Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an I Kerim'i elle tutmak...

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
Burada sözü geçen namaz abdestidir gusül deildir.
bu devir için düşünürsek ; İnsanlar abdesti yok diye kur'ana dokunamıyolar korkuyolar sanki çarpılacaklar.
kur'ana abdestsiz ellenmez diyerek bu insanları korkutmaya hiç hakkımız yok

allaha emanet olun

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
gencsofi' Alıntı:
Burada sözü geçen namaz abdestidir gusül deildir.
bu devir için düşünürsek ; İnsanlar abdesti yok diye kur'ana dokunamıyolar korkuyolar sanki çarpılacaklar.
kur'ana abdestsiz ellenmez diyerek bu insanları korkutmaya hiç hakkımız yok

allaha emanet olun
buyur burdan yak. abdest kokutucak bişey mi? yani abdest alan korkuyormu? ya insanın sudan korkması için kuduz olması lazım. yahu abdest almayı ne kadar büyüttünüz? dışarı çıkarken bile insan saçını sakalını tarar güzelleşir zor gelmiyorda elnini yüzünü bir iki dakka yıkaıyp temzilenmek mi zor geliyor ?

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
düşün ki;
ALLAH kelamını ağızına almayan bir insanı bir gün kafasına esti kurana bakmak istiyor.arkadan biri diyor ki dur elleme git abdest al adam daha belki abdestin ne demek olduğunu bilmiyor.
bir ikinci örnek ;
ben 3 hafta önce ingiltereden geldim ve orda biz camide namaz kılarken gayrimüslim olan insanlar kuran alıp onu okuyo adamların deil namaz abdesti boy abdesti bile yok.
ve üçüncüsü ;
ilkokullarda din öğretmeni öğrenciye al oğlum/kızım şu kitabın şu sayfasını aç sesli oku deyince çocuğun tepkisi her zaman hocam yok ben okuyamam abdestim yok der sizce bu doğrumu??
zarurette olan bi insan nasıl abdest alsınki ??

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
hem bu olay takvadır arkadaşlar kısa kollu giyinmemek takke takmak vesaire gibidir.yoksa benimde savunduğum düşünce kurana ellenmemesidir yalnız bu sadece takvadır
allah razı olsun

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
gencsofi' Alıntı:
düşün ki;
ALLAH kelamını ağızına almayan bir insanı bir gün kafasına esti kurana bakmak istiyor.arkadan biri diyor ki dur elleme git abdest al adam daha belki abdestin ne demek olduğunu bilmiyor.
bir ikinci örnek ;
ben 3 hafta önce ingiltereden geldim ve orda biz camide namaz kılarken gayrimüslim olan insanlar kuran alıp onu okuyo adamların deil namaz abdesti boy abdesti bile yok.
ve üçüncüsü ;
ilkokullarda din öğretmeni öğrenciye al oğlum/kızım şu kitabın şu sayfasını aç sesli oku deyince çocuğun tepkisi her zaman hocam yok ben okuyamam abdestim yok der sizce bu doğrumu??
zarurette olan bi insan nasıl abdest alsınki ??
islamda zarurret halleri var bizde bu yazıyı kalkıp hristiyan forumda yazmadım islamforumda yaıyoruz şuan almanyada zaman zaman tebliğ ettiğim gari müslümanlar var belkide dediğiniz gibi boy abdetleri bile yok ama onları kefil tutup git boy abdesti al gel sonra vericeğim eseleri oku demedim , şimdi bu her müslüman idrak edebilek kapasitededir, bir ikincisi artık kuran ceplerde ve internette çok rahat geziyor ve merak eden artık kitap bile açmıyor sadece belli bir zamanını ayırıp okuyanlar dışında şuan olmıyan bir konu üzerine gereksiz bir şekilde konuşuyoruz.
şöyle olursa ondan sonra böyle olursa onun sonucunda ne olur ? falan olsun bir karar veririz, şartları zorlamanın hiçbir anlamı yok kalkıp camilerin kapısında bekleyip gayri müslümanlara aman ha abdestsiz girmeyin demedik hiç ne olursan ol gel dedik, bu kapıya abdestsiz gelinir ama abdestsiz çıkılmaz . gayrı müslimden islami hal ve harektler beklemek saçmalık olur bunu bekliyen kim ki bunu önümüze sürdünüz? dediğim gibi olaylar olmadan kalkıp böyle olursa şöyle olur millet abdesten korkuyor falan yazamak mantık dışı,
demek herkes söylemek istediğini söylediğine göre sorun kalmadı..

S

seha

Guest
Bu ilginç konuya bende bir şey yazmak istedim.
Namaz Kainatın Sulatının önünde -nerdeyse- perdesiz durmak, ona kulluğu kabul edip ,her türlü kusurdan tenzih edip "En Büyük" olduğunu haykırmak demektir.
Acaba namazda abdest almamızın hikmeti nedir?. Namaz da Kur'an okunduğu için mi yoksa Kainatın Sulatanının huzuruna çıkıldığı için mi? Tabiki her ikisi.
Her şeyi gören ve duyan Allah'ın kelamını okumak, "bakalım bizden ne istiyor", diyerek onu elimize almak ve alırkende ona hürmetimizi ve saygımızı ifade etmek için tabiki temiz olmak gerekmektedir. Kur'an Allah'ın insanla konuşmasıdır. O konuşurken saygılı olmalıyız, dinlemeliyiz ve Kuddüs isminin gereği tertemiz olmalıyız.
Kur'an'ı öğrenme ve okuma ibadetini özel zamanlara teshis etiğimize göre, o özel zamanlarda Abdest almak zor olmasa gerek.

Hem henüz İslam'a girmemiş birinin eline Kur'an'ı alması tabiki abdest gerektirmez. Tebliğ henüz ona ulaşmamıştır.

Gusul gerektiren hallerde Kur'an'ı eline almak en hafifi ifade ile hakarettir. Kur'an'ı küçümsemedir. Ne yani farz olan gusulü alıp okusa ne olur? Gusul farzına ittiba etmiyen adamın Kur'an okumakta ki acelisi de neymiş? Üzerimizde bir pislik olsa ve eşimizle yakınlaşsak hakaret olmaz mı?

Kur'an okumak Allah'ın huzurunda durmaktır emir ve yasaklarını öğrenmektir . Allah'ın huzuruna ise tertemiz çıkılır. Hatta ,Allah bize şah damarımızdan daha yakındır denmiştir ,haya edip her vakit abdestli durmak sünnetide burdan vuku bulmuştur. Hayaya davet makamında,Kur'an'a tertemiz dokunun, anlamında laf söylemek itiraz edilecek bir konu değildir. Eğer bazı ufak mecburiyetlerde ,acil bir şeye bakmamız gerektiğinde ne yapmalıyız ,diyorsanız; İslam kolaylık dinidir. Hem insanın çok acil Kur'an'a bakmasını gerektirecek hususlar nelerdir? Hangi mecburiyet Kainatın sultanının önüne tertemiz çıkamıza, onun Kelam'ını tertemiz dinlememize ve okumamıza engeldir. Allah'ın Kelam'ını necis dinlemekte veya okumakta bir sakınca görmeyen Allah saygısızlık olur korkusunu taşımalıdır.
Bir kişi üşenmişte abdest gerekli diye Kur'an'ı okumamışsa suç kimdedir.
Selametle

chamdali

New member
Bu başlığa bir şekilde bakan ya da cevap yazan herkesin 2. sayfadaki 20 nolu yazıyı okumalarını ve yorumlamalarını istirham ederim.

umit2006

New member
kardeşim siz kur'an okumak için abdest alabilirsiniz ama bu farzdır herkes böyle yapmak zorundadır diyemezsiniz.abdest namaza hazırlık olduğu için bir nevi ibadettir,sevap kazanmak için abdest alıyorum derseniz size kimse bir şey demez.
bu arada pardon kısa kollu gezmemenin neresi takva?neye göre takva?bilmediğimiz bir şeymi var?

vatansever

New member
chamdali' Alıntı:
Bu başlığa bir şekilde bakan ya da cevap yazan herkesin 2. sayfadaki 20 nolu yazıyı okumalarını ve yorumlamalarını istirham ederim.

eyvallah kardeşim

chamdali

New member
Arkadaşlar konunun önemine binaen Mustafa İslamoğlu Beyin aşağıdaki satırlarını tekrar alıntılıyorum:

...Bilgime güvenmeyip, “Kur'an okumak için abdest farzdır” diyen sahih bir hadis, bir imam, bir alim var mıdır diye Mektebetu’l-Elfiyye’den 400.000 hadisi, bazıları Mebsut gibi 30 cildi bulan 1000’e yakın kitabı, tüm mezheplerin 40’ı aşkın kaynaklarını taradım, böyle bir şey bulamadım. En iyisi, bu konularda en katı davrandığını bildiğimiz Süyuti’nin “Kur’an okumanın âdabı” başlığında yazdıklarını aynen tercüme etmek:

“Kur’an okuma sırasında abdest almak müstehaptır; çünkü tilavet zikirden efdaldir ve Peygamber (sav) temizlenmeksizin zikretmeyi hoş karşılamazdı. İmamu’l-Harameyn dedi ki: “Abdestsiz Kur’an okumak mekruh değildir, çünkü Peygamber abdestsiz okuyordu. el-Mühezzeb Şerhi’nde ise: Eğer kişi Kur’an okurken yellenme ihtiyacı hissetse, yellenme sırasında harfleri doğru telâffuz edemeyeceği ihtimaline karşı okumayı durdurur.” (el-itkan, 1/295)

Bir şeye “farz” demek, “haram” demek ciddi bir iştir; Allah’a atfen verilmiş bir hükümdür, kimse keyfi olarak “farz” ve “haram” ilan edemez
.

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
chamdali kardeşim zaten bu konunun farz olduğunu savunan yoktu sanırım.Ama benim bilgilerimce kuranı abdestli okumak takvadır fakat hiçbir kötülüğü olmadığı gibi güzellikleride çoktur.
allah razı olsun
dua ile...

chamdali

New member
gençsofi arkadaşım aşağıdaki alıntı bu zincirdendir. Lütfen zinciri baştan sona bir okuyunuz.

Aysegul' Alıntı:
Ben kur'anı kerimimi tertemiz okumayı tercih ederim...O adamlar dediğin adamların yazısı kur'ana saygı gösteriyor...Siz saygı gösterir gibi davranıyorsunuz...5 dakika bile sürmeyecek bir abdesti almaya bile üşeniyorsunuz....Abdestsiz kur'anı kerim tutulmaz..Çünkü bu haramdır!..Bu fikrim sabittir değişmez!

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
tamam kardeşim görmemişim. ama haram olduğu hakkında bişey duymamıştım...
neyse hayırlısı...

Aysegul

New member
Haramdır arkadaşlar hala sözlerimin arkasındayım...Bir kadın muayyen günlerinde mesela tutamaz...Çünkü hem gusülsüz hemde abdestsizdir...Kur'an sıradan bir kitap değildir...Namazda kur'an ayetleri okunduğuna göre abdest alındığına göre...Kur'an okurkende abdestli olmalıyız...Namazda kur'an ayetleri okunmasa abdest alınmaz...Çünkü bir insan abdestsiz dua okuyabilir...Ama kur'anı kerime eline alıp ayetleri okuyamaz...Okursa ahirette çok farklı kılıklarda çıkar söyliyeyim...Çünkü duyduğuma göre abdestsiz namaz kılanlar ayı şeklinde haşrolunacaklarmış

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
NAMAZDA NECASETTEN TEHARET FARZDIR ZATEN.eğer bu yerine getirilmeden namaz kılınırsa farzı terk yapmış olunur.
ayşegül abla bişey soracaktım ama gerçekten muhalefet için deil öğrenmek için soruyorum.kuran okunurken abdestin farz olduğunu nerde okudun veya nerde duydun? açıklayabilirmisin acaba

chamdali

New member
Aysegul' Alıntı:
Haramdır arkadaşlar hala sözlerimin arkasındayım...Bir kadın muayyen günlerinde mesela tutamaz...Çünkü hem gusülsüz hemde abdestsizdir...Kur'an sıradan bir kitap değildir...Namazda kur'an ayetleri okunduğuna göre abdest alındığına göre...Kur'an okurkende abdestli olmalıyız...Namazda kur'an ayetleri okunmasa abdest alınmaz...Çünkü bir insan abdestsiz dua okuyabilir...Ama kur'anı kerime eline alıp ayetleri okuyamaz...Okursa ahirette çok farklı kılıklarda çıkar söyliyeyim...Çünkü duyduğuma göre abdestsiz namaz kılanlar ayı şeklinde haşrolunacaklarmış

Ayşegül arkadaş,

Namaz için abdest almamızın gerekçesi Kur'an okumamız değil Maide 6. ayettir. Yani Allah'ın emridir. Dolayısı ile farzdır. Abdestsiz kılmak da haram.

Bence her duyduğuna inanma arkadaşım. Araştır, soruştur, delilini sor.

Selamlar!

Aysegul

New member
chamdali' Alıntı:
Ayşegül arkadaş,

Namaz için abdest almamızın gerekçesi Kur'an okumamız değil Maide 6. ayettir. Yani Allah'ın emridir. Dolayısı ile farzdır. Abdestsiz kılmak da haram.

Bence her duyduğuna inanma arkadaşım. Araştır, soruştur, delilini sor.

Selamlar!

Tabiki Allah'ın emridir...Ben soruşturduğum için bu kadar emin konuşuyorum zaten...Burda amacım günaha girmenizi istemememdir...Başka bir şey değil...İsterseniz abdestsiz okuyun kur'anı kerimi...Napayım yani...Benden günah gitti...

Üst Alt