Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden 4 mezhep ; hangisi hak bunların?

khan19556

New member
Bir zamanlar gazete sütunlarından Müslümanlara meydan okurcasına sorulan ve halen köşe bucak tekrarlanan bir soru vardır: “Hak bir olur; nasıl böyle dört mezhebin ayrı ayrı, bazan birbirine zıt hükümleri hak olabilir?”Şimdilerde tekrar soruluyor sanırım :)

Bu soruya Bediüzzaman Said Nursi hazretleri özetle şu cevabı verir: “Bir su, beş muhtelif mizaçlı hastalara göre beş hüküm alır. Önemli miktarda su kaybeden bir hastaya su içmesi vaciptir, şarttır. Yeni ameliyattan çıkmış bir hastaya zehir gibi zararlıdır. Tıbben ona haramdır. Diğer bir hastaya kısmen zararlıdır; su içmek ona tıbben mekruhtur. Diğer birisine zararsız menfaat verir, tıbben ona sünnettir. Diğer birisine de ne zarardır ne de menfaattır. Tıbben ona mübahtır afiyetle içsin... İşte burada hak taaddüt etti, birden fazla oldu. Beşi de haktır. “Su yalnız ilaçtır, yalnız vaciptir, başka hükmü yoktur.” denilebilir mi?
İşte bunun gibi İlahi hükümler mezheplere uyanlara göre değişir. Hem hak olarak değişir ve her biri de hak olur, maslahat olur.
Birbirinden farklı gibi görünen mezheplerdeki teferruat meselelerinin hangisini ele alsak, imamların dayandıkları noktaların hak ve hakikat olduğunu görebiliriz. Bu hususta İmam Şarani hazretleri “Mizan” isimli bir eser yazmış, mezhep imamları arasında bir mukayese yaparak hangi hükmü nasıl anladıklarını ortaya koymuştur.

ÇAPANOÐLU

New member
peki, şu şafi'nin verdiği,

Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.

Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

FETVASINI NASIL BEŞ MADDEDE MÜBAHLAŞTIRACAĞIZ..
bu zırva nasıl tevil edilir inan bilemedim ama, eden olursa buradayım ve dinlerim

yýldýz

New member

bu zırva nasıl tevil edilir inan bilemedim ama, eden olursa buradayım ve dinlerim

Başka renk köpek olsa olmaz mı? Tövbe Estafurullah.
Başka renk bir köpek namazı bozmuyor anladığım kadarıyla. ???? Ben köpek bozar diye biliyorum ama. Ben gine köpek bozara uyayım.
Nedeni zaten belli sanırım. Allah(c.c.) korusun. :)

ÇAPANOÐLU

New member
Başka renk köpek olsa olmaz mı? Tövbe Estafurullah.
Başka renk bir köpek namazı bozmuyor anladığım kadarıyla. ???? Ben köpek bozar diye biliyorum ama. Ben gine köpek bozara uyayım.
Nedeni zaten belli sanırım. Allah(c.c.) korusun. :)

ahh yıldız kardeşim,
bunların meselesi din iman meselesi değil ki..
şu uğursuz kara kedi meselesi varya hiristiyanlarda..
bizim mezheplerde bu kedi dönüşmüş kara köpeğe..
taklit fabrikası kuranlar ne acıdır ki işi yine taklit ile başlatmışlar..

khan19556

New member
Öncelikle hadis alimi olmadığımı beyan etmekle beraber hadisin tevilini yapacağım.
Beyanatımda ki noksanlıklar ve kusurlar bana ; mehasin ve güzellikler doğrudan o mubarek kelimatın sahibi Hatemül Enbiya Serveri Nebi Hz.Muhammed Mustafa (A.S.M) a aittir.

Siz ve efkarınıza tabii olanlar her fırsatta "hadislerin ve islam alimlerinin kadını tahkir ettiğini" söylemektesiniz.Fakat bunu beyan ederken gayet zeki ve ulvi hissiyata sahip abla ve kardeşlerimizin zihnini bulandıramayacak derecede mesnetsiz ifadelerde bulunduğunuzu göz ardı etmektesiniz.

Sizin misaliniz bir mecnunun kuyuya taş atmasına ve 40 kişinin o taş ile uğraşmasına benzer.Kuyu temsildir yoksa siz güneşe taş atan çocuklar gibisiniz.Bi iznillah Seyfullah , Duha ,Alptreum gibi kardeşler oldukça o taşlar daha elinizden çıkmadan yere düşecektir.

Evvela : Kelp kelimesi bütün köpekler ve kurt cinsi için kullanılır.Hadisin muhatabı olanlar ve Şafii mezhebinden olanlar ekseriyetle kırsalda yaşarlar.Düşünün dağ başında namaz da iken bir kurt yada yaban köpeği görüyorsunuz ve ehl-i takva iseniz namazı bozmuyorsunuz.imam ı Şafi içtihadı ile namaz bozulur diyor ki ta tehlikeye düşmeyesiniz.

Saniyen: Kadının yaradılışında ki letafet ve ulviyet erkeği cezibeye getirecek derecede kuvvetlidir.Namaz esnasında bir hanım erkeğin önünden geçse , erkek yaradılış itibariyle namazındaki huşuyu muhafaza edemez.Bu hissiyat kadınlarda yoktur.O yüzden kadının önünden erkek geçerse namazı bozulmaz.Burada kadını tahkir yoktur!

Salisen :Hınzırın ne derece pis bir hayvan olduğunu blirsiniz.İzaha ihtiyaç yoktur kanaatindeyim.

Amma köpeğin yada köpek cinsinin namazı bozması meselesinde "ne gerek var zaten insan ardına bakmadan kaçar!" demeyiniz.Çünkü değil bir farzı aynı terketmeyi sarık gibi bir sünnete engel olmaya çalışan Ahkara valisi nevzat tandoğanın elini tutup "bu sarık bu baş ile beraber çıkar" diyecek kadar takvalı Bediüzzamanlar evveldende vardı, şimdide var ve istikbaldede olacaktır vesselam...

Gözünü kapayan yalnız kendine gece yapar....

Mücahid

New member

Kardeşim hangi mezhebe tabiisin bilemedim.Ama bir alime yaklaşım üslubun hoş olmamış sanırım yeterli açıklamalar yapılmış sorunla ilgili.Sağlıcakla:3_3_5v:

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
benim anlamdıgım bunlar hadisin bir bölümünü alıyor açıklama ondan sonra geliyor acaba bunlar namazlarını neye göre kılıyorlar

Enver Ýstek

metin mete
Evet mezhebleri kaldırdık, tarikatı lağv ettik cemaatler kalmadı. Meşrebler dahi sukut etti.

Şöyle bir tahayyülü aşıp tasavvur edin. Sonra akledin ve anlamaya çalışın. Nasıl bir din kalır. Saf Kur'an diyeceksiniz.

Peki Kur'anda iman meselesini, İslam meselesini, itikat meselesini,siyaset meselesini , ahlak meselesini, amel meselesini , bilimin Kur'ana mütaalik meselelerini, içtihad meselesini,felsefenin kurana dönük meselelerini kader meselesini, haşir meselesini,melekleri, ruhu, zekatı , namazı , orucu ve hakeza dinde ne kadar çeşit mesele varsa hepsini herkez öğrenecek mi? Kim öğretecek, her birini her anlayan kişi mi öğretecek yoksa kişiler kendi akılları ile kendi keyfine anlayışına göre mi yönetecek.

Meşveret nasıl olacak, öğretmenlik mesleği kalkacak mı? Lider diye bir şey olmayacak mı?
Bir sorum olunca kime güvenmeme gerektiğini nasıl bilirim?

Bu soruları çoğaltabilirim. Ancak bu kadar yeter. Bu sorularımın cevabını bana ikna edici ve akli bir tarzda söyleyene kendimi teslim ediyorum

Buyurun!

Selam,Hic denedinmi saf Kurani Duha önce bir dene seni saran prangalari bir kir sonra bak bakalim sende ne kaliyor saf Kitabullaha dayandigin zaman nasil hissedeceksin Halis dinin kime aid oldugunu.Resule nasil baglanacagini Alemlerin Rabbini nasil kavrayacaksin diger Resulleri nasil bulacaksin Saf olan Siratülmüstakimde nasil ilerleyeceksin Allahin Ipini nasil kavrayacaksin Allahin boyasina bulaninca nasil bileceksin iste tek yol simdi dene istersen.O zaman bile bilirsin Hanif olmanin degerini.

Müslüman olmak güzel sey ama Hanif olmanin tadi bir baskadir bir baska...

LaSia LaSünnia LaVahabiya ISLAMA ISLAMA

mhmt

New member
metin abi kitabullaha dayanmak zaten mevcut..yani yanına ek bi kitap, bi başka dsetek koymak yok.. zaten kurana göre peygambere itaat, kuranna göre ilim ehline danışma görüşleri alma var.. herken kendince anladığı gibi ibadet etse nerde bütünlük birlik kalır.. bu din neymiş ki herkes anladığı gibi ibadet ediyor dnilmez mi?

kaynaklarına nasıl güvenecez diyerek hadisleri yok saydık diyelim.. ee abi.. arapça bilmeyen biri meale nasıl güvenebiliyor peki.. meale göre hüküm verirken kendi aklınca.. sence bu mantıklımı..e hadi çeviren kendince bişiler yaptıysa.. yada kelimelrin tam karşılıklarını vermediyse..?

mesela hz ALİ ve MUAVİYEnin hakem olayını biliorsun.. hairiciler hakem olayının sonunda hz ALİ yi küfre düştü diyerek şehit ettiler. onlara neden öldürdükleri sorulduğunda ise maide44 ü gösterdiler.. salt akıl onlara bunu yaptırdı.. soruyorum sana hariciler haklımıy dı?

not: duha hocam bunları senin adına yazmadım.. seninde kendince daha güzel diyeceklerin vardır muhakkak..engellemiş olmayım seni;)

Enver Ýstek

metin mete
metin abi kitabullaha dayanmak zaten mevcut..yani yanına ek bi kitap, bi başka dsetek koymak yok.. zaten kurana göre peygambere itaat, kuranna göre ilim ehline danışma görüşleri alma var.. herken kendince anladığı gibi ibadet etse nerde bütünlük birlik kalır.. bu din neymiş ki herkes anladığı gibi ibadet ediyor dnilmez mi?

kaynaklarına nasıl güvenecez diyerek hadisleri yok saydık diyelim.. ee abi.. arapça bilmeyen biri meale nasıl güvenebiliyor peki.. meale göre hüküm verirken kendi aklınca.. sence bu mantıklımı..e hadi çeviren kendince bişiler yaptıysa.. yada kelimelrin tam karşılıklarını vermediyse..?

mesela hz ALİ ve MUAVİYEnin hakem olayını biliorsun.. hairiciler hakem olayının sonunda hz ALİ yi küfre düştü diyerek şehit ettiler. onlara neden öldürdükleri sorulduğunda ise maide44 ü gösterdiler.. salt akıl onlara bunu yaptırdı.. soruyorum sana hariciler haklımıy dı?

not: duha hocam bunları senin adına yazmadım.. seninde kendince daha güzel diyeceklerin vardır muhakkak..engellemiş olmayım seni;)

Selam, Mehmet Herkes kendi anladigi kadari ile yapmali,ögrenmeye arastirmaya calismali cünki bakiniz Allahu teala hic birimize tasiyamadigimizdan fazlasini yüklemedigini söylüyor.eger ben veya sen hep baskasinin anladigi gibi yapmaya calistigimiz icindirki Taasub ehli olduk kendimizede cocuklarimizada hep bunu yaptirmaya calistik,sonuc iste Islamsiz dünya varmi Islam,bak Iraka sii sünni ehli kafirin yapamadigini yapiyor sonuc 600 000 ölü nerede alimler nerede yöneticiler nerede ahkamkesen mücedditler nerede bu mezhebin sahipleri nerede ayrilikta Rahmet arayanlar nerede hala Ulul emir diyenler insanlar hic ugruna ölüyor neresinde sen Rahmet ariyorsun bak Filistine ayni yolda.Ali ve Muaviye olayida ayni keza.Salt akil yaptirmadi,simdi sana bir örnek;
Bilirsin su an en revactaki Kuran Mealini Elmalili Hamdi yazirin.Önsözünde bu kitab Diyanet ile yapilan anlasma geregi Hanifi mezhebine göre yazildi der.Iste sorun burada.

Müslüman olmak güzel sey ama Hanif olmanin tadi bir baskadir bir baska...
LaSia LaSünnia LaVahabiya ISLAMA ISLAMA

mhmt

New member
Ali İmran Suresi 67 İbrahim ne bir Yahudi idi ne de bir Hıristiyan.O, sadece hanif bir müslümandı.O, müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 95 De ki: “Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır.Hadi artık hanif olarak İbrahim’in dinine uyun.Müşriklerden değildi o.”

müslümanla hanifliğin farkı derken, sadece mezhep meselesinden mi diyorsun abi..

ırak filistin gibi yerlerdeki meseleye gelince..
onların, dikkat edersen mezhep ifadesi kullanılsada farklılıkları vardır..yani şöyle dir.. KURAN dan sapmışlar.. tamamne demiyorum, ama kurandan kaymışlar. şimdi şii ler dedik.. bi yerde hükümlerine kendi zihinleri kattıkları için artık direk salt mezhep likten haşa yeni bir din anlayışına gidişler yaşanır.. bu ise bütün mezheplerin yanlışlığı değildir.. yani bütün mezhpelere bağlanmaz..

aklımızı birilerine verme, taassupp noktasına gelince.. başkasının görüşleri uygulamak taassup değil abi.. başkasının görüşlerini körükörüne, araştırmadan yada sormadan kabul taassuptur.. doğru yada yanlış olsun.. fikirleriiçin bu böylrdir.. herkes anladığı gibi yaparsa bektaşinin işine dönmezmi olay..
"Allah kuranda namaz kılmayın diyor bende o yüzden kılmıyorum" der millet..

ayrıca. herkes anladığı gibi derken.. Arapça bi kitap indi.. türkçeye çevrildi.. ancak türkçedeki kelimler onları anlatmada yetersiz kaldı.. ki öyle.. yetersiz kalıyor..bunun için tefsir ilmi doğmadımı..

ahmet ibni hanbel..ER-RİSALE.. KURAN dan gram sapma yok.(o da insan yanlışı olabilir.. o da sorgulanabilir).. ama okuyunca görülen şu ki.. fetva mı vermiş.. işte budur. hadi buyur sen daha iyisini ver.. insanın ağzını açık bırakcak şekilde.. peki bu nasıl oluyor.. işte bu işle çok fazla haşır neşir olmaktan kaynaklanıyor.. ama mealle değil.. arapçada anlatılmak istenenin hakimiyetiyle..
olay bu.. taassup yok.. bilene danışma var..

selametle..

T

teslimolan

Guest
Senin icin de yazarim Casus kardes.

1 Allaha ve onun birligine inanmak
2 Peygamberlere iman hic birini birinden ayirt etmeden
3 Kitaplara iman kutsal kitaplara
4 Allahin meleklerine iman
5 Kiyamet ve dirilise iman

Sen Kuran da ne belirtiliyorsa onlari yap sorgulamadan detayina inmeden yap ve gerisini Allaha birak sende herkez gibi sade Kuran la yargilanacaksin.

Üst Alt