Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnkar edenler; işte azap...

sumisali

New member
Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla

İnkâr edenlere de ki: "Yakında yenilgiye uğratılacaksınız ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz." Ne kötü yataktır o. (AL-İ İMRAN SURESİ / 12)

Bazı yüzlerin ağaracağı, bazı yüzlerin de kararacağı gün... Yüzleri kapkara-kesilecek olanlara: "İmanınızdan sonra inkar ettiniz, öyle mi? Öyleyse inkar etmenize karşılık olarak azabı tadın" (denilir). (AL-İ İMRAN SURESİ / 106)

Ayetlerimize karşı inkâra sapanları şüphesiz ateşe sokacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tadmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. Gerçekten, ALLAH, güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (NİSA SURESİ / 56)

Ateşin üstünde durdurulduklarında onları bir görsen; derler ki: "Keşke (dünyaya bir daha) geri çevrilseydik de Rabbimizin ayetlerini yalanlamasaydık ve mü'minlerden olsaydık." (EN'AM SURESİ / 27)
Rablerinin karşısında durdurulduklarında onları bir görsen: (ALLAH:) "Bu, gerçek değil mi?" dedi. Onlar: "Evet, Rabbimiz hakkı için" dediler. (ALLAH:) "Öyleyse inkâr edegeldikleriniz nedeniyle azabı tadın" dedi. (EN'AM SURESİ / 30)

Onların tümünü toplayacağı gün: "Ey cin topluluğu insanlardan çoğunu (ayartıp kendinize kullar) edindiniz" (diyecek). İnsanlardan onların dostları derler ki: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlandı ve bizim için tesbit ettiğin süreye ulaştık." (ALLAH) Diyecek ki: "ALLAH'ın dilediği dışta olmak üzere, ateş sizin içinde süresiz kalacağınız konaklama yerinizdir." Şüphesiz Rabbin, hüküm ve hikmet sahibi olandır, bilendir. (EN'AM SURESİ / 128)

(ALLAH) diyecek: "Cinlerden ve insanlardan sizden önce geçmiş ümmetlerle birlikte ateşe girin." Her bir ümmet girişinde kardeşini (kendi benzerini) lanetler. Nitekim hepsi birbiri ardınca orada toplanınca, en sonra yer alanlar, en önde gelenler için: "Rabbimiz, işte bunlar bizi saptırdı; öyleyse ateşten kat kat arttırılmış bir azab ver diyecekler. (ALLAH da:) "Hepsi için kat kattır. Ancak siz bilmezsiniz" diyecek. (A'RAF SURESİ / 38)

(Bu sefer) Önde gelenler, sonda yer alanlara diyecekler ki: "Sizin bize göre bir üstünlüğünüz yoktur, kazandıklarınıza karşılık olarak azabı tadın." (A'RAF SURESİ / 39)

Şüphesiz ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler, onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız. (A'RAF SURESİ / 40)

Onlar için cehennemden yataklar ve üstlerine örtüler vardır. Biz zulme sapanları işte böyle cezalandırırız. (A'RAF SURESİ / 41)

Cennet halkı, ateş halkına (şöyle) seslenecekler: "Bize Rabbimizin vadettiğini gerçek buldunuz mu?" Onlar da: "Evet" derler. Bundan sonra içlerinden seslenen biri (şöyle) seslenecektir: "ALLAH'ın laneti zalimlerin üzerine olsun." (A'RAF SURESİ / 44)

Gözleri cehennem halkından yana çevrilince: "Rabbimiz, bizi zalimler topluluğuyla birlikte kılma" derler. (A'RAF SURESİ / 47)

Burcun üstündeki adamlar, kendilerini yüzlerinden tanıdıkları (ileri gelen birtakım) adamlara seslenerek derler ki: "Ne (güç ve servet) toplamış olmanız, ne büyüklük taslamanız (istikbarınız) size bir yarar sağlamadı." (A'RAF SURESİ / 48)

Ateşin halkı cennet halkına seslenir: "Bize biraz sudan ya da ALLAH'ın size verdiği rızıktan aktarın." Derler ki: "Doğrusu ALLAH, bunları inkâr edenlere haram (yasak) kılmıştır." (A'RAF SURESİ / 50)
Onlar, dinlerini bir eğlence ve oyun (konusu) edinmişlerdi ve dünya hayatı onları aldatmıştı. Onlar, bu günleriyle karşılaşmayı unuttukları ve bizim ayetlerimizi 'yok sayarak tanımadıkları' gibi, biz de bugün onları unutacağız. (A'RAF SURESİ / 51)

Gerçek şu ki, inkâr edenler, (insanları) ALLAH'ın yolundan engellemek için mallarını harcarlar; bundan böyle de harcayacaklar. Sonra bu, onlara yürek acısı olacaktır, sonra bozguna uğratılacaklardır. İnkâr edenler sonunda cehenneme sürülüp toplanacaklardır. (ENFAL SURESİ / 36)

Bu, ALLAH'ın murdar olanı temizden ayırdetmesi; murdarı, bir kısmını bir kısmı üzerinde kılıp tümünü biriktirerek cehenneme atması içindir. İşte bunlar hüsrana uğrayanlardır. (ENFAL SURESİ / 37)

Bunların üzerlerinin cehennem ateşinde kızdırılacağı gün, onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak (ve:) "İşte bu, kendiniz için yığıp-sakladıklarınızdır; yığıp-sakladıklarınızı tadın" (denilecek). (TEVBE SURESİ / 35)

(Böylesinin) Önünde cehennem vardır ve (orada) irinli sudan içirilecektir. (İBRAHİM SURESİ / 16)

Yutkunmaya çabalayacak ve boğazından geçirmeyi başaramıyacak, ona her yandan ölüm gelecek, oysa ölmeyecek de. Ardından daha katı bir azab olacak. (İBRAHİM SURESİ / 17)

Azabın kendilerine geleceği gün (ile) insanları uyarıp-korkut ki, (o gün) zulmedenler, şöyle diyecekler: "Bizi yakın bir süreye kadar ertele ki, Senin çağrına cevap verelim ve elçilere uyalım." Oysa daha önce, kendiniz için hiç zeval yoktur diye and içenler, sizler değil miydiniz? (İBRAHİM SURESİ / 44)

"Ve hiç şüphe yok, onların tümünün buluşma yeri cehennemdir." (HİCR SURESİ / 43)

Onun yedi kapısı vardır; onlardan her bir kapı için bir grup ayrılmıştır. (HİCR SURESİ / 44)

Ki melekler, kendi nefislerinin zalimleri olarak onların canlarını aldıklarında, "Biz hiç bir kötülük yapmıyorduk" diye teslim olurlar. Hayır, şüphesiz ALLAH, sizin neler yaptığınızı bilendir. (NAHL SURESİ / 28)

Öyleyse içinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların konaklama yeri ne kötüdür. (NAHL SURESİ / 29)

Kim çarçabuk olanı (geçici dünya arzularını) isterse, orada istediğimiz kimseye dilediğimizi çabuklaştırırız,
sonra ona cehennemi (yurt) kılarız; ona, kınanmış ve kovulmuş olarak gider. (İSRA SURESİ / 18)

Ve de ki: "Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. Şüphesiz biz zalimlere bir ateş hazırlamışız, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. Eğer onlar yardım isterlerse, katı bir sıvı gibi yüzleri kavurup-yakan bir su ile yardım edilirler. Ne kötü bir içkidir o ve ne kötü bir destektir. (KEHF SURESİ / 29

simiec

New member
Çok güzel yazmışsın ama inkar edenler bu sureleride inkar eder (benim gibi xD) o yüzden daha iyi bişiler bulsanız fena olmaz 8)

sumisali

New member
akıl, inananlara verilen çok büyük bir nimettir. Böyle bir anlayıştan yoksun olan insan içinde bulunduğu kötü durumun dahi farkına varamayacak haldedir.
Doğruyu yanlıştan ayıran bir anlayış, Allah'ın Kendisi'nden korkanlara, Kuran ayetlerinde müjdelediği bir sırdır ki bu anlayışın adı "akıl"dır. Allah bunu Enfal Suresi'nde şöyle bildirir:
"Ey iman edenler, Allah'tan korkup-sakınırsanız, size doğruyu yanlıştan ayıran bir nur ve anlayış (furkan) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük fazl sahibidir." (Enfal Suresi, 29)
Bize Allah'ın Kuran'da bildirdiği sırların en önemlilerinden biri bazı insanların Kuran'ı anlayamamalarıdır. Bu aslında çok büyük bir sırdır. Çünkü Kuran çok açık, çok anlaşılır bir kitaptır. Dileyen her insan Kuran'ı okuyabilir, Allah'ın emirlerini, beğendiği ahlakı, cennet ve cehennemin özelliklerini Kuran'dan öğrenebilir. Ancak, Allah'ın yarattığı bir hikmet olarak insanların bir kısmı çok açık olmasına rağmen Kuran'ı anlayamamaktadır. Üstelik bu insanlar, atom mühendisi, biyoloji profesörü olabilmekte, fizik, kimya, matematik gibi en zor bilim dallarını çok iyi anlayabilmekte, dahası budizmi, hinduizmi, şintoizmi, materyalizmi, komünizmi kavramakta, ama Kuran'ı anlayamamaktadırlar. Kuran dışı sistemlerin karmaşık yapılarını hayatlarına geçiren insanlar, Allah'ın apaçık ve kolay dinini bir türlü kavrayamamakta, en açık konuları bile çözememektedirler.

simiec

New member
Büyük bir yanlışın var bu saydığın insanlar kur'an ı anlayamadıkları için değil tam aksine ne kadar yanlış olduğunu anladıkları için islamın yanına yaklaşmıyorlar.Ayrıca bu insanlar sadece kur'an a bakmıyorlar genel olarak teizmi inceliyorlar yani işin felsefi kısmınada bakıyorlar.Bu arada bu saydığın budizmi, hinduizmi, şintoizmi, materyalizmi, komünizmi kavramanın hiçte sandığın gibi bir zorluğu yoktur ve bu adamların çoğuda materyalisttir ayrıca kominizm bir dini görüş değil siyasi görüştür din felsefelerinin içine kominizmi koyman yanlış olmuş.

sumisali

New member
inkarcıların müminlere zarar verme çabaları, Müslümanlar açısından çok büyük hayır ve hikmetlere vesile olmaktadır. Müslümanların karşısında, onların din ahlakını yaşamalarına ve insanları da Kuran ahlakına çağırmalarına karşı ciddi şekilde mücadele veren bir topluluk olması; dolayısıyla Müslümanların ciddi zorluklarla karşılaşmaları, ahirette Allah'ın vadettiği üstün bir ecirle karşılık bulabilmeleri açısından çok değerli bir imtihan ortamıdır. İşte salih müminler de, inkar edenlerin tarih boyunca sürgelen amansız mücadelesine bu gözle bakar ve bu durumu Yüce Rabbimiz'in rızasını kazanabilmeleri için yaratılmış çok önemli bir nimet ve hayırlı bir vesile olarak değerlendirirler.

simiec

New member
Hmm ben Kur'an bölümünde bir bölüm daha açtım bu konunun hemen aşağısında dikkatini çekecektir istersen oraya bak çünkü kur'an ile ilgili çok önemli bir gerçek orda durmaktadır ve benim amacım sizi cehenneme göndermek değil ben şeytanda değilim amacım sizi özgür kılmak.

sumisali

New member
İşte akılsızların ümitlenmesi de bu şekilde olur. Allah'ı gereği gibi tanıyıp takdir edemeyen, Kuran'dan, İslam'dan haberi olmayan pek çok insan vardır ki, ahirette güzel bir karşılık göreceklerine kendilerini inandırmışlardır. Bu müminlerin ümitvar olma özelliklerinin dışında inançsızlığın getirdiği pervasızlığı ve çirkin bir cesareti göstermektedir. Bu kişiler din ahlakından uzak olmaları nedeniyle daralan vicdanlarını, bu tür sahte ümit ve beklentilerle rahatlatmaya çalışır, kendilerini de buna inandırırlar. Örneğin bir araştırmacı Kuran ahlakına uygun en küçük bir tavır göstermese de, yaptığı bilimsel çalışmaların kendisini "kurtaracağını" umar. Veya bir felsefeci dini reddetse bile çok kültürlü bir insan olduğu için diğerlerinden üstün olduğunu ve ahirette buna göre karşılık göreceğini zanneder. Bir tüccar ise insanlara sağladığı mal ve imkanlar sayesinde ahiretten bir beklenti ve ümit içine girer. Oysa bu kişilerin konuşmalarına bakıldığında aslında ahiretin varlığı hakkında kuşkular içinde oldukları görülür.

simiec

New member
Ah bu arada belirteyim İslam iki temel üzerine kurulmuştur birincisi ihtiyaç ikincisi korku ben bu korkudan kurtuldum ve şunu farkediyorum ki bu korku sende fazlasıyla var.

simiec

New member
Birincisi lütfen hakaret etmeyelim ikinci olarakta ben ateistim ve ahirete inanmam eğer benle tartışmak istiyorsan daha iyi bir yol izlemelisin.(edit olmadığı için kusura bakmayın lütfen)

sumisali

New member
Mümin, "... onlardan korkmayın, Benden korkun, üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım. Umulur ki hidayete erersiniz" (Bakara Suresi, 150) ayetinin hükmü gereği, Yüce Allah'tan başka hiçbir kimse ya da topluluktan korkmaz ve çekinmez
Mümin, Allah'ın herşeyin hakimi olduğunu, yegane güç ve kuvvet sahibi olduğunu, herşeyin Allah'ın dilemesi ile var olup, varlıklarını sürdürdüklerini bilir. Bu yüzden, gerçekte hiçbir güç ve kuvvete, etkiye sahip olmayan yaratılmışların rızasını gözetmenin faydası olmayacağının bilincindedir. Bu dünyada Allah'tan korkarak O'nun rızasını araması, onu, ahiretteki korkunç azaptan kurtaracaktır:
Allah'ın rızasına uyan kişi, Allah'tan bir gazaba uğrayan ve barınma yeri cehennem olan kişi gibi midir? Ne kötü barınaktır o. (Al-i İmran Suresi, 162)

simiec

New member
Açıkçası benim amacım seni korkutmak filan değil ve eğer bu dünyadaki şeyleri boşverirsen hayatı boşveriyor olursun bu da seni işe yaramayan bir insan yapar ki ben böyle bir insanı bu dünya da istemezdim.

sumisali

New member
Siz sohbetinizin bir kısmında inanmayanların Ahirette de inanmamaya devam edeceklerini ve kendilerine gösterilen bir aldatmaca olduğunu öne süreceklerini söylemiştiniz. Bildiğimize göre orada inançsızların ve zararda olanların derin bir pişmanlığı olacağı belirtiliyor. Orada inanan ve inanmayan herkes için her şey apaçık olmayacak mı?”

simiec

New member
Birince ben hiç öyle birşey söylemedim daha demin dediğim gibi ahirete inanmamam bunun kanıtıdır lütfen ne zaman demişim gösteriniz ikincisi daha deminde dediğim gibi benimle tartışmak istiyorsanız ahiretten başka bir konu bulunuz

simiec

New member
Tartışmaya devam etmek isterim saygılarımla..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Büyük bir yanlışın var bu saydığın insanlar kur'an ı anlayamadıkları için değil tam aksine ne kadar yanlış olduğunu anladıkları için islamın yanına yaklaşmıyorlar.

Bakın simiec

münazara yaptığınız bir kişi ile olan mesajlaşmalarınızda, bir kaç kez, hakaret edilmemesi konusunda ikazlarda bulunmuşsunuz. Yukarıda ki mesajınızla milyonlarca insana hakaret ediyorsunuz. Hemen özür dilemeniz gerek.

simiec

New member
Birincisi münazaranın tanımına bakmanızı tavsiye ederim ikinci olarak özür dilerim ama sadece şunu belirtmek isterim ki sumisali de yaptığı konuşmalarda milyarca insana hakaret etmiştir lütfen bunuda dikkate alınız..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Birincisi münazaranın tanımına bakmanızı tavsiye ederim ikinci olarak özür dilerim ama sadece şunu belirtmek isterim ki sumisali de yaptığı konuşmalarda milyarca insana hakaret etmiştir lütfen bunuda dikkate alınız..

Siz özrünüzü yapın...
sumisali de ateist forumda hakaret ederse özür dilemesini isteyin.

simiec

New member
Hmm daha demin dilemiştim ve yine özür diliyorum ama şöyle bir düşünün isterseniz bu yaptığınız ayrımcılıktır!

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sayın simiec

herkesin inancına saygı duyuyor, saldırganlık, saygısızlık ve benzer davranışları kabul etmiyoruz. Allah'a, Kur'an a, ahirete inanmamanız, Onlara karşı yalan/yanlış benzetmelerinde bulunmanızı gerektirmiyor.

Kişisel tacizlerle, ilahi tacizleri mukayese etmemek lazım...

Üst Alt