Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an ve Sünnet İlişkisi

Abd

New member
selam bak kardeş, haram ayların ne olduğunu, mekkenin nerde olduğunu, kabenin hangi şehirde olduğunu, dünyanın yuvarlak olduğpunu nerden öğreniyorsam ordan öğreniyorum, dünya var olduğu sürece yuvarlaktır, aylar var olduğu sürece haram aylar bellidir, bunda anlaşılmayacak ne var ki, Allah aşkına bu kur'an'ı ne harita metod gibi kullanırım ne de takvimler cetveli olarak, bu kadar basit mesele ya, elim ner de sor bakalım kur'an'a elin nerdeymiş, bunumu istiyorsunuz yapmayın, evlere arka kapısından girilmez,

selam

kardeş ben kabenin yerini sormadım sana fil suresinde kabe filan geçmiyor ben sana kabeyi nerden uyduruyorsun diye soruyorum.

Abd

New member
selam bak kardeş, haram ayların ne olduğunu, mekkenin nerde olduğunu, kabenin hangi şehirde olduğunu, dünyanın yuvarlak olduğpunu nerden öğreniyorsam ordan öğreniyorum, dünya var olduğu sürece yuvarlaktır, aylar var olduğu sürece haram aylar bellidir, bunda anlaşılmayacak ne var ki, Allah aşkına bu kur'an'ı ne harita metod gibi kullanırım ne de takvimler cetveli olarak, bu kadar basit mesele ya, elim ner de sor bakalım kur'an'a elin nerdeymiş, bunumu istiyorsunuz yapmayın, evlere arka kapısından girilmez,

selam

geçmişte yahudilere CUMARTESİ yasağını bildiren Allah'tan bunu istemek hakkımız değilmi?

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam arkadaşlar, fil suresinde kabe geçiyor mıu dedim, haram ayların hangileri olduğunu kur'andan mı öğreniyorum dedim, okumak için tilavet yetmez, kalıplarla oumayın yazdıklarımı, karşınızda bir mealci yok, unutmayın,

selam ile

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
selam arkadaşlar, fil suresinde kabe geçiyor mıu dedim, haram ayların hangileri olduğunu kur'andan mı öğreniyorum dedim, okumak için tilavet yetmez, kalıplarla oumayın yazdıklarımı, karşınızda bir mealci yok, unutmayın,

selam ile

öyleyse bize açıkla madem açtığımız konuya tepki gösterdin ve de mealci olmadığını söylüyorsun sana göre haram ayları nasıl öğreneceğiz ya da fil vakasında kabe nin geçmediğininasıl öğreneceğiz.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
aç bir takvim öğren, fil suresinde de kabye veya fillere takılma, olur gider, çok basit duruyor cevabım demi, ama güneş hergün doğudan doğuyor, ayların isimleri takvimler de yazıyor, ne yapayım,

selam

Abd

New member
kardeşim madem bu kitabın bazı ayetlerini kitap dışından kaynaklarla anlıyorsunuz neden hadislere karşısınız diyecem ama size fayda etmez. ben artık birşey demiyorum. hasır altı edin kurtulun siz ;)

T

teslimolan

Guest
Kaynak olarak hersey alinir ama dinin tek kaynagi Kuran dir (Diger kutsal kitaplari tanimamak degildir bu). su sunu dediydi de su oldu din olamaz.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
kardeş kuranı kerim bazı konuları net açıklamaz örnek zekat burada sadece zekat ver ayeti var açıklamayı hadis yapıyor kuran ve hadis ayrılmaz bir bütündür veda hutbesinden bir bölüm vereyim size iki emanet bırakıyorum biri ALLAH kelamı digeri sünnetimdir bizim ayet ve hadis konularında bile tartışmamız sakıncalıdır ALLAH korusun bir yanlış hatadan dinder çıkarız bu konulardan elimden geldigince uzak durmaya çalısırım sonum ne olur bilemem ve forumdan bile atılma imkanım olur

T

teslimolan

Guest
Biz sadece Kurana göre yargilanacaksak ve Kuranda zekatin orani belirlenmemisse istedigin kadar verebilirsin demektir bu sana kalmistir. Peygamberimizin bize biraktigi tek vasiyet Kuran dir gerisi eklemedir.

T

teslimolan

Guest
Sen Kur'anı duvarda asılı bir süs görüyorsun.

Peki Meşveret nedir? Niye Meşveret Farz kılınmış?
Sana soruyorum milyarder bir adam çıkarıp zekat diye bir kuruş vermez mi? Zekatın hikmeti(amacı) nedir biliyor musun?
Allah aşkına zekata bir alt limit koymanın neresi Kur'ana aykırı.

Milyarder bir insan siritarak bir lira verip ben zekat verdim bunla yirttim diyebilirmi ? Zekat vermistir ama o zekatla yirttim diyemez herseyin bir orani vardir. O oranda gücü yetme oranidir ama bunun icin bir sayi ya gerek yok. Ha belki bu 1 milyar a sahip olanin 999999 milyon borcu varsa gücü o bir liraya yetiyorsa onada bir sey diyemem Allah la kul arasinda dir.

T

teslimolan

Guest
peki sunnetleri yapmayın mı deniyor kardeş bunu açıklamasını yaparmısın

Güzel kardesim peygamberimiz Hz Muhammed güzel ahlak üzerindeydi yani güzel ahlakli ne varsa bizim de yapmamiz yanlis olamaz. Sünnet benim icin güzel ahlak anlamina gelir. Ancak su sunu dediydi de su oldu lar degil kastim. Mesela abdest in olmazsa olmazlarini Allah belirtmis. Ancak onun disinda daha da temiz olmak isteyenler isterse banyo yapar abdest i güzel sekilde aldiklarini düsünmek icin. Allah in farzlari yani limitlerinin üstünü ben sünnet olarak algiliyorum.

sinang

New member
Malik bu dediğin olmaz,Kuran dini diyorsun tamamda risalettin ahkamı yok diyorsun,sadece bir aracı yaptın iletici yaptın çıktın.hadisleri yok edersen ortada çıplak bir tebliğ kalır ki bu dini oluşturmaz.Kurana göre nasıl namaz kılacağız dostum,kaç vakit,şekli ne bu işin içinden böyle çıkılmaz ki.Hac ibadetini nelere göre detayı ile yapacağız.olmaz böyle bir şey azizim.

T

teslimolan

Guest
Ya kardeş konuyu dağıtıyorsun. Ben diyorum hiç bir borcu olmayan gayet rahat bir adam keyfen milarder iken zekat olarak bir kuruş verse cazi midir? Zekatını vermiş sayılır mı?

Ayrıca ikinci olarak sormuşum Zekat emrinin amacı ve hikmeti nedir? Sosyal barışı sağlamak mıdır?

Ben anlamıyorum hem Dini keyfimize göre yorumlamamızı veya alimlerin keyfine göre yorumlamasını istemiyorsunuz hem zekat gibi önemli bir husuta detay görünen uygulama şeklini insanların vicdansız vicdanlarına terk edin diyorsunuz. Şimdi milyarları olan bir adamın kendi vicdansız vicdanı ile içtihad edip bir kuruş zekat vermesini geçerli göreceksiniz haktır diyeceksiniz, birinin çıkıpta alimlerin içtihadına bakarak "alt limitin yüzde 2.5 demesine batıl diyeceksiniz Kur'ana aykırı diyeceksiniz
İslam bu kadar basit bir din mi? Yapmayın cinayet ediyorsunuz.

Milyari olupda hic bir borcu olmadan 1 lira ben zekat verdim diyen verecek hesabi. Hem islam özgür lüktür diyorsun hem Allah in özgür biraktigi seye sinirlama koyulmali diyorsun. Namazi da Allah in sinirlari dahilinde kilarsin. Allah belirli bir sayimi verdi onun üstünde ilabilirsin isterse 300 rekat kil, zekati da Allah sinir vermediyse Allah huzuruna ciktiktan sonra Allah in huzurunda boynun büyük durmak istemiyorsan gecmiste vermedigin yada az verdigin zekat icin o zaman gücün yettigince zekati vermeye calisirsin ve Allaha, Allahim benim elimden gelen bu dersin ve hesabi ahirette görürsün azmi vermissin cokmu vermissin.

T

teslimolan

Guest
Malik bu dediğin olmaz,Kuran dini diyorsun tamamda risalettin ahkamı yok diyorsun,sadece bir aracı yaptın iletici yaptın çıktın.hadisleri yok edersen ortada çıplak bir tebliğ kalır ki bu dini oluşturmaz.Kurana göre nasıl namaz kılacağız dostum,kaç vakit,şekli ne bu işin içinden böyle çıkılmaz ki.Hac ibadetini nelere göre detayı ile yapacağız.olmaz böyle bir şey azizim.

Keyfi konu silenler olmasaydi bunlarin cogunu okurdun. Yapmayin kardesim yapmayin Kuranda biz müslümanlara ne lazimsa var Kuran eksik degildir.

ÇAPANOÐLU

New member
Sen Kur'anı duvarda asılı bir süs görüyorsun.

Peki Meşveret nedir? Niye Meşveret Farz kılınmış?
Sana soruyorum milyarder bir adam çıkarıp zekat diye bir kuruş vermez mi? Zekatın hikmeti(amacı) nedir biliyor musun?
Allah aşkına zekata bir alt limit koymanın neresi Kur'ana aykırı.

Bakara Suresi 110 Namazı kılın, zekatı verin.Özbenlikleriniz için önden gönderdiğiniz her hayrı, Allah katında bulacaksınız.Hiç kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızı iyice görmektedir.

Zekata konan limitler ve zekattan mal kaçırma hileleri bu milleti neredeyse zekatını vermeyecek konuma getirmiştir, bakın, ayet ne açık ve beliğ.. Orada ne görmek istiyorsan buradan onu gönder, kişide eğer bu bilinç oluşmamışsı, zekat veriyorum diye, gülünç durumlara düşer ki, günümüz müslümanlarının yaptığı budur zaten, şu kadar namaz kıl, şu kadar zekat ver diye şartlandırmak yerine, istediği kadar ibadet edebilen ama yaptığı ibadetin yüzde yüz sorumluluğunu yüreğinde taşıyan bir toplum oluşturmaktır vahyin amacı..

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
duha kardeşim sadece zekat değil bir çok konuda sünntlere başvurmak zorundayız.bu demek değil ki haşa kuran eksiktir bilakis imani knularda kuranı kerim her şeyi açıklamıştır.ama detey konularını yani açıklamalarını peygambere bırakmıştır.örneğin kuranda namaz gibi bir farz< yer alır ama nasıl kılınacağı hangi dularınn okunabileceği falan peygamberimiz tarafından insanlara açıklanır.zaten peygamber insanlara açıklamak için gönderilmeseydi ne bilim kuran belikide bir kitap halinde direkt kabe ye yada mekkenin tam ortasına inebilirid.belki o zaman daha bir etkili olabilirdi.ama ALLAHIN TAKTİRİ kuranın peygambere vahyedilmesi ve onunda bunu insanlara açıklaması şeklinde olmuştur.yoksa ALLAHU TEALA ne diye peygambere kuranı açıklamasını emretmşiştir.sen bi şeye karışma sadece onlara onu oku da diyebiliridi ama o zaman din eksik kalırdı.

“Kendilerine, indirileni insanlara açıklayasın diye sana Kur’an’ı indirdik.” (Nahl, 16/44)

“Ey Peygamber, Rabbından sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, O’nun elçiliğini yapmamış olursun...” (Maide 5/67)

T

teslimolan

Guest
duha kardeşim sadece zekat değil bir çok konuda sünntlere başvurmak zorundayız.bu demek değil ki haşa kuran eksiktir bilakis imani knularda kuranı kerim her şeyi açıklamıştır.ama detey konularını yani açıklamalarını peygambere bırakmıştır.örneğin kuranda namaz gibi bir farz< yer alır ama nasıl kılınacağı hangi dularınn okunabileceği falan peygamberimiz tarafından insanlara açıklanır.zaten peygamber insanlara açıklamak için gönderilmeseydi ne bilim kuran belikide bir kitap halinde direkt kabe ye yada mekkenin tam ortasına inebilirid.belki o zaman daha bir etkili olabilirdi.ama ALLAHIN TAKTİRİ kuranın peygambere vahyedilmesi ve onunda bunu insanlara açıklaması şeklinde olmuştur.yoksa ALLAHU TEALA ne diye peygambere kuranı açıklamasını emretmşiştir.sen bi şeye karışma sadece onlara onu oku da diyebiliridi ama o zaman din eksik kalırdı.

“Kendilerine, indirileni insanlara açıklayasın diye sana Kur’an’ı indirdik.” (Nahl, 16/44)

“Ey Peygamber, Rabbından sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, O’nun elçiliğini yapmamış olursun...” (Maide 5/67)

Iyide kardesim orda ahmete mehmete yapmazsan elcilik yapmamis olursun demiyorki siz ahmedin mehmedin lafini kanun yapiyorsunuz biraz düsünün yav. Ahmet, Mehmet x bir isimdir karistirmasin kimse.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam, aman ne güzel laf soktunuz ne de güzel son noktayız koydunuz azıcık üzüm yeme niyetiniz olsa aynı şeyleri tekrar ettirmezdiniz, ve farkındaysanız hep sorunlarınız ve sorularınız toplumsal meselelerde, ibrahim olmadan hacc edilmez, medine olmadan zekat kurumunuz olmaz, namaz zaten hep var, dünya gibi, dünya var oldukça yuvarlıklığını biliyorsunuz demi, namaz var oldukca da kılışını bileceksiniz korkmayın, sünnet= şekil=emir=ayet, bağı düşünün biraz bu forumların en pis yanı bu ya, insanlar sidik yarıştırıyor, bak sünetciler 1, sapıklar = sıfır ama şeytanın hanelerimize attığı golleri de düşünün,

zekat, toplumun sosyo-ekonomik yapısına bakılarak, devlet reisi tarafından belirleniz,

namaz, enbiya70 ve 80 arası ayetleri ve hac suresini okursanız, süneti evvelin olduığunu, ve muhammedin de bu namaza tabi olduğunu görürsünüz, elçilerin örneklği burda devreye girer bu emriler şekilsel ögeler elçlerin örnekliğinde farzlaştırılır, hataları vahyle düzeltilen elçiler, bıktım namazın şekilini anlatmaktan ya biriniz de huşu içinde ki namazı sorsun, fahşadan alıkoyan namazı sorsun,

otobüs, = çok oturgaçlı götürgeç,

namaz=kıyam,rüku,secde,rekat,kıble, vakit,

bağı kurdunuz mu kuramadıysanız, zaten zorlamayın kendinizi, siz öze ulaşın şeil kendiliğinden gelir,

kur'an hem bugün iniyor hem de ademden beri iniyor,

selam ile

Üst Alt