Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sadece Merak..

birdenemeyapicam

New member
Tüm dinlerin saçmalık, bir uydurma olduğunu düşünüyorum.. çıkış noktam ise şu sorudan ibarettir; eğer amerika, fransa, nijerya yada finlandiya'da doğmuş olsa idin, yine de ben müslüman olurdum diyebiliyor musun?
Amerika da doğsan hristiyan, israilde doğsan yahudi, hindistanda doğsan belkide ineğe tapacaksın... hepsinin farklı kitabı, farklı tanrıları var..

eee? doğduğu günden itibaren bir kılıfa sokulmadı mı bu insanlık? amerikalısı hristiyan, iranlısı müslüman, israillisi yahudi yahudi vs vs..

Bir düşünün; din olmasa, fakir ve aç insanları kim teselli edecek? eğer ortada böyle bir afyon olmasa idi, gerçekten bu denli bir ''gelir dağılımı'' adı altında bir insanlık ayıbı hüküm sürebilirmiydi dünyada? ama önemli değil.. siz yemeyin, içmeyin.. öbür dünyada karşılığını fazlasıyla alacaksınız.. mış da mış..

Şimdi size soruyorum;

Dünyanın en azından 4/3'ü böyle bir sömürü altında zar zor geçinir, kimisi geçinemeyip ölürken; din adı altında oynanan bu oyunu nasıl olur da kendinize yedirirsiniz.. şu dünyadaki ''cehennemi'' gelecek nesillere bırakırken hiç mi üzülmeyeceksiniz? ama sorun değil; iman edersen karşılığını fazlasıyla alacaksın! yersen...

zocor

New member
Sen Türkiye gibi müslüman bir ülkede doğduğun halde sen müslümanmısın, değilsin..
Türkiyede doğup hristiyanlığı seçen, ateist olan, musevi vs. olan varmı, var...
Fransa gibi hristiyan bir ülekede doğup müslüman olan, musevi ateist olan varmı peki, var..

Demekki insanların doğdukları yer ile dinleri arasında hiçbir bağ yokmuş..

Son düzenleme:

birdenemeyapicam

New member
Sen Türkiye gibi müslüman bir ülkede doğduğun halde sen müslümanmısın, değilsin..
Türkiyede doğup hristiyanlığı seçen, ateist olan, musevi vs. olan varmı, var...
Fransa gibi hristiyan bir ülekede doğup müslüman olan, musevi ateist olan varmı peki, var..

Demekki insanların doğdukları yer ile dinleri arasında hiçbir bağ yokmuş..

Söylediklerine kendini inandır önce..
Kendileri müslüman olupta, doğan çocuğunu hristiyan yapan bir aile gördün mü hiç? ateizm bir inanç değildir, tüm dinleri ve tannrılarını reddeder.. islam yada başka bir dine mensup bir kişinin sonradan ateist, deist yada agnostik olması kadar doğal birşey yoktur. Kaldı ki, hiçbir ateist doğar doğmaz ateist olmamıştır. Ama doğar doğmaz müslüman, yahudi yada hristiyan olmuştur.. Bilmem anlatabildim mi? ne kadar zorlarsam zorlayım, öyle bir kazınmışki aklınıza din ve müslümanlık olgusu, biri birşey söylediğinde hemen savunma moduna geçiyorsunuz, o şey doğru mu yanlış mı hiçbir araştırma yok..
Bi altında mesajın sahibi herşeyi özetliyor zaten.. nasıl olurda bu denli körü körüne bağlanırsınız, bu kadar mı çaresizsiniz?

zocor

New member
Söylediklerine kendini inandır önce..
Kendileri müslüman olupta, doğan çocuğunu hristiyan yapan bir aile gördün mü hiç? ateizm bir inanç değildir, tüm dinleri ve tannrılarını reddeder.. islam yada başka bir dine mensup bir kişinin sonradan ateist, deist yada agnostik olması kadar doğal birşey yoktur. Kaldı ki, hiçbir ateist doğar doğmaz ateist olmamıştır. Ama doğar doğmaz müslüman, yahudi yada hristiyan olmuştur.. Bilmem anlatabildim mi? ne kadar zorlarsam zorlayım, öyle bir kazınmışki aklınıza din ve müslümanlık olgusu, biri birşey söylediğinde hemen savunma moduna geçiyorsunuz, o şey doğru mu yanlış mı hiçbir araştırma yok..
Bi altında mesajın sahibi herşeyi özetliyor zaten.. nasıl olurda bu denli körü körüne bağlanırsınız, bu kadar mı çaresizsiniz?

Doğan çocuk büyümeyecek mi ?
Sorgulamayacak mı ?

Bak sen Türkiyede doğmuşsun değil mi ? Evet...
Doğduğun anda müslümanmıydın..Evet..
Şimdi nesin..Ateist..

Eee hani müslüman doğup müslüman ölenler, hristiyan doğup hrsityan ölenler, hani inanç değiştirmeyenler?

İnsanların doğum yerleri ile inanç seçimlerinin hiçbir alakası yok..

Ben sana "gerçek" leri gösterip hristiyan ülkede doğup müslüman veya ateist olan insanları, müslüman üllede doğup snradan hristiyan veya ateist musevi insanlardan örnek veriyorum..

Demekki senin belirttiğin insanların farklı ülkelerde doğması ileride inançlarını sorgulamama anlamına gelmiyormuş çaktın ?

Ateistlikte bir "inançtır"..Yokluğa inanır, Tanrının olmadığına inanır..
Ateizmin hiçbir kesinliği YOKTUR..

Son düzenleme:

zocor

New member
Bak sen.. Hani çok savunduğunuz, islamı doya doya yaşayabileceğiniz iran, suudi arabistan vs gibi ülkelerde dinden(müslümanlıktan) çıkmanın cezası nedir biliyor musun?

Sanmıyorum ama, sorunun cevabını belki araştırma zahmetine girersin..

Şeriat yorumdur..Her ülkenin şeriat uygulaması da bu yüzden farklıdır..
Bahsettiğin ülkelerin Kuran'ı aynen tatbik ettiklerini söylemek imkansızdır..

Kuranda Yüce Allah "Aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırırız" diyor..İran' ın Sudi Arabistan' ın içinde bulunduğu durumu hepimiz görüyoruz zaten..

radikal

New member
Küfür ve benzeri sözler yazılmaması kaydı ile biz bu konuyu seninle konuşalım mı ?

Ama en baştan söylüyorum, çirkinlik yapmadan gayet edebli birşekilde yazacağız. Okuyanlar da hoşça keyifli vakit geçirsin. Eğer bu kurala uymazsan ben daha sert çirkinleşirim, uyarayım!

Kabul edersen ben bir soru ile başlayayım, soru cevap gidelim.

İlk sorum şu: Güneş var mı ve her gün doğuyor mu ? (madem materyalist bir yapın var somut konulardan girelim olaya)

birdenemeyapicam

New member
Doğan çocuk büyümeyecek mi ?
Sorgulamayacak mı ?

Bak sen Türkiyede doğmuşsun değil mi ? Evet...
Doğduğun anda müslümanmıydın..Evet..
Şimdi nesin..Ateist..

Eee hani müslüman doğup müslüman ölenler, hristiyan doğup hrsityan ölenler, hani inanç değiştirmeyenler?

İnsanların doğum yerleri ile inanç seçimlerinin hiçbir alakası yok..

Ben sana "gerçek" leri gösterip hristiyan ülkede doğup müslüman veya ateist olan insanları, müslüman üllede doğup snradan hristiyan veya ateist musevi insanlardan örnek veriyorum..

Demekki senin belirttiğin insanların farklı ülkelerde doğması ileride inançlarını sorgulamama anlamına gelmiyormuş çaktın ?

Ateistlikte bir "inançtır"..Yokluğa inanır, Tanrının olmadığına inanır..
Ateizmin hiçbir kesinliği YOKTUR..

Sorgulama standartın nedir senin? ya da kaç kişi gördün etrafında da belirli bir yaşa geldikten sonra kendinde sorgulama ihtiyacı hisseden.. sorgulama standartın kuranı okumaktan mı ibaret? diğer dinlerin ''kutsal'' sayılan kitaplarını okudun mu? bunları okuyupta ''içlerinden en mantıklısı kuran, bu dine mensup olmalıyım..'' diyen kaç kişi gördün etrafında? etrafını geçtim, dünya üzerinde bu şekilde dinleri ele alıp kendi görüşünü benimseyen bir kişi olduğunu düşünüyor musun? kaldı ki, tüm kitaplara gerek yok; ülkemdeki insanların en azından %98'i inandığını sandığı şeylerin ne olduğunu bilmiyor.. yani ne kuran ne de başka bir kitabı okumamıştır. ama sorsan, en hakikisinden müslümandır..

Ayrıca, ateizm bir inanç değildir.. şunu kavraman zaman alıcak herhalde.. olduğu sanılan birşeyi reddetmenin neresi inançtır?

Sana şu filmi şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta herkese öneriyorum..

Zeitgeist - The Movie

Bi izle, sonra benimle tekrar konuş.. hakkında ne düşüneceğini çok merak ediyorum..

Online olarak bu adresten izleyebilirsin; video.google.com/videoplay?docid=-7820609461033241987

Başında 1-2 dk lık altyazısı yok (önemsiz), sonradan başlıyor..

birdenemeyapicam

New member
Küfür ve benzeri sözler yazılmaması kaydı ile biz bu konuyu seninle konuşalım mı ?

Ama en baştan söylüyorum, çirkinlik yapmadan gayet edebli birşekilde yazacağız. Okuyanlar da hoşça keyifli vakit geçirsin. Eğer bu kurala uymazsan ben daha çirkinleşirim, uyarayım!

Kabul edersen ben bir soru ile başlayayım, soru cevap gidelim.

İlk sorum şu: Güneş var mı ve her gün doğuyor mu ? (madem materyalist bir yapın var somut konulardan girelim olaya
Neden çirkinleşsin ki? bu ön yargı müslüman olmamamdan mı, yoksa hiçbir dine mensup olmamamdan mı kaynaklanıyor? buyur tartışalım.. sorunun cevabı gayet açık, sadede gelelim..

radikal

New member
Neden çirkinleşsin ki? bu ön yargı müslüman olmamamdan mı, yoksa hiçbir dine mensup olmamamdan mı kaynaklanıyor? buyur tartışalım.. sorunun cevabı gayet açık, sadede gelelim..

Önyargı değil ki, sadece bu forumda her zaman yaşadığımız bir konu olması nedeni ile öyle söylemek zorunda kaldım. Bir çok defa fikren tartıştığımız insanın hakaretlerine maruz kaldığımızı tüm forum üyeleri bir çok defa şahit olmuştur. Demek ki siz öyle değilsiniz, güzel sevindim.Hiç olmazsa seviyeli bir tartışma yaşayacağız sizinle.

Sorumun cevabı açık değil, çünkü cevap vermediniz. "Güneş varmı ve her gün doğuyor mu ?" Sorum bu!

radikal

New member
Cevabınız çok geç geliyor, ya şu an bir iş ile meşgulsünüz, yada bir tatil yerindesiniz belki, bilemiyorum, belki de vaktiniz yok. Ben de sizi beklemekten sıkıldım.

Eğer gelirseniz kaldığımız yerden devam etmek isterim.

birdenemeyapicam

New member
"Güneş varmı ve her gün doğuyor mu ?" Sorum bu!

Var ve doğuyor. Biri size ateistlerin bunu inkar ettiğinimi söyledi! Sadede gelsek..
Cevabınız çok geç geliyor, ya şu an bir iş ile meşgulsünüz, yada bir tatil yerindesiniz belki, bilemiyorum, belki de vaktiniz yok. Ben de sizi beklemekten sıkıldım.

Eğer gelirseniz kaldığımız yerden devam etmek isterim.

Burdayım da her dakika foruma bakıp cevap beklemek zor oluyor.. yakalarsak birbirimizi beklemek zorunda kalmazsınız..

Turhanoglu

New member
Bir düşünün; din olmasa, fakir ve aç insanları kim teselli edecek? eğer ortada böyle bir afyon olmasa idi, gerçekten bu denli bir ''gelir dağılımı'' adı altında bir insanlık ayıbı hüküm sürebilirmiydi dünyada? ama önemli değil.. siz yemeyin, içmeyin.. öbür dünyada karşılığını fazlasıyla alacaksınız.. mış da mış..

Şimdi size soruyorum;

Dünyanın en azından 4/3'ü böyle bir sömürü altında zar zor geçinir, kimisi geçinemeyip ölürken; din adı altında oynanan bu oyunu nasıl olur da kendinize yedirirsiniz.. şu dünyadaki ''cehennemi'' gelecek nesillere bırakırken hiç mi üzülmeyeceksiniz? ama sorun değil; iman edersen karşılığını fazlasıyla alacaksın! yersen...

Şimdi size soruyorum;

herkes kazandığının kırkta birini verse bu durumda olmazdık. islamda mal biriktirmenin de sınırı vardır örneğin senin çok büyük bir tarlan olsa ekmek üretimine katılmak zorundasın. ekemiyorsan ekebildiğin kadarını alırsın ekemediğini ekebilecek olana vermek zorunda kalırsın. bunun gibi bir çok örnek vardır...yani anlıcan söylediğini ne kapitalizm çözebilir bunu ne sosyalizm ancak islam çözer...

sen dalga geçmişsinde gerçekten öyle (insanlar) hakkaten iman ederse bu problemler ortadan kalkaca ve evet ahirette bunun karşılığını alacak inşallah

Son düzenleme:

radikal

New member
Var ve doğuyor. Biri size ateistlerin bunu inkar ettiğinimi söyledi! Sadede gelsek..

Ateistler değil, ben inkar ediyorum! Güneş her gün doğmuyor!
Ya siz kandırılmışsınız ve bu neden ile beni kandırmaya çalışıyorsunuz, yada ben yalan söylüyorum. Hangisi ?

(Amacım asla basitleşmiş kelime oyunu yapmak değil, bu şekil bir sorgulama ile hakikat olana sizinle beraber varmak istediğim için böyle bir tarz seçtim, devam edin lütfen)

birdenemeyapicam

New member
herkes kazandığının kırkta birini verse bu durumda olmazdık. islamda mal biriktirmenin de sınırı vardır örneğin senin çok büyük bir tarlan olsa ekmek üretimine katılmak zorundasın. ekemiyorsan ekebildiğin kadarını alırsın ekemediğini ekebilecek olana vermek zorunda kalırsın. bunun gibi bir çok örnek vardır...yani anlıcan söylediğini ne kapitalizm çözebilir bunu ne sosyalizm ancak islam çözer...

sen dalga geçmişsinde gerçekten öyle (insanlar) hakkaten iman ederse bu problemler ortadan kalkaca ve evet ahirette bunun karşılığını alacak inşallah

Madem bir yaratana inanıyorsun; yarattığını iddia ettiğiniz, bu dünyayı daha iyi bir hale getiremez mi? Tüm iyiliklerde onu anarken, şükrederken; kötülükler neden es geçilir? inancınıza göre ''o'' bir bütün değil midir? bu ne yaman çelişkidir...

Tüm bu doğal güzellikleri anarken bir yaratanın olmaması imkansız diyorsunuz, imkanı yok diyorsunuz.. madolyonu çevirin; afrika'daki 1 yaşında açlıktan ölen bebekleri düşünün.. hani hep diyorsunuz ya, sınav... 1 yaşındaki bebenin nasıl bir sınavı olabilir? ne adına olabilir.. ne imanı olabilir? Dünya din adı altında sömürülüyor.. bir düşünün; bu sömürülenleri avutacak bir afyon, yani din olmasa, bu denli bir dengesizlik hakim olabilir miydi dünyada, eşit haklar ve özgürlükler adına isyanlar çıkmaz mıydı?

birdenemeyapicam

New member
Ya siz kandırılmışsınız ve bu neden ile beni kandırmaya çalışıyorsunuz, yada ben yalan söylüyorum. Hangisi ?

(Amacım asla basitleşmiş kelime oyunu yapmak değil, bu şekil bir sorgulama ile hakikat olana sizinle beraber varmak istediğim için böyle bir tarz seçtim, devam edin lütfen)
Aynen öyle, basitleşmiş kelime oyunlarıyla bir yere varmak istiyorsan, devam et.. varacağın yeri merakla bekliyorum..

radikal

New member
Basit kelime oyunu yapmıyorum diye özellikle belirttim. Soru cevap şeklinde giderek, beraber bir yere varmak istediğimi de ayrıca belirttim. Samimi iseniz (ki öyle olduğunuzu zan ediyorum) sadece soruya cevap vermeniz gerekir diye düşünüyorum; Ama cevap vermiyorsunuz !

birdenemeyapicam

New member
Var ve doğuyor demiştim.. bundan öte nasıl bir cevap bekliyorsun? kafa mı yapıyorsun :)

radikal

New member

Kafa yapmıyorum elbette, sanırım ikinci soruyu görmediniz. Kırmızı ile işaretledim kolaylık olsun diye. Evet, hangisi ?

Üst Alt