Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamberimize Salat Ve Selam Getirmenin önemi...

samanyolu

New member
Şüphesiz ki, benim üzerime salâvat getiren kimsenin selâmını almak için Allah bana ruhumu iade eder.” (Ebû Davud, Menasik, 96)

“Dua eden kimse Peygamber (a.s.)’a salât etmedikçe duası perdelenir, dergâh-ı icabete vasıl olmaz.” (Taberânî, İbn. Mes’ud’dan)

“Sizden biriniz Allah’tan bir dilekte bulunduğu zaman evvela O’na, şanına lâyık tarzda hamd-ü sena etsin. Sonra Peygamber (a.s.)’a salâvat getirsin. Çünkü, bu sûretle arzusuna daha kolay kavuşur.” (Taberânî, İbn. Mes’ud’dan)

“Cebrail ile karşılaştığımda bana şöyle dedi: Sana müjde ederim, Allah diyor ki: Kim sana selâm verirse ben ona selâm veririm. Kim sana salât getirirse ben ona salât getiririm.(Hâkim, Beyhâki)

- Hangi bir zümre bir mecliste oturup da Allah’ı anmadan, bana da salât getirmeden dağılırsa üstlerine Allah’tan bir hasret çöker. Dilerse onları azablardan yarlığar.(Ebû Davud)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah, peygambere nasıl salat eder?

Bu soruya cevaben, merhum ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR Ahzab Suresi 56. ayet tefsirini şöyle veriyor.

Çünkü Allah ve melekleri Peygamberi hep salat eder dururlar. Allah Teâlâ rahmet ve nimet vermesi ile, melekler istiğfarları ile ve hizmetleriyle Peygambere daima ikram etmektedirler. Bu sayede yukarda "Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize melekleriyle beraber rahmetini gönderen Allah'tır." (Ahzab, 33/43) buyurulduğu üzere müminlere ilâhî feyz inmektedir. Ey iman edenler! Sizler ona salat ve selam getirin, selamlayarak teslim olun. gibi dualarla onun üzerine Allah'ın salavatını, rahmetini ve bereketlerini niyaz edin. Ve selam vererek ona hürmet edin. Ve bir mânâya göre, hiç incitmeyerek teslim olun, boyun eğin.Bu âyet gösterir ki Peygamber'e salavat getirmek farzdır. Ancak tekrarına değinilmemiştir. Sahih olan budur ki, ismi zikrolundukça vacip olur. Bu hususta birçok hadisler rivayet olunmuştur. Bu cümleden omak üzere Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Yanında adım zikrolunup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün." Yine buyurmuştur ki: "Allah Teâlâ benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salavat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona 'Allah seni bağışlasın' derler. Allah Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak 'Amin' derler. Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salavat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: 'Allah seni bağışlamasın' derler. Yüce Allah ve öteki melekleri de o iki meleğe cevaben 'Amin' derler." Bazıları Resulullah'ın adı tekrar tekrar anılsa bile bir mecliste bir kez vacip olur demişlerdir. Nitekim Secde ayetinde de böyledir. Bunun gibi her duanın başında ve sonunda da vaciptir. Namazda diye salavat okumak biz Hanefilerce vaciplerden değil, sünnettir. İbrahim Nehai'den rivayet edilmiştir: "Sahabeler, teşehhüddeki ile yetinebilirlerdi" demiştir. Fakat Şafiî Hazretleri: "Namazın caizliği için salavat şarttır, vaciptir demiştir. Sahabeler: "Ya Resulullah selam vermeyi biliyoruz. Fakat 'salat'ı nasıl getireceğiz?" demişler. O zaman namazda okunan salavat duası müslümanlara öğretilmiştir. Peygamberlerden başkasına salavat, Peygambere tabi olarak caiz olursa da başlıbaşına birisine salavat getirmek mekruhtur. Çünkü örfte peygamberlerin şiarıdır. Nitekim aziz ve celil olmakla birlikte hakkında "azze ve celle" denmez.[/FONT]

Peygamberimizin bize, bizim edeceğimiz salat ile ilgili bildirdiği ise şudur:

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

yolcu

New member
''Âllâh ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salât ederler. Ey mü'minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz" (Ahzab, 56).
bu meseleyi egip bükenler için ayet açık ve seçik bi sekilde ortada, umarım okuypta ögüt alanlardan olurlar
esselam

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Allah, peygambere nasıl salat eder?

Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldi ise, yapabilirsen yerin içine inebileceğin bir tünel ya da göğe çıkabileceğin bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzerinde toplayıp birleştirirdi, o halde sakın cahillerden olma!(En'am 35)

"Hayır, dediler, (bunlar) saçma sapan rüyalardır; bilakis onu kendisi uydurmuştur; belki de o, şairdir. (Eğer öyle değilse) bize hemen, öncekilere gönderilenin benzeri bir ayet getirsin."(Enbiya 5)

"Bunlardan önce helak ettiğimiz hiçbir belde iman etmemişti; şimdi bunlar mı iman edecekler?"(Enbiya 6)

"İnkar edenler, "Rabbinden Muhammed`e bir mucize indirilmeli değil miydi?" derler. Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir yol göstereni vardır." (Rad 7)

"İnkar edenler, "Rabbinden Muhammed`e bir mucize indirilmeli değil miydi?" derler. De ki: "Doğrusu, Allah, dileyeni saptırır, kendisine yöneleni doğru yola iletir." (Rad 27)

"Muhammed'e, Rabbinden bir mucize indirilmeli değil mi?" diyorlar. De ki: "Görünmeyen ancak Allah`a aittir, bekleyin, doğrusu, ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim." (Yunus - 20)

"İnkarcılar: "Ona Rabbinden mucizeler indirilmesi gerekmez miydi?" derler. De ki: "Mucizeler ancak Rabbimin katındadır. Doğrusu ben, sadece apaçık bir uyarıcıyım." (Ankebut - 50)

"Eğer kendisi ile dağların yürütüldüğü, yahut arzın parçalandığı, yahut ölülerin konuşturulduğu bir Kur`an olsaydı!... Hayır bütün işler Allah`a aittir, insanlar hala anlamadılar mı ki, Allah dileseydi, bütün insanları doğru yola iletirdi? Yaptıkları işler yüzünden inkar edenlerin başlarına ani bela(lar) gelmeye devam edecek, yahut yurtlarının yakınına konacak (yahut sen onların yurtlarının yakınına konacaksın), Allah`ın vaadi gelinceye kadar bu böyle sürüp gidecektir. Allah sözünden caymaz." (Rad - 31).

"Mucizeler göndermekten bizi alıkoyan husus, öncekilerin onları yalanlamış olmasıdır. Semudlulara, gözle görülebilen bir dişi deve vermiştik de ona zulmetmişlerdi. Oysa, Biz mucizeleri yalnız korkutmak için göndeririz."(İsra -59)

Kur'an-ı Kerim Hz.Peygamber'in apaçık mucizesidir..Kendisi başlı başına bir mucize olan kitabın Cenab-ı Allah tarafından Hz.Muhammed'in mucizesi olarak gösterilmesi ne asanın yılana dönüşmesine benzer, ne de bağırdan çıkan elin bembeyaz olmasına...Peygamberlik ruhsatı kitabın kendisidir..

"Onlar: (Muhammed) bize Rabbinden bir mucize getirmeli değil miydi? dediler. Önce gelen kitaplardakinin apaçık delili (Kur'an) onlara gelmedi mi?"(Taha 133)

chamdali

New member
"salavat getirmek" ifadesi galatı meşhur olmuş ancak uygunsuz bir kullanımdır. "salavat" kelimesi "salat"ın çoğuludur. ahzab 56 da Allahın ve meleklerin salatından bahsederken Allah ve melekler cümlenin öznesidir. öznenin ikisinin salatı da aynı olmalıdır. yani Allahın salatı neyse meleklerin salatı da odur.

salat etmeyi yanlış bir ifadelendirmeyle "salavat getirmek" şeklinde çevirmek ve salatı sadece ağızla söylenecek bir söze indirgemek maalesef ahzab 56 yı yanlış anlamak olur.

ahzab 56 indikten sonra peygamberin etrafındaki müminler peygambere nasıl salat ettiler / destek oldular? salavat (?) getirerek mi?

samanyolu

New member
"Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler. Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin." (el-Ahzâb, 56)

Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in şânını yücelten âyet-i kerîmelerden biri de budur. Hem Allâh'ın, hem de meleklerin Rasûlullâh Efendimiz'e salavât getirmeleri, onun Allâh katındaki değerini ortaya koymaktadır.

Allâh'ın, Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e salavât getirmesi, "ona merhamet etmesi, şan ve şerefini yüceltmesi"dir.

Meleklerin Rasûlullâh'a salavât getirmesi de, aynı şekilde "Onun kadr u kıymetini anıp, yüce mertebelere erişmesi için Allâh'a niyazda bulunmaları" demektir.

Allâh Teâlâ âyet-i kerîmede, kendisinin ve meleklerin Rasûl-i Ekrem'e salavât getirdiklerini hatırlattıktan sonra, kullarına hitâben:

"-Ona -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bizim gibi siz de salât ü selâm getirin, saygıların en yücesiyle O'nu yâdedin." buyurmaktadır.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
"salavat getirmek" ifadesi galatı meşhur olmuş ancak uygunsuz bir kullanımdır. "salavat" kelimesi "salat"ın çoğuludur. ahzab 56 da Allahın ve meleklerin salatından bahsederken Allah ve melekler cümlenin öznesidir. öznenin ikisinin salatı da aynı olmalıdır. yani Allahın salatı neyse meleklerin salatı da odur.

salat etmeyi yanlış bir ifadelendirmeyle "salavat getirmek" şeklinde çevirmek ve salatı sadece ağızla söylenecek bir söze indirgemek maalesef ahzab 56 yı yanlış anlamak olur.

ahzab 56 indikten sonra peygamberin etrafındaki müminler peygambere nasıl salat ettiler / destek oldular? salavat (?) getirerek mi?

İslam Alemi tarafından kaleme alınmış bütün Kur'an çevirisi, meal ve tefsirlerin, ki, bu eserlerin müellifleri, konu ile alakalı ilimleri ile bilinir ve her biri bu ilimleri ile meşhurdur, ve bu alimlerin çeviri, meal ve tefsirlerine biat eden binlerce İslam Büyüğü, salavat konusunu, gerek Ahzab suresi ve gerek diğer kaynaklardan, İslam Aleminin bu gün kabul ettiği biçimi ile anlatmış ve izah etmiştir.

Bu gün ise Edip Yüksel denen kişi, ne hesapla olduğu bilinmez, bu ayeti farklı bir biçimde lanse ederek, "Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salavât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin." şeklinde ki çeviriyi ve bu minval üzere olan tefsirleri, yanlış kabul ederek, kendisi "Allah ve melekleri peygamberi desteklemektedir. Ey inananlar siz de onu destekleyin, gereken saygı ve itaati gösterin. " şeklinde bir ifade ile, aklınca, bu gün Ehli Sünnetçe de sapkın bir akım kabul edilen bu kesimin yeni içtihadı olarak sunuyor.

Yani bu taze müçtehide(!) göre salavat diye bir şey yok. Üstelik, bu zihniyetin sahipleri ve yandaşları, alenen, 1400 yıldan beri salavat getiren milyonlarca evliyaya, alime, mümine hakaretamiz ifadeler kullanmaktadır.

Amacın ne olduğunu bu yazıyı okuyan Müslümanların vicdanına bırakıyorum.

Son düzenleme:

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

Ahzap suresi 56. ayeti inmeden önce nasıl destek oldular ise yine aynı şekilde destek oldular..Önce Peygamberimiz(s.a.v)'e atılan taşlara göğüslerini siper ettiler, Allah'ın sonsuz rahmetini içlerinde hissettiklerinde ise bu dini kendilerine ulaştıran Hz.Muhammed(s.a.v)'e salavat ederek Yüce Allah'a hamd ve şükranlarını sundular, bu dinin yayılması ve Efendimizin şanının yüceltmesi ise dualarda bulundular..

Bizlerde Efendimize salavat getirerek Danimarkalı edepsiz karikatüristlerin çabucak belasını bulmasını sağlıyoruz..Bizlere şah damarımızdan daha yakın olan Cenab-ı Allah'a dualarımızdan başka nasıl istekte bir bulunabiliriz??Şu anda yeryüzünde 1 milyar müslüman var ve bu kişiler Hz.Muhammed'in tebliğ ettiği dine inanıyorlar..Bizler geri kalan 5 milyar insanın huzura ve refaha kavuşması için salavat getiriyoruz..Haydi buyrun;

"Allah'umme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyidina Muhammed"

berguzar

New member
İslam Alemi tarafından kaleme alınmış bütün Kur'an çevirisi, meal ve tefsirlerin, ki, bu eserlerin müellifleri, konu ile alakalı ilimleri ile bilinir ve her biri bu ilimleri ile meşhurdur, ve bu alimlerin çeviri, meal ve tefsirlerine biat eden binlerce İslam Büyüğü, salavat konusunu, gerek Ahzab suresi ve gerek diğer kaynaklardan, İslam Aleminin bu gün kabul ettiği biçimi ile anlatmış ve izah etmiştir.

Bu gün ise Edip Yüksel denen kişi, ne hesapla olduğu bilinmez, bu ayeti farklı bir biçimde lanse ederek, "Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salavât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin." şeklinde ki çeviriyi ve bu mihval üzere olan tefsirleri, yanlış kabul ederek, kendisi "Allah ve melekleri peygamberi desteklemektedir. Ey inananlar siz de onu destekleyin, gereken saygı ve itaati gösterin. " şeklinde bir ifade ile, aklınca, bu gün Ehli Sünnetçe de sapkın bir akım kabul edilen bu kesimin yeni içtihadı olarak sunuyor.

Yani bu taze müçtehide(!) göre salavat diye bir şey yok. Üstelik, bu zihniyetin sahipleri ve yandaşları, alenen, 1400 yıldan beri salavat getiren milyonlarca evliyaya, alime, mümine hakaretamiz ifadeler kullanmaktadır.

Amacın ne olduğunu bu yazıyı okuyan Müslümanların vicdanına bırakıyorum.

Sevgili Arkadaşlar:
Benim yazılarımda edebe aykırı bir tek cümle bile yoktu, bu yüzden yukarıda yazdığınız cümle ile çelişmeyin. Lütfen yazılarımı değiştirmeyin, edebe aykırı olduğunu savunuyorsanız buraya asarsanız herkes görür yazdıklarımızı. Eğer kendi yazdıklarınızı insanların vicdanlarına bırakıyor ve benim yazdıklarımı da siliyorsanız, adaletten yoksun insanlar olarak telakki edileceksiniz tarafımdan ve eminim benim gibi düşünenlerden...
Asın yeniden benim yazdıklarımı ve bende Müslümanların vicdanına bırakayım...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Sevgili Arkadaşlar:
Benim yazılarımda edebe aykırı bir tek cümle bile yoktu, bu yüzden yukarıda yazdığınız cümle ile çelişmeyin. Lütfen yazılarımı değiştirmeyin, edebe aykırı olduğunu savunuyorsanız buraya asarsanız herkes görür yazdıklarımızı. Eğer kendi yazdıklarınızı insanların vicdanlarına bırakıyor ve benim yazdıklarımı da siliyorsanız, adaletten yoksun insanlar olarak telakki edileceksiniz tarafımdan ve eminim benim gibi düşünenlerden...

Sevgili bergüzar siz sanırım paylaşıma sunduğunuz yazıyı şöyle bir gözden geçirip foruma asıyorsunuz..Bakın Hakkı Yılmaz yazının bir bölümünde salavat getirenlere nasıl hitap ediyor!...

Şimdi manzaraya bir bakalım:

Allah,
- “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi destekliyorlar/ ona yardım ediyorlar/ onun için gerekeni yapıyorlar. Ey mü’minler! Siz de ona destek olun ona yardım edin/ onun için gerekeni yapın ve onun güvenliğini tam bir güvenlikle sağlayınız!” buyuruyor.

Biz de çıkmışız:
- Allahümme salli ala muhammed ve sellim..” Ey Allahım! Muhammed’e sen yardım et, gerekli desteği sen yap ve onun güvenliğini sen sağla..... diyoruz.

Ne büyük tezat/çelişki ve ne iğrenç küstahlık!

Biz bu yazıyı hazmedip foruma asamayız sevgili kardeşim..Biz neden salavat getirdiğimizin açıklamasını yeterince yaptığımıza inanıyoruz..Hakkı Yılmaz haklı bile olsa ne iğrenç demeye ne de küstah demeye hakkı vardır!..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sevgili Arkadaşlar:

Sayın berguzar
Hala daha yaptığınız yanlışın doğruluğunu savunuyorsunuz. Hakaretamiz bir mesajı sermaye edip, taraftar toplamak ve masumiyetinizi ihdas peşindesiniz. Oysa bizler sizin "ince ince" kimlere sövdüğünüzü çok iyi anlamaktayız ama ya siz farkında değilsiniz, yada kimsenin fark edemeyeceğini sanıyorsunuz. Çok ısrar ettiniz. Peki, asalım nasıl sövdüğünüzü de herkes görsün...

berguzardan alıntı
Şimdi manzaraya bir bakalım:

Allah,
- “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi destekliyorlar/ ona yardım ediyorlar/ onun için gerekeni yapıyorlar. Ey mü’minler! Siz de ona destek olun ona yardım edin/ onun için gerekeni yapın ve onun güvenliğini tam bir güvenlikle sağlayınız!” buyuruyor.

İşte yukarıda, berguzarın yazısında, çevirinin neye göre yapıldığı belli olmayan, Ahzab 56 nın güya çevirsi... Ve

Biz de çıkmışız:
- Allahümme salli ala muhammed ve sellim..” Ey Allahım! Muhammed’e sen yardım et, gerekli desteği sen yap ve onun güvenliğini sen sağla..... diyoruz.

berguzarın, 1400 seneden beri Müslümanların salavatına getirdiği yorum

berguzarın yazısına göre 1400 yıldır salavat getirenlerin işledikleri iş " tiksindirici bir terbiyesizlik" miş.

Yazıya yorumu, bu yazıyı okuyan herkesin vicdanına bırakıyorum.

Şimdi siz de rahat edin sayın berguzar, salavat getirenlerde...

berguzar

New member
Sevgili bekir
elini vicdanına koy ve bana yeniden cevap yaz
ilk olarak astığımda bu cümleden dolayı sildiğini düşündüm ve cümlenin o kısmını silip yeniden astım
ikinci olarak yazımı neden sildin
bunu söylermisin

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Ne Güzeldir Peygambere Salât Selam Getirmek

Ne Güzeldir Peygambere Salât Selam Getirmek

“ SALÂVAT GETİRMENİN FAZİLETLERİ
1. “Kim bana bir defa salât getirirse, Allah da ona on salât getirir ve on günahını affeder; on derece yükseltir.” (Nesei, Sehv, 55)

2. “Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana ulaştırırlar.” (Nesei, Sehv, 46)

3.“Kim bana tek bir defa salât u selâm getirirse, Allah da ona on defa salât eder.” (Dâvud, Vitr, 26; Dârimî, Rikâk, 58)

4. “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat edendir.”43

“Gerçek cimri, yanında anıldığım hâlde bana salâvat etmeyendir.” (Tirmizi, Daavât, 110)

5. Bir gün Resûlullah sevinçli olarak geldi. Kendisine: “Sizi sevinçli görüyoruz!” denilince, şöyle buyurmuşlardır: “Bana melek geldi ve şu müjdeyi verdi: “Ey Muhammed! Rabb'in diyor ki: “Sana salât eden herkese benim on rahmette bulunmam, selâm eden herkese de benim on selâm etmem sana (ikram olarak) yetmez mi?” (Nesei, Sehv, 55)

6. “Allah benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir Müslüman’ın yanında anıldım da bana salâvat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona: “Allah seni bağışlasın” derler. Allah Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak: “Âmin” derler. Bir Müslüman’ın yanında adım zikrolunduğunda da bana salâvat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: “Allah seni bağışlamasın.” der. Yüce Allah ve öteki melekler de o iki meleğe cevaben: “Âmin” derler.” (Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, 10/164–166) buyurmuşlardır.

Efendimizin (s.a.v.) üzerine Salâvat getirmenin fazileti

Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor:

"Üzerime Salâvat-ı Şerife getiren kimseleri melekler rahmetle anar, meleklerin rahmetle andıkları kimseyi Allah (c.c.) affeder. Allah'ın affetti i kimse için bütün varlıklar rahmet okurlar."

"Üzerime bir defacık Salâvat-ı Şerife getiren kimse için Allah Teala görevli meleklere:
Bu kulumun üç gün içerisinde meydana gelen günahlarını yazmayınız emrini verir."

"Üzerime bin defa Salâvat getiren kimseye Allah (c.c.) narı ile azab etmez."

"Cibril bana: Ya Muhammed (s.a.v.) Sana senden önce hiçbir kimseye getirmedi im bir müjde ile geldim. Allah Teala senin için söyle buyurdu:
Ümmetin den kim ayakta iken üç defa Salâvat getirirse, oturmadan önce Allah (c.c.) onu bağışlar. Otururken üç defa getirirse kalkmadan Allah'ın affına mazhar olur, buyurunca efendimiz (s.a.v.) bu müjdeler üzerine şükür secdesine kapandı."

"Kim sabahları üzerime onar defa Salâvat getirirse kırk senelik günahı silinir."

"Cuma günü üzerime yüz defa Salâvat getirenin ****en yıllık hatalarını Allah (c.c.) affeder."

"Üzerime Cuma günü veya gecesi yüz defa Salâvat okuyan kimsenin yüz türlü haceti kabul edilir."

"Bin defa üzerime Salâvat getiren ölmeden önce cennetle müjdelenir."

"Cebrail (a.s.) bana gelerek: Ey Allah'ın Resulü, senin üzerine Salâvat getiren kimse için yetmiş bin melek istiğfar getirir, buyurdu."

"Üzerime getirilen Salâvat sırat üzerinde bir nurdur."

"İnsanların bana en yakını üzerime en çok Salâvat getirenidir."

"Allah'ın yeryüzünde gezen melekleri vardır. Ümmetimin üzerime getirdikleri Salatü selamları bana ulaştırırlar. Getirdikleri Salatü selam bana ulaşır ulaşmaz ben de onlar için isti far ederim."

"Üzerime Salâvat getirenlere kıyamet günü şefaatçi olurum. Salâvat getirmeyenden ise uzağım."
(Bu hadisler El Mustadraf2/283'ten tercüme edildi)

Salâvatın ÖnemiEfendimiz (s.a.v.) buyurdu:
— Bana en yakin olanlar, üzerime en çok salâvat getirenler olacaktır.
— Üzerime salâvat getirirseniz Allah da (c.c) sizin üzerinize salâvat getirir.
— Bana salâvat getirin. Nerede olursanız olun salâvatınız bana ulaşır.
— Allah Teala (C.C) buyurdu: "Bir defa salâvat getirene Ben ve meleklerim on defa salâvat getiririz."
— Cuma günü ve geceleri üzerime (100) defa salâvat getirenin Allah Teala (c.c) otuzu dünyaya, yetmişi ahirete ait olmak üzere yüz hacetini kabul eder.
— Dua ile sema arasında bir engel vardır. Üzerime salâvat getirilince engel açılır, dua yerine ulaşır.
— Sünnetimi ihya eden, üzerime salâvat getiren, darda kalanlara yardımda bulunanlar kıyamet gününde arşın gölgesinde olacaklardır.
— Sırat üzerinde kalmış, hurma yaprağı gibi tirtir titreyen bir adam gördüm. O anda üzerime getirdiği salâvat-i serife gelip o durumdan onu kurtardı.
— Dün gece acayip bir şey gördüm. Adamın biri Sırat üzerinde düşüp kalkıyordu. O anda üzerime getirdiği salâvat geldi. Elinden tuttuğu gibi Sırat’tan geçirdi.
— Meclislerinizi salâvat ile süsleyiniz.
— Kıyamet günü büyük ecir almak isteyen, üzerime salâvat getirsin.

— Cuma günü üzerime (80) kere salâvat getirenin ****en senelik günahı affolunur.
— Üzerime salâvat getirilmeden yapılan hiçbir dua kabul olunmaz.
- Karşılasan iki mu 'min salavat getirerek musafaha ederlerse, geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır.

— Üzerime (100) defa salâvat getirene, Allah (c.c.) bin defa rahmet nazari ile bakar. İştiyakla daha fazla getiren için kıyamet gününde şefaat ve şahitlik ederim.
— Üzerime bir günde (1000) defa salâvat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe ölmez.

— Cuma günü üzerime (100) defa salâvat-i şerife getiren kimse kıyamette öyle bir nur ile gelecek ki, eğer o nur bütün mahşer ehline taksim edilse hepsine yeterdi.

— Ömrünü bos yere heba eden kişinin kaybettiği zamanı telafi etmesi için salâvat-i şerife ile meşgul olmalıdır. Eğer bütün Ömrünü ibadetle geçirmiş olsan sonra bir defa salâvat-i şerife getirsen, getirdiğin salâvat bütün ibadetlerinden daha ağır gelirdi. Çünkü sen kendi gücün nispetinde salâvat getirmektesin.
Allah Teala da (C.C) Rububiyyeti hesabıyla senin bir salâvatına karşılık sana on salâvat getirmektedir. Yani Allah Teala(C.C) sana on defa rahmet nazarıyla bakmaktadır.
Allah Teala'nin (C.C) kuluna nazar-i rahmeti; insin, cinnin ibadetinden daha hayırlıdır. Çünkü Allah(C.C) bir kuluna rahmeti ile nazar edince o kul azaba duçar olmaz.

— Allah Teala(C.C), perşembe günü ikindi vakti, melekleri salâvat-i şerife getirenlerin ismini yazmak için yeryüzüne gönderir. Cuma günü ve gecesi salâvat getirmeyi ihmal etmemelidir.”

fetih

New member
Meded Ya Sahibel Meydan
Meded Ya Resulallah
Mücrimem, dermana geldim ya Resulallah
Sailem muhtacınam ihsana geldim ya Resulallah
Naru hasret geçti can, can attım Canım Sana, aşk ile
Didarını seyrana geldim ya Resulallah
Arzu ettim ben Seni mahluğum gönderme beni
Baş açık yalın ayak divana geldim ya Resulallah
Kabeyi vaslın yolunda düştüm garib
Gayrı nem var canımı kurbana geldim ya Resulallah
Meded ya Tabibel kulub

berguzar

New member
Ve bir şey daha
bizler sırf kuran dediğimiz için burada dinsiz olarak bile ilan edildik, peygamber redcisi olarak bile ilan edildik, şimdi soruyorum sizlere, kim adil, ya da kim kafasına göre takılıyor.

fetih

New member
Ve bir şey daha
bizler sırf kuran dediğimiz için burada dinsiz olarak bile ilan edildik, peygamber redcisi olarak bile ilan edildik, şimdi soruyorum sizlere, kim adil, ya da kim kafasına göre takılıyor.

Evet kimin adil ve kimin kafasına göre takıldığı ortada ''Görünen köy uzakta değildir''

berguzar

New member
sevgili bekir
ilk yazdığıma cevap vermemişsin, bu senin tamamen ön yargılı bir şahıs olduğunu ortaya çıkarıyor ve şunu diyorum. forumunuz da ne olursan ol gel diyorsun
biz burdayız ama nasıl
sizlerin istediği kriterlerde değiliz diye siliniyor yazılarımız
umarım vicdanınız birgün sizi yarı yolda bırakmaz

fetih

New member
sevgili bekir
ilk yazdığıma cevap vermemişsin, bu senin tamamen ön yargılı bir şahıs olduğunu ortaya çıkarıyor ve şunu diyorum. forumunuz da ne olursan ol gel diyorsun
biz burdayız ama nasıl
sizlerin istediği kriterlerde değiliz diye siliniyor yazılarımız
umarım vicdanınız birgün sizi yarı yolda bırakmaz

Ne olursan ol gel amma ! buraya gelipte bizim ahlaki değerlerimize manevi değerlerimize sövgü içerikli yazılar yaz diye gel denmiyor sanırım haksızmıyım

Olaylara sadece kendi gözlüğünüzle bakmayın 1500 senedir şu ümmetin getirmiş olduğu salatı selamın üzerine çirkef gibi tatsız ifadelere musamaha gösterilemez anladınızmı bergüzar hanım

berguzar

New member
"Kim sabahları üzerime onar defa Salâvat getirirse kırk senelik günahı silinir
"Üzerime Cuma günü veya gecesi yüz defa Salâvat okuyan kimsenin yüz türlü haceti kabul edilir."
4. “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat edendir.”43

“Gerçek cimri, yanında anıldığım hâlde bana salâvat etmeyendir.” (Tirmizi, Daavât, 110)

Sizin yazdıklarınızdan alıntılağım şeyler bunlar. 1400 yıldır insanların yaptıklarına kimse hakaret etmiyor ancak ben size soruyorum, babanız size öldükten sonra beni hatırlayın beni anın derse bundan ne anlarsınız ve babanızı nasıl anarsınız, bu soruma yüreklice cevap bekliyorum sizden.
Ve yukarıdaki hadislerle islamın muazzez peygamberine yaptığınıza bir bakın. Hani sadece Allah affediyordu, hani ondan başka şefaat edecek kimse bulamazdık, peygamber de bir beşer değilmiydi, ona da denmiyormuydu kuranda sen de hesaba çekileceksin diye....
Biz yüzyıllardır uygulanan bir yanlışı insanlara sunmaya çalışıyoruz ancak siz değerlerinizin düzeniyle çatıştığı için bu tutumumuz maalesef elinizde silginizde var, üzerini çiziyorsunuz.
Bırakın insanlar kendi vicdanlarıyla bulsunlar, herkes sizin doğrunuza göre amel etmek zorunda değil....

Üst Alt