Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayriliğin Nedenleri

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:
Hangi alim söylemiş veya söylememiş beni bağlamaz... Sevabı da günahı da kendi boynuna....

Bir kere alim diye nitelendirdiğiniz ve kendinizden üstün saydığınız kişilerin sizden üstün olduğunu nerden biliyorsunuz? Ayrıca İslamda alim diye ayrı bir grup yoktur. Üstünlük takva iledir. Ve takva sahiplerini de en iyi yalnız Allah bilir. Kimin kimden daha üstün olduğunu da yalnız Allah bilir. Bunu siz belirleyemezsiniz... Yalnız Allah belirler...
sayın hanif evet alim dediğimiz kişi ilim sahibidir ayette bildirildiği gibi ilimde derinleşmiş kişilerdir, ve Rabbim başka bir ayetinde onlara hikmet verdiğini söylediği kişilerdir, eve kimse bir kişi mubarek kılamaz zaten kılan Yalnız onlar Rabbim mübarek kılar ve insanlar sadece onları tanır ve ilimlerini kabul eder. yani bu saptırılıyor kanatindeyim. çünkü kimse biz onları mübarek yaptık demdi biz olanı söyledik sanırım anlatabildim, kişi mübarek olduğunu söylemez ama Rabbim onlara bir takım alametler yükler şöyleki dışardan dinleyen ve gören kişi kalbi mühürlü dğeilse eğer onları o nişanlarından tanır hal ve hareketlerine vakıf olur ev onun hak üzerine odluğunu anlar bu kimi zaman keramet kimi zaman başka bierşey olur, ;Rabbim kullarını okadar severki onların hidayete ermesi için adetini kaldırır ve olağan üstü hallerde gösterir. yani bunlar alamettir..kişilerde bu alametlerinden tanınada bilri bu alametleri olmasa bile sünnet üzerinde riayet etmesindende anlaşılabilir. bu hal ilede tebliğ eden zatlardır...bir çok alametleri olur bu zatların eğer isterseniz bir ara bu alametleride paylaşırım...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:
Müslümanların içinden bu 73 fırkadan yalnızca biri mi cennete gidecek yani?

yapmayın Allah'ınızı severseniz. Ahiret günü söz yalnızca Allah'ındır...

Hac Suresi 56 O gün mülk ve yönetim Allah'ındır. Aralarında O, hüküm verecektir. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar, nimetlerle dolu cennetlerde olacaklardır.

Hiç kimse kimin nereye gideceğini bilemez. Peygamberimiz bile...
peygamberin ilmini hafife alıyor olabilirsiniz yahut Allah ile aralarındaki münasebetide anlamıyor olabilrisiniz. Allah C.C: dilediğini peygamberlere bildirir, ve bildiridiklerinden başkasınıda bilmezler yani bu Rabbimin onlara verdiği bilgilerdendir. bu sokaktaki insan değilki tartışalım, kıyamet alametlerinden bahsederiz bu bilgilerde Rabbimin katından insanalara peygamber vasıtasıyla bildirilen sırlardandır. aksi galde hepimiz bilirizki gaybı yanlız Allah bilir.. eeee birde bildirdikleri bilir, tıpkı Zekeriya A.S a isa A.s mı müjdelemesi gibi yahut, Hz. İsa ya Efendimizi müjdelemsi gibi dilediğine gaybı bildirir. bundada sakınca yoktur..

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
peygamberin ilmini hafife alıyor olabilirsiniz yahut Allah ile aralarındaki münasebetide anlamıyor olabilrisiniz. Allah C.C: dilediğini peygamberlere bildirir, ve bildiridiklerinden başkasınıda bilmezler yani bu Rabbimin onlara verdiği bilgilerdendir. bu sokaktaki insan değilki tartışalım, kıyamet alametlerinden bahsederiz bu bilgilerde Rabbimin katından insanalara peygamber vasıtasıyla bildirilen sırlardandır. aksi galde hepimiz bilirizki gaybı yanlız Allah bilir.. eeee birde bildirdikleri bilir, tıpkı Zekeriya A.S a isa A.s mı müjdelemesi gibi yahut, Hz. İsa ya Efendimizi müjdelemsi gibi dilediğine gaybı bildirir. bundada sakınca yoktur..

Allah, peygamber efendimize gaybi bildirebilir. Fakat bildirdiği gayb yalnızca Kur'an'dan ibarettir. Mesela Kur'an'da geçen Yusuf a.s. hadisesi gibi....

Allah, Kur'an dışında hiç bir bilgiyi garanti altına almamış ve bizleri sorumlu tutmamıştır. Eğer, Kur'an dışında sözlere inanmamızı bildiren bir Ayet varsa getirin... ki Asla getiremezsiniz.

Kur'an dışı şeylerden de sorumlu olduğumuzu bildiren bir ayet getirin öyleyse...
ki yine asla getiremezsiniz.

Allah, garanti olmayan, ve korunmayan sözlerden asla bizi sorumlu tutmayacaktır. Yalnızca Kur'an'dan sorumlu tutulacağız.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Allah, peygamber efendimize gaybi bildirebilir. Fakat bildirdiği gayb yalnızca Kur'an'dan ibarettir. Mesela Kur'an'da geçen Yusuf a.s. hadisesi gibi....

Allah, Kur'an dışında hiç bir bilgiyi garanti altına almamış ve bizleri sorumlu tutmamıştır. Eğer, Kur'an dışında sözlere inanmamızı bildiren bir Ayet varsa getirin... ki Asla getiremezsiniz.

Kur'an dışı şeylerden de sorumlu olduğumuzu bildiren bir ayet getirin öyleyse...
ki yine asla getiremezsiniz.

Allah, garanti olmayan, ve korunmayan sözlerden asla bizi sorumlu tutmayacaktır. Yalnızca Kur'an'dan sorumlu tutulacağız.
Hz. yusufa geleceği kitapla yahut vahiyle bildirmemiştir, rüya yoluyla bildirmiştir. yani bu sebeple efednimizede herşeyi kuranla bildirmesinede gerek yoktur.mesela okçulara tepeden inmeyin demesinin hikmeti bunlardan biridir. Allah C.C. sizi kuran dışındakilere şöyle işaret eder . size ayet veriyorum ama içinizden geldiğiniz gibi yorumluyosunuz, siz diyorsunuzki bir atyet desinki peygamberin kuranda olmayan emirlerinede inanın böyle aşikar emir bekliyosunuz ama anlayana aşağıdaki ayetlerde yeter;

"O, hevasından konuşmaz. O'nun konuşması ancak, bildirilen bir vahiy iledir" Necm 3-4

Resulullah (s.a.s) bir hadislerinde;

"Kim bana itâat ederse süphesiz Allah'a itaat etmis olur. Her kim imam (devlet baskani)a itaat ederse süphesiz bana itaat etmis olur. Eler kim imama isyan ederse süphesiz bana isyan etmis olur" (Ibn Mâce, Cihâd, 39)

Nisa Suresinin 59. âyet-i kerimesinde Allahû Tealâ söyle buyuruyor:
“Yâ eyyühelleziyne âmenû etiy’ullahe ve etiy’urresûle ve ûliyl’emri minküm, fein tenâza’tüm fiy sey’in ferüddûhü ilâllahi verresûli in küntüm tü’minûne billâhi velyevmil’âhir, zâlike hayrün ve ahsenü te’viylâ.”Ey iman edenler! Allah’a ve Resul’e ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin. Eger bir hususta ihtilâfa düserseniz Allah’a ve ahiret gününe inaniyorsaniz onu Allah’a ve Resulü’ne götürün, bu hem hayirlidir hem de teviyl bakimindan daha iyidir.

Rasul, size neyi verirse onu alın..O, size neyi yasaklarsa ondan kaçının. Haşr Suresi: 7

abdullahadem

New member
Kardeşim ben kaldıramayacağım yükün altına girmem şayet gerçekten düşüncemi hafife alacağını kendi sapkın yoluna gitmeyeceğini bilseydim yazardım.Sen Rasulullah ı ve onun sözleri hiçe sayıyorsun.Çünkü Rasulullah sözlerinde Alimlerden bahsetmiştir.
Vesselam...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
HaNiF' Alıntı:

Benim bu lafları duyduğum kişiler basit, küçük çapta bilgisi olan kişiler değil inanın. Bu lafları ben, bulunduğum ildeki cemaatin başkanından ve o bölgedeki genel sorumlu kişilerden duydum...

Eğer o kişiler haddini bilmeyenler diyorsanız, onları o makama eriştirenlerin daha bilgisiz, beceriksiz, düşüncesiz olduklarını iddia etmiş olursunuz.. Ki bu, bütün nur cemaatini karalar...

Vesselam...
bana yer ve isim ver kim oldugunu söyle o kisinin capini söyle deliliyle konus ve bende cvp vereyim

Üst Alt