Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an ve Sünnet İlişkisi

yýldýz

New member
YOKSULLARA YARDIM, CİMRİLİK VE İSRAF

İSRA SURESİ
26- Akrabaya hakkını ver, yoksula ve yolda kalmışa da. İsraf ederek saçıp-savurma.

27- Çünkü saçıp-savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür.

28- Eğer Rabbinden ummakta olduğun bir rahmeti beklerken (darlıkta olduğundan) onlara sırt çevirecek olursan, bu durumda onlara yumuşak söz söyle.

29- Elini boynunda bağlanmış olarak kılma, büsbütün de açık tutma. Sonra kınanır, hasret (pişmanlık) içinde kalakalırsın.

30- Şüphesiz senin Rabbin, rızkı dilediğine -genişletir- yayar ve daraltır. Gerçekten O, kullarından haberi olandır, görendir.

TEBLİĞ

BAKARA SURESİ
119- Şüphesiz Biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak, hak (Kur'an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın.
120- Sen onların dinlerine uymadıkça, Yahudi ve Hıristiyanlar senden kesinlikle hoşnut olacak değillerdir. De ki: "Şüphesiz doğru yol, Allah'ın (gösterdiği) yoludur. Eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların heva (arzu ve tutku)larına uyacak olursan, senin için Allah'tan ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.

121- Kendilerine verdiğimiz Kitabı gereği gibi okuyanlar, işte ona iman edenler bunlardır. Kim de onu inkar ederse, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

T

teslimolan

Guest
işte yakaladım seni.bak teslimolan farkında msın bilmiyorum ama çok açık veriyorsun.

"Ordaki kast edilen zekat orani nin yaninda zekati kime verecegimiz de olabilir."

bak teslimolan bu senin görüşün.hani herkes kuranı aynışekilde anlardı.açıklamaya gerek yoktu.biri çıkarda ben farkşlıbir şekilde anladım derse ne yapacaksın.yani sen nasıl ki bir açıklama yapıyorsun biride farklı bir şekilde açıklama yaparsa necolacak.ortalık karışmaz mı?öyleyse çözümne .peygamberin açıklamalrına bakmak.bu da olmazsa mezhep alimlerinin yani ehil olanların görüşlerine başvurmak.zaten kendin de dememişmisin

"Allah bir oran vermemisse bunu iktidar devlet belirler"

demekki biri açıklamak zorunda.eee soruyorum bunu belirleyecek olan en ehil kişi kimdir.tabiki peygamberimiz.öylkeyse peygamberimizin kuranı insanlara anlayacakları şekilde açıklamasında ne sakınca olabilir??buna karşı çıkarsan eğer kendi görüşünü de söylemeyeceksin.çünkü bir başkası da çıkar ben farklı bir şekilde anladım derse ona bir cevap veremezsin.

Kardesim namazi dogru kilin da var ama tepesindeki ayet leri okuyunca o dogru kilin diye neden deniyor anlasiliyor.

Beni yakalamana gerek yok ben Kurana bakarim ihtilafa düstümmü onda cevabimi zaten bulurum. Onda oran verilmemissede neden verilmemis diye düsünürüm cünkü ben düsünmek icin yaratildim.

Hatta sunuda ekleyeyim 1 lira bile zekat verilse 1,5 milyar insanin yarisi bu bir lirayi verebilir diye düsünüyorum o zaman 700 milyon lira cikar bundan ve bu 700 milyon lira ihtiyac sahiplerine ilac gibi gelir.

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
Kardesim namazi dogru kilin da var ama tepesindeki ayet leri okuyunca o dogru kilin diye neden deniyor anlasiliyor.

Beni yakalamana gerek yok ben Kurana bakarim ihtilafa düstümmü onda cevabimi zaten bulurum. Onda oran verilmemissede neden verilmemis diye düsünürüm cünkü ben düsünmek icin yaratildim.

Hatta sunuda ekleyeyim 1 lira bile zekat verilse 1,5 milyar insanin yarisi bu bir lirayi verebilir diye düsünüyorum o zaman 700 milyon lira cikar bundan ve bu 700 milyon lira ihtiyac sahiplerine ilac gibi gelir.

bak arkadaşıkm gel inat etme.artık tahmin ediyorum ki sırf karşılık vermek altta kalmamak için cevap yazıyorsun.hoş bir şey değil.zekatı hakkıyla verin ne demektir ya.ALLAH aşkına doğru konuşsen bir milyarder sin 1 milyon veriyorsun ben se zar zor geçinen bir insansaın bende 1 milyon veriyorum.bu "hakkı "sağlar mı?bunun bir limiti olmaz mı?hakkın sağlanması ALLAHIN YERYÜZÜNDEKİ BİZ İNSANLARA DÜŞMEZMİ?BİRİNİN O ZENGİNE yanlış yaptığını ALLAHIN bunu tasvip etmeyeceğini söylemesinde ne sakınca var??
madem görüşünde samimi isen artık uzatmayalım.ALLAH hepimize gerçeği görmeyi nasip etsin diyelim olsun bitsin.

T

teslimolan

Guest
bak arkadaşıkm gel inat etme.artık tahmin ediyorum ki sırf karşılık vermek altta kalmamak için cevap yazıyorsun.hoş bir şey değil.zekatı hakkıyla verin ne demektir ya.ALLAH aşkına doğru konuşsen bir milyarder sin 1 milyon veriyorsun ben se zar zor geçinen bir insansaın bende 1 milyon veriyorum.bu "hakkı "sağlar mı?bunun bir limiti olmaz mı?hakkın sağlanması ALLAHIN YERYÜZÜNDEKİ BİZ İNSANLARA DÜŞMEZMİ?BİRİNİN O ZENGİNE yanlış yaptığını ALLAHIN bunu tasvip etmeyeceğini söylemesinde ne sakınca var??
madem görüşünde samimi isen artık uzatmayalım.ALLAH hepimize gerçeği görmeyi nasip etsin diyelim olsun bitsin.

Uzatmiyoruz zaten konusuyoruz laf lafi acar laf lafi actikca degisik ufuklar düsünceler cikar. Benim altta kalma gibi bir derdim yok. Benim derdim insanlarin Peygamberimize misyonundan fazla misyon yüklememesi. Benim derdim insanlarin tek kilavuz olarak Kurani almasi benim derdim hic üzerlerine vazife degilken hikayeleri din gibi sunanlarin karsisinda olmak Allah bizleri bunlar icin uyarmasina ragmen sirf itaat kelimesine takilip birde bu üzerlerine vazife olmayan larin pesinden gitmek. Hz. Nuh da bana itaat edin dedi diger peygamberler de dedi onlarin hadis leri nerede ?

steepstone

New member
Arkadaşlar,

Genel olarak "Teslimolan" arkadaşmıza katılıyorum.

Bir kaç noktaya değineceğim. Birincisi

Otobüs= oturgaçlı götürgeç

Türk dil kurumunun yaptıgı boyle bir çeviri yoktur. varsa birisi göstersin bende bilgileneyim. Bu Türk Dil kurumunun yaptığı çalışmları kötülemek isteyenlerin uydurmasıdır. Kuranı-ı Kerim çok çok rahat Türkçeye çevirilir ve çevriliyor.

İkincisi;

Kuranı-ı Kerim'i çözemeyecek miyiz? Anlaşılmaz bir dille mi indirildi? indirildi ise neden boyle bir şeye başvuruldu? Kuran-ı Kerim zamanın kullanılan apacık dili indirildi. anlam kargaşası yoktur. Birileri 1000 yıl sonra çıkıyor o zaman boyle idi şöyle idi. Boyle bir şey kabul edilemez.

Zekat ve Namaz konusuna değinildi. Din, Vicdan ile Ahlak ile alakalıdır. Eger senin trilyonların var ve sadece 1 lira zekat veriyorsan acaba kendini kandırmak dışında ne yapıyorsundur. Eger çok katı sınırlamalar getirisen bazıları bunları yıkmaya çalışacaktır. Bu yüzden çok keskin çizgiler ile tüm kurallar çizilmemiştir.Vicdan hürriyetibe bırakılmıştır.

Eğer kesin çizglier ile çizlmedi diyorsanız Aynısı Namaz içinde geçerlidir. Ha kabul edilen bir şekil çizilmiştir boyle devam eder.Bu aynı zamanda Dinimizin kültürüde olmuştur. Ama sen illa bu boyledir farklısı günahtır dersen o zaman birileride seni yargılar. dinimiz kendisini vicdanımıza bırakmıştır.Peygamberimiz kimseyi zorla müslüman yapmamıştır.

Ben dinimi Nakşilerden - kaplancılardan- v.b ne amaç güttükleri (ki belli-neree yaşadıklarına bakmak yeterli fakat konu bu değil) kişilerden öğrenmem. öğretemezler. bundan 1000 yıl oncede varlardı , yine varlar ve yine kafa yıkamak isityorlar yine başaramayacaklar.

Sözün kısası Kuran-ı Kerim tüm olarak değerlendirlir. sadece bir ayeti çıkartılıp alınarak yorumlanmaz.

Peygamberimiz " benden sonra benim adıma bir çok söz söylencektir. Bunlara inanmayınız" buyurmuşlardır. Buyrun buda hadisi şerif olarak sözü geçen bir cümledir. Peki bu doğru mudur? Banane....
Ya diğerleri Banane.

Beni ilgilendiren, eger içlerinde insanlık adına bir şeyler varsa onları alır çıkarır kendi değerime katarım. Sınır çizerlerse kabul etmem.

"her kim olursan yine gel"
"bana bir harf öğretenin kırkyıl kölesi olurum"
"Eline beline diline hakim ol"
Örneğin bunlar ister hadisi şerif olsun ister olmasın. yanlış tarafını gösterin. yok. eeee o zaman sorunda yok

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
Otobüs= oturgaçlı götürgeç

Türk dil kurumunun yaptıgı boyle bir çeviri yoktur. varsa birisi göstersin bende bilgileneyim. Bu Türk Dil kurumunun yaptığı çalışmları kötülemek isteyenlerin uydurmasıdır. Kuranı-ı Kerim çok çok rahat Türkçeye çevirilir ve çevriliyor

oturgaçlı götürgeç değil, çok oturgaçlı götürgeç olacak, kelimlerin türkçeleştirilmesi döneminde yapılan bir uygulama,

çakmak= yanak, vesaire sonradan vazgeçiyorlar,

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
toplumsal meseleler de zekat gibi, dönemin ekonomik yapısı uyrınca, fakirlik düzeyi, kşibaşına düşen gelir belirlenir ve ona göre dağılım yapılır,

evrensel olan sorumlu olacağımız kur'an zuhruf/44

tarihsel olan, kişsel olan hadis ve tarih,

Üst Alt