Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnet ve hadis inkarcılarına

Enver Ýstek

metin mete
Sahabeler Tabiun ve onlara tabi olanlar nasıl Kuranı beyinlerine Hıfz edip nakletmişlerse aynı şekilde Sünneti de Beyinlerine Hıfz ederek nakletmişlerdir.

Siz buna İster kovayla doldurdu deyin ister kepçeyle .

Allah Zikrini = Kuran ve Sünneti ni korumak için sırf O Hafızları korumuştur ve onları yaratırken ; hafızalarını ve anlayışlarını bu din in bize ulaşması için özel olarak yaratmıştır.

Nasıl Vahyin birincil kaynağı için rasulu (Mustafa sav ) Seçmiş ve onu yetiştirmiş ise aynı şekilde vahyin bize ulaşması içinde O Hafızları ( Kuran ve Sünnet hafızları ) Seçmiş ve Vahyin bize ulaşması için de o insanları korumuştur.

Onların anlama , dinleme ve hıfz etme yeteneklerini bizden daha üstün yaratmıştır ki Vahiy ( Kuran ve Onun pratiği olan Sünnet ) bize Tam olarak ulaşsın.

Allah tealanın Vahyi gönderip " Yaw nasıl ulaştıtırsanız ulaştırın " demesini kimse kabul etmez.

Kuran bize kilitli bir sandık içinde değil Allah ın seçtiği hafızlar ın beyninde gelmiştir.

Sünnet de aynı şekilde hıfz edilmiş ve nasıl ki

" Bize ulaşması gereken Ayetler Ulaşmışsa".

" Bize ulaşması gereken Hadisler de Ulaşmıştır".

Ulaşmak zorunda dır da yoksa Kuranın iki ayak üzerine doğrulmuş halini ( Rasulullah ) nasıl örnek alırız.

Rasulun yorumunun bize ulatığını inkar eden;

kendi Eksik Aklına göre Kurandan anladığını ortaya koyup yeni bir din icat ederek yaşayacaktır.

Bu dinin adı da Asla İslam dini olamaz bu dinin adı olsa olsa " KURAN DİNİ " dir

ALINTI

Kuran dini cok güzel bir aciklama zaten Allahta öyle diyor sadece Vahy den sorumlusunuz bizim icin önemli olanda zaten Vahy yani Kuran,Kuran merkezli bir din onun disindakliler atalar dini veye töreler dini veya devsirme dini diye biliriz.Acaba Kuranda Bu dinin adina Alemlerin Rabbi Olan Sahibimiz ve Efendimiz ne demis bir bilmece size buyriun bulun.....Hehehehehe...

Yani Zan ile istikaldir kelime oyunu ile ancak gideceginiz yer Firkalardir ister adina Firkai naciye deyinister kurtus deyin ama hic bir beyyinesi olmayan seylerden zan ile ancak buldugunuz bu hehehehehe...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Kuran dini cok güzel bir aciklama zaten Allahta öyle diyor sadece Vahy den sorumlusunuz bizim icin önemli olanda zaten Vahy yani Kuran,Kuran merkezli bir din onun disindakliler atalar dini veye töreler dini veya devsirme dini diye biliriz.Acaba Kuranda Bu dinin adina Alemlerin Rabbi Olan Sahibimiz ve Efendimiz ne demis bir bilmece size buyriun bulun.....Hehehehehe...

Yani Zan ile istikaldir kelime oyunu ile ancak gideceginiz yer Firkalardir ister adina Firkai naciye deyinister kurtus deyin ama hic bir beyyinesi olmayan seylerden zan ile ancak buldugunuz bu hehehehehe...

ALLAH CC Sana Hayırlar nasib etsin metin

firsaf

New member

kuran dini kuranı kendi heva ve heveslerine göre yorumlayanların dinidir

o kadar sünnet inkarcısı tanıdım adamların bir dedikleri bir dedikelrine uymuyor

herkes farklı tellerden hem çalıyor hem oynuyor

biri derki namaz iki vakkittir diğeri üçe çıkarır dörde çıkaranlarda var

namazı sadece dua olarak algılayanlarda var ve bu insanların her biri kendilerine uymamızı istiyorlar ne kadar komikleştiklerinin farkında değiller
kendilerini heba ettiklerin farkında bile değiller sünnet inkarcıların sonu maleysef ateistliğe doğru gitmektedir bunun canlı şahidi olarak belirtiyorum

başka bi forumda kendilerini kuran dini aslında daha dogrusu meal dini mensubu olarak lanse eden akıllarını kendilerine rab edinenler patır patır ateizimin içine sürüklenerek ebedi bedbahtlıga doğru yol almaktalar

Ebu Zerr

New member
Öyle ya sonunda diyeceksinki Ebu zerr bunlarda koruma altindaydi.Degilmi?Haydi yine iyisin bugün hic keyfim yok sana cevap vermek istemiyorum...

İlahi bir koruma altında değildi, beşeri bir koruma söz konusu ilahi bir iman ile...
Kuran korunmuş bir kitap (gerçi senin usulüne göre bu mümkün değil...) Allah tarafından...Sünnet'te korundu ümmet tarafından, bir kaç bozuk ses çıksa da...
Kuran'ın tevatürlüğü ile Sünnetin tevatürlüğü arasında hiç bir fark yok...

Enver Ýstek

metin mete
kuran dini kuranı kendi heva ve heveslerine göre yorumlayanların dinidir

o kadar sünnet inkarcısı tanıdım adamların bir dedikleri bir dedikelrine uymuyor

herkes farklı tellerden hem çalıyor hem oynuyor

biri derki namaz iki vakkittir diğeri üçe çıkarır dörde çıkaranlarda var

namazı sadece dua olarak algılayanlarda var ve bu insanların her biri kendilerine uymamızı istiyorlar ne kadar komikleştiklerinin farkında değiller
kendilerini heba ettiklerin farkında bile değiller sünnet inkarcıların sonu maleysef ateistliğe doğru gitmektedir bunun canlı şahidi olarak belirtiyorum

başka bi forumda kendilerini kuran dini aslında daha dogrusu meal dini mensubu olarak lanse eden akıllarını kendilerine rab edinenler patır patır ateizimin içine sürüklenerek ebedi bedbahtlıga doğru yol almaktalar

Dedikleri bir birini tutmuyorsa düzelt ama böyle bos sözlerle degil delillerle yani sen onlari ebedi bedbahlikla gideceklerini söylüyorsun ya onlarda senin icin öyle diyorlar,...Ne dersin?

Enver Ýstek

metin mete
İlahi bir koruma altında değildi, beşeri bir koruma söz konusu ilahi bir iman ile...
Kuran korunmuş bir kitap (gerçi senin usulüne göre bu mümkün değil...) Allah tarafından...Sünnet'te korundu ümmet tarafından, bir kaç bozuk ses çıksa da...
Kuran'ın tevatürlüğü ile Sünnetin tevatürlüğü arasında hiç bir fark yok...

Yani benimki mümkün cünki Allahin garantisi var senin dediginin ise o sözlerin toplanma zamani ve derlemenin kim tarafindan finanze edildiginin ve kimlerin nakil yaptiginin iyice düsünülmesi lazim istersen ayri bir konuda bunu tartismaya ac?Mesela Allahin garantisimi yoksa Kul garantisimi? Ne dersin...

Ebu Zerr

New member
Yani benimki mümkün cünki Allahin garantisi var senin dediginin ise o sözlerin toplanma zamani ve derlemenin kim tarafindan finanze edildiginin ve kimlerin nakil yaptiginin iyice düsünülmesi lazim istersen ayri bir konuda bunu tartismaya ac?Mesela Allahin garantisimi yoksa Kul garantisimi? Ne dersin...

Neye göre Allah'ın garantisi var, hangi ayet!!!
Allah mü'min kullarına emanet etmiştir bu dini...
Hatta Kuran'da mü'min kullara emanet edilmiştir...
Allah kul garantisine havale etmiştir...

Enver Ýstek

metin mete
Neye göre Allah'ın garantisi var, hangi ayet!!!
Allah mü'min kullarına emanet etmiştir bu dini...
Hatta Kuran'da mü'min kullara emanet edilmiştir...
Allah kul garantisine havale etmiştir...

Ebu Zerr sana dedimki ayri bir konu olarak ac,Tartisalim ama simdi sen tuttun Allahin ayetine muhalefet bunu kendine dahi hic bir hayri olmasi düsünülemez olan fanilere yükledin Kuranin korumasini El insaf...Kurana yapilan zulümdür bu Allahim af etsin..

Ebu Zerr

New member
Ebu Zerr sana dedimki ayri bir konu olarak ac,Tartisalim ama simdi sen tuttun Allahin ayetine muhalefet bunu kendine dahi hic bir hayri olmasi düsünülemez olan fanilere yükledin Kuranin korumasini El insaf...Kurana yapilan zulümdür bu Allahim af etsin..

sen onu bir geç...
Kuran'ın korunduğunun delili hangi ayet...

Enver Ýstek

metin mete
sen onu bir geç...
Kuran'ın korunduğunun delili hangi ayet...

Sana ne dedim ac bir konu her seyi bir konunun altinda tartismak o konuyu yok saymak anlamina gelirki siz gercekten bu konuda oldukca ustalasmis durumdasin Ebu Zerr,

HİCR suresi 9.

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ

Okunuşİnna nahnü nezzelnez zikra ve inna lehu le hafizun Diyanet ÇevirisiŞüphesiz o Zikr’i (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.Diyanet VakfıKur'an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.Elmalılı OrijinalŞüphe yok o zikri biz indirdik biz, her halde biz onu muhafaza da edeceğizElmalılı Sade. 1Şüphe yok ki, o Kur'an'ı Biz indirdik. Biz; her halde onu muhafaza da edeceğiz!Elmalılı Sade. 2Hiç şüphe yok ki, Kur'ân'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız.Ö. N. BilmenŞüphe yok ki, o Kur'an'ı Biz indirdik Biz. Ve muhakkak ki, onun için muhafız olanlar da Bizleriz.S. AteşO Zikri (Kitap)ı biz indirdik biz; ve O'nun koruyucusu da elbette biziz!A. BulaçHiç şüphesiz, zikri (Kur'an'ı) biz indirdik biz; onun koruyucuları da gerçekten biziz.Muhammed EsedKimsenin kuşkusu olmasın ki, bu uyarıcı/hatırlatıcı mesajı, ayet ayet Biz indirdik: ve yine kimsenin kuşkusu olmasın ki, (bütün tahriflerden) onu yine Biz koruyacağız.Y.N. ÖztürkHiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz.S. YıldırımHiç şüphe yok ki o zikri, Kur’ân’ı Biz indirdik, onu koruyacak olan da Biz’iz.Tefhimü-l KuranHiç şüphesiz, zikri (Kur'an'ı) biz indirdik biz; onun koruyucuları da gerçekten biziz. Fizilalil KuranBu Kur'an'ı gerçekten biz indirdik ve onu koruyacak olan da biziz.A. GölpınarlıŞüphe yok ki Kur'ân'ı biz indirdik ve şüphe yok ki onu mutlaka koruyacağız.H. S. YeterKur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.A. UğurKur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.G. OnanHiç şüphesiz, zikri (Kuran'ı) biz indirdik biz; onun koruyucuları da gerçekten biziz.Ş. PirişKur’an’ı şüphesiz biz indirdik. O’nu koruyacak olan da şüphesiz biziz.

Ebu Zerr

New member
Inna Nahnu Nezzelnaz Zikra Ve Inna Lehu Le Hafizun...

Hani Ben Burada Kuran Ifadesi Göremiyorum...
Zikrin Kuran Olduğuna Delilin Nedir?
Muhakkak onu biz koruyacağız cümlesindeki zamir nereye racidir?

Enver Ýstek

metin mete

Ac baska konu sonra konus sana bazi seyleri acik yazmak gerekecek o nedenle basla ve ac bir konu konusalim...

Ebu Zerr

New member
Ac baska konu sonra konus sana bazi seyleri acik yazmak gerekecek o nedenle basla ve ac bir konu konusalim...

Ne oldu Metin Mete...
Niye açık açık yazmıyorsun...
Sünneti inkar ettiğin mantık, eynen Kuran'ı da inkar ediyor da ondan, ama o işine gelmiyor!!!
Desene açıkca kuran korunmamıştır diye, millet iyice tanısın seni...
Başla başlığa hiç gerek yok...
Sünnet münkirlerinin varacağı yer Kuran münkirliğidir...

Bir kere senin usulsüz usulüne göre, delil getirmiş olduğun ayet kuran'ın korunmuşluğuna kesinlikle delil değildir...

sorularım gayet açıktır, cevap bekliyorum...
tabi cevap verecek ilmin varsa...

Enver Ýstek

metin mete
Ne oldu Metin Mete...
Sünneti inkar ettiğin mantık, eynen Kuran'ı da inkar ediyor da ondan, ama o işine gelmiyor!!!

Bir kere senin usulsüz usulüne göre, delil getirmiş olduğun ayet kuran'ın korunmuşluğuna kesinlikle delil değildir...

Bazan insanin sabir tasinin kirildigi ve insanlarin nankörlügü karsisinda ne diyecegini bilmedigi sadece kalben Alemlerin Rabbi olan Sahibimize ve Efendisine sigindigi andir..

Senin böylece Kitabin korunmuslugundan süpheye düsmüs halin firkalarin kendilerini isbat icin Allahin ZIKRINI inkara dahi yeltenmeden cekinmeyeceginin tipik bir örnegi olarak görüyorum..

Sen kim oluyorsunda Kitabi parca parca yaparak bir kismini inkar bir kismini kabul ediyorsun,zaten senin ayetlerle sabit anlamadigim senin bu ISLAM formunda münafik bir sekilde bulunman..

Beni kafirlikle suclaman bana hicte yabanci olmayan ve beni hicte üzmedigi.Hatta beni sevindirdigidir....

İnnellezine keferu biz zikri lemma caehüm ve innehu le kitabün aziz

Onlar: o zikir kendilerine geldiği vakıt ona körlük eden mülhidler, halbuki o misli bulunmaz azîz bir kitab

Elmalılı Orijinal

Bak burasini numarasiz veriyorum sadece arastirman icin bu ayet dahi Kitabin yani KURANIN zikir diye kullanildiginin beyyinesidir.

Ben Kitab inkarcilarina cevap yazmaktan usandim..

Aynen bu beyyine geldikten sonra sen hala soruyorsan bu ayete tabbi olduguyun resmidir...

Enver Ýstek

metin mete
Ne oldu Metin Mete...

Evet sen bu ayete muhattabsin söyleki;

La ye'tihil batilü mim beyni yedeyhi ve la min halfih tenzilüm min hakimin hamid

Ona ne önünden ne ardından bâtıl yaklaşamaz, bütün kâinatın öğdüğü hamîd bir hakîmden indirilme bir tenzil

Ebu Zerr

New member
Bazan insanin sabir tasinin kirildigi ve insanlarin nankörlügü karsisinda ne diyecegini bilmedigi sadece kalben Alemlerin Rabbi olan Sahibimize ve Efendisine sigindigi andir...

Ebu Zerr: Allah ne güzel vekildir, O bana yeter...

Senin böylece Kitabin korunmuslugundan süpheye düsmüs halin firkalarin kendilerini isbat icin Allahin ZIKRINI inkara dahi yeltenmeden cekinmeyeceginin tipik bir örnegi olarak görüyorum..

Ebu Zerr: Biz müslümanlar, Kitabımız Kuran'ı Kerim korunmuşluğunda hiç bir şüphemiz yoktur. Kıyamete kadar da koruncaktır, aynen Rasulullah (sav)'ın sünneti gibi. İnkar iftirası güzel, biz sana sünnet münkiri derken iftira atmıyoruz, hakikati dile getiriyoruz, sen ise köşeye sıkışınca iftiraların ile dalalette olduğumuzu söylüyorsun, bizim iddiamız kat'î senin iddia ise zanni!!!

Sen kim oluyorsunda Kitabi parca parca yaparak bir kismini inkar bir kismini kabul ediyorsun,zaten senin ayetlerle sabit anlamadigim senin bu ISLAM formunda münafik bir sekilde bulunman..

Ebu Zerr: Allah Rasulü (sav)'nün sünnetini inkar eden sen, bana münafık mı diyorsun, gülerim koçum gülerim :) :) :) Aynaya bakınca kendini mi görüyorsun...

Beni kafirlikle suclaman bana hicte yabanci olmayan ve beni hicte üzmedigi.Hatta beni sevindirdigidir....

Ebu Zerr: Seni ne zaman nerede kafirlike suçlamışım, be hey...Ancak, aynaya bakınca münafık gören sensin...halen iftiralara devam...

İnnellezine keferu biz zikri lemma caehüm ve innehu le kitabün aziz
Onlar: o zikir kendilerine geldiği vakıt ona körlük eden mülhidler, halbuki o misli bulunmaz azîz bir kitab
Elmalılı Orijinal
Bak burasini numarasiz veriyorum sadece arastirman icin bu ayet dahi Kitabin yani KURANIN zikir diye kullanildiginin beyyinesidir.
Ben Kitab inkarcilarina cevap yazmaktan usandim..

Ebu Zerr: Bak koçum kafan basmıyor, kitap, zikr, kuran kavramlarının içini bile inkar ettiğin gelenek ile gelenek imamlarının izahları ile dolduruyorsun...

EVET, KİTAP İNKARCISIYIM, METİN METE'NİN UYDURDUĞU KİTABİ ANLAYIŞIN İNKARCISI...

Aynen bu beyyine geldikten sonra sen hala soruyorsan bu ayete tabbi olduguyun resmidir...

Ebu Zerr: Ayetlerin manalarını kıvırma işinde üstadlarına bir danış beceremiyorsun, hadi koçum yoluna...

Ebu Zerr

New member
Diyanet Tefsiri:

9. Zikir kelimesi, sûrenin ilk âyetinde geçen ve ikisi de özellikle Hz. Peygam-ber'in muhatap olduğu ilâhî vahiy için kullanılan Kur'an ve kitabı ifade etmekte*dir. Bu sebeple burada zikir kelimesini vahiy diye çevirmeyi uygun bulduk.

Yukarıda 6. âyette müşrikler alaylı bir ifadeyle, Hz. Muhammed'e vahiy di*ye bir şey gelmediğini ima etmişler ve onun bir mecnun olduğunu, dolayısıyla va*hiy dediği sözlerin Allah'tan değil cinlerden geldiğim veya söylediklerinin haki*katle ilgisi bulunmayan deli saçması olduğunu ileri sürmüşlerdi. İşte burada ''Ke*sin olarak bilesiniz ki bu vahyi kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz" buyurularak onların bu iddiası açıkça reddedilmektedir. Şu halde bura*da "zikir"den maksat vahiy, korumadan maksat da vahiy sürecinde âyetlerin ilâhî olma özelliğini bozacak şekildeki herhangi bir dış etkiden vahyin korunmasıdır. Böylece -bağlamı da dikkate alındığında- âyette esas itibariyle müşriklerin vahye yönelik itirazları reddedilmekte, vahyin Allah'tan geldiği ve ona asla herhangi bir ilâvenin söz konusu olmadığı ve olamayacağı bildirmektedir.

Bununla birlikte Taberî, âyeti "Biz muhakkak ki Kur'an'ı koruyup içine onun aslında bulunmayan bir ifadenin, bir yanlışın karışmasını veya hükümlerin*de, hadlerinde, farzlarında bir eksiklik meydana getirilmesini engelleyeceğiz" şek*linde açıklamış[32] âyetteki korumayı münhasıran gelecekte vuku bulması muhtemel bir müdahaleye karşı koruma şeklinde anlayan bu yorum, müfessirlerin ve diğer âlimlerin büyük çoğunluğunca da benimsenmiştir, Buna göre daha önce*ki kutsal kitapların mâruz kaldığı ve genellikle tahrif terimiyle ifade edilen eksil*me, değişme, bozulma, kaybolma gibi haller Kur'an'ın başına gelmeyecek; Kur'an, Peygamber'e geldiği sekliyle âhirete kadar varlığını ve orijinalitesini ko*ruyacaktır. Çünkü Kur'an'ı resulüne indiren Allah, onu koruyacağını da vaad et*miştir ve O'mın vaadi haktır, kesindir. 'Nitekim, yazılı kültürün yaygın bulunma*dığı bir ortamda gelmiş olmasına rağmen, Allah'tan geldiği ve yazıya geçirildiği şekliyle korunabilmiş tek kutsal metin Kur'an'dır. Peygamber'in ağzından söz olarak dışa yansıdığı günden bugüne kadar bütün müslümanlar Kur'an'ı koruma*yı en kutsal görev bilmişler; başlangıçta daha çok ezberleyerek, sonraları da hem ezberleyip hem de yazıya geçirerek aslî şekliyle bugüne aktarılmasını sağlamışlar*dır. Her türlü yazım imkânlarının geliştiği, özellikle bilgisayar ortamının doğduğu günümüzde ve bundan sonraki dönemlerde ise kuşkusuz Kur'an'm korunması da*ha kolay olacaktır.

Bu âyetin, sûrelerin başındaki "besmelelerin ilgili sûrenin bir parçası ve do*layısıyla ilk âyeti olduğuna güçlü bir delil teşkil ettiğini düşünenler olmuştur. Ak*si halde bunların o sûrelerin başına sonradan eklendiğini kabul etmek gerekir ki böyle bir ekleme de konumuz olan âyetin hükmüne aykırıdır. [33] Ancak bunun Kur'an'ın korunmuşluğu üzerine aşırı hassasiyetten kaynaklanan isabetsiz bir yorum olduğu kanaatindeyiz.

Ayetin "...ve onu mutlaka koruyacak olan da yine biziz" kısmında, koruna*cağı bildirilenin Hz. Peygamber olduğuna dair görüşler de vardır. Nitekim yüce Allah, son derece elverişsiz şartlar içinde ortaya çıkıp İslâm'ı yaymaya çalışan re*sulünü pek çok zorluklara, amansız düşmanların baskı ve zulümlerine karşı koru*muş ve sonuçta hiçbir peygamberin ulaşamadığı genişlikte basanlar gerçekleştir*mesini sağlamıştır. Kuşkusuz Peygamber'in korunması, dolaylı olarak vahyin de korunması anlamını içerdiğinden her iki yorumu birleştirmek mümkündür. [34]

[32] XIV, 7

[33] Razı, XIX, 166

[34] Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Prof. Dr. Sabrettin Gümüş, Kur’an Yolu:III/305-306.

Enver Ýstek

metin mete
Ebu Zerr: Allah Rasulü (sav)'nün sünnetini inkar eden sen, bana münafık mı diyorsun, gülerim koçum gülerim :) :) :) Aynaya bakınca kendini mi görüyorsun...

Ebu Zerr: Ayetlerin manalarını kıvırma işinde üstadlarına bir danış beceremiyorsun, hadi koçum yoluna...

Ben senin gibi kendimi koca benzetmem nede olsa o bir HAYVAN dir derlerya kötü söz sahibini baglar.

Benim adim Ebu Zerr degilki kendime Rab edineyim ban KURAN yetiyor kendine bak...

Kimseye danismakmi?Bu ancak Senin ve senin gibisinin isidir.Kivirmak ta mana ancak kendini tarif ediyorsun gibi geldi..Böyle sokak diliyle devam edersen bu konu kilitlenir o nedenle seni TERBIYEYE davet ediyorum...

Üst Alt