Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Deist: Dinleri İnsanlar Oluşturdu...

• Konbuyu başlatan kompLeks
  • Başlangıç tarihi
K

kompLeks

Guest
Başlık alelade bir başlık oldu. sayın bekir'in de tavsiyesi üzerine diğer konuları dağıtmamak için diğer başlıklar da tartıştığımız düşünceleri bu başlık altında tartışmayı düşünüyorum.

Amacım bir şeyleri kanıtlamak değil ya da insanları birşeyler ikna etmek değil. sadece inandığım ve düşündüğüm şeyleri paylaşmak. belki de insanların dile getirmekten korktuğu veya söyleyemediği düşünceleri burada paylaşmak ve kimisinin de sadece okumasını ve düşünmesini sağlamak.

Ben deistim. yaratıcının varlığına inanıyorum. dua ediyorum ve doğruyu-hatayı vicdanımla bulmaya çalışıyorum. bunda kimi zaman başarılı oluyorum ya da başarısız oluyorum. ama vicdanım rahat olduğu sürece huzurlu oluyorum. bana göre geri dönüşü olmayan hata yoktur. hata insanlara mahsustur ve insanlar hata yapar. bu hata hırsızlık da olabilir, cinayet de olabilir, zina veya tecavüz de olabilir, sahtekarlık da olabilir, yalan söylemek de olabilir velhasıl inançsızlıkta olabilir. bunlar kimine göre hatadır. kimine göre değildir. herkesin bakış açısı farklıdır. herkes kendinde bir haklılık payı görür. kimsenin tek taraflı yüzde yüz haklı olabileceğini düşünmüyorum.

İnsanların bilerek ya da bilmeyerek hata yapması, diğer insanların hak ve özgürlüklerine tecavüz etme veya onları gasp etme boyutuna vardığı zaman, insanlar topluluk olarak yaşabilmek ve özgürlüklerini korumak adına kurallar ve yasalar ürettiler. bunlar yazılı hukuk, örf ve adet, gelenek görenek veya töre olarak da nitelendirilebilir. kurallara uymayanların cezalandırıldığı sistem yeterli gelmiyordu. insanların kurallara uymamalarını ve suç işlemelerini engelleyemiyordu. özellikle failinin meçhul olduğu suçlar, insanlarda güvensizlik hissini yaratıyor ve bu toplum düzenini sarsmak için yeterli oluyordu. bu güvensizlik kargaşaya ve toplum içinde savaşa dönüşüyordu ve düzen bozuluyordu. bunu engellemek için yani toplumları sapkınlıktan ve kargaşadan kurtarmak için, insanların inanma ihtiyacından kaynaklanan zaafı kullanıldı. insanların sürekli ilahi bir güç tarafından izlendiğini ve suç işlediğinde kimse onu görmese bile bu dünyada cezalandırılmasa bile başka bir dünyada cezalandırılacağına inandırılarak insanların suç işlemelerinin önüne geçilmeye çalışıldı. toplum düzenini sağlamak için insanlara iyi niyetli yalanlar söyleniyordu. sistem ilk başta dört dörtlük işlemiyordu çelişkiler oluşuyordu ve inanmayanlar, korkmayanlar ortaya çıkıyordu. çelişkiler çıktıkça bu sayı giderek artıyordu ve toplum tekrar sapkınlığa doğru ilerliyor düzen bozuluyordu. bu yüzden bir inanç yıkılıyor ve sonra tekrar toplumu sapkınlıktan kurtarmak için alimler birleşiyor ve bir önceki inancı müsvedde olarak kullanarak yeni bir inanç yani yeni bir din ortaya çıkıyordu. insanlar ilk başta gözle görünen ilahi güçlere inandırıldı. ama bunları çürütmek, çelişkiler elde etmek ve yıkmak bir kaç yüzyıl sürmüyordu. daha sonra insanlar gözle görülmeyen ilahi bir güce inandırılarak korkutulmaya ve ödüllendirileceğine inandırıldı.eğitim psikolojisindeki ödül ve ceza yöntemi ile insanlar eğitilmeye çalışıldı ve koşullandırıldı. bu şekilde insanlara din empoze ettirildi. ama her dinde çelişki vardı ve her din kendinden önceki dinleri müsvedde olarak kullanarak kusursuzlaşmaya çalıştı. yani her din kendisinden önce söylenen iyi niyetli yalanları farklı formlarda devam ettirdi. böylece günümüzdeki duruma gelindi.

Bu anlamda dinlerin kötü birşey olduğunu söylemiyorum. toplum düzenini sağlıyorsa, insanların suç işlemesini engelliyorsa her din güzeldir. ama artık dinlerin kötüye kullanıldığını ve insanların davranışlarının yönlendirildiğini, rant sağlamak isteyen insanların hemen dine sarıldığını, insanların inançlarının sömürüldüğünü anlamak için alim olmaya gerek yok.

Belki dinler dünya var oldukça ahir olacaktır. ama ben dinlerin misyonunu tamamladığını düşünüyorum. islam dahil şuanki var olan dinler, çağa ayak uyduramamakta, insanların manevi doygunluğunu sağlamada yeterli olamamakta ve toplum düzenini sağlayamamaktadır. değişim olduğu sürece, teknoloji ve bilim geliştiği sürece, insanlığın da yeni kurallara yeni yasalara ihtiyacı olmaktadır. 14oo yıl önceki, 2ooo yıl önceki kurallarla insanlığın şimdiki ihtiyaçları karşılanamaz. insanlar manevi anlamda kendilerini eksik ve engellenmiş hissediyorlar. mantıklarına uygun ve doğru gelen şeyler inançlarına ters geldiğinde çelişkiye düşüyor ve deprosyona girerek intihara sürükleniyor. tabularını yıkanlar ve yıkabilenler kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissedebiliyor.

Velhasıl düşüncelerimi buraya yazarak bitiremeyeceğimi biliyorum. uzun lafı kısası dinlerin insanlar tarafından yaratıldığını düşünüyorum ve ben buna inanıyorum. şuanda da dinlerin topluma yarardan çok zarar verdiğini düşünüyorum. dinlerin hayatımızda bir tabu ve çağ atlamanın önüne geçtiğine inanıyorum.
insanların her anlamda eğitilirse, adalet ve eşitlik sağlanırsa, açlığın ve işsizliğin önüne geçilirse, yasalar dört dörtlük tatbik edilirse, yolsuzluklar engellenirse dine ihtiyaç duyacağımızı zannetmiyorum. din ahir olduğu sürece mutlaka birileri tarafından kötüye kullanılacaktır.

Bu forumdaki diğer yazılarımda da buna paralel yazılarım var. merak edenler diğer yazılarımı da okuyabilir. dileyenler diğer yazılarıma da cevap yazabilir.

Saygılar....

M

mehmet_87

Guest
peki öldükten sonra ne olacaksın..ahirette ettiğin dualar mı seni kurtaracak..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Teşekkür ederim sayın kompLeks, hassasiyetiniz için.

....................................

Ben deistim. yaratıcının varlığına inanıyorum. dua ediyorum ve doğruyu-hatayı vicdanımla bulmaya çalışıyorum. .......................

Sayın kompLeks

Ben bu konuyu, yazdıklarınız çerçevesinde adım adım müteala etmek istiyorum ve yukarıda ki pasajınıza istinaden Ben'de bir kaç soruyu da Siz'den cevaplamanızı istiyorum.

Size göre din ne demektir, açıklarmısınız?

Yaratıcınızın adı nedir?

Yaratıcınızın varlığından nasıl haberdar oldunuz?

Yaratıcınıza ne için dua ediyorsunuz, O bu dualarınızı nasıl duyar, bu dualarınıza karşılık nasıl gelir, Yaratıcınızın imkanları nelerdir?

Vicdan nedir?

Doğru ve yanlışı vicdanınız nasıl bulabiliyor?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

groll

New member
Dinleri tabiki insanlar yarattı.İnsanın doğasından gelen birşeydir inanma içgüdüsü.Bu 10.000 yıl öncede vardı şimdide var.Sadece şekli değişti.İlk insanlar anlamadıkları şeylere taptılar (ateşe,suya,güneşe vs)Hatta bundan 1000 yıl önce savaş zamanı rastgelen depremin tanrının tepkisi olduğunu düşünüp sonlandırdılar.Şimdi ise bunların bilimsel olarak ne olduğu ortaya çıktı ve o inanç yıkıldı.İslam ve diğer dinlerin ortaya çıktığı zamanı düşünürsek ne kadar gerekli olduğunu düşünebiliriz.Eğer farzedildiği gibi vahiyler gelmiş olmasa dahi o dönemde insanları belli kalıplar içine alıp kontrolünün sağlanması gerekliydi.Şayet yeni doğan bebekler bile canlı gömülüyordu.Dinlerin insanlığa geldiğini ve Allah tarafından gönderildiğini düşünüyorsak peki neden aralarında çelişir ? Halbuki bunlar bir yerden insanlığa gelmiş olması ve hepsi tek noktayı göstermesi gerekmezmiydi?Din için yapılan savaşları dökülen kanları söylemiyorum bile.Sadece araplara gelen tarih boyunca 100 den fazla peygamber ayrı bir paradoks sebebidir.Bu yüz peygamberin ilki başarısız mı olmuşki başka peygamber gönderilmiş?Yetmemiş başka gönderilmiş gene başarısız olmuş birdaha başka gönderilmiş.O zaman biz dolaylı yoldan Allahı başarısızlıkla kabul etmiş olmuyormuyuz?Madem geleceği görüyor ve herşeyin yaratıcısı o zaman gönderdiği peygamberlerde bir terslik var.Mesela neden şu anda bir peygamber gelmiyor?Pakistanın,afganistanını,somalinin durmu çok mu iyi?Bence peygamberler bilimin yoksun olduğu o dönemlerde ,o dönemin önde gelen insanları yada filozoflarından başka bir şey değildi.Hukuğun,yol gösterenin,bilimin-ilimin noksan olduğu dönemde insanların doğruyu-yanlışı ayırt etmesi için çıkarıldı dinler.Toplumlar kontrol altına alındı.Şu anda artık bu dinler ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve insanların gelişmesi için bir engel.Ne kadar dar kalıplara,geçmişe bağlı kalırsanız ileriye o kadar zor gidersiniz.Bunun örneklerini İslam coğrafyasına bakarak çok rahat anlarsınız.İnsanların o 1500 yıl önceki zincirlerinden kurtulamamaları sorgulamamaları o toplumlar için acı çekerek,gelişen batı dünyası karşısında pahalıya mal olmuştur.Ve bu oran bir ülkenin ne kadar muhafazakar olmasıylada direk alakaladır.Mesela gelişmiş Almanya da dinsiz oranı %35.Kaldıki hristiyanlık tarih boyunca ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmiştir(Bana göre iyi olmuştur onlar açısından)Diğer avrupa ülkelerininde onlardan farkı yoktur özellikle avrupanın en gelişkin bölgesi olan kuzeyde bu oran dahada yüksektir.

Kıssadan hisse dinler ihtiyaçlar için doğmuş,gelişmiş ve zaman içinde yok olmuşturMevcut dinlerin akıbetide bundan farklı olmayacaktır.Siz bu dünyanın fani olduğunu cennette hurilerin sizi beklediğine inanırsınız.Hindistanda adam hizmetçidir hayatı boyunca sürünmüştür birdaha dünyaya kral olarak geleceğini düşünür.Sistem basittir inançları o toplumun şekli benimser.İnsanlarda bu sistemin dışına çıkmasın diye o şekilde inançlar empoze edilir çevre tarafından.Bizde doğarız okulda sözde din hocaları,evde aile,dışarda çevre tarafından inançlar empoze edilir.Kimi bunu olduğu gibi kabul edip şiddetli savunucusu olur(muhafazakarlar)Kimide sorgular bir kısmını alır kimide hiçbirini almaz.Neticede imzamdaki gibi bir döngü mevcuttur.Herşeyin ötesinde bir yaratıcı varmıdır bunu ölünce görüceğiz muhtemelen vardır. Ama olmadığı kesin olan birşey insan elinden çıktığı belli olan eserlerdir.Bize yaraşan insan gibi yaşayıp insanca etrafa faydalı bir şekilde ölmektir.Manzarayi umumiye budur gerisi fasa fiso..

A

adam

Guest
Dinleri tabiki insanlar yarattı.İnsanın doğasından gelen birşeydir inanma içgüdüsü.Bu 10.000 yıl öncede vardı şimdide var.Sadece şekli değişti.İlk insanlar anlamadıkları şeylere taptılar (ateşe,suya,güneşe vs)Hatta bundan 1000 yıl önce savaş zamanı rastgelen depremin tanrının tepkisi olduğunu düşünüp sonlandırdılar.Şimdi ise bunların bilimsel olarak ne olduğu ortaya çıktı ve o inanç yıkıldı.İslam ve diğer dinlerin ortaya çıktığı zamanı düşünürsek ne kadar gerekli olduğunu düşünebiliriz.Eğer farzedildiği gibi vahiyler gelmiş olmasa dahi o dönemde insanları belli kalıplar içine alıp kontrolünün sağlanması gerekliydi.Şayet yeni doğan bebekler bile canlı gömülüyordu.Dinlerin insanlığa geldiğini ve Allah tarafından gönderildiğini düşünüyorsak peki neden aralarında çelişir ? Halbuki bunlar bir yerden insanlığa gelmiş olması ve hepsi tek noktayı göstermesi gerekmezmiydi?Din için yapılan savaşları dökülen kanları söylemiyorum bile.Sadece araplara gelen tarih boyunca 100 den fazla peygamber ayrı bir paradoks sebebidir.Bu yüz peygamberin ilki başarısız mı olmuşki başka peygamber gönderilmiş?Yetmemiş başka gönderilmiş gene başarısız olmuş birdaha başka gönderilmiş.O zaman biz dolaylı yoldan Allahı başarısızlıkla kabul etmiş olmuyormuyuz?Madem geleceği görüyor ve herşeyin yaratıcısı o zaman gönderdiği peygamberlerde bir terslik var.Mesela neden şu anda bir peygamber gelmiyor?Pakistanın,afganistanını,somalinin durmu çok mu iyi?Bence peygamberler bilimin yoksun olduğu o dönemlerde ,o dönemin önde gelen insanları yada filozoflarından başka bir şey değildi.Hukuğun,yol gösterenin,bilimin-ilimin noksan olduğu dönemde insanların doğruyu-yanlışı ayırt etmesi için çıkarıldı dinler.Toplumlar kontrol altına alındı.Şu anda artık bu dinler ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve insanların gelişmesi için bir engel.Ne kadar dar kalıplara,geçmişe bağlı kalırsanız ileriye o kadar zor gidersiniz.Bunun örneklerini İslam coğrafyasına bakarak çok rahat anlarsınız.İnsanların o 1500 yıl önceki zincirlerinden kurtulamamaları sorgulamamaları o toplumlar için acı çekerek,gelişen batı dünyası karşısında pahalıya mal olmuştur.Ve bu oran bir ülkenin ne kadar muhafazakar olmasıylada direk alakaladır.Mesela gelişmiş Almanya da dinsiz oranı 5.Kaldıki hristiyanlık tarih boyunca ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilmiştir(Bana göre iyi olmuştur onlar açısından)Diğer avrupa ülkelerininde onlardan farkı yoktur özellikle avrupanın en gelişkin bölgesi olan kuzeyde bu oran dahada yüksektir.

Kıssadan hisse dinler ihtiyaçlar için doğmuş,gelişmiş ve zaman içinde yok olmuşturMevcut dinlerin akıbetide bundan farklı olmayacaktır.Siz bu dünyanın fani olduğunu cennette hurilerin sizi beklediğine inanırsınız.Hindistanda adam hizmetçidir hayatı boyunca sürünmüştür birdaha dünyaya kral olarak geleceğini düşünür.Sistem basittir inançları o toplumun şekli benimser.İnsanlarda bu sistemin dışına çıkmasın diye o şekilde inançlar empoze edilir çevre tarafından.Bizde doğarız okulda sözde din hocaları,evde aile,dışarda çevre tarafından inançlar empoze edilir.Kimi bunu olduğu gibi kabul edip şiddetli savunucusu olur(muhafazakarlar)Kimide sorgular bir kısmını alır kimide hiçbirini almaz.Neticede imzamdaki gibi bir döngü mevcuttur.Herşeyin ötesinde bir yaratıcı varmıdır bunu ölünce görüceğiz muhtemelen vardır. Ama olmadığı kesin olan birşey insan elinden çıktığı belli olan eserlerdir.Bize yaraşan insan gibi yaşayıp insanca etrafa faydalı bir şekilde ölmektir.Manzarayi umumiye budur gerisi fasa fiso..
faso fiso...

groll

New member
groll, siz ateisttiniz değil mi? Yanlış bilmiyorum...

Hayır ateist değilim.Deizm,teizm ve ateizm kesin hükümler içerir.Deizm ve teizm bir yaratıcının kesin olduğundan bahseder,ateizm de yaratıcı yoktur herşey kendi kendine olmuştur der.Halbuki agnostizm bunların bilinmesi için ortada kanıt olmadığını ancak varsa öldükten sonra görülebileceğini belirtir.Diğer bir anlamıda bilinemezcilikdir.

groll

New member
Bu arada link koyamıyorum sanırım 50 mesaj limiti var.Merak edenler için agnostik... ta daha fazla bilgi var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
A

adam

Guest
Yani bilinemiyorsa yok demek değil mi?
Soru ifadeniz çok doğru. Bir şey hakkında bilinemiyor deniyorsa, o zaman o şey yoktur. Ama, direk olarak kafirim demeye yüreği yetmiyor bazı kişilerin, agnostik veya ateist gibi sıfatlar ile bir nevi kendi gözlerinde ve diğer insanlar gözünde yumuşatmaya çalışıyorlar. Ya bir insan ya imanlıdır veya imansızdır. İmansızlara da kafir denir. Ama o meşhur soru kafalarda cevabını bulamadığı sürece hiç kimse bu ifadeyi kendine yakıştırmak istemez. Kafalardaki o soru da "ya varsa ?" olan ve cevabı her ne kadar verilse de, nefsinin özgürlüğünden taviz vermeme adına safsata kabul edilip halen net cevap alamadığına inanan kişilerin her zaman beyninde taşıdığı sorudur. İslam ise, insanlar hakkında bilgi verirken, ya müğmin veya kafir der insanlara. Ya varsın ve varlık denen kavrama iman ediyorsun veya varlık olarak iman yok diyorsun ve ahirette yok olmayı dileyecek kadar da cesursun. Korkmuyorsan o zaman direk kafirim de. Böyle diyemeyenler, ahirette "keşke toprak olsaydım" şeklinde bir temennide bulunacaklarını Kur'an haber veriyor çünkü.

Bir insan olarak böyle bir şeye gönlüm el vermiyor. Aynı yoldan geldim, geç tanıştım İslam ile. Buna etken, inanın ama sadece kendi sözünüz kadar inanın ki; en büyük sebep cahilliğimdi. Cahil bir insan korkunç cesaret sahibidir. Korkunçluğu da, bu cesaret denilen duygunun ahmaklıktan kaynaklanmasıdır. Ahmak derken kişi bazında değil, karakter bazında değil, nefs bazında. Çünkü nefsler, kuran anlatımı ile gerçekten ahmak ve kafirdir.

Allah (cc) hepimize hidayet versin.

Sayın kompleks vaktim dar olduğu için yazdıklarınıza cevap vermedim. Ama geniş bir yazı ile cevap vermek isterim. Şimdilik gorill nefisli arkadaşımız ile ilgili düşündüklerimi belirtmekle yetinmek istedim. Yazınızı sindirerek okumak istiyorum çünkü.

groll

New member
Sana insan gibi cevap yazıcaktım ama son yazdığın paragraftaki hakaretini görünce vazgeçtim.Birde müslümanım diye geziyorsun! çok namaz kılmakla müslüman olunmaz önce insan olup hoşgörülü olcaksın.Başta nick'in gibi ''adam''olucaksın!

A

adam

Guest
Sana insan gibi cevap yazıcaktım ama son yazdığın paragraftaki hakaretini görünce vazgeçtim.Birde müslümanım diye geziyorsun! çok namaz kılmakla müslüman olunmaz önce insan olup hoşgörülü olcaksın.Başta nick'in gibi ''adam''olucaksın!

İnsan gibi yazarsan, insan gibi cevap verilir ve sen de insan gibi tekrar yazarsın. Benim adamlığımı boşver sen, olurum veya olmam. Orası beni ilgilendirir. Müslümanlığım da beni ilgilendirir, yine seni ilgilendirmez. Az veya çok ne kadar namaz kıldığım da yine beni ilgilendirir. Geç bunları.

Hoş görülü olmamı beklersen, önce insanların inancına saygı göstereceksin, "fasa fiso" tabirini kullanmayacaksın. Agnostik'im dedin, her ne kadar böyle bir ifadeyi kabul etmesem de sana "kafir" gibi bir ifade de bulunmadım. Neden ne yazdığına bakmadan, insanların ne yazdığına bakıyorsun. Elbette benim yazımda hakaret var, elbette doğru bir şey de değil. Ama, önce sen ifadelerini doğru yerde doğru bir şekilde kullancaksın. Bu konuyu açan arkadaşımız da deist olduğunu ve bu konular ilgili paylaşmak istediği soruları ve düşünceleri olduğunu söyledi. Bakın bakalım kaç tane hakarete maruz kaldı ?

Bir de dön kendine bak istersen. Bu kaçıncı uğradığın hakaret.

Groll arkadaş, önce kendine daha doğrusu ifadelerine çeki düzen ver, adam'lık görmezsen o zaman herkesin hakaretini ben haketmiş olurum.

Hadi bakalım. Konuyu da dağıtmamış olalım.

groll

New member
İnsan gibi yazarsan, insan gibi cevap verilir ve sen de insan gibi tekrar yazarsın. Benim adamlığımı boşver sen, olurum veya olmam. Orası beni ilgilendirir. Müslümanlığım da beni ilgilendirir, yine seni ilgilendirmez. Az veya çok ne kadar namaz kıldığım da yine beni ilgilendirir. Geç bunları.

Hoş görülü olmamı beklersen, önce insanların inancına saygı göstereceksin, "fasa fiso" tabirini kullanmayacaksın. Agnostik'im dedin, her ne kadar böyle bir ifadeyi kabul etmesem de sana "kafir" gibi bir ifade de bulunmadım. Neden ne yazdığına bakmadan, insanların ne yazdığına bakıyorsun. Elbette benim yazımda hakaret var, elbette doğru bir şey de değil. Ama, önce sen ifadelerini doğru yerde doğru bir şekilde kullancaksın. Bu konuyu açan arkadaşımız da deist olduğunu ve bu konular ilgili paylaşmak istediği soruları ve düşünceleri olduğunu söyledi. Bakın bakalım kaç tane hakarete maruz kaldı ?

Bir de dön kendine bak istersen. Bu kaçıncı uğradığın hakaret.

Groll arkadaş, önce kendine daha doğrusu ifadelerine çeki düzen ver, adam'lık görmezsen o zaman herkesin hakaretini ben haketmiş olurum.

Hadi bakalım. Konuyu da dağıtmamış olalım.

Ben kimsenin inancına fasa-fiso demedim.Yarası olan gocunur ben seni hedef alan yazıda yazmadım ortaya söyledim sen çektin bana hakaret ettin.İstersen kapının koluna tap beni ırgalamaz.Ben kimseye dingil,aptal,goril demedim kötü söz sahibine aittir.Gelelim yazına.

Soru ifadeniz çok doğru. Bir şey hakkında bilinemiyor deniyorsa, o zaman o şey yoktur. Ama, direk olarak kafirim demeye yüreği yetmiyor bazı kişilerin, agnostik veya ateist gibi sıfatlar ile bir nevi kendi gözlerinde ve diğer insanlar gözünde yumuşatmaya çalışıyorlar. Ya bir insan ya imanlıdır veya imansızdır. İmansızlara da kafir denir. Ama o meşhur soru kafalarda cevabını bulamadığı sürece hiç kimse bu ifadeyi kendine yakıştırmak istemez. Kafalardaki o soru da "ya varsa ?" olan ve cevabı her ne kadar verilse de, nefsinin özgürlüğünden taviz vermeme adına safsata kabul edilip halen net cevap alamadığına inanan kişilerin her zaman beyninde taşıdığı sorudur. İslam ise, insanlar hakkında bilgi verirken, ya müğmin veya kafir der insanlara. Ya varsın ve varlık denen kavrama iman ediyorsun veya varlık olarak iman yok diyorsun ve ahirette yok olmayı dileyecek kadar da cesursun. Korkmuyorsan o zaman direk kafirim de. Böyle diyemeyenler, ahirette "keşke toprak olsaydım" şeklinde bir temennide bulunacaklarını Kur'an haber veriyor çünkü.

Bir insan olarak böyle bir şeye gönlüm el vermiyor. Aynı yoldan geldim, geç tanıştım İslam ile. Buna etken, inanın ama sadece kendi sözünüz kadar inanın ki; en büyük sebep cahilliğimdi. Cahil bir insan korkunç cesaret sahibidir. Korkunçluğu da, bu cesaret denilen duygunun ahmaklıktan kaynaklanmasıdır. Ahmak derken kişi bazında değil, karakter bazında değil, nefs bazında. Çünkü nefsler, kuran anlatımı ile gerçekten ahmak ve kafirdir

Şimdi yazın ne kadar dar bir perspektiften dünya görüşü olduğunu kanıtlamış.Bir kere bilinemeyen şey yok olduğu anlamına gelmez.Ben sana kapalı bir kapı göstersem arkasında insan varmı yokmu desem sen ne dersin ? Bilmiyorum kapı açılınca görürüz dersin.Bu o kapının arkasında insan olmadığı veye olduğu anlamına gelmez.Çünkü kapalıdır ve insanın olup olmadığı kesin değildir en fazla tahmin edersin.

Diğer bir konu bu sizin değiminizle ''kafirlik''.Senin beni kafir ilan etmen inan bana hiçbir anlam ifade etmiyor.Senin inancına göre öyle olabilirim.Size göre bir siz cennete gitceksiniz dünyadaki 4.5 milyar diğer insan ise ne yaparsa yapsın cehennemlik!Benim bu konuda söyliyceğim bişey yok bişeyden korktuğum kaçtığımda yok.Biraz empati yapabilesiniz diye söylüyorum.Ben size krem peynire tapmayanlar cennete gidemeyeckler dersem siz ne dersiniz?Muhtemelen kulağınızdan girer diğer kulaktan çıkar.Anlamışsındır umarım.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet arkadaşlar, eğer bir şeyleri edeb ile ve ilmen yapacaksak burada olalım, bu bizim kurallarımızdan...

Şimdi, sayın kompLeks'e sorduğum bazı sorular var ve O bunlara cevap verecek tabii ki.

Yanlız sayın groll, size sormak istiyorum. kompLeks Allah'a inanıyor ve bu yönde yazıyor O. Siz bir yaradanın varlığını bilmiyorsunuz, size bildirilse de inanmıyorsunuz, veya size anlatılabilir her ne olursa olsun, yine de varlığına bir delil bulamıyorsunuz, başkalarının bulduğu da size yetmiyor, demek ki sizin için bir yaratıcı "işte O Benim" diyene kadar da olmayacak ve belki dese de yine inanmayacaksınız.

Size de iki sorum var.

Sizin yaratıcı olarak inanacağınız Da ne gibi hususiyetler olmalı ki O yaratıcı olsun, O'nu yaratıcı olarak kabul edesiniz?

İkinci soru ise şu. Neden kompLeks yaradana inanıyor ve siz O'na itiraz etmiyorsunuz?

Size de vereceğiniz cevaplar için teşekkür eerim.

A

adam

Guest
Ben kimsenin inancına fasa-fiso demedim.

Diyorsun, aşağıda sana ait olan bir cümle var ve bu cümle Kur'an inancı olan bir insan için uyarlanmış. Bakın bu anlamda ne var:

...Ama olmadığı kesin olan birşey insan elinden çıktığı belli olan eserlerdir.Bize yaraşan insan gibi yaşayıp insanca etrafa faydalı bir şekilde ölmektir.Manzarayi umumiye budur gerisi fasa fiso..

Demek ki, tepkimiz haklı ve yerinde bir tepki.

Şimdi yazın ne kadar dar bir perspektiften dünya görüşü olduğunu kanıtlamış.Bir kere bilinemeyen şey yok olduğu anlamına gelmez.Ben sana kapalı bir kapı göstersem arkasında insan varmı yokmu desem sen ne dersin ? Bilmiyorum kapı açılınca görürüz dersin.Bu o kapının arkasında insan olmadığı veye olduğu anlamına gelmez.Çünkü kapalıdır ve insanın olup olmadığı kesin değildir en fazla tahmin edersin.

Din inancımda tahmin yoktur. Kesin ve şüpheden uzak net ifadeler vardır. Bu ifadeler de benim ve benim gibi inanan insanların ne kadar günahkar olsak da, günahımız kadar cezamızı çekip daha sonra iyi yönlerimizin mükafatlandıracağı sonsuz bir alemden bahseder. Kapının arkasında ne olduğunu peşinen söyler ve tahminde bulunmanı beklemez, senden böyle bir şey de talep etmez. Diğer alem ile ilgili bu Din'i anlatan ve bana ulaştıran Peygamber de (a.s.) şuan göremediğim alem ile ilgili detaylı bilgiler vermiştir. Benim perspektifim dünya görüşü ile ilgili de değildir.

Sen bana kapının arkasında kim olduğunu sorarsan, senin haricinde kapının arkasını gören bir insan, (kapının arkasında kedi olduğunu varsayalım) kedinin var olduğunu söylerse, ben de sana kedi var derim. O zaman sen ne yapacaksın ? beni süper gözlere sahip birimi ilan edeceksin. Oysa dönüp de yan tarafına baksan gerçeği bana haber veren insanı görmen an meselesi. Ama bakmak istersen.

Diğer bir konu bu sizin değiminizle ''kafirlik''.Senin beni kafir ilan etmen inan bana hiçbir anlam ifade etmiyor.Senin inancına göre öyle olabilirim.Size göre bir siz cennete gitceksiniz dünyadaki 4.5 milyar diğer insan ise ne yaparsa yapsın cehennemlik!Benim bu konuda söyliyceğim bişey yok bişeyden korktuğum kaçtığımda yok.Biraz empati yapabilesiniz diye söylüyorum.Ben size krem peynire tapmayanlar cennete gidemeyeckler dersem siz ne dersiniz?Muhtemelen kulağınızdan girer diğer kulaktan çıkar.Anlamışsındır umarım.

Ben seni kafir ilan edemem. Böyle bir vahşeti kendime yakıştırmam. Senin son nefesini ben nereden bilirim.
Bize göre bir tek biz cennete gitmeyeceğiz. Müslüman olan (Allah'a iman eden) insanlar cennete gidecek. Hatta kendimin cennete gideceğini de iddia etmedim bu güne kadar. Çünkü imanımın ne derecesinden haberim var, nede son nefesimin ne şekilde verileceği konusunda bir fikrim var. Hiç kimse de bana bu konuda garanti vermedi. Sadece, Kur'an ahlakı ile amel etmemin, beni ve bildiğim bilmediğim alemleri de yaratan bir Yüce Yaradan'a ibadet etmemin beni kurtuluşa götüreceğini haber verdi.

Krem peynire tapmayanların cennete gidemeyeceklerini söylersen, gülerim. Bu konu ile ilgili bir belge koyamazsın ortaya. Ama onbinlerce yıllar öncesinden her Peygamber, bulunduğu topluma, öğütleri bir kulağından girip diğer kulağından çıksa da ateşin cezalandırıcı olarak hazır beklediğini haber vermiş. Belge koymuş. Ortaya konulan belgeler insani olmaktan çok çok uzakta, bir Yüce varlık eseri olduğu halen ortada. Her ne kadar daha sonraları insani cümleler ile tahrif edilmiş olsa da, yer yer hak olan yerleri halen mevcut. Oysa, son indirilen din'i açıklayan Kur'an, anlam bütünlüğüne hiç bir insani varlığın bir harf eklemesine maruz kalmamıştır.

hepsi bu. Umarım anlamışsındır.

sumisali

New member
Allah tarih boyunca peygamberleri vesilesiyle insanlara hak dini bildirmiştir Tarih boyunca gelen tüm peygamberler insanları bir olan Allah'a iman etmeye, kendilerine ve diğer tüm peygamberlere itaat etmeye, meleklere, kadere, ahiret gününe inanmaya, Allah rızası için iyilikte bulunmaya ve güzel ahlaklı olmaya davet etmişlerdir. Allah gönderdiği dinlerin şeri hükümlerinde zaman zaman değişiklikler takdir etmiş, ama özünde tüm peygamberler insanları İslam'a ve Müslüman olmaya davet etmişlerdir. Çünkü Allah Katında hak din İslam'dır:

Hiç şüphesiz din, Allah Katında İslam'dır. (Al-i İmran Suresi, 19)

GECE İLE GÜNDÜZÜN ARDARDA GELİŞİNDE ALLAH'IN RIZIK İNDİRİP ÖLÜMÜNDEN SONRA YERYÜZÜNÜ DİRİLTMESİNDE VE RÜZGARLAR YARATMASINDA AKLINI KULLANAN BİR KAVİM İÇİN AYETLER VARDIR.

(CASİYE SURESİ, 5)

groll

New member
Yanlız sayın groll, size sormak istiyorum. kompLeks Allah'a inanıyor ve bu yönde yazıyor O. Siz bir yaradanın varlığını bilmiyorsunuz, size bildirilse de inanmıyorsunuz, veya size anlatılabilir her ne olursa olsun, yine de varlığına bir delil bulamıyorsunuz, başkalarının bulduğu da size yetmiyor, demek ki sizin için bir yaratıcı "işte O Benim" diyene kadar da olmayacak ve belki dese de yine inanmayacaksınız.

Size de iki sorum var.

Sizin yaratıcı olarak inanacağınız Da ne gibi hususiyetler olmalı ki O yaratıcı olsun, O'nu yaratıcı olarak kabul edesiniz?

İkinci soru ise şu. Neden kompLeks yaradana inanıyor ve siz O'na itiraz etmiyorsunuz?

Size de vereceğiniz cevaplar için teşekkür eerim.

Ben yaratıcı aramıyorum biliyorumki arasamda bulamayacağım.Kimsede bulamayacak.Kimi hissediyor inanıyor,kiminin ise başına öyle şeyler geliyorki artık yaradanı sorgulamaya başlıyor.En inançlı olan insanlar dahi yaradanın merhametinden şüpheye düşüyor.Ben kendi düşünceme göre gece dışarı çıkıp gökyüzüne baktığımda bir ahenkten,dipsiz bucaksız bir kainattan dolayı içim garip oluyor.Çok küçük olduğumuzu,uzayın derinliklerinde dünyanın nimetleri arasında belli yaşam şartlarında yaşadığımızı görüyorum.İnsanın yaşayabilmesi için sanki dizay edilmiş bir alan.Sanki o kadar sıradışı,büyük,ekstrem şartlar arasında bize bir yaşam alanı sağlanmış gibi.İçim o an bir huzurla kaplanıyor bişeyleri hissediyorum.Ama biryanımda 1 trilyon galaksi ve her galakside milyarlarca gezegen olduğunu düşünürsek mutlaka buraya benzeyen gezegenler vardır diyorum.Bir kudret herşeyin ötesinde bir güç vardır muhtemelen.Ama ortada bir bilinmezlik var dahası kanıtda yok.Bu yüzden bilinemeyeceği için ben agnostiğim(bazılarına göre kafirim :)).Ama bu güc bizim hayal ettiğimiz gibi dinlerdeki somut şeyler olduğunu sanmıyorum.Gelelim sorularına.

1-Dediğim gibi ortada kıstas oluşturacak neden yok.Sadece varsa ölünce görücez yoksa zaten hiçbirşey anlamayacağız.Ben tanrının yarattığı canlıların kendine sürekli tapmasını isteyecek şekilde egoya sahip olduğu kanısında düşünmüyorum.Bu biraz bizim tanrıyı insanlani özelliklere dayalı bir varlıkmış gibi hayal etmemize neden oluyor.Halbuki ego,kızmak,öfkelenmek,zaafiyet duyguları insanlara özgüdür.Biz öyle bir hayal ediyoruzki tanrı insanları kendisine tapmak için yaratmış ve bundan mutluluk duyuyormuş tapmayanlarıda cehennemde yakıyormuş gibi düşünüyoruz.Açıkçası ben tanrının bizim edeceğimiz ibadete ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum bizide kendisine ibadet etmek içinde yarattığını sanmıyorum.Düşünsenize siz birşey yaratıp kendine ibadet etmesini istiyor ve bundan mutluluk duyuyorsunuz.Benim kafamdaki tanrı algısı bu değil..

2-Kompleks inanabilir ama onunkide varsayım neticede.Deizm derki bir yaratan vardır ve evren yaratıldıktan sonra yaradan evrene müdahalede bulunmaz ve dinleri reddeder.Bende deizm-teizm-ateizm mi kesin hükümlere vardığı için reddediyorum.Çünkü ortada kanıt yok.Deizm tanrı yaratmış ve müdahalede bulunmuyor diyor bende o zaman müdahalede bulunmadığını nerden biliyorsun derim?Bana geçerli bir sebep sunması gerek ama yok.Benim kimsenin inancına itiraz etcek haddim yok.Benim itirazım sadece bu noktada olur.Bana elinde bişey varsa bilmediğim çıkar açıklar bende inanırım ama elinde bişey yoksa o zaman agnostizm benim için geçerli olmaya devam eder.

Ben seni kafir ilan edemem. Böyle bir vahşeti kendime yakıştırmam. Senin son nefesini ben nereden bilirim.
Bize göre bir tek biz cennete gitmeyeceğiz. Müslüman olan (Allah'a iman eden) insanlar cennete gidecek. Hatta kendimin cennete gideceğini de iddia etmedim bu güne kadar. Çünkü imanımın ne derecesinden haberim var, nede son nefesimin ne şekilde verileceği konusunda bir fikrim var. Hiç kimse de bana bu konuda garanti vermedi. Sadece, Kur'an ahlakı ile amel etmemin, beni ve bildiğim bilmediğim alemleri de yaratan bir Yüce Yaradan'a ibadet etmemin beni kurtuluşa götüreceğini haber verdi.

Krem peynire tapmayanların cennete gidemeyeceklerini söylersen, gülerim. Bu konu ile ilgili bir belge koyamazsın ortaya. Ama onbinlerce yıllar öncesinden her Peygamber, bulunduğu topluma, öğütleri bir kulağından girip diğer kulağından çıksa da ateşin cezalandırıcı olarak hazır beklediğini haber vermiş. Belge koymuş. Ortaya konulan belgeler insani olmaktan çok çok uzakta, bir Yüce varlık eseri olduğu halen ortada. Her ne kadar daha sonraları insani cümleler ile tahrif edilmiş olsa da, yer yer hak olan yerleri halen mevcut. Oysa, son indirilen din'i açıklayan Kur'an, anlam bütünlüğüne hiç bir insani varlığın bir harf eklemesine maruz kalmamıştır.

hepsi bu. Umarım anlamışsındır.

Bakın siz diyorsunuzki 6 milyar insandan cennete gidecekler 1,5 milyarlık islam aleminden seçilecek.Diğer 4,5 milyar insan cennete gitmeyecek.1,5 milyar insanında bazıları gidecek.İşte bu düşünce dinlerin nasıl insanları kalıplara soktuğunun,insanların islamı yaymak için ortaya çıkardığı dayanak noktası.Tek başına bile bu mantıksız dayanak bana göre insan yapımı olduğunun kanıtıdır.İnsanları himaye altına almak için korkutmak için,yayılmayı sağlamak için eğer islama geçmezsen cennete gidemezsin demenin dolaylı yolu.Size soruyorum hangi insan dünyaya gelirken doğacağı ülkeyi tercih etti?Bu insanlığın kararına kalmış birşeymi?Siz Türkiye yerine şilide doğsaydınız bu sefer hristiyan olcaktınız.Orada doğan normal bir insan,etrafa yararlı çevreye zarar vermeyen iyilik yapan birisi sırf şilide doğdu hristiyan diye cehenneme mi gidecek?Sizin mantığınız alıyormu cidden söyleyin?Madem sınav için gelindi 4,5 milyar insanın en başarılısı bile cennete giremeyecekse neden sınav oluyor peki?Ne diye dünyaya geldi?Neden sorusuna hiçbir zaman dinler cevap veremedi o dinler sürekli dar kalıplar içinde aynı şeyi söyleyip durdu.Din hocasına zamanında çok sordum adam nabsın kendine hayrı yokki sıkışınca ''neden aramıyacaksın'' derdi.Ben aradım aradıkçada uzaklaştım..

Din inancımda tahmin yoktur. Kesin ve şüpheden uzak net ifadeler vardır. Bu ifadeler de benim ve benim gibi inanan insanların ne kadar günahkar olsak da, günahımız kadar cezamızı çekip daha sonra iyi yönlerimizin mükafatlandıracağı sonsuz bir alemden bahseder. Kapının arkasında ne olduğunu peşinen söyler ve tahminde bulunmanı beklemez, senden böyle bir şey de talep etmez. Diğer alem ile ilgili bu Din'i anlatan ve bana ulaştıran Peygamber de (a.s.) şuan göremediğim alem ile ilgili detaylı bilgiler vermiştir. Benim perspektifim dünya görüşü ile ilgili de değildir.

Sen bana kapının arkasında kim olduğunu sorarsan, senin haricinde kapının arkasını gören bir insan, (kapının arkasında kedi olduğunu varsayalım) kedinin var olduğunu söylerse, ben de sana kedi var derim. O zaman sen ne yapacaksın ? beni süper gözlere sahip birimi ilan edeceksin. Oysa dönüp de yan tarafına baksan gerçeği bana haber veren insanı görmen an meselesi. Ama bakmak istersen.

Ayrı düştüğümüz nokta 2.paragrafındaki cümlen.Sen diyorsunki birisi bana birşey söylese ben hiç sorgulamadan kabul ederim.Halbuki kapının arkasını görmesi için birisinin ölüp öbür tarafı görmesi sonra dirilip gelip anlatması gerekir.Peki bende size soruyorum tarih boyunca hangi insan öbür tarafa gidip geri gelmişki söylediğine inanıyım?Sizin benim gibi bir insan sokakta sizi durdurup ben öldüm öbür tarafı gördüm 3 gün sonra dirildim deyip anlatmaya başlarsa siz ne düşünürsünüz?Muhtemelen delinin tekidir dersiniz.Kapının arkasını gören biri söylüyor diyorsunuz acaba benim bilmediğim öbür tarafla haberleşmeye yarayan bir yolmu var?Sanmıyorum.Zaten öyle birşey olsa dünyadaki herkes aynı şeye inanırdı kanıtlanmış olurdu.Halbuki belirsizlik olduğu için insanlar farklı şeylere inanıp hayal kuruyorlar.Dünyada 4300 tane din yerine tekbir din olurdu aksi durumda.

M

mehmet_87

Guest
kafir olarak doğan biri islam hakkında hiç birşey bilmese ona tebliğ gelmese bazı din alimlerine göre hayvanlar gibi öldükten sonra dirilmez ondan hesap sorulmaz..kainatta insanlar yalnız değil..allah ın yarattığı başka kullarda var..melekler cinler gibi..zaten çok yerde alemlerin rabbi deniyor...ölüpde dirilen insanlar olsa bu dünyanın imtihan dünyası olmasının ne anlamı kalıyor..o zaman herkes evliya olurdu dünyada peygamberlere ihtiyaç kalmazdı...allah kullarını yaratırken hepsine hür bir irade verdi...onlara imtihan için dünyada yaşama şansı verdi..insanlar kendi iradesiyle iman eder yada etmez..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben yaratıcı aramıyorum biliyorumki arasamda bulamayacağım.

Bu sözünüzden anlıyoruz ki bir yaratıcıya ihtiyacınız yok, çünkü olmadığını biliyorsunuz. Olmadığını nereden biliyorsunuz, söylermisiniz?

Ben kendi düşünceme göre gece dışarı çıkıp gökyüzüne baktığımda bir ahenkten,dipsiz bucaksız bir kainattan dolayı içim garip oluyor.

Bu gördüğünüz ahenk tesadüfi bir ahenk mi, bu ahengi kuran bir güç yok mu? Siz hiç kendi kendine oluşmuş bir masa, sandalye ve saire gördünüz mü? Gördüğünüz tüm masa ve sandalyeleri yapan birisinin varlığına inanmazmısınız?

Bir kudret herşeyin ötesinde bir güç vardır muhtemelen.Ama ortada bir bilinmezlik var dahası kanıtda yok.Bu yüzden bilinemeyeceği için ben agnostiğim

Evet, bir yanınız da bu ahengin bir sahibi olması gerek diyor ama ben bunun bir kanıtını göremedim ve göremedimse yok diyeyim diyorsunuz. Bütün tarih kitapları yalan yazıyor öyle ise, doğru mu. Bir tavuk yumurtasından hiç leylek çıkmamasına rağmen, bir domates fidesinden biber çıkmamasına rağmen, milyarlarca yıldız kendi kendilerine yollarında yürümesine rağmen, hiç bir insanın parmak izi birbirini tutmamasına rağmen, günler hep 24 saat olmasına rağmen, rağmen, rağmen, rağmen siz bunların bir kudret tarafından olduğunu göremediğiniz için inanmıyorsunuz. Evet, biz de bu kudreti gözlerimizle göremiyoruz ama bir kudretin olduğu ortada, bunun adına da iman deniyor...

Gelelim sorularına.

1-Dediğim gibi ortada kıstas oluşturacak neden yok.Sadece varsa ölünce görücez yoksa zaten hiçbirşey anlamayacağız.

Şimdi oldumu bu cevap, ben hiç bir şey anlamadım. Yani siz bir yaradanı nasıl görmek istiyorsunuz, bunu soruyorum?

Ayrıca, agnostizmin ilginç bir tarafı olsa gerek. Hayatta iken görünmeyenler ölünce nasıl görünebilr sizce?

Ben tanrının yarattığı canlıların kendine sürekli tapmasını isteyecek şekilde egoya sahip olduğu kanısında düşünmüyorum.Bu biraz bizim tanrıyı insanlani özelliklere dayalı bir varlıkmış gibi hayal etmemize neden oluyor.Halbuki ego,kızmak,öfkelenmek,zaafiyet duyguları insanlara özgüdür.Biz öyle bir hayal ediyoruzki tanrı insanları kendisine tapmak için yaratmış ve bundan mutluluk duyuyormuş tapmayanlarıda cehennemde yakıyormuş gibi düşünüyoruz.Açıkçası ben tanrının bizim edeceğimiz ibadete ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum bizide kendisine ibadet etmek içinde yarattığını sanmıyorum.

Siz nasıl bir tanrı düşünüyorsunuz, bari bunu anlatın, olur mu?

Düşünsenize siz birşey yaratıp kendine ibadet etmesini istiyor ve bundan mutluluk duyuyorsunuz.Benim kafamdaki tanrı algısı bu değil..

Sizin tanrı algınızı anlatın bize o zaman?

2-Kompleks inanabilir ama onunkide varsayım neticede.Deizm derki bir yaratan vardır ve evren yaratıldıktan sonra yaradan evrene müdahalede bulunmaz ve dinleri reddeder.Bende deizm-teizm-ateizm mi kesin hükümlere vardığı için reddediyorum.Çünkü ortada kanıt yok.Deizm tanrı yaratmış ve müdahalede bulunmuyor diyor bende o zaman müdahalede bulunmadığını nerden biliyorsun derim?Bana geçerli bir sebep sunması gerek ama yok.Benim kimsenin inancına itiraz etcek haddim yok.Benim itirazım sadece bu noktada olur.Bana elinde bişey varsa bilmediğim çıkar açıklar bende inanırım ama elinde bişey yoksa o zaman agnostizm benim için geçerli olmaya devam eder.

Kimsenin inancına itiraz edecek haddiniz yoksa bir agnostik olarak İslamForum da ne arıyorsunuz?

Üst Alt