Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risâle-i Nur nedir ?

elkaria

Member
Elkaria kardesim Vahdeti vücudu söyle ifade edebiliriz:

Bir demiri atesin icinde düsünün, demir git gide ates halini alir, demir de kendini bir an (Bilmeyerek/istemiyerek) kendini ates sanabilir. Ama asli itibariyle kendinin demir oldugunu bilir, ama istemiyerek/farkinda olmayarak kendini ates sanabilir...
Siz simdi Firavunun "ben sizin ilahinizim " demesiye, muhyiddini arabi ve diger zamanin imam'larinin bir kismi "Ben hakkim veya ben sübhanim" demesini bir mi tutuyorsunuz... Birisi en alt kademede, digeri de en üst boyutta...

Size kisa bir hikaye anlatmak isterim beyazidi bestami hz.leri birgün müridleriyle zikri halka yaparlar ve beyazidi bestami kendinden gecerek "Ben sübhanim, ben sübhanim " der. Müridler sasirir ve kendine gelen beyazidi Hz.lerine siz simdi ben sübhanim dediniz derler, beyazidi bestami de ben bunu hatirlamiyorum der ve eger tekrar öyle birsey söylersem kiliclarinizi cekip beni öldürün der... Sonra yine zikir cekilir ve yine beyazidi bestami Hz.leri ben sübhanim der, müridler kiliclari cekip beyazidi bestami Hz.lerine vurmaya baslamis fakat kilic Bestami Hz.lerini yaralamiyor... Beyazidi bestami kendine geldiginde sorar yine dedim mi diye, müridlerde evet söylediniz ve kiliclarimizi cekip sizi vurmaya basladik ama kilic sizi yaralamadi derler...

Baska bir hikayede Muhyiddini arabi Hz.leri halkin arasina girer ve sizin Rabbiniz ayaklarimin altindadir der. Bunun üzerine halk onu kadiya sikayet eder... Kadi Muhyiddini HZ.lerini cagirir ve söyle söyle söyledinmi der, oda evet dedim der ve idama mahküm edilir.. Idam günü iki rekat namaz kilar ve insanlara yönelerek siz bu sözlerimi ben öldükten sonra anliyacaksiniz der... Idam edilir... Bir zaman gelir yavuz sultan selim onun kabrini actirir ve halkida cagirir... Kabiri actiklarinda Muhyiddini arabi HZ.lerinin ayaklari altinda bir küp altin bulurlar... Yani anlatmak istedigi sizin Rabbinizin Allah olmadigini, para, mal oldugunu ifade etmek istemistir...

Her söylenen sözü zahiren almayin ve insanlarin akillarini karistirmayin... Gelecekte utanacaginiz ve pisman olacaginiz yazilari yazmaktan vazgecin kardesim...
Dua eder ve dua bekleriz
Allah razi olsun insaallah

bu anlattığınız masalları muşrikken çok dinledik

bakın arabiniz neler demiş

Kur'an âyetlerini tahrif ederek kafir Hûd kavminin sırat-ı müstakim üzere olduklarını,

Firavun'un iman-ı kamil bir mü'min olduğu gibi, Nuh kavminin de mü'min bir kavim olduğu ve bu imanlarından dolayı Allah, onları mükafatlandırıp vahdet deryasına batırdığını, nimetini tatmaları için ilahi sevgi ateşine soktuğu,

Hz. Harun'un israil oğullarını buzağıya tapmaktan alıkoyarak yanıldığını, çünkü buzağının gerçek mabud veya onun suretinden bir suret olduğunu,

Nuh kavminin Ved, Yegus, Yeûk, Suva ve Nasr putlarına tapmayı bırakmamakla isabet ettikleri, çünkü bu putların ilahın birer görünümü oldukların, tatlılık kökünden gelen azabın gerçekte rahmet ve hoş bir şey olduğunu, rahmete uğramayan ve rızaya kavuşmayan hiçbir insanın bulunmadığını,

bir şey var olmadan önce Allah'ın onu bilemeyeceği, çünkü bir şeyin varlığının Allah'ın varlığının tercümesi olduğunu ve benzeri şeyleri söylemesine rağmen, Ibn Arabi bunların hepsini eksiltmeden ve çoğaltmadan doğrudan Resûlüllah'tan, hatta Allah'tan aldığını söylemiş ve Resûlüllah'ın, kendisine bunları insanlara tebliğ etmesini emrettiğini de iddia etmiştir.

bu inanışların hiç bir tevili olamaz firavunu has mumin olrak gören zihniyet ancak küfür zihniyetidir

O’ bana hamdeder, be de O’na, O’ bana ibadet eder, ben de O’na. Bir hal içinde O’nu ikrar eylerim, a’yanda ise O’nu inkar eylerim.” [Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 83. Bosnevi, 1, 384-385]

Vakit olur ki kul Rabb olur şüphesiz, vakit olur ki kul kul olur şeksiz.”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 90. Bosnevi, 1, 433]

“Arif, her şeyde hakkı gören kimsedir.”[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 192. Bali, 375]“Sen kulsun, sen Rabsın, kulluğun kimin kulu olduğunu bildiğin içindir. Sen Rabsın, sen kulsun. Çünkü muahedende kendini O’na bağladın.” [Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 92. Bosnevi, 1, 450. Bali, 134]

“Bir açıdan halk haktır, ibret alınız.”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 79. Bosnevi, 1, 352]"Halık (yaratıcı) ile mahluk bir tek şeydir .”
[Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 78]

Bizler Allah'ın zahiri suretleriyiz, O'nun tecellisiyiz. Alem ve kevn aslında bir hayal olduğu için biz O'yuz."
(Muhyiddin İbn Arabi, Fususu'l-Hikem, 159. Bosnevi, 345.)

"Bu itaat'in üstünkörü ve ihlaslı olması lazımdır. Şartsız ve tam olmalıdır. Mürid, te'vilsiz cevapsız, özürsüz ve tepkisiz şeyhin emirlerine harfiyen bağlı kalır. Şeyhin emri akıldışı, hatta haram işlemeyi de emretse, harfiyen bu emirlere itaat etmesi lazımdır . Şeriate muhalefet ettiğini görsen bile, ona itiraz etmeyi aklına getirmemelisin. Çünkü insan masum değildir." (Kaynak: Muhyiddin Arabi,
Tedbirat, 226, 227'den)

müslümanların bu türr küfür dolu sözlere cevabı

"Göklerdekiler ve yerdekiler Allah'ı tespih ediyor. O'nundur mülk ve yönetim; O'nun içindir tüm övgüler. Her şeye gücü yetendir O." [Teğabün: 1]

" Yemin olsun, onlarda sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlere çok güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse şunu bilsin ki, Allah, sınırsız zengindir; tüm övgülerin sahibidir."
[Mümtehine: 6]

"Ve büyük Hacc (Hacc-ı Ekber) günü, Allah'tan ve Resûlü'nden insanlara bir duyuru: Kesin olarak Allah, müşriklerden uzaktır, O'nun Resûlü de... Eğer tevbe ederseniz bu sizin için daha hayırlıdır; yok eğer yüz çevirirseniz, bilin ki Allah'ı elbette aciz bırakacak değilsiniz. İnkâr edenleri acı bir azabla müjdele." [Tevbe: 3]

"Allah'ın, kendileri hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri Allah'a ortak koştukları için, küfre sapanların kalplerine korku salacağız. Barınakları ateştir onların. Ne kötüdür o zalimlerin varacakları yer!" [Ali İmran: 151]

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

"De ki: O Allah, birdir."

"Allah, Samed'dir (her şey O'na muhtaçtır, daimdir, hiç bir şeye ihtiyacı olmayandır)."

"O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır."

"Ve hiç bir şey O'nun dengi değildir."
[İHLAS: 1,2,3,4]

eslemteacher

New member
kardeşim nie aklı kaynagı delili kesi olan bir kitap kuran warki samimiyetinden bi hbr oldugumuz su insanların kıtabını yuceltıyosunuz allahın yuceltıgı kıtap tektır oda kuran yanlış yerdesiniz yok padısah yok papagan din o kadar nezih ve sade kı onu zurlastıracagız die cırpınıp duruyosunuz

eslemteacher

New member
vahdeti vucud die bişey islamda yoktur kuranda hadiste yreri olmayan seye nie iman ediyorsunuz

Furkan-01

New member
Web sitesi
www.evliyalardiyari.com
vahdeti vucud die bişey islamda yoktur kuranda hadiste yreri olmayan seye nie iman ediyorsunuz

Selamun Aleykum vRvB.

Degerli kardesim bir hadisi kudside sunlar buyruluyor "Kulum bana bir adim yaklasirsa, ben 10 adim yaklasirim..... Kul öyle bir yere ulasir ki, artik kulumun konusan agzi, tutan eli, yürüyen ayagi olurum"

Bu hadisi kudsi tasarruf rizasinda olmanin isaretidir, son riza kademesidir... Hz. Ali r.a. Buyuruyor ki "Öyle sirlar var ki onlari anlatsam, halk beni sirkle, küfürle suclardi" Muhyiddini arabiye yazdirilanlar ve diger vahdeti vücudu yasayanlara yazdirilanlar belki de br kismi sirdi, ama bazi cühela bu yazdirilanlari halka aciklamis olmali... Allah'in bazi sirlari normalde aciklanmaz ve aciklanamaz... Ama malesef her devirde zahiri ulema, batini ulemalari suclamis ve halkida onlardan uzak durmasini emretmistir.... Yakinda Vahdeti vücud ile alakali ayet veya bir kac ayeti aktarabiliriz... Ama biz bu konunun kesinlikle anlasilmayacagi kanaatindeyiz, kisi yasamadigi birseyi keinlikle hakkiyla anliyamaz...

Allah razi olsun kardesim, Duha kardesim Allah sizdende razi olsun insaallah...

elkaria

Member
ya birşey diyecem: başlık risale-i nur nedir? tartışılan ne: bir densiz bir kendini bilmeze cevap verme çabası, tamam iyi niyetinizle başta cevap verdiniz bu densize bunu anlıyorum, ama sonra arkadaş anlamamak için değil, anlayış göstermemek ben bilirim ulen siz kimsiniz lan havalarında cevap yazınca daha cevap yazmayın boşverin o öyle kendi çapında saçmalasın. ben açıkçası bazı arkadaşların risale-i nuru anlatan yazıları aktarmasını istiyorum çünkü bu konuda cahilim biraz...şimdiden teşekkürler.

sana cevap vermeye bile deymez

Üst Alt