Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yezidi Bir Gelenek mi Aşure Tatlısı?

Enver Ýstek

metin mete
Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

Nereden çıktı bu Aşura/Aşure Günü tatlı yada çorba dağıtma adeti? Neden “tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” der gibi ağzımızı tatlandırıp da bayram havasında kutluyoruz bu Aşure Gününü?
“Aşura” kelimesi Arapça’da 10 manasına gelen “aşara“ kelimesinden türemiş. Hz. Huseyin (a.s.)’da Muharrem ayının onuncu günü şehit edildiği için o güne “Aşura Günü“ denilmiş.
Aşura günü neler olmuştu? Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 müslüman Halifenin(!) emriyle ve binlerce kişinin eliyle hunharca ve barbarca katledilmişti. Başları kesilerek Yezid’e oyuncak edilmişti. Hicri 61. senede Muharrem’in 10’unda işte böyle bir cinayet işlendi.
O gün Allah Resulunün torunu günlerce aç-susuz bırakıldıktan sonra katledildi. Neden Sünni kesim o günü bayram gibi kutluyor? Neden o gün tatlılar yapılıp, afiyetle yeniliyor?
Sakın Yezid o günü kendi zaferini ilan ettiği bir bayram günü ilan etmiş olmasın. Bundan dolayı o bayram gününde tatlılar yenilmesi adet haline getirilmiş olmasın. Sakın Yezid bu gün adına Hadisler ve Mavallar uydurtmuş olmasın.
Sünni kesimin tamamı bu oyuna nasıl geldi? Daha da kötüsü halen nasıl oyuna geliniyor? Haydi Aleviler bu Yezid oyununa “Zeynel Abidin Kerbela Katliamından kurtulmuştu, sevincimiz ondandır” diyorlar. Yani böyle bir kulp bulmuşlar. Ya Sünnilerin sevincinin kaynağı nedir? Sakın sözümden Alevi yada Şii olduğum sanılmasın. Ne aleviyim, ne Şii, ne Caferi ne de Sünni... Ben yanlışa karşıyım. Herifin teki (Yezid) Allah Resulünün torununu kendi Saltanatı uğruna katlediyor ve bizler o günü “tatlı yiyip tatlı konuşarak” kutluyoruz. O günde Sünni kesimde Kerbela Katliamı adına ne konuşuluyor? Hiç. Sünnilik (Emevi Patentli İnanç Sistemi) elden gitmesin diye o gün Hz. Hüseyin adına ne bir program tertipleniyor, ne bir laf ediliyor. Adam en azından o gün bu acı olayı hatırlar ve halifeliğin saltana payanda edilişine ve bunun uğruna işlenen cinayetlere lanet eder. En azından için sızlasın yahu. Ama o da yok. Onun yerine ne var? Bol bol Aşure Tatlısı yemek var.
Neden Muharrem aynın 10. gününde şii-sünni ve diğer tüm Müslümanlar aynı acıyı yadetmiyor? Neden bugün ortak bir matem günü değil? Hz. Hüseyin sadece Şiilerin Peygamberinin mi torunu?
“Aman Şii olmayalım” derken düştüğümüz şu rezil hale bakın.
Bir de utanmadan bakın nasıl uydurmalar yapmışız. Aşure Günü olan olaylardan bazıları şunlarmış:
· Hz. Âdem'in tövbesinin kabûl olması,
· Hz. Nuh'un tufandan kurtulması,
· Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması,
· Hz. İbrahim (a.s.)'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması
· Hz. İdris'in göğe çıkarılması,
· Hz. Süleyman (a.s.)'a saltanat verilmesi,
· Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, Hz. Yusuf'un kuyudan çıkması,
· Hz. Eyyûb'un hastalıktan kurtulması,
· Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi ve Firavun'un helak olması,
· Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
· Hz. Musa (a.s.)'nın Firavun'un şerrinden kurtulması
· Hz. Hüseyin (r.a.)'in şehid edilmesi
Bakın bu buram buram Emevi-Yezid uydurması kokan kuyruklu yalan içinde Hz. Hüseyin’in şehid edilmesi haricindeki tüm olaylar BAYRAM günü için bir neden olabilir. Ya Peygamberimizin torununun katledilmesi? O kadar BAYRAM havası yaratan/yaratacak olan olay arasına Hz. Hüseyin’in şehadeti acaba neden ve ne amaçla sıkıştırılmış dersiniz?
Sözün özü, Yezid ve avanesi işledikleri cinayeti örtbas etme adına bir takım yalanlar eşliğinde o kara günü bayram günü ilan etmiştir. Bizler de bu “Yezid Sünnetini” Kutsal saymaya devam etmekteyiz. Tatlılar ne zaman yenilirr? Bayramlarda değil mi?

Enver Ýstek

metin mete
Doğru, sorular hazırlayacağım sana bu konuda, ama çalışmam lazım Metin Abi, sağlam laf edelim. Cevap vereceğim muhakkak.

Rica ediyorum önce hazirlan ondan sonra itham et yoksa böyle olmuyor..Simdi beklerim sorularini..Ama lütfen her seyde Beyyinenide verki kafalar karismasin...

Enver Ýstek

metin mete
Ama senin iddianda beyyine yok Metin Abi, bari sende beyyineleri hazırla:)

Zaten benim Beyyinemin olmamasi benim iddiam,Yani uydurulan onca olayin hic bir beyyinesi olmamasi.Áma gercek olan bir sey var oda Allahin Resulünün Torununun o gün Katledildigi hemde........Iste sana beyyine ister tart ister ölc ama baskacada beyyine bulursan cik tutarsiz de?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Zaten benim Beyyinemin olmamasi benim iddiam,Yani uydurulan onca olayin hic bir beyyinesi olmamasi.Áma gercek olan bir sey var oda Allahin Resulünün Torununun o gün Katledildigi hemde........Iste sana beyyine ister tart ister ölc ama baskacada beyyine bulursan cik tutarsiz de?

Tamam kardaş, ben beyyineler hazırlarken, sende tek beyyine hazırla, cemaate ışık olsun. Hz.Hüseyin Efendimizin o gün katledildiğinin beyyinesini bari araştır, canın sıkılmasın beni beklerken.

Enver Ýstek

metin mete
Tamam kardaş, ben beyyineler hazırlarken, sende tek beyyine hazırla, cemaate ışık olsun. Hz.Hüseyin Efendimizin o gün katledildiğinin beyyinesini bari araştır, canın sıkılmasın beni beklerken.

Olmuyor Bekir kardes sen en iyisi arama moturundan gir ve wikibedia da genis bilgi ve kaynaklar mevcut ben buraya bir türlü tab edemedim...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet Metin Abi, ben bu konuda savunmamı aşağıda ki şekil üzre yapıyorum. İnşaallah makbul olur.

Beyyineler

Muharrem'in on gününün fazileti, Fecr Suresi 2. ayetinin tefsiri ile başlıyor. Bir çok tefsir hemen hemen aynı noktaya geliyor. Ben burada en açık olan, Tefsir-i Kebir Mefâtihu’l-Gayb - Fahruddin Er Razi tefsirinden alıntı yaptım. Şöyle ki;

On Gece

Hak Teâlâ'nın "On geceye..." ifadesiyle ilgili olarak şöyle iki mesele var:

Bu İfadenin Nekre Oluşu

Allah Teâlâ'nın bu sûrede kendisine yemin ettiği şeyler arasında, sadece bu ifade nekire olarak gelmiştir. Çünkü bu on gecede, başka gecelerde bulunmayan özel fazilet¬lerin mevcut olduğu bir gecedir. Dolayısıyla bunun nekire getirilmesi, kendisinde büyük faziletlerin bulunduğuna delalet eder. [9]

Zilhicce'nin İlk Günü

Alimler bu hususta şu izahları yapmışlardır:
1) Bu, Zilhiccenin on gecesidir. Çünkü Zilhicce'nin on gecesinde (gününde) bu dini emirler yapılır. Bir hadis-i şerifte de "Kendisinde salih amelin yapıldığı hiçbir gün, Zilhicce'nin on gününde yapılan amelden daha üstün değildir" denilmiştir.

Muharrem Ayının On Günü

2) Bu, Muharrem ayının başından sonuna kadar süre içerisinde geçen on gecedir. Bu ayet, o günlerin kıymetli olduğuna dikkat çeken bir ifadedir. Muharrem ayında geçen günlerden birisi de aşure günüdür. O günde oruç tutmanın faziletine dair haberler variddir.

Ramazan'ın Son On Günü

3) Bu, Ramazan ayının son on günüdür. Allah Teâlâ, şerefinden ötürü bu günlere yemin etmiştir. Bir de bu günler içerisinde, Kadir gecesi de vardır. Çünkü bir hadisde, "Kadir gecesini Ramazan'm son on günü içinde arayın" diye hadis varid olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s)'in Ramazan'ın son on gününe girdiği zaman, aileleriyle yatmayı terkettiği ve onları ikâz ettiği rivayet edimiştir ki Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu günlerde hiç cima etmeyip, ailesine teheccüd namazı emretmesinden kinayedir.

Ardından Hadisler

Fasıl: FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu: Bazı Zamanların Fazileti - Muharrem
Kaynak: Müslim, Sıyam 202, (1163); Ebu Davud, Savm 55, (2429); Tirmizi, Salat 324, (438); Nesai, Kıyamu'l-Leyl 7, (3, 207, 208)
Ravi (r.a.): Ebu Hüreyre
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan Muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır."

Kaynak: Tirmizi, Savm 40, (741)
Ravi (r.a.): Ali
Hadis: Anlattığına göre bir adam ona sorar: "Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Ali (ra) şu cevabı verir: "Ben bu soruyu Resulullah'a soran kimseye rastlamamıştım. Nihayet bir adam sordu. O zaman ben de yanlarında idim. Dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Şu cevabı lütfettiler: "Ramazan dışında da oruç tutmak istersen Muharrem ayında tut. Çünkü o Şehrullah (Allah'ın ayı)dır. O ayda bir gün vardır ki, Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek."

Fasıl: ORUÇ BÖLÜMÜ
Konu: Aşura Orucu
Kaynak: Buhari, Savm 69, Enbiya 22, Fedailul-Ashab 52, Tefsir, Yunus 1, Ta-ha 1; Müslim, Sıyam 127, (1130); Ebu Davud, Savm 64, (2444)
Ravi (r.a.): İbnu Abbas
Hadis: Resulullah (sav) Medine'ye gelince, yahudileri Aşura günü oruç tutar gördü. Onlara: "Bu da ne, (niçin oruç tutuyorsunuz)?" diye sordu. "Bu, salih (hayırlı) bir gündür. Allah, o günde Beni İsrail'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Musa o gün oruç tuttu." dedilir. Resulullah (sav): "Ben Musa'ya sizden daha layığım" buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını emretti.

Konuyu Savunma

Şimdi ayette kesinkes sadece Muharrem Ayı ifadesi olmamasına rağmen İslam Dünyası bunu kendine bir emir telakki etmiş. Bunun ardından gelen iki hadiste Muharrem ayında yapılacak ibadet ve tutulacak oruçları sağlamlaştırıyor. Durum böyle olunca bazı İslam bölgeleri bu ayı, ibadetle ki bunun içinde oruçtan tutun infaka kadar bir çok muamele ile donatmış. Bilirsiniz ki oruç Ramazan da da vardır ve iftarları çok şaşaalı olur, tatlılar da bu iftarların vazgeçilmez geleneğidir. Olaya böyle bakınca ve bir yandan da kaynakları çok kadim olan, beyyineleri maalesef olamayan Hz.Nuh (a.s) 'ın gemide son kalan yiyecekleri karıştırıp yemek yapması mevzuu da bu işle birleşince, böyle bir faydalı gelenek oluşmuş.

Son hadis Hz.Musa kavminin bu zamanda kurtulduğunu beyan ediyor. Bu bir beyyine ama ulema buna benzerbaşka bazı kaynaklar bulmuş ve zikredilen diğer peygamberleri de ilave etmiş. Ama çok sağlam mı dır? bunu kimse bilemiyor.

Tüm bunların yanında evet yine kaynaklar Hz.Hüseyin Efendimizin de bu zamanda şehid edildiğini beyan ediyor. Bu konuya takılmıyorum ama yas tutma konusuna itirazım var. Yani hangisine yas tuttuk ki? değilmi.

Bunların hepsini bir araya koyunca, bu işin bazı sahih delillere dayalı iyi bir İslami Aktivite olduğunu görüyoruz. Ancak Yezidi bir gelenek iddiasını doğrulayan bunca kaynak ve mantık göremedim ben.

Selamlar ile

Enver Ýstek

metin mete
Evet Metin Abi, ben bu konuda savunmamı aşağıda ki şekil üzre yapıyorum. İnşaallah makbul olur.

Beyyineler

Muharrem'in on gününün fazileti, Fecr Suresi 2. ayetinin tefsiri ile başlıyor. Bir çok tefsir hemen hemen aynı noktaya geliyor. Ben burada en açık olan, Tefsir-i Kebir Mefâtihu’l-Gayb - Fahruddin Er Razi tefsirinden alıntı yaptım. Şöyle ki;

On Gece

Hak Teâlâ'nın "On geceye..." ifadesiyle ilgili olarak şöyle iki mesele var:

Bu İfadenin Nekre Oluşu

Allah Teâlâ'nın bu sûrede kendisine yemin ettiği şeyler arasında, sadece bu ifade nekire olarak gelmiştir. Çünkü bu on gecede, başka gecelerde bulunmayan özel fazilet¬lerin mevcut olduğu bir gecedir. Dolayısıyla bunun nekire getirilmesi, kendisinde büyük faziletlerin bulunduğuna delalet eder. [9]

Zilhicce'nin İlk Günü

Alimler bu hususta şu izahları yapmışlardır:
1) Bu, Zilhiccenin on gecesidir. Çünkü Zilhicce'nin on gecesinde (gününde) bu dini emirler yapılır. Bir hadis-i şerifte de "Kendisinde salih amelin yapıldığı hiçbir gün, Zilhicce'nin on gününde yapılan amelden daha üstün değildir" denilmiştir.

Muharrem Ayının On Günü

2) Bu, Muharrem ayının başından sonuna kadar süre içerisinde geçen on gecedir. Bu ayet, o günlerin kıymetli olduğuna dikkat çeken bir ifadedir. Muharrem ayında geçen günlerden birisi de aşure günüdür. O günde oruç tutmanın faziletine dair haberler variddir.

Ramazan'ın Son On Günü

3) Bu, Ramazan ayının son on günüdür. Allah Teâlâ, şerefinden ötürü bu günlere yemin etmiştir. Bir de bu günler içerisinde, Kadir gecesi de vardır. Çünkü bir hadisde, "Kadir gecesini Ramazan'm son on günü içinde arayın" diye hadis varid olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s)'in Ramazan'ın son on gününe girdiği zaman, aileleriyle yatmayı terkettiği ve onları ikâz ettiği rivayet edimiştir ki Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu günlerde hiç cima etmeyip, ailesine teheccüd namazı emretmesinden kinayedir.

Ardından Hadisler

Kaynak: Müslim, Sıyam 202, (1163); Ebu Davud, Savm 55, (2429); Tirmizi, Salat 324, (438); Nesai, Kıyamu'l-Leyl 7, (3, 207, 208)
Ravi (r.a.): Ebu Hüreyre
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan Muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır."

Kaynak: Tirmizi, Savm 40, (741)
Ravi (r.a.): Ali
Hadis: Anlattığına göre bir adam ona sorar: "Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Ali (ra) şu cevabı verir: "Ben bu soruyu Resulullah'a soran kimseye rastlamamıştım. Nihayet bir adam sordu. O zaman ben de yanlarında idim. Dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Şu cevabı lütfettiler: "Ramazan dışında da oruç tutmak istersen Muharrem ayında tut. Çünkü o Şehrullah (Allah'ın ayı)dır. O ayda bir gün vardır ki, Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek."

Fasıl: ORUÇ BÖLÜMÜ
Konu: Aşura Orucu
Kaynak: Buhari, Savm 69, Enbiya 22, Fedailul-Ashab 52, Tefsir, Yunus 1, Ta-ha 1; Müslim, Sıyam 127, (1130); Ebu Davud, Savm 64, (2444)
Ravi (r.a.): İbnu Abbas
Hadis: Resulullah (sav) Medine'ye gelince, yahudileri Aşura günü oruç tutar gördü. Onlara: "Bu da ne, (niçin oruç tutuyorsunuz)?" diye sordu. "Bu, salih (hayırlı) bir gündür. Allah, o günde Beni İsrail'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Musa o gün oruç tuttu." dedilir. Resulullah (sav): "Ben Musa'ya sizden daha layığım" buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını emretti.

Konuyu Savunma

Şimdi ayette kesinkes sadece Muharrem Ayı ifadesi olmamasına rağmen İslam Dünyası bunu kendine bir emir telakki etmiş. Bunun ardından gelen iki hadiste Muharrem ayında yapılacak ibadet ve tutulacak oruçları sağlamlaştırıyor. Durum böyle olunca bazı İslam bölgeleri bu ayı, ibadetle ki bunun içinde oruçtan tutun infaka kadar bir çok muamele ile donatmış. Bilirsiniz ki oruç Ramazan da da vardır ve iftarları çok şaşaalı olur, tatlılar da bu iftarların vazgeçilmez geleneğidir. Olaya böyle bakınca ve bir yandan da kaynakları çok kadim olan, beyyineleri maalesef olamayan Hz.Nuh (a.s) 'ın gemide son kalan yiyecekleri karıştırıp yemek yapması mevzuu da bu işle birleşince, böyle bir faydalı gelenek oluşmuş.

Son hadis Hz.Musa kavminin bu zamanda kurtulduğunu beyan ediyor. Bu bir beyyine ama ulema buna benzerbaşka bazı kaynaklar bulmuş ve zikredilen diğer peygamberleri de ilave etmiş. Ama çok sağlam mı dır? bunu kimse bilemiyor.

Tüm bunların yanında evet yine kaynaklar Hz.Hüseyin Efendimizin de bu zamanda şehid edildiğini beyan ediyor. Bu konuya takılmıyorum ama yas tutma konusuna itirazım var. Yani hangisine yas tuttuk ki? değilmi.

Bunların hepsini bir araya koyunca, bu işin bazı sahih delillere dayalı iyi bir İslami Aktivite olduğunu görüyoruz. Ancak Yezidi bir gelenek iddiasını doğrulayan bunca kaynak ve mantık göremedim ben.

Selamlar ile

Selamün Aleyküm,Bekir kardesim cok düsündüm bu ayetin Asure ile ilgisi ne diye veya digerleri ile(Yani diger on gece);

89:1And olsun tan vaktine,89:2On geceye,89:3Çifte ve teke,89:4Ve geçmekte olan geceye.89:5Zeka sahipleri için bunlar birer yemin değil midir?

Acaba dedim Kuranda baska bir on gece varmi diye baktim;

7:142Musa ile otuz gece için sözleştik ve ona on gece daha ekledik. Böylece Rabbinin belirlediği vakit kırk geceye tamamlandı.Musa, kardeşi Harun'a, "Halkım içinde benim yerime geç, doğru davran. Bozgunculuk yapanların yoluna da uyma," dedi.

Simdi bunuda bulunca biraz daha düsündüm.Acaba ne ilgisi var?Ama ben hic bir ilgi bulamadim ne Hz Hüseyinle ne Nuh ile ne bileyim Allahin Kitabinda ben bulamadim ilgi....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Metin abi, ben daha fazla anlatamam, yani kabiliyetim bu kadar. Yani bana göre pek anlaşılmaz bişe yok gibi. Helal ile haramı konuşmuyoruz, hepsi hepsi bi aşure, yengeme söylersin bi daa yapmaz, ne yapalım:)

Enver Ýstek

metin mete
Metin abi, ben daha fazla anlatamam, yani kabiliyetim bu kadar. Yani bana göre pek anlaşılmaz bişe yok gibi. Helal ile haramı konuşmuyoruz, hepsi hepsi bi aşure, yengeme söylersin bi daa yapmaz, ne yapalım:)

Selamün Aleyküm,Abi diyorsun yas itibari ile yasit sayiliriz bana göstermis oldugun bu muhabbetten ötürü önce tesekkür ederim.Ama son sözlerin ise gercekten cok aci geldi bana;
yengeme söylersin bi daa yapmaz, ne yapalım

Acaba benmi anlatamadim?Hüseyinin katlinimi kutluyoruz?Yoksa o suya hasret Allah derken onun halinemi bayramlasiyoruz...Tamam Bekir kardesim ben sustum Insallahu Teala Mizanda susmak zorunda kalanlardan olmam...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamün Aleyküm,Abi diyorsun yas itibari ile yasit sayiliriz bana göstermis oldugun bu muhabbetten ötürü önce tesekkür ederim.Ama son sözlerin ise gercekten cok aci geldi bana;

Acaba benmi anlatamadim?Hüseyinin katlinimi kutluyoruz?Yoksa o suya hasret Allah derken onun halinemi bayramlasiyoruz...Tamam Bekir kardesim ben sustum Insallahu Teala Mizanda susmak zorunda kalanlardan olmam...

Niye yanlış anlıyorsun hemen kardaş, yani bu konu demek ki çözümü zor bir konu, zaten çözülebilmiş olsa, biz konuşmazdık. Daha ileri gitsek belki dayatmış oluruz bir şeyleri diye sonlandırmak istedim.

Hz. Hüseyin (r.a.) ile alakalı olmak üzere söylüyorum şimdi : Kimsenin O'nun katline rızası olmadığı gibi, sevinci ve bayramı da yok biliyorsun. Ama İslam da yas mevzunu da bilirsin, yok öyle bir İslami emir. Konuştuklarımızda bir teatidir, işi mizanlık iş yapma hemen, rengim kaçıyor...

Enver Ýstek

metin mete
Niye yanlış anlıyorsun hemen kardaş, yani bu konu demek ki çözümü zor bir konu, zaten çözülebilmiş olsa, biz konuşmazdık. Daha ileri gitsek belki dayatmış oluruz bir şeyleri diye sonlandırmak istedim.

Hz. Hüseyin (r.a.) ile alakalı olmak üzere söylüyorum şimdi : Kimsenin O'nun katline rızası olmadığı gibi, sevinci ve bayramı da yok biliyorsun. Ama İslam da yas mevzunu da bilirsin, yok öyle bir İslami emir. Konuştuklarımızda bir teatidir, işi mizanlık iş yapma hemen, rengim kaçıyor...

Ilk yaziyi tekrar okursan benim yazimin Bu mevalde oldugunu görürsün Bekir Kardas o nedenle o notu tekrar düsmek zorunda kaldim yoksa benim sorunum degil bir Yezit bayramini kutlamak veya kutlamamak...Bunun adina ister Asure desinler Nuha baglasinlar Ister Kerbela desinler yemege baglasinlar ....

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
· Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

· Hz. Hüseyin (a.s.)'in şehid edilmesi

Bakın bu buram buram Emevi-Yezid uydurması kokan kuyruklu yalan içinde Hz. Hüseyin’in şehid edilmesi haricindeki tüm olaylar BAYRAM günü için bir neden olabilir. Ya Peygamberimizin torununun katledilmesi? O kadar BAYRAM havası yaratan/yaratacak olan olay arasına Hz. Hüseyin’in şehadeti acaba neden ve ne amaçla sıkıştırılmış dersiniz?
Sözün özü, Yezid ve avanesi işledikleri cinayeti örtbas etme adına bir takım yalanlar eşliğinde o kara günü bayram günü ilan etmiştir. Bizler de bu “Yezid Sünnetini” Kutsal saymaya devam etmekteyiz. Tatlılar ne zaman yenilirr? Bayramlarda değil mi?

Zalim eder zulum
İlan eder bayram
Tatlılar eder ikram,
Yemeyen şiidir bilesen
Hemen kellesini kesesen

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
· Hz. Hüseyin (a.s.)'in şehid edilmesi

Yazının giriş bölümü "tatlı yiyelim tatlı konuşalım" sözüyle başladığı için ister istemez aşure gününün hoş sohbet hoş muhabbet havasında geçen bir gün olduğu düşüncesi akla geliyor..Kesinlikle bu durum düşünüldüğü gibi değildir..Aşure yapılmasının sebebi Hz.Yusuf'un kuyudan çıkarılmasına yeniden sevinme olmadığı gibi, Hz.Hüseyin'in şehid edilmesine üzülme durumu da değildir..Ben izmirliyim ve bu gelenek izmirde oldukça yaygındır..Aşure yapıldığı zaman bizleri de nasiplendiren komşularımız daha aşureyi uzatmadan "bir fatiha, bir yasin okuver" isteğinde bulunur..Bizlerde Allah(c.c) rızası okuruz..

Aşureyi yedikten sonra Allah(c.c)'in sonsuz kudretinin nelere kadir olduğunu, Hz.Hüseyin(a.s)'in şehid edilip Allah'ın rahmetine kavuştuğunu düşünür, başta sevdiklerimiz olmak üzere tüm müslüman alemi için dua ve niyazda bulunuruz..Böyle bir geleneğin sürdürülmesinin benim açımdan hiçbir sakıncası yoktur..Aksine müslümanların böyle günlerde birbirini hatırlayıp Allah(c.c)'in ayetlerini konuşmaları övgüye değer bir davranıştır..

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Biz aşura günü hiç bir zaman aşure tatlısı yemedik bilir misiniz?

Eğer bu sünnet olmuş olsaydı emin olun herkesten önce uygulardık.

Neden Şiiler aşure tatlısı yemez ki diye de düşündünüz mü ?

Üst Alt