Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Forumdakilerle reelde tanışmak ister miydiniz?

tahsiye72

New member
..

..

DİKKATİNİZİ ÇEKERİM BURASI İSLAMİ FORUM A CEMAATİNİN B TARİKATININ DEĞİL BELKİ USLUBUM SERT OLDU BENİM UYARMAK İSTEDİĞİM HUSUS ŞU FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGI ANLAYIŞ HOŞGÖRÜ ŞU FERMANI UNUTMAYIN

MURAT HAN'IN OĞLU, MEHMET DAİMÎ MUZAFFER!
28 Mayıs 1463 Mılodraz Dünya Fatihi, Haşmetli ve Ulu Sultan'ın imzalı ve parlayan mühürlü fermanı aşağıdadır.

"BEN FATİH SULTAN HAN, BÜTÜN DÜNYAYA İLÂN EDİYORUM Kİ; KENDİLERİNE BU PADİŞAH FERMANI VERİLEN BOSNALI FRANSİSKENLER HİMÂYEM ALTINDADIR VE EMREDİYORUM:

HİÇ KİMSE NE BU ADI GEÇEN İNSANLARI NE DE ONLARIN KİLİSELERİNİ RAHATSIZ ETMESİN VE ZARAR VERMESİN. İMPARATORLUĞUMDA HUZUR İÇERİSİNDE YAŞASINLAR VE BU GÖÇMEN DURUMUNA DÜŞEN İNSANLAR ÖZGÜR VE GÜVENLİK İÇERİSİNDE YAŞASINLAR. İMPARATORLUĞUMDAKİ TÜM MEMLEKETLERE DÖNÜP KORKUSUZCA KENDİ MANASTIRLARINA YERLEŞSİNLER.

NE PADİŞAHLIK EŞRÂFINDAN, NE VEZİRLERDEN VEYA MEMURLARDAN, NE HİZMETKÂRLARIMDAN, NE DE İMPARATORLUK VATANDAŞLARINDAN HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN ONURUNU KIRMAYACAK VE ONLARA ZARAR VERMEYECEKTİR.

HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN HAYATLARINA, MALLARINA VE KİLİSELERİNE SALDIRMASIN, HOR GÖRMESİN VEYA TEHLİKEYE ATMASIN. HATTA BU İNSANLAR BAŞKA ÜLKELERDEN DEVLETİME BİRİSİNİ GETİRİRSE ONLAR DA AYNI HAKLARA SAHİPTİR.

BU PADİŞAH FERMANINI İLÂN EDEREK BURADA, YERLERİN, GÖKLERİN YARATICISI VE EFENDİSİ ALLAH, ALLAH'IN ELÇİSİ AZİZ PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED VE 124 BİN PEYGAMBER İLE KUŞANDIĞIM KILIÇ ADINA YEMİN EDİYORUM Kİ; EMRİME UYARAK BANA SADIK KALDIKLARI SÜRECE TEBAAMDAN HİÇ KİMSE BU FERMANDA YAZILANLARIN AKSİNİ YAPMAYACAKTIR."

Başka dinden, ırktan olanlara özgürlük ve hoşgörü sağlayan bu ferman, Fatih Sultan MEHMET'in Bosna-Hersek'i fethinden sonra 28 Mayıs 1463 tarihinden Milodraz'da yazdırılmıştır. Aslı Bosna-Hersek Fojnica şehrinde Fransisken Katolik Kilisesi'ndedir. Ferman, yeni ortaya çıkarılmış olup, Kültür Bakanlığı'nca Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun 700. Yıldönümü nedeniyle yayımlanmıştır. Tarihte bilinen insan hakları hareketlerinden en eskisi; Fransız İhtilâli'nden 326, 1948 Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesinden 485 ve Amerika'nın keşfinden 29 yıl önce uygulamaya konmuştur.

talha_

New member
(((((((DİKKATİNİZİ ÇEKERİM BURASI İSLAMİ FORUM A CEMAATİNİN B TARİKATININ DEĞİL BELKİ USLUBUM SERT OLDU BENİM UYARMAK İSTEDİĞİM HUSUS ŞU FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGI ANLAYIŞ HOŞGÖRÜ ŞU FERMANI UNUTMAYIN....))))

ben su su kimselerle görusmek isterim dediğim vakit ayrımcılığa mı sebeb oldum,isim seçtiğim için hoşgorusuz mu oldum ki bu fermanı buraya tasıma ihtiyacı duydunuz...?

yada farklı kesimlere goruslere saygısız mı oldum..?

sinang

New member
Hepiniz toptan sımsıkı Allah 'in ipine sarılın, parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz düşmanlar idiniz de O, kalblerinizi birleştirmişti. İşte O'nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böylece apaçık bildiriyor ki hidayete eresiniz.
Müminler ancak kardeştirler!
Bizim gönlümüz bu mantıkla herkese açıktır inşaallah.

Z

zeynep_hearty

Guest
DİKKATİNİZİ ÇEKERİM BURASI İSLAMİ FORUM A CEMAATİNİN B TARİKATININ DEĞİL BELKİ USLUBUM SERT OLDU BENİM UYARMAK İSTEDİĞİM HUSUS ŞU FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGI ANLAYIŞ HOŞGÖRÜ ŞU FERMANI UNUTMAYIN

MURAT HAN'IN OĞLU, MEHMET DAİMÎ MUZAFFER!
28 Mayıs 1463 Mılodraz Dünya Fatihi, Haşmetli ve Ulu Sultan'ın imzalı ve parlayan mühürlü fermanı aşağıdadır.

"BEN FATİH SULTAN HAN, BÜTÜN DÜNYAYA İLÂN EDİYORUM Kİ; KENDİLERİNE BU PADİŞAH FERMANI VERİLEN BOSNALI FRANSİSKENLER HİMÂYEM ALTINDADIR VE EMREDİYORUM:

HİÇ KİMSE NE BU ADI GEÇEN İNSANLARI NE DE ONLARIN KİLİSELERİNİ RAHATSIZ ETMESİN VE ZARAR VERMESİN. İMPARATORLUĞUMDA HUZUR İÇERİSİNDE YAŞASINLAR VE BU GÖÇMEN DURUMUNA DÜŞEN İNSANLAR ÖZGÜR VE GÜVENLİK İÇERİSİNDE YAŞASINLAR. İMPARATORLUĞUMDAKİ TÜM MEMLEKETLERE DÖNÜP KORKUSUZCA KENDİ MANASTIRLARINA YERLEŞSİNLER.

NE PADİŞAHLIK EŞRÂFINDAN, NE VEZİRLERDEN VEYA MEMURLARDAN, NE HİZMETKÂRLARIMDAN, NE DE İMPARATORLUK VATANDAŞLARINDAN HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN ONURUNU KIRMAYACAK VE ONLARA ZARAR VERMEYECEKTİR.

HİÇ KİMSE BU İNSANLARIN HAYATLARINA, MALLARINA VE KİLİSELERİNE SALDIRMASIN, HOR GÖRMESİN VEYA TEHLİKEYE ATMASIN. HATTA BU İNSANLAR BAŞKA ÜLKELERDEN DEVLETİME BİRİSİNİ GETİRİRSE ONLAR DA AYNI HAKLARA SAHİPTİR.

BU PADİŞAH FERMANINI İLÂN EDEREK BURADA, YERLERİN, GÖKLERİN YARATICISI VE EFENDİSİ ALLAH, ALLAH'IN ELÇİSİ AZİZ PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED VE 124 BİN PEYGAMBER İLE KUŞANDIĞIM KILIÇ ADINA YEMİN EDİYORUM Kİ; EMRİME UYARAK BANA SADIK KALDIKLARI SÜRECE TEBAAMDAN HİÇ KİMSE BU FERMANDA YAZILANLARIN AKSİNİ YAPMAYACAKTIR."

Başka dinden, ırktan olanlara özgürlük ve hoşgörü sağlayan bu ferman, Fatih Sultan MEHMET'in Bosna-Hersek'i fethinden sonra 28 Mayıs 1463 tarihinden Milodraz'da yazdırılmıştır. Aslı Bosna-Hersek Fojnica şehrinde Fransisken Katolik Kilisesi'ndedir. Ferman, yeni ortaya çıkarılmış olup, Kültür Bakanlığı'nca Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun 700. Yıldönümü nedeniyle yayımlanmıştır. Tarihte bilinen insan hakları hareketlerinden en eskisi; Fransız İhtilâli'nden 326, 1948 Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesinden 485 ve Amerika'nın keşfinden 29 yıl önce uygulamaya konmuştur.

açıkçası konuyla ilgili olarakda yazılan yaıya bir anlam yükleyemedim ...bir çok yazarın kitabını okuruz veya bir çok ressamın resmini beğenir ve inceleriz kitabını okuduğumuz yazarın fikirlerine veya resssamın sanatına olan beğenimizden veya bizim düşüncelerimize aykırı olan bir fikrin hangi şeklin şablonun içerisinde bulunan hangi beynin mahsulü olduğunu görmeyi istemek kadar tabi bir şey olamaz kaldıki islam kardeşliği sözkonusu olduğunda birlik,beraberlik,bütünlük adıına istenilen şeylerin altında faklı şeyler tasavvur etmek süi zan ile yaklaşmak oldukça yanlıştır...selam ve dua ile...

Z

zeynep_hearty

Guest
nandi benimlede tanışmak isteyen yok üzülme:(
ben herkesle tanışmak isterdim..

sevgideğer Gönüldostuelif ben sizinle tanışmak istiyordum kısmende olsa tanıştık ve bunun için mutluyum değerli bir kardeşim oldu bir değil iki değerli kardeşim oldu...selam ve dua ile....

GEZGÝN

New member
sanırım ben forum ortamında tanışmakla yetinmeyi tercih ediyorum...
iki arkadaşımla msnde konuşmaya kalktık onda da ortam farklı oldu....
forumda daha sıcak bir ortam oluştu sanki...
bilemiyorum...:confused:

Azra

New member
bende gezgine katılıyorum..ben tanıyacaklarımı tanıdım...
sevgiler...

gönüldostuelif

New member
sevgideğer Gönüldostuelif ben sizinle tanışmak istiyordum kısmende olsa tanıştık ve bunun için mutluyum değerli bir kardeşim oldu bir değil iki değerli kardeşim oldu...selam ve dua ile....

Allah razı olsun bende cok isterim seninle tanışmayı rabbim inş. nasip eder..
konyada ağırlamayı isterim seni zeynep abla;)
bende cok mutluyum senin gibi değerli birini tanıdığım için.

gizemli

New member
seyfullah putkıran, alptraum, radikalislam, mhmt, mücahid, efrail, khan19556, huma-gül, reyyan, zeynep_hearty inşAllah bir gün kısmet olur. selametle...

khan19556

New member
s.a...
mhmt, yolcu, seyfullah putkıran, radikalislam ,duha, muhammedordusu, mucahit,
unzurna, humagül,abrec,osslem,efrail,alpraum,karababa,casus,rusenalp,
nurseyma, fetih, khan,g.d.elif.zeynep_hearty,.....

belki bir qün neden olmasın....!

seyfullah putkıran, alptraum, radikalislam, mhmt, mücahid, efrail, khan19556, huma-gül, reyyan, zeynep_hearty inşAllah bir gün kısmet olur. selametle...

Allah razı olsun...

alem-i ervah

New member
Eger yazdıkları ile yaşadıkları bir ise insanın
bir gün bir yerlerde nasip etsin Rabbim tanıştırmak için bizleri..

Lakin yazdıkları , yaşadıklarından farklı ise
kalsın , istemem tanışmak falan....

Üst Alt