Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sarık sarmanın önemi

Enver Ýstek

metin mete
vahdedi vucutta enel hak denmesi belki hatadır belki değildir.Tartışılabilir.Fakat tasavvuf gözlüğü ile bakacak olursak ulul elbab makamındaki birinin gördüğü şeyler ile sıradan birinin gördüğü şeylerin aynı olması zor bir ihtimal

Ulûl’elbab

-3/ÂLİ İMRÂN-7: ............, ver râsihûne fîl ilmi yekûlûne âmennâ bihî, kullun min indi rabbinâ, ve mâ yezzekkeru illâ ulûl elbâb(elbâbi).
Kitab'ı sana indiren O'dur. Onun bir kısmı muhkem (hüküm ihtiva eden, mânâsı açık olan) âyetlerdir, onlar Kitab'ın esasıdır ve diğerleri, muteşâbihtir (yoruma açık âyetlerdir). Fakat kalplerinde eğrilik (bâtıla meyil) bulunanlar, bu sebeble muteşâbih olanlara (yorum gerektirenlere) tâbi olurlar. Ondan fitne çıkarmak için, onun te'vilini (yorumunu) yapmak isterler. Ve onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez ve ilimde rusuh sahipleri ise: "Biz O'na îmân ettik, hepsi Rabbimizin katındandır" derler, onlar da tezekkür edemezler, sadece Ulûl'elbab (daimi zikrin ve sırların sahipleri) (tezekkur edebilir).

-39/ZUMER-18: Ellezîne yestemiûnel kavle fe yettebiûne ahseneh(ahsenehu), ulâikellezîne hedâhumullâhu ve ulâike hum ulûl elbâb(elbâbi).
Onlar, sözü işitirler, böylece onun ahsen olanına tâbî olurlar. İşte onlar, Allah’ın hidayete erdirdikleridir. Ve işte onlar; onlar ulûl’elbabtır (daimî zikrin sahipleri).

Ehl-i zikir

-16/NAHL-43: Ve mâ erselnâ min kablike illâ ricâlen nûhî ileyhim fes’elû ehlez zikri in kuntum lâ ta’lemûn(ta’lemûne).
Ve Biz, senden önce, kendilerine vahyettiğimiz ricalden (erkeklerden) başkasını göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, o taktirde zikir ehline sorun!

-21/ENBİYÂ-7: Ve mâ erselnâ kableke illâ ricâlen nûhî ileyhim fes’elû ehlez zikri in kuntum lâ ta’lemûn(ta’lemûne).
Ve senden önce, vahyettiğimiz rical (erkekler)den başkasını göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, zikir ehline (daimî zikrin sahiplerine) sorun.

VAllahi senin dedigin gözlükle baktikmi YANDIGIMIZIN resmini cizmisiz demektir;Geri dönermiyiz bir daha bilemem ben bir kez düstüm Ilallah dedim bir daha girmeye niyetli degilim Insallah.

VAllahi Hind fakirleride öyle diyor ne diyeyim hayirli olsun...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bence; tasavvuf erbabının akıl ve mantığı zorlayan sözlerinin izahını, sözü bizzat söyleyenden almak doğru olacaktır. Diğer yorumların hepsi sadece zan. Zan'ın zararı da sadece zan edene...

Tasavvuf ehlini taklid edeni ise kendi haline bırakmak lazım, belki anlıyor da anlatamıyor. Ona da hüsnü zan etmeli.

Bilemediklerimiz çok fazla...

bu isin anlayani anlamayani olur mu hocam.adam ben allahim diyor.seriata gore bu sozu soyleyen katledilir.(islam devletinde)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
bu isin anlayani anlamayani olur mu hocam.adam ben allahim diyor.seriata gore bu sozu soyleyen katledilir.(islam devletinde)

Allah akıl versin diyelim biz ona. Boş laftan bişe çıkmaz. Akıllı insan böyle laf etmez. Deliye de cevap vermekle bitmez.

Kul için zaman çok az, yol uzun, boş işlerle uğraşmamak lazım.

Enver Ýstek

metin mete
Bence; tasavvuf erbabının akıl ve mantığı zorlayan sözlerinin izahını, sözü bizzat söyleyenden almak doğru olacaktır. Diğer yorumların hepsi sadece zan. Zan'ın zararı da sadece zan edene...

Tasavvuf ehlini taklid edeni ise kendi haline bırakmak lazım, belki anlıyor da anlatamıyor. Ona da hüsnü zan etmeli.

Bilemediklerimiz çok fazla...

Selamün Aleyküm,Öncelikle Haciligin mübarek olsun Bekirim.Allah O muhtesem mahseri ortaminda Allaha olan sevginin ne kadar önemli oldugunu idrak etmek beni mazur gör ben hac konusunda oldukca hassas biriyimdir...Tasavvufa gelince bu degismez bir vaka yani ne zaman olsa ya cikar der Ben Allahim veya hep bir uhdedir icinde Allah oldugunu söylemek.Nereden biliyorsun dersen iclerinde cok Diz cüktüm/el aldim kendimden biliyorum ..Bekirim..Anladigini anlatamiyor degil icinde kalmasi babindan yapilan mürsid telkinini hice saydi ve söyledi...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Selamün Aleyküm,Öncelikle Haciligin mübarek olsun Bekirim.Allah O muhtesem mahseri ortaminda Allaha olan sevginin ne kadar önemli oldugunu idrak etmek beni mazur gör ben hac konusunda oldukca hassas biriyimdir...Tasavvufa gelince bu degismez bir vaka yani ne zaman olsa ya cikar der Ben Allahim veya hep bir uhdedir icinde Allah oldugunu söylemek.Nereden biliyorsun dersen iclerinde cok Diz cüktüm/el aldim kendimden biliyorum ..Bekirim..Anladigini anlatamiyor degil icinde kalmasi babindan yapilan mürsid telkinini hice saydi ve söyledi...

Allah razı olsun Kardeşim. Allah makbul sayar inşallah o yolun yolcularının emelini.

Evet, belki de. Kul olmak zati zor zenaat, bir de iyice zora soyunuldu mu, garip manzaralar çıkabiliyor maalesef...

Bekir abim en dogru en guzel ve en garanti yol Allahin kendisinden razi oldugu sahabenin yolundan gitmektir.Apacik kuran ve sunnetin disina cikmamak en guvenli yoldur.Kuranda sunnette ve sahabe kavillerinde bu tur sozler asla yoktur.Hicbir sahabe ben hakkim beni goren Allahi gorur demedi tehlikeli sozlere girismedi.Boyle konular acildiginda sahabe cok sinirlenirdi Resulullahin yorumunu yeterli gorurlerdi baska tartismaya girmezlerdi.Hicbirisi boyle ince konulara girmedi.
Boyle konularda yapilabilecek bir yanlis insani ebedi cehenneme goturur.Allah hakkinda kuranda gecenle yetinmek insani her turlu tehlikeden kurtarir.Sahabe Allaha ortak kosmaktan sonra en buyuk gunahlardan birininde bu konularda tartismaya girmek oldugunu soylemistir.Allah kainati yaratmistir ve kainat vardir ve Allah kesin olarak bu kainattan munezzehtir ayridir.Eger biz yok olsaydik o zaman ben gokleri ve yeri hak ettim ayetide hasa yalan olurdu...

sonucta en guzel en tehlikesiz yol Kuran ve sunnet...

Her şey Allah'tır demek bir cezbe halidir. Her eşyada hatta kendinde Allah'ın esmasının manalarının tecellisini görür, cezbe akıldan sıyrılmış bir hal olduğu için mesul olmaz. Lakin, akıl başına geldiği vakit veya aklı başındakiler bu hali yaşamadan yaşayanlardan o cezbe halinden sıyrılamıyanlardan dinlediklerini kabul etse mesuldur.

Muhabbetle

sahabe niye boyle bir cezbeye gelmemis peki.hem onlarin sarhosluk hali ise niye kitaplarinda birakmislar.

yalýn

New member
Din kitaplarında, (Resulullah, beyaz, bazen siyah tülbendi başına sarık olarak sarıp, ucunu bir iki karış kadar iki omuzu arasına sarkıtırdı. Sarığı 3,5 metre kadar uzundu. Sarığını takkesiz sarar, bazen sarıksız takke giyerdi) deniyor.

önceki yazımda 4 parmakla 1 karış arasından şaşmam diye yazmıştım. halbuki bir iki karış imiş. yanlış bilgilendirdiğim için affedin beni.

Tirmizî’nin rivâyet ettiği bir hadiste şöyle buyrulur: “Kim benim sünnetimi ihya ederse o beni seviyor demektir. Kim de beni severse o cennette benimle beraber olur.”

Ebû Ümâme (ra)’dan rivayet edilmiştir: “Sarıkların bırakılıp, takkelerin giyilmesi kıyâmet alâmetlerindendir.” (Deylemî, c.4, s.5, 6002)

Tek sünnet elbette ki sarık değildir.

Aşırı Allah korkusundan iki defa hastenede yattığımdan bazen çizgiyi aşabiliyorum.(fahren55)

Enver Ýstek

metin mete
Bu yazıya muhalefet ediyorum ve soruyorum. Hangi din dışı? Hıristiyanlık dini dışı mı?

Sen muhalefet edersin ama Kuran kabul etmiyor?Cünki icinde barindirmiyor...

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Elbette din sakalla, bıyıkla, hırkayla, giysiyle, şalvarla olmaz. Allah sakala, şalvara değil, gönüllere bakar. Kuran, “O gün ancak Allah’a sağlıklı kalp getirenin kurtuluşa ereceğini” vurgular, sarik takmakla değil[/FONT]..

016.116] [DV] Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak «Bu helâldir, şu da haramdır» demeyin, çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş oluyorsunuz. Kuşkusuz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sen muhalefet edersin ama Kuran kabul etmiyor?Cünki icinde barindirmiyor...

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Elbette din sakalla, bıyıkla, hırkayla, giysiyle, şalvarla olmaz. Allah sakala, şalvara değil, gönüllere bakar. Kuran, “O gün ancak Allah’a sağlıklı kalp getirenin kurtuluşa ereceğini” vurgular, sarik takmakla değil[/FONT]..

016.116] [DV] Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak «Bu helâldir, şu da haramdır» demeyin, çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş oluyorsunuz. Kuşkusuz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.

Din, "Allah'ın (cc), kullarının kendisi vasıtası ile hakka ulaşmaları için peygamberleri aracılığı ile akıl sahibi insanlara tebliğ ettiği, onları dünya ve âhiret mutluluğuna kavuşturan sistem ve Allah'ın koyduğu hükümlerdir."

Bu anlamıyla da din, hem inanç konularını hem de amelî konuları kapsamaktadır. Her peygamberin getirdiği "millet" hakkında da kullanılabilir. Allah'tan geldiği için (Allah'ın dini şeklinde) Allah'a; Peygamber tarafından tebliğ edildiği için (Peygamber'in dini şeklinde) peygambere; ona uyup bağlandıkları için de (meselâ "Müslümanların dini" şeklinde) ümmete izafe edilebilir.

İşte bu bağlamda Peygamberin ümmetine yapmalarında hayr olduğunu beyan ettiği biçim ve davranışlar da, dini dışı diye tasvir edilemez.

Bunun insanın kurtuluşa ermesinde faktör olabileceği gibi bir alaka olmakla beraber, helal-haram olgusu ile de bir alakası yoktur.

yalýn

New member
(ben fahren55)
Duha abi uzun uzun yazmışsın zahmet oldu allah razı olsun.
Edebiyat bölümüne 6 yıldır devam etmekteyim. bu süre içerisinde tasavvufla ilgili bir sürü şiir çözdüm ve bunun üzerine Allahı bulabilmek için 5 yıl çile dolu günlerim geçti. bu süre zarfında daha iyi anladım ki tasavvuf allaha karşı duyulan bir muhabbetten ibaret. zaten islamiyetin de önem verdiği şey muhabbettir bence. allah maun suresinde de bunu ifade etmiş. yazmış olduğum cümlelerin fazla ileriye gitmesinin sebebi de tasavvuf ehline karşı duymuş olduğum muhabbetin bir sonucu. Ama bu muhabbetim sahabenin önüne geçmez. peygamberimizin de ifadesiyle ashab gökyüzünün yıldızları gibidir. islamiyeti hakiki manada onlar yaşamışlardır.
Tasavvuf islamiyetin özüdür ve her özün bir kabuğa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bunu da en güzel sahabe efendilerimiz yaşamışlardır.
söylediğim cümleleri geri alıyorum.çünkü içten içe bir vebal durumu söz konusu oluyor.
kudsi bir hadis-i şerifte Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: "Kibriyâ ridam, azâmet izârımdır. Kim bu ikisinden herhangi birinde benimle çekişirse onu cehenneme atarım" (Ebû Dâvud, Libâs, 25; İbn Mâce, Zühd, 16).
her ne kadar amacımı allah bilsede yine de tövbe ediyorum.
Ululuk, ululuk ıssı, Allah’ın elbisesidir. Kim onu giyme-ye kalkışırsa vebale girer.
Taç onundur, kemer bizim. Vay haddini aşana!
Bu tavusluk kanadı, sana bir sınamadır. Buna kapıldın mı Hakk’a ortak olmaya, onun gibi noksan sıfatlardan ari olduğunu davaya kalkışırsın. (5/47/528-535) MEVLANA
konuyu dağıttığım için özür dilerim.hakkınızı helal edin. şüphesiz Rabbimiz 1 tane. Allaha şükür. ve hayırlısıyla onu görmek istiyorum inşallah.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Görülen lüzum üzere banlanan bir üyenin, başka bir nick ile foruma dahil olması, forum kurallarına aykırıdır.

Banlanma sebebiniz ile alakalı göstermiş olduğunuz özür ve izahatlarınız nedeni ile kişisel inisiyatif kullanarak bu kez devamınıza müsade edilecektir. Forum kuralları ile ilgili hassasiyet göstereceğiniz kanaati ile.

Enver Ýstek

metin mete
Din, "Allah'ın (cc), kullarının kendisi vasıtası ile hakka ulaşmaları için peygamberleri aracılığı ile akıl sahibi insanlara tebliğ ettiği, onları dünya ve âhiret mutluluğuna kavuşturan sistem ve Allah'ın koyduğu hükümlerdir."

Bu anlamıyla da din, hem inanç konularını hem de amelî konuları kapsamaktadır. Her peygamberin getirdiği "millet" hakkında da kullanılabilir. Allah'tan geldiği için (Allah'ın dini şeklinde) Allah'a; Peygamber tarafından tebliğ edildiği için (Peygamber'in dini şeklinde) peygambere; ona uyup bağlandıkları için de (meselâ "Müslümanların dini" şeklinde) ümmete izafe edilebilir.

İşte bu bağlamda Peygamberin ümmetine yapmalarında hayr olduğunu beyan ettiği biçim ve davranışlar da, dini dışı diye tasvir edilemez.

Bunun insanın kurtuluşa ermesinde faktör olabileceği gibi bir alaka olmakla beraber, helal-haram olgusu ile de bir alakası yoktur.

Her hangi bir faktörlük söz konusu dahi degil,Kurana göre.Ama dedigine bir nebze yumusaklik olarak alirsam Haram/Helal kisminida dedigin gibi gecersem dinle alakali olmadigi icin insanlarin giydigi bi sariga(Din kisvesi olmaksizin)baska millete benzeme babindan bakarim...Kirmizi yer icinse asla böyle bir beyanati olmadigina inanmakla birlikte dedigim gibi konuya bakiyorum...

Üst Alt