttaki36 kardesım bence konuya cok yanlıs bır gırıs yapmıssınız...:(
benı bagıslayın sizi yargılamıyorum...
ama zaten metın kardesımız sunnetlere ınanmayan bır kısı ona dırek birebir olarak kuran ayetı yazarsanız ancak oyle sıze ınanır...

Iste anlayis noksanligi;Mekkeye giderim ama hac görevi ilemi yoksa normal bir sekildemi?Kabeyi Tavaf etmek konusu yine sizin sig anlayisiniz olarak ele aliyorum,cünki bir düsünmenizi isterimki Tavaf ne zaman yapilir ve hangi görevle yapilir?Ama dedim ya anlayis farki?Resulün/Resullerin Mezari dinen farz edilmis bir konumu bunuda ayni kefeden adlediyor ve anlayisinizi kutluyorum?Kurani okumak?Acaba bir gayri müslimin okumasini nasil engelliyorsunuz?Varmi böyle bir yaptiriminiz?Sonra size oku deniyor anlayin deniyor ona saygi duyun deniyor yani anlayis farki öyle cokki anlatmak size oldukca zor Varsa delilin lütfen bir sekilde ayetten verinizde abdestin namaz disinda nerelerde oldugunu bir anlasak?Gercekten ayetler öyle güzelki Allahin yasasinin üzerine yasa ekleyenleri bir bir nasilda cikariyor ortaya birde kendilerini Allahin dinine bagli sanmalari gercekten güzel yakismis konuya... Vesselam...

kardesim sen olayı nasıl uygularsan artık bişey diyemeyız sana...
var sen bildigin gibi yap...
çünkü inkarında israrcı olan birisiyle tartışmayı uzatırsan sende günaha girersin diye biliyorum ben....
ama şunu söyleyeyım sana din sadece namaz kılmak degıldır...
bunun içinde ALLAH a iman resulune ıman .....vs.. vs... birsürü olay vardır...
ve bu olayları gercekten de ibadet derecesine yukselten bir kavramda "EDEP" tir..
biz kendimiz yani guslün sadece namazlarda alınacagına daır bılgıyı ınkar edenler olarak en azından kendım adına kuran okurken yada kabeyı zıyaretımızde yada resulun s.a.v kabrini ziyaret ederken cünüp olmaktan haya ederim...
kendimi kirli sayarım ve o şekildeyken dinimin mübarek kıldıgı emanetlere dokunmam dokunamam...
sen var bildigin gibi yap....
selamla....

Saadet

New member
Ben bu siteye yeni uye oldum ve birbirinizle konusma biciminiz hosuma gitmedi. Her seyi cok iyi biliyor olabilirsiniz. Alim olabilirsiniz ama neden birbirinize sevgiyle yaklasmayi bilmiyorsunuz? İslam sevgi dini degil midir, nedir bu ben senden daha ustunum, ben her seyi daha dogru yapiyorum havasina girmeler? Kalbinizi bence bi yoklayin. İnsanlari kirmadan bazi seyleri anlatmak gerek dogru bile soyluyor olsaniz. Hata ettiysem affedin.

Selametle.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Simdi öncelikle yazilari az buz okudum ama sona dogru bir yanit verme ihtiyaci hissettim.Kuran-i ne niyetle okuyoruz acaba biz okurken ibadet ediyoruz ibadetimde kullandigim ayeti sureyi okuyorum bu yüzden cünüp olmak ve cünüp okumak bana hos gelmiyor oruc tutmak buda ibadet oldugu icin hosuma gitmiyor ama mekkeye gitmek cünüp olmak da bir problem görmüyorum hacc vazifesi disinda tabiki....

Simdi dinimizde olmazsa olmazlar arasinda degildir bu mesele örnegin yukaridaki yazdigim yaziya binaen biz ibadet gördügümüz icin cünüp oruc tutmuyoruz peki ya dua etmek ibadetmidir sizce cünüp olan bir insanda dua edebilir gezebilir

Diger konularda ise cat pat konusmayayim da bir kac arastirma yapayim insallah ama cünüp bir insan pis bir insan degildir hz.ebubekir ile peygamberimizin hadisesini hatirlarsak anlariz zaten. İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Ahmed–i Mahmud–u Muhammed Mustafa (sas) Ebu bekir ile beraber iken Peygamberimiz yaninda uyuyakalir ve ebubekirde gusul abdesti almaya gider efendimiz uyanir o sirada ve ebubekir gelince sorar neden gittin diye o da gusul abdesti almaya gittigini ve kendini pis hissettigini söyler ve Kâinatın Efendisi öyle bir seyin olmadigini kendisine söyler bu da demek oluyorki ibadet etmenin disinda cünüp olmanin pislik olmayla günah olmayla bir alakasi yok insallahu teala

selametle

Enver Ýstek

metin mete
Ben bu siteye yeni uye oldum ve birbirinizle konusma biciminiz hosuma gitmedi. Her seyi cok iyi biliyor olabilirsiniz. Alim olabilirsiniz ama neden birbirinize sevgiyle yaklasmayi bilmiyorsunuz? İslam sevgi dini degil midir, nedir bu ben senden daha ustunum, ben her seyi daha dogru yapiyorum havasina girmeler? Kalbinizi bence bi yoklayin. İnsanlari kirmadan bazi seyleri anlatmak gerek dogru bile soyluyor olsaniz. Hata ettiysem affedin.

Selametle.

Sevgi deger yeni üye kardes bu sitede olmaz böyle seyler.Biz bir birimize oldukca sert cevap yazsaktaki yaziyoruz ama hep ögrenme amaclidir.Yani ben isiyorsam bir ayet arkadaslar veremez onlarin verdigi hadisleri zaten ben kabul etmem bu her konuda böyle o nedenle hep delil olmayan konuda yani ayet olmayan yerde sadece yapamazmi edemezmi gücümü yetmezlerle bu is gider.Su an yaklasik yarim saatim var ve sonrasinda aybasina kadar yokum Insallah,Islam sevgi dinide Vahyin dininde öyle gerisi zaten hikaye...Hata insanlar icindir biz bu forum sakinleri olarak hatanla kabulümüzsün....Vesselam...

Muttaki36

New member
Muttaki36 kardesım bence konuya cok yanlıs bır gırıs yapmıssınız...:(
benı bagıslayın sizi yargılamıyorum...
ama zaten metın kardesımız sunnetlere ınanmayan bır kısı ona dırek birebir olarak kuran ayetı yazarsanız ancak oyle sıze ınanır...

:) Selamun aleykum Kaynuka kardeş!Ben bunu soruyu soran kardeşe yönelik yazmıştım! Metin kardeşin ve diğerlerinin yazılarını okumadım açıkçası.Yazdıklarım tamamen bu konuda yardım isteyen kardeşe yönelikti. Metin meteye cevaben değil. Yeni üye oldum ve cevabın ne şekil nereye yazılacağını bilememiş olabilirim, yalnış anlamanız bundan olsa gerek!:)

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
metin abi biz senin verdigin ayete bir şey demiyoruz

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz. (Maide Suresi 6)

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de yolculuk hali müstesna yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır. (Nisa Suresi 43)

verilen ayetlerde güsül abdestinin açıklamsı yok tur birinci ayette cünüp iseniz temizlenin bu temizlenmenin nasıl oldugun söylenmiyor sizin söylediginiz gibi normal abdest alınır birde bu üç sey yapılar cünüplügü çıkarmış oluruz agıza su vermek burnu yıkamak ve bedeni boydan yıkamaktır buda hadis ile güslün nasıl yapıldıgını gösterir güsül hiçbir yerin kuru kalmaması gerklidir ki guslun tam anlamıyla alınsın yoksa bir yerin kuru kaldıgı zaman o güsül olmaz

sinang

New member
Değerli kardeşim kafan karışmasın öncelikle guslün farziyetine ihtimam et,bunlar tastamam ise gusül abdestin oldu,inşaallah.Sünnet kısımlarıda yerine elinden geldiğince getirirsin,böylece nur üstüne nur..Evham etme ,böylece şeytanın hilesine düşmeyiz,Allahın izniyle..bAKİ SLM.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Simdi öncelikle yazilari az buz okudum ama sona dogru bir yanit verme ihtiyaci hissettim.Kuran-i ne niyetle okuyoruz acaba biz okurken ibadet ediyoruz ibadetimde kullandigim ayeti sureyi okuyorum bu yüzden cünüp olmak ve cünüp okumak bana hos gelmiyor oruc tutmak buda ibadet oldugu icin hosuma gitmiyor ama mekkeye gitmek cünüp olmak da bir problem görmüyorum hacc vazifesi disinda tabiki....

Simdi dinimizde olmazsa olmazlar arasinda degildir bu mesele örnegin yukaridaki yazdigim yaziya binaen biz ibadet gördügümüz icin cünüp oruc tutmuyoruz peki ya dua etmek ibadetmidir sizce cünüp olan bir insanda dua edebilir gezebilir

Diger konularda ise cat pat konusmayayim da bir kac arastirma yapayim insallah ama cünüp bir insan pis bir insan degildir hz.ebubekir ile peygamberimizin hadisesini hatirlarsak anlariz zaten. İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Ahmed–i Mahmud–u Muhammed Mustafa (sas) Ebu bekir ile beraber iken Peygamberimiz yaninda uyuyakalir ve ebubekirde gusul abdesti almaya gider efendimiz uyanir o sirada ve ebubekir gelince sorar neden gittin diye o da gusul abdesti almaya gittigini ve kendini pis hissettigini söyler ve Kâinatın Efendisi öyle bir seyin olmadigini kendisine söyler bu da demek oluyorki ibadet etmenin disinda cünüp olmanin pislik olmayla günah olmayla bir alakasi yok insallahu teala

selametle

Değerli alptraum

Değerlendirmeniz yer yer kişisel mantıkla şekillenerek, izaha ihtiyaç duyulur hale gelmiş.

Bir kere " dinimizde olmazsa olmazlar arasinda degildir " demişsiniz. Bundan kastınız kaçırdığım bir şey yoksa cünüp insanın gusletmesidir. Her ne kadar, bazıları yanlış anlamakta ısrar ediyorsada ayet mealini durak noktalarına riayet ederek anlamaya çalışalım.

Maide 6
Ey iman edenler!

Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın.

Eğer cünüp iseniz temizlenin.

Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin.

Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin.

Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.

Dikkat ederseniz bu Kur'an da Allah'ın apaçık bir emridir. Buna nasıl "dinimizde olmazsa olmazlar arasında değildir" diyebiliriz. Eğer imanın esaslarından değildir derseniz sizi o vakit anlayabiliriz.

İslamiyet, cünüplüğü pislik olarak tanımlamamasına rağmen, gerek şehevi ve gerekse fıtri hallerle bir takım hallerle hallenen kişilerin en kısa zamanda yıkanıp, gusledip temizlenmesini emreder. Teyemmümün cevazıda bu konudaki mecburiyeti izhar eder.Düşünün, cünüp oldunuz, üzerinizdeki bir takım kalıntıları su ile yıkayamıyorsunuz ama neden elinizi temiz toprağa sürüp te mesh ederek gusl ediyorsunuz? Demek ki sırf bir takım kalıntılardan ve izlerden cismen kurtulmak değil sadece. Bu bir emir. O zaman yaratılmış kul Allah'ı biliyor ve ona inanıyorsa bu bir mecburiyet, keyfiyet değil.

Şimdi bu şartlar altında, eğer su bulamamış bile olsa insan, teyemmüm edecek! Bu kolaylığı da Allah (cc) getirmiş. Eee, şimdi bu şartlar dahilinde, insanı cünüp olarak gezdiren, Kur'an okutan, Mekke'ye götüren, günlük hayatı cünüp olarak yaşatan mecburiyet ne olabilir? Hiç bir şey...

Ancak ve ancak bu, kadınların özel hallerini kapsamayan bir durumdur ki, zaten cünüplüğün, pislik olmadığını söylüyorsunuz, söylüyoruz. Yani cünüplük bir takım mecburiyetler varsa ( adet halleri gibi) gündelik hayatı etkilemez ancak ibadeti kısıtlar. Kadınların oruç tutmayıp, namaz kılmamaları, kabeyi tavaf edememesi gibi.
[FONT=&quot]
[/FONT]

elifimbenim

New member
S.a arkadaşlar.

Mahsuru yok ise bir konuda birşey danışmak ve bilgilenmek istiyorum eğer yanlış bölüme açtıysam affola:)

Ben gusul abdest i konusunda biraz takıntılıyım bir büyüğüm din konusunda bilgisine güvendiğim kişi bana önce guls abdestini al çıkarkende normal abdest alırsın demişti şimdide internetde peygamber efendimiz(s.a.v) in gusl abdestini alışı ile ilğili yazılar okudum ve takıldım.

Bu konularda çok ince ayrıntısına kadar kafaya taktığım için sizden yardım istiyorum yoksa sürekli içimde birşey yanlış yapıyorsun olmadı diye şeyler geçiyor.. ayrıntılar şunlar mesela ilk önce abdest alın yazmışlar gusl etmeden önce, ben önce gusul emi niyet edeyim yoksa normal abdest için niyet edeyim? normal abdest e niyet edip abdesti alıp sonra tekrar gusl e niyet edip gusül alsam olurmu.

Yoksa ilk başka gerekli temizlikleri yaptıkdan sonra bir kere gusul abdesti niyeti alıp o abdest ile normal namaz abdesti alıp sonrada niyet etmeden gusul abdestinimi alayım.

Arkadaşlar birde çok ince düşündsüğüm ve takıntılı olduğum için içimden sen yanlış niyet ediyorsun diye şeyler geçiyor mesela ben böyle niyet ediyorum doğrumu?. ilk önce euzu besmele çekiyorum sonrada niyet ettim ALLAH rızası için gusül abdestini almaya diyorum doğrumudur bu?.

Neyse yardımcı olabilirseniz bu garibanı mutlu edersiniz çevremde soracak kimsemde çok fazla yok. Allah yardım edende etmeyende razı olsun.:)
selamün aleyküm kardesim bunda cekinecek hic bir sey yok insan sormasa nerden ögrenecek ben size bir sey buldum internetden ama siz böyle sorulariniz oldugu zaman buradan veya sorularla islamiyet diye bir site var orada ögernmek istedigin her konu var orayida tavsiye ederim ALLAH'A emanet ol
Gusül Nasıl Yapılır:
Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.
Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen

elifimbenim

New member
selamün aleyküm kardesim bunda cekinecek hic bir sey yok insan sormasa nerden ögrenecek ben size bir sey buldum internetden ama siz böyle sorulariniz oldugu zaman buradan veya sorularla islamiyet diye bir site var orada ögernmek istedigin her konu var orayida tavsiye ederim ALLAH'A emanet ol
Gusül Nasıl Yapılır:
Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.
Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen
not-dogrusu budur biz böyle ögrendik:)

mümin86

New member
Arkadaşlar herkeze teşekkür ederim ALLAH (c.c) razı olsun. Bir arkadaş benim aldığım abdest e kısmen doğru değil demiş sanırım biraz üzüldüm ve kafam karıştı ama dediği hususlar şunlar sanırım ben önce temizlenip sonra niyet ediyordum 2. ise normal abdest i çıkarken alıyordum şimdi tas tamam yazdığınız gibi alacağım. Bu konuda nefsim boşver sen doğru alıyorsun diyor bildiğin gibi yap diyor ama yazdığınız gibi yapacağım yoksa yapmazsam böyle devam edecek çünkü takıntılıyım bu konularda. ALLAH a emanet olun.

Arkadaşlar şurası gene kafamı karıştırdı bunada bir açıklama yaparsanız tas tamam olacak

"Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. " şimdi ben gusl u hallettim diyelim sonra namaz abdestine benzer bir abdest alıcam fakat onada niyet etmelimiyiz yoksa direk normal namaz abdestimi almalıyım niyet etmeden.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşlar herkeze teşekkür ederim ALLAH (c.c) razı olsun. Bir arkadaş benim aldığım abdest e kısmen doğru değil demiş sanırım biraz üzüldüm ve kafam karıştı ama dediği hususlar şunlar sanırım ben önce temizlenip sonra niyet ediyordum 2. ise normal abdest i çıkarken alıyordum şimdi tas tamam yazdığınız gibi alacağım. Bu konuda nefsim boşver sen doğru alıyorsun diyor bildiğin gibi yap diyor ama yazdığınız gibi yapacağım yoksa yapmazsam böyle devam edecek çünkü takıntılıyım bu konularda. ALLAH a emanet olun.

Arkadaşlar şurası gene kafamı karıştırdı bunada bir açıklama yaparsanız tas tamam olacak

"Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. " şimdi ben gusl u hallettim diyelim sonra namaz abdestine benzer bir abdest alıcam fakat onada niyet etmelimiyiz yoksa direk normal namaz abdestimi almalıyım niyet etmeden.

Bu konu yeterinden fazla anlatıldı ve irdelendi. İfrata kaçmayalım lütfen !...

KaYnUkA

New member

kardesim kusura bakma çok özür dilerim ama ya anlamak istemiyorsun yada anlamıyorsun...
neyse...
sevgili kardeşim aşagıdaki gibi yaparsan inşallah ALLAH c.c. kabul buyurur...

güsl için;

Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder.(niyet ettim ALLAH rızası için güsl abdesi almaya)

Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar

Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler.

Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar.

Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler.

Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır.(bunun için tekrar niyet edilmez.)

Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar.

Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker.

Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, küpe delikleri, oyluklar ve kaş diplerinin ıslanmasına, göbeğinin içine
suyun ulaşmasını sağlar.

Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

Üst Alt