Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an ve Sünnet İlişkisi

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
Kur'an öyle bir kitaptır ki kendisinde hiçbir şüphe yoktur. Ahirette zarar verecek şeylerden korunanlar, yani takva sahipleri için yol gösterici ve hidayet kaynağıdır.

Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir. (En'am-115)

Kur'an vahiydir, yani yüce Rabbimizin pak sözleridir. Bu sözlerin doğruluğu, hükmettiğinde adaleti yerine getireceği konusunda hiçbir şüphe yoktur. Kur'an, İslam dininin temelidir. İslam dininin tüm problemleri ona havale edilir. Yani Kur'an ilkeler manzumesidir.

Bu derece kesin ve şüphelerden uzak olan Kuran mutlaka esas alınmalıdır. İşte Allah Resulü'nün sünneti de Kur'an'ın ışığında ve onun Rabbani rehberliği çerçevesinde anlaşılmalıdır. Eğer bu anlamda sünnet değerlendirilirse, hem tahrifattan, hem istismardan, hem de yanlış te'villerden uzak tutulur ve anlaşılması kolaylaşır. Onun için sünneti Kur'an'dan tamamen bağımsız düşünmemek gerekir. Çünkü sünnet, Kur'an'ın yorumu, açıklanması ve hayata dönüştürülmesinin diğer adıdır. Bir başka deyişle sünnet, yürüyen, yaşayan Kur'an'dır.

Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyor, sizi temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor. (Bakara151)

Ayeti kerimede geçen hikmet kavramının da sünnetle yakın ilgisi vardır. Direk sünnet olarak alınmasa bile, hikmetin Kur'ani bir anlayış veya Kur'anın temel ilkeleri olduğunu söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Öyle ise sünnetin Kur'an ile çelişmesi asla mümkün değildir. Kur'an ve sünnetin ruhu, amacı ve hedefi aynıdır.

Hz. Aişe (r.a.)'nin şu güzel sözü Kur'an sünnetin ayrılmaz iki parça olduğunu açıkça bildirmektedir. Allah Rasulü'nün ahlakını soranlara,; "Onun ahlakı Kur'an idi." diyordu. Bu söz hem Allah Rasulü'nün sözleri, fiilleri ve tasviplerinin Kur'an'a dayandığını, hem de, "Hiç şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin." ayetinin içerisinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Hz. Aişe (r.a.)'nın bu veciz sözü Kur'an ile sünnetin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu ve sünnetin ağırlıklı olarak Kur'an'ın hayata dönüştürülmesi olduğunu beyan etmektedir.

O halde sünnet ortaya konulurken, Kur'an'dan bağımsız ele alınması asla doğru değildir. Sünnet tamamen Kur'an'dan bağımsız olarak ele alınırsa bir takım sıkıntıların ortaya çıkacağı muhakkaktır. Onun için sünnetin tanımını yaptığımızda "vahiy ışığında" kaydını koyduk. Ancak bu ifademiz, Allah Rasulü'nün vahiy dışında hiçbir şey ortaya koyamayacağı anlamına gelmez. Vahiy ışığı derken vahye ters düşmeyecek gayri metluv vahiy ve onun içtihadları da söz konusudur. Çünkü vahyin de ifade ettiği gibi, "O, heva ve hevesinden (iş olsun diye) konuşmaz. Onun her söylediği (kendisine bildirilen) vahiydir.

Beşir İSLAMOĞLU

sinang

New member
sünnet Kuranı tefsir eder.onun için biz tüm hadisleri usülünce anlayıp özümseyip sonra kurani ifademizi söylemeliyiz.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
O halde sünnet ortaya konulurken, Kur'an'dan bağımsız ele alınması asla doğru değildir. Sünnet tamamen Kur'an'dan bağımsız olarak ele alınırsa bir takım sıkıntıların ortaya çıkacağı muhakkaktır. Onun için sünnetin tanımını yaptığımızda "vahiy ışığında" kaydını koyduk. Ancak bu ifademiz, Allah Rasulü'nün vahiy dışında hiçbir şey ortaya koyamayacağı anlamına gelmez. Vahiy ışığı derken vahye ters düşmeyecek gayri metluv vahiy ve onun içtihadları da söz konusudur. Çünkü vahyin de ifade ettiği gibi, "O, heva ve hevesinden (iş olsun diye) konuşmaz. Onun her söylediği (kendisine bildirilen) vahiydir.

andolsun ki insaların işleri çelişkili ve parça parça, yahu kardeşim her söylediği vahyse neden eleştiiryorsunuz ki, ne de olsa vahy anlamıyoruz deyin geçin,

Allah, muhammedle bir sorununuz varsa bana gelin diyor söyledikleri kendine değil kur'an'ı ona bir başkası öğretmedi, cinlenmedi de delirme di de, ben vahyediyorum o da konuşuyor,

Allah sizle köşe kapmaca ve saklambaç oynamaz, sağda solda vahy kırıntısı bırakarak, teblğile yükümlü bir elçi neyi tebliğile vahyi, peki, neyi tebliğle yükümlü kur'an'ı aradaki bağı kuru verin bir zahmet,

bir tek ayet olsun habibim diye bir ifade yok silin artık bu geleneğin kirlerini beyninizden,

bir tek ayet olsun resulün kur'an'ı açıklayacağına dair apaçık olanın nesini açıklayacaksınız,

selam ile

Abd

New member

andolsun ki insaların işleri çelişkili ve parça parça, yahu kardeşim her söylediği vahyse neden eleştiiryorsunuz ki, ne de olsa vahy anlamıyoruz deyin geçin,

Allah, muhammedle bir sorununuz varsa bana gelin diyor söyledikleri kendine değil kur'an'ı ona bir başkası öğretmedi, cinlenmedi de delirme di de, ben vahyediyorum o da konuşuyor,

Allah sizle köşe kapmaca ve saklambaç oynamaz, sağda solda vahy kırıntısı bırakarak, teblğile yükümlü bir elçi neyi tebliğile vahyi, peki, neyi tebliğle yükümlü kur'an'ı aradaki bağı kuru verin bir zahmet,

bir tek ayet olsun habibim diye bir ifade yok silin artık bu geleneğin kirlerini beyninizden,

bir tek ayet olsun resulün kur'an'ı açıklayacağına dair apaçık olanın nesini açıklayacaksınız,

selam ile

36- Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeple bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Müşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin ki, Allah müttakilerle beraberdir./tevbe

bana bu haram ayları kurandan açıklarmısın?

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam kardeşim, kur'an'ın en iyi tefsiri yine kur'andır,

"Allah bize ateşin yiyeceği bir kurban getirmedikçe hiçbir elçiye inanmamamız konusunda and verdi," diyenlere de ki: "Şüphesiz, benden önce nice elçiler, apaçık belgeler ve söylediklerinizle geldi; eğer, siz doğru idiyseniz, o halde onları ne diye öldürdünüz?" (AL-İ İMRAN SURESİ / 183)

müşriklerin iddiaları,Allah ve de elçiyi ayırma mantıkları ve inkar ettikleri Allah değil elçi, çünkü, ikisinin arasını ayırmışlar,

Allah'ı ve elçilerini inkâr eden, Allah ile elçilerinin arasını ayırmak isteyen, "Bazısına inanırız, bazısını tanımayız" diyen ve bu ikisi arasında bir yol tutturmak isteyenler. (NİSA SURESİ / 150)

Allah'ı kur'an'a resulü hadislere gömmektir ayırmak, muhammedi göğe isayı balkona atmak gibi bir şey,

bizlerin Allah'a elçisiz itaat etmemiz vahy boyutunda mümkün değil,

Kendisiyle Allah'ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile ya da perde arkasından veya bir elçi gönderip kendi izniyle dilediğine vahyetmesi (durumu) başka. Gerçekten O, yüce olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (51)

Böylece sana emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmiyordun. Ancak Biz onu bir nur kıldık; onunla kullarımızdan dilediklerimizi hidayete erdiririz. Şüphesiz sen, dosdoğru olan bir yola yöneltip-iletiyorsun. (52) şuara,

Allah insanlarla iletişimini vahy boyutundan yapmak isterse, içlerinden birini seçer herkesle bire bir vahyetmez ama herkesle elçiler vasıtası ile konuşur,

Kim Resûl'e itaat ederse, gerçekte Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, Biz seni onların üzerine koruyucu göndermedik. (NİSA SURESİ / 80)

resule itaat Allah'a itaat, elçinin Allahtan getirdiğine itaat Allah'a itaattir, çünkü onlar elçiye ait değil, onun hevasından değil, Allah'ın kur'an vahyi,

elçi ve muhammed iki alanı ifade eder,

De ki: "Ey insanlar, ben Allah'ın sizin hepinize gönderdiği bir elçisi (peygamberi)yim. Ki göklerin ve yerin mülkü yalnız O'nundur. O'ndan başka ilah yoktur, O diriltir ve öldürür. Öyleyse Allah'a ve ümmi peygamber olan elçisine iman edin. O da Allah'a ve O'nun sözlerine inanmaktadır. Ona iman edin ki hidayete ermiş olursunuz. (A'RAF SURESİ / 158)

muhammed de elçiye iman ediyor garip değil mi, O da Allah'a ve O'nun Sözlerine ve kendi sözlerine demiyor ayet, O da Allah'a ve O'nun sözlerine inanmakta,

Müşriklerden kendileriyle antlaşma imzaladıklarınıza Allah'tan ve Resûlü'nden kesin bir uyarıdır. (TEVBE SURESİ / 1)

uyarıyı Allah yapıyor, Reslün uyarıda katkısı yok, ayrıyeten bir uyarı yapmıyor yani, Allah'ın uyarısını tebliğ ettiği için O'na itaat Allah'a itaat,( bu son ayet hakkındaki görüş bizzatihi bana ait değil, bunu da belirteyim)

Elçi-devletresisi-kumadan-kadı-imam, muhammed bunların hepsi, elçilik boyutu vahye ve evrenselliğe diğer kısımları ise tarihselliğe ve sosyallığa değiniyor,

VE itaat ;Muhammed'e değil O'na indirilene, Elçiye itaat vahye itaat etmektir, ama elçiler ara kabloları değildir, bu da ayır bir konu,

selam ile

Abd

New member
54- De ki: Allah'a itaat edin; Peygambere de itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, Peygamberin sorumluluğu kendine yüklenen, sizin sorumluğunuz da size yüklenendir. Eğer ona itaat ederseniz, doğru yolu bulmuş olursunuz. Peygambere düşen, sadece açık açık duyurmaktır./nur

bunuda bi zahmet açıklasanız. acaba Allah bu gün olacakları bildiği içinmi Allah'a itaat edin peygambere itaat edin diye bir ayrıma gitmiş? size kalsa peygambere itaat etmek kurana yani Allah'a itaat etmek demek. neden acaba böyle bir ayrım yapmış Allah?

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
36- Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeple bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Müşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin ki, Allah müttakilerle beraberdir./tevbe

bana bu haram ayları kurandan açıklarmısın

selam öncelikle, şu ayeti anlayalım ondan sonra derdimiz nedir ona bakalım,

Ayetlerimiz konusunda acze düşürücü çabalar harcayanlar, alevli ateşin halkıdır. (HAC SURESİ / 51)

Allah'ın ayetleri başka şeyler karşısında mahkum değldir, mahkum ve aciz bırakmaya çalışmayalım, RAbbim ilmimi arttır diyelim, ve sabredelim,

Andolsun, bu Kur'an'da insanlar için biz her örnekten çeşitli açıklamalarda bulunduk. İnsan, her şeyden çok tartışmacıdır. (KEHF SURESİ / 54)

Herşeyin açıklaması var ama heşeyden daha çok tartışmacı bir insan var, malesef,

haram ayların ne olduğunu, ve nasıl olduğunu, aralık ayını, şubat aynı nerden öğreniyorsam ordan öğreniyorum, kusura bakma ama karşında ne bir kelime ve sözlük haline getirilen bir kur'an okuyucusu var ne de vahyi geçmişin tozları arasında, ağzı yüzü kir pas içnde kalan biri, saedce kur'an talebesi,

ankaranın yerini nerden biliyoruz kur'anda yazıyor mu, aha şimdi bir harita açtım ve şirke düştüm,

aman aralık hangi aydan sonra geliyordu ya, acaba bir takvim açsam ortak mı koştum,

Vahiy bilen bir kavme bilinene ayetleri açıklar, kur'an ne robinson kruza ne de mğara adamuba indi, biri taş devrinden bakar vahye diğeri tek başına yaşadığı adadan, ama kur'an bu değldir,

en baştaki ayet hakkında tefekkür ediniz,ayrıca itaatle ilgili sorunuza yukarda anladığm kadarı ile cevap verildi, varsa eklemek isyediğiniz dinlerim, ve dilim döndüğünce anlatırım inşalah,

selam ile

Abd

New member
kardeş Allah kurandan başka herhangi bir bilgi kaynağının korunacağını vaad etmişmi?

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
Ama Sen De Hep Bölük Bölük Soruyorsun, Bir Kerede Hepsini Sorsana Yaw Kardeşim,

Dünyanin Elips şeklinde Olduğu, Gözlerinin Kaşinin Altinda Olduğu, Araliktan Sonra şubat Ayinin Geldiği, Güneşin Doğudan Doğduğu Gibi Bilgiler Gerçekliktir,

Ama Tarih Vesair Veriler Allah'in Değil Beşerlerin ürünü Dolayisiyla Hatadan Beri Değil, Allah Sadece Kendisine Ait Olani Korumuştur, Metinsel Boyutta Sadece Kur'an Yani,

Selam Ile

Abd

New member
Ama Sen De Hep Bölük Bölük Soruyorsun, Bir Kerede Hepsini Sorsana Yaw Kardeşim,

Dünyanin Elips şeklinde Olduğu, Gözlerinin Kaşinin Altinda Olduğu, Araliktan Sonra şubat Ayinin Geldiği, Güneşin Doğudan Doğduğu Gibi Bilgiler Gerçekliktir,

Ama Tarih Vesair Veriler Allah'in Değil Beşerlerin ürünü Dolayisiyla Hatadan Beri Değil, Allah Sadece Kendisine Ait Olani Korumuştur, Metinsel Boyutta Sadece Kur'an Yani,

Selam Ile

çok güzel kıvırıyorsun devam et ;) bu kadar önemli bir konuda başka kaynaklara yöneliyorsun ama mesela kadınlar hayızlı iken namaz kılabilirmi desem hadisleri inkar edersin?

demek aylar DEĞİŞMEZ Gerçek :)

ben diyorumki haram ayların biri eylül biri nisan biri temmuz biride kasım.

şimdi benim haram ay seçmimle senin haram ay seçimin arasında bir fark varmı? sonuç itibarıyla kuran dışı kaynaklarla haramı helali belirlemeye çalışıyoruz. şimdi müşrikmi olduk? ve benim söylediğimin aksini ıspat edebilirmisin KURAN'DAN.

Abd

New member
1- Görmedin mi Rabb'in fil sahiplerine ne yaptı?

2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?

3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi.

4- Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.

5-Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı. /FİL

ONU AÇIKLADIKTAN SONRA bu ayetin nerde geçtiğini, fil sahibinin kime niye tuzak kurduğunu Allah'ın niye bu adamları taşa tuttuğunuda müşrik tarihçi yada hadisçilerden bilgi almaksızın açıklarmısın güzel kardeşim :)

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam, canım derdinizi üzüm yiyici olrak ayarlar seviyenizi vahyle ayarlarsanız sorualrınız hepsi kur'anda mevcut, sen ben dünyaya marsa diyeceğim diyorsun, bilmem farkındamısın, sana üstüne basabasa kur'an'ın sözlük veya kelime kitabı olmadığını anlatıyorum ama sen bana hala mealcilere yönelttiğin soruları soruyorsun,

selam

T

teslimolan

Guest
Hep ayni lak lak :)
Haram aylarini biz nerden bilelim :)
Bak peygambere itaat diyor :)
Birde meshur fil suresi :)

Hepsininde cevabi bin kere verildi ama anlayana tabi anlamayana hic bir sey anlatamazsin sevgili kardesim.

Sabit bir tarih hic bir zaman karismaz ve agizdan agiza devamli aktarilir ve belli zamanlar oldugu icinde sasirilmaz onda.

Itaat kelimesini ayetini tekini cimbizla aliyorsunuz. Tepesinde ne yaziyor altinda ne yaziyor diye bakan yok. Persembe nin gelisi carsambadan bellidir diye bir degim vardir yani o persembe gelirken carsambadan bellidir yani carsamabaya yani tepeye bakacaksin acaba ne yaziyor orda diye. Sonra itaat bir insana ancak yasadigi müddetce edersin öldümüde ancak onun vasiyetini yerine getirirsin. Hz. Muhammed as bile benim vasiyetim Kuran derken siz kendi kafanizdan su sunu dediydi de su oldu lari vasiyet olarak kabul ederseniz o sizin probleminiz.
Fil suresine gelince Capanoglu kardesim yeterince cevapladi.

Uzun lafin kisasi Allah bir seylere minimum belirlemistir onlarin üstünü yapmak isteyen sünnet yapar. Peygamberimiz güzel ahlak üzerindeydi bunu bize zaten Allah bildiriyor.

Abd

New member
Hep ayni lak lak :)
Haram aylarini biz nerden bilelim :)
Bak peygambere itaat diyor :)
Birde meshur fil suresi :)

Hepsininde cevabi bin kere verildi ama anlayana tabi anlamayana hic bir sey anlatamazsin sevgili kardesim.

Sabit bir tarih hic bir zaman karismaz ve agizdan agiza devamli aktarilir ve belli zamanlar oldugu icinde sasirilmaz onda.

Itaat kelimesini ayetini tekini cimbizla aliyorsunuz. Tepesinde ne yaziyor altinda ne yaziyor diye bakan yok. Persembe nin gelisi carsambadan bellidir diye bir degim vardir yani o persembe gelirken carsambadan bellidir yani carsamabaya yani tepeye bakacaksin acaba ne yaziyor orda diye. Sonra itaat bir insana ancak yasadigi müddetce edersin öldümüde ancak onun vasiyetini yerine getirirsin. Hz. Muhammed as bile benim vasiyetim Kuran derken siz kendi kafanizdan su sunu dediydi de su oldu lari vasiyet olarak kabul ederseniz o sizin probleminiz.
Fil suresine gelince Capanoglu kardesim yeterince cevapladi.

Uzun lafin kisasi Allah bir seylere minimum belirlemistir onlarin üstünü yapmak isteyen sünnet yapar. Peygamberimiz güzel ahlak üzerindeydi bunu bize zaten Allah bildiriyor.

senin kem kümden öte bir cevabını görmedim ben.

Abd

New member
selam, canım derdinizi üzüm yiyici olrak ayarlar seviyenizi vahyle ayarlarsanız sorualrınız hepsi kur'anda mevcut, sen ben dünyaya marsa diyeceğim diyorsun, bilmem farkındamısın, sana üstüne basabasa kur'an'ın sözlük veya kelime kitabı olmadığını anlatıyorum ama sen bana hala mealcilere yönelttiğin soruları soruyorsun,

selam

hepsi kuranda mevcutsa göster bana. haram aylar şu şu dur diyen bir ayet. yahut fil suresinde niye millet taşa tutulmuş. burda bir olay anlaşılmıyor. anlamıyormusunuz gerçekten yoksa işinizemi gelmiyor.

ben sana diyorumki şu dört günde şu işi yapacaksın yapmazsan ATARIM CEHENNEME. sen bana doğal olarak hangi günler bunlar diye sorarsın değilmi? ben burada seni güvenilmez kaynaklara yöneltiyorum. şeytan arapların ayların yerini işlerine geldiği gibi değiştirmeyeceğini nerden bileceksin? madem Allah sadece bu kitapta yazanla amel edin diyor.

lütfen kaçamak cevaplar yerine doğru dürüst cevap verin. verecek cevabınız varsa.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
hepsi kuranda mevcutsa göster bana. haram aylar şu şu dur diyen bir ayet. yahut fil suresinde niye millet taşa tutulmuş. burda bir olay anlaşılmıyor. anlamıyormusunuz gerçekten yoksa işinizemi gelmiyor.

ben sana diyorumki şu dört günde şu işi yapacaksın yapmazsan ATARIM CEHENNEME. sen bana doğal olarak hangi günler bunlar diye sorarsın değilmi? ben burada seni güvenilmez kaynaklara yöneltiyorum. şeytan arapların ayların yerini işlerine geldiği gibi değiştirmeyeceğini nerden bileceksin? madem Allah sadece bu kitapta yazanla amel edin diyor.

lütfen kaçamak cevaplar yerine doğru dürüst cevap verin. verecek cevabınız varsa.

selam bak kardeş, haram ayların ne olduğunu, mekkenin nerde olduğunu, kabenin hangi şehirde olduğunu, dünyanın yuvarlak olduğpunu nerden öğreniyorsam ordan öğreniyorum, dünya var olduğu sürece yuvarlaktır, aylar var olduğu sürece haram aylar bellidir, bunda anlaşılmayacak ne var ki, Allah aşkına bu kur'an'ı ne harita metod gibi kullanırım ne de takvimler cetveli olarak, bu kadar basit mesele ya, elim ner de sor bakalım kur'an'a elin nerdeymiş, bunumu istiyorsunuz yapmayın, evlere arka kapısından girilmez,

selam

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com

abd kardeş vallahi de haklısın billahide haklsısın.benim bilgim pek elvermiyor ama gerçekten malik bin nebi arkadaşımız bize hadisler olmadan haram ayların hangi aylar olduğunu hayızlı bir kadının namaz klıp kılamayacağını fil vakasını nasıl anlatacak.kendisi bunların tekrar kuranda geçtiğibni söylüyor ama ben öyle bir şey görmedim.

ayrıca şunuda belirteyim.eğer bir konuda anlaşmazlığa düşerşek bunu sadece kurandan mı bulacağız.madem öyle haşa ALLAHU TEALA yanlış mı konuşmuş.aşağıdaki ayet bununla ilgilidir.

"Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere ve sizden olan ulû'lemre (buyruk sahiplerine) itaat ediniz. Eger bir hususta anlasmazliga düserseniz -Allah'a ve ahiret gününe inaniyorsaniz- onu Allah'a ve Rasule götürün. Bu, hem daha hayirli hem de neticede daha iyidir" (en-Nisâ, 4/59).
bu ayette eğer anlaşmazlığa düşerşek o olayaı ALLAHA ve resulune götürmemiz isteniyor.zaten resulun kendi kafasından konuşmayacağını biliyoruz.öyle olsaydı Allahu teala resulu de itaat etmemmizi ister miyid?*

"Bunlar Allah'in sinirlaridir. Kim Allah'a ve O'nun Peygamberine itaat ederse, Allah onu, içinden irmaklar akan cennetlere koyacaktir; orada devamli kalicidirlar. Iste büyük kurtulus budur" (en-Nisâ, 4/13) buyurulur.

"Kim Resule itaat ederse Allah'a itaat etmis olur. Yüz çevirene gelince... seni onlarin basina bekri göndermedik" (en-Nisâ, 4/80) buyurulur.zaten peygamberimizin aşağıdaki hadisi de ayetleri pekiştiriyor.

"Kim bana itâat ederse süphesiz Allah'a itaat etmis olur. Her kim imam (devlet baskani)a itaat ederse süphesiz bana itaat etmis olur. Eler kim imama isyan ederse süphesiz bana isyan etmis olur" (Ibn Mâce, Cihâd, 39)

Üst Alt