Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman İnsan Laik Devlet Yönetimini Desteklermi

A

adam

Guest
tevratı değiştirenler günah işlediler diyorsun. bu demek oluyor ki yaratıcı kendi indirdiği kitabın değiştirilmesine izin veriyor. bunu engellemiyor. bana kur'anın değiştirilmediğini ispatla. islamın bozulmadığını ispatla. bana tevratın değiştirildiğini ispatla.
mehmet_87 kardeşime sorduğunuzu biz cevaplayalım inşaallah. Yaratıcı kendi indirdiği kitabının değiştirilmesine izin verir veya vermez. Her ikisi de bizim inancımıza göre imtihandır. Tevrat değiştirilmiştir, bu yahudiler için bir imtihandır. İncil değiştirilmiştir, bu yahudiler ve hristiyanlar için imtihandır. Kur'an değiştirilmemiştir ve d e ğ i ş t i r i l e m i y e c e k t i r, bu da hem yahudi hem hristiyan hem de cümle alem için imtihandır. Çünkü Allah (cc) sadece Kur'an da bu kitabın değiştirilemeyeceğini ilan etmiştir. Bu Tevrat yada İncil için geçerli değildir. Nitekim Tevratı hahamlar, İncili hem haham ve hem de papazlar değiştirmiş, günün koşullarına göre reform edip insanlara bu Rabbinizden indirilmedir diyerek insanları aldatmışlardır. Biz de bunu Kur'an dan okuyoruz ve gerçekten İncil veya Tevrat'ı merak edip de açıp okuduğumuz zaman da çelişkiler dolu olan bu kitaptaki yorumların kul merkezli beyinlerden çıktığını anlıyoruz. Oysa, Kur'an ayetleri, bırakın kul merkezli bir beyini, cümle alemin beyni bir araya gelse, mana ve anlatım tarzının ahenginin zerresini yakalayamıyor, olmuyor çünkü.
İslam, bozulmamıştır. Yaşayamayan insanlar, öğrenme gayretine özen gösteremeyen insanlar, araştırma zahmetine giremeyen insanlar tarafından eksik yaşanmaya başlanmıştır. Oysa, İslam ilk günkü gibi yerinde duruyor. 1400 yıl önce inen ayet, yaşamayı bilen insanlara istediği gibi yaşama kolaylığını sunuyor. Siz bilmiyorsanız, bu sizin eksikliğinizdir. İslam'ın değil. Senin yaşantın ile Dinine bağlı bir müslümanın yaşantısının arasındaki fark; İslam'ın bozulmadığının en açık ispatıdır.

Tevrat hahamların eli ile değiştirilmiştir. Zekeriya (a.s.) bir yahudi Peygamberi olmasına rağmen, bizzat O (a.s.) savaşmıştır bu hahamlar ile. Ve Kur'an da bize bu ayetler halinde ispatlıdır.
Nasıl ki, dünyada ilk defa yapılan zeytinyağlı salata ilk yapıldığı zaman ne tad veriyorsa, şuan herhangi bir evde yapılan zeytinyağlı salata da aynı tadı verecektir. Ben sizden o ilk salatanın içindeki tad ile bugünkü tad arasında herhangi bir farkın olmadığını ispat edin dersem, eğer bir de damak tadı gibi bir kabiliyetim yoksa ? ne yaparsınız; gülersiniz.
Ben de bu ispat isteğinize güldüm.

M

mehmet_87

Guest
komples diyorsun ki bana tevratın değiştirilmediğini ispatla bana kuranın değiştirilmediğini ispatla..peki sana uhud savaşının video görüntülerinide getireyim mi..yada fatih istanbulu fethederken yaptığı son konuşmanın ses kaydını da istiyormusun..tarih bilimi yazılı ve resimli kaynaklarla beslenir bunu bilmiyormusun..iznik konseyinde papazların yazdığı kitaplardan dördünün seçildiği birçok kaynakda var..buna inanmak için istersen zamanda yolculuğa çıkalım o zaman mı inanacan incilin değiştiğine..ben 600 lü yıllardaki astronomi biliminden bahsediyorum sen piramit diyorsun..insanlar o zaman dünyanın yuvarlak olduğunu bile bilmiyordu..tepsi gibi olduğunu düşünüyorlardı..600 yılında nebula gaz bulutundan bahseden bi kaynak yazsana..

sinang

New member
İslam da siyasi kısım diğer kısımlara göre yüzde 5 i geçmez.önce iman sonra salih amel,güzel ahlak lazım.bunun içinki siyasi islam kaybediyor,azınlık kalıyor.İmanı muhkem sağlam olan Allah cc buyruklarını tam yapar.böyle insanlar her sistem ve ülkede vardır,olabilir.Yalnız böyle toplumlar bu gün yok.olsa medine de olduğu gibi osmanlı endülüs se benzer devletler,medeniyetler olurdu.Din insan içindir..devletin dini olmaz ama toplumların,bireylerin olur ve bu devlet teşkilatına,yasama,yürütme,yargı v.b tesir eder.yargıda ceza öncelik değildir,af önceliktir daha da öncelikli olan ise adalettir.bu her vatandaş için budur.

A

adam

Guest
Devleti, dini bütün insanlar oluşturursa, o devlet dini hükümler ile yönetilen bir devlet olur. İlk İslam Devleti böyle kuruldu ve Resulullah (a.s.) bu devletin başkanıydı. Devletin tabiyet alanlarında başka dini inanç ile yaşayanların olması bu gerçeği değiştirmez. Nitekim ilk islam devleti sınırları içersinde yahudiler de yaşıyordu ve topraklarından faydalanıyordu.
Bir başka örnek: Sosyalist sovyetler birliği komunizm ile yönetiliyordu ama içerisinde yani topraklarının sınırları içerisinde müslüman da vardı, yahudi de, hristiyanda. Ama devlet komün rejim ile yönetiliyordu. Ateist bir devletti. Buna rağmen içerisinde dini tabiyeti olan insanlar da vardı.
Devlet içerisinde adalet anlayışı ise, illa herhangi bir dine tabiyeti gerektirmez. Hangi Din olursa olsun, zaten bütün hepsinde adaletli olunması gereğinin altı çizilmiştir. Devlet adil olursa halkı içinde barındırır. Olamazsa, diktatörlük rejimine kayar zaten günümüz dünyasında örnekleri çokça mevcuttur.
Bu sebeple, insanlar bulunduğu Devletinin toprakları içinde yaşarken, devletinin de kendi inancı ile aynı fikirde olmasını beklerse, bu çok lüks bir beklenti olmaz. Belki hakkıdır da demek mümkündür. Zaten, müslüman bir halk kafir bir yönetimin altında uzun süre durmaz, duramaz. Fıtrat buna en başta baş kaldırır. Kafir bir halk da müslüman idaresi altında durmak istemez. İnancı buna engel olur. Ama, adalet işte burada varsa, o zaman haklarının korunduğunu görür ve o zaman başkaldırmaya gerek duymayabilir. Osmanlı buna en güzel örnektir.
Osmanlı Devleti de Dini hükümlerin ön planda yaşandığı bir İslam Devleti idi. 700 yıla yakın zamanda bunu başardı. Ne zaman Dini yaşantıdan en başta hükümdar olanlar koptu, dağılma ve parçalanma o zaman netleşti. Adaletin olmadığı yerde anarşi olur. Bu Osmanlı Devleti de sadece anarşiden dolayı çöktü.
Din= İslam
İslam= Adalet
Adalet= Huzur
Huzur= Refah

Laiklik= Dinsizlik
Dinsizlik= Ahlaksızlık
Ahlaksızlık= Kargaşa
Kargaşa= Anarşi
Anarşi= Birbirini yok etme.

Arısto mantığı değil, sadece benim mantığım. Benim için böyle. O yüzden, elhamdülillah müslümanım ve laiklikten çok şükür uzağım.

groll

New member
Bu ülke İslam ülkesi olduğu için şeriat ile yönetilmesi gerekiyor.

Bir otomobil aldığınız zaman, otomobil arıza yaptığı zaman, buna uygulanması gereken müdaheleleri, üreticinin servisimi daha iyi bilir. yoksa otomobilden hiç anlamayan birisimi?

Allah c.c. diyor ki.. Ey insan seni ben yarattım senin ne halt olduğunu Ben en iyi biliciyim, benim kanunuma uy, yoksa sapıtırsın...

Osmanlı devleti zamanında 18 kez hırsızlık vakası yaşanmış? neden? Allah'ın kanunu tatbik ediliyordu. Hırsızın elinin kesilmesi ona yapılmış bir zulüm değildir. Hem kendisine bir uyarı, hem günahlarına kefaret, hemde hırsızlık yapmak isteyen kişilere yaparsanız sonunuz böyle olur uyarısıdır. Aslında bu bir Rahmettiri, tabiki görenlere, bunu görmeyenler sümmun bükmun ümyun fehum la yerciun Ayeti kerimesine dahildir.

Müslüman birisinin şeriat gelmesin demesi, Allah bizi Hz.Muhammed'den korusun demesi kadar saçmadır. Müslüman olmayana sözüm yok onlar zaten İslam'ı savunmak gibi bir hedefi yoktur.

1- Türkiye cumhuriyeti islam devleti değildir.Sosyal,laik bir hukuk devletidir.Yasalarını medeni kanundan,temel hak ve özgürlükler gözetilerek çağa uygun bir biçimde oluşturulmuştur.Siz bunlara karşı iseniz buyrun irana,arap ülkelerine tutan yok sizi.

2-Bu ülkede ben dahil milyonlarca gayrimüslim insan var.Biz bu ülkenin vatandaşı olarak sizin inancınıza göre yaşamak zorundamıyız?Dinde zorlama yok dersiniz sonra gelip başkasının kendiniz gibi yaşaması için uğraşırsınız yetmez savaşlar açıp binlerce insan öldürürsünüz.

3-Şeriat dediğin ufacık çocukların gözleri önünde insanları asmak,cihat ilan edip masumları öldürmek,7-8 yaşındaki çocukları eş diye almak,4 kadınla evlenmek vs. midir?Hiç kafanız çalışıyomu sizin doğan her insandan 1 i dişi 1 i erkek nasıl herkez 4 kadın alıcak matematiğe,insanlığa herşeye aykırı!

4-İslam hoşgörü dersiniz ama topsakallı birine bile hor gözle bakarsınız.1500 yıl önce nasıl,neden,hangi şartlar altında kuranın yazıldığını düşünmezsiniz şimdi gelip herşey Allahın ağzından yazılmış gibi tamamen kabul edersiniz.Araştırıp nedenlerini sorgulamazsınız.Kanıtınız dahi yoktur.Bu yüzden dine birşeyin girmesi çok kolay olmuştur.

5-Ramazanda türbelere gidip dua eder birşey istersiniz.Halbuki bu en büyük günah ve Allaha şirk koşmakta değilde nedir?Alkolü haram diye içmez ama hertürlü kuru,ot,uyuşturucu kullanımı serbest.Bu birşeyi sorgulamadan kabul etmek değilde nedir?Yahu kuran kendi içinde bile çelişen bir kitap her din gibi.Google a kuranın çelişkileri diye yaz bir oku görmek için.Bu kadar kolaymı insanları uyuşturmak kalıba sokmak.Madem Allah var ve size beyin vermiş biraz çalıştırıp nedenlerini mantığını arayın.

Benimde nüfusumda islam yazıyor.Ama ilkokul-ortaokuldaki o din derslerinde duyduğum saçmalıklar ve birbiriyle çelişen,dahada kötüsü hocanın sorularıma cevap verememesi sonucu sürekli sorguladım.Her sorguladığımdada islamdan ve dinden uzaklaştım.Ben dinlerin insan icadı ve toplumları yönetmek için çıkarıldığına inanırım.İlk çağdan beri böyle olmuştur.İnsanlar ateşe,güneşe,putlara tapmıştır.Şuanda dahi hindistanda ineğe tapanlar,çinde heykel yapıp tapanlar var.Biz müslüman bir ülkede doğduk ve çocukluktan beri bize islam empoze edildi.Hindistanda doğsak budist,avrupada doğsak hristiyan olurduk.Çünkü kimse sorgulamadı olduğu gibi kabul etti.Dar kalıplara girip yaşama at gözlükleriyle baktık.Ama ne mutluki bu zincirlerden kurtuldum,aydınlandım ve agnostik oldum.Bir yaratıcı varmıdır yokmudur ölünce anlayabiliriz.Kanıt olarak kimse bize birşey kanıtlayamaz.Bir güç bir kudret bir yaratan olabilir ama dinler insan icadıdır.Karl marx güzel özetlemiş durumu.

''Dinler toplumun afyonudur..'

K

kompLeks

Guest
mehmet_87 kardeşime sorduğunuzu biz cevaplayalım inşaallah. Yaratıcı kendi indirdiği kitabının değiştirilmesine izin verir veya vermez. Her ikisi de bizim inancımıza göre imtihandır. Tevrat değiştirilmiştir, bu yahudiler için bir imtihandır. İncil değiştirilmiştir, bu yahudiler ve hristiyanlar için imtihandır. Kur'an değiştirilmemiştir ve d e ğ i ş t i r i l e m i y e c e k t i r, bu da hem yahudi hem hristiyan hem de cümle alem için imtihandır. Çünkü Allah (cc) sadece Kur'an da bu kitabın değiştirilemeyeceğini ilan etmiştir. Bu Tevrat yada İncil için geçerli değildir. Nitekim Tevratı hahamlar, İncili hem haham ve hem de papazlar değiştirmiş, günün koşullarına göre reform edip insanlara bu Rabbinizden indirilmedir diyerek insanları aldatmışlardır. Biz de bunu Kur'an dan okuyoruz ve gerçekten İncil veya Tevrat'ı merak edip de açıp okuduğumuz zaman da çelişkiler dolu olan bu kitaptaki yorumların kul merkezli beyinlerden çıktığını anlıyoruz. Oysa, Kur'an ayetleri, bırakın kul merkezli bir beyini, cümle alemin beyni bir araya gelse, mana ve anlatım tarzının ahenginin zerresini yakalayamıyor, olmuyor çünkü.
İslam, bozulmamıştır. Yaşayamayan insanlar, öğrenme gayretine özen gösteremeyen insanlar, araştırma zahmetine giremeyen insanlar tarafından eksik yaşanmaya başlanmıştır. Oysa, İslam ilk günkü gibi yerinde duruyor. 1400 yıl önce inen ayet, yaşamayı bilen insanlara istediği gibi yaşama kolaylığını sunuyor. Siz bilmiyorsanız, bu sizin eksikliğinizdir. İslam'ın değil. Senin yaşantın ile Dinine bağlı bir müslümanın yaşantısının arasındaki fark; İslam'ın bozulmadığının en açık ispatıdır.

Tevrat hahamların eli ile değiştirilmiştir. Zekeriya (a.s.) bir yahudi Peygamberi olmasına rağmen, bizzat O (a.s.) savaşmıştır bu hahamlar ile. Ve Kur'an da bize bu ayetler halinde ispatlıdır.
Nasıl ki, dünyada ilk defa yapılan zeytinyağlı salata ilk yapıldığı zaman ne tad veriyorsa, şuan herhangi bir evde yapılan zeytinyağlı salata da aynı tadı verecektir. Ben sizden o ilk salatanın içindeki tad ile bugünkü tad arasında herhangi bir farkın olmadığını ispat edin dersem, eğer bir de damak tadı gibi bir kabiliyetim yoksa ? ne yaparsınız; gülersiniz.
Ben de bu ispat isteğinize güldüm.

sayın adam;

verdiğiniz örnek gerçekten mükemmelmiş. incil'in değiştirilmesi ile kur'anın değiştirilmesini bir tutmuyorsun, zeytinyağlı salatayla kur'anı denk tutuyorsun. zeytinyağlı salatanın tadının değiştiğini ispatlamakla, kur'anın değiştiğini ispatlamak aynı şeydir diyorsun. tebrik ediyorum ve gülüyorum. bu örneği çok aradın mı? allahın indirdiği kitapların değiştirilmesini örnek göstereceğine, salatayı örnek gösterdin güldürdün beni. soruyorum şimdi ne alakası var zeytinyağlı salata ile kur'anın değiştirilmesinin. ben şimdi zeytinyağlı salatanın tadının değiştiğini ispatlarsam, kur'anın da değiştiğini ispatlamış mı oluyorum? mantıklı mı sizce? tevratın değiştirildiğini söylerken hiç bir dayanağın yok. hahamlar değiştirdi diyorsun sadece. sen nasıl tevratın değiştirildiğine inanıyorsan ben de kur'anın değiştirildiğine inanıyorum. kur'anın değiştirilemeyeceğine ilişkin ayetin de insanlar tarafından eklendiğine inanıyorum.

K

kompLeks

Guest
komples diyorsun ki bana tevratın değiştirilmediğini ispatla bana kuranın değiştirilmediğini ispatla..peki sana uhud savaşının video görüntülerinide getireyim mi..yada fatih istanbulu fethederken yaptığı son konuşmanın ses kaydını da istiyormusun..tarih bilimi yazılı ve resimli kaynaklarla beslenir bunu bilmiyormusun..iznik konseyinde papazların yazdığı kitaplardan dördünün seçildiği birçok kaynakda var..buna inanmak için istersen zamanda yolculuğa çıkalım o zaman mı inanacan incilin değiştiğine..ben 600 lü yıllardaki astronomi biliminden bahsediyorum sen piramit diyorsun..insanlar o zaman dünyanın yuvarlak olduğunu bile bilmiyordu..tepsi gibi olduğunu düşünüyorlardı..600 yılında nebula gaz bulutundan bahseden bi kaynak yazsana..

sayın mehmet_87;

ben insanların ilminden bahsediyorum. piramitlerin nasıl yapıldığına dair ilmi yazılı kaynak var mı? peki bununla ilgili yazılı kaynak olmaması insanların bu konuda ilminin olmadığı anlamına mı gelir? biz bunu halen çözememiş olsak da ve hiç bir yazılı kaynak olmasa da o zamanki insanlar bu ilme sahipti. aynı şey astronomi için de geçerli. yazılı kaynak olmaması, bu ilme sahip olmadıkları anlamına gelmez.

K

kompLeks

Guest
Din= İslam
İslam= Adalet
Adalet= Huzur
Huzur= Refah

Laiklik= Dinsizlik
Dinsizlik= Ahlaksızlık
Ahlaksızlık= Kargaşa
Kargaşa= Anarşi
Anarşi= Birbirini yok etme.

Arısto mantığı değil, sadece benim mantığım. Benim için böyle. O yüzden, elhamdülillah müslümanım ve laiklikten çok şükür uzağım.

sayın adam;

allah için aynı benzetmeyi ben yapsam hoşuna gidermiydi? dur bakalım hoşuna gidecek mi?

Laiklik=İnanç özgürlüğü
İnanç özgürlüğü=Adalet-Eşitlik
Adalet-Eşitlik=Huzur
Huzur=Mutluluk

Din=İslam
İslam=Şeriat
Şeriat=Vahşet
Vahşet=Anarşi
Anarşi=Bibirini yok etme

bu da benim mantığım...çok şükür laikim ve laik kalacağım...vesselam

M

mehmet_87

Guest
groll sana yazıyorum
1-türkiye islam devleti değildir..halkının yüzde 90 ı müslüman ve hukukta avrupalıyı taklit etmeye çalışan ama sadece taklitte kalan bi türlü başaramayan bir ülkedir..türkiye balkanlara islamı yayan birçok gayrimüslimin müslüman olmasına sebep olan osmanlının mirasıdır..irana sen git seni tutan yok..
2-Kimsenin sana bişey direttiği yok istediğin inanca sahip olabilirsin..iman kalbten gelen bişeydir..islamda zorlama yoktur...ermeniler rumlar ve yahudiler yüzlerce yıl bu ülkede serbestçe yaşamıştır..
3-Şeriatta idamların çocukların önünde yapılması gibi saçma bişey nerden çıktı..kuranda idamları çocukların önünde mi yapın diyor..7 yaşındaki çocukları eş almak gibi sapıkça birşeyi neden yazma ihtiyacı duydun..cihat masum insanları öldürmek değil..bir memleketi islam idaresi altına almaktır..şehri savunan askerlerle savaşmaktır..masum halka dokunmak yasaktır..bu hassayiteni teröristlere silah satan ırak ı işgal eden amerikaya göster..
4-1500 yıl önce kuranın nasıl neden hangi şartlar altında yazıldığını bilenler biliyor..araştırmadığımı nerden biliyorsun..yukarda yazdığım fussilet suresi nin iki ayeti buyur sana bilimsel bi kanıt..sende göster ne kanıtın varsa görelim..
5-Önce islamı iyi araştır..dualarda evliya peygamber gibi allah katında önemli kişileri vasıta olarak kılmak daha iyidir..o insanlar türbede yatandan değil onu vasıta ederek allah a dua ediyorlar..alkolden başka kuru ot uyuşturucu gibi şeyler sarhoşluk verdiği için haramdır...
şimdi gayrimüslimim diyorsun..rum musun ermeni misin yahudi misin ateist misin..seni zorla tutan yok bu ülkede..madem islamiyete bu kadar karşısın git atinada erivanda hayatına devam et..

groll

New member
groll sana yazıyorum
1-türkiye islam devleti değildir..halkının yüzde 90 ı müslüman ve hukukta avrupalıyı taklit etmeye çalışan ama sadece taklitte kalan bi türlü başaramayan bir ülkedir..türkiye balkanlara islamı yayan birçok gayrimüslimin müslüman olmasına sebep olan osmanlının mirasıdır..irana sen git seni tutan yok..
2-Kimsenin sana bişey direttiği yok istediğin inanca sahip olabilirsin..iman kalbten gelen bişeydir..islamda zorlama yoktur...ermeniler rumlar ve yahudiler yüzlerce yıl bu ülkede serbestçe yaşamıştır..
3-Şeriatta idamların çocukların önünde yapılması gibi saçma bişey nerden çıktı..kuranda idamları çocukların önünde mi yapın diyor..7 yaşındaki çocukları eş almak gibi sapıkça birşeyi neden yazma ihtiyacı duydun..cihat masum insanları öldürmek değil..bir memleketi islam idaresi altına almaktır..şehri savunan askerlerle savaşmaktır..masum halka dokunmak yasaktır..bu hassayiteni teröristlere silah satan ırak ı işgal eden amerikaya göster..
4-1500 yıl önce kuranın nasıl neden hangi şartlar altında yazıldığını bilenler biliyor..araştırmadığımı nerden biliyorsun..yukarda yazdığım fussilet suresi nin iki ayeti buyur sana bilimsel bi kanıt..sende göster ne kanıtın varsa görelim..
5-Önce islamı iyi araştır..dualarda evliya peygamber gibi allah katında önemli kişileri vasıta olarak kılmak daha iyidir..o insanlar türbede yatandan değil onu vasıta ederek allah a dua ediyorlar..alkolden başka kuru ot uyuşturucu gibi şeyler sarhoşluk verdiği için haramdır...
şimdi gayrimüslimim diyorsun..rum musun ermeni misin yahudi misin ateist misin..seni zorla tutan yok bu ülkede..madem islamiyete bu kadar karşısın git atinada erivanda hayatına devam et..​

1-Hukukta taklit etmek ne demek? Avrupa-Amerika-Yeni zellanda-kanada-avustralyaya gittin mi hiç?Medeni kanunun,özgürlüğün ve temel hakların zirve yaptığı çağı yakaladığı yerlerdir.Türkiyede bu yolda ilerlemektedir.Bunlar tabiki parayla,ekonomik özgürlüklerle alakalıdır.Zenginleştikçe dahada ilerleyecek hususlardır.Türkiyenin rotası,kanunları,ilkeleri bellidir eğer sen bunu taklit olarak algılıyorsa bir irana-afganistana-arabistana git aradaki farkı gör taklitmi yoksa cumhuriyetin kazanımlarımı?
2-Diğer bir husus gayrimüslimlerin müslüman olmasına demişin.Yahu az önce dinde zorlama yoktur diyosun şimdi kalkmış islamiyeti zorla kabul ettirmek için yapılan savaşlardan bahsediyorsun.O insanlar acaba kendi iradeleriylemi müslüman oldular yoksa baskı politikası güderek mi?
3-Bunun için şeriatla yönetilen ülkelere bakman yeterli.Google görsellere bakman yeterli kanıt için.Sende bu hassasiyetini hamasa,el-kaideye,islami-cihat örgütlerine göster.Pakistandaki masumları öldürmek için eğitim alan militanlara göster.Daha geçen ay hamas tanksavar füzesiyle okul servisine saldırdı israilde.Al sana islam ve şeriatın getirdikleri.Radikallerin alayı masum sivilleri öldürüp sözde şehit olmak için eğitiliyorlar.Peehhh birde hoşgörüden bahsedilir durmadan.
7 yaşındaki çocukmu yahu bunlar gayet yaygın islam coğrafyasında.Hatta 1-2 baş hayvana ilkokul çağlarındaki kızını bile satarlar.Din ahlak diyosun hadi ben sana kurandan direk örnek veriyim.HZ.muhammedin eşi kaç yaşındaydı evlendiğinde(Aişa)?Peki bunu bak direk kurandan ahzad suresi 50-51-52.ayet aç bak.Dur ben bir sonraki mesajda buraya yazıcam okursun.

5-Yahu ne vasıtası ptt şubesimı ora.Açarsın elini oturduğun yerden edersin duanı,türbe ne demek,ölmüşten medet mi umulur?Gayrimüslimler illa başka bir millet mi olmak zorunda?Ben halis mulis Türküm ve Atatürkün kurduğu cumhuriyette yaşıyorum ve yaşayacam.Bu devlet erivandanda bütün diğer islam ülkelerindende Atatürk sayesinde fersah fersah ilerde.

K

kompLeks

Guest
sayın mehmet_87;

ben insanların ilminden bahsediyorum. piramitlerin nasıl yapıldığına dair ilmi yazılı kaynak var mı? peki bununla ilgili yazılı kaynak olmaması insanların bu konuda ilminin olmadığı anlamına mı gelir? biz bunu halen çözememiş olsak da ve hiç bir yazılı kaynak olmasa da o zamanki insanlar bu ilme sahipti. aynı şey astronomi için de geçerli. yazılı kaynak olmaması, bu ilme sahip olmadıkları anlamına gelmez.

mesajıma şunu da eklemek istiyorum. madem astronomi bilgileri yoktu. ay'ın, dünyanın çevresini kaç günde dolaştığını nerden biliyorlardı? namaz saatlerini nasıl hesaplıyorlardı. demekki astronomi bilgileri varmış.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Tansiyonu yükseltmemek lazım, tüm arkadaşlardan rica ediyorum.

Her mesaj karşılık gerektirmiyor ama, groll'a cevap luzüm ediyor.

1- Türkiye cumhuriyeti islam devleti değildir.Sosyal,laik bir hukuk devletidir.Yasalarını medeni kanundan,temel hak ve özgürlükler gözetilerek çağa uygun bir biçimde oluşturulmuştur.Siz bunlara karşı iseniz buyrun irana,arap ülkelerine tutan yok sizi.

Türkiye Cumhuriyeti ile alakalı tesbitleriniz gayet doğrudur. Eğer anayasal değişiklikler olursa farklılıklar da olabilir tabii ki. Bilmeniz gerek ki değişmeyen tek kanun Allah'ın kanunlarıdır ve devlet yurdu ile yurtta haklı ile kaimdir. Bu vatan binlerce yıl evvel farklı kanunlarla yönetilmiş, sonra şeriat ile, sonra şimdi ki hal. Yarın ne olur Allah biliyor ama laikliğe karşı bir düşünce yapısı bu ülkeyi terk etmeyi gerektirmediği gibi laik bir düşünce yapısı da burada kalmak zorunda değildir.

2-Bu ülkede ben dahil milyonlarca gayrimüslim insan var.Biz bu ülkenin vatandaşı olarak sizin inancınıza göre yaşamak zorundamıyız?Dinde zorlama yok dersiniz sonra gelip başkasının kendiniz gibi yaşaması için uğraşırsınız yetmez savaşlar açıp binlerce insan öldürürsünüz.

Bu ülkedeki milyonlarca gayrimüslim İslam'a göre yaşamak zorunda değil. Ama bu durum çok milyonlarca müslümanın da inancını saklamasını, susmasını, ezgin durmasını gerektirmediği gibi, gayrimüslimlerce dinlerinin aşağılanmasını hiç gerektirmiyor.

3-Şeriat dediğin ufacık çocukların gözleri önünde insanları asmak,cihat ilan edip masumları öldürmek,7-8 yaşındaki çocukları eş diye almak,4 kadınla evlenmek vs. midir?Hiç kafanız çalışıyomu sizin doğan her insandan 1 i dişi 1 i erkek nasıl herkez 4 kadın alıcak matematiğe,insanlığa herşeye aykırı!

Önce edeb... Eğer edebsizlik ederseniz sizi boyar, kapıya koyarım, bunu bilin.

Şeriatın ne olduğunu tartışmak istiyorsanız bu bilmeden laf attığınız her madde için bir konu açın ve münazara edelim. Ama öyle desteksiz laflarla sadece kendinizi ve bilmeyenleri etkilersiniz.

4-İslam hoşgörü dersiniz ama topsakallı birine bile hor gözle bakarsınız.1500 yıl önce nasıl,neden,hangi şartlar altında kuranın yazıldığını düşünmezsiniz şimdi gelip herşey Allahın ağzından yazılmış gibi tamamen kabul edersiniz.Araştırıp nedenlerini sorgulamazsınız.Kanıtınız dahi yoktur.Bu yüzden dine birşeyin girmesi çok kolay olmuştur.

Müslümanım diyen her insanın yanlışı, anlayışsızlığı, hatası İslamiyete mal edilmez, edilemez. Bu tür yanlış düşünce ve hareketler her kesimde mevcuttur.

5-Ramazanda türbelere gidip dua eder birşey istersiniz.Halbuki bu en büyük günah ve Allaha şirk koşmakta değilde nedir?Alkolü haram diye içmez ama hertürlü kuru,ot,uyuşturucu kullanımı serbest.Bu birşeyi sorgulamadan kabul etmek değilde nedir?

Bunları İslam'ın bir nakısası gibi sunarsanız size sadece cahil derler.

Yahu kuran kendi içinde bile çelişen bir kitap her din gibi.Google a kuranın çelişkileri diye yaz bir oku görmek için.Bu kadar kolaymı insanları uyuşturmak kalıba sokmak.Madem Allah var ve size beyin vermiş biraz çalıştırıp nedenlerini mantığını arayın.

Siz, Kur'an da ki çelişkileri de bulun, tek tek konu yapın forumda da, münazara edelim ve bakalım görelim çalışan-çalışmayan beyinler kime ait... :)

Benimde nüfusumda islam yazıyor.Ama ilkokul-ortaokuldaki o din derslerinde duyduğum saçmalıklar ve birbiriyle çelişen,dahada kötüsü hocanın sorularıma cevap verememesi sonucu sürekli sorguladım.Her sorguladığımdada islamdan ve dinden uzaklaştım.Ben dinlerin insan icadı ve toplumları yönetmek için çıkarıldığına inanırım.İlk çağdan beri böyle olmuştur.İnsanlar ateşe,güneşe,putlara tapmıştır.Şuanda dahi hindistanda ineğe tapanlar,çinde heykel yapıp tapanlar var.Biz müslüman bir ülkede doğduk ve çocukluktan beri bize islam empoze edildi.Hindistanda doğsak budist,avrupada doğsak hristiyan olurduk.Çünkü kimse sorgulamadı olduğu gibi kabul etti.Dar kalıplara girip yaşama at gözlükleriyle baktık.Ama ne mutluki bu zincirlerden kurtuldum,aydınlandım ve agnostik oldum.Bir yaratıcı varmıdır yokmudur ölünce anlayabiliriz.Kanıt olarak kimse bize birşey kanıtlayamaz.Bir güç bir kudret bir yaratan olabilir ama dinler insan icadıdır.Karl marx güzel özetlemiş durumu.

''Dinler toplumun afyonudur..'

Yani kimseyi, hele hele nasipsizleri Müslüman yapmak gibi bir derdimiz yok amma size manasız ve mantıksız gelen her şeyi müteala, münazara ederiz. Buyurun ama kaçmadan, ilmi olarak, delil ile ve edeb ile, olur mu?

groll

New member
Biz neden yaratıldık?Kuran bile kendiyle çelişiyor buyrun

Alak suresi 1-2 ayetler
İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!

Nur suresi 45 ayet
45. Allah bütün canlıları sudan yarattı. İşte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Furkan suresi 54 ayet
54. O, sudan bir insan yaratıp ondan soy sop ve hısımlık meydana getirendir. Rabbin her şeye hakkıyla gücü yetendir

Hicr suresi 26 ayet
26. Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.

Zariyat 50-51(Kuran Allahın sözleriyse bunları kim dedi?)

50.O halde hemen Allaha kaçın; haberiniz olsun ki, ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım.

51.Allahla beraber başka bir tanrı uydurmayın; haberiniz olsun ki ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım.

AHZAD SURESİ(4.şık için)

50- Ey Peygamber, gerçekten Biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını, halanın kızlarını, dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de, kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da, -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz, kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.
51- Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini de yanına alıp-barındırabilirsin; ayrıldıklarından, istek duyduklarına (dönmende) senin için bir sakınca yoktur. Onların gözlerinin aydınlanıp hüzne kapılmamalarına ve kendilerine verdiğinle hepsinin hoşnut olmalarına en yakın (en uygun) olan budur. Allah, kalplerinizde olanı bilir. Allah bilendir, halimdir.
52- Bundan sonra (başka) kadınlar ve bunları başka eşlerle değiştirmek -güzellikleri senin hoşuna gitse bile- sana helal olmaz; ancak sağ elinin malik olduğu (cariyeler) başka. Allah herşeyi gözetleyip denetleyendir.

Bunun gibi birçok şey var.Biraz olsun merak edersen araştırırsın.Sizin dediğiniz gibi Kuran kusursuz değil.Belliki insan yapımı

M

mehmet_87

Guest
kompleks ben sana gökbilimi diyorum..sen bana hala piramit diyorsun..piramitler hakkında yazılı kaynak var mı yok mu bilmiyorum ama piramitlerin direk kendisi var zaten..ona bakarsan mimar sinanın yaptığı camilerdeki ses düzenide hala çözülemedi..hatta mısırlı doktorların ölüleri mumyalarken yaptıkları tekniklerde hala çözülemedi..bunlar el işi şeyler insan zekası gerektirir..bundan 3000 yıl önce insanlarda zeka yok muydu..insanlar gördükleri şeylerde zekalarını kullanıp güzel yapıtlar yapabilirler..kuranda böyle şeylere dikkat çekilmemiş zaten...sen bana gökbiliminden haber ver..güneş sisteminin nasıl oluştuğu ilk olarak 1700 lü yıllarda ortaya atıldı onda da bir çok yanlışlar vardı..son olarak 2000 li yıllara gelindiğinde bir bilimadamının teorisiyle nasıl meydana geldiği tam olarak doğrulandı...ve bu kuranda aynen geçiyor..insanların zekalarıyla yaptıkları el işi şeylerle milyonlarca km ötedeki güneşin bilmem kaç yıl önce oluşması gibi iki şeyi karşılaştırman sana mantıklı geliyor mu..ayın dünya çevresinde döndüğünü tahmin edebilirler çünkü ayıda görüyorlar güneşide ve namaz saatlerini hesaplayabilirler..astronomiden sonra yerin 7 katmanında kuranda sözediliyor...kuran ve ilim birbirine herzaman yardımcıdır.

K

kompLeks

Guest
kompleks ben sana gökbilimi diyorum..sen bana hala piramit diyorsun..piramitler hakkında yazılı kaynak var mı yok mu bilmiyorum ama piramitlerin direk kendisi var zaten..ona bakarsan mimar sinanın yaptığı camilerdeki ses düzenide hala çözülemedi..hatta mısırlı doktorların ölüleri mumyalarken yaptıkları tekniklerde hala çözülemedi..bunlar el işi şeyler insan zekası gerektirir..bundan 3000 yıl önce insanlarda zeka yok muydu..insanlar gördükleri şeylerde zekalarını kullanıp güzel yapıtlar yapabilirler..kuranda böyle şeylere dikkat çekilmemiş zaten...sen bana gökbiliminden haber ver..güneş sisteminin nasıl oluştuğu ilk olarak 1700 lü yıllarda ortaya atıldı onda da bir çok yanlışlar vardı..son olarak 2000 li yıllara gelindiğinde bir bilimadamının teorisiyle nasıl meydana geldiği tam olarak doğrulandı...ve bu kuranda aynen geçiyor..insanların zekalarıyla yaptıkları el işi şeylerle milyonlarca km ötedeki güneşin bilmem kaç yıl önce oluşması gibi iki şeyi karşılaştırman sana mantıklı geliyor mu..ayın dünya çevresinde döndüğünü tahmin edebilirler çünkü ayıda görüyorlar güneşide ve namaz saatlerini hesaplayabilirler..astronomiden sonra yerin 7 katmanında kuranda sözediliyor...kuran ve ilim birbirine herzaman yardımcıdır.

sayın mehmet_87;

ben anlatamıyorum kendimi. sizin 14oo yıl önce insanların ne kadar ilim sahibi olduğunu bilmeniz imkansız. bunun için piramitleri örnek verdim. el işi olması da birşeyi değiştirmez. pramitler bize şunu ispatlıyor. teknoloji istediği kadar ilerlesin, biz halen onların ilmine sahip değiliz. o yüzden onların sahip olduğu ilmi o kadar küçümseme. sen sadece teknolojinin şuan nerede olduğunu görünürdeki halinden anlayabilirsin. belki de biri ışınlamayı çoktan buldu. ama bunu kimseyle paylaşmayabilir ve bunu kendi ile birlikte mezara götürebilir. ışınlama 3ooo yıl sonra bulunursa bu demek değildir ki 3ooo yıl önce bilinmiyordu. sadece kamuoyu ile paylaşılmadığı için sen bilmiyorsundur. ilimdeki her gelişme kamuoyuyla anında paylaşılmadığı için sen şuan neyin bilinip bilinmediğini bilemezsin, ilmin nerede olduğunu bilemezsin. yani kur'anda yazan şeyler 14oo yıl önce bilinebilir, bunda bir gariplik yok. senin halen ilmini çözemediğin şey 3ooo yıl önce mümkün dü de, ilmini çözdüğün şey 14oo yıl önce mümkün değil mi? 14oo yıl önce insanların ilimde nerede olduğunu sadece kamuoyuna paylaşılan kısmıyla bilirsin. kamuoyuna paylaşılmayan kısımda ne kadar ilim sahibi olduklarını, kimin ne bildiğini hiç bir zaman bilemezsin.

ayrıca kur'anda var dediğiniz ilim üstü kapalı bir şekilde var. buna da ilim denmez. fala inanma falsız kalma misali. 2 vakte kadar yola çıkacaksın diyor, 2 yıl sonra yola çıkıyor bak falda çıkmıştı diyorsunuz. güneş sisteminin nasıl oluştuğu madem ki kur'anda aynen geçiyor, sen bulsaydın ozaman güneş sisteminin nasıl oluştuğunu. madem kur'an da herşey yazıyor uzaya sen çıksaydın. madem ki tüm ilim kur'anda yazıyor herşeyi siz icat etseydiniz. niye gavur icadı kullanıyorsunuz? onların elinde kur'an olmadığı halde güneş sisteminin nasıl oluştuğunu buldular. sizin elinizde kur'an olduğu halde güneş sisteminin nasıl oluştuğunu bulmadınız. kendimizi kandırmayalım lütfen mehmet efendi...kur'an da hiçbirşey yazmıyor. her bulunan yeni şeyi falda çıkmış gibi kur'ana mal etmeyin. kur'an okadar biliyorsa herşeyi, gavurlar bulmadan önce siz söyleyin.

M

mehmet_87

Guest
groll furkan 54 de insan menisinden bahsediyor..hicr 26 da ise ilk insan hz ademin yaratılışını anlatıyor..hz adem çamurdan yaratılmıştır..daha sonra insanlar furkan 54 te söylendiği gibi çoğalmıştır..eğer biyolojik bilgisi hiç olmayan bi insana gidip sen bi sudan meydana gelmişsin kuranda öyle yazıyor dersen..oda önce vücuduna bakıp sonra hadi ordan olur mu öyle şey diyebilir..ama bu gerçek..kuranda ilk insanında çamurdan yaratıldığı yazıyor..bu konuda da hiç bilgimiz yok..bunuda biyologlar araştırsın..ahzad suresinde peygamber o kadınların hepsini nikahlayabilir denmiyor...yani o kadınlardan 30 tanesini keyfine göre evlenip harem kurması gibi bişey denmiyor..evlenmesi helal olan kadınlardan bahsediyor..
11 eylüldeki saldırıyıda...hamasın okul servisini vurmasını da tabiiki tasvip etmiyorum...böyle olayları cımbızla çekip bak islamcılar böyle yapıyor diyerek bi yere varamazsın..osmanlının fethettiği yerlerdeki gayrimüslimler zorlamayla değil çoğu müslümanlardan etkilenip müslüman olmuştur..
biri anlatmıştı..portekiz ingiltere futbol maçına gitmişler..ingilizler portekizlilerin bayraklarını yırtmışlar çiğnemişler..portekizlilerde görmüş bunu..ordaki türkler bayraklarınızı çiğnediler neden bişey yapmadınız diye sorunca..boşverin alt tarafı bi bayraktı diye cevap vermişler..türkiyede ingilizler öyle bayrak yırtsa çiğnese muhtemelen hepsinin cesedi çıkar..burası türkiye o gittiğin yerlerle karıştırma...ispanyollar endülüsü yıktığında müslüman ve yahudileri ya öldürmüş ya sürmüş yada zorla hristiyan yapmıştır..osmanlı fethettiği yerlerde sürekli inançlarda hür bırakmıştır halkını...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
groll, sıra ile bakalım.

Alak suresi 1-2 ayetler

Nur suresi 45 ayet
45. Allah bütün canlıları sudan yarattı. İşte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Furkan suresi 54 ayet
54. O, sudan bir insan yaratıp ondan soy sop ve hısımlık meydana getirendir. Rabbin her şeye hakkıyla gücü yetendir

Hicr suresi 26 ayet
26. Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.

Alak Ayetinde ki alak , aleka 'nın çoğuludur. Lügatta alek maddesi, yapışıp ilişmek mânâsına gelir, mutlak şekilde ilişken ve yapışkan nesneye de denir. Bundan her türlü kana ve kırmızı kana ve özellikle uyuşuk kana alek denilmiştir. Bu ayette spermanın dişi yumurtayı döllemesinden sonra rahim duvarına yapışmış halinden bahsedirlir.

Nur Suresi 45. ayetinde bahsedilen su gerek hayvanatın, gerek insanların oluşumunda ki sperma, yumurta ve ne varsa, ağırlıklı içeriğinin bir ifadesi olarak geçmiştir ki, bunun doğruluğu da tartışmasızdır.

Furkan Suresi 54. ayette ki sudan kasıt, spermadır.

Hicr Suresi 26. ayet ise insanın ilk yaradılışının topraktan olduğunu anlatır.

Burada bulduğunuz çelişkiyi siz ilmen izah edebilirmisiniz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

50.O halde hemen Allaha kaçın; haberiniz olsun ki, ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım.

51.Allahla beraber başka bir tanrı uydurmayın; haberiniz olsun ki ben size ondan gelen açık bir uyarıcıyım.

Siz, ilm ile değil başka bir şeyler ile açık arıyorsunuz. Sureyi 30-35. ayetlerden itibaren bir daha oku, sonra gel... Sonra da bir daha sor ama kendine...

A

adam

Guest
Bana bak dingil groll;
Milyarlarca insanın inancının nuru olan ayetler hakkında "saçma sapan şeyler" diye bahsetme bir daha. Herkes senin gibi aptal da değil, anlayışsız da değil. Anlayamıyorsan, anlamak da istemiyorsan bu senin derdin ve bu dert seninle beraber sonsuza kadar yaşar, buda bana hiç dert değil. Sana burada gel de illa bir şeyler yaz diyen olmadı. Yazacaksan da uslubunu değiştir öyle yaz. Uslubunu koruyamıyorsan, burası dengesiz turan'ın sayfası değil. Burası; İSLAMFORUM. Giriş penceresinde "ne olursan ol gel" dese de, küfür ederek de gel demiyor. Anladın mı lalezar!

Şimdi gelelim sakat fikirlerine:

Alak suresi 1-2 ayetler

Nur suresi 45 ayet

Furkan suresi 54 ayet

Hicr suresi 26 ayet

Alak suresi; insanın yaratılışının şuan anladığımız halini anlatıyor. Ki, bunu tıb da bilim de böyle biliyor. 1400 yıl önce inen ayetler senden daha cahil olanlara anlattı, onlar anladı sen hala anlamadınsa, sen hem cahil hem de yobazmışsın, bize bunu göstermiş oldun.

Nur suresi; bütün canlıların ilk halinin merkezini işaret ediyor. Senin inandığın darwın de aynı yoldan gidiyor, bütün canlıların, tek hücreli canlı halinden önce; sadece yeraltı kaynak sularının yerüstü mineralleri ile karışımından oluştuğunu, daha sonra evrimleşerek tek hücreli mikroorganizmalar olduğunu, daha sonra fotosentez yolu ile hem evrimleşip hem de gelişim gösterdiğini anlatmak için, bütün canlıların tesadüfen ! bir sudan meydana geldiğini anlatır. Kur'an dan aparma olsa dahi bu olayı böyle anlatmakta o utanmazken, sen anlayamadığını söylerken utan bari. Darwın senin zamandaşın olmamasına rağmen o çağlarda bunu gördü, senden daha önce yaşamasına rağmen o günün şartlarında bunu kabul etti, sende beyinsel evrimini tamamla da hiç olmazsa araştırdığını anlamaya çalış.

Furkan suresi; soy sop tabiri ile nesillerden bahsediyor. Nesiller ne ile meydana gelir. Erkek ve dişinin cinsel birlikteliği ile değil mi. Peki, bu cinsel birleşmede, her iki cins insandan da sıvı meydana gelmiyor mu ? Bu sıvılar insanın meydana gelmesine etken değil mi ? Cahilmisin ? yoksa gerizekalımı ? hangisi ? Bırak dini anlatımını bir kenara, tıbben dahi artık 4 yaşında çocuğun aklının erdiği konuyu soruyorsun, gerçekten iyimisin ?

Hicr suresi; Allah'ın bizzat su ve toprağı zatı kudreti ile yoğurup meydana getirdiğini yani ilk ceset halini anlatıyor aklı olan ve okurken düşünen insana. Sen bunları kafana takma, okurken dahi okuduğunu anlamak için düşünmeyen insanların soracağı noktalar değil bunlar. Gördüğüm ve anladığım kadarı ile dar kapasitelisin. Dar olan eğer yaratılıştan değil de, sonradan daralansa, zorlama motor yanar.

Bu kadar hakaret karışımı bilgi yeter mi ? Eğer yeterse, ala. Benim için de yeter. Ama uslubunu değiştirmezde aynı yoldan yine gelirsen daha ağırı da benden gelir. Edebli ol, edebli cevap al. Bak, bu sitede şuan yazan kompleks arkadaşımız agnostik halini belirtti ve gayet de edebli yazılar yazıp sorular soruyor. Haddini bil, herkes haddini muhafaza eder zaten.

Gelelim diğer sorularına:

Zariat suresi 50. ayetin kime seslendiğini anlaman için bu surenin 24. ayetine geri gitmen gerekir. Orada "Ey Muhammed" işareti ile Hz. Muhammed'e (a.s.) hitap ederek, geçmiş bir kaç peygamberin halkının halini anlatıyor ve 50. ayete gelindiğinde "sen de etrafındaki insanlara böyle bir uyarı yap" anlamında Allah (cc) Peygamberine O'nun (a.s.) şahsında bizlere söylüyor. 51. ayetin devamında da geçmiş kavimlerin Allah'tan (cc) başka bir tanrı put yarattıkları veya nefislerini tanrı ilah hükmüne çıkartmalarından dolayı üzerlerine azap indiğini, hiç olmazsa "ey kavmim sizler bari böyle yapmayın yoksa azap sizi de yakalar" anlamında uyarıcı işareti anlatıyor.

AHZAD SURESİ(4.şık için)

50- Ey Peygamber, gerçekten Biz sana ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini ve Allah'ın sana ganimet olarak verdikleri (savaş esirleri)nden sağ elinin malik olduğu (cariyeler) ile seninle birlikte hicret eden amcanın kızlarını, halanın kızlarını, dayının kızlarını ve teyzenin kızlarını helal kıldık; bir de, kendisini peygambere hibe eden ve peygamberin kendisini almak istediği mü'min bir kadını da, -mü'minler için olmaksızın yalnızca sana has olmak üzere- (senin için helal kıldık). Biz, kendi eşleri ve sağ ellerinin malik olduğu (cariyeleri) konusunda onlar (mü'minler) üzerine neyi farz kıldığımızı bildik (size bildirdik). Böylelikle senin için hiçbir güçlük olmasın. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.
51- Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini de yanına alıp-barındırabilirsin; ayrıldıklarından, istek duyduklarına (dönmende) senin için bir sakınca yoktur. Onların gözlerinin aydınlanıp hüzne kapılmamalarına ve kendilerine verdiğinle hepsinin hoşnut olmalarına en yakın (en uygun) olan budur. Allah, kalplerinizde olanı bilir. Allah bilendir, halimdir.
52- Bundan sonra (başka) kadınlar ve bunları başka eşlerle değiştirmek -güzellikleri senin hoşuna gitse bile- sana helal olmaz; ancak sağ elinin malik olduğu (cariyeler) başka. Allah herşeyi gözetleyip denetleyendir.

Bunun gibi birçok şey var.Biraz olsun merak edersen araştırırsın.Sizin dediğiniz gibi Kuran kusursuz değil.Belliki insan yapımı

Ahzad (?) diye bir sure yok, ahzab var. Bu alıntı yaptığın ayetlerde de, Peygamber ile evkenen insanların, boşansalar dahi başka insanlarla evlenemeyeceğini, diğer insanlarla evlenmek için gerekli olan haram ve helal olan yakınlıklarının halini anlatıyor bizlere. Nikah için bizlere kimler helaldir veya kimler haramdır bu sınırları belirtiyor. O yüzden müslümanlar Allah'ın hudutlarını belirttiği sınırları aşmadan, taşkınlık da yapmadan helal ölçüler ile yaşamaya çalışıyor. Bu sınırlar, ben müslümanım ve Allah'a (cc) inanıyorum diyen insanları bağlar.

M

mehmet_87

Guest
kompleks önce diyorsun ki kuranda var ama üstü kapalı..sonra da kuranda hiç bir şey yazmıyor diyorsun..önce bi karar ver..tabiiki üstü kapalı olacak..açık açık niye yazsın herşey..kafirler bi peygambere demiş ki bize bi melek indir sana iman edelim..o zaman iman etmenin ne anlamı kalıyor..oldu olacak allah teala nında görünmesini mi istiyorsun...peki o zaman kuranda direk insan yaratılışı evrenin yaratılışı insan fizyolojisi sosyoloji alanlarında direk bilimsel veriler versin..tabiikide üstü kapalı olacak ipuçları olacak...
sen bulsaydın o zaman güneş sisteminin nasıl oluştuğunu diyorsun..ben bilimadamı mıyım..burda bilimadamlarının söyledikleriyle kurandaki ayetlerin paralelliğini söylemeye çalışıyorum..allah kafirde olsa mazlumun duasını kabul eder diye bir hadis var..allah teala kuluna kafirde olsa hakkını verir...yani çalışan biri kafirde olsa yaradan ona karşılığını verir..gavur yaptı gavur icat etti diye onların mallarını kullanmayalım mı..onların verdiği bilgilerini kullanmayalım mı...

Üst Alt