Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Ayeti Allah Diyen Sure..

CCCCCC

New member
Ayetler çok açık ama düşünceleri ayetleri neden büküyorsunuz anlamadım

ÇAPANOÐLU

New member
Ben anladımki KUR'AN ayetlerini parça parça kopy etmemek lazım genelden okumadan özel yorum yapmamak lazım.

Bu konuda bir yazı yayınlamıştım ama ne hikmetse silinmişti, şimoilik bir dost siteden alıntıladığım aşağıdaki yazıyı bir okuyuverin, bu konuda geniş bir yazı daha kaleme alacağım, bunu bir ön bilgi olarak kabul edin..

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Yüce Allah’a sığınma blinciyle

MELEK

Kelime anlamı: İki ayrı kökü vardır 1) ULÛK 2) MELK

ULÛK: kökünden anlamına göre “elçiler/haberciler”

MELK: kökünden anlamına göre ise “yönetim güçleri” anlamına gelmektedir.

Arap Dilbilimi uzmanları “melek” sözcüğünün kökeni ile ilgili altı tane farklı tespitte bulunurlar. Bu tespitlerin izahı sayfalar dolusu açıklamaları gerektirir. Biz bunların en isabetlisi olan iki tespiti dikkate alacağız. Olayın geniş açıklamasını arzu edenler, Kitab-ül-Ayn, Tehzib, Camî, Keşşaf, Mecma’, Garaib, Lübâb, Rûh, El-Bahr-ül Muhît, Müfredat gibi kaynaklara başvurabilirler.

Birincisi: Melaike ve bunun tekili olan melek sözcükleri “Ulûk” kökünden türemiştir. Bu sözcük elçi göndermek anlamını taşımaktadır. Kelimenin aslı “me’lek” dir. İsm-i zaman, ism-i mekan ve mastardır. Dolayısıyla başındaki “mim/m” ektir. Sonra elifle lam yer değiştirmiş “mel’ek” yapılmıştır. Allah’tan elçi anlamında isim olarak kullanılmaya başlayınca hemze terk veya tahfif yoluyla “Melek” şeklini almıştır.

İkincisi: Başındaki “mim/m” kelimenin aslındandır, ek değildir. Kuvvet/yönetim gücü anlamındaki “melk” kökünden türemiştir. Mülk, milk, malik ve melik sözcükleri bu kökten türemedirler. Anlamları da bu kök anlama göredir. Genellikle eski tefsirciler birinci şıkkı tercih etseler bizim tespitlerimize göre her iki kökten de türemiştir. Ve ayrı kök ve ayrı anlamlarda kullanılmıştır. Yani bazı yerlerdeki “melaike” sözcüğü birinci şık kapsamına bazı yerlerde geçenler de ikinci şık kapsamına girmektedir. Bunları yer aldıkları pasaj içerisindeki söz akışından kolayca ayırt edebiliriz.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda anlaşılıyor ki “melek”, “Kuvvet, yönetim gücü, elçi ve haber verici” demektir.

Kur’an’ı iyi anlayıp dini doğru yaşayabilmek için bu kavramın Kur’an’daki yer alışlarını iyi bilmemiz gerekmektedir.

Görüldüğü üzre melek sözcüğü iki farklı anlamlı kökten gelebilmektedir. Buna göre “üluk” kökünden anlamına göre “elçiler/haberciler”; “Melk” kökünden anlamına göre ise “yönetim güçleri” anlamına gelmektedir. Ne yazık ki bu ayırım yapılmadan Kur’an’daki “melek, melaike” sözcüklerinin hepsi aynı anlamda kabul edilmiştir. Halbuki konu akışı çerçevesinde bu ayırım yapılabilir. Yapılmalıdır da. Zira konu içerisinde bunlar farklı farklı anlamlar içermektedir.

Bu tanımdan sonra, okuyuculardan ricam, kafanızdaki eski melek tanımını bir tarafa bırakın, sanki bu kelimeyle yeni tanışıyorsunuz gibi anlamaya çalışın.

1. Melek tam olarak neyi ifade ediyor?.

2. Meleklere iman nasıl ve ne şekilde olmalı?.

3. Melekler Ademe nasıl secde etmişlerdir?.

4. Vahyin gelmesiyle Melek ilişkisi nedir?.

5. Melekler ne anlamada kanatlıdır?.

6. İblis meleklerden bir melekmiydi?.

7. Meleklerle hayvanlar arasındaki bağ varmıdır?.

Bu ve benzeri soruları çoğaltmak mümkün, biz şimdilik bu kadarının meramımızı anlatmaya yeteceğini düşünüyoruz. Yukarıdaki soruların yanıtlarını ayetlerin gölgesinde bulmaya çalışalım.

Koruyucu bekçiler 82/10-86/4

Katip (yazıcılar),82/11-50/18

Kayıt tutan (hafıza) 43/80,-50/17-18/49-45/28,29-17/13,14

Amellerin ve niyetlerin yönüne göre tavır belirleme 3/123…127-8/9…12,50,51-9/24,25-13/11-33/9,26,56

Azap ve helak 2/210-7/84-11/82-15/8,73,74- 26/173-54/34

Maddeden oluşan yükü taşımaları 2/248

Kuran’da iman ilkelerine baktığımız da 1 Allah’a iman 2 Meleklerine iman 3 Kitaplarına iman 4 Resullerine iman 5 Ahiret gününe iman

1 Allah’a iman: Eksik ve noksan sıfatlardan münezzeh olan, tartışmasız mutlak güç ve kudret, İlah, Rabb, Rahman ve Rahim vd…Güzel sıfatları.

Tam teslimiyet olunacak yegane varlıktır, varlıkların kaynağı ezeli ve ebedidir. İman edilmezse olmaz olan.

2 Meleklerine iman: ? (aşağıda değineceğiz)

3 Kitaplarına iman:

Yaratıcıyı ve iman edeceğimiz değerleri, ahiret bilincini, ahlaki ilkeleri, ibadet ve şahsiyeti, dünyadaki yaşantımızı barındırdığı için, İman edilmezse olmaz.

4 Resullerine iman:

Allah adına yer yüzünde elçilik yapıp, Allah’ın mesajını getirdikleri, inananlara örnek, kafirlere uyarıcı oldukları için, İman edilmezse olmaz.

5 Ahiret gününe iman:

Hesap vereceğimiz bilinciyle, hayatımıza çekidüzen vermemizi sağlayacağı için, İman edilmezse olmaz.

Gelelim şimdi meleklere iman hadisesine, bu konuyu burada açıklamayacağız, konun tamamını okuduktan sonra, değerli okuyucuların idrakine sunuyorum.

Kuran’ın ışığında yürüyerek, meleklerin nasıl bir varlık oldukları hakkında bilgilenmeye çalışalım inşallah.

Fatır 1 Hamd,Fatır olan Allah'adır; gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan O'dur. Yaratışta/yaratılmışlarda dilediğini artırır O. Hiç kuşkusuz, Allah her şeye gücü yetendir.

Burada kanat kelimesi mecazdır, İsra 24 Onlara merhamet ederek alçak gönüllük kanadını ger ve de ki, "Rabbim, beni küçükken yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı." bu ve benzeri ayetlerde de kanat kelimesi mecaz olarak geçmiştir. Ayetin sonundaki “Hiç kuşkusuz, Allah her şeye gücü yetendir” ifadesi Konuya açıklık getiriyor, Allah’ın güçleri (melekleri) her taraftan ve her konuya hakimdir.

Ör:Futbol maçlarından sonra yorumcular, sağ kant zayıf, sol kanat güçlü gibi ifadeleri kullanırlar.

Kadir 4 Melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle o gecede her iş için iner de iner!

Bu ayette de, Ruh vahyi, Melekler ise Allah’ın ayetleri, emirleri, iş ve oluşu yönlendirecek hükümleri vb.. ifade eder.

Bakara 30-34 Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysa ki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsatıp yüceltiyoruz."Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim." Adem'e tüm isimleri (nitelemeleri) öğretti, sonra onları meleklere sunup, "Doğru iseniz, şunların isimlerini (özelliklerini, niteliklerini) siz bana bildirin," dedi. Dediler: "Sen Yücesin, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yok. Sen Bilensin, Bilgesin." Allah buyurdu: "Ey Adem, haber ver onlara onların adlarını." Adem onlara onların adlarını haber verince, Allah şöyle buyurdu: "Dememiş miydim ben size!Ki ben, göklerin ve yerin gaybını en iyi bilenim.Ve ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklayageldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim." O vakit biz meleklere, "Adem'e secde edin" demiştik de İblis dışında tümü secde etmişti. İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.

Ademe secde, bildiğimiz alın burun zemine gelecek şekilde bir secde değil, bu tür secde yalnız Allah’a yapılır ve bu herkes tarafından bilinen bir mevzudur.

Buradaki secde itaat anlamındadır. "Adem'e secde edin" ifadesi, Allah İnsana eşyanın hakikatini öğretmesi, yönlendirip idaresi altına vermesi, yeryüzündeki canlı ve cansız varlıkların insana itaat ettirilmesi, fizik kuralları (kevni yasalar), kanunları kuralları hep insanın emri altına vermiş olması, olayının ADI: Meleklerin ademe secde etmesidir.

Ademin etrafında olan, görünen ve görünmeyen canlı yada cansız bütün yaratıklar, Ademe itaat etmekle emrolunmuşlardır, ancak iblis ”İblis dışında tümü secde etmişti. İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.” Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra, aklınızın alabildiği kadar tefekkür ediniz, görünenlerden bedeniniz, hayvanlar, bitkiler, ateş, toprak, su, hava, madenler vs.. görünmeyenlerden canınız/nefsiniz, aklınız, iradeniz, sevginiz, üzüntünüz vs.. bu saydıklarımın içinde size itaat etmeyenin, ne olduğunu düşünün.

Biraz düşündükten sonra, size itaat etmeyeni eminim sizlerde fark ettiniz, evet tam tahmin ettiğiniz gibi, Ademe ve Ademoğluna itaat etmeyen yalnızca iblistir.

Bu itaat etmeyen mahluk, bizim görünen tarafımızda değil, görünmeyen tarafımızda yer alır, vesvese verir. Bazen aklınıza öyle şeyler getirir ki, nasıl böyle düşünürüm diye siz bile utanırsınız, işte bu size itaat etmeyen melek iblistir Kehf 50 Hani, biz, meleklere, "Adem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi

Şeytan/iblis insanın topraktan olan yanına değil can olan yanına ondan ayrılmaz bir parça olarak yaratılmıştır ve insanla doğar insanla ölür ve onunla cehenneme girer.

Bakara 248 Peygamberleri onlara: "Onun hükümdarlığının kanıtı, sandığın size gelmesidir. Onda Rabbinizden bir huzur ve Musa ile Harun'un halkının geriye bıraktığı bir kalıntı bulacaksınız. Onu melekler taşımaktadır. İnanıyorsanız bunda sizi ikna edecek bir delil var."

Şimdi desem ki, Melekler Allah’ın emrini harfiyen yerine getiren yaratıklar mıdır?. Diyeceksiniz ki elbette öyledir, haklısınız

Peki desem ki, Havyalar Allah’ın emrini harfiyen yerine getiren yaratıklar mıdır?. Diyeceksiniz ki elbette öyledir,evet bu seferde haklısınız.

Öyleyse bu tespite ne dersiniz ”Onu melekler (hayvanların koşulsuz itaati) taşımaktadır” yani bu ayette geçen Melek=Hayvanların koşulsuz itaati

Yani burada Melekler Hayvanlar değil, Hayvanların her durumda itaat etmelerinin adı Melektir.

Ali-İmran 124,125 O sırada sen, müminlere şöyle diyordun: "Rabbinizin, indirilmiş üç bin melekle destek vermesi, size yetmiyor mu?" İş, sanıldığı gibi değildir.Onlar, hemen şu anda üstünüze gelseler bile, eğer siz sabreder ve korunursanız, Rabbiniz sizi, üzerlerine nişan vurulmuş beş bin melekle destekler.

Burada müminlerin Allah’ın emrini yerine getirmeleri ve kendilerine güvenmeleri, tedbir almaları, sabredip mukavemet göstermeleri, Allah’ın koyduğu yasayı işletmeleri anlamına geliyor.

Allah’ın dediğini yapmak ve ona güvenmek, kendine güvenmek, tedbir alıp sabretmek=Moral, konsantre, psikolojik güç kazanmaktır. Bunun adı Meleklerin yardımıdır. Bakar 249 Talut orduyla birlikte ayrıldıktan sonra, "Doğrusu Allah sizi bir ırmakla deneyecektir, ondan içen benden değildir, onu tatmayan eliyle sadece bir avuç avuçlayan müstesna şüphesiz bendendir" dedi. Onlardan pek azı hariç, sudan içtiler. Kendisi ve kendisiyle olan inananlar ırmağı geçince, "Bugün Calut ve ordusuna karşı koyacak gücümüz yok" dediler. Kendilerinin Allah'a kavuşacağını bilenler ise: "Nice az topluluk çok topluluğa Allah'ın izniyle üstün gelmiştir, Allah sabredenlerle beraberdir" (Allah’ın yasaları/melekler yardım eder) dediler. Sudan doyasıya içinler, Allah’a, onun kudretine, ahirete ve davalarına inanmamış kimselerdir. Onlardan pek azı hariç, sudan içtiler. Kendisi ve kendisiyle olan inananlar ırmağı geçince, "Bugün Calut ve ordusuna karşı koyacak gücümüz yok" dediler.

Burada bira avuç sudan içenler yada hiç içmeyenler, Allah’a tam teslim olmuş, tam güvenmiş, davalarına inan kimselerdir. Kendilerinin Allah'a kavuşacağını bilenler ise: "Nice az topluluk çok topluluğa Allah'ın izniyle üstün gelmiştir, Allah sabredenlerle beraberdir" dediler.

İşte Allah yasayı koymuş, bu yasanın adı Rabbiniz sizi, üzerlerine nişan vurulmuş beş bin melekle destekler. Dir.

Enfal 11,12,13 O zaman sizi, Allah'tan bir güven olmak üzere hafif bir uyku bürüyordu; sizi onunla temizlemek, şeytanın pisliğini sizden gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak, ayaklarınızı sağlam bastırmak için üzerinize gökten bir su indiriyordu. Rabbin, meleklere şöyle vahyediyordu: "Ben sizinle beraberim.İmanı olanları sağlamlaştırın.İnkar edenlerin kalpleri içine korku salacağım; vurun boyunların üstüne, vurun onların her parmağına." Bu böyledir. Çünkü onlar Allah'a ve resulüne kafa tuttular.Kim Allah'a ve resulüne kafa tutarsa kuşkusuz ki, Allah'ın azabı şiddetli olur.

Allah’ın yardımı iman edip Salih amel ortaya koyan, adaleti, iyiliği, yardımlaşmayı öğütleyen, Allah için çalışıp, Allah için çarpışan, Allah için mücadele veren, doğru yerde, doğru zamanda, doğru davranan herkese, Allah’ın koyduğu yasanın adı meleklerin yardımı bu yasayı kim işletirse meleklerin yardımı onunladır. Rabbin, meleklere şöyle vahyediyordu: "Ben sizinle beraberim. İmanı olanları sağlamlaştırın.” Kim kendi davasına çok samimi inanırsa, meleklerin yardımı onunladır. Bu Rabbimin koyduğu bir ilke bir yasadır herkese aynı işliyor. Ali-İmran 138,139 Bu, insanlara bir bildiri, erdemlilere de bir yol gösterici ve öğüttür. Gevşemeyin, üzülmeyin; inanıyorsanız üstün sizsiniz! Allah’ın evrene koyduğu yasaları kurallarıdır bu, kim bu yasayı lehine işletirse mükafat alır, kimde aleyhine işletirse sıkıntısını/azabını çeker.

Ör: herhangi bir müsabakada, fizikleri güçleri aynı olup ta morali yüksek olanın maçı alması, tesadüf değil, ”inanıyorsanız üstün sizsiniz” ilkesini işletmiştir. Kim kendi değer yargılarına daha çok inanıyorsa galip olan odur. Müslüman olması, Hıristiyan olması veya Yahudi olması, onlara yasalar konusunda ayrıcalık vermez, ancak kim kendi dinine davasına daha çok inanmışsa, o yaptığı işte ilerler başarı elde eder.

Ahzab 43,56 O ki sizi karanlıklardan ışığa çıkarmak için melekleri ile birlikte sizi destekler. O, inananlara karşı Rahimdir.

Allah ve melekleri peygamberi desteklemektedir. Ey inananlar siz de onu destekleyin, gereken saygı ve itaati gösterin.

Nahl 1,2,49 Allah'ın emri geldi. Onunla yüz yüze gelmekte acele etmeyin. Tüm varlığın tespih ettiğidir o Allah. Arınmıştır onların şirk koştuklarından.

Kullarından dilediğine melekleri, emrinden olan ruh ile şöyle diyerek indirir: "Gerçek şu: Benden başka ilah yok, o halde benden korkun."

Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar.

Allah hidayet veriyor, Kullarından dilediğine melekleri, (ayetleri) emrinden olan ruh (vahyi) ile şöyle diyerek indirir: "Gerçek şu: Benden başka ilah yok, o halde benden korkun."

Göklerdeki ve yerdeki canlı (her yaratık hiç şaşmadan Allah’ın emrini eksiksiz yerine getirirler ve onlar bu özellikte yaratılmış) şeyler de melekler (Allah’ın evrendeki iş ve oluş kanunları, atomu oluşturan kuarklar, maddenin en küçük yapıtaşı atom ve onu oluşturan nötronlar protonlar ve elektronlar, toprak, su, ateş, hava, gezegenler, güneş sistemleri, galaksiler, etrafında dönüp duran her şey ve uçsuz bucaksız evren ve o sistemi döndüren fizik kuralları, madde ve enerji) de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar.

Mülk 3 O yedi göğü kat kat yaratmıştır. Rahman'ın yaratışında her hangi bir kusur bulamazsın. Bakışlarını yönelt de bak; herhangi bir çatlak görebiliyor musun?

Zumer 75 Melekleri, yönetim merkezinin etrafını çevirmiş halde Rab'lerini överek yüceltirken görürsün. Aralarında gerçeğe göre hüküm verilmiştir ve "Evrenin Rabbi Allah'a övgüler olsun," denir.

Mülk 4 Sonra tekrar tekrar bak; bakışların usanmış ve yenilmiş olarak sana döner.

Sonuç olarak

Melekler:Kuvvet -- yönetim gücü -- elçi ve haber verici – ayetler – evrenin işleyiş yasaları – fizik kuralları – yapılan her türlü amelin karşılığı – Allah’ın takdir ettiği kader – Allah’ın sünneti – yaratıklar üzerine iş ve oluşun uygulanışı vb..demek değilmi?.

Cebrail:

Kimsenin ulaşamayacağı – sağlam – emin – kutsal -- temiz olmayanların sokulamayacağı, vahiy yolu/kanalı

Bakar 97,98 De ki: "Kim (ulaşılamayan,sağlam,emin,kutsal,ruh,vahyin akış kanalı olan) Cebrail'e -ki o, Allah'ın izniyle Kur'an'ı kendinden öncekini doğrulayıcı, insanlara yol gösterici ve müjde olarak senin kalbine (inen bir yol olup vahyi) indirmiştir- düşman kesilirse,

Kim Allah'a, O'nun meleklerine, resullerine, (ulaşılamayan,sağlam,emin,kutsal,ruh,vahyin akış kanalı olan) Cebrail'e, (yakarışın, himmetin yolu/kanalı olan) Mikail'e düşman kesilirse, Allah'ta bu tür inkarcılara düşman kesilir.

Bu ayette şu dikkatimizi çekiyor Allah’tan kula (Cebrail) kuldan Allah’a giden yol (Mikail) e kim düşman olursa, Allah'ta bu tür inkarcılara düşman kesilir.

Dikkatli baktığımızda şunu görüyoruz:

1 ) Cebrail Allah’tan kula gönderilen vahyin yolu

2 ) Mikail kulun Allah olan yakarışını yolu

Şuara 191 Ve senin Rabbin mutlak Aziz, mutlak Rahim'dir.

Bu, evrenlerin Rabbinin indirdiği vahiydir.

onunla, mutlak güvenilirlik derecesinde olan vahiy inmiştir

Senin kalbine ki uyarıcılardan olasın.

Vakıa 77-80 O, elbette değerli bir Kur'ân'dır,

Saklı bir Kitâptadır.

Ki ona temizlerden başkası dokunmaz.

(O), Âlemlerin Rabbinden indirilmiştir.

1. Melek tam olarak neyi ifade ediyor?. (Allah’ın alemlerde işleyen yasalarının adı)

2. Meleklere iman nasıl ve ne şekilde olmalı?.(Allah’ın yasalarına uyulduğunda hiçbir problemin olmayacağına, mükemmel sistemin işleyişine inanmak Meleklere imandır.)

3. Melekler Ademe nasıl secde etmişlerdir?.(Allah Ademoğlunun etrafındaki şeyleri ona boyun eğdirmiş, yasaların insanın kapasitesi oranınca insan tarafından müdahale edilmesi olayı, Meleklerin Ademe secde etmesidir.)

4. Vahyin gelmesiyle Melek ilişkisi nedir?.( Cebrail Allah’tan kula gönderilen vahyin yolu)

5. Melekler ne anlamada kanatlıdır?.(Allah’ın iyilere, iyi davrananlara, iyi iş tutanlara, her koldan her kanattan yardım yolunun adı Meleklerin kanatlı oluşlarını ifade eder.)

6. İblis meleklerden bir melekmiydi?.(Melekti itaat etmeyince iblis oldu)

7. Meleklerle hayvanlar arasında bağ varmıdır?.( Hayvanların kendileri değil her durumda itaat etmelerinin adı Melektir.)

CCCCCC

New member
1 ) Cebrail Allah’tan kula gönderilen vahyin yolu

2 ) Mikail kulun Allah olan yakarışını yolu

İyide bu karara varman için KUR'AN da okumalısın. :)

KUR'AN da buyuruyor ki Kim ALLAH C.C. RASULUNE CEBRAİLE VE MİKAİLE DÜŞMAN OLURSA diyor hepsini yazmıcam :)

ayrıca cebrail a.s. rüyada gören bir PEYGAMBER olduğunu 300 milyar insan buna inanarak ahirete göçmüş ben senin yerinde olsam meleklere iman ederken onların varlığınada inanırdım.Çünkü KUR'ANda onların isimleriyle varlığından da söz etmiştir üstteki ayette ispatı tekrar yazıyorum ayeti
Kim ALLAH C.C. RASULUNE CEBRAİLE VE MİKAİLE DÜŞMAN OLURSA
Bende diyorum ki düşman olabilmek için o kişinin olması lazım ayrıca ALLAH C.C. RASUL BUNLAR VARDIR CEBRAİL VE MİLKAİL DE VARKİ demekki ALLAH C.C. onu bu ayette varlık olarak göstermişş ve düşman olanlar demiştir.

CCCCCC

New member
bakara süresinin 98. ayeti

''Kim Allah 'a meleklerine, peygamberlerine, cebraile ve mikaile düşman olursa bilsinki; Allah ta inkar edenlerin düşamanıdır. Allah'a meleklere ve peygamberlere düşmanlık eden kafirdir. Allah ta kafirlerin düşmanıdır"

CCCCCC

New member
Bu konuda artık size hazır bilgi ve KUR'AN bilgisi vermeyeceğim artık kendiniz biraz okuyun gerçekten yanlış mealler okuyorsunuz size üzülmeye başladım ayrıca ben öğrenmeye istekli siz iticiliğe ben biliyorumculuğa sahipsiniz.

CCCCCC

New member
Kimin mealini okuduğunuzu söyleyiniz Rica etsem

ÇAPANOÐLU

New member
2:97 Şunu de: "Kendinden öncekileri doğrulayıcı, inananlara yol gösterici ve müjde olarak ALLAH'ın izniyle bunu kalbine indiren Cibril'e her kim düşman olursa,

2:98 "Evet, ALLAH'a, meleklerine, elçilerine, Cibril'e ve Mikal'e kim düşman olursa bilsin ki ALLAH da kafirlerin düşmanıdır."

2:99 Sana apaçık ayetler indirdik. Yoldan çıkmış olanlardan başkası onları inkar etmez.

bak kardeş,
bu konu üç ayetle anlaşılabilir ve ikisinde bir YOL dan bahsedilir,
demek ki ortada bir yol var (Buna biz Allah'a giden ve Allah'tan gelen yol diyoruz ve birine cibril (Cebrail değil) diğerine Mikal (mikail değil) diyoruz..
Şimdi, bu kelimelerin arab dilindeki karşılıklarını iyi bir lisanül arab eşliğinde iyi bir oku, göreceksin, maalesef tüm ümmet yanlış meallerin kurbanı edilmiştir..

zaten vahyin ilk inişini anlatan necm suresinde vahyi Allahın direkt indirdiği açıkça bellidir..
Burada ARAYA CİBRİLİ YERLEŞTİRENLER.. ne hikmetse.. KULUNA kelimesini es geçmişlerdir.. oraya dikkat lütfen..

Rahman ve Rahim ALLAH'ın ismiyle.

1. Düşerken yıldızlara andolsun.

2. Arkadaşınız (Muhammed) ne sapmıştır, ne de azmıştır.

3. Ne de kendi kişisel arzusundan konuşmaktadır.

4. O (Kuran) ancak ve ancak bildilen bir vahiydir.

5. Onu, büyük güce sahip olan öğretmiştir.

6. Üstün otoritenin sahibi göründü,

7. En yüksek ufukta.

8. Sonra inip yaklaştı.

9. Mesafe iki yay kadar veya daha yakın oldu.

10. Ve sonra kuluna ne bildirilecekse onu vahyetti

CCCCCC

New member
Sizin kaynağınızı bulduk kardeş,ilginçtir yazılarınızı Hakkı Yılmazdan alıyorsunuz.Ve tartışmaya maruz kalan kısmıda yazısını aldınız kişinin Ölünün arkasından KUR'AN okunmaz teorisini öne sürmesi ve yazılarının bir kısmını okudum.Analadım ki senin düşündüklerinle aynı.Peki Hakkı Yılmazı ne kadar tanıyorsun.

CCCCCC

New member
BAKIN HAKKI YILMAZI ELEŞTİREN BİR OKUYUCU

Bir diğer husus ölünün arkasından Kur\`an okunmaz teoriniz.
> Bunu söyleyen bir kişinin peygamber sözlerini kaale almadığı ap açık
> ortadadır. Peygambere tabi olmayan ama Allah\`a inanan kişi çok
> bekler cennete girmeyi.Yahudiler ve hristiyanlar da Allah\`a inaniyor
> ama efendimizi kabullenmiyor. Üslubta dikkat etmeye çalışıyorum ama
> bazı tabirleriniz ve sizin gibi tabir kullananlar çileden
> çıkarıyorlar.

ÇAPANOÐLU

New member
Sizin kaynağınızı bulduk kardeş,ilginçtir yazılarınızı Hakkı Yılmazdan alıyorsunuz.Ve tartışmaya maruz kalan kısmıda yazısını aldınız kişinin Ölünün arkasından KUR'AN okunmaz teorisini öne sürmesi ve yazılarının bir kısmını okudum.Analadım ki senin düşündüklerinle aynı.Peki Hakkı Yılmazı ne kadar tanıyorsun.

Hayır dostum, hakkı yılmazı iyi tanırım ama yılmaz hocanın meali mevcut değildir henüz, yararlandığım mealler 8 adet olup, bu konuda 4'ünün meali aynen aşağıdaki gibidir..

Diyanet Vakfı 10.Bunun üzerine Allah, kuluna vahyini bildirdi.

Edip Yüksel 10. Ve sonra kuluna ne bildirilecekse onu vahyetti.

Süleyman Ateş 10. kuluna, vahyettiğini vahyetti.

Yaşar Nuri Öztürk 10 Böylece vahyetti kuluna vahyettiğini.

CCCCCC

New member
Teşekkürler.Ama sana güzel bir tavsiye.Bence Risale okumadan bu dünyadan göçme.Sana yemin ediyorum beni ancak öyle susturabilirsin.İnsanlar önünde sessiz ve çaresiz kalır eğer Üstadın bildiklerinden sende az bilgilenirsen çok kişiye üstad olursun.Yani onun bilgisi o zamanki alimleri dize getirmiştir.

Hiç istemesen bile oku.Çünkü ancak okuyarak bir insanı model alabilirsin.Sen oku aklına yatmayan kısımlarını yine çıkar.

Bir kardeş tavsiyesi olarak gör.Ben ne senin yanlış düşündüğüne yanlış derim nede doğru düşündüğüne doğru derim.Çünkü onu ANCAK ALLAH C.C. bilir.

ÇAPANOÐLU

New member
Teşekkürler.Ama sana güzel bir tavsiye.Bence Risale okumadan bu dünyadan göçme.Sana yemin ediyorum beni ancak öyle susturabilirsin.İnsanlar önünde sessiz ve çaresiz kalır eğer Üstadın bildiklerinden sende az bilgilenirsen çok kişiye üstad olursun.Yani onun bilgisi o zamanki alimleri dize getirmiştir.

Hiç istemesen bile oku.Çünkü ancak okuyarak bir insanı model alabilirsin.Sen oku aklına yatmayan kısımlarını yine çıkar.

Bir kardeş tavsiyesi olarak gör.Ben ne senin yanlış düşündüğüne yanlış derim nede doğru düşündüğüne doğru derim.Çünkü onu ANCAK ALLAH C.C. bilir.

peki, o zaman şöyle yapalım,
risalelerin bu konudaki delillerini ver, biz de risalelerin gerçekten kitapüstü (bak vahyüstü demiyorum ama ne acıdır ki sizin yazınızdan vehyüstü bir eser iması çıkmış) bir kitap olduğunu kabul edelim..
Ben ataların dinine uyacaksam neden taklidini takip edeyim ki, risale sahibinin uyduğu Rabbaniyi, Gazzaliyi ve bilumum gelenekçi din alimlerini tercih ederim ve işi kaynağından bitiririm.. Ama, VAHY YETERLİDİR BENİM İÇİN VE EKSTRA BİLGİLERE İHTİYAÇ DUYACAĞIMI SANMIYORUM..
Bendenda sana bir kardeş tavsiyesi, Allahın özel sofraları varken sakın hani bunun sarımsağı, soğanı, mercimeği demeyin..
Diyenlerin akibetini hatırlatmama gerek yok sanırım..

Tuvare

New member

cccccc kardeşim.

"Bence Risale okumadan bu dünyadan göçme.Sana yemin ediyorum beni ancak öyle susturabilirsin.İnsanlar önünde sessiz ve çaresiz kalır eğer Üstadın bildiklerinden sende az bilgilenirsen çok kişiye üstad olursun.Yani onun bilgisi o zamanki alimleri dize getirmiştir."

buyrun, söylediğinizde sessiz ve çaresiz kalacağımız risalei nur derlemenizi yazınız. en azından burada dilegetirerek karşı çıktığınız konuyu risalei nur dan alıntı yaparak bir aydınlatınız. zira bildiğiniz üzere risalenin nurundan aydınlanması gereken çok kul vardır...

selam ve dua ile...

türkmani

New member
Peki seyfullah,
şu diyalog vesilesiyle islama giren kaç insan tanıyorsunuz, bunca yıl diyalog masalları anlatıldı, acaba şöyle kar/zarar bilançosu yapıldı mı ve kar damıyız zararda mı?..
Haa, ben tam 14 isim sayabilirim, müslüman iken hiristiyanlığı seçen.. ki bulunouğum civarda son 5 sene zarfında 5 adet kilise yapıldı bir o kadar apartmanaltı ayin evleri kuruldu..
mesela, bizler sırf kur'an dağıtımı yaptığımız için sorgulandık ama ayda bir kez süslü püslü insanlar ellerinde incil ev ev dağıtıyorlar ellerini kollarını sallaya sallaya..
biliyor musun, bu misyonerlere NE OLUYOR ARKADAŞ diyemiyen nur cemaati ileri gelenleri, bizleri istenmeyen adam ilan etmişlerdir..
mühim değil tabi, bunun hesabı ALLAH katında olacaktır ama..
işte mesele bu ama' dadır..

Diyalog konusunda söylediklerinize katılıyorum.

ÇAPANOÐLU

New member
BAKIN HAKKI YILMAZI ELEŞTİREN BİR OKUYUCU

Bir diğer husus ölünün arkasından Kur\`an okunmaz teoriniz.
> Bunu söyleyen bir kişinin peygamber sözlerini kaale almadığı ap açık
> ortadadır. Peygambere tabi olmayan ama Allah\`a inanan kişi çok
> bekler cennete girmeyi.Yahudiler ve hristiyanlar da Allah\`a inaniyor
> ama efendimizi kabullenmiyor. Üslubta dikkat etmeye çalışıyorum ama
> bazı tabirleriniz ve sizin gibi tabir kullananlar çileden
> çıkarıyorlar.

yahudilerle ve hiristiyanlarla akla mantığa sığmayacak diyaloglarda bulunan sanki Hakkı Yılmaz mış gibi, ya da onları meşrulaştıran bu zihniyetmiş gibi, çıkmış Hakkı Yılmaz'ın eleştirisini yapıyorsunuz, şu yazının hepsini alıntılayın da Hakkı hocanın ne tam ne demek istediğine bir bakalım, belki siz cımbızla çektiniz burayı, tamamı farklı olabilir..

Üst Alt