Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayriliğin Nedenleri

abdullahadem

New member
Şunu ekleyeyim Risale-i Nur bir bütündür içinden bir tane sözü seçip getirme bütün bölümü getir.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Bilip bilmeden konuşma ne olursun binlerce insan Risale-i Nur u kabul ediyor ama sen kabul etmiyorsun.Binlerce insan yanlış sadece Hanif kardeşimiz doğru demekki.Nasıl doğru acaba Sünneti kabul etmeyen hadisleri takmayan vay be.
Peygamberin kim ? Kimin sözüne güveniyorsun ? Rasulullahtan başka ???
Vesselam...

Rasulullahın sözü başım üstündedir. Rasulullahın sözü Kur'an'dır (Bkz. Necm 4). Öyleyse Kur'an başım üstünde, hadis ve sünnet çöpte....

O binlerce insan dediğiniz sadece risale-i nur talebeleri ve risale-i nurun Kur'an'a uymayan yönlerini araştırmayan ve önyargılı olarak bakan insanlardan ibaret....

Hadi risale-i Nur'u binlerce insan kabul ediyor olsun. Ama Kur'an'ı bütün müslümanlar kabul ediyor... Delilinizi herkesin kabul ettiği yerden getirmezseniz çürük bir delil olur.....

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Ben, risalei nurun bütün her yerinin kurana uygun olmadığını iddia etmedim... Birinci sözde uygun olmayan bir yer olmayabilir fakar illaki uygunsuzluk arıyorsanız ispatını yaparım? Kur'an'a uygun olmayan yerlerini aktarayım mı buraya ha? Ne dersiniz?
gerek yok
neler yazıcağınızı biliyorum bunlar kalıp yazılardır ben siteden bile bulurum size yaklaşık 50 küsür soru ama mantık hatalı sorular ama sizinle yavaş yavaş risaleleri inceleyelim ozaman nedersiniz hem siz hemde biz hikmeti öğrenmiş oluruz... ilk sözden başlıyalım...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Şunu ekleyeyim Risale-i Nur bir bütündür içinden bir tane sözü seçip getirme bütün bölümü getir.
Vesselam...

Sen yeter ki iste... Şirklerini buraya taşımaya hazırım... Ama istemeden önce bir kere daha düşün! Aksi halde şirkleri görünce yüzünüz kızarmasın hazırlıklı olun!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Sen yeter ki iste... Şirklerini buraya taşımaya hazırım... Ama istemeden önce bir kere daha düşün! Aksi halde şirkleri görünce yüzünüz kızarmasın hazırlıklı olun!
ya o yazıları bende getirim sana dedimya nette dolanan mantık hatalı kalıp yazılar onları bu sitede benim cevaplarımla bulabilirsiniz gerek yok sitede boş yer kaplamasına ...gelin beraber inceliyelim risaleleri ilk sözden başlıyalım herkez bizimle dinler....

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
gerek yok
neler yazıcağınızı biliyorum bunlar kalıp yazılardır ben siteden bile bulurum size yaklaşık 50 küsür soru ama mantık hatalı sorular ama sizinle yavaş yavaş risaleleri inceleyelim ozaman nedersiniz hem siz hemde biz hikmeti öğrenmiş oluruz... ilk sözden başlıyalım...

Risale-i Nur'dan alıntı olan kalıplaşmış sözler sanki üstadınıza ait değil. Sanki o şirkler saidi nursinin değil.. Sonuçta bütün kitap onun sözleri... Kur'an'a uymayan sözlerini aktarırım fakat madem istemiyorsunuz aktarmam...

Kur'an'a uymayan ve şirk dolu bir kitabın daha neyini tartışacağım....

Hikmetini ve hakikatini mi???

Tartışacağım tek şey Kur'an'a uygun olmayan ve şirkle dolu olan kitabın şirklerini aktarıp Kur'an'a uygun olmadığını duyarlı kardeşlerime bildirmektir....

abdullahadem

New member
Risale-i Nur yenilmez çünkü o Kur'an ın malıdır.Biz koruyamasakta o kendi kendini korur.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
şuan şirki hafidesiniz bunu neye göre söyledim yazim;
O, hevasından konuşmaz. O'nun konuşması ancak, bildirilen bir vahiy iledir" Necm 3-4

Şirkte olduğumun delili Necm 3-4 demek... Orda peygamber Kur'an'dan başka bir şey konuşmaz deniliyor...

Sünnet diye bir şeyin vahyolunduğunu ilk defa sizden duydum.... Allah, ayetleri vahyeder, peygamber tebliğ eder.... Allah'ın sözünün üstüne söz koyamaz peygamber... Allah, eğer peygamberimizin Allah bana Kur'an'dan başka şeyler de bildirdi deseydi şüphesiz durumu şöyle olurdu:

40. Ki o (Kur'an), çok soylu bir elçinin sözüdür.

41. Bir şairin sözü değildir o. Ne kadar da az inanıyorsunuz?

42. Bir kâhinin sözü de değildir o. Ne kadar da az araştırıp düşünüyorsunuz?

43. Âlemlerin Rabbi'nden bir indiriştir o.

44. Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,

45. Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.

46. Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.

47. Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Risale-i Nur'dan alıntı olan kalıplaşmış sözler sanki üstadınıza ait değil. Sanki o şirkler saidi nursinin değil.. Sonuçta bütün kitap onun sözleri... Kur'an'a uymayan sözlerini aktarırım fakat madem istemiyorsunuz aktarmam...

Kur'an'a uymayan ve şirk dolu bir kitabın daha neyini tartışacağım....

Hikmetini ve hakikatini mi???

Tartışacağım tek şey Kur'an'a uygun olmayan ve şirkle dolu olan kitabın şirklerini aktarıp Kur'an'a uygun olmadığını duyarlı kardeşlerime bildirmektir....
o sözler üstadın ama ilimden yoksun insanlar olan ilmiyl emerak ettikleri için anlamamk ta diretiyorlar yoruldum her seferinde aynı sorulara aynı cevap vermeye ozaman siteye bakınne cevap yazmışım görün bakın bakalım üstat hakikatten nasıl behsetmiş. zaten sorular sayılı ama bölmüş bölüştrmüşler aynı soruyu defalarca sroumuşlar ama çok şükür cevap verdik sitede aratırsanız bulursunuz... cevapsız soru bırakmadık , hiçbir sorudanda kaçamadık... sadec muhabbetin sonunu bildiğim için oray abakın diyorum linkini bulmaya çalışayaım sizin için yoks airsalede şirke değmiş zerre kadar yer yoktur...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Şirkte olduğumun delili Necm 3-4 demek... Orda peygamber Kur'an'dan başka bir şey konuşmaz deniliyor...

yani peygamber yanlız hakkı konuşur diyor, hevasından konuşmaz diyor. yani nefsinden konuşmaz. sorarım peki bizler peygamberin söylediği sözlere ne diyoruz? sözlükte karşılığına bakın isterseniz.

abdullahadem

New member
Kardeşim Rasulullah günlük hayatında her şeyde bir ayet mi okuyacak banyo yaparken dahi rasulullah ayet mi okuyordu.
Tabiki Allah ın emrettiğinden başka bir şey değil ama bu şu anlama geliyor boş ve kurana bağlı olmaksızın bir şey söylemes.Rasulullah ın söylediği her şey kuranda geçmez mesela Kuranda namaz dinin direğidir sözü geçiyor mu ?
Tabiki rasulullah kendi kafasına göre konuşmaz.
Vesselam...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim Rasulullah günlük hayatında her şeyde bir ayet mi okuyacak banyo yaparken dahi rasulullah ayet mi okuyordu.
Tabiki Allah ın emrettiğinden başka bir şey değil ama bu şu anlama geliyor boş ve kurana bağlı olmaksızın bir şey söylemes.Rasulullah ın söylediği her şey kuranda geçmez mesela Kuranda namaz dinin direğidir sözü geçiyor mu ?
Tabiki rasulullah kendi kafasına göre konuşmaz.
Vesselam...
ne demek istediğimi anladınız bende sizden farklı bişey söylemiyorum evet doğru haklısınız. ama şunu eklim elini yıkarken , yemeğini yerken günlük işini hallederken camiye girerken çıkarken aynı bir şekilde girer ve belli dualarda bulunurdu bunada çeşitli kitaplarda bulabilirsiniz...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Tamam taşı bakalım.
Vesselam...

Sorular...

1) Risalei Nur kusursuz, eksiksiz, izaha ihtiyacı olmayan ve mükemmel bir kitap mıdır?

Cevabınız evet ise Kur’an dışında kusursuz, tam ve mükemmel bir kitap olabilir mi? Bu iddia insan eliyle yazılmış bir kitap için aşırı gitmek değil midir?

Cevabınız hayır ise Barla Lâhikası, Yirmi Yedinci Mektub ve Zeyilleri, c. II, 1415. de geçen “Mübarek Sözler şübhesiz Kitabı Mübin'in nurlu lemeâtıdır. İçinde izaha muhtaç yerler eksik olmamakla beraber küll halinde kusursuz ve noksansızdır”. Sözüyle delilsiz bir şekilde risaleler kutsallaştırılmış mıdır?

2) Bu devirde; “Urvet-ül vüska”, yani çok sağlam, kopmaz bir zincir ve bir “hablullah” yani Allah’ın ipi olan kitap Kuran mıdır yoksa Risalei Nur mudur?

Bu soruya cevabınız evet Risaledir diyorsanız Bakara 2/256; Ali İmrân 3/103. ayetlerinin hükmü kaldırıldı da bizim mi haberimiz olmadı?

Cevabınız hayır ise Şualar, On Birinci Şua, Onbirinci Meselenin haşiyesinin bir lahikasıdır, c. I, s. 985.de geçen “Risale-i Nur bu asırda, bu tarihte bir “urvet-ül vüska”dır. Yani çok sağlam, kopmaz bir zincir ve bir “hablullah” yani Allah’ın ipidir.” Sözü insanları Risalelere mahkum edebilmek için söylenmiş bir söz müdür?

3)Zamanımızda İmanı kurtarmanın veya kurtuluşun tek yolu Nur cemaatına girip Risaleye mi tabii olmaktır?

Cevabınız evet ise; İşte sizin gerçek Rabbiniz Allah budur. Hakk (Kuran)’ın ötesi sapıklık değildir de ya nedir? Nasıl da çevriliyorsunuz?” (Yunus 10/31-32) ayetini okuyup iyice düşünün. Kurtulmanın yolu Kuran mı yoksa Hakkın ötesi olanlar mı?

Cevabınız hayır ise; Emirdağ Lâhikası (1), Mektup No: 81, c. II, s.1733. de geçen “Bu acip ve dehşetli ve hiç misli görülmemiş devirde, hususan ehl-i imanın çok sarsıntılar geçirdiği ve çok dehşetli düşmanlar karşısında bulunduğu ve küfr-ü mutlak ateşinin mahallemizi sardığı bir zamanda, ancak ve ancak, güvenimizin en müstahkem, kavî, yıkılmaz, sarsılmaz tahkimatı olan Risale-i Nur'un nurânî siperlerine iltica etmekle ve onun daire-i kudsiyesine dehalet etmekle kurtulacak ve imanınızı kurtararak, idam-ı ebedî zannettiğiniz ölümü bir hayat-ı bâkiyeye tebdil edeceksiniz”. Sözleriyle Said Nursi kurtuluş yolu olarak Risalelere sığınmayı, kutsal cemaatına girmeyi göstererek insanları saptırmıyor mu?

4) Risalelerdeki bazı bölümler, Said Nursiye Allah tarafından; haberi olmadan, zorla mı yazdırılmıştır?

Cevabınız evet ise Saidi Nursi'nin vahiy aldığını iddia etmekle beraber peygamber olduğunu kabul etmiş olmaz mısınız?

Cevabınız hayır ise; Kastamonu Lahikası, Yirmi Yedinci Mektup, c. II, s. 1589; ve Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Sözler Yayınevi İstanbul 1991, s. 33. de geçen “Aynen bu ehemmiyetli hikmet içindir ki, bâzı def'a haberim olmadan, ihtiyarım ve rızam olmadığı halde, ince hakaik-ı îmaniye ve kuvvetli hüccetler, müteaddit risalelerde tekrar edilmiş. Ben çok hayret ediyordum: Neden bunlar bana unutturulmuş, tekrar yazdırılmış? Sonra kat'î bir surette bildim ki: Herkes bu zamanda Risale-i Nura muhtaçtır, fakat umumunu elde edemez; etse de tam okuyamaz; fakat küçük bir Risale-’in-Nur hükmüne geçmiş bir risale-i câmiayı elde edebilir ve ekser vakitlerde muhtaç olduğu mes'eleleri ondan okuyabilir. Ve gıda gibi, her zaman ihtiyaç tekerrür ettiği gibi o da mütalâasını tekrar eder.” Sözüyle Said Nursi kendisine Allah tarafından bir şeyler yazdırıldığını dolayısıyla Allahın seçilmiş kulu olduğunu mu iddiaya çalışmaktadır?

abdullahadem

New member
Kardeşim hanif çok teşekkür ederim kendi sorunlarına kendin cevap vermişin.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
yani peygamber yanlız hakkı konuşur diyor, hevasından konuşmaz diyor. yani nefsinden konuşmaz. sorarım peki bizler peygamberin söylediği sözlere ne diyoruz? sözlükte karşılığına bakın isterseniz.

Sizler sünnet diyorsunuz, Allah ise Kur'an'da sünnet kavramını "Allah'ın kanunları, kural ve yasakları" olarak kullanıyor. Allah, peygamberin sözleri vahiydir diyor. Vahiy ise Kur'an diyor. Kur'an dışı söz söyleseydi durumu:

44. Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,

45. Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.

46. Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik. (Hakka Suresi)

diyor... Ben şimdi Allah'a mı inanayım size mi???

abdullahadem

New member
Kardeşim sadece peygamberin mi kalbine bazı şeyler gönderilir ?
Her yüzyılda mehdi geleceğini Rasulullah söylüyor.Ve bunların hepsi Allah ın emrettiğine göre yazar kendi kafalarına göre değil.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim hanif çok teşekkür ederim kendi sorunlarına kendin cevap vermişin.
Vesselam...

Burda asıl mesela sizin bu sorular hakkındaki görüşünüzdür. Ayetlerle aktardığım şeylerin yalan olduğunu ispatlayın....

Saidi nursi şirk içinde değilse bu soruları bir de siz cevaplayın...

Kaçamak yapmayla olmuyor efendim... Madem ki soruları aktar dediniz... Aktardık işte... Neden cevap vermekten kaçıyorsunuz?

Veya cevap vermeyecektiniz de neden aktarmamı istediniz???

Üst Alt