Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir mezhepsiz namazı nasıl kılar ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Enver Ýstek

metin mete
Alptraum;

Peygamberimiz (a.s.) nasıl namaz kılardı, namazın kılınış şeklini nasıl tarif etmiştir?
Resûlullah (A.S.) Efendimizin nasıl namaz kıldığını Müslüman halka tarif edip anlatan büyük sahabi Ebû Mâlik El-Eş'ari’yi (R.A.) dinleyelim; Abdullah bin Ganem naklediyor:

Bir gün Ebû Mâlik El-Eş'ari (R.A.), Eş'ari kabilesine şöyle seslendi:

“Ey Eş'arî kabilesi! Toplanınız, kadınlarınızı ve çocuklarınızı da toplayın, tâ ki size. Resûlullah (A.S.) Efendimizin bize Medine'de kıldırdığı namazı tarif edip anlatayım.”
Bunun üzerine kabile halkı erkeğiyle, kadın ve çocuklarıyla toplanıp bir araya geldiler. Ebû Mâlik, önce güzel bir abdest aldı, Resûlullah (A.S.)'ın yaptığı gibi her azayı yeterince yıkadı. Sonra güneş gök kubbe ortasına geldi, her şeyin gölgesi titreşip kaldı. Biraz daha beklediler, netice cisimlerin gölgesi doğuya doğru kendini gösterince, yani öğle vakti girince, kalkıp ezan okudu. Önce erkekleri öne alıp saf bağlamalarını, sonra çocukların, sonra da en geride kadınların saf bağlamasını sağladı. Sonra ikamet okuyup öne geçti, ellerini kaldırarak Tekbir getirdi. Fâtiha-i şerifeyi ve kendisine kolay gelen bir sureyi okuduktan sonra tekbir getirip rüku’a gitti; üç kere Sübhane'llahi ve bi-hamdihi (veya Sübhanellahi'l-Azîm) dedikten sonra «Semiallahu limen hamidehu» diyerek belini doğrulttu. Sonra tekbir getirerek secdeye vardı, sonra tekbir getirip başını secdeden kaldırdı, sonra tekrar tekbir getirip ikinci secdeye vardı, sonra tekbir getirip ayağa kalktı. Böylece rekâtta tam altı tekbir getirmiş oldu. Tabii ikinci rekâta kalkarken de tekbir getirerek kalktı. Böylece namazı kıldırıp tamamladıktan sonra cemaate dönerek şöyle dedi:

Benim getirdiğim tekbirleri iyice muhafaza edin, rükû' ve secdeleri nasıl yaptığımı iyice öğrenin. Çünkü bu, gündüzün şu saatlerinde Medine'de Resûlullah (A.S.) Efendimizin bize kıldırdığı namazın kendisi (bir benzeri) dir. Resûlullah (A.S.) farzı kıldırınca O da cemaatine dönerek şöyle buyurmuştu : «Ey insanlar! İşitin ve anlayın; biliniz ki Allah'ın öyle kulları var ki onlar ne peygamberdir, ne de şehittirler, fakat peygamberler ve şehitler onların makamlarına ve Allah'a olan yakınlıklarına gıpta ederler.»

Bunun üzerine Bedevilerden biri kalkıp Resûlullah'a yaklaştı ve elini göğsüne doğru kıvırıp dedi ki:

- “Ya Resûlullah! Şu sözünü ettiğin Allah (C.C.) kulları kimlerdir, onları bize tanıtır mısın?”
Bedevinin bu sorusuna fazlasıyla memnun kalan Efendimiz (A. S.) şöyle cevap verdi:

- «Onlar insanlardan ayrılıp (Hakk'a) dönenler ve kabilelerin garipleridir. Aralarında yakın bir akrabalık da yoktur, fakat onlar Allah için birbirini severler ve saf bağlayıp dururlar. Kıyamet günü Allah, çıkıp oturmaları için onlara nurdan minberler hazırlar. Böylece onların hem yüzlerini, hem elbiselerini nur kılar. Kıyamet günü insanlar o günün dehşetinden korkarken onlar korkmaz. Evet, onlar, üzerlerinde hiç bir korku
olmayan ve üzülmeyen Allah dostlarıdır.» (Ahmed bin Hanbel - Ebû Ya'lâ : İsnad-i Hasen ile.. El-Hâkim : Sahih isnad ile.. )

Diğer Bir Rivayet:

Bir adam Mescid-i Saadete girip namaz kıldıktan sonra Resûlullah (A.S.) Efendimize gelerek selâm verdi. Efendimiz onun selâmını alıp karşılık verdi ve buyurdu ki:

«Dön yeniden namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın!» Adam bu emir üzerine dönüp yeniden namaz kıldı ve Peygamber'e (A.S.) dönüp geldiğinde, Efendimiz yine ona:

«Dön yeniden namaz kıl, çünkü sen namaz kılmadın!» buyurdu ve bu hal üç defa tekrarlandı. Adam çaresiz kalıp dedi ki:

«Seni hak peygamber olarak gönderen Allah'a and olsun ki bundan daha iyisini bilmiyorum, siz bana öğretin.» Resûlullah (AS.) da ona şöyle tarif etti:

«Namaza durunca önce tekbir getir. Sonra Kur'ân'dan sana kolay gelenini oku. Sonra rükû'a var, bütün organların sakinleşinceye kadar bekle, sonra başını kaldırıp belini iyice doğrult. Sonra secdeye var, yine azan sakinleşinceye kadar bekle ve secdeden kalktığında yine oturuşun ölçüsünü alıncaya kadar bekle. Yine secdeye var ve âzan sakinleşinceye kadar bekle ve her rekâtta bunları aynen yerine getir.» (Buharı - Müslim - Ahmed bin Hanbel : Ebû Hüreyre (R.A.)'den.) (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/230-232)

Selamün Aleyküm,Senden baska ciddiye alinacak yok imis.Tam istedigim degil ama cevap verdigin icin tesekkür ederim.Yukardaki alinti yaptigim yer cok elestirilir ama su an sirasi degil.Diger yerler ise kaale almaya lüzum görmedim.Müsade et su bir kac kisiye bir tesekkür edeyim yaptiklari o nazik durumlarina sonra dönerim konuya.Benim istedigim sizden Resulden geldigine göre Resulün bu namazi kiyam,Rüku ve Secde olmak üzere tam olarak tarifle göstermesi lazimdi veya Resule nasil ögretildigini bir hadisle aciklasaniz ben aslinda o hadisi biliyorum(Hani Cebrailin Resule güzel bir sahabe kiliginda gelip ögrettigi abdes ve namaz hadisi) ama her neyse su alimciklerde bildiklerini yazsinlar sonra dönelim.

Not;Istersen diger forumda direk sana yazayim...

Enver Ýstek

metin mete
Bizim delillerimiz ortada, mazimiz belli...Kuran ve Sünnet delil olarak yeter de artar...Kaynaklarımız gayet açık, görmek istemiyorsanız yapacak bir şey yok, hatemallahu ale gulubihim ve ale semıhim, ve ale ebsarıhım...Siz ister amuda kalkarak namaz kılın, ister takla atarak, ister sürünerek, ister yuvarlanarak bir şey değişmez, üç beş hint fakirine kadar düşmedi bu ümmet...

O kadar delilin varda nerede be adam cikarsana?VAllahi güzel dua ögrenmissin seni tebrik ederim...Yazmaya neden cekiniyorsun...

islamci

New member
sen sünnet inkarcısımısın?kuran bize nasıl ulaşmıssa namazda bizlere bu şekilde ulaşmıstır

kuranı sana ulaştıran kimdir cevap verebilirmisin

sayın fırsaf kimse sünneti inkar etmiyor. kuran bize nasıl ulaşmışsa namazda bizlere öyle ulaşmıştır nasıl bir fikir onu anlayamadım.kuran-ı değiştirmeye çalışmışlardır ama Allah(c.c.) ın sözü var kıyamete kadar değişemiyecek demiştir. onu değiştiremedikleri için yan dallar yapmaya karar vermişler ve mezhepler oluşturmuşlar. mezhep diye iddia edilen büyük imamlar aslında hepsi aynı dinde mezhep olarakta aynılar sadece fikir ayrılığına düşmüşler bunlarda mezhep büyükleri olarak görmüşler. müsmümanım deyipte peygamber efendimizin torunlarını öldürenler dinimize farklı yorumlar getirmiş olamazlarmı...bunu bi düşün.

Enver Ýstek

metin mete
gözüm şaşı değil olsaydıda rabdendir derdik.

ama senin anlayışında problem var galiba ...

ya kardeş ne eveleyip geveliyorsun ki konuyu açtım varsa nasıl kıldığına dair delilin getir. niye lastik gibi uzatıyorsun ki diğer arkadaşlarımız yanlış bişeyler yazar da gol atarım diye mi bekliyorsun? burası televole programlarının içeriğinin olduğu bir yer değil ..

yazacaksan yaz kur'an nın neresinde kıraatta hangi sureleri okuyacaksın,rükuda secde de ne söyleyeceğin nerde yazıyor..

ya şu cahillere bi cevap yazda senin gördüğünü görür de nemalırlar...

ama sen ordan burdan alıntı yapıp tartışmak istiyorsan bu konuya yazma da belki senin dışında delili olan birisi çıkarda bir iki satır birşeyler yazar..

ve şunuda bil ki ALLAH(CC) birdir.ondan başka ilah yoktur.MUHAMMED(SAV) onun kulu ve elçisidir. o ne getirdiyse haktır .

onlardan bir kısım vardır ki ayetlerin bazılarını kabul eder işine gelmeyeni reddeder işte asıl sapık bunların kendileridir.

selam ve dua

Kimsenin eksigiyle ugrasmadim kimseyi kinamadim varsa delilin yaz yoksa sus daha acik nasil yazayim ha.Laf salatasina cevirdin birazcik sus..Kimsenin yanlisini gole cevirmedim aksine hatasini önce kendisine bildirdim düzeltmesi icin o dedigin ancak size mahsus bir özellik oldugunu seziyorum...Bak adam ne güzel yazmis degilmi sende varsa yaz...

Enver Ýstek

metin mete
sen sünnet inkarcısımısın?kuran bize nasıl ulaşmıssa namazda bizlere bu şekilde ulaşmıstır

kuranı sana ulaştıran kimdir cevap verebilirmisin

Kim ulastirdi?EVET ben senin dedigin sünnetlerin hepsini elimin tersiyle attim arkama?Eger namazi nasil ögrendiginizi ve Resule nasil ögretildigi hakkinda elinizde bulunan bütün dökümanlari cikar...Hadis olsun fark etmez(Aslinda simdiye kadar hic bir hadisi delil olarak kabul etmedim forumun hepsi bilir)

Enver Ýstek

metin mete
bence bu mezhepsizler ondan bundan ve şundan yapıyorlardır yanı demek istedığım dıger mezheplerden işlerıne gelen yerleri alıp hoşuna gıtmeyen yerleri atarak namaz veya diğer ibadetlerini gerçekleştiriyorlardır.

bektaşilerin yaptığı gibi ayette "sarhoşken namaza yaklaşmayın" deniliyor onlar sadece namaza yaklaşmayını kısmını alıyorlar

tabi bu benım dusuncem

Varmi öyle yaptiklarina dair delilin yoksa sen iftiracisin ve kesinlikle iki yakan elimde helal etmiyorum eger sen dogruysan isbat edermisin sonra istedigin sekilde hesab sor...

firsaf

New member
Kim ulastirdi?EVET ben senin dedigin sünnetlerin hepsini elimin tersiyle attim arkama?Eger namazi nasil ögrendiginizi ve Resule nasil ögretildigi hakkinda elinizde bulunan bütün dökümanlari cikar...Hadis olsun fark etmez(Aslinda simdiye kadar hic bir hadisi delil olarak kabul etmedim forumun hepsi bilir)

demekki sünnet inkarcısısın! bide inkar ettiğin kaynaktan delil istiyorsun bu perhiz bu ne lahana turşusu

kuran günümüze nasıl gelmiştir sayın sünnet inkarcısı bunun cevabını verirmisin

firsaf

New member
kardeş ben cevap verdiğimi sanıyorum.bi bak istersen.

sen ona cevap mı diyorsun

kuranı bize ulaştıran kimdir soru bu kuran günümüze gökten inmediğine göre bizlere kim vasıtasıya ulaşmıştır sorunun cevabı zor olmasa gerek

islamci

New member
sen ona cevap mı diyorsun

kuranı bize ulaştıran kimdir soru bu kuran günümüze gökten inmediğine göre bizlere kim vasıtasıya ulaşmıştır sorunun cevabı zor olmasa gerek

tamam senin dediğin gibi o kişiler getirmiş olabilir. Allah(c.c.) ın emri olduğu için değişikliğe uğratmamaları gerektiğine inanmış olamazlarmı? yada Allah(c.c.) bilir değiştirmeye kalkıştılar ama sonra başlarına türlü müsibetler geldi onu Allah(c.c.) bilir. ama sana şunu söyliyim peki hz.hasan ve hz.hüseyini öldürenlerde ben müslümanım diyordu. bunlarda mezhepleri keşfettiği ve herkesi ayırmak için elinden geleni yapmış olamazlarmı? mezhepleri bunlar uydurmuş olamazlarmı? sende bu soruya cevap ver......

ebubekr

New member
Varmi öyle yaptiklarina dair delilin yoksa sen iftiracisin ve kesinlikle iki yakan elimde helal etmiyorum eger sen dogruysan isbat edermisin sonra istedigin sekilde hesab sor...

ya kardesım benım orda kastetmek istedığım
Bugüne kadar Kur'an ve Sünnet'i anlama ve onlardan hüküm çıkarma konusunda geliştirdiğiniz dört başı mamur bir usûl/metot var mıdır? Bu soruya verebilecekleri en küçük bir olumlu cevap yoktur. Mezhep ve metot tanımadığını, geçmiş ulemanın bize bıraktığı devasa ilmî mirası yıkmakla, yıpratmakla meşgul olmaktan başka bir mahareti olmayan böyle kimseler, kendi içlerinde korkunç çelişkilere düşmekten kurtulamıyorlarsa, sebebi burada aranmalıdır. Her ne kadar hiçbir mezhebe bağlı olmama düşüncesi mutlak olarak ve her zaman "dinsizlik" vakıasına götürmese de, bu başlangıcın, genellikle bu sona götürdüğünü de görmezlikten gelmemiz mümkün değildir.

Enver Ýstek

metin mete
demekki sünnet inkarcısısın! bide inkar ettiğin kaynaktan delil istiyorsun bu perhiz bu ne lahana turşusu

kuran günümüze nasıl gelmiştir sayın sünnet inkarcısı bunun cevabını verirmisin

Demek sen saygiyla sordun bende sana saygiyla cevap vereyim,sen nedersin bir yaz bakalim?O hadis nakilcilerimi getirdiler?

Enver Ýstek

metin mete
ya kardesım benım orda kastetmek istedığım
Bugüne kadar Kur'an ve Sünnet'i anlama ve onlardan hüküm çıkarma konusunda geliştirdiğiniz dört başı mamur bir usûl/metot var mıdır? Bu soruya verebilecekleri en küçük bir olumlu cevap yoktur. Mezhep ve metot tanımadığını, geçmiş ulemanın bize bıraktığı devasa ilmî mirası yıkmakla, yıpratmakla meşgul olmaktan başka bir mahareti olmayan böyle kimseler, kendi içlerinde korkunç çelişkilere düşmekten kurtulamıyorlarsa, sebebi burada aranmalıdır. Her ne kadar hiçbir mezhebe bağlı olmama düşüncesi mutlak olarak ve her zaman "dinsizlik" vakıasına götürmese de, bu başlangıcın, genellikle bu sona götürdüğünü de görmezlikten gelmemiz mümkün değildir.

Bunu adam gibi yazabilirdin yani kücümsüyerek degil.Ki konumuz olsa dahi ben zaten sünnet dediginiz seyleri Red ediyorum diyorum siz bana usul den bahsediyorsunuz..Celiskilerimi göstereceksin yoksa ahkam kesmeyeceksin öyle havadan sallamakla olmaz bu isler biz sizin alimlerimiz dediklerinde cok celiski getirdik ama siz hala bizden bulamadiniz buyrun getirin ondan sonra ahkam kesin...Zaten sizlerde olmasaniz inanin kendimizden süpheye düsecegiz biz nasil HANIFIZ diye Elham dülillah....

Enver Ýstek

metin mete

Ey kardesim baktimki Kurandan bulamadiniz sizlere kolaylik yaptim yani torpil yapildi hemen verin hadislerinizi hepsini toplayip tekten cevap yazacagim Insallahu Teala.O Zaman anlayacaksin pehrizi,lahana gibi her neyse....

ebubekr

New member
Bunu adam gibi yazabilirdin yani kücümsüyerek degil.Ki konumuz olsa dahi ben zaten sünnet dediginiz seyleri Red ediyorum diyorum siz bana usul den bahsediyorsunuz..Celiskilerimi göstereceksin yoksa ahkam kesmeyeceksin öyle havadan sallamakla olmaz bu isler biz sizin alimlerimiz dediklerinde cok celiski getirdik ama siz hala bizden bulamadiniz buyrun getirin ondan sonra ahkam kesin...Zaten sizlerde olmasaniz inanin kendimizden süpheye düsecegiz biz nasil HANIFIZ diye Elham dülillah....

yanı efendımızı ınkar edıyosun oylemı sünneti ınkar ettiğine göre onu biliyimde ona gore yazıyım

dınsız bırıyle mı konusuyorum yoksa dın kardesımle mı konusuyorum

en azından tavrımı tam koyayım

firsaf

New member
Demek sen saygiyla sordun bende sana saygiyla cevap vereyim,sen nedersin bir yaz bakalim?O hadis nakilcilerimi getirdiler?

nerden geldi gökten mi indi ? kuran bize nasıl ulastıysa sünnette böyle ulaşmıştır

kuranı bize ulaştıranlar sünnetide ulaştırmıslardır

tevatur yoluyla ulaşmıstır

Enver Ýstek

metin mete
yanı efendımızı ınkar edıyosun oylemı sünneti ınkar ettiğine göre onu biliyimde ona gore yazıyım

dınsız bırıyle mı konusuyorum yoksa dın kardesımle mı konusuyorum

en azından tavrımı tam koyayım

Tesekkürler sizde olmasaniz dedim ya biz kendimizden süpheye düseriz,Sagolun var olun..Simdi biliyon yaz bakalim su namazi nasil ögrendiniz,Resul nasil ögrendi?Yazda bilelim ama delilsiz atma?

firsaf

New member
sünneti inkar edenlerden ricamızdır namazı nasıl kılyorlar bi tarif etsinler
takla atarak yada şınav cekerekmi kılıyorlar çok merak ediyorum

Enver Ýstek

metin mete
nerden geldi gökten mi indi ? kuran bize nasıl ulastıysa sünnette böyle ulaşmıştır

kuranı bize ulaştıranlar sünnetide ulaştırmıslardır

tevatur yoluyla ulaşmıstır

Iste o nasili yaz Simdi yazki soracaklarima tam cevap veresin degilmi?
Mesela baslayayim sormaya;Furkan korunmus bir Kitabtir acaba Sünnet dediginiz seyde bunun gibi korunmusmudur?

ebubekr

New member
Tesekkürler sizde olmasaniz dedim ya biz kendimizden süpheye düseriz,Sagolun var olun..Simdi biliyon yaz bakalim su namazi nasil ögrendiniz,Resul nasil ögrendi?Yazda bilelim ama delilsiz atma?

siz o zaman dırek cabrail a.s bağlanıyorsunuz oylemı

yanı dırek allahtan vahıy gelıyoo öylemı

şaşarım aklınıza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt