Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risâle-i Nur nedir ?

elkaria

Member
Allah ile (vahy alma dışında) "ilham" adı altında başka bir iletişim yolu olduğunu iddia etmek çok kötü sonuçlara yol açıyor.

Diyelim ki birinin Allah'tan ilham aldığına inanıyorsunuz:
-O kişiyi eleştiremezsiniz, söylediklerini sorgulayamazsınız. O kişi direkt olarak dokunulmaz konumuna gelir. Çünkü onu sorgulamak aslında Allah'ı sorgulamaktır.

Diyelim ki bir kitabın ilham ile yazıldığına inanıyorsunuz: Yani o kitabı bir insan yazmadı, yani o kitap ilahi bir kitap.
-Kitapta yazılanların tamamını kabul etmeniz gerekir. O kitapta yazılan bir şeyi reddetmek Allah'ın sözlerini reddetmek gibi olur. Kitapta yazılanları sorgulayamazsınız.

Bu ne demektir biliyor musunuz? Yeni bir kitap, yeni bir din...

Tüm insanları, tüm canlıları, evreni Allah kontrol eder. Allah insanlara yardım edebilir. Tabii ki Allah istemese unuttuğumuz bir şeyi hatırlamamız mümkün olamazdı.
Ancak insanlardan yalnızca peygamberler Allah ile iletişim kurarlar.

Dolayısıyla yalnızca peygamberin getirdiği kitaplar ilahidir ve kesinlikle sorgulanamazdırlar.

Diğer tüm kitaplardan yararlanılabilir, ancak ilahi görülemez. Sorgulanır, doğruluğu araştırılır, doğruysa uyulur. Çünkü, onlar Allah kaynaklı değil, insan kaynaklıdırlar.

Peygamberler hariç hiç kimsenin yazdığı bir kitaba "bu Allah katındandır" deme hakkı yoktur. Bunu yaparak insanları ondan sorumlu tutma hakkı yoktur. Onu reddeden sanki Allah'ın sözlerini reddediyor gibi kendi kitabını ilahileştirme, yüceltme hakkı yoktur .

2Bakara/79: Artık vay hallerine; kitabı kendi elleriyle yazıp, sonra az bir değer karşılığında satmak için "Bu Allah katındandır" diyenlere . Artık vay, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara; vay kazanmakta olduklarına.

elkaria

Member
Hey millet bakınız dalalete bakınız. Peygamberlerden başka kimsenin kalbi 24 saat gözetimde olmazmış.

Allah'a kusur isnad etti. Sanki, Allah insanların kalbini 24 saat gözetimde tutsa zor gelecek, bir işi diğer işine mani olacak. Allah insanı başı boş bırakır mı?

Allah kafirinde, Peygamberinde arasında ki tüm mertebe sahibi insanlarında kalbini 24 sat gözetim altında tutar. Çünkü Allah insana "şah damarından yakındır"

Sana yuh ki Allah'ın insanları fiilinde serbest bırakıtığını söylüyorsun. İşte bu dalalettir. İtikadi bozukluktur.
Allah seni islah etsin.

cevap verme yeteneğini kaybettiğin için anlamadan cevap vermen gayet normal

sen nebilerle normal insanları aynı görüyorsun galiba

sana şunu sorayım nebiler günah işlemezler neden

nebi olmayan insanlar işler neden

sen bunları ayırt edemiyorsun gelip acık bulmuş gibi milletttt diye velvele ediyorsun

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Rasuller hariç hiçbir insanın kalbi, Allah tarafından 24 saat gözetimde değildir, olamazda aksini iddia eden ya İslam dinine hiç girmemiştir yada ortak koşarak iman edenlerdendir.

Dostum sen bataklığın içine saplanmışsın kusura bakma..Sana 30 tane dal uzatıyoruz, hala dalı beğenmeyip debelenmekte ısrar ediyorsun..Sana en basit misali vereyim.Sağında ve solunda senin amellerini not tutan katip melekleri, 24 saat gözetimin kanıtı değildir de nedir?Kalp gözetimi niyetin başlangıcıdır..Kalbi yaratan Allah(c.c)'in niyeti bilmesinden doğal başka ne olabilir????Sen Yüce Allah'ın ilminde bir eksiklik beyan ediyorsun bu küfürdür..Aklını başına devşir!....

elkaria

Member
Dostum sen bataklığın içine saplanmışsın kusura bakma..Sana 30 tane dal uzatıyoruz, hala dalı beğenmeyip debelenmekte ısrar ediyorsun..Sana en basit misali vereyim.Sağında ve solunda senin amellerini not tutan katip melekleri, 24 saat gözetimin kanıtı değildir de nedir?Kalp gözetimi niyetin başlangıcıdır..Kalbi yaratan Allah(c.c)'in niyeti bilmesinden doğal başka ne olabilir????Sen Yüce Allah'ın ilminde bir eksiklik beyan ediyorsun bu küfürdür..Aklını başına devşir!....

sana şunu sorayım nebiler günah işlemezler neden ?

nebi olmayan insanlar işler neden ?

senden ricam bu soruları senin cevaplaman cevabın nedir merak ediyorum

rusen_alp

New member
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rasuller hariç hiçbir insanın kalbi, Allah tarafından 24 saat gözetimde değildir, olamazda aksini iddia eden ya İslam dinine hiç girmemiştir yada ortak koşarak iman edenlerdendir.[/FONT]

Bu islam adına nasıl iddia edilir, hiç kitap da okumuyor musunuz, bahsettiğim kitap Kuran-ı Kerimdir.Gerçekten bir şeyler atıp tutuyorsunuz, ama asıl acı olan şey ise Kuran'a aykırı , hakikata aykırı tezleriniz olması, evet her şey Allah'ın gözetimi altındadır, hem de herşey, değil bir insanın kalbi, uzayın derinliklerinde en ücra köşe dahi Yüce Yaradan'ın gözetimi altındadır, o Herşeyi bilir, her şeyi görür.
Elkaria artık ortalıklarda atıp tutmasan çok iyi olacak, ilmi seviyen yerlerde sürünüyor, birilerini aydınlatmaya çalışacağını, bir çıra yak, önce kendini aydınlat. Bugüne kadar kendinize uymayan islam büyüklerini sürekli olarak küfür ile suçladınız, ama asıl tuhafı sizin küfür deryasında yüzüyor olmanız.

elkaria

Member

sana tavsiyem araştır ondan sonra bu tür beyenatlar ver sen gördügüm kadarıyla ilim sahibi birisin lakin söylediğimi ya tam anlamadın yada bağlantı kuramadın

tabiki allah ilmiyle her şeyi bilendir gözetim altına almak korumak ise başkadır

peygamberler sürekli gözetim ve koruma altındalar peygamberler dışındaki insanlarda ise ki bu salih kul olsa dahi böyle bir durumu yoktur peygamberler günah işlemezler nedeni allahın koruması ve gözetimi altında oldukları içindir uykuda olsa dahi bu şekil değişmez yaptıkları hatalar ise rab tarafından düzeltilir

normal insanlar için böyle bir durum söz konusu değildir bunun böyle olması Allahın bunları görmemesi anlamını taşımaz

yüce allahın ilminde eksiklik yoktur eksik olan bizim aklımızdır
benim aklım Rabbimi kitabımı nebimi dinimi tanıyacak kadar yerindedir

elkaria

Member
Bu islam adına nasıl iddia edilir, hiç kitap da okumuyor musunuz, bahsettiğim kitap Kuran-ı Kerimdir.Gerçekten bir şeyler atıp tutuyorsunuz, ama asıl acı olan şey ise Kuran'a aykırı , hakikata aykırı tezleriniz olması, evet her şey Allah'ın gözetimi altındadır, hem de herşey, değil bir insanın kalbi, uzayın derinliklerinde en ücra köşe dahi Yüce Yaradan'ın gözetimi altındadır, o Herşeyi bilir, her şeyi görür.
Elkaria artık ortalıklarda atıp tutmasan çok iyi olacak, ilmi seviyen yerlerde sürünüyor, birilerini aydınlatmaya çalışacağını, bir çıra yak, önce kendini aydınlat. Bugüne kadar kendinize uymayan islam büyüklerini sürekli olarak küfür ile suçladınız, ama asıl tuhafı sizin küfür deryasında yüzüyor olmanız.

o islam büyükleri dediğiniz kişiler ancak sizin büyükleriniz olabilir onları islama lanse edemessiniz

beni anlamayan bana cevap vermessin

cahillere verilecek cevabımız selamdır

elkaria

Member
Nebiler günah işlemezler. Ama ne alakası var?
Bir kere Allah huzurunda 24 saat diye bir şey yoktur. Allah'ı bir zaman ile kayıt altına alamazsın. Allah için dün, yarın, hazır zaman yoktur.

Sineğin kanadını yaratan Allah elbette kainatı da idare etmiştir. Sineğe rızkını yetiştiren ve aciz mahluğun ihtiyacını her an gören ve işiten zat elbette en seçkin mahlukunun ihtiyacını her an görür ve işitir.
Elbette ki "hidayet Allah'a aittir" sırınca ve elbette "senin öğretiklerinden başka bir ilmimiz yoktur " ayetinde Rablık sıfatı ile ve elbette "kalbleri çeviren" ve elbette "bize şah damarımızdan daha yakın olan" ve elbette en adi ve en basit bir mahlukun ihtiyacını her an gören ve iişiten bir zat insanında ihtiyacını her an görür ve işitir.

Bak Allah kendine "Hafız" diyor. Bak her yapılan cüzzi veya en büyük fiil " kayıt altında tutuluyor. Bak Allah bize samimi bir kalb ile iman emrediyor ve kalbimizn içindeki en ufak bir hatırat en ufak bir dua en ufk bir kötü niyet kayıt altına alınıyor. Bak insanın istemeden bir günah işlediği hemen bilniyor. Demek kalbi daima gözetleniyor.

Elbette Allah halıktır ve elbette fiilerinde yaratıcısıdır.

Elbette bana cevap verme yeteneğimi Allah aldı ve elbette ben kusurlu bir insanım . Allah olmasa hakikat ve güzel cevap veremem. Elbette nefsimi temize çıkarmam , her şeyi bildiğini iddia ediyor. Elbette ki sınavımız budur ve ben nefsimin rağmına "Senin öğrettikeri,nden başka bir ilmimiz yoktur" diyorum. Elbette öğretmek bir fiildir ve Allah bize öğretiyor. En basit öğretme fiilinin sahibi insanı başı boş bırakır mı? Her an bir şey öğrenme ihtiyacı olan insanın kalbine, ameline her an bakmaz mı? Allah acimidir ki sadece Nebilerin kalbini gözetlesin. Elbette Allah kendi dini tebliğ eden bir insanın insani kusurlarının o tebliğe zarar vermemesi için hem kalbini hem fiilini kayıt altına alır ve bizzat düzeltir. Böyle bir hikmeti olan fiilin insanların kalbinn gözetlemediğine delil olduğunu söyleyen aklını peynir ekmekle yemiştir.

Evet ben senin bir hatanı değil tüm hatalarını Allah'ın bana verdiği ilimle gördüm. Demek nefsimin kibirine kapılmışım ki Allah bana güzel cevap verme yeteneğimi elimden almış. Ama sen ne güzelc evap verebilyor ne hakikati konuşuyor ne de hak üzeresin. Tamamen Kur'ana muhallifsin.

Ayırca yazılanlara bir bak bakalım. Ben seni her yazımda ilzam etmişim. Sen yazılarımda ki balonlarla uğraşmışsın. Allah aşkına Mevlananın sapık olmadığını ıspat ettiği kısımlara niye cevap vermedin. Yada veremedin. SAdece yok Mevlana ğuda demiş nuzül inme demekmiş kısımlarına takıldın.

Yahu hadi hakikati Allah bildiriyor. Senin nasibin yok. Hak üzere olmayıda mı bilimyorsun. Hakikatleri Allah "ben bildireceğim" dediği halde "sen bildirmek ister ve ne kadar çok bilgili olduğunu göstermek ister bir edadasın.

Peki Kuran'da var "onlar kafirlere karşı şiddetli, müminlere karşı yumuşaktır" ayetine niye muhalefet ediyorsun. Yoksa bir tek mümin kendinimi sanıyorsun.

Nefsimden Allah'a sığınırım. Nefsim adına cevap vermekten Allah'a sığınırım. Sende öyle yap

Muhabbetle

Nebiler günah işlemezler. Ama ne alakası var? diyorsun

neden ama hiç düşündünmü

ben sen ise günah işleriz nedne acaba hiç düşündünmü

rusen_alp

New member
o islam büyükleri dediğiniz kişiler ancak sizin büyükleriniz olabilir onları islama lanse edemessiniz

beni anlamayan bana cevap vermessin

cahillere verilecek cevabımız selamdır

Sayın Allame :
EVet onlar bizim büyüklerimiz, bizim büyüklerimiz islam büyüklerimizdir. Merak etmeyin seni islama lanse etmiyoruz , metaryalizmi bana çok hatırlatıyorsunuz, islamdaki tüm güzellikleri çıkarmak şiarınız olmuş.
Zehirli fikirleriniz kangren gibi her tarafınızı sarmış, artık neyin yanlış olduğuna karar verecek yetiyi de kaybetmişsin. Almış olduğun dini eğitim , yeni bir dini ekol getirme amacındadır.
Allah'ın insanın kalbine 24 saat gözetimde olmadığını söylemek, Allah'a kusur isnat etmektir, Allah'ın her şeye güce yeter.

elkaria

Member
Sayın Allame :
EVet onlar bizim büyüklerimiz, bizim büyüklerimiz islam büyüklerimizdir. Merak etmeyin seni islama lanse etmiyoruz , metaryalizmi bana çok hatırlatıyorsunuz, islamdaki tüm güzellikleri çıkarmak şiarınız olmuş.
Zehirli fikirleriniz kangren gibi her tarafınızı sarmış, artık neyin yanlış olduğuna karar verecek yetiyi de kaybetmişsin. Almış olduğun dini eğitim , yeni bir dini ekol getirme amacındadır.
Allah'ın insanın kalbine 24 saat gözetimde olmadığını söylemek, Allah'a kusur isnat etmektir, Allah'ın her şeye güce yeter.

bana attığınız iftiralardan dolayı siz Allaha havale ediyorum

siz hala anlayamıyorsunuz günün herhangi diliminde siz günaha işleyebilirsiniz şeytan size günah işletebilir yoksa siz günah işlemekten münezzehmesiniz bakın bana şu an iftira atarak günaha girdiniz

lakin allahın seçmiş olduğu resul ve nebilerde bu durum değişiktir onlar günah işlemezler şeytan olanlara günah işletemez Allahın gözetimi ve koruması altındlar dünyada gün 24 saat ise bu gunun tüm saatlerinde geçerliddir

biz diğer aciz kullar da ise böyle bi durumumuzun olması söz konusu değildir

yoksa Allah kalpten gecenleride ilmiyle bilendir bir yaprak bile ondan izinsiz yere düşmez

bakın bir din büyüğünüz ne diyor ben bu küfrü asla kabul edemem siz kabul ediyorsanı edin

“Azrâil ne kişi durur kasd idebile cânuma
Ben onun kasdını gine kendiye zindan eyleyem.”
“Ya Cebreil kim ola hükm ide benüm âhuma,
Yüzbin Cebreil gibiyi bir demde perrân eyleyem.”
(Yunus Emre Divânı, sayfa 94.)

Diyor ki, “Azrâil kim oluyor benim canımı alacak, ben onun kasdını kendisine zindan ederim.”
“Cebrail kim oluyor benim sözüme hükm etsin, benim sözüme karşı vahiy getirsin, yüz bin Cebraili bir anda uçururum, yok ederim.” iddiasında bulunuyor.

elkaria

Member
Şimdi bu yazın ile [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rasuller hariç hiçbir insanın kalbi, Allah tarafından 24 saat gözetimde değildir sözü arasında bir çelişki oluşmadı mı?[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yoksa Hz. Meryam Peygamber mi?[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bak Allah onun kalbine ilham ettiğini kabul etmişsin. Demek Nebi olmayanlarında kalbini gözetliyor.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ha diyeceksin ki "ama 24 saat gözetlemiyor"[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Allah için ha Hz. Meryem'in kalbini bir an gözetleyip ilham göndermiş ha 24 saat. Hem Allah için saat mı var? Zamanla kayıt altında olan insan mı Allah mı? Haşa![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hem haşa Allah eğer ki insanların kalbini 24 saat gözetlemiyorsa bu demektir ki insanın kalbini bilmiyor. Bu demektir ki Allah bizi hesaba sokamaz.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ayrıca Allah bizi Amelimizle hesaba sokacaksa acaba o ameldeki kalbin ihlasına veya niyetine bakmaz mı? Hani ayette tehdit var ya, onlar gösteriş için namaz kılarlar" Allah madem nebi hariç diğerlerinin kalbini gözlemlemiyor, ne biliyor ki gösteriş yapmışız.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](Şu yazılar kalbimi ağırttı. Mecbur kaldım. Allah affetsin)[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Selametle[/FONT]

sen olayı başka yerlere çekiyorsun bak dedimki korumak gözetlemek ayrı kalpten gecenleri bilmek ayrı Allahın koruması altındakilere hiç kimse zarar veremez bu bizzat kuranın öğretisidir

arkadaşım biz insanlar için zaman kavramı var mı var peki biz insanca kavram kullanmayacakmıyız bu ne biçim anlayıştır

bakın siz hiç dinden dönen nebi veya rasul duydunuzmu

ben duymadım

lakin dinden dönen sahabelerde olmuştur nice abidlerde olmuştur bu sahabe ve abidlerin kalbinden gecenleri Allah biliyormuydu elbetteki biliyordu ama dinlerinden neden döndüler işin püf noktası burda

ilhama gelince ilham kalbe gelen histir dedim melekide olabilir şeytanide olabilir dedim bunun ayırmını mihenge vuracaksın miheng kuran ve sünnettir bunun dışındakileri kabul etmemiz mümkün değildir

ayrıca hz meryemin kadın nebi olduğu bazı alimler tarafından söylenmektedir onuda gidin siz araştırın şu an vaktim yok

elkaria

Member
sayın duha yunusun divanında gecen bu beyitler hakkında hiç bir şey demediniz ilginc

Azrâil ne kişi durur kasd idebile cânuma
Ben onun kasdını gine kendiye zindan eyleyem.”
“Ya Cebreil kim ola hükm ide benüm âhuma,
Yüzbin Cebreil gibiyi bir demde perrân eyleyem.”
(Yunus Emre Divânı, sayfa 94.)

Diyor ki, “Azrâil kim oluyor benim canımı alacak, ben onun kasdını kendisine zindan ederim.”
“Cebrail kim oluyor benim sözüme hükm etsin, benim sözüme karşı vahiy getirsin, yüz bin Cebraili bir anda uçururum, yok ederim.” iddiasında bulunuyor.

elkaria

Member
Bak kardeşim bir sözü kimin söylediği ile beraber ne için söylemiş ve hangi makamda söylemiş önemlidir.

Şimdi bu şiire sen görünür manası ile bakıyorsun ve tevil etmeden olduğu gibi manalandırıyorsun. Diyorsun ki, kim söylemiş "ünlü bir şair". Ama demiyorsun niçin ve hangi makamda söylemiş?

Sen önce şiirin tamamını derc et bakalım , kim olarak söylemiş, ne için söylemiş ve ne makamda söylemiş? O zaman belki yoruma hakkım olur. Şimdi bu şiiri ben Yunus sevdiğim bir şair diye anlamadan tarafgir bir dürbünle yorumlayamam. Aleyhine de yorumlayamam.

Şiirin tamamını biliyorsan buyur beraber yorumlayalım. Ben Yunus'a hüsn ü zan ediyorum. O küfür kelimeleri kullanmamış ve bu kelimelerde mutlaka bir hakikat vardır.

Eğer de hakikat yoksa diğer alimlere vebal olmaz. Bir alimimizi çürütmüş olursun. daha sırada milyonlar alimlerimiz var. Mesela Mevlanayı çürütemedin.

Muhabbetle

bakınız mesele çürütme meselesi değil mesele İSLAM MESELESİDİR

HZ.Muhammed'e bu kadar saldıran garb, neden Celaleddin Rumi'ye sahip çıkıyor,bir düşünsen.
Bir yerde Allah'ın elçisi, bir yerde şair ve tasavvufçu bir insan.Kimbilir HZ Muhammed'in dini batıya zarar veriyordur, Rumi'nin dininin ise batıya bir zararı yoktur.Adamlar kaz gelecek yerden hiç tavuk esirgerler mi?Bir düşün Muhammed Mustafa'nın hayatını bir de düşün Rumi'nin hayatını.Muhammed Mustafa zalimi ulul emr görmemiş iken batılın her türlüsüne karşı savaşmış iken Rumi binlerce ahinin katili Moğolları acaba neden destek vermiştir.Belkide zalimde olsa gel düstüru gereğidir.Anamı-babamı yaksan yine de gel düsturudür.Rab'bim ne güzel de diyor:Şairler dediklerinin çoğunu yapmazlar.Ah, kusursuz olan Allah'ın yanında başka kusursuzların olmadığını bir bilebilsek. Düşün bir kere bir adam geliyor ve ben hocanızım diyor,kimliğe takılmayın diyor ve bir sürü müridleri oluyor.Ama o insan Türkçe konuşurken, Acemce yazıyor.Yazık müridleri ne yapsın.
Hak ile batılın kesin olarak ayırt edildiği gün Allah, hakkımızda kesin hükmünü verecektir.Göreceğiz biiznillah, keramet verdiklerimiz nerede,Peygamberler nerede,bizler nerede olacağız.Hiç kimsenin garantisi yok.Olsa idi sınavın ne hükmü kalırdı ki.

SEMSUDDIN

rusen_alp

New member
Mevlana'yı , Yunus'u , Bediüzzaman'ı da çok seviyoruz, rahmetle anıyoruz, siz sevmeseniz de sevmeye devam edeceğiz.Sizin bu yazdığınız beyitlere cevap vermek anlamsız ve boş iş, zira buraya sürekli olarak bir şeyleri koplayıp yapıştırıyorsunuz, Açık söylemek gerekirse bunların o kişiye ait olduğu hususunda çok ciddi şüphelerim var, internette kopyalayıp yapıştırmakla bu tür deliller veremezsiniz, bize mümkünse alıntı yaptığınız kitabın kim tarafın çıkarıldığını, hangi yayınevine ait olduğunu, kaçıncı sayfasında bu tür beyitlerin olduğunu yazarsanız, biz de gereken incelemeyi yaparız, fakat bu şekilde birisine cevap versen, ikincisi olacak, bu şekilde sürekli olarak devam edip gidecek. Müslüman boş işlerle uğraşmamalı

elkaria

Member
Mevlana'yı , Yunus'u , Bediüzzaman'ı da çok seviyoruz, rahmetle anıyoruz, siz sevmeseniz de sevmeye devam edeceğiz.Sizin bu yazdığınız beyitlere cevap vermek anlamsız ve boş iş, zira buraya sürekli olarak bir şeyleri koplayıp yapıştırıyorsunuz, Açık söylemek gerekirse bunların o kişiye ait olduğu hususunda çok ciddi şüphelerim var, internette kopyalayıp yapıştırmakla bu tür deliller veremezsiniz, bize mümkünse alıntı yaptığınız kitabın kim tarafın çıkarıldığını, hangi yayınevine ait olduğunu, kaçıncı sayfasında bu tür beyitlerin olduğunu yazarsanız, biz de gereken incelemeyi yaparız, fakat bu şekilde birisine cevap versen, ikincisi olacak, bu şekilde sürekli olarak devam edip gidecek. Müslüman boş işlerle uğraşmamalı

yazdıklarıma bir daha göz geçirin orda hangi beyyitte ne var hangi sayfada ne var cevirmeni kim yazıyor

Furkan-01

New member
Web sitesi
www.evliyalardiyari.com

Selamun Aleykum vRvB. Sevgili kardesim Nebiler Allah'in tasarrufunda oldugu icin her ne yaparlarsa Allah yaptirdigi icin günah islemezler. Hz. Muhammed s.a.s'den nebi gelmeyecek ama her devirde onun en üst boyuta ulasmis hak varisi olan zamanin Imam'i vardir... O imam'da tasarruf rizasi altindadir. Onlar nefsini tamamen tasfiye ederek nefsini muhlis kilarak nefsin kötülüklerinden arinmislardir. Sadece nebiler degil, nebilerin hak varisleride günah islemezler... "Bende sonra nebi gelmeyecek, benden sonra imamlar gelecek, kim zamanin imam'ina arif olmazsa o cahiliye hükmü ile ölür" diyor peygamber efendimiz...

Nefsini tamamen tasfiye etmemis insanlar günah islemekten kurtulmaz...

elkaria

Member

Selamun Aleykum vRvB. Sevgili kardesim Nebiler Allah'in tasarrufunda oldugu icin her ne yaparlarsa Allah yaptirdigi icin günah islemezler. Hz. Muhammed s.a.s'den nebi gelmeyecek ama her devirde onun en üst boyuta ulasmis hak varisi olan zamanin Imam'i vardir... O imam'da tasarruf rizasi altindadir. Onlar nefsini tamamen tasfiye ederek nefsini muhlis kilarak nefsin kötülüklerinden arinmislardir. Sadece nebiler degil, nebilerin hak varisleride günah islemezler... "Bende sonra nebi gelmeyecek, benden sonra imamlar gelecek, kim zamanin imam'ina arif olmazsa o cahiliye hükmü ile ölür" diyor peygamber efendimiz...

Nefsini tamamen tasfiye etmemis insanlar günah islemekten kurtulmaz...

imam'da tasarruf rizasi altindadir. Onlar nefsini tamamen tasfiye ederek nefsini muhlis kilarak nefsin kötülüklerinden arinmislardir. Sadece nebiler degil, nebilerin hak varisleride günah islemezler

yanılıyorsunuz sayın furkan lütfen ama

bakın sahabelerin arasında dahi günaha düşenler olmuştur zina edenler içki içenler olmuştur ki o sahabeler sizin hak mırascı dediğiniz insanlardan daha faziletli idiler

böyle bir idaa kusura bakmayın şirk tir

Furkan-01

New member
Web sitesi
www.evliyalardiyari.com
Elkaria kardesim Vahdeti vücudu söyle ifade edebiliriz:

Bir demiri atesin icinde düsünün, demir git gide ates halini alir, demir de kendini bir an (Bilmeyerek/istemiyerek) kendini ates sanabilir. Ama asli itibariyle kendinin demir oldugunu bilir, ama istemiyerek/farkinda olmayarak kendini ates sanabilir...
Siz simdi Firavunun "ben sizin ilahinizim " demesiye, muhyiddini arabi ve diger zamanin imam'larinin bir kismi "Ben hakkim veya ben sübhanim" demesini bir mi tutuyorsunuz... Birisi en alt kademede, digeri de en üst boyutta...

Size kisa bir hikaye anlatmak isterim beyazidi bestami hz.leri birgün müridleriyle zikri halka yaparlar ve beyazidi bestami kendinden gecerek "Ben sübhanim, ben sübhanim " der. Müridler sasirir ve kendine gelen beyazidi Hz.lerine siz simdi ben sübhanim dediniz derler, beyazidi bestami de ben bunu hatirlamiyorum der ve eger tekrar öyle birsey söylersem kiliclarinizi cekip beni öldürün der... Sonra yine zikir cekilir ve yine beyazidi bestami Hz.leri ben sübhanim der, müridler kiliclari cekip beyazidi bestami Hz.lerine vurmaya baslamis fakat kilic Bestami Hz.lerini yaralamiyor... Beyazidi bestami kendine geldiginde sorar yine dedim mi diye, müridlerde evet söylediniz ve kiliclarimizi cekip sizi vurmaya basladik ama kilic sizi yaralamadi derler...

Baska bir hikayede Muhyiddini arabi Hz.leri halkin arasina girer ve sizin Rabbiniz ayaklarimin altindadir der. Bunun üzerine halk onu kadiya sikayet eder... Kadi Muhyiddini HZ.lerini cagirir ve söyle söyle söyledinmi der, oda evet dedim der ve idama mahküm edilir.. Idam günü iki rekat namaz kilar ve insanlara yönelerek siz bu sözlerimi ben öldükten sonra anliyacaksiniz der... Idam edilir... Bir zaman gelir yavuz sultan selim onun kabrini actirir ve halkida cagirir... Kabiri actiklarinda Muhyiddini arabi HZ.lerinin ayaklari altinda bir küp altin bulurlar... Yani anlatmak istedigi sizin Rabbinizin Allah olmadigini, para, mal oldugunu ifade etmek istemistir...

Her söylenen sözü zahiren almayin ve insanlarin akillarini karistirmayin... Gelecekte utanacaginiz ve pisman olacaginiz yazilari yazmaktan vazgecin kardesim...
Dua eder ve dua bekleriz
Allah razi olsun insaallah

Furkan-01

New member
Web sitesi
www.evliyalardiyari.com
bakın sahabelerin arasında dahi günaha düşenler olmuştur zina edenler içki içenler olmuştur ki o sahabeler sizin hak mırascı dediğiniz insanlardan daha faziletli idiler

böyle bir idaa kusura bakmayın şirk tir

Güzel kardesim sahabe islamin bütün safhalarindan gecerek nefslerini teslim etmislerdir... Iste yanildiginiz nokta burasidir, bütün kamil mürsidler belki yillar süren nefs mücadelesinde nefslerini teslim etmisler... Bu kolay yapilacak birsey degildir, zamanin imam'larida zamanin imam'i olmadan önce günah islemisler, buna diyecek bir sözüm yok elbette... Ama nefs tesliminden sonra benlikten kurtulmuslardir ve asil amaclari artik kendilerini degil, insanlari irsad etmektir, buda Allah'in secimiyle irsad yetkisi vermesiyle mümkündür... Rad 7 "Bütün kavimler icin hidayetciler vardir" demekte ve daha bir cok ayeti verebiliriz.. Bu ayet yeterli sanirim

Üst Alt