Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslamı anlayamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Eger verilen cvp lardaki bir cümleden sorun varsa bence sorman normaldir ama senin sormadigini görüyorum ve yine ayni mevzuya dönmüssün lakin ilk sordugun soru ilk olarak ayet ile sonrasinda tarihi verilerle söylendi.Peki simdi sonuc ne?

ese

New member
islamda esir bir cariye ile sahibi cariyenin rızası ..................... onunla beraber olabilir.Bu hüküm islam fıkhında ............, ................ , vesaire mezhep yada imamlarına göredir.

boşlukları dolduran bir cevap varmı...hep bu soruyu soruyorum duruyorum.Şimdi ben yine roman gibi yazacam diye korkuyorum.Ama sanki sormam ve bu konuyu tam öğrenmek istemem sanki çok anormalmiş gibi geliyor.Yazılanları ve en az 7 tane kitapı defalarca okudum. Sorarım size mesela ben kızkardeşim şu anda maalesef arabistanda esir desem sadece üzülürüm elimden geldiği kadarda kurtulmasına çalışırım.Ama ya kız kardeşimin sahibi tarafından gönüllü gönülsüz yatağa götürüldüğünü bilsem bu bana ar gelmezmi yada size...Bunun realitesini araştırmanın nesi hatalı....Yani insanlar müslüman olsun gayrimüslim olsun eskiden bunu normal mi karşılıyorlardı.Merakımda bir anormallik yok aslında...saygılarımla

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bu zamanda cahiliyye dönemi coktan kalkmis ama o zamanda düsünki islamiyetten önce Kizlarini diri diri gömüyorlardi ve daha nicesi yine zamanin sartlarina göre o sira bir cahiliyyelik vardi ama bu zamanda uygulanamaz...

Aslinda sen bu zamana göre kiyas yapiyorsun bunda bir yanlis var su anda hissedebilmek ya da yasamak imkansiz olsa gerek sen afrikadaki insanlar gibi yasayabilirmisin.Emin ol 1 ayda yatalak olursun iki ay icindede ölme riskin yüksek yani etrafi kendin gibi düsünme ve sonra kendini düsünüyorsun kendi kardesini ve kendi hissettiklerini

Kendini düsünen insan kendi kadardir degilmi demekki bir yanlis anlama ve hissetme var onun icin cok iyi tarih verilerini arastirmak lazim hemde coook :)

ese

New member
yoruldum ama tekrar edeyim alp kardeş ben cahiliye zamanını sorgulamıyorum.Bu ta düne kadar devam eden islam içindeki bir olgu imiş.Daha yüzyıl öncesine kadar istanbul'da bazı semtlerde Avrat pazarı diye pazarlarda kadınlar alınıp satılıyormuş.Ben bunun islam hukukundaki yerini öğrenmek istiyorum.saygılarımla

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Ser-i hüküm ne der bilmem ama bu zamanda uygulanabilirligi kalmamis yani o olay islam ile bagdaslasmaz!!!

Ha delilin ne dersen?

Degisen ekonomi buna örnektir hukuk ona keza

ese

New member
yani o olayla islamın bağdaşmamasının sebebi Amerikanın koyduğu ekonomik sistem....Allah'ın koyduğu sınırlamaları bile değiştirebilen bir güç.Yani kölelik ve cariyeliği ingiliz yada amerikalılar kaldırdığı için islamla bağdaşmıyor.We trust in Amerika

yelken06500

New member
avrat pazarına bir deliliniz var mı?
ona bakarsanız halen günümüzde umumuhanelerde mevcut hemde resmi mercilerden onaylı!!!
şimdi % 90 müslüman bir ülke için ileride tornularımızn çocukları dese ki ya çoğunluğu müslüman olan ülkemizde daha düne kadar umumuhaneler vardı bunun dinde yeri varmı diye sizin gibi cevap ararsa!!!
daha düne kadar yapan kim!!!istersen bi araştır...belki beyoğlunun çoğunluğu ermeni olan yerlerinde vardı bu dedikleriniz...orta çağdaki avrupa sokaklarında satılan ya da gönüllü olarak bu işi yapanlarla karıştırıyorsunuzdur...(sakın delilin varmı diye sorma adamlar kendi filmlerine bile defalarca konu yapmışlardır).
hayır insanın ya tarih bilgisi olur ya da dini derinliği!!!ikiside noksansa !!!

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu konu ile alakalı bilinmesi gerekenler yazılmasına rağmen, izah ve idrak polemikleri zuhur etmesi ve mecrasından uzaklaşması hasebiyle kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt