Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden 4 mezhep ; hangisi hak bunların?

ÇAPANOÐLU

New member
secde de durmanın bir ölçüsü vardır hemen basını koyup kalkmak olmaz orada okunan bir söz vardır o okunur ondan sonra kalkılır

Allah secdeye başka bir değer biçer onun için secde ayetleri bile mevcuttur, kafayı koyup üçbeş kelime ile geri kalkmak maalesef mezhepsel bir tavırdır oysa hiçbirşey okunmasa bile secdede dakikalarca uzun bir müddet kalma namazın asıl huşu sebebidir.

ÇAPANOÐLU

New member
219. Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar.yükümlü olduklarınız De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla a yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

ALLAH AYETLERİNİ BÖYLE AÇIKLAR DA, APAÇIK AYETLERİ ANLAMAMAK ÜZRE YARDIMLAŞANLARA AYET NE YAPSIN, VAHY NE YAPSIN..

abraham

New member
Selam,bence bunu tam yerinde sordun ama bana kalirsa Alimlere soracan buradakiler alim degil xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx edenler...

allah hu teala kuran diye bişey göndermiş aç ve oku diye.o kitaba bakarsan mezhebin ne oldugunu öğrenirsin.sen alim aramaya devam et.zaten alimlerininde bildigi bişey yok.üç beş tane kaynağa bakıp konşuyolat.kurana bakan yok.

Enver Ýstek

metin mete
allah hu teala kuran diye bişey göndermiş aç ve oku diye.o kitaba bakarsan mezhebin ne oldugunu öğrenirsin.sen alim aramaya devam et.zaten alimlerininde bildigi bişey yok.üç beş tane kaynağa bakıp konşuyolat.kurana bakan yok.

Selam,Tesekkür ederim tavsiyen icin gercekten cok dogru Insallahu Teala bende öyle yapacagim.

Enver Ýstek

metin mete
metin mete abimizin verdigi ayetler dogruda benim demek istedigimi söylemiyor

Selam,Kardesim bu kadar detaylarla ugrasacagina Allahim Kitabinda ne vermis ise onu alan Resulü Ekrem efendimizin uyguladigi Saft Vahiy yolunu secsek inan hic bir sorun kalmayacak.Senin dedigin gibi ben daha fazla dahada fazla dahadaha fazla dersek olacagi bu yiginla hükümler altinda kivranip kalacagiz hep yarim hep eksik hep ikilemde.Allahim sonumuzu hayir eder insallahu Teala ya vahye dönecegiz yada hergün bir ehli salibin saldirisina ugrayacagiz(Karikatür olayi,Papanin zirvasi,Salman Rüstü,Turan Dursun)Ve nitekim en son örnek IRAK iki Mezhebin katliami=600,000 Müslümanin katli.Bu katlimlari Ehli Küfür bile yapamamisti....

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Allah secdeye başka bir değer biçer onun için secde ayetleri bile mevcuttur, kafayı koyup üçbeş kelime ile geri kalkmak maalesef mezhepsel bir tavırdır oysa hiçbirşey okunmasa bile secdede dakikalarca uzun bir müddet kalma namazın asıl huşu sebebidir.

abi secdeye basını koyacaksın orada okuman gereken bir söz var onu bir sefer okumak farzdır ondan sonra ALLAH yalvar yalvara bildigin kadar

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Selam,Kardesim bu kadar detaylarla ugrasacagina Allahim Kitabinda ne vermis ise onu alan Resulü Ekrem efendimizin uyguladigi Saft Vahiy yolunu secsek inan hic bir sorun kalmayacak.Senin dedigin gibi ben daha fazla dahada fazla dahadaha fazla dersek olacagi bu yiginla hükümler altinda kivranip kalacagiz hep yarim hep eksik hep ikilemde.Allahim sonumuzu hayir eder insallahu Teala ya vahye dönecegiz yada hergün bir ehli salibin saldirisina ugrayacagiz(Karikatür olayi,Papanin zirvasi,Salman Rüstü,Turan Dursun)Ve nitekim en son örnek IRAK iki Mezhebin katliami=600,000 Müslümanin katli.Bu katlimlari Ehli Küfür bile yapamamisti....

metin abi bugüne kadar senin yazdıgın hiçbir ayeti inkar etmedim hatta tam destek verdim burada çok güzel konuyada deginmişsin mevlam senden razı olsun bazen bir birimizi kırdıgımız oluyor simdiden özür diliyorum sizlerden bizim demek istedigimiz kuranın tam açmadıgı konuları sahih hadisler detayıyla açıyor diyoruz sizler bunu kabul etmiyorsunuz örnek vereyim hz musa ya beddua eden bir rahib var onun hakkında sedece bir ayet geçiyor ve buayetin açıklmasını hadis yapıyor bizlerinde ddemek istegimiz konu bu

Enver Ýstek

metin mete
metin abi bugüne kadar senin yazdıgın hiçbir ayeti inkar etmedim hatta tam destek verdim burada çok güzel konuyada deginmişsin mevlam senden razı olsun bazen bir birimizi kırdıgımız oluyor simdiden özür diliyorum sizlerden bizim demek istedigimiz kuranın tam açmadıgı konuları sahih hadisler detayıyla açıyor diyoruz sizler bunu kabul etmiyorsunuz örnek vereyim hz musa ya beddua eden bir rahib var onun hakkında sedece bir ayet geçiyor ve buayetin açıklmasını hadis yapıyor bizlerinde ddemek istegimiz konu bu

Selam,Casus Kardesim ben senin ve digerlerinin samimiyetinden süphem olmadigini söyledim Sendende Razi olsun Alemlerin Rabbi,Ben sana sahsim olarak kirgin degilim olmadimda ama ben seni kirmis isem Hakkini Helal et.Fakat benim yazimin demek istedigide Bu rahibin yapmis oldugu Bedduanin önemi nedir bizim icin önemli olan bu detaylar degil,Bizim meshul oldugumuz Imani konulardir Allahin Ipine nasil sarilmamiz gerek Boyasina nasil bulanmamiz gerek Siratülmüstakime nasil girmemiz gerek bunun tek yolu tek istikameti vardir oda VAHY bize sadece misallerle anlatiyor Alemlerin Rabbi bizim almamiz gereken sey ondaki hisselerdir detaylari degil ne demis nasil demis niye demis bunlari Iman konusu yapmamak,bilinen gercek Vahyin bizden ne istedigi.Gercegin disinda sapikliktan baska ne vardir söylermisin?Allaha emanet ol.

http://www.islamforum.net/showthread.php?t=9758

khan19556

New member
Ramazan el-Bûti, mezhepsizlik dava edenlerin yeni hâdiselere çözüm getirmek yerine, İslâm'ın temel rükünlerini sarsmaya çalıştıklarına dikkati çekerek şöyle der:

"Ben bu mezhepsizlerden hiç birinin bir gün kalkıp da, halkın her gün sorup durduğu yeni meselelerden birini araştırdığını görmüş değilim. Onların bütün dertleri, binası tamamlanan, hükümleri yerleşmiş bulunan ve gereğince amel edilmekle Müslümanların borçtan kurtulup selamete çıkacakları İlâhî emirler hususunda yol gösterici olan hak mezhepleri yıkmak için bütün güçlerini sarf etmekten ibarettir!

Dr. Ramazan el-Bûti mezhepsizlik dava edenlere şu iki soruyu sorar:

"Bütün insanları inşaat işlerinde mühendislere uymaktan vazgeçmeye çağırsan ne olur? İnsanları teşhis ve tedavi hususunda doktorlara tabi olmaktan uzak kalmaya davet etsen ne olur?"

Bu soruya kendisi şöyle cevap verir:

"Hiç şüphe yoktur ki, bunun arkasından gelecek olan şey, insanların tamir edeceğiz diye kendi evlerini bile bile tahrip etmeleri, tedavi zannıyla kendi canlarına kendilerinin kıymalarıdır."

tek_Otoriterin_kulu

New member
Web sitesi
tesliman.wordpress.com
esenlikler dilerim khan19..
evet onlar sünneti/birikim tümüyle reddedip
amerikayı tekrar keşfetmekle uğraşabilirler..
ama bu asla hikmetsizce
körü körüne bir itaati de gerekli kılmaz
ben örneğin ..o seçilmiş elçilerin
son halkası ..yüce övenin ..sünneti olarak
yolculuk sırasında bir araca binerim
ancak bu aracın adı at ya da deve değil!
onun sünneti gereğince ...
giyimimi de hedeflendiğim o toplumun
durumunca belirlerim(Sahibimin sınırlarında)
ama bu illa da sarık cübbe..entari olacak değil!
yine onun sünnetince
düşünürken konuştuğum dil hangisi ise
hep onunla anarım.. Yöneticimi
ama bilmediğim arapçalarla değil!
ve yine onun sünnetince
mikroplardan uzak durup
pisliğe düçar...sol elimi.. uzak tutarım ağzımdan
ama tutacağım bir kaşık ve bir de ekmeğim varsa
ağzıma en az muhatab olacak...kaşığımı sola alır
ekmek türü şeyleri de sağ elimle kavrarım
ki odur asıl ağzıma muhatab olacak elim..
ama çık bak ki insanlara..
çoğu güya sünnet adına
kaşık tutan sağ elleri
ağızlarından uzak
ekmek tutan sol elleri...ağızlarından ayrılmıyor..
işte size körü körüne ..bir sünnetin sonucu
ki bu aslında sünnet değil..
hiç bir koşul..şart gözetmez
bir taklitten ibarettir..
gerçek sünnet onun gibi ..çığırlar açmaktır
birilerinden duyduğun...çığırlara uymak değil!
'mezhep' ise gerçekte ...'istikamet' demektir
ve bir istikametin de... sana ait olabilmesi için
senin seçmen gerekmektedir
yoksa ne o mezhep senin
ve ne de sen bir mezhebe sahip olmuş olabilirsin..
işte size mezhepsiz milyonlarca kitleler
tek bildikleri ise ...babalarına itaat
uydukları mezheblerse başkalarının
tek bir damlacığının bile etmeni değiller!
bir başkasının yolunu...sorgusuzca sahiplenmek..
en azından her konu için aralarında ..birer seçim yapsa
şunda hangi imam haklı...şunda hangisi ..dese..
bu bile yok bu!
o yamaçtan atlayan koyunlar misali..
evet evet ..aynen
işte
bakın o uydukları alimler(!)
kendileri için neler seçip getirmişler:

Hadis No : 4083
Ravi: Sehl İbnu Sa'd
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir şeyde (uğursuzluk) olsaydı, bu atta, kadında, meskende olurdu."
Kaynak: Buhari, Cihad 47, Nikah 17; Müslim, Selam 119, (2226); Muvatta, İsti'zan 21

bu haberi size ciltler dolusu ya da suratından şelaleler gibi nur akan
bir alimden de duysan...kabul edebilir misin?
yüce peygambere böyle bir sözü nasıl yakıştırabilirsin?
hani bu imamlar değil miydi .hadisleri titizlikle seçmiş olanlar?
bunun gibi bir haberi elçiye yakıştıranın ..nesine güven duyayım?

peki, şu şafi'nin verdiği,

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.

Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

FETVASINI NASIL BEŞ MADDEDE MÜBAHLAŞTIRACAĞIZ..
bu zırva nasıl tevil edilir inan bilemedim ama, eden olursa buradayım ve dinlerim

peki hepsini anladım da eşşeğin suçu ne ?

MOLLA

New member
allame kevseri boşuna dememiş mezhebsizlik dindisliğin köprüsüdür.

öyle insanlar var ki sahih hadisleri inkar ederler.bunun yanında mutevatir hadisleride inkar ederler.. ama akıbetlerini bilmezler..

kurandan anlarım der ama daha kaa' le nin ilalini bilmez..onlar subhaneke yi doğru dürüst dahi okumayazlar.. ..

cehalet ala vezni rezalet..

sinang

New member
Hepimiz Kur'an müslümanı olmalıyız,inşaallah öyleyiz.
Ama burda dikkat etmek gereken şu ki;Kur'an -ı kerim ne pozitif bilmi(fizik,tıp,matematik,kimya ...),ne müsbet ilimi (iman esasına aykırı olmayan yönelişte felsefe,sosyoloji,siyaset ilmi ,psikoloji...)yasaklıyor .Bunları yasaklıyor diyen kişilere talihsiz ahmak der alem.Güler el alem..
Aynı öyle de sünneti ve diğer şerii delilleri Kur'an yasaklıyor diyen,Kuran müslümanlığına aykırı diyen yukardaki kişi ile müsavidir,en az.
Anlaşılan ve gerçek olan bundan başkası değildir..

Zadul_Mead

New member
Cevap

Cevap

"Rahman ve Rahim Olan ALLAH'ın Adıyla"
"Resule itaat eden, ALLAH'a itaat etmiş olur" (Nisa,80)

"ALLAH ve Rasulü bir işe karar verdiği zaman, gerek inanan bir erkeğin gerek inanan bir kadının kendilerine ait bir işte TERCİH hakları olamaz. Her kim ALLAH'a ve peygamberine asi olursa açık bir sapıklık etmiş olur" (Ahzâp-36)

" ...Peygamber size ne verdiyse onu alın (ne emrettiyse onu yapın). Size ne yasak ettiyse ondan da sakının (ona muhalefet etmeyin). ALLAH'tan korkun; çünkü, (Peygamber'e muhalefet edenlere karşı) ALLAH'ın azâbı çetindir. " (Sûre-i Haşr,7)

"O kendi arzusu ile söylemez. O (nun söylediği) kendisine vahyedilenden başka birşey değildir." (Necm,3-4)

Çapanoğlu : peki, şu şafi'nin verdiği,

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.

Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

FETVASINI NASIL BEŞ MADDEDE MÜBAHLAŞTIRACAĞIZ..
bu zırva nasıl tevil edilir inan bilemedim ama, eden olursa buradayım ve dinlerim

ahh yıldız kardeşim,
bunların meselesi din iman meselesi değil ki..
şu uğursuz kara kedi meselesi varya hiristiyanlarda..
bizim mezheplerde bu kedi dönüşmüş kara köpeğe..
taklit fabrikası kuranlar ne acıdır ki işi yine taklit ile başlatmışlar..

Hayırdır bu kişinin peygamber s a v in hadislerine hakaret etmesine izinmi veriyorsunuz her halde yöneticilerin bir şeyler Yapmasını Bekliyorum Allah Rızası için : Yada cehaletindemi kaynaklanıyor bu mu diyelim ::::::::::::

(Sütre İçin) Sopa Bulunamadığı Zaman Çizgi Çizilir

Ebû Hureyre (r.a.)'den rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Sizden biriniz namaz kıldığı zaman önüne bir şey koysun, hiç bir şey bulamazsa bir sopa diksin, sopa da yoksa, önüne bir çizgi çizsin, bundan sonra önünden ne geçerse geçsin ona-zarar vermez."

İbn Mâce, ikâme 36; Ahmed b. Hanbel, II, 249, 255, 266.
Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları: 3/56.
Namaz Kılan Kimsenin Sütreye Yakınlığı

...Sehl(r.a.)Men;demiştir ki: “Peygamber(s.a.)in namaz kıl­dığı yer ile kıble (duvarı) arasındaki (mesafe) bir dişi keçinin geçebile­ceği kadardı

Buhârî, salat 91; Müslim, salât 263; Ahmed b. Hanbel, IV, 54.

Namaz Kılan Kimsenin Önünden Geçilmesine Ma­ni Olma Yetkisi

Ebu Said eI-Hudrî(r.a.)den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Sizden biriniz namaz kılarken hiç kimseyi önünden geçirmesin, elinden geldiği kadar ona engel olsun. Eğer o kimse diretirse, onunla doğuşsun. Çünkü o ancak şeytan(ın ya­pacağını yapmakta) dır."

Buhârî, salât 100, Müslim, salat 258; Nesâî, kasem 48; İbn Mâce, ikâme 39; muvatta', sefer 33, Ahmed b. Hanbel, III, 34, 44.
Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları: 3/66-67.

Açıklama

Bu hadis-i şerifte namaz kılmakta olan bir kimsenin, önünden geçilmesine mâni olması emredilmektedir. Ancak namaz esnasında önünden geçen kimseye müdâhele etme hakkının doğması için daha önce geçen 689 ve hadis-i şeriflerde beyân edildiği gibi sütre olma niteliği taşıyan bir nesnenin önüne konulmuş olması lâzımdır.

Buhârî, bu hadis-i şerifin sebeb-i vürûdu ile ilgili olarak şu hâdiseyi nak­letmektedir: "Ebû Salih es-Semmân dedi ki: Ebû Said el-H-udrîbir cuma günü insanlardan korunmak için önüne koyduğu bir sütrenin arkasında namaz kı­lıyordu. Derken Muayt oğullarından bir genç onun önünden geçmek istedi. Ebû Said de göğsünden iterek o gence mâni oldu. Genç, başka geçilebilecek bir yer olmadığını görünce, ikinci defa geçmeyi denedi. Ancak bu defasında da Ebû Said birincisinden daha şiddetli olarak karşı koydu. Bunun üzerine delikanlı Mervân'ın yanına gidip Ebû Said'i şikâyet etti. Hemen arkasından da Ebû Said, Mervân'ın yanına geldi. Ebû Said'i karşısında gören Mervân kendisine şu soruyu yöneltti:
Ey Ebû Said! Bu kardeşin oğluyla senin alıp veremediğin nedir? Ebû Said de şu cevabı verdi:
Resûl-i Ekrem (s.a.)'i şöyle büyürken işittim: "Sizden biriniz kendisi­ni insanlardan koruyacak bir sütreye doğru namaz kılarken, birisi önünden geçmek isterse, ona mâni olsun. Eğer o kimse diretirse, onunla kavga etsin. Çünkü o şeytandan başka bir şey değildir Buhârî, salât 100.

Bazı Hükümler

1.Namaz kılmakta olan bir kimsenin, önünden geçmek isteyene mani olması caizdir. Ancak namaz kıl­makta olan kimsenin bu müdâhale etme hakkını kazanabilmesi için namaz­dan önce önüne sütre niteliği taşıyan bir nesneyi koymuş olması şarttır.
2.Namaz kılmakta olan kimsenin önünden geçmek isteyen kimse en uy­gun bir yolla engellenmeli, tehlikeli sonuçlar doğuracak müdahale yollarına gidilmemelidir.
3.Namaz kılmakta olan kimsenin önünden geçmek isteyen kişi, önün­den geçtiği kimsenin gönlünü meşgul edip namazdaki huşu'una mâni oldu­ğu için şeytana benzer.

Namaz Kılanın Önünden Geçmenin Yasak Oluşu

...Ebû Cüheym (r.a.), Peygamber (s.a.)'ın şöyle buyurdu­ğunu bildirmiştir: "NamazkılanınÖnünden geçen kimse, ne kadar gü­nah işlediğini bilseydi kırk beklemeyi önünden geçmekten daha hayırlı bulurdu."
Ebu'n-Nadr; "Ravînin kırk gün mü, ay mı, sene mi? dediğini bilemiyorum" dedi

Buhârî, salât 101? Müslim, salât 261; Tirmizî, mevâkît 134; Nesâî, kıble 8; Dârimî, sa-lât 130; Muvatta, sefer 34, 35; Ahmed b. Hanbel, IV, 169. Ebu davud

Hz. Ebû Hüreyre'den tahric ettiği rivayette ise, Pey­gamber (s.a.) "biriniz namaz kılarken din kardeşinin önünden geçmekte ne derece büyük günah olduğunu bilse, yüz sene yerinde durması onun önün­den bir adım atmaktan kendisine daha hayırlı gelirdi" buyurdu denil­miştir. ibn Mâce, ikâme 37; el-Muttekî, Kenzu'I-Ummal, VII, 355.

(Namaz Kılanın Önünden) Geçişi Namazı Bozan Şeyler

...Ebû Zer (r.a.)'den; demiştir ki: Peygamber (sallellahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu : "Erkeğin önünde eğerin arka kemeri ka­dar bir nesne bulunmazsa eşek, kara köpek ve kadın(dan birinin geç­mesi onun) namazını bozar. (Râvi Abdullah b. Sâmit dedi ki Ben: "Ey Ebâ Zer, siyah köpeğin kırmızı köpekten, sarı veya beyaz köpek­ten farkı nedir ki?" dedim. (O da);
Ey kardeşimin oğlu, senin bana sorduğun gibi ben de Resûlüllah (s.a.)'a sordum da, "Kara köpek şeytandır" buyurdular, dedi :
Müslim, salat 265; Tirmizi, salat 136; jsayd 16; Nesâî, kıble 7; İbn Mâce, ikâme 38; Ah-med b. Hanbel V, 149, 151, 156, 158, 160; VI, 157, 280. Ebu davud

...İbn Abbâs (r.a.)'dan rivayet edildiğine göre (Katâde'nin râvisi) Şu'be ref ederek: (Resûlullah sallaHahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Hayızh kadın ve köpek namazı bozar." Nesâî, kıble 7.

Üst Alt