Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Said Nursi Gerçeği Belgeseli (Gerçeklerle yüzleşmekten korkmayanlar için)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mecnun

Spam

“Kur’an’ın gizli hakikatleri Risale-i Nur ile birlikte bize iniyor!!

Kitab-ı Mübîn'in nüzulü olduğu gibi, onun gizli hakikatları ve hakikatlarının bürhanları iniyor, nüzul ediyor...”

Nuzul İniş anlamında olup ,burdaki kelimelerle aynen dediğiniz gibi bir açıklama yapılmış..

kuranın gizli kalmış hakıkatlerı varmışta demekki bu gizli hakikatlerden peygamberimizin haberı olmamış ve demekkı rısalet gorevını yerıne getırmemiş öylemi .peygamber kendisine gelen bilgileri saklamış ama bu bilgiler said nursiye ınmış oda acıklamış konunun ozetı budur

Kitabın bir başka sayfasında ise,

Risale-i Nur, Kur’ân’ın tefsiri olduğu cihetle, vahy-i semavî olan Kur’ân’ın semavî ve ilhamî bir tefsiridir.

Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sayfa 26

Bu kitap semavi,ilhami,işaret ile,uyku halinde iken oluşmuş olduğunu yazmış ve Kitabına Kur'an-ın tesfiri demiş.

Ozaman bana bu risaleiden Ha-mim süresindeki ayetlerin tesfirini açıklarmısın ,kendi tabiriyle Kur'an'ı Kerim-den anlayamadıklarımız neymiş öğrenelim..

Vahyin lügat manası: Vahiy, işaret etmek, yazı yazmak, yazılmış nâme ve kitâbe, elçi göndermek, ilham etmek ve gizlice söz söylemek manalarına gelir

Vahyin en eski, yani ilk şekli Hz. Peygamber (s.a.v)in uyku halinde iken gördüğü sadık (gerçek) rüyalardır

elkaria

Member
[video]http://www.cubbeliahmethoca.tv/MD79_Cubbeli-Ahmet-Hoca-nin-Said-Nursî-Hazretleri-nin-Hakkindaki-Gorusleri[/video]

elkaria & mecnun; Bekir ve Selim kardeşimin dediği gibi propaganda amaçlı hazırlanan ordan kesme, burdan koparma yayınları bırak da, yukarıdaki linki alıp adres çubuğuna yapıştır, Cüppeli Ahmet'in Üstad (k.s.) hakkında düşüncelerini birebir kaynağından öğren. Hem kendine yazık etme (iftira atarak), hem de insanların kafalarını, zihinlerini ve gönüllerini bulandırmaktan vazgeçin. Vebal yükleniyorsun/yükleniyorsunuz.

Başka şeyler varsa elinizde koyun ortaya, zira çok haifif kalıyorsunuz sıklet olarak.

mecnun, senin de ayrıca cevabını hazırlıyorum, az müsaade.

her şeye bir kılıfınız var öyle değilmi ayrıca cuppelı burda doğru soylemıştır. dogrulara her zaman eyvallah deriz

radikal

New member
Risale-i Nur, Kur’ân’ın tefsiri olduğu cihetle, vahy-i semavî olan Kur’ân’ın semavî ve ilhamî bir tefsiridir.

Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sayfa 26

mecnun, sen boşver benim itikadımı, benim itikadımdan bir şüphem yok. Malum, ateş var her insan kendi itikadından imtihana tabi olacak, o neden ile benim adıma endişelenme. Ben kendi adıma eğer şüphelerim olursa, bir ara endişelenirim.

Gelelim alıntı yaptığım sözlerine, yazdım ama sanırım okumuyorsun. Gördüm ki; okumuş olduğunu kabul etsek bile bir an sanırım muhayyelinde kavrayamıyorsun. Mecbur da olmadığım halde, sırf bir insanın kafasındaki yanlışı düzeltmek için sayfalarca yazı yazmayı kendime şiar edindiğim için sana da detaylı açıklama yapacağım. Ama okumanı isterim.

Ne diyor Üstad ?

Risale-i Nur, Kur'an'ın tefsiri olduğu cihetle,
(yani): Bu risale Kur'an tefsiridir. Kur'an tefsiri olması yönü ile,
vahy-i semavi olan Kur'an'ın,
(yani): semavi vahyden de ibaret bu Kur'an'ın,
semavi ve ilhami bir tefsiridir,
(yani): Semavi olan bu Kur'an'a yakışan tefsir de yine aynı samavattan gelen bir ilham iledir.

Kırmızı yerleri okuduktan sonra, durun ve siyah renkl yerleri parantezler haricinde birleştirerek okuyun.

Sözün özü; Bu Kur'an; Rabbimizin katından gelen vahy kitabıdır. Bu vahy kitabına yakışan tefsir de, yine aynı makamdan gelen İlahi ilham ile açıklanabilir. Sadece alim olma bilgisi ve ilmi derecesinin yüksek olması bunun için yeterli değildir.

İlahi ilhamın ne olduğunu daha önce açıklamıştık sanırım. Arıya dahi semavattan gelen bir ilhamın, yarattıklarının en mükemmelinin insan olduğunu söyleyen Rabbimiz açısından insana verilmesi çok mu zor. Yani, bir hayvana verilen ilhamı mı yakıştıramıyorsunuz Rabbimize, yoksa bunu Rabbimize (HAŞA) zor mu görüyorsunuz ?

Sonuçta; Üstad (k.s.) risalenin sadece kur'an için yapılan bir tefsir olduğunu iddia ediyor. Ve fakat; oradaki cümlesinde bunun alelade bir tefsir olarak da basite alınmasını, öyle görülmemesine dikkat çekiyor.

Şimdi anladınız mı ?

radikal

New member
her şeye bir kılıfınız var öyle değilmi ayrıca cuppelı burda doğru soylemıştır. dogrulara her zaman eyvallah deriz
Kılıf hazırlama; elinizde olan bir şeyi, imkanınız olmayan bir şeye çevirmeye, dönüştürmeye, benzeştirmeye denir. Çok şükr, ses bana ait değil, cüppeli taklidi de yapmıyorum, bu videoyu kayıt edip ordan burdan makaslayıp yayına veren de ben değilim. O nedenle kılıf tabirini üstüme alınmıyorum. Ben Nur cemaatinde değilim biliyorsun, ben Cüppeli Ahmet hoca'nın yakınlarında da değilim, sadece kardeşlik hukukuma göre sevdiğim, saygı duyduğum ve yeri geldikçe örnek aldığım bir insandır, ki normal bir ehl sünnet müslüman olsa dahi hakk olanı savunmak ile mükellef bir müslümanım. Aynı şey, eğer ehli sünnet olsaydın senin içinde geçerliydi. Ama vahhabisin, benden uzak ol (itikad olarak uzak ol, müslüman olarak değil, çok şükr müslümanım deyip kelimeyi şehadeti ikrar ediyorsun).

mecnun

Spam
Sonuç olarak Semadan ilham diyerek daha fazlasına cüret edememiş desenize şuna

Sizde benim yazdıklarıma cevap verin Kitabını Semadan gelen İlhamla yazdığına göre ve Kur'an-ın tesfiri olduğunu iddia ettiğine göre

Ozaman bana bu risaleiden Ha-mim süresindeki ayetlerin tesfirini açıklarmısın ,kendi tabiriyle Kur'an'ı Kerim-den anlayamadıklarımız neymiş öğrenelim..

radikal

New member
Herhangi bir şeye cüret edip etmeme meselesi değil bu ithamın. Yani, bir şairin aşık olup da ilhamlanarak sevdiğine şiir yazmasına aklın eriyor da; bir Allah (Celle celaluhu) aşığının, O aşkın sahibi tarafından ilhamlandırmasına mı şaşıyorsun ? Öyle ya, bir aklını kullanan sensin, senin haricinde, Risale'i Nur okuyanları, okuyanı dinleyenleri, uzaktan dahi olsa bunlara muhabbet ile bakanları saf ve cahil. Öyle ya, Allah'ın bir tek sağlam itikadlı kulu sensin, bizler karacahil, şirk ehli ! :) Nasip meselesi, anlatmaya kalksak, günlerce yazar konuşuruz, ama sen yine de anlayamazsın.

Bir de kalkmışsın hurafa mukatta'ları soruyorsun. Şifredir desem, şifre de ne ? dersin, Ayet desem, ayet de ne ayeti dersin. Ama bu öyle açık bir şey değil, yani daha doğrusu senin anlayacağın türden bir şey değil. Sana samimiysen şu kadarını tarif edeyim, nasıl ki Kur'an, anlam yönü ile bir Fatiha'ı Şerif de toplanmışsa (bak anlam olarak dedim), bu hurafa mukatta'lar da bunun gibidir inşaallah. Bunlarla ilgili bilgi, sadece Resulullah (s.a.v.) efendimize aittir ve O'nun (s.a.v.) varislerine verilmiştir. "İşte misaller ! Biz onları insanlar için irad ediyoruz. Alim olanlardan başkası, onları anlamaz." ( Ankebut : 43 )

Sadrını genişlet, o zaman kimsenin açıklama yapmasına gerek kalmaz. Sen bu zihniyetle okursan, yüz yıl okusan da bir arpa boyu yol gidemezsin, öğrenemezsin.

"Evlere kapılarından giriniz" (Hz. Muhammed [s.a.v.] ) Bu hadisi şerifi örnek al, kapıdan gir. Pencereyi zorluyorsun.

mecnun

Spam
"Evlere kapılarından giriniz" (Hz. Muhammed [s.a.v.] ) Bu hadisi şerifi örnek al, kapıdan gir. Pencereyi zorluyorsun.

Boş ver demogojiyi yapmayı şimdi..risaleinin tesfir kitabı olduğunu iddia ediyorsan risaleiden Ha-mim süresinin tesfirini açıkla da kapıdan girmiş olalım...

mecnun

Spam
Tefsir: Tefsir kelimesi kapalı bir sözü açıklamak anlaşılır hale getirmek demektir.Risalei Ha-mim süresinin ayetlerini nasıl açıklama getirmiş bilelim

radikal

New member
Sen demogojinin ne olduğunu biliyormusun ? bilmiyorsun ! Bak öğren şimdi yazayım şuraya iyi oku ve nerede yapılır ne zaman yapılır, kime karşı yapılır, zaman, kip ve şeraitini öğren, sonra karşındaki kişinin verdiği bilgilerin sahihliğine bak, ondan sonra de ki; "boşver demegoji yapmayı şimdi.." Ha-mim diye bir sure yok, önce öğren. Sonra da soracağın sureyi kendi adı ile iste. Duhan suresini istiyorum abi diyeceksin, ben de ahvaline bakacağım, kaldıracağın kadar basiretin varsa, çok da fazla hatların birbirine girmeyecek şekline kadar indirgeyip, sana öyle karar miktarda, az az enjekte edeceğim ki; bünyen ancak öyle sindirir. Yoksa; maazallah.

1 - ha, mim gibi hurufu mukatta'lar kapı değildir. Zirvedir, zirve !
Tık tık ! kim O ? aç, ben ! Sen kimsin ki ? Kapasiten nedir ki ? O ilimdir, o sadrı genişlerin gıdasıdır. O sırr'dır ! Sen ne zamandır sırr'ı sadikin oldun da sırr'a talipsin. Büyük lokma ye, büyük konuşma derler ya atalarımız, sen her ikisini birden yapmaya kalkıyorsun. Harcın değil, otur oturduğun yerde. Daha ilk cümlede helak olur gidersin Allah korusun.

2 - İnanmadığın kitabın tefisirini ne yapacaksın ? Madem inanmıyorsun, bu endişen ne ? Risale 60 yıldır ortada duruyor, aklın nerdeydi ?

3 - Madem ki merak ettin, aç oku !

4 - Madem ki, okuyup da kıyas yapacaksın, kıyasını yap, canın isterse gel anlat, istemezse sende kalsın, benim meramım yok sana ne hissettirdiği hakkında en küçük bir merak taşımıyorum.

5 - Bir önceki mesaja kadar, sana karşı gayet edeb içerisinde yazdım, sen bunu gördüğün halde, uslubunu; tezenenin üst perdesinden vurmaya kalkarsan, sana öyle viyolonsel solo çekerim, forumun sayfalarında, tam mecnun olup gezersin.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Said Nursî, Tarihçe-i Hayat, c. II, s. 2123-2124 de geçen “Rüyasında Peygamberimizden ilim istemiş, o da ümmetine soru sormamak şartıyla ona Kur’ân ilminin öğretileceğini müjdelemiş, bu sebeple daha çocukken asrın bilgini olarak tanınmış ve kimseye soru sormamış, ama sorulan bütün sorulara mutlaka cevap vermiştir” cümlesi Said nursinin her zaman her şeyi bildiğini anlatmıyor mu?

Siz benimle eğleniyorsunuz galiba... Asılsız iddialarla karalama yaptığınız mesajınız nedeni ile cezalandırılacaksınız.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın mecnun;
derdiniz, davanız İslam'mı yoksa Saidi Nursi'yi karalamak mı?

Saidi Nursi'nin risalelerinde ki sözleri hüsnü zan ile değerlendirirseniz, bu sözlerin anlamı size garib gelmez. Yok sui zan ile değerlendirirseniz, o vakit bu sözler haddi aşmış gibi gelir. Lakin, sui zan ile değerlendirilen her sözden bir yanlış anlam çıkarmak mümkündür. Eğer bir husumet veya kin yahut benzer hissiyatlar içinde iseniz size "can" deseler "çor" anlarsınız. Bu nedenle bu mevzuda daha ileri gitmeyelim, dünya hayatında olmayan bir kulu rahatsız etmeyelim, milyonlarca taraftarı olan bu zatın müntesiplerini de kışkırtmayalım, bu cümlem ikazdır.

mecnun

Spam
2 - İnanmadığın kitabın tefisirini ne yapacaksın ? Madem inanmıyorsun, bu endişen ne ? Risale 60 yıldır ortada duruyor, aklın nerdeydi ?
3 - Madem ki merak ettin, aç oku !
4 - Madem ki, okuyup da kıyas yapacaksın, kıyasını yap, canın isterse gel anlat, istemezse sende kalsın, benim meramım yok sana ne hissettirdiği hakkında en küçük bir merak taşımıyorum.

Ne güzelde konuyu laf kalabalığına getirmeye çalışıyorsunuz Ha-mim ile başlayan demişim sürenin adını söylememişim ,ayetlerden ,surelerden anlamıyormuşum falan filan,

Lafın kısası bu kitaba baktım Kur'an-ı Kerim-in tesfiriyle hiç lakası yok ,

Risaleide yok tesfir dedirtecek açıklama Size Ha-mim ile başlayan sürenin tesfir açıklamasını getirin diyorum laga luga diyorsunuz.

Bunu risalei Kur'an tesfiridir diye iddia edenler kanıtlamalıdır.

Tefsir: Tefsir kelimesi kapalı bir sözü açıklamak anlaşılır hale getirmek demektir Yani Kur'an-ı Kerimden tam anlayamadığımız ayetlerin özünün dışına çıkmadan anlaşılır bir şekilde açıklanmasıdır.

Allah herkese akıl fikir vermiş,meramı olmayanlarda beni ilgilendirmez ,

الَر كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ​
Elif lâm râ kitâbun enzelnâhu ileyke li tuhricen nâse minez zulûmâti ilen nûri bi izni rabbihim ilâ sırâtıl azîzil hamîd(hamîdi).

Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur’an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.

İbrahim suresi:1 Ayet

كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ​
Kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihî leallekum ta’kılûn(ta’kılûne).

Allah size işte böylece âyetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ

Bakara Süresi :242 Ayet
هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ​
Huvellezî enzele aleykel kitâbe minhu âyâtun muhkemâtun hunne ummul kitâbi ve uharu muteşâbihât(muteşâbihâtun), fe emmellezîne fî kulûbihim zeygun fe yettebiûne mâ teşâbehe minhubtigâel fitneti vebtigâe te’vîlih(te’vîlihi), ve mâ ya’lemu te’vîlehû illâllâh(illâllâhu), ver râsihûne fîl ilmi yekûlûne âmennâ bihî, kullun min indi rabbinâ, ve mâ yezzekkeru illâ ulûl elbâb(elbâbi).

Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

Ali+imran suresi 7. Ayet

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ

Hep birlikte ALLAH'ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp, bölünmeyin.
Al-i İmran suresi:103 Ayet

mecnun

Spam
sayın mecnun;
derdiniz, davanız İslam'mı yoksa Saidi Nursi'yi karalamak mı?

Saidi Nursi'nin risalelerinde ki sözleri hüsnü zan ile değerlendirirseniz, bu sözlerin anlamı size garib gelmez. Yok sui zan ile değerlendirirseniz, o vakit bu sözler haddi aşmış gibi gelir. Lakin, sui zan ile değerlendirilen her sözden bir yanlış anlam çıkarmak mümkündür. Eğer bir husumet veya kin yahut benzer hissiyatlar içinde iseniz size "can" deseler "çor" anlarsınız. Bu nedenle bu mevzuda daha ileri gitmeyelim, dünya hayatında olmayan bir kulu rahatsız etmeyelim, milyonlarca taraftarı olan bu zatın müntesiplerini de kışkırtmayalım, bu cümlem ikazdır.

Anlıyamadım ikazınızı siteden banlanmak içinmi yoksa bir tehditmi ?

Ben sadece şunu diyorum risalei bir Kuran-ı Kerim tesfiri değildir.Yoksa banane adam ermişmidir ermemişmidir,günahkarmıdır değilmidir Herkes Allah'a hesabını kendi verecektir.

Geçmiş günlerden bir gün yolun ortasına boş bir türbe yapılmış ve bakmışlarki gelen geçen önemli bir zatın türbesi diye dua ediyor ..

Ne ilginç değilmi

radikal

New member
Sen o kadarını anlarsın. Ne dedik, Risalei Nur Küllyatı; Üsrad Bedüizzaman Said'i Nursi (k.s.) tarafından İlahi ilham ile yazılmış, içinde Kur'an'ı Kerim ayetlerinin osmanlıca ve farsca dil ağırlığı ile kaleme alınmış Kur'an'ı Kerim'in tefsiridir dedik. Neymiş ? iyi oku bakim: 2 + 2 = 4
amerika keşfoldu esasoğlan, sen başka filmlerdeki figüranlığa oyna. Basmıyorsa, geri dur. laga lugayı git kendin başka yerlerde yap, burada google alimcikliği sökmüyor. Bana ayetlerin arapça karakterleri ile copy paste ilmini göstereceğine, madem ki çok biliyorsun o bahsettiğin Ha, mim, ra ayetlerini kendi bildiğin kadarını tefsir et bakayım.

Yemez mi ? çok zorlama, yemeyeceğini ben de biliyordum. Dedim ya, bu iş sadr meselesi, satır meselesi değil. Hadi bakim, sen koş kumda oyununa devam et. Burası büyük sofra, lokmalar büyük. Boğulursun, hadi canım.

Yol kenarına türbe yapılmış da, millet orada dua ediyormuş. Millet senin gibi keşf ehli değil ki nerden bilsin ilk defa geçen orada gerçek bir mezar mı var, yoksa boş bir bina mı olduğunu. senin gibi aklıevvelin biri yapmıştır, içinde mübarek bir zat yatıyor demiştir, benim oradan geçen müslüman kardeşimde madem bir yatan var 3 ihlas bir fatiha hediye edelim diye durup okumuşsa, sana cem yılmazlık komedi mi çıkmış oldu.

Senin amacın belli olmuş mesajınla zaten. Amacın öğrenmek değil, ukelalık yapmak. Ama burda o sökmüyor. Sabahtan beri zorladın da çıka çıka bunları mı buldun buraya yapıştıracak. Agnostiklere söyleyeyim de sizin sitenizden copy yapıp yapıp gidip başka yerlerde satıyorlar hiç olmazsa telif isteyin diyeyim. :)))))))

Yürrü ordan agnostik müsveddesi.

mecnun

Spam
كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ​
Kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihî leallekum ta’kılûn(ta’kılûne).

Allah size işte böylece âyetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ

Bakara Süresi :242 Ayet
هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ​
Huvellezî enzele aleykel kitâbe minhu âyâtun muhkemâtun hunne ummul kitâbi ve uharu muteşâbihât(muteşâbihâtun), fe emmellezîne fî kulûbihim zeygun fe yettebiûne mâ teşâbehe minhubtigâel fitneti vebtigâe te’vîlih(te’vîlihi), ve mâ ya’lemu te’vîlehû illâllâh(illâllâhu), ver râsihûne fîl ilmi yekûlûne âmennâ bihî, kullun min indi rabbinâ, ve mâ yezzekkeru illâ ulûl elbâb(elbâbi).

Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

Ali+imran suresi 7. Ayet

هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ

Ali+imran suresi 7. Ayet

Düzeltme

Kırmızıyla işaretlediğim Bakara süresinin 242 ayeti mealinden sonraki ayeti kerime Ali İmran süresinin 7.Ayetidir. Yazım hatası yapmışım mesajımı düzeltme imkanım olmadığından mesajdaki hatayı düzeltemiyorum.Admin bu şekilde düzeltirse memnun olurum.

mecnun

Spam
Ozaman şeker kardeşim Allah'ın bize bildirdiği gibi bizde yolumuza Kur'an-ı Kerim-i öğrenmeye anlamaya çalışarak devam edelim .Anlayamayacağımız.. kitapları ne diye okuyalım değilmi

radikal

New member
O zaman sana iki sorum var, samimi sordum samimi cevap ver:
1 - Müslümanmısın ?
2 - Arapça biliyormusun ?

benden daha çok şeker kardeşim, cevabın nedir ? Ona göre bir şey söyleyeceğim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Anlıyamadım ikazınızı siteden banlanmak içinmi yoksa bir tehditmi ?

Ben sadece şunu diyorum risalei bir Kuran-ı Kerim tesfiri değildir.Yoksa banane adam ermişmidir ermemişmidir,günahkarmıdır değilmidir Herkes Allah'a hesabını kendi verecektir.

Geçmiş günlerden bir gün yolun ortasına boş bir türbe yapılmış ve bakmışlarki gelen geçen önemli bir zatın türbesi diye dua ediyor ..

Ne ilginç değilmi

Anlayamadınız ise şimdi anlarsınız!

Önce bakın ve görün bakalım diliniz ne kadar çatal. Şu kırmızı renkli beyanınıza mukabil yazdıklarınıza bir bakın şimdi aşağıda.

Said Nursi’nin ve Risale-i Nur’un iç yüzünü ortaya koyan 3 bölümlük muhteşem eser! Bu belgeselde Said Nursi’nin söylediği ve kitabı olan Risale-i Nur’da yer alan birçok İslam dışı söylemi göreceksiniz. Said Nursi kitabının kendisine Allah tarafından yazdırıldığını iddia etmekte, ölülerden yardım dileyerek Allah’a ortak koşmakta, Hz.Ali’nin gaybı bildiğini ve bundan asırlar önce risalelerinin adlarını koyduğunu iddia etmektedir. Hatta Hz.Ali’nin Cebrail’i gördüğünü ve ondan sayfa halinde vahiy aldığını da söyleyerek Hz.Ali’ye iftiralarına devam etmektedir. Bunlarla da yetinmeyerek kuşların ve çekirgelerin risalelerini dinlemek için geldiğini de söylerken bir yandan da sobayı arkadaşı ilan edip onun da bazı şeyleri haber verdiğini iddia etmiştir. Ayrıca Amerika’yı över ve nurcularında misyonerlerle ittifak yapmasını gerekli görür. Kısacası Said Nursi’nin bunlar gibi akıl ve din dışı iddialarının hepsini burada sıralamamızın imkanı yoktur. Daha fazlasını belgeselde bulacaksınız. Ayrıca Risale-i Nur’da yer alan bütün bu iddiaların kaynakları sayfa numaraları verilmiştir. Böylelikle bunları sizlerde risalelerden kontrol edebileceksiniz. Bu belgeselde yalan ve iftiraya yer yoktur her şey açık ve net bir şekilde delilleriyle ortaya konulmuştur. indirme linkleri googleye said nursi gerçeği belgeseli yazınca çıkıyor...

Alimler Allahtan korkanlardır said nursinin yazdıkları Allah'tan korkmadığını gösteriyor. Kurandan bahseden ayeti risalesine işaret gören, ölüye yalvaran, hz.Aliye vahiy indirildiğini uyduran adam da Allah korkusu yoktur. dolayısıyla o alim olamaz. onu bu küfürlerine rağmen öven ilim ehli olduğu iddia edilen kişilerde ancak bir bel'amdır. birde arapça mevzuuna girmişsiniz. konuyu saptırmayın. said nursinin risalesinde kullandığı dili oraya yazdım gayette anlaşılıyor. sanki adam başka bir dil yazmış biz başka bir dilde getirmişiz. sizin hastalığınız bu adamı savunmak adına onun küfür amellerini dahi savunmak Kuranı eğip büğüp ona uydurmaya çalışmaktır. papaz zünnarıda ancak misyonerle ittifakı tavsiye eden saide ve tayfasına yakışır. hıristiyanlarla kimin sıkı fıkı olduğu ortada. risaleleri de okudum. saidin sapıklıklrından ve sizinkilerinden beriyim Allaha hamdolsun. sizin dininiz nurculuk size benim dinim İslam bana işte o kadar!

adama ihtarlar geliyormuşta bilmem ne. bu sapık adam kendini peygamber sanıyor ve tayfasıda bunu onaylıyor.

Görüldüğü gibi sizin iddialarınız Saidi Nursi'nin risalelerinin sadece bir tefsir olmadığı değil bir sürü karalama ve hakaret.

Gelelim anlayamadığınıza... Biz kimseyi tehdit etmeyiz amma bu platformun ileri geri laf edenlerin panosu olmadığını gösteririz, silkeleyerek...

Ne ilginç değil mi?

radikal

New member
Hımm, demek aynı kişiymiş. Üstad, maaşallah gözünden bir şey kaçmıyor. Gerçi final sorusunu cevaplasaydı da maske düşecekti. Makas yapmıştım, ömür yetmedi. :)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu türlü arkadaşlar gelir gider radikal kardaşım. Bazen aynı, bazen ayrı. Lafzen olmasa da fikren aynı yolun yolcuları.

Davası İslam olan böyle davranmaz.

Saidi Nursi kuldur, hep aynını söyledim, yine söylüyorum, hüsnü zan edilecek bir zattır, ilmen irdelenmesine laf yok ama sözlerine kulp takmakla olmuyor, olmaz.

Bu tertiplere bir Müslüman olarak meydan vermek ağır yüktür, zaten gırtlağımıza batmışız bir de Saidi Nursi'nin vebalini yüklenmeyelim, yükü ağırlaştırmayalım.

Bu değerli kardeşlerimizi usulü dairesinde ikaz etmemize rağmen hiç fayda etmiyor, geri adımı bırak yavaşlamıyorlarda, Allah yardımcıları olsun yine de.

Bunu da burada kapayalım inşallah...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt