Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

tanrı ve zaman

Aysegul

New member
mistik_cadi' Alıntı:
uzun zamandır cevap bulamadığım bir konu bu...

tanri zamanın içinde mi dışında mı? eğer zamana dahil ise onu neden göremiyor, duyamıyoruz?

yok eğer sizlerin dediği gibi zamana dahil değilse varlığına nasıl inanabiliriz?.. zamanın dışındaysa, geçmiş, gelecek yada bu günümüze etki edemez. öyleyse bizi yaratan da o olamaz. kaderimizi, yani geleceğimizi bilmesi de mümkün değildir.

cebrail? zamanın hem içinde hem de dışında mı?.. "zaman ve mekanın dışında" olan, tanrıyla ve zamana dahil olan peygamberlerle iletişim kurabildiğine göre, cebrail tanrıdan bu yönüyle üstün mü? cebraili de Allah'ın yarattığını kabul edersek, 'tanrı kaldıramayacağı bir taş mı yarattı?'...

Ben gereken cevapları yazdım diye düşünüyorum...Zamanın dışında olmassa zaten asıl o zaman yaratıcı olamaz...Zaman Allahı etkileseydi o da bi değişim içerisinde olmazmıydı?...Ve de sonsuz bir varlık olma sıfatında olamazdı...

mistik_cadi

New member
Aysegul' Alıntı:
Ben gereken cevapları yazdım diye düşünüyorum...Zamanın dışında olmassa zaten asıl o zaman yaratıcı olamaz...Zaman Allahı etkileseydi o da bi değişim içerisinde olmazmıydı?...Ve de sonsuz bir varlık olma sıfatında olamazdı...

zamanın dışındaysa zamana etki edemezdi diyorum bende...

Aysegul

New member
mistik_cadi' Alıntı:
İyide zaman kavramını yaratan zaten Allahtır...Kimin ne zaman hangi saat hangi saniyede öleceğini zaten Allahu Teala belirler...

S

seha

Guest
Anlamama sebebin bizim eksikliğimiz yada sorduğun sorunun cevapsız oluşundan değildir. Eksiklik senin bilgilerindedir. Biz sizi çok iyi biliriz. Bizim bir Bedevi Arkadaş devesini hendekten geçirmişte siz hala bir su birikintisinde oyalanıyorsunuz.

Ek olarak derim ki; Zaman Ezel denilen kavramın içindedir. Ezel zamanın içinde olan geçmişin içinde değildir. Yani; Ezel zamanın bir silsilesi değildir.
Sana bir soru; sıfıra en yakın en küçük ondalık sayıyı yazarmısın?
Düşünen kişilerde bu soruda çok ibret var.
Öyle bir sayıyı inkar edebilir misin; ama gösteremezsin ve kimse gösteremez. Gösterememek olmadığı anlamına gelmez,değilmi. Zamansızlığı anlamamanda Ezel denilen kavramın olmadığını göstermez. Evet Allah Evvel'dir. Hiç bir şey yokken o vardı. Zaman dahi yokken. Zaman ise bir varlıktır. Varlık olan her bir şey;yaratılmış demektir. Allah'ı o zamanın içine sokamazsın. Dedim ya o sana şah damarından yakınken sen ona nihayetsiz uzaksın. Bütün mevcudat dahi aynı şekildedir.

YOL GÖSTERÝCÝ

New member
Web sitesi
www.yolgosterici.com
mistik_cadi' Alıntı:

Mistik cadı, Ayşegül kardeşim çok güzel açıklamış,
Zaten zamana etkili olması için zamanın dışında kalması gerekir.

Mesela; Dünyayı cam bir akvaryum, kendinide bir balık olarak düşün...
Akvaryumun içindeki bir balık, akvaryumun yapısını, konumunu yada yerini değiştirebilirmi ?

İşte biz insanlar o akvaryumdaki balıklar gibiyiz.

(Zaman kavramını, ayrıca bir yazı ile anlatmaya çalışacağım. oku istersen.)

the okuz

New member
mistik_cadi' Alıntı:
önce ve sonra zamana ait kavramlardır..

allah zaman ve mekanın içinde mi? nasıl her yerde?.. bulunduğu tek bir mekandan söz et bana? yada tek bir andan?....

bak işte demeye çalıştığım nokta da bu: normalde bütün varlıklar aynı anda birden fazla yerde bulunamazlar, ancak Allah mekana ve zamana hükmedebildiğinden bunu yapabilme kudretine sahip ve böylece her yerde her an bulunabiliyor ve böylece hepimizi görüyor.
Eğer Allah tek bir mekanda ya da tek bir anda bulunabilseydi bu O'nun ne zamana ne de mekana hükmedebildiğini gösterirdi...

noanda

New member
Allah yaratilmislar cinsinden degildir. Zaman, dunya, uzay, madde, sivi, gaz, protein vesaire yaratilmislardir. Ve Allah yaratilmislardan munezzehtir, akilla dusune bileceginiz herseyden munezzehtir (beri ) dir. Cunku bizim bildigimiz, gordugumuz hersey yaratilmistir.

Ornegin bir bilgisayardaki iki chip, 3 ohm la digeride 5 ohm la calismaktadir. Bu chiplerin dili olsada kendi aralarinda konussalar, deselerki bizi yapan bir bilgisayar muhendisi var, biz tesadufen olmadik, acaba o bilgisayar muhendisi kac ohmla calisiyor? deseler yalnisa dusmus olurlar.

Diger bir ornekle bir yagli boya tablo, tuval, boya ve renkler cinsindedir. Ve tesadufen olmamistir. O tabloyu yapan bir ressam vardir ve bu ressam boyalar cinsinden degildir. Boyalardan munezzehtir.

Biz olaylara zaman icinden bakariz, baska turlu bakmamiz mumkun degil. Ama Allah zaman dan beridir, cunku zamani yaratan odur.

Wallken

New member
Ben de bunu soracaktım. Kur'an da bazı yerlerde "Allah yapacaktır" gibi gelecek zaman cümleleri var. Ama zaman insan için değil mi?

erbatan

New member
bizim bunu anlamaya gücümüzün yetmeyeceğini ALLAH (c.c.) belirtmiş bu konu üzerinde kafa yormayın gidin biraz kitap okuyun kendinizi geliştirin....

göklerden mahzene
qolop4444

mistik_cadi

New member
erbatan' Alıntı:
bizim bunu anlamaya gücümüzün yetmeyeceğini ALLAH (c.c.) belirtmiş bu konu üzerinde kafa yormayın gidin biraz kitap okuyun kendinizi geliştirin....

yoksa islamiyetin, bilim anlayışı bu mu, "anlamazsınız, kafa yormayın boşuna!"...

imran268

New member
mistik_cadi' Alıntı:

tanri zamanın içinde mi dışında mı? eğer zamana dahil ise onu neden göremiyor, duyamıyoruz?

yok eğer sizlerin dediği gibi zamana dahil değilse varlığına nasıl inanabiliriz?.. zamanın dışındaysa, geçmiş, gelecek yada bu günümüze etki edemez. öyleyse bizi yaratan da o olamaz. kaderimizi, yani geleceğimizi bilmesi de mümkün değildir.

cebrail? zamanın hem içinde hem de dışında mı?.. "zaman ve mekanın dışında" olan, tanrıyla ve zamana dahil olan peygamberlerle iletişim kurabildiğine göre, cebrail tanrıdan bu yönüyle üstün mü? cebraili de Allah'ın yarattığını kabul edersek, 'tanrı kaldıramayacağı bir taş mı yarattı?'...

Ihlas Suresi
Bismillahirrahmanirrahim 112/1. De ki O Allah bir tektir. 112/2. Allah her seyden mustagni ve her sey O'na muhtactir. 112/3. O dogurmamis ve dogmamistir. 112/4. Hic bir sey O'na denk degildir.

mistik_cadi

New member
imran268' Alıntı:
Ihlas Suresi
Bismillahirrahmanirrahim 112/1. De ki O Allah bir tektir. 112/2. Allah her seyden mustagni ve her sey O'na muhtactir. 112/3. O dogurmamis ve dogmamistir. 112/4. Hic bir sey O'na denk degildir.

eee sonra:D çok mu kısmış canısı:D

the okuz

New member
ya iki dakka uslu durdun sonra yine azıttın ya...Allahım yarabbim, hayır İslamın bilim anlayışı kastettiğin gibi değil, öyle olsaydı 10-11.yüzyılda bilimde ve teknikte tek hakim güç Müslümanlar olmazdı, buna da inanmazsan aklından şüphe etmeye başlıycam...

imran268

New member
mistik_cadi' Alıntı:

eeeeee ben artık ne diyim ki sana.
herşey ortada inanmaman bana değil sana zarardır. sana acıyorum biliyor musun
acıyorum .senin anan ve babna hger şeyine.
nasıl olduda bu hale geldin. yazık ya yazık.
neyse
Allah birdir ve tektir.
ve o büyük varlığa şükürler olsıun ki beni burda dünyaya getişrdi. ben işte doğarım. ona muhtacım ya o.

hiç bişeye. anlayamazsın cadı hanım.
önce iman lazım bun iman..

kalın sağlıcakla 28

YOL GÖSTERÝCÝ

New member
Web sitesi
www.yolgosterici.com
mistik_cadi' Alıntı:

Mistik cadı,

Burada insanlar senin sorduğun bir soruya belki seni aydınlatabiliriz düşüncesi ile akıllı uslu cevaplar veriyorlar. Sen ise kalmış onları ''ti'' ye alıyorsun.

Çok ayıp :mad:

Eğer gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsan uslu uslu dinle.
Yada soru sorma...

noanda

New member
mistik_cadi' Alıntı:
yoksa islamiyetin, bilim anlayışı bu mu, "anlamazsınız, kafa yormayın boşuna!"...

Arkadasin kastini yalnis anladiniz, akil aractir amaca ulasmak icin ama yol tek vesaitlik degil, akildan iner kalbe binersiniz, yolunuza devam etmek icin. Iman icinde akilla yol alinir, akledilir sonrasindada kalp ile iman edilir. Bu sinirli kapasiteye sahip beynimizle herseyi idrak edebilecegimizi dusunmuyorsunuz herhalde. Kaldi ki insan beyninin % 4 nü %5 ini kullaniyor. Einsteinin bile beyninin %20 sini kullandigi soyleniyor ancak Allahin yarattigi kanunlardan birkacinin varligini teorilestirebilmis ki bu sadece yaratilmis olan bir kanunun kesfidir.

Olumu engelleyebilirmisiniz?
Uzay genisliyor diyorlar, neyin icinde genisliyor ?
Uzay icin sonsuz diyorlar, bu akilla sonsuzun nasil birsey oldugunu idrak edebilirmisiniz? Hersey sonluyken uzayin sonsuzlugunu akil nasil kabul edecek ?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
mistik_cadi' Alıntı:

TANRI YOKTUR ALLAH BIRDIR

Üst Alt