Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muta Nikahi'na Dair......

Ebu Zerr

New member
muta nikahı nesh olmuştur...
ancak şii fıkhı bu konuda sünniler gibi düşünmez...
muta nikahına fuhuş demek de doğru değil, çünkü şii fıkhının konusu...
bu da şii kardeşlerimizi rencide edebilir...
olayı fıkhi bağlamında değerlendirirsek bir sonuca ulaşabiliriz...

Z

zeynep_hearty

Guest
hak olanı söylemek hakikati söylemektir doğru olandır lakin doğru olmayan dildeki ölçüsüzlüktür ..lafkalabalığnın adına tebliğ denmediği gibi hakikatın ifadesi uslup doğrultusunda rencide edici değil bilakis uyarıcı değerdeyse doğru olmaz denmemelidir..zira fahri kainat sahih hadislerden anlaşıldığı üzre mute nikahı hakkındaki hükmünü ifade etmiş mezhep imamlarıda ittifak içerisinde olmuşlardır bunun gayrisinde fıkhi bir ölçüyü düşünmek kabul etmemek veya kabul edipte dile getirmemek hükmün hakkına saldırıdır ...selam ve dua ile...

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Konuyla ilgili Şia görüşünü Şia kaleminden görmek isteyenler aşağıdaki linkten konuyu takip edebilir.

Pek ağır bir makale değil. Hem ehli sünnet hem Şia görüşüne göre iki tarafında delilleriyle birlikte muta nikahını anlatıyorlar.

Tek taraflı araştırmalarımızı yaptığımız zaman elde edeceğimiz sonuç okudugumuzdur. Başka bir yere varamayız.

http://www.al-shia.com/html/tur/makale/mutah1.htm

yýldýz

New member
Selamün Aleyküm

Selamün Aleyküm

muta nikahı nesh olmuştur...
ancak şii fıkhı bu konuda sünniler gibi düşünmez...
muta nikahına fuhuş demek de doğru değil, çünkü şii fıkhının konusu...
bu da şii kardeşlerimizi rencide edebilir...
olayı fıkhi bağlamında değerlendirirsek bir sonuca ulaşabiliriz...

Kimseye karşı bir sözümüz yok. Lakin iş oraya gidiyor. Kuran-ı Kerim' i kabul eden bir insanın hükümleride güzel bir şekilde anlamaya çalışması gerekir sanırım. Bir sure yaıyorum anlaşılmıyor deniyor, bir ayet yazıyorum özü belirten gine anlaşılmadı deniyor. Son bir ayet var onu yazmak istemiyorum çünkü artık inanç ile ilişkili.

Kuran-ı Kerim' i anlamak istemiyene nasıl anlatabilirim? :eek:

5/MAİDE-5 El yevme uhılle lekumut tayyibât(tayyibâtu) ve taâmullezîne ûtûl kitâbe hıllun lekum ve taâmukum hıllun lehum vel muhsanâtu minel mu’minâti vel muhsanâtu min ellezîne utûl kitâbe min kablikum izâ âteytumûhunne ucûrehunne muhsınîne gayra musâfihîne ve lâ muttehızî ehdân(ehdânin) ve men yekfur bil îmâni fe kad habita ameluhu ve huve fîl âhıreti minel hâsirîn(hâsirîne).

Bugün size iyi ve temiz şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yemeği, size helâl, sizin yemeğiniz de onlara helâldir. Ve mü’minlerden iffetli, hür kadınlar ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın namuslu bir biçimde mehirlerini verdiğiniz taktirde, sizlere helâldir. Kim îmânı inkâr ederse artık onun ameli boşa gitmiştir. Ve o, ahirette hüsrana uğrayanlardandır.

İlk kırmızı işaretlediğim yer yenilebilenler konusunda. Tevrat' daki deniz ürünleri hakkındaki açıklamayı kullanabildiğimize şimdi inandık mı? Daha kesin bir ispat olamaz sanırım.

daha sonraki açıklamalar nikahın anlamını açıklıyor sanırım. Ayrıca muta nikahında çocuk meselesini nasıl çözüyorlar?

Bende şaşırdım arkadaşlar. Nereden yazayım. Kuran-ı Kerim kabul görmüyor. Kişsel yorum zaten yanlış anlaşılıyor. Hadisleri kimi kabul ediyor, kimi etmiyor. :eek:

</I>

khan19556

New member
Kur an da ki ahkam herkes tarafından farklı anlaşılıyor yada bilerek yanlış anlaşılmak isteniyor.Şimdi ayete kimsenin itirazı yok ; lakin ben ayetten bunu anladım dediği vakit elimiz kolumuz bağlanır.

rusen_alp

New member
İlginç bir konu olmuş, ilginç tespitler var, ben açık konuşmak gerekirse mutanın önce helal olduğunu, sonra da kesinlikle haram edildiğini biliyordum, bu konuyla ilgili hiç de araştırma yapmamıştım, zira ilgimi hiç çekmemişti, fakat bu konuda ilginç tespitler var , yazılanların hemen hemen hepsini okudum, araştırmak gerekiyor, gerçek şu ki Allah'ın helal kıldığını haram, haram kıldığını da helal etmemek gerekiyor, bu hakikata ulaşmak gerekiyor, helal diyenler de haram diyenler de belirli kaynaklara dayanıyor, Mücahid abimiz konu başlığında kaynaklarıyla olayı detayları ile birlikte göstermiş, kendisine teşekkür ediyorum , tabi en doğrusunu Allah ( c.c. ) bilir.

KülTeRÝ

New member
arkadaşlar selamun aleykum.
şimdi şurada anlaşılmazlık var.
bakınız. muta ehli sünnet alimlerince de kabul edilir ki efendimiz tarafından uygulanmasına müsade edilmiş ve yine efendimiz tarafından uygulamadan kaldırılmıştır değil mi? cevap evet!

efendimiz tarafından uygulanmasına izin verilmiş olması (kaldırılsa dahi) aynı şartlar zuhur ettiğinde yine ictihadla uygulamaya konulabilir anlamına gelmektedir.
Kırmızı yer tam bir felaket...

Daha önce başka bir forumda aynı tartışmayı yaşamıştık....

Muta nikahına başta Efendimiz cevaz vermişti...

Efendimizin cevaz verdiği konular Allahın emriyle mubah kılınmıştır.Yani Efendimiz (S.A.V.) kendi kafasına göre bir olayı mubah veya haram kılamaz.

Daha sonra belliki bir Hadis-i Kutsi ile mute nikahı haram kılındı..

Peki budurum sadece Mute nikahı içinmi geçerli.Yani Peygamberimizin ilk önce izin verdiği sonra yasakladığı sadece Mute nikahımı?

Tabiki hayır..

İçkinin haram edilmesini neden unutuyorsunuz...İçki başlarda helaldı(mubah).Daha sonra aralıkla gelen ayetlerle zemin hazırlandı ve son ayetle haram kılındı.

Yukarıdaki arkadaşın mantığına göre "Mute nikahına Efendimiz başlarda cevaz verdi ise şartlar oluşunca (sonradan haram kılınsa bile) tekrar helal olur" sonucu çıkıyor..

E o zaman İçkide başlarda helaldi sonradan haram kılındı şartlar oluşunca içkide içebilecekmiyiz yani...

Mute nikahı kesinlikle haramdır..

Ve bir hayat kadını ile anlaşmakdan farkı yoktur....

Üst Alt