Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sadece Merak..

ibrahim571632

New member
Gs ronaldinho'yu alıyormuş desem, yazdıklarıma bakmayıp ''allah birdir, aklını kullanıp o yolu bulabilirsin'' diyeceksiniz. Bi okuyun yazdıklarımı yahu. Alayınızın cevapları birbirini tekrarlıyor.Size ayetleri gösteriyorum, bana saptırıyon diyorsunuz. Neyini saptırıyorum yahu? Basbaya söylüyor işte söyleyeceğini. Huriler seni bekliyor, gerektiği zaman kadını döv, hristiyanla yahudiyi dost edinme vs. Bunların neyini bir bütün olarak ele alayım? Ha, bu ayetleri tamamlayan şu var şu var derseniz tamam. Ama bunları gösteremeyeceğinizi siz de biliyorsunuz. Ki eğer başka bir ayette bunların tersini iddia ediyor olsaydı kuran, kendi içinde olduğundan da öte çelişkiler zinciri oluştururdu. Yani bir ayette hristiyana düşman ol, diğerinde olma demiş olsaydı, uğruna yönetilen ülkeler batıyı şeytan diye adlandırmazdı. Bunları siz de çok iyi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor, kabullenmek istemiyorsunuz.

Nerde bayan üyeler? yoksa o yorumlanmasını rica ettiğim ayetler hakkında fikirlerini belirtmekten çekiniyorlar mı? Sanırım çekiniyorlar.. Belki de bazılarının, yorumlanmasını istediğimin ana kadar o ayetlerden haberleri bile yoktu..

KURAN'I YANLIŞ YORUMLAMA NEDENLERİ

-Ön yargı -
-Art Niyet
-Samimiyetsizlik
-Müteşabih ayetlerle muhkem ayetleri karıştırmak
-Kuran'ı yorumlama tekniğini bilmemek
-Arapça bilmemek
-Allah katından bir akıl ve anlayış verilmemiş olması
-Düşünmemek
-Kuran'ı hurafelerle yorumlamaya kalkmak
-Kibir ve Büyüklenme
-Kuran'ın bilimsel ayetlerini kavrayamamak
-İçinde yaşadığı düzenin yanlış ölçülerine göre Kuran'ı yorumlamak.

Yahudi ve Hırıstiyanlarla ilgili sorunun cevabını bu ayetlerde bulabilirsin.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Al-i İmran[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]110. Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız: Ehl-i kitap da inansaydı, elbet bu, kendileri için çok iyi olurdu. (Gerçi) içlerinde iman edenler var; (fakat) çoğu yoldan çıkmışlardır. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]111. Onlar (ehl-i kitap) size, incitmekten başka bir zarar veremezler. Sizinle savaşa girecek olsalar, size arkalarını dönüp kaçarlar. Sonra kendilerine yardım da edilmez. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]112. Onlar (yahudiler) nerede bulunurlarsa bulunsunlar, Allah'ın ahdine ve insanların (müminlerin) himayesine sığınmadıkça kendilerine zillet (damgası) vurulmuştur; Allah'ın hışmına uğramışlar ve miskinliğe mahkum edilmişlerdir. Çünkü onlar, Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Bu da, onların isyan etmiş ve haddi aşmış bulunmalarındandır.[/FONT]

Kadının dövülmesi ile ilgili ayeti bize eksik aktardığın dikkatimizden kaçmadı ilgili ayetin kısa meal ve tefsirini doğru ve eksiksiz olarak veriyoruz.Özellikle kırmızı vurgulu cümleye dikkat.

[Nisa 34.Ayet Tefsiri]

Erkekler, kadınlar üzerine hakimdir [aile reisidir.] Çünkü, Allahü teâlâ, bazı kullarını, bazı hususlarda bazısından üstün yaratmıştır. Hem de, erkekler, kendi mallarını, onlar için sarf ederler. Kadınların iyileri, Allahü teâlâya itaat eder ve kocalarının haklarını gözetirler. Kocaları hazır olmadıkları zaman, onların namuslarını ve mallarını, Allahın yardımı ile korurlar. Hıyanet etmesinden korktuğunuz kadınlara, karı koca haklarını öğretin ve tatlı sözlerle nasihat edin, onları yatağınızdan ayırın. Yine de, uslanmaz iseler, hafif dövün! Uslanırlarsa, onları üzecek şey yapmayın, kendilerini incitecek bahane aramayın.
Kırmızı vurgulu cümleye dikkat edersen kafandaki soru işareti yerini ikna ve itidale sevkedebilir.

Görülüyor ki, mala ve namusa hıyanet etmeyen kadınları dövmek değil, onları hiçbir suretle üzmek caiz değildir. Namusa ve mala hıyanet edenlere, her hükümet, her kanun, ağır ceza yapmaktadır. İslamiyet, kadınlara, çok kıymet verdiği, çok acıdığı için, hain olanlarını kanun pençesine düşürmeden önce, hafif vurmakla islah edilmelerinin de, tecrübe olunmasını emretmektedir. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Bir erkek, hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum) [R.Nasıhin]

"Kalplerimiz senin bizi çağırdığın şeyden örtüler içinde, kulaklarımızda da bir ağırlık var ve seninle bizim aramızdan bir perde çekilmiştir" dediler. Fakat ertesi gün onlardan yetmiş kişi Resulullah'a gelip "Ya Muhammed bize İslâm'ı anlat" dediler, arzedip anlatınca İslâm'a girdiler. Resulullah gülümseyip "Elhamdülillah, dün benim davetime karşı kalplerinizde gılîf, kabuk olduğunu, kulaklarınızda ağırlık bulunduğunu söylüyordunuz, bugün müslüman oldunuz" buyurdu. "Ya Resulallah, biz dün yalan söylemişiz, öyle olsa idi asla hidayet bulamazdık" dediler.

Umarım sonunda sende aynı akıbeti paylaşırsın..

Son düzenleme:

gönül dostu

New member
bak kardeşim

bak kardeşim

Söylediklerine kendini inandır önce..
Kendileri müslüman olupta, doğan çocuğunu hristiyan yapan bir aile gördün mü hiç? ateizm bir inanç değildir, tüm dinleri ve tannrılarını reddeder.. islam yada başka bir dine mensup bir kişinin sonradan ateist, deist yada agnostik olması kadar doğal birşey yoktur. Kaldı ki, hiçbir ateist doğar doğmaz ateist olmamıştır. Ama doğar doğmaz müslüman, yahudi yada hristiyan olmuştur.. Bilmem anlatabildim mi? ne kadar zorlarsam zorlayım, öyle bir kazınmışki aklınıza din ve müslümanlık olgusu, biri birşey söylediğinde hemen savunma moduna geçiyorsunuz, o şey doğru mu yanlış mı hiçbir araştırma yok..
Bi altında mesajın sahibi herşeyi özetliyor zaten.. nasıl olurda bu denli körü körüne bağlanırsınız, bu kadar mı çaresizsiniz?
sana önce yakın geçmişten bir örnek verim hani bir manken var türk Tuğçe kazas
Ailesi müslüman ama kızları din değiştirdi ...bu benim aklıma gelen sadec bir örnek hepsini tabikide bilemeyiz ama türkiyede yaşayıp annesi babası müslüman olupta din değiştiren çok insan var
Bir örnek daha verim cat stevıns hıristiyan bir ailede doğmuş islamiyetle şereflenerek müslüman olmuştur.benim nacizane aklıma gelen örnekler bunlar gel gerisini sen düşün...Slm ve duayla...(Rabbim sanada hidayet nasip etsin inş.)

birdenemeyapicam

New member
Çoktandır yeni bakabildim foruma.. İlk görmek istediğim bayan bir üyenin cevaplarıydı.. Yine hüsran, tık yok.. Bir düşünün, neden acaba?

Diğer cevaplar için de teşekkürler.. Birbirlerinin kopyası olsalar da, zaman ayırıp emek vermişsiniz..

Son düzenleme:

gönül dostu

New member
Çoktandır yeni bakabildim foruma.. İlk görmek istediğim bayan bir üyenin cevaplarıydı.. Yine hüsran, tık yok.. Bir düşünün, neden acaba?

Diğer cevaplar için de teşekkürler.. Birbirlerinin kopyası olsalar da, zaman ayırıp emek vermişsiniz..
Bir bayan olarak size bir iki sorum olacak cvb verirseniz sevinirim .Evlimisiniz yada bekarmısınız bilmiyorum bu yüzden evli olduğunuzu farzederek bir soru soruyorum eşiniz olacak kişiyi başka bir erkekle yan yana yada daha samimi bir şekilde görseniz yada bu tür bir dedikoduya mehal verecek bir hareketini görseniz bu durumda sabırla karşınıza alıp konuşurmusunuz yoksa islamın öldüresiye değil sadece ibret olurcasına dövünüz demesinimi yaparsınız???bunu tarafsızca düşününve ona göre cevab verin sizin bu yaptığınız hani derler ya bekara boşanmak kolaydır misali bir olaydan başka bir şey değildir.
Diğer dikkatimi çeken bir nokta var kurandan bazı ayetleri alıntı yapmışsınız mesela hırsızlık yapan kadın ve erkekin elinin kesilmesi ile ilgili bu gibi ayetlerin kurallaşması nın sizin gib insanların bilmediği çok ince hesapları var burdaki çalmadan kast ihtiyacından fazlasıdır bir ekmek çalanla bir bankayı soyanı aynı kefeye koymaz islamiyet .Sizin gibi düşünen bir prof.bu kuralın cok canice olduğunu düşünüyor.adam bir sey çalmış onun elinin kesilmemesi lazım vahşet bu diyor.bir kaç gün sonra arabası çalınıyor ve arabamı çalanı elime geçirirsem kafasını keserim diyor aynen o hesap sizinde yaptığınız.ben belkide sizin kadar dinler hakkında bilgiye sahip olmasamda objektif bakabiliyorum körü körüne inkar yada muhalefet lmak için inkara kalkışmıyorum biraz daha ince düşünürseniz ve ince araştırırsanız doğru yolu bulabilecek kadar zeki biri olduğunuzuda düünüyorum.Sorularımı cvblarsanız sevinirim selam ve duyla...

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Sizin sadece polemik için burada olduğunuz anlaşıldı. Size ne bayan üyenin cevabından?! Ne fark ediyor ki sorunun cevabını bayan veya bay üyenin vermesi?!
Meseleleri langır-lungur kulağından tutup duruyorsunuz. Ne ilmi bir yaklaşım, ne ilmi bir delil, ne de sizde az bir ilim...

Bundan sonra bu konuda ilmi bir yaklaşımınız varsa buyurun, yoksa yazmayın artık lütfen!!!

Son düzenleme:

mavigezegen

New member
Anlamak için değil anlamamak için çaba sarfediyor. Hal böyle olunca ortaya böyle anlamsız savunma taktikleri çıkıyor. 100 tane bayan cevap da yazsa 101. ci neden yok diyecek.

gönül dostu

New member
Anlamak için değil anlamamak için çaba sarfediyor. Hal böyle olunca ortaya böyle anlamsız savunma taktikleri çıkıyor. 100 tane bayan cevap da yazsa 101. ci neden yok diyecek.
kesinlikle katılıyorum sana kardeşim anlamak istese o kadar cvb yazılmış burda ona ama vardır ya bir olay adamın biri oruç tutmamak için ayı görmeyeyim demiş bu yüzden evden dışarı çıkmamış sonra yiyeceği bitincede dışarı çıkayım ama göğe bakmassam ayı görmem demiş.kuyudan çsu çekince ayı görmüş ve gökten yerede insen tutmayacağım demiş işte aynen o hesap buda önüne sağlam delillerde koysan inanmayacaksa insan inanmaz gerisi boş.Ama inş. Rabbim onada hidayet nasip eder..slm ve duayla...

birdenemeyapicam

New member
Bir bayan olarak size bir iki sorum olacak cvb verirseniz sevinirim .Evlimisiniz yada bekarmısınız bilmiyorum bu yüzden evli olduğunuzu farzederek bir soru soruyorum eşiniz olacak kişiyi başka bir erkekle yan yana yada daha samimi bir şekilde görseniz yada bu tür bir dedikoduya mehal verecek bir hareketini görseniz bu durumda sabırla karşınıza alıp konuşurmusunuz yoksa islamın öldüresiye değil sadece ibret olurcasına dövünüz demesinimi yaparsınız???bunu tarafsızca düşününve ona göre cevab verin sizin bu yaptığınız hani derler ya bekara boşanmak kolaydır misali bir olaydan başka bir şey değildir.
Öncelikle, cesaretinizden dolayı kutluyorum! malum, çoktandır bir bayan üyeden ses çıkmasını bekliyordum..

İlk sorunuzdan başlayalım, evli değilim..

Evlilik, güven üzerine kuruludur. Farzedelim evliyim; eşimi başka bir erkekle samimi bir şekilde gördüm, üzerine laf çıktı. Bilindiği üzere, insanları diğer canlılardan ayıran bir çok özellik vardır. Hisleriyle değil, aklı ile doğruları bulur.. Koklaşarak değil, konuşarak anlaşırlar.. Bu şekilde ''çıkan'' lafların aslı astarı bulunur, bir sorun varsa da ''medeni'' yollardan halledilir. Hani ''kuran kadın-erkek'' eşitliğine inanır, vurgular diyorsunuz. Peki, olayı bir de tersten ele alalım. Siz, kocanızı bir kadınla samimi bir şekilde yakaladınız, üzerine laf çıktı. Bu durumda da sizin onu dövmeniz gerekmez mi? Kulağa komik geliyor değil mi? oldukça da ironik.. Madem kadın ve erkek eşit, neden sadece kadın için böyle bir uygulamayı uygun görmüş ''allah''? Bu, kadın-erkek eşitliği adına büyük bir çelişki değil midir?

Peki, ben yanlış yorumluyorum o ayetleri. Bana, o ayetlerin ''ince hesaplara'' dayandığına dair ''şu şöyle olmalı, bu böyle olmalı'' denen ayetleri gösterin.. Hani ben bilmiyorum, kendi açımdan ele alıyorum ya, buyrun da siz yalanlayım beni.. Ama lafla değil, ayetlerle.
Diğer dikkatimi çeken bir nokta var kurandan bazı ayetleri alıntı yapmışsınız mesela hırsızlık yapan kadın ve erkekin elinin kesilmesi ile ilgili bu gibi ayetlerin kurallaşması nın sizin gib insanların bilmediği çok ince hesapları var burdaki çalmadan kast ihtiyacından fazlasıdır bir ekmek çalanla bir bankayı soyanı aynı kefeye koymaz islamiyet .Sizin gibi düşünen bir prof.bu kuralın cok canice olduğunu düşünüyor.adam bir sey çalmış onun elinin kesilmemesi lazım vahşet bu diyor.bir kaç gün sonra arabası çalınıyor ve arabamı çalanı elime geçirirsem kafasını keserim diyor aynen o hesap sizinde yaptığınız.ben belkide sizin kadar dinler hakkında bilgiye sahip olmasamda objektif bakabiliyorum körü körüne inkar yada muhalefet lmak için inkara kalkışmıyorum biraz daha ince düşünürseniz ve ince araştırırsanız doğru yolu bulabilecek kadar zeki biri olduğunuzuda düünüyorum.Sorularımı cvblarsanız sevinirim selam ve duyla...

Hukuk denen birşey var bilindiği üzere. Hırsızlık yapan, adam öldüren çeşit çeşit cezalar çekiyor. Şimdi size soruyorum; bir adam hırsızlık yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Hobi olduğunu düşünen yoktur herhalde? evet evet.. Bu adam ihtiyaç yüzünden, aç olduğu için bunu yapıyor.. ama noluyor, mahkeme bu adamın hobi niyetine, ihtiyaç fazlası çaldığına kanaat getiriyor ve parmağını kesiyor.. Sonuç; bu adam el ile alakalı ne iş varsa, hayatı boyunca yapamıyor. Halbuki açlıktan çalmıştı, mahkeminin yanlış tehşisi yüzünden iş umutları bitti ve hayatı karardı.. Artık çalmaktan başka çaresi yok! Ömrü boyunca ne yapıcak o eksik parmaklarla, allah adına dilencilik mi? bu mudur inanıp savunduğun adalet ?

Yorumlamanızı istediğim birkaç ayet daha vardı, gözünüzden kaçmamış olmalı....
Ben tarafsızca düşünüp yorumladım, sıra sizde..

Son düzenleme:

gönül dostu

New member
Öncelikle, cesaretinizden dolayı kutluyorum! malum, çoktandır bir bayan üyeden ses çıkmasını bekliyordum..

İlk sorunuzdan başlayalım, evli değilim..

Evlilik, güven üzerine kuruludur .tabi çok haklısınız evlilik güven üzerine kuruludur islamı yaşamayan bir dünyada güven duygusundan bahsetmekde enteresan bir olgudur.Allah korkusu içinde olan insan yanlızca Allahın herşeyi gördüğünü bilir ve ona göre yaşar yani dost doğru yaşar aksi durumda o kişi evlide olsa bekarda olsa eşini aldatması çok basit bir olaydır Farzedelim evliyim; eşimi başka bir erkekle samimi bir şekilde gördüm, üzerine laf çıktı. Bilindiği üzere, insanları diğer canlılardan ayıran bir çok özellik vardır. Hisleriyle değil, aklı ile doğruları bulur.. bazen çok net olarak herşeyi göremez insn ve bazen gerçekleri gizlemek çok basittir ben sami bir şekilde görmekten kastım bir sohbet ortamını farzetmediğimi gayet ii bildiğinizi düşünüyorum genelde namus cinayetleride bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor (mesela geçenlerde birbir habere eve erken gelmek katil etti die bir başlık atılmıştı içereğini siz anlayabilecek kapasitedesiniz ) Koklaşarak değil, konuşarak anlaşırlar.. Bu şekilde ''çıkan'' lafların aslı astarı bulunur, bir sorun varsa da ''medeni'' yollardan halledilir. Hani ''kuran kadın-erkek'' eşitliğine inanır, vurgular diyorsunuz. Peki, olayı bir de tersten ele alalım. Siz, kocanızı bir kadınla samimi bir şekilde yakaladınız, üzerine laf çıktı. Bu durumda da sizin onu dövmeniz gerekmez mi? Kulağa komik geliyor değil mi? oldukça da ironik.. Madem kadın ve erkek eşit, neden sadece kadın için böyle bir uygulamayı uygun görmüş ''allah''? Bu, kadın-erkek eşitliği adına büyük bir çelişki değil midir?
tahmin etmiştim evli biri olmadığınız bunun için atalarımızn söl
ediği çok güzel bir söz vardır hani hepimizin bildiği bekara boşanmak kolaydır die evli olmadığınız için böle bir şeyi o anki ruh haline girmeden sadece işinize gelecek biçimde yorumluyorsunuz .

Bakınız kadın erkek allahın huzurunda bir taragın dişleri gibi eşittirler aksi durumda kadın yapısal olarak erkeğe oranla daha gücsüzdür.
hani veda hutbesinde Rasulullah(s.a.v)diyorki

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emâneti olarak aldınız. Onların nâmus ve ismetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz.
şimdi şöle düşünelim neden emanet diye bahs ediyor çünkü kadın yapı bakımından korunmaya muhtactır.buna dikkat çekiyor ve emanete hıyanet dinimizde haram olan davranışlardan sayılmıştır.

şimdi kurandan kadınlar için ne düşünüyor önce onu açalım
4/127- Kadınlar hakkında senden fetva istiyorlar. De ki: “Onlar hakkında size fetvayı Allah veriyor.” Kitapta, kendilerine (verilmesi) farz kılınan (miras)ı vermediğiniz ve evlenmek istediğiniz yetim kızlara, zavallı çocuklara ve yetimlere adil davranmanıza dair, size okunmakta olan âyetler de bunu açıklıyor. Ne hayır yaparsanız şüphesiz Allah onu bilir.
bunda nasıl bir eşitsizlik görülebiliyor tabi.şimdi günümüzde bunu hukuk kurallarıtylada sağlıyorlar ama hepimizin bildiği gibi hukuku yanılta bilirsin ama her şeyi gören ve bilen Allahı asla .bunu bilen kişi acaba hangi yaptırımdan korkar...

Hukuk denen birşey var bilindiği üzere. Hırsızlık yapan, adam öldüren çeşit çeşit cezalar çekiyor. Şimdi size soruyorum; bir adam hırsızlık yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Hobi olduğunu düşünen yoktur herhalde? evet evet.. Bu adam ihtiyaç yüzünden, aç olduğu için bunu yapıyor.. ama noluyor, mahkeme bu adamın hobi niyetine, ihtiyaç fazlası çaldığına kanaat getiriyor ve parmağını kesiyor.. Sonuç; bu adam el ile alakalı ne iş varsa, hayatı boyunca yapamıyor. Halbuki açlıktan çalmıştı, mahkeminin yanlış tehşisi yüzünden iş umutları bitti ve hayatı karardı.. Artık çalmaktan başka çaresi yok! Ömrü boyunca ne yapıcak o eksik parmaklarla, allah adına dilencilik mi? bu mudur inanıp savunduğun adalet ?
bir şey dikkatimi çekti sizle ortak bir düşüncesi var islamiyetin yani şeriatla yönetilen ülkelerin (yanlız saptırılanlardan bahsetmiyorum )orda bir ekmek çalanla araba çalanı aynı kefeye koymuyorlar hani hukuk la yönetilen ülkemizde bir dilim baklava çalan bir bankayı hortumlayandan daha fazla yatıyor ya adil bir şekilde bu yok
yani demem o ki eğer o kişi ihtiyaçtan çalmışsa onun ihtiyaclarını karşılıyor .bunu günümüz kestirmeden zengin olmaya çalışan hırsızları için demiyor sadece .hani derler ya kötü bakan göz hz.yusufu bile çirkin görür die nasıl görmek istersen öle bakarsın konuya...
Yorumlamanızı istediğim birkaç ayet daha vardı, gözünüzden kaçmamış olmalı....
hangi ayetler olduğunuzu sölerseniz daha ii olur
ben nacizane bildiklerimi size aktardım .
Ayrıca ben çok böle fetva verecekte bilgiye sahip biri değilim ne buna bilgim nede tecrübem yetebilir .gerçi kuran ı kerim öle bir kitaptır ki onun sadec bir ayetini dahi açıklamak için ne kalem ne kağıt yeter.bir ayette çok manalar gizlidir.şüphesiz herşeyin en doğrusunu bilen Allahtır...İnşallah bu konuyla ilgili size tam anlamıyla açıklayıcı olabilmişimdir.
Slm ve duayla ...

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bilindiği üzere, insanları diğer canlılardan ayıran bir çok özellik vardır. Hisleriyle değil, aklı ile doğruları bulur.. Koklaşarak değil, konuşarak anlaşırlar..

Ne alaka. "Altıncı His" ile hissiyat/duygu/sezgi arasında fark vardır. Bazı davranış ve olaylar kişide herhangi bir olaya karşı bir sezgileme oluşturur. Bu "zan" değildir. Evinize tanımadığınız birisi girdi ve elinde bir torba ile çıktı. Siz onu dışardan izlediniz. Bu sizde bir hissiyat oluşturmaz mı?

Bu şekilde ''çıkan'' lafların aslı astarı bulunur, bir sorun varsa da ''medeni'' yollardan halledilir.

İşte sizin medeni şeklinizle İslamın farkı budur. Sizin medeni yollarınız hata yapan bir tarafı derhal dışlar. İslam ise ıslah yolunu seçer. Bir hata yapıp, yabancı bir erkekle konuşan/yakın görünen her kadını sizin medeniyetiniz "fahişe" diye damgalarken, İslam, o kadına vurulan fahişe damgasını red eder ve olayı alenen net gören şahitler ister. İslam'ın verdiği ağır caydırıcı cezaya rağmen de kimse bu yola tevessül edemez. Ama sizin medeniyetinizin doğurdukları ise ortada... Aleni fuhuş dışında bir hataya düşen kadına ise ıslahı açısından çeşitli müeyyideler getirir. Her şeye rağmen ıslahı kabil değilse hafifçe dövülebileceğini emreder ki bunun sebebi de bu hataya karşı caydırıcılıktır.

Hani ''kuran kadın-erkek'' eşitliğine inanır, vurgular diyorsunuz. Peki, olayı bir de tersten ele alalım. Siz, kocanızı bir kadınla samimi bir şekilde yakaladınız, üzerine laf çıktı. Bu durumda da sizin onu dövmeniz gerekmez mi? Kulağa komik geliyor değil mi? oldukça da ironik.. Madem kadın ve erkek eşit, neden sadece kadın için böyle bir uygulamayı uygun görmüş ''allah''? Bu, kadın-erkek eşitliği adına büyük bir çelişki değil midir?

Haşa, Allah'ın kanunlarında çelişki yoktur. Kadını da erkeği de yaratan Allah, onları ne şekil ve ne hususiyette yarattığını bilir ve ıslahı için gereken yolları bildirir. Kadın ile erkek eşitliğinin Kur'an da ne şekilde emredildiğini bilmeyenlerde işte böyle havadan atıp tavada tutmaya çalışır. Allah Kur'an da kadın ile erkeğin Allah indinde eşit olduğunu emreder. Kadın ile erkek ne şeklen, ne fizyolojik ve de ne psikolojik/ruhen aynı değil, eşit değildir. Ve İslam aile hayatının sürdürülebilirliği safhasında erkeğe yüklediği fazla mükellefiyetler nedeni ile kadına karşı bir derece ileri olduğunu emreder. Bu ilerilik kadını ezmek anlamı taşımaz ve onun yaratılışında ki hususiyetleri nedeni ile korunması gerekçesiyledir.

Peki, ben yanlış yorumluyorum o ayetleri. Bana, o ayetlerin ''ince hesaplara'' dayandığına dair ''şu şöyle olmalı, bu böyle olmalı'' denen ayetleri gösterin.. Hani ben bilmiyorum, kendi açımdan ele alıyorum ya, buyrun da siz yalanlayım beni.. Ama lafla değil, ayetlerle.

Hala polemik yolundasınız. Siz Kur'an dan hiç bir şey anlayacak durumda değilsiniz ki de yorumlayabilesiniz. Bir kaç mesaj öncesin de size hususen bildirdim. Nedir sizin ilmen karşı çıktığınız, yazın, ilmen cevap verilsin. Şuınu anlayın, siz Kur'an ı ve O'nun Sahibini eleştirecek durumda değilsiniz. Ama inanmıyorsanız inanmayın, sizin meseleniz. Ama siz ilimde bir insanın Hakk'a dair edeceğiniz laflara insanlar neresiyle güler bilmiyorum. Hem bu konuda dişinize göre olan mesajlara cevap yazacağınıza bana yazın, ne dersiniz?..

İslam Fıkhına dair de zerre bilginiz yok ve atıp tutmaya devam ediyorsunuz.

Önce bilmiyorsanız şunu öğrenin. Mesleği hırsız olan hiç kimse, ihtiyaçtan çalmaz. Hırsızlık sisteme/düzene/yaşama isyanın bir tezahürüdür.

Sonra, İslam ihtiyaçtan hırsızlık yapanın elini/kolunu kesmez. Aksine, İslam yaşamak için yapılan hırsızlıklara hiç bir ceza vermez ve caiz bulur. El kesilmesinde ki kriter, kişinin belirlenmiş bir miktardan fazlası kadar hırsızlık yapanadır.Ama sizin inandığınız sistemin kanunları bir ekmek çalanı da hapse kor, bir banka yutanı da...

Ve, sizin inandığınız sistem hırsızlık yapana hapis cezası verir, o hırsız hapiste yer-içer semirir ve çıkar aynı işe devam eder. İnsan eğer bilse ki hırsızlık yapınca eli kesilecek, hırsız olur mu? Mümkün değil. İslam da kısas vardır. Adam bilse ki birini öldürün ce beni de öldürecekler, istisnalar dışında mümkün mü herhangi bir insanı öldürmesi?.. Ama sizin sisteminizin oluşturduğu topluma bir bakın. Adam cani, mahkemeleriniz çeşitli kulplar takarak adamı 3-5 senede salıveriyor. Adam bunu meslek haline getirmiş. Üstelik bir de öldürülen taraf var. O da diyor ki, o ki bu benim babamı öldürdü, 5 yıl yattı, çıktı, ben de bunu öldüreyim, 5 yıl yatar çıkarım. Ve bu döngü böyler devam eder durur, ne katiller biter, ne cinayetler...

Eğer anlayabiliyorsanız, işte adalet budur, sizin tarifiniz değil.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
islamda hata yapan en büyük hayatayı yapmış olur tıpkı bu arkadas gibi herşeyde kulp aramaya çalısıyor sunu iyi biliki seni yaradan senden daha iyi biliyor bunları ve sen onun yaratmış oldugunda bir kusur bulamazsın hata dinde degil hata insandadır dini keni emellerine alet ediyorlar fakat bunuda sonucunu yine din söylüyor ALLAH söylüyor

ve bekir abimizden rabbim razı olsun konuyu çok güzel açıklamıs ve egerki bundan sonra konusursanız demek olurki siz sadece polemik ve ortalıgı germek için geldinizi göstermiş olursunuz

islam hiç bir şeyi delilsiz istemez islamın diger dinlerden en büyük üstünlügünden biride budur

badreal

New member
birdenemeyapicam Nickli üye"ye

birdenemeyapicam Nickli üye"ye

birdenemeyapicam Nickli üye, belki şimdi yazacaklarım diğer kardeşleriminde yazdıkları gibi senin için birşey ifade etmeyebilir,ama ben kulluk vazifemi yerine getirip sana aşağıdaki olayı anlatacam;

Mevlana Celaleddin-İ Rumi Hz.’ne (ks) felsefecilerrden bir grup geldi.
Soru sormak istediler.

Mevlana Celaleddin-i Rumi (ks) bunları , Şems-i Tebrizi Hz.’ne (ks) havale etti.
Bunun üzerine onun yanına gittiler.
Şems-i Tebrizi mescidde talebelere nasıl teyemmüm yapılacağını gösteriyordu.
Gelen felsefeciler 3 soru sormak istediklerini belirtirler.
Şems-i Tebrizi Hz.;
-Sorun, buyurdu.
içlerinden birini başkan seçtiler.
Hepsinin adına o soracaktı, sormaya başladı:
-Allah var dersiniz ama
görünmez göster de inanalım.
Şems-i Tebrizi:
-Öbürünü sor, buyurdu.
Felsefeci;
-Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz sonrada ateşle ona azab edilecek dersiniz, hiç ateş ateşe azab edermi? dedi.
Şems-i Hz.:
-Öbürünüde sor, buyurdu.
Felsefeci;
-Ahirette her
kes hakkını alacak , yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakın insalar canları ne istiyorsa yapsınlar karışmayın! dedi.

Bunun üzerine Şems-i Tebrizi Hz.elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu.
Soru soran adam, derhal o beldenin kadısına giderek davacı oldu.

“Ben soru sormaya geldim, o başıma vurdu” dedi.
Şems-i Tebrizi Hz.kadıya;
“Ben sadece cevap ve
rdim” buyurdu.
Kadı bu işi açıklamasını istedi.

Şems-i Tebrizi Hz. şöyle anlattı:
-Bana Allah c.c gösterde inanayım dedi. Şimdi o başının ağrısını bana göstersinde inanayım.
-Ağrıyor ama gösteremem, dedi felsefeci.
-işte şanı yüce Allah c.c. vardır ama görünmez, buyurdu Şems-i Tebrizi.

-Yine bana şeytana ateşle nasıl azab edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum, toprak başını acıttı. Halbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı, buyurdu.

-Yine bana ’bırakın herkesin canı ne istiyorsa onu yapsın’ dedi. Bundan dolayı bir şikayet hakkı olamaz, benim canım onun başına kerpici vurmak istiyordu, vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyasa küçük bir mesele için hak aranırsa, baki olan ahiret hayatında niçin aranmasın? buyurdu.

Felsefeci, bu güzel cevap karşısında mahcup duruma düşüp, söz söyleyemez hale düşer.

Umarım sen ve senin gibi yardıma muhtaç kişiler bu tür olaylardan bir ders çıkarıp doğru yolu bulabilirler,
Hem neden Allah ın yokluğunu ispat etmeye çalışırken bir kere bile olsun içinden en azından "acaba var mı?" diye bir soru geçmedi...
Bence bunu da bir düşün...
Sana inan demiyorum sadece denemeni istiyorum,sadece araştır,bütün bu evren bütün bu canlılar sence kendiliğinden mi oluştu?

melike25

New member
bu yazdıklarını gözyaşları ile okudum...
isminiz nedir bilmiyorum .neden İnançsız olduğunuzuda...
ama bu kadar sıradan alalade haşa ve haşa yazılar yazmanızın sebebinide

İnançsız olmanızın altında yatan bi çok sebebler vardır isterseniz tartışırız.Ama ne olursa olsun İnanan insanlara saygınızdan "ve hatta sizin anlayışınıza göre düşünce fikir -özgürlüğü anlayaşınızdan yola çıkarak bu tarz kötü ve elem verici satırları yazmanızdan dolayı oldukça üzgünüm.
size bir şey söylemek istemiyorum

ama İnançlı tüm dostlarım Efendimizin Taifde dediği gibi ;"Bilmiyorlar YA Rab bilseler yapmazlardı" Allah'dan hidayet dileyelim eğer zulum devam ederse islahını isteyelim.

Radikal abiminde dediği gibi hakkım helaldir ve lakin bunun birde hak katında davası var ki Damlayan gözyaşlarımın hesabıı vahhh işte bu çok çetindir.

selametlee....

Son düzenleme:

radikal

New member
Ayrıca, bayan üyelerden hala bir cevap bekliyorum. O örneklediğim ayetleri bir Kadın gözüyle yorumlamaları, bir deneme yapan bu kardeşinizi mutlu eder, gerçekten merak ediyorum.
Verecek bir cevabınız olmadığından da şüphelenmeye başlıyorum, haberiniz olsun..

İslam; kadın ve erkeği birbirinden ayırmaz ki, bir ayeti kadın farklı yorumlasın yahut erkek farklı yorumlasın. Yok böyle bir şey, bunlar sizin gibi layüsel zihniyet sahibi insanların hezeyanlarından başka bir şey değil. Ayet ortada keskin bir kılıç gibi durur ve müslüman gelir o ayete kafasını uzatır. Bu örnekte yer alan müslümanın Allah (celle celaluhu) katında cinsiyeti yoktur. Hiç bir zamanda olmamıştır. Ayetler herkese hitap eder.

Sizin, özenti içerisinde baktığınız batı toplumları bunun tersi durumları yıllarca "Din" diye kendi toplumundaki insanlara yedirdi. Ne zamanki Fransız ihtilali ile orta çağ karanlığından çıktılar, gözleri açıldı, işte o zaman insani ve yaşamsal haklarını geri alabilmek için "laik'lik" kavramını "kadın - erkek eşitliğini" zorunlu olarak ön plana çıkarttılar. Ve o zamanki yapılan haksızlıkları, zulümleri bir şekilde kendi içlerinde günah çıkartarak ve çıkarttıkları günahı başka toplumlara mal ederek, yüzyıllardır üzerlerine yapışan sabıklıktan kurtulmaya çalıştılar. Bunları o kadar güzel empoze etmiş ki sizlere, sizler bu insani zulümleri yapanın kim olduğunu bulabilmek için tek adrese bakıyorsunuz: Batı'ya... Batı da parmağı ile İslam'ı işaret ediyor her zaman olduğu gibi, sizler de bu sefer bu eksikliği İslam'da arıyorsunuz. Uğraşmayın, yok! Yüz yıllardır da olmadığı gibi halen yok ve hiç bir zamanda olmayacak.

Bekir'in dediği gibi ilmi sorun, cevap alamazsanız şayet o zaman yetersizlikten şikayet edin. Ama; Allah'ın (celle celaluhu) ayetlerinde bir eksiklik aramaya kalkmayın!

Bu konunun halen bu kadar uzamış olmasına da ayrıca hayret ettim.

ARZ_7

New member
Kur'an'dan önce Allah'ı eleştirmelisin.. Allah'ın varlığı konusunda şüphen varsa, işe ilk önce O'ndan başlamalı, O'nu inkar etmelisin.. Kur'an'a geçmeden önce...

Allahı inkar eden kişiye karşı Kur'anı savunmanın hiç bir faydası olmayacaktır!!!

mice

New member
Web sitesi
www.islamidusunce.com
eğer amerika, fransa, nijerya yada finlandiya'da doğmuş olsa idin, yine de ben müslüman olurdum diyebiliyor musun?
Amerika da doğsan hristiyan, israilde doğsan yahudi, hindistanda doğsan belkide ineğe tapacaksın... hepsinin farklı kitabı, farklı tanrıları var..

sen müslümanların çoğunluk olduğu bir ülkede doğduğun halde ateist olabiliyorsan şayet, hristiyab bir ülkede doğan bir insanda araştırarak müslüman olabilir.

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
ahbe kardeslerim dinler yoktur ezelden ebede tek din babamız ibrahimin hanif dini vardır.
hz isa,musa bütün resuller ne anlatıysa peygamberiimiz s.a.v de aynı seyleri anlattı ve aynı ALLAH a cagırdı
kainatın her yerinde bu böyledir,
ayakkabıya bakıp ayakkabıcıyı gören akıl kainata bakıp kainatcıyı görür
ancak kim o kainatcıyı Yani ALLAH ı ararsa evet yasarken ona ulaşmayı dilerse o felaha erer
japon yunan mısır Turk farketmez

işte kardesimiz BU YÖNDEN haklı
çünki hiristiyanlar diyorki hz isa hasa ALLAH ın oglu kanı bizi kurtarcak
museviler diyorki biz üstünüz günahımız kadar yanıp cıkcaz
ya bizimkiler ne diyor
peygamberiimiz bize sefaat etcek nasılsa günahlara devam
bu mudur yani
takım tutar gibi
ama sunu iyi bilelimkii
ŞUAN NERDE OLURSANIZ OLUN İYİ BİLİNKİ
ULAŞABİLECEGİNİZ BİR YERDE ALLAH IN SİZİN İÇİN SECTİĞİ PEYGAMBERİMİZİN S.A.V. VARİSİ VAZİFELİLER VAR
KİM ALLAH A ULAŞMAYI DİLER VE İSTARE HACET NAMAZIYLA ALLAH DAN YARDIM İSTERSE VE ONLARA TABİ OLURSA ONLAR GERCEK İSLAMI YASAYANLARDIR GERİSİ
KENDİNİ KANDIRAN ZAVALLILARDAN BASKA BİŞEY DEĞİLDİR

birdenemeyapicam

New member
Bayadır giremedim foruma. Ki foruma değil nete dahi yeni giriyorum, neden cevap gelmedi diye düşünenler açısından..

Öncelikle şunu söyleyeyim;

Amacım hiçbirinizin inançlarına saygısızlık etmek değil. Sadece, kendi açımdan komik, imkansız ve ''bilinmez'' şeyleri, tamamen zıt düşüncedeki insanlarla tartışmak, neden bu denli körü körüne bağlandıklarını, savunduklarını öğrenmektir amacım..

tabi çok haklısınız evlilik güven üzerine kuruludur islamı yaşamayan bir dünyada güven duygusundan bahsetmekde enteresan bir olgudur.Allah korkusu içinde olan insan yanlızca Allahın herşeyi gördüğünü bilir ve ona göre yaşar yani dost doğru yaşar aksi durumda o kişi evlide olsa bekarda olsa eşini aldatması çok basit bir olaydır''

Ne demektir islamı yaşamayan bir dünyada güven duygusundan bahsetmek? yahu cidden cevap verdığini sanıp tüm mesajına ayrıntılı bir cevap yazacaktım. Bu nasıl bir körü körüne bağlanmaktır ya nasıl?? İslamı yaşayan ülkeleride görüyoruz, hergün canlı bombalar bilmem ne. Pantolon giyiyor diye kırbaçlanan gazeteciler filan. Bu dimi bahsettiğin güven duygusu. Bunu söylerklen hristiyan ya da yahudi bir memlekete duyduğum güven duygusundan bahsetmiyorum, aksine onlarda da hukuk adına işlenen saçmalıklar da vardır.. Sadece övdüğünüz için bu örnekleri verdim. Yani siz böyle bir cümleyle giriş yapmışken mesajınıza, nasıl bir şevk kalsın ki bende kalan bölüm için bir şeyler karalayım?

''bir şey dikkatimi çekti sizle ortak bir düşüncesi var islamiyetin yani şeriatla yönetilen ülkelerin (yanlız saptırılanlardan bahsetmiyorum )orda bir ekmek çalanla araba çalanı aynı kefeye koymuyorlar hani hukuk la yönetilen ülkemizde bir dilim baklava çalan bir bankayı hortumlayandan daha fazla yatıyor ya adil bir şekilde bu yok
yani demem o ki eğer o kişi ihtiyaçtan çalmışsa onun ihtiyaclarını karşılıyor .bunu günümüz kestirmeden zengin olmaya çalışan hırsızları için demiyor sadece .hani derler ya kötü bakan göz hz.yusufu bile çirkin görür die nasıl görmek istersen öle bakarsın konuya...''

Bir de bu bölüm var ki aman aman..

Yahu ne alakası var benim hangi gözle baktığımdan. Gazetici bir kadını pantolon giyiyor diye kırbaçlayan da senin bahsettiğin şeriat mahkemeleri değil mi? yada türban takmadan sokağa çıkan bir kadını yasalar doğrultusunda joplayan ''ahlak polisleri''ne ne demeli? ha bu ahlak polislerini üni. önlerinde de varmış.. oralarda arkadaşlarınız varsa sorun bakalım o başını azıcık açan arkadaşlar için yasalar doğrultusunda nasıl uygulamalar yapılıyormuş.. kötü bakıyormuşum da yusufu bile çirkin görürmüşüm. Bu kadar da aşmayın yahu, size göz önünde olanlardan bahsediyoruz. Kim bilir de ne yasalar vardır bilmediğimiz.. Ayruca hukuk 4-4'lük demedim. Hele hele Türkiye gibi 3. dünya ülkerinde. Hukuk.. sadece ismi vardır, bazen de ortaya çıkar, KULLANANA göre. Tabii gelişmiş ülkeler bakın. Hani o kötü gözlerle diyorsunuz ya, gözleriniz 10 bin dolar yolsuzluk yapan 10 küsür ingiliz bakanın ileri yasalar ve kurallar sayesinde ortaya çıkması ve istifa etmesini sağladını da görsün. 3 yada 4 ay önce, Nijeryalı emekçilerin, Amerikalı mahkemeler sayesinde shell denen kan emici şirkete ne denli bir darbe vurduğunu duydunuz mu? Shell, dünyanın sayılı şirketlerinden biridir bilmiyorsanız.. Bunlar sadece örnek, en gelişmiş ülkelerde dahi sorunlar olabilir. Ama bu, onların örnek alınması gerçeğini değiştirmez. Göz önündeler, ve en iyisiler. Halkları refah ve huzur içinde yaşıyor. En azından çoğunluğu. İktidar partisine kömür ve erzak için oy vermiyorlar. Çünkü bunları aşmışlar, sağlık reformu, ev sahibi olmayan kalmasın diye garanti istiyorlar, bunun için oy veriyorlar. Bak nerden nereye geldik, dertlendik yine.. Neyse, yorumlamanı istediğim başka birşey yok. Bunun için bile fazla zorlandım, feci kastın beni.. yine de emek verip mesaj atmışsın, sana da selamlar..

İşte sizin medeni şeklinizle İslamın farkı budur. Sizin medeni yollarınız hata yapan bir tarafı derhal dışlar. İslam ise ıslah yolunu seçer. Bir hata yapıp, yabancı bir erkekle konuşan/yakın görünen her kadını sizin medeniyetiniz "fahişe" diye damgalarken, İslam, o kadına vurulan fahişe damgasını red eder ve olayı alenen net gören şahitler ister. İslam'ın verdiği ağır caydırıcı cezaya rağmen de kimse bu yola tevessül edemez. Ama sizin medeniyetinizin doğurdukları ise ortada... Aleni fuhuş dışında bir hataya düşen kadına ise ıslahı açısından çeşitli müeyyideler getirir. Her şeye rağmen ıslahı kabil değilse hafifçe dövülebileceğini emreder ki bunun sebebi de bu hataya karşı caydırıcılıktır.
Bu denli ironi sevdiğinizi bilseydim ona göre cevaplar yazardım :D

Neyse, çoğu kişi polemik amacında olduğumu düşünerek beni samimiyetsiz bulmuş.. Ne diyim, sağolun..

Not: Kutsal saydığınız bu ayınızı da kutlarım..

Son düzenleme:

gönül dostu

New member
Bayadır giremedim foruma. Ki foruma değil nete dahi yeni giriyorum, neden cevap gelmedi diye düşünenler açısından..

Öncelikle şunu söyleyeyim;

Amacım hiçbirinizin inançlarına saygısızlık etmek değil. Sadece, kendi açımdan komik, imkansız ve ''bilinmez'' şeyleri, tamamen zıt düşüncedeki insanlarla tartışmak, neden bu denli körü körüne bağlandıklarını, savunduklarını öğrenmektir amacım..

Ne demektir islamı yaşamayan bir dünyada güven duygusundan bahsetmek? yahu cidden cevap verdığini sanıp tüm mesajına ayrıntılı bir cevap yazacaktım. Bu nasıl bir körü körüne bağlanmaktır ya nasıl?? İslamı yaşayan ülkeleride görüyoruz, hergün canlı bombalar bilmem ne. Pantolon giyiyor diye kırbaçlanan gazeteciler filan. Bu dimi bahsettiğin güven duygusu. Bunu söylerklen hristiyan ya da yahudi bir memlekete duyduğum güven duygusundan bahsetmiyorum, aksine onlarda da hukuk adına işlenen saçmalıklar da vardır.. Sadece övdüğünüz için bu örnekleri verdim. Yani siz böyle bir cümleyle giriş yapmışken mesajınıza, nasıl bir şevk kalsın ki bende kalan bölüm için bir şeyler karalayım?

Kardeşim öncelikle sana şunu söliyeyim islamı hakkıyla yaşayan bir yerden bahsediyorum burda demek istediğim senin şu zamanda gördüğün şeriatla yönetiliyor dediğin ülkeler değil.Hani emin(güvenilir) insan Resullulahın yaşadığı gibi yaşayan bir ülke kast etmiştim .Günümüzde şeriat adı altında yapılan saptırılmışlıktır.Resulullah dinde zorlama yoktur die sölerken bu bizim dinimize sığmayan ithamla hareket ediyorsunuz bu düşünceniz sadece size yansıtılanı gördüğünüz için böle.biraz o dönemi araştırsaydınız bunu siz de görürdünüz.
Bir de bu bölüm var ki aman aman..
Benim yazdıklarım sadece düşüncemi sölemek içindi siz cvb yazmışsınız yada yazmamışsınız benim için pekte önemli değil isterseniz buna cvbda yazmayabilirsiniz

Yahu ne alakası var benim hangi gözle baktığımdan. Gazetici bir kadını pantolon giyiyor diye kırbaçlayan da senin bahsettiğin şeriat mahkemeleri değil mi? yada türban takmadan sokağa çıkan bir kadını yasalar doğrultusunda joplayan ''ahlak polisleri''ne ne demeli? ha bu ahlak polislerini üni. önlerinde de varmış.. oralarda arkadaşlarınız varsa sorun bakalım o başını azıcık açan arkadaşlar için yasalar doğrultusunda nasıl uygulamalar yapılıyormuş..
Kardeşim biraz yakın geçmişe gidelim .bizim ülkemiz şeriatla yönetilmiyor .bizim ülkemiz değilmiydi baş örtüsünü çıkarmadı die polislerle joplanan kızların olduğu.dediğim bu şu anda seriatle yönetildiği sölene ülkelerde asıl şeriat uygulanmıyor ki ben bunu size defalarca yazsamda siz at gözlüğünüzü çıkarıp detaya inemeyeceksiniz Bunlar sadece örnek, en gelişmiş ülkelerde dahi sorunlar olabilir.Bakınız dediğiniz gibi en genişmiş ülkelerde de sorun olabilir değil oluyor ama onlar şeriatla yönetilen ülkelerdeki gibii komu oyuna yansıtılmadan üstü örtülüyor. bunuda sizin gibi insanlar ne kadar huzurlu ülke güvenilir ülke die düşünüyorBak nerden nereye geldik, dertlendik yine.. Neyse, yorumlamanı istediğim başka birşey yok. Bunun için bile fazla zorlandım, feci kastın beni.. yine de emek verip mesaj atmışsın, sana da selamlar..
Keşke hiç zorlamasydınız kendinizi .okuyup gecseydiniz çünkü baştada dediğim gibi sizin bakış açınız belli o at gözlüklerini çıkarmadığınız müddetce islamı terör olarak görenlerden farkınız olmadığı aşikardır.
Selamınıza ALLAH'ın selamıyla karşılık veriyorum .ALEYKÜM SELAM VERAHMETULLAHİ VEBERAKETUH....

Üst Alt