Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayriliğin Nedenleri

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
:D ya hanif Allah aşkın a deki bana bu konuda tamam dediğini kabul ettim diğer konuya geçeyim ama konudan konuya atlanmazki böylede . söyle evet de haklısın risalelerde ayet var onlardan bağımsız dağil de ben yanlışmışın de diğer iddalarada cevap verelim bunu hallet diğerini geç derken biz çok yazar dururuz bende vazgeçmem emin olun . risale nelere cevap verdi. bunarada vericektir...

Tamam. İçinde ayet var kabul... Fakat, ona Kur'an tefsiri demeniz yanlış... Ayetler 1 se Üstadın sözü 1000.... Bunun için ağırlık Kur'an değil, üstadınızın masalları....

abdullahadem

New member
Kardeşim biz kendi kafamıza göre Kur'an-ı Hakimi yorumlayamıyoruz onun içindir ki Risale-i Nur a başvuruyoruz.Biz üstadı asla ama asla Peygamber olarak görmüyoruz.Üstadın hataları vardır her insan gibi Biz kişiye bağlı değiliz biz kitaba bağlıyız kitap ta Kur'an-ı Hakim e bağlı.Binler kişi yanılıyor sedece Hanif kardeş doğruyu söylüyor.
Vesselam

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
risalenin neresinde üstad şöyle buyurdu yazıyor? madem attınız bir idda söyleyin? halk tabiriyle boş keseden atmayın.

Bakın seyfullah bey....

Bize herhangi bir konuda sohbet ederken üstadları açıklama yaparken "Üstad şöyle buyuruyor..." diye söylerler daha sonra risalelerdeki yorumları aktarırlar...

Hiç Ayetten bahsederken "Allah ne güzel buyurmuş" demezler... "Üstad ne güzel örnek vermiş, üstad ne güzel açıklamış hakikatleri" derler....

abdullahadem

New member
Kardeşim üstad ayetleri mantığa uygun şekilde açıklıyor ve somut delillerle isbatlıyor.Buda inanmayanlara karşı büyük bir savunma.Binler insan yanılıyor sedece Hanif arkadaşımız doğru söylüyor.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim biz kendi kafamıza göre Kur'an-ı Hakimi yorumlayamıyoruz onun içindir ki Risale-i Nur a başvuruyoruz.Biz üstadı asla ama asla Peygamber olarak görmüyoruz.Üstadın hataları vardır her insan gibi Biz kişiye bağlı değiliz biz kitaba bağlıyız kitap ta Kur'an-ı Hakim e bağlı.Binler kişi yanılıyor sedece Hanif kardeş doğruyu söylüyor.
Vesselam

Siz hala sorumu cevaplamadınız.... Çoğunluğa uyuyorsanız neden gayri müslim değilsiniz?

Gayri müslimler müslümanların 3 katı....

Kelle sayısıyla gerçek bulunabilirse neden hala müslümansınız?

abdullahadem

New member
Kaç defa derse gittin ? Kaç çeşit Nurcuyla tanıştın ? Kaç çeşit ?
5-10 kişi ile konuşma ne olursun.Bİnler kişi yanılıyor sadece Hanif kardeş doğru söylüyor.
Vesselam.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Tamam. İçinde ayet var kabul... Fakat, ona Kur'an tefsiri demeniz yanlış... Ayetler 1 se Üstadın sözü 1000.... Bunun için ağırlık Kur'an değil, üstadınızın masalları....
eee ilk sorunu halletmiş olduk bu kadar konuşmadan sonra çok şükür demekki ayetten bağımsız değil, gelelim ikinci sorunuza;
adı üstüne madem hakikati anlatmak istiyosunuz ozaman bi ryaeti bir cümleyle hakikatini anlatın ban ada görelim. bir ayeti ban abir cümleyle açıklamanın mantığınımı savunucaksınız bana, diyoruzki avama anlatıyoruz bu hakikati, ozaman bu görevi ban aversyediniz bir ayete anca bir katap yazabilrdim ki anlaşabilsim ama risalede olabilidiğince özünde avamın dahi ulema şeklinde düşünebilicek kıvama getirebilmekiçin anca bukadar az kelime kullanıımıştır. yani bir ayetin hikmetini bir cümleyle açıklamak ne denle mantıklı sorarım?

abdullahadem

New member
Lafı başka yerden anlama senin laflarını başka yerden anlarım.
Benim söylediğim müslümanlar içinde.
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim üstad ayetleri mantığa uygun şekilde açıklıyor ve somut delillerle isbatlıyor.Buda inanmayanlara karşı büyük bir savunma.Binler insan yanılıyor sedece Hanif arkadaşımız doğru söylüyor.
Vesselam...

Bir kişiye veya bir kitaba (Kur'an dışında) tamamen bağlı kalmak yanlış olur.

İnsanlar yanılabilir fakat Allah asla yanılmaz...

Benim nurcularda gördüğüm şey, onların Risale-i Nur'la Kur'an'ı eş tutmalarıdır. Ki bu resmen şirktir....

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Bakın seyfullah bey....

Bize herhangi bir konuda sohbet ederken üstadları açıklama yaparken "Üstad şöyle buyuruyor..." diye söylerler daha sonra risalelerdeki yorumları aktarırlar...

Hiç Ayetten bahsederken "Allah ne güzel buyurmuş" demezler... "Üstad ne güzel örnek vermiş, üstad ne güzel açıklamış hakikatleri" derler....
ya o anlatanın suçuysa ben ne yapim . sizde dediğinzi gibi anlatandan dinleyin. Size burda anlatalım. ama şu ne kadar mantık müslümana kızıp oruç bozuyosunuz, risalede soprun yok ama bana böyle anlattılar bende onlara kızdım risaleleride sitemiyorum mantığı ne kadar yanlış , yazık üzülüyorum...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kaç defa derse gittin ? Kaç çeşit Nurcuyla tanıştın ? Kaç çeşit ?
5-10 kişi ile konuşma ne olursun.Bİnler kişi yanılıyor sadece Hanif kardeş doğru söylüyor.
Vesselam.

Nurcuların cemaatlerinin 3-4 tanesinde bulundum ve sohbetlerine katıldım....

Yaklaşık 100 küsür sohbet....

Hepsi de aynı şeyleri söylüyor... Bizim yorumumuz diğer nur cemaatlerinden farklıdır. Bizimki hak, onlarınki batıl yorumdur....

abdullahadem

New member
Kaç nurcu tanıyorsun ? seyfullah putkıran abimin yazdıklarını dikkatle oku.
Vesselam...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bana birinci sözde kurana ters düşücek bişey gösterbilrimisiniz ? sorarım sizden yorumunu bekliyorum madem yanlış söyleyin okuyun bir Allah aşkına ne yazılı sonra diyinki bu kısım yanlışşş evet sizi dinliyorum.... sayın hanif!!!

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
eee ilk sorunu halletmiş olduk bu kadar konuşmadan sonra çok şükür demekki ayetten bağımsız değil, gelelim ikinci sorunuza;
adı üstüne madem hakikati anlatmak istiyosunuz ozaman bi ryaeti bir cümleyle hakikatini anlatın ban ada görelim. bir ayeti ban abir cümleyle açıklamanın mantığınımı savunucaksınız bana, diyoruzki avama anlatıyoruz bu hakikati, ozaman bu görevi ban aversyediniz bir ayete anca bir katap yazabilrdim ki anlaşabilsim ama risalede olabilidiğince özünde avamın dahi ulema şeklinde düşünebilicek kıvama getirebilmekiçin anca bukadar az kelime kullanıımıştır. yani bir ayetin hikmetini bir cümleyle açıklamak ne denle mantıklı sorarım?

Ben üstadınızın 1000 yorumunun arasına 1 ayet sıkıştırdığını biliyorum. Fakat bu demek değildir ki bu 1 ayeti bu 1000 yorum açıklıyor...

Asla! Risalelerde ayetler verildiği zaman çok geniş anlatılmaz. sadece bu konuyu anlattığıma delil olsun diye bir iki ayet sıkıştırır üstadınız... ve bunu tefsir diye yutturur bütün nur cemaatleri....

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bismillahirrahmanirrahim
(Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla)

Vebihinesteinü
( Ve sadece ondan yardım dileriz.)
Elhamdülillahi rabbil alemin vesselatü vesselamu ala seyyidina muhammedin ve ala alihi vesahbihi ecmain
( Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve üstünlük, alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Efendimiz Muhammed’e (a.s.m), soyuna ve ashabına salat ve selam olsun.

Ey kardeş! Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için askerlik temsilleriyle ve sekiz hikayecikler ile birkaç hakikati, benimle beraber dinle. Çünkü ben nefsimi herkesten daha çok nasihate muhtaç görüyorum. Vaktiyle sekiz ayetten istifade ettiğim “Sekiz Sözü” biraz uzunca nefsime demiştim. Şimdi kısaca ve ilim sahibi olmayan insanın dahi anlayabileceği bir lisan ile nefsime anlatacağım. Kim isterse beraber dinlesin.

BİRİNCİ SÖZ

Bismillah( Allah’ın adıyla), her hayrın başıdır. Biz dahi ilk önce onu söyleriz. Bil ey nefsim! Şu mübarek kelime İslam işareti olduğu gibi, var olan her şeyin hal ve hareketiyle sık sık tekrar ettiği duası ve zikridir.
Medeni olmayan ve şehir hayatı yaşanmayan ıssız Arap çöllerinde seyahat eden adama gerektir ki:Bir kabile reisinin himayesine girsin ve ismini kullansın. Böylelikle, yol kesen haydutların kötülüklerinden kurtulup ihtiyaçlarını elde edebilsin. Yoksa sayısız düşman ve ihtiyaçları karşısında perişan olacaktır. İşte böyle bir seyahat için iki adam , çöle çıkıp gidiyorlar. Onlardan biri alçak gönüllü ve mütevaziydi. Diğeri ise kibirliydi. Alçak gönüllü olan, bir reisin himayesine girdi. Kibirli olan, reisin himayesine girmedi... Reisin himayesine giren her yerde huzur içinde gezdi. Bir yol kesen eşkıyaya rastlasa , der: “Ben, filan reisin himayesinde gezerim.” Yol kesen eşkıya defolur, ilişemez. Bir çadıra girse, o himayesine girdiği kişinin ismi ile hürmet görür. Öteki, kibirli olan ise bütün seyahatinde öyle belalar çeker ki, tarif edilemez. Daima titrer, daima dilencilik ederdi. Hem hor görüldü, hem de rezil oldu.
İşte ey kibirli nefsim! Sen o seyahat eden adamsın. Şu dünya ise, bir çöldür. Güçsüzlüğün ve muhtaçlığın sayısızdır. Düşmanın ve ihtiyaçların sınırsızdır. Madem öyledir; şu çölün ebedi sahibi olan, varlığının başlangıcı olmayan ve her şeye hükmeden Allah’a sığın ve himayesine gir. Böylelikle bütün kainatın dilenciliğinden ve her yaşanan olayın karşısında titremelerden kurtulasın.
Evet, bu kelime öyle mübarek bir hazinedir ki, bu kelime ile, sayısız güçsüzlüklerin ve ihtiyaçların seni sınırsız kudrete ve merhamete bağlayıp, çok merhametlim ve her şeye gücü yeten Allah’ın huzurunda güçsüzlüğünü, ihtiyaçlarını af için en beğenilen bir vesile yapar. Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki: bir kişi askere kaydolur, devlet namına hareket eder, hiçbir kimseden korkusu kalmaz. Kanun namına, devlet namına der böylelikle her işi yapar ve herşeye karşı dayanır.
Başta demiştik: Bütün kainat görünüşleriyle, hal ve hareketleriyle BİSMİLLAH der. Öyle mi?
Evet, nasıl ki: Bir tek adam geldi, bütün şehir ahalisini zorla bir yere gönderdi ve zorla, işlerde çalıştırdı. Hiç şüphesiz olarak bilirdin ki; o adam kendi adına, kendi kuvvetiyle hareket etmiyor. Belki o bir askerdir.Devlet namına hareket eder. Bir komutan kuvvetine güvenir. Öyle de; her şey, Cenab-ı Hakk’ın namına hareket eder ki: Zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler; başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek her bir ağaç ; “BİSMİLLAH” der. Rahmet hazinesi olan meyvelerden ellerini dolduruyor, bizlere yiyecek sunma, takdim etme görevini üsleniyor. Her bir ağacı, çiçeği yeşilliği bol olan yer, “BİSMİLLAH” der. Cenab-ı Hakk’ın apaçık kuvvet ve kudreti ile bahçe, bağ, tarla ve bostan gibi yerlerde pişmiş gibi hazır maddelerinin yetiştiği bir kazan olur ki,: Çeşit çeşit , pek çok birbirinden çok farklı leziz yiyecekler, içinde beraber pişiyor. Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar “BİSMİLLAH” der. Rahmet bolluğu ve bereketiyle bir süt çeşmesi olur. Bütün yaratılmışların rızkını veren ve ihtiyaçlarını karşılayan Allah’ın adıyla en yumuşak, hoşa giden, en temiz, kan gibi bir gıdayı bizlere takdim ediyorlar. Her bir bitki, ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları, “BİSMİLLAH” der ve sert taş ve toprağı deler geçer. Allah namına , bütün yaratıklara rızkı veren Rahman namına der, her şey ona itaat ve hizmetine girmiş olur. Evet, havada dalların yayılması ve meyve vermesi gibi; o sert taş ve topraktaki köklerin çok kolay bir şekilde yayılması ve yer altında yemiş vermesi... hem sıcaklığın şiddetine karşın aylarca nazik, yeşil yaprakların yaş kalması ; tabiatçıların, natüralistlerin ağzına şiddetle tokat vuruyor. Kör olası gözüne parmak sokuyor ve diyor ki. En güvendiğin dayanıklı katılar ve sıcaklık dahi emir tahtında hareket ediyorlar ki; o ipek gibi yumuşak damarlar, birer Hz. Musa’nın (A.S) asası gibi “fekul nadrib bi asakel hacer” (“Asanı taşa vur” Bakara suresi; 60.ayet) emrine uyarak taşları yırtar. Ve o sigara kağıdı gibi ince, nazik görünüşlü yapraklar, birer Hz. İbrahim’in (A.S) vücudu gibi ateş saçan sıcaklığa karşı “naru küni berden ve selamen ala İbrahim” (“Ey ateş! İbrahim için serinlik ve selamet ol.” Enbiya suresi; 69. Ayet) ayetini okuyorlar.
Madem her şey manen BİSMİLLAH der. Allah namına Allah’ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi “BİSMİLLAH” demeliyiz, Allah namına vermeliyiz, Allah namına almalıyız.Öyle ise, Allah namına vermeyen düşüncesiz insanlardan bir şey almamalıyız.
SORU: Yiyecek sunmakta olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiyat istiyor?
CEVAP: Evet, O gerçek nimet verici olan Allah, bizden o kıymetli nimetlere, mallara bedel olarak istediği fiyat ise; üç şeydir. Biri; ZİKİR. Biri; ŞÜKÜR. Biri de; FİKİR’ dir. Başta “BİSMİLLAH” zikir. Bitenin ardından “ELHAMDÜLİLLAH” şükürdür. Ortada da, bu kıymetli sanat harikası olan nimetleri, her şeyin Kendisine muhtaç olduğu halde hiçbir şeye muhtaç olmayan ve bir olduğu her şey de görülebilen Allah’ın kudret mucizesi ve Allah’ın sonsuz rahmetinin hediyesi olduğunu düşünmek ve anlamak fikirdir. Bir devlet başkanının kıymetli bir hediyesini sana getiren tembel, zavallı bir adamın ayağını öpüp, hediye sahibini tanımamak ne derece ahmaklık ise, öyle de; görünüşte nimeti getirdiği görünen insanı överek, sevgi besleyip, gerçek nimet verici olan Allah’ı unutmak; ondan bin derece daha ahmaklıktır.
Ey nefsim’ Böyle ahmak, budala olmamak istersen; Allah’ın adıyla ver, Allah’ın adıyla al, Allah’ın adıyla başla, Allah’ın adıyla işle. Vesselam...

evet kurana ters düşen nedir burda?

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kaç nurcu tanıyorsun ? seyfullah putkıran abimin yazdıklarını dikkatle oku.
Vesselam...

Walla yaklaşık 1000 tane çevremde nurcu var... Okulumdaki öğrencilerden ve dersanedeki öğrenci ve öğretmenlerden, kaldığım cemaatte evdekilerden, katıldığım sohbetteki abilerden..... daha nicesinden nurcu tanıyorum....

Hepsi de aynı kafadan.... Risale-i nur kuran tefsiri.... hadi bee....

abdullahadem

New member
Bilip bilmeden konuşma ne olursun binlerce insan Risale-i Nur u kabul ediyor ama sen kabul etmiyorsun.Binlerce insan yanlış sadece Hanif kardeşimiz doğru demekki.Nasıl doğru acaba Sünneti kabul etmeyen hadisleri takmayan vay be.
Peygamberin kim ? Kimin sözüne güveniyorsun ? Rasulullahtan başka ???
Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Bana birinci sözde kurana ters düşücek bişey gösterbilrimisiniz ? sorarım sizden yorumunu bekliyorum madem yanlış söyleyin okuyun bir Allah aşkına ne yazılı sonra diyinki bu kısım yanlışşş evet sizi dinliyorum.... sayın hanif!!!

Ben, risalei nurun bütün her yerinin kurana uygun olmadığını iddia etmedim... Birinci sözde uygun olmayan bir yer olmayabilir fakar illaki uygunsuzluk arıyorsanız ispatını yaparım? Kur'an'a uygun olmayan yerlerini aktarayım mı buraya ha? Ne dersiniz?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Ben üstadınızın 1000 yorumunun arasına 1 ayet sıkıştırdığını biliyorum. Fakat bu demek değildir ki bu 1 ayeti bu 1000 yorum açıklıyor...

Asla! Risalelerde ayetler verildiği zaman çok geniş anlatılmaz. sadece bu konuyu anlattığıma delil olsun diye bir iki ayet sıkıştırır üstadınız... ve bunu tefsir diye yutturur bütün nur cemaatleri....
işte ben deidyorumki o yazılan şeyler örenek olarak verilen ayetlerin hikmetlerindendir.... bir ayetin hikmetinide bırakın 1000 sözle anlatsın üstad uda edin 1000 kelimeyle yazılmış bana verilseyid bu görev bu ilimle 100000 lerce kelimeyle yazmak zorunda kalırdım , risale arı peteğine benzer altıgen şeklinde sebebi daha az madeyle inşa edilir daha fazla besin depolar , yani az kelimeyle daha fazla hikmeti anlatabilen eserdir..

Üst Alt