Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

'''Sigara''

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli ve pek muhterem Arkadaşlarım;

Bu konu çok ince bir konudur. Bu konu üzerinde çok alim araştırma yapmış ama haram veya mekruh fetvası verememiştir. Allah'ın ayeti ile sabittir ki, helale haram veya harama helal demek altından kalkılamayacak yüktür. Allah'tan hakkı ile korkan ve mesuliyetini bilen hiç bir alim sigaraya haram, mekruh fetvası verememiştir. İçilmese daha iyi, zararlı olabilir veya benzer ifadeler kullanmakla, haramdır, helaldir demek çok şey değiştirir mazallah...

Bu konuda sağlık ve israfı dayanak yapan fetvalar dikkat ederseniz " israf ve sağlık" temel kuralını kullanıyor. Yani sağlıksızlık ve israf, her nerede olursa olsun, haram veya mekruha girebilir. Ama ölçüsünü kim, neye göre koyacak. Adam turp gibi. Günde tek bir sigara içecek. Buna kim diyebilir ki sağlığına zarar verdi, haramdır. Adamın aylık geliri 10.000 YTL Buna kim diyecek nafakayı israf ettin, haram işledin. Demek ki haram demek, mekruh demek insana ciddi mesuliyetler yükler, dikkat etmek lazım. Ben diyorum, içiyorum, içmesem daha iyi. Bana, benim kriterlerimi bilmeden " sigara haramdır, haram işliyorsun " diyen kişi ağır vebale ve günaha girebilir. Selam ve saygı ile...

asilnur

New member

Bu konu çok ince bir konudur. Bu konu üzerinde çok alim araştırma yapmış ama haram veya mekruh fetvası verememiştir. Allah'ın ayeti ile sabittir ki, helale haram veya harama helal demek altından kalkılamayacak yüktür. Allah'tan hakkı ile korkan ve mesuliyetini bilen hiç bir alim sigaraya haram, mekruh fetvası verememiştir. İçilmese daha iyi, zararlı olabilir veya benzer ifadeler kullanmakla, haramdır, helaldir demek çok şey değiştirir mazallah...

Bu konuda sağlık ve israfı dayanak yapan fetvalar dikkat ederseniz " israf ve sağlık" temel kuralını kullanıyor. Yani sağlıksızlık ve israf, her nerede olursa olsun, haram veya mekruha girebilir. Ama ölçüsünü kim, neye göre koyacak. Adam turp gibi. Günde tek bir sigara içecek. Buna kim diyebilir ki sağlığına zarar verdi, haramdır. Adamın aylık geliri 10.000 YTL Buna kim diyecek nafakayı israf ettin, haram işledin. Demek ki haram demek, mekruh demek insana ciddi mesuliyetler yükler, dikkat etmek lazım. Ben diyorum, içiyorum, içmesem daha iyi. Bana, benim kriterlerimi bilmeden " sigara haramdır, haram işliyorsun " diyen kişi ağır vebale ve günaha girebilir. Selam ve saygı ile...
Doktorunuz dermi bilemem ma bizim zaten size bunu deme hakkımız yoktur...Burası paylaşım yeri maksat budur...:)

yelken06500

New member
Iyi Valla Dünyadaki Tüm Insiyatifler Insanlarin Hür Iradelerine Birakilsaydi Yeryüzünü Egoistler Yönetirdi...adamin 10 Bin Değil 100 Bin Ytl Maaşi Da Olsa Israf Israftir...olaya Maddi Külfet Yönünden Değilde Faydasi Yönünden Bakarsak ''israf'' Noktasini Anlayabiliriz...sende Her Hatalinin Yaptiği Gibi Kendine Siğinacak Bir Neden ARiyorsun...yoksa Niyetin Halis...selam Ve Dua

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli yelken06500;

sizin baktığınız israf penceresine göre haram olmayan bir şey kalmaz.

Selam ile

asilnur

New member
Muhterem Asilnur

Hem israf tanımını iyice incelemek, hemde "mekruh israf" tanımını yerine oturtabilmek lazım derm...

Selam ile
Evet hakılsınız bizimki sadece latife içerikli bir yazıydı...Önemli meseleler şakaya gelmez yanlış ima yapıldı ise affola...

yelken06500

New member
:mad::mad:KİŞİLERE TAKILI KALMAYIN konuları eleştirin kişileri değil.:mad:

bu kadar kızacak bi durum yok kalbinizi ferah tutun...bizim kişilerle alıp veremediğiz yok sadece kafaların içindekilerle ...ayrıca konuları yazan ve yorumlayan kişiler olduğu için tabiidir düşünceleri yorumlamamızda bir sakınca bulunmamaktadır...

hem eleştirmiyorum bu sizin mübalanız...selam ve dua

unimeka.

New member

Bu konuda sağlık ve israfı dayanak yapan fetvalar dikkat ederseniz " israf ve sağlık" temel kuralını kullanıyor. Yani sağlıksızlık ve israf, her nerede olursa olsun, haram veya mekruha girebilir. Ama ölçüsünü kim, neye göre koyacak. Adam turp gibi. Günde tek bir sigara içecek. Buna kim diyebilir ki sağlığına zarar verdi, haramdır. Adamın aylık geliri 10.000 YTL Buna kim diyecek nafakayı israf ettin, haram işledin. Demek ki haram demek, mekruh demek insana ciddi mesuliyetler yükler, dikkat etmek lazım. Ben diyorum, içiyorum, içmesem daha iyi. Bana, benim kriterlerimi bilmeden "hiç kimsenin sigara haramdır, haram işliyorsun " diyen kişi ağır vebale ve günaha girebilir.Selam ve saygı ile...

Abi ne deyim ki! Bence noktayı koydun. Çok saol...

Ben de günde bir paket içiyorum ama maçlarda doksan dakka durmadan koşuyorum. :))
Dört senedir içiyorum tabii.. Daha gençsin demeyin yokuş çıkarken nefensim tıkanırsa bırakırım sigarayı...;)

talha_

New member
Dört senedir içiyorum tabii.. Daha gençsin demeyin yokuş çıkarken nefensim tıkanırsa bırakırım sigarayı...;)

s.a..sizi günde bir paket içmeye sevkeden sebebi çok merak ettim...

(insallah)daha yasayacağınız uzun yıllar vardır kendinizi bu kadar heder etmeyin...:)

selametle....

arzuhal

New member
:eek::eek:Sigaranın Faydaları

Sigaranında faydası mı olurmuş, demeyin. İşte o kadar kötülenen her fırsatta iftiralara mağruz kalan sigaranın faydaları :

Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır.
Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür.
Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar.
Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.
Yürümek için zorlanmaz; çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir.
İhtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur.
Yüzlerine renk gelir; çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur.
:D

:cool::cool::rolleyes:

İşte sigaranın faydaları, tiryakilere afiyet olsun...:p

ALLAH sigara içenLERE tiksinti versin bir daha agızlarına sürmesinler inşallah...:cool::cool:

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Vallahi kardesler aslinda herseyi yazmislar, Alimler hic biri ne haram demisdir ne helal demisdir...

Cünki malesef, ne bir hadis var bu konuda nede bir acik ayet...Bekir kardesimizde zaten güzelce aciklamis..

Bende hic bir alim haram yahut helal dedigini bilmiyorum, Sadece eskilerden kalma bir kac kitapda gecdigini animsiyorum.....

Zaten Sigarayi haram etmek , mazallah sonu gelmez bir haram fabrikasi cikarir karsimiza..

Simdi ne diye haram diyecegiz? Sagliga zararli diyemi? O zaman cok tuz yedin , yok yag yedin , cok cola icdin, cok seker aldin , bunlarin hepside sagliga zararli..

yok cevremize zarar verdiginden , passiv icme olayinda deginirekmi haram diyecegiz? O zaman araba kullanma, Fabrikada calisma, ucak üretme vesairede haram olmasi gerekir, cünki bunlarda passiv bedenimize zarar vermekde...

Dabiki icilmese daha iyi !!!

gerisini kardeslerim süper aciklamis, benimde corbada biraz tuzum olsun istedimdi ...

Vesselam :)

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sigara fıkıh kitaplarında ismi geçmediği için çoğu ehli iman hakkında hüküm vermekden kaçınmıştır ,

SİGARANIN KISA TARİHÇESİ

Tütünün anayurdu Amerika'dır. Avrupa'ya Amerika'nın keşfi ile gelmiştir. Colombos ve arkadaşları 1511'de Tabaccos ismiyle İspanya ve Portekize soktular. 1560 senesinde Fransa büyük elçisi Jean Nicot Fransız sarayına ( Paris ) Tütün tohumlarını soktu. Tütün Fransa'dan Almanya'ya sonra da bütün dünyaya yayılmıştır. Nicot'un ününe izafeten tütün içindeki zehire Nikotin ismi verildi.

Birleşiminde nikotin ve dört bine yakın zehirli madde bulunan tütün bitkisinin kıyılmış, kurutulmuş ve kullanılmaya hazır duruma getirilmiş yaprağından sigara yapılır. Tohumu son derece küçük olduğu için önce fideliğe ekilen tütün sonra tarlaya aktarılır.

Tütün tohumu Osmanlı Devletine 1605-1606 senesinde yabancı gemilerle getirilerek ilk tütün ekimi Selânik Vilayetinin Yenice Vardar kasabasında yapıldı. 4. Murad zamanında tütün yasaklandı. Katip Çelebi Sultan Murad'ın mücadelesine şöyle anlatıyor.

"... Sonra Sultan Murad'ı rabi asrının sonlarında kötülüklerin kapısını kapamak için kahvehaneleri kapattığı gibi yangınlar çıktığı için tütüne de yasak getirmişti. Halk yasağı dinlemediğinden hünkar buyuruğuna aykırı gitmek suçundan içenleri cezalandırmak gerekti. Giderek kişi yasak nesnenin üzerine daha çok düşer dediklerince içmeye hırs ve rağbet artıp bu suçtan nice adem yokluk ülkesine gönderildi..."

O devrin cerrahlar Şeyhi Hekim İbrahim efendinin de tütüne karşı büyük bir mücadele başlattığını, umumi ve hususi meclislerde en çok fatih camiinde vaaz ve nasihatler verdiğini, tütün aleyhinde fetva suretlerini cami duvarlarına astırdığını Katip Çelebiden öğreniyoruz. 1562'de tütün yasaklandı. 1574'de yurtiçinde istihsali serbest bırakıldı. Son yıllarda Türkiye'de altı yüz bin civarında aile (2,5 milyon kişi geçimini tütün ekiminden karşılamaktadır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
TÜTÜNÜN MAHİYETİ

« ﻦﻴﺧﺪﺗ » Lügat manası : buhurlamak, duman çıkarmak, tütsülemek. " Tedhin" kelimesi mastar olarak kullanıldığı zaman sigara içen kimsenin yaptığı işe denir ki o kimse sigarasını yahut piposunu ateşler ağzından ve burnundan koyu beyaz bir duman çıkması için şiddetle üfler. İşte tedhin kelimesi bu manada "Sigaraİçmek" demektir.

« ﻦﻴﺧﺪﺗ » "Tedhin" kelimesinin yerine Arap olsun olmasın bir çok beldelerde çok kullanılmasından dolayı "Sigara İçen kimsenin ağzından ve burnundan çıkan duman manasında olan "Duhan" kelimesi kullanılmıştır. Bunun dışında başka isimlerde kullanılmıştır. Mesala; "Tedhin" kelimesini kötü görüp onu kullanmayan beldeler haklarınca "Tütün" adı verilmiştir. Ama dünyada bir çok yerde duhan diye bilinen şeyin adı "et-tibgu" veya "ettebgu" kelimesidir ki bu kelime ona verilen isimlerin Arapça olarak en doğrusudur. Çünkü o, Meksika körfezindeki bir adanın ismi olan "Tebegu" kelimesinden alınmıştır. Bu bitki orada bulundu, oradan ispanyaya sonra Avrupa'ya nakl edildi. Daha sonra bütün Avrupa memleketlerine girdi. Avrupa'ya yayılan tütün daha sonrada haçlı savaşları ve onu taşıyan sömürgeciler vasıtasıyla Arap memleketlerine girdi. Sonraları ise Arap olsun olmasın bütün Müslüman memleketlerine yayıldı.

Tütünün ne olduğu hakkında bu kada bilgi kafi olmakla birlikte Muhammed Ferid Vecdi'nin "20. asırda DAİRAT'ÜL-MEARİF isimli eserinden sigaranın tarifi hakkındaki bilgileri aynen nakl ediyorum. 2. cilt 250. sahifede der ki;

Sigara, aslen Amerika'da yetişen bir bitkidir. Ama şimdi diğer avrupa memleketlerinde de etkilidir. Boyu 1-1,5 metreye varır. Ilıman iklimi olan her memlekette yetişir özellikle sıcak olan ülkelerde boyunun beş metreye vardığı da olur. Kurumuş yaprakları sigara olarak yahut çiğneyerek yahut nikotin ilaç gibi burna damlatarak içilir. Bu çok zaralı bir adettir. Araştırıcılar bu maddenin insanlığa verdiği zararların içkinin verdiği zararlara eşit olduğuna işaret etmişlerdir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
SİGARA VE İNSAN SAĞLIĞI

Uzman tabiblerin uzun araştırmaları neticesinde sigaranın insan sağlığına saymakla bitmeyecek kadar çok zararları olduğu tesbit edilmiştir. Mutehassıs doktorların hepsinin göüşlerini burada zikretmek mümkün olmadığından bazılarının tesbitlerini nakl edeceğiz.

Dr. YILDIRIM AKTUNA

Türkiye tabibler vakfının tertip etmiş olduğu sigara sempozyumunda konuşan Doktor Aktuna sigaranın zararlarını şöyle anlatıyor:
"Bir sigara içildiğinde, damar yoluyla verilen 1 mg. Nikotine müsavi miktarda nikotin alınmış olunur. 60 mg nikotinin damar yoluyla verilmesinden bir kaç dakika sonra insan ölür. ABD'deki Dünya Gözlem Enstitüsü'nün yayınlanan bir araştırmasında tütünün çevremizdeki yetişkinler arasında, diğer zararlı maddelerden daha fazla ölüm ve acılara yol açmakta olduğu bildirilmiştir. Dünya sağlık örgütünün (WHO) 1968 yılı sonlarında yaptığı açıklamaya göre, sigara ve tütün her yıl bir milyon insanın hayatına mal olmaktadır. Diğer bazı hesaplara göre bu sayı 2.5 milyona kadar yükselmektedir.

Dünya sağlık Örgütü yürütme kuruluna sunulan bir raporda sigaradan "erken ölümlerin ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebi" olarak söz edilmektedir. Akciğer kanseri vakalarının %90'nı, kronik bronşit ve azfizem vakalarının %75'i aşırı sigara içmenin neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Sadece ABD'de 1 yılda 320 bin insan saigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ölmüştür. ABD'nin 2. Dünya savaşında kaybettiği insan sayısına eşittir.

Yapılan araştırmalarda ölüm ile neticelenen kalp ve dolaşım hastalıkları ile üst solunum yolu kanserine (dudak, ağız boşluğu, dil boğaz ve gırtlak kanseri) sigaranın sebeb olduğu tesbit edilmiştir. Sigara içenler tütün dumanı ile doğrudan temas etmeyen organ kanserlerinde ortalamanın üzerinde bir sıklıkla yakalanırlar. Bunlar, böbrek kanseri, idrar yolları ve mesane kanseridir. Yine yapılan araştırma ve çalışmalarla ortaya konmuştur ki sigara kullanımı ve akciğer kanseri arasındaki bağlantı şüpheye yer verilmiyecek kadar kesindir. Sigara içmyene göre sigara içen tiryakinin bu hastalıktan ölme riski en az on misli fazladır.

Ayrıca bakteri, virüs veya kanser hücrelerine karşı vücudu korumak amacı ile onları zararsız hale getiren öldürücü hücrelerini tütün dumanı içindeki maddeler baskı altına almak suretiyle vücudun savunmasına, dolazısızle bu hastalıklara karşı direncini azaltır.

Gebelik sırasında sigara içen anneşerde düşük, erken doğum, doğum sonrası ölüm ve sakatlık nisbeti yüksek buunmuştur. Sigara içen annelerin bebekleri içmeyenlere nisbetle daha zayıf doğar. Bedeni ve ruhi gelişmeleri daha geç olur. ABD'de her yıl 4600 bebeğin anneleri sigara içtiği için hayatlarını kaybettikleri tesbit edilmiştir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
SİGARA VE AKCİĞER KANSERİ

Akciğer kanseri son yıllarda bütün dünyada sigara kullanımına paralel olarak artmaktadır.Akciğer kanseri 40 yaşından sonra ve özelliklerle 50 - 70 yaşları arasında görülmektedir.Sigara içenlerdeki akciğer kanseri riski içmeyenler nispetle 20 ile 40 kat fazladır.Sigaraya ne kadar erken yaşta başlanırsa akciğer kanseri riski o kadar fazla olmaktadır.Kendileri sigara içmedikleri halde duman altı olan kişilerde de akciğer kanseri riski artmaktadır.Akciğer kanseri teşbiz edildikten sonra tedavi şansı çok az olan ve ölümle sonuçlanan bir hatalıktır.

Dr.Hasmold 22 bin uzmanın yardımıyla hazırlandığı raporda sigara içmeyen 32851kişiden sonunda 4 kişide akciğer kanseri tesbit edildiğini buna karşılık 10.000 sigara tiryakisi arasında 265 kanserli olduğunu açıklanmıştır.

ABD de yapılan bir araştırmada 65 bin akciğer kanserine yakalanan hasta tesbit edilmiş ve bu hastaların 62 bininin aynı yıl içinde olduğu tesbit edilmiştir.bir yıl içinde ölüm nispeti %90 dır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
PASİF SİGARA İÇENLER

Pasif sigara içme dediğimiz yani sigara içmeyen kişilerin bulundukları mahalledeki sigara dumanlarını teneffüs etmeleri de sağlık yönünden büyük ekemniyet tanışmaktadır.

Amerikan çevre sağlığı örgütünün (EPA)bir istatistiğine göre A.B.D.de her yıl en az 500pasif tiryaki akciğer kanserinden ölmektedir.Amerikan kanser derneğinin yaptığı açıklamaya göre kocası evde 20 den fazla sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalansa ihtimalinin sigara içmeyen bir erkeğin eşine göre 2 misli fazladır.

San Diego` daki California üniversitesinde Dr.C.Garland 50-75yaşları arasındaki yaklaşık 700 evli kadın üzerinde yapıldığı 10 yılık bir çalışma sonunda.tiyakilerin eslerinin sigara içmeyenlerin eslerine göre 4 defa daha fazla kalp hastalığından ölme riskini taşıdıklarını göstermiştir.

SİGARA-ÜLSER VE DAMAR HASTA

Sigara ve ülser bağlantısı hekimlerce uyun bir zamandan beri bilinmektedir .Bundan sonra ehemmiyetlisi sigaranın etkili olduğu beyin ,kalp ve bacak gibi önemli organların tıkayıcı damar hastalıklarıdır.

Rocher 1954 de İskandinav ülkelerinde yapıldığı bir araştırmalarında (12 parmak bağırsağı ülkesi delinmelerinin) %57 sinde sigara hikayesi bulunmuştur.İngiltere de yapılan bir araştırmada ülser sebebi ile ameliyat edilen hastaların %50 inin tütün kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca sigaranın solunuma olan menfi tesiri sebebi ile ameliyat riskini de arttırdığı bir gerçektir.Bacak damarlarının tıkanması sigara içenlerde sık görülür.Fasteott 'damar cerrahisi 'kitabında' bacakta kangren yapan damar tıkanıklığına sigara içmeyenlerde hiç rastlamadım' diye yazar

Lord ‚damar ameliyatı geçiren 100 hastadan ancak ikisinin sigara içmeyenler olduğunu tespit etmiştir.Biz EUTF Göğüs Kalp Damar Cerrahisi ana bilim dalında damar ameliyatı yapılmış 200 e yakın hastamızda %50 civarında sigara alışkanlığı tespit ettik.

BAZI UZMANLARIN SİGARANIN TEHLİKESİNİ BİLDİREN SLOGANLARI

"Akciğer kanserine yakalanan hastaların %94'ünün sigara tiryakisi olduğunu ciddi araştırmalar ortaya kovmaktadır."
Op.Dr. Edwards GRAHAM

"Londra' da yapılan 7. uluslar arası kanser kongresinde akciğer kanseri olan 10 kişiden 9'unun sigara tiryakisi olduğu açıklanmıştır."
YEŞİLAY ARŞİVİ

"Düşük nikotinli sigaralar en az ölckiler kadar zararlıdır."
llarward Univ .Araştırma Raporu

"Sigara içen annelerin çocukları,cenine kabı oksijen ulaşamaması sebebi ile geri zekalı olur."
Doç. Dr. K.AYDOĞMUŞ

"Günde 20 sigara içmek sureti ile 20 yılda vücutta 7 kg is ve katran birikir."
BÜRÜKSEL TÜBERKÜLOZ MÜC. KONF. RAP.

"Tütün dumanında 4000'den fazla zehirli madde bulunduğu unutulmamalıdır."

ABD. MİLLİ KANSER ENST.
"Bütün uyuşturucular arasında en fazla ölüme sebebi olan madde sigaradır."

Prof. Dr. Orhan ÖZER
"Sigaranın sebep olduğu ölüm miktarı umumi bir ifade ile trafik kazalarında meydana gelen rakamın 7 katıdır."
Doç. Dr. Ali TELLİ

"Sigaraya elveda, hayata merhaba."
Bülent AKARCALI

Dünya Sağlık Teşkilatı "sigarayı veya kendi sağlığımızı seçmek kendi elimizdedir." sloganıyla 9 Şubat'ı 'sigarasız hayat ve sigaraya karşı koyma günü' olarak ilan etmiştir.

Üst Alt