Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayriliğin Nedenleri

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim sadece peygamberin mi kalbine bazı şeyler gönderilir ?
Her yüzyılda mehdi geleceğini Rasulullah söylüyor.Ve bunların hepsi Allah ın emrettiğine göre yazar kendi kafalarına göre değil.
Vesselam...

Başka kimselerin kalbine birşeyler gönderecek olan Allah ise, kendisi bildirirdi... Peygambere bunu bildirdiğini söylüyorsanız ispatınızı ayetlerle açıklayın bakalım? Ben Kur'an'ın hiç bir yerinde "her 100 yılda bir mehdi gönderilecektir" diye bir ayet görmedim....

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Sizler sünnet diyorsunuz, Allah ise Kur'an'da sünnet kavramını "Allah'ın kanunları, kural ve yasakları" olarak kullanıyor. Allah, peygamberin sözleri vahiydir diyor. Vahiy ise Kur'an diyor. Kur'an dışı söz söyleseydi durumu:

44. Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,

45. Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.

46. Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik. (Hakka Suresi)

diyor... Ben şimdi Allah'a mı inanayım size mi???
Bzi rabbimin söylediğindne farklı şey söylemiyoruzki evet o Rabbim söylemesin istemediği şeyleir söylemez. onu8n söylediği yanlzı vahiydir, eğer aksi olsaydı can damarını Rabbim keserdi. ama kesmedi yani söyledikleri Allahtandır.
dediğinzi sünnet sünettullah, Birde Resulun Allahın emriyle davranışları vardırki onlarda resulşun sünneti demektir ya sözlük karşılığına bakın isterseniz sünnet ne demek?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Burda asıl mesela sizin bu sorular hakkındaki görüşünüzdür. Ayetlerle aktardığım şeylerin yalan olduğunu ispatlayın....

Saidi nursi şirk içinde değilse bu soruları bir de siz cevaplayın...

Kaçamak yapmayla olmuyor efendim... Madem ki soruları aktar dediniz... Aktardık işte... Neden cevap vermekten kaçıyorsunuz?

Veya cevap vermeyecektiniz de neden aktarmamı istediniz???
ben bu soruları cevapladım sitede bulunuyor ararsanız bulucağınız kanısındayım hatta bu sorular oldukça fazlaydı cevaplamakta baya zamnamı almıştı dilerseniz oraya bakın...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim Rasulullah günlük hayatında her şeyde bir ayet mi okuyacak banyo yaparken dahi rasulullah ayet mi okuyordu.
Tabiki Allah ın emrettiğinden başka bir şey değil ama bu şu anlama geliyor boş ve kurana bağlı olmaksızın bir şey söylemes.Rasulullah ın söylediği her şey kuranda geçmez mesela Kuranda namaz dinin direğidir sözü geçiyor mu ?
Tabiki rasulullah kendi kafasına göre konuşmaz.
Vesselam...

Kur'an'da namaz dinin direğidir diye bir ifade geçmiyor. Haklısınız...

Fakat, peygamberimiz her yerde her zaman ayet okumaz...

Dünyevi işleri yapması insan olduğu gereğidir. Fakat, dini şeyler yapması peygamberliği gereğidir. Peygamber ise yalnız vahyolunanı, yani Kur'an'ı konuşur...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
ben bu soruları cevapladım sitede bulunuyor ararsanız bulucağınız kanısındayım hatta bu sorular oldukça fazlaydı cevaplamakta baya zamnamı almıştı dilerseniz oraya bakın...

Ben, sizin cevaplarınızı okudum efendim... Fakat ben abdullahadem kardeşimizin cevaplamasını bekliyorum. Çünkü bu soruları buraya aktarmamı siz değil o istedi... Öylseyse bu soruları da siz değil o cevaplandıracaktır. Ki zaten siz cevapladınız bu soruları...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Kardeşlerim şimdilik ayrılıyorum işim çıktı... bugun tekrar geleceğim... allaha emanet olunuz...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Ben, sizin cevaplarınızı okudum efendim... Fakat ben abdullahadem kardeşimizin cevaplamasını bekliyorum. Çünkü bu soruları buraya aktarmamı siz değil o istedi... Öylseyse bu soruları da siz değil o cevaplandıracaktır. Ki zaten siz cevapladınız bu soruları...
madem cavplarımı okudunuz hala neyi arıyosunuz? başkalrının zihnini bulandırmak mı gaye ?

abdullahadem

New member
Kardeşim ben seyfullah putkıran ağabeyim kadar bilgili değilim.O cevaplamış benim cevaplamam bayağı uzun zamanımı alır onuda göze alamam.
Vesselam...

chamdali

New member
abdullahadem' Alıntı:
Hanif kardeş biz hepimiz yanılıyoruz hatta binlerci insan yanılıyor sen ise doğruyu söylüyorsun.Benim bildiğim çoğunluk doğrudur.
Vesselam...

Sevgili abdullahadem bir bilgi yanlışını düzeltmek gerekirse size aşağıdaki ayet mealini aktarayım. Çoğunluk her zaman bir şeyin doğruluğuna delil olmaz.

Enam 116: Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah'ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak 'zan ve tahminle yalan söylerler.'

Kur'an, müminlerine çok güzel bir düstur verir. Onu da sizinle paylaşayım. İnşaallah beraberce istifade edebiliriz:

Zümer 18: Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir.

Selamlar!

chamdali

New member
abdullahadem' Alıntı:
seyfullah putkıran kardeşim Risale-i Nur yenilmez biliyorsun çünkü Kur'an-ı Hakim in hakiki tefsiridir.Ayrıca bütün ümmet yanılıyor Hanif arkadaş gibi 5-10 kişi doğruyu bulabiliyor.
Vesselam...

abdullahadem yine sana bir eleştirim var. Kusura kalma. Daha önce bir arkadaş da daha aynı şey vardı. Ona da söylemiştim. Şu yenme yenilme işini bir kenara bıraksak. Spor müsabakası yapmıyoruz. Amacımız hakikatin ortaya çıkması olmalı. Sayısal çoğunluk ile ilgili ifadene üstte değindim, tekrarına gerek yok.

Selamlar!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim ben seyfullah putkıran ağabeyim kadar bilgili değilim.O cevaplamış benim cevaplamam bayağı uzun zamanımı alır onuda göze alamam.
Vesselam...
Estağfirullah bilgili olduğumuzdan değil sayın abdulhadem , sadece biraz bişey okumak yeter hataları görmek için...

abdullahadem

New member
Şeriatta hüküm nasıl verildiğini biliyorsundur sanırım.
Önce kitap,sünnet,Şeriat,Ve ümmetin çoğunluğu.
Arkadaşım ben eleştirilere açığım çünkü elbetteki benim yanlışım olabilir.Yanlışımı kabul etmek benim boynumun vazifesidir.Hatamı gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Risale-i Nur iman hakikatlerini anlattığı için Direkt Kuran ın malı olduğu için yenilmez.
Alimlerin çoğunluğu da önemlidir.Hangi alim Hanif arkadaş gibi sözler söylemiş ?
Vesselam...

abdullahadem

New member
seyfullah putkıran abim ben daha çok küçüğüm seninle aramızda 8 yaş var.
Ben de sürekli okumaya çalışıyorum ama tecrübe ve yaş bakımından benden üstünsünüz aynı zamanda benden fazla kitap okumuş durumdasınız.Teşekkür ediyorum.Allah Teala Hazretleri razı olsun
Vesselam...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
chamdali' Alıntı:
abdullahadem yine sana bir eleştirim var. Kusura kalma. Daha önce bir arkadaş da daha aynı şey vardı. Ona da söylemiştim. Şu yenme yenilme işini bir kenara bıraksak. Spor müsabakası yapmıyoruz. Amacımız hakikatin ortaya çıkması olmalı. Sayısal çoğunluk ile ilgili ifadene üstte değindim, tekrarına gerek yok.

Selamlar!
kimin çoğunlukta olduğuda aslında tartışılır Efendimiz buyuruyor , 73 fırkadan biri kurtulucak oda cemaattir buyuruyor efendimiz aslında kurtulan azınlık yani ehli sünnet azınlık ...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
abdullahadem' Alıntı:
seyfullah putkıran abim ben daha çok küçüğüm seninle aramızda 8 yaş var.
Ben de sürekli okumaya çalışıyorum ama tecrübe ve yaş bakımından benden üstünsünüz aynı zamanda benden fazla kitap okumuş durumdasınız.Teşekkür ediyorum.Allah Teala Hazretleri razı olsun
Vesselam...
sevgi değer kardeşim bende küçük olabilrisiniz, bunda hiçbir sakınca yok unutmayın ki uyduğumuz mücdehti imam daha sübyanken ateisti imana getirmiştir. Allah senden de razı olsun...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Vesselam...

Öyleyse bir daha kaldıramayacağınız yükün altına girmeyin. Öyle aktar demesi kolay tabiii.. İşte aktardık ve cevap bekledik...

Demek ki çok zor soru sorduk ki kaçamak yaptınız.. neyse tamam cevaplamayın... sizden isteğim şu:

Yapamayacağınız işe bulaşmayın....

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Şeriatta hüküm nasıl verildiğini biliyorsundur sanırım.
Önce kitap,sünnet,Şeriat,Ve ümmetin çoğunluğu.
Arkadaşım ben eleştirilere açığım çünkü elbetteki benim yanlışım olabilir.Yanlışımı kabul etmek benim boynumun vazifesidir.Hatamı gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Risale-i Nur iman hakikatlerini anlattığı için Direkt Kuran ın malı olduğu için yenilmez.
Alimlerin çoğunluğu da önemlidir.Hangi alim Hanif arkadaş gibi sözler söylemiş ?
Vesselam...

Hangi alim söylemiş veya söylememiş beni bağlamaz... Sevabı da günahı da kendi boynuna....

Bir kere alim diye nitelendirdiğiniz ve kendinizden üstün saydığınız kişilerin sizden üstün olduğunu nerden biliyorsunuz? Ayrıca İslamda alim diye ayrı bir grup yoktur. Üstünlük takva iledir. Ve takva sahiplerini de en iyi yalnız Allah bilir. Kimin kimden daha üstün olduğunu da yalnız Allah bilir. Bunu siz belirleyemezsiniz... Yalnız Allah belirler...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
kimin çoğunlukta olduğuda aslında tartışılır Efendimiz buyuruyor , 73 fırkadan biri kurtulucak oda cemaattir buyuruyor efendimiz aslında kurtulan azınlık yani ehli sünnet azınlık ...

Müslümanların içinden bu 73 fırkadan yalnızca biri mi cennete gidecek yani?

yapmayın Allah'ınızı severseniz. Ahiret günü söz yalnızca Allah'ındır...

Hac Suresi 56 O gün mülk ve yönetim Allah'ındır. Aralarında O, hüküm verecektir. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar, nimetlerle dolu cennetlerde olacaklardır.

Hiç kimse kimin nereye gideceğini bilemez. Peygamberimiz bile...

Üst Alt