Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Ayeti Allah Diyen Sure..

CCCCCC

New member
Sadece 5 duyu organınla görmeye kalkarsan göremediğin şeylere yok dersin.İsmi KUR'AN da olupta zikredilmeyen binlerce Peygamber var onlar yok diye KUR'AN da bu peygamberler hiç olmadımı acaba merak ediyorum şu ana kadar dünyaya sadece 25 PEYGAMBERMİ GELDİ.LÜTFEN BENİ GÜLDÜRMEYİNİZ.KUR'ANDA 25 KESİN PEYGAMBER BİLDİRİLMİŞ 3 ÜNDEDE İHTİLAFA DÜŞÜLMÜŞTÜR.

CCCCCC

New member
Bu Ve Bunu Savunanlari Melekler Yok Diyenlerin Niyetleri Burada Insanlarin Aklini Kariştirmak Mi Yoksa Allah C.c. Anlatmak Mi Niçin Hiç Böyle Bir Güzelce öğretici çabanizi Göremiyoruz.

ÇAPANOÐLU

New member
Sadece 5 duyu organınla görmeye kalkarsan göremediğin şeylere yok dersin.İsmi KUR'AN da olupta zikredilmeyen binlerce Peygamber var onlar yok diye KUR'AN da bu peygamberler hiç olmadımı acaba merak ediyorum şu ana kadar dünyaya sadece 25 PEYGAMBERMİ GELDİ.LÜTFEN BENİ GÜLDÜRMEYİNİZ.KUR'ANDA 25 KESİN PEYGAMBER BİLDİRİLMİŞ 3 ÜNDEDE İHTİLAFA DÜŞÜLMÜŞTÜR.

mesele görmek veya gömemek değil, sadece kiramen katibin ve münker nekir gibi isimler yerine oturmuyor, bunun ötesinde, bu inançlar bozulmuş hiristiyan ve yahudi dinlerinden esinlenme ile alındığı meselesidir..

Bakın kılasik melek tanımı şöyledir..

(İslâmî ilimler terminolojisinde melek, nurdan yaratılmış, yemeyen, içmeyen, erkeklik ve dişiliği olmayan, uyumayan, günah işlemeyen, Allah'ın emriyle çeşitli görevleri yerine getiren ve gözle görülmeyen latif, ruhanî ve nuranî varlıklardır.)

Latif, ruhani ve nurani bir varlığın, can alma gibi, sorgulama gibi, kişiyi gözetleme gibi bir özelliğinin var olma ihtimali, hele hele ruh biliminin zirvelere ulaştığı şu ortamda düşünebilmek, düşünmeyi bir kenara atalım, bu mantığı yerine oturtmak, neredeyse imkansız gibi görülmektedir..

Ali İmran Suresi 125 İş, sanıldığı gibi değildir.Onlar, hemen şu anda üstünüze gelseler bile, eğer siz sabreder ve korunursanız, Rabbiniz sizi, üzerlerine nişan vurulmuş beş bin melekle destekler.

bakın, burada üzerleri nişanlanmış meleklerden bahsediliyor, peki, nurdan yaratıldığı bilinen melekler nasıl nişanlanır, üstelik, yemek, içmek, uyumak, dişi, erkek olmak gibi durumlardan münezzeh bilinen varlıklar, acaba bir giysi mi giymişlerdir ki nişanlanabilsinler, değilse, nasıl bir naşinlanma sözkonusu olabilir..

yýldýz

New member
Allah(c.c.) razı olsun kardeş.

eğer sâlih ruhlardan ise—Allah’ın izniyle göklerde ve yıldızlarda gezdiği de doğrudur.

BAKARA SURESİ
154- Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz.

Bir ayet daha vardı, Ölümü uykuda olanlar ve tam olarak ölmüş sayılmayan ve Alemleri dolaşan kişiler olarak bir ayet vardı bi türlü bulamadım. İnşallah ilerde rastlarım.

Ayrıca meleklerin cinsiyeti olduğuna dair bir ayete de rastlamıştım fakat bulamadım. :eek:
İnşallah yakında buluruz.

ÇAPANOÐLU

New member
Peki sen melekleri inkar ediyor musun?

elbette inanıyorum, ama, folklorik anlamda bir meleğe değil, Kur'an verili bir meleğe..

1-Kur`anda konu edilen "CİNN" sözcüğü halkın anlayışındaki, folklorik anlamdaki cinn değildir. Kur`andaki Cinn "Aşina olunmamış, iyi tanınmamış, kimseler, güçler" demektir. bu iyi tanınmamış insan olabileceği gibi, iyi tanıyamadığımız mikroplar, elektirik, magnetizma gibi enerjik varlıklar da olabilir. Buna zarar verip veremeyeceğinize siz kendiniz karar verin.

2-İki türlü melek verdır.
a)Güç anlamındaki melekler. Bunlar, tüm tabiat kuvvetleri (Ademe secde edenler de bu grupdandırlar) olduğu gibi akıl, fikir, hafaza, dikkat, bellek gibi enerjik olan zihinsel fonksiyonlarda olabilir.
b) Haberci anlamındaki melekler. Bunlar da Kur`an ayetleri gibi vahylerdir.

3- Şeytan kişi değil kötü karakterin adıdır. bu sonradan kişileştirilmiştir.
kötü insanlara, kötü huylara şeytan denebilir. Kur`andaki kullanımı da hep bu tarzdadır.

CCCCCC

New member
3- Şeytan kişi değil kötü karakterin adıdır. bu sonradan kişileştirilmiştir.
kötü insanlara, kötü huylara şeytan denebilir. Kur`andaki kullanımı da hep bu tarzdadır.

mADEM şeytan kişi değildir sorabilirmiyim nasıl yanacak bu şeytan cehennemde KUR'AN da şeytana uymayın diyor kişi değilse biz kime uyuyoruz ayrıca vesvese olmasa ne olurdu.Eğer şeytan kişi değilse vesveseye de inanmam çünkü onu birinin vermesi gerekir

CCCCCC

New member
Tartıştığım şeye bak ALLAH C.C. BENİ AFFETSİN

yýldýz

New member
İSRA SURESİ
40- Rabbiniz size erkekleri seçti de meleklerden dişileri mi (Kendine) edindi? Gerçekten siz büyük bir söz söylemektesiniz.

Ali Bulaç mealinden.

Bu çeviriden etkilenmiş birisiyiz. Arapça bilmeyiz ki.
:eek:

ÇAPANOÐLU

New member
Bakara Suresi 14 Bunlar iman etmiş olanlarla yüzyüze geldiklerinde, "iman ettik" derler.Kendi şeytanlarıyla baş- başa kaldıklarında ise söyledikleri şudur: "Hiç kuşkunuz olmasın biz sizinleyiz.Gerçek olan şu ki, biz alay edip duran kişileriz."

Siz kaç kez şeytanınızla başbaşa kaldınız ve kararlar aldınız, var mı şeytanla başbaşa kalabilen bir babayiğit..

Bakara Suresi 168 Ey insanlar!Yeryüzündeki nimetlerden temiz ve helal olmak şartıyla yiyin.şeytanın adımlarını izlemeyin.Çünkü o size açık bir düşmandır.

peki, ateşten yaratılan bir yaratığın izi nasıl izlenir, mesela, şeytanın kaç numara pabuç giydiği bilgisine sahip olan var mı dünyada

Bakara Suresi 268 şeytan sizi fakirlikle korkutur, size görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütüf vaat eder. Allah, Vâsi'dir, Alîm'dir.

sizi fakirlikle korkutan nedir acaba, bunu bulduğunuzda bu meseleyi çözmüş olacaksınız..

Nas Suresi 4 Kıvrılıp kıvrılıp saklanan, sinip sinip gizlenen vesvesenin/o sinsi, o aldatıcı şeytanın şerrinden,

yoksa şeytan denen şey yılan gibi bir şey mi? Nedir kıvrılan, sinen, vesvese veren şey,,
Sakın nefsin kötü halleri olmasın bunlar..

Kişi, gözüken, izlenen, algılanan, hissedilen şeydir, şeytan bu manada kişi sayılabilir mi?

CCCCCC

New member
Kehf suresi 50. ayet..
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla..
50.Hani meleklere " Adem’e secde edin" demiştik de iblisten başka hepsi secde etmişlerdi. o cinlerdendi.Rabbi’nin emrine karşı çıktı. o size düşman oldugu halde, Beni bırakıp onu ve neslini dostlar mı ediniyorsunuz? zalimler için bu ne kötü degişmedir.

ALLAH C.C o cinlerdendi buyuruyor ayrıca onu ve neslini derken ayrım yapmıyor ve bağlacını kullanmış.Cinler ise ateşten yaratılmıştır bu ayetin üzerine açıklama dahada yapılmaz.

CCCCCC

New member
Ben anladımki KUR'AN ayetlerini parça parça kopy etmemek lazım genelden okumadan özel yorum yapmamak lazım.

ÇAPANOÐLU

New member
Kehf suresi 50. ayet..
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla..
50.Hani meleklere " Adem’e secde edin" demiştik de iblisten başka hepsi secde etmişlerdi. o cinlerdendi.Rabbi’nin emrine karşı çıktı. o size düşman oldugu halde, Beni bırakıp onu ve neslini dostlar mı ediniyorsunuz? zalimler için bu ne kötü degişmedir.

ALLAH C.C o cinlerdendi buyuruyor ayrıca onu ve neslini derken ayrım yapmıyor ve bağlacını kullanmış.Cinler ise ateşten yaratılmıştır bu ayetin üzerine açıklama dahada yapılmaz.

elbette şeytan cinlerdendir, peki, cin nedir?. Bunun cevabını vermiştik zaten, bir kez daha okuyunca anlaşılır sanırım

Kur`anda konu edilen "CİNN" sözcüğü halkın anlayışındaki, folklorik anlamdaki cinn değildir. Kur`andaki Cinn "Aşina olunmamış, iyi tanınmamış, kimseler, güçler" demektir. bu iyi tanınmamış insan olabileceği gibi, iyi tanıyamadığımız mikroplar, elektirik, magnetizma gibi enerjik varlıklar da olabilir. Buna zarar verip veremeyeceğinize siz kendiniz karar verin.

CCCCCC

New member
Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
Araf suresi.Demekki :) Aşina olunmamış, iyi tanınmamış, kimseler, güçler" demektir. değildir.

CCCCCC

New member
(Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."

(Allah) "Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin."

O da: "(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi.

(Allah) "Sen gözlenip-ertelenenlerdensin" dedi.

Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."

"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın."

(Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." (Araf Suresi, 11-18)

CCCCCC

New member
kim seni izlerse; orada seni derken bir zattan bahsetmiş kelime açıktır.O kişi şeytandır.Yoksa ALLAH C.C. magnetizmaya sen demez.

yýldýz

New member
elbette şeytan cinlerdendir, peki, cin nedir?. Bunun cevabını vermiştik zaten, bir kez daha okuyunca anlaşılır sanırım

Kur`anda konu edilen "CİNN" sözcüğü halkın anlayışındaki, folklorik anlamdaki cinn değildir. Kur`andaki Cinn "Aşina olunmamış, iyi tanınmamış, kimseler, güçler" demektir. bu iyi tanınmamış insan olabileceği gibi, iyi tanıyamadığımız mikroplar, elektirik, magnetizma gibi enerjik varlıklar da olabilir. Buna zarar verip veremeyeceğinize siz kendiniz karar verin.

:D Sayın Yaşar Nuri öztürkten mi copy?

İnsana yabancı anlamına geliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tabi sizin açıkladığınız şekilde genişletilebilir sanırım.

Üst Alt