Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Misvak Kullanmak .. (Hadislerle aciklamali)

hannane

New member
1- Ebû Hureyre (R.A.) dan rivayete gore, Resûl-u Muhterem (S.A.V) Efendimiz soyle buyurmustur: " Ummetime zahmet vermekten cekinmeseydim, her abdest aldikca (diger bir rivayete gore « her namaz vaktinde » buyurmustur )misvak kullanmalarini (agizlarini, dislerini temizlemelerini) emrederdim.
(Hadisi, Imam Malik ve Buhari rivayet etmistir. )

2- "Misvak kullanmak (dislerinizi temizlemek) hakkinda tavsiyelerimi sizlere cok tekrarladim. "
(Hadisi Buharî, Ahmed b. Hanbel, Neseî, Hz. Enes'den rivayet etmislerdir. )

3- " Cuma gunu olunca, misvak kullanmak, en guzel (en temiz) elbiselerini giymek, bir de varsa guzel koku surunmek her muslumanin vazifelerindendir. "
(Hadisi Ibn-i Seybe, Ebû Saîd'il-Hudrî' den rivayet edilmistir.)

4- "Misvak kullaniniz! Zira misvak agzi temizler, Hakk'in rizasini kazandirir.
Cebrail (A.S.) her gelisinde bana misvak tavsiye ederdi. Hatta bana ve ummetime misvak kullanmanin farz olmasindan korkuyordum. Eger ummetime zahmet olmasindan cekinmeseydim bunu onlara farz kilardim. Ben misvagi o kadar cok kullaniyorum ki, dislerimin asindiracagindan korkuyorum."
(Hadisi Ibn-i Mace, Ebû Umema Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

6- "Misvak hem agzi temizler, hem de Hakk'in rizasini cezbeder."
(Hadisi Buharî, Neseî ve Ibn-i Hibbân Hz. Aise'den rivayet etmistir.)
Taberanî'nin Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayetinde « gozu de cilalar » buyurulmustur.

7- "Dort sey Peygamberimizin sunnetlerindendir : « Sunnet olmak ,misvak kullanmak, (guzel) koku surunmek ve evlenmek. »
(Hadisi Tirmizî, Ebû Eyyub-el Ensarî'den rivayet etmistir.)

8- "Temizlik dorttur : Biyiklari kesmek, edeb yerlerini tiras etmek, tirnaklari kesmek ve misvak kullanmak."
(Hadisi Taberâni, Ebû Hureyre Hazretlerinden rivayet etmistir.)

9- "Misvak kullanmak suretiyle kilinan iki rekat namaz, misvak kullanmaksizin kilinan yetmis rekat namazdan daha efdaldir."
(Hadisi Ebû Nuaym, Cabir ve Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet etmistir.)

10- " Misvaklanarak eda olunan namaz, misvaklanmaksizin kilanan namazdan yetmis derece efdaldir. "
(Hadisi, Beyhaki ( Suabu'l-Iman) da Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

11- Dislerinizi, parmaklarinizin bogum yerlerini temizleyiniz. Zire bu hal temizliktir. Temizlik ise imani davet eder. Iman da sahibi ile cennettedir. "
(Hadisi, Taberani, Abdullah b. Mes'ud (R.A)dan iyi bir isnad ile rivayet edilmistir.)

12- "Misvakla agzi ve disi temizlemek, olumden baska her derde devadir."
(Hadisi, Firdevsî, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

13- Resul-u Ekrem (S.A.V.) Efendimiz bize daima misvak kullanmamizi emrederdi.
(Hadisi, Imam Ahmed Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

14- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) daima misvaktan bahsederek, " Ben misvak hakkinda bir ayet nazil olacak diye endise ederdim." buyururlardi.
(Hadisi, Ebu Ya'la, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

15- "Elbisenizi yikayiniz, sac, sakal ve biyiginizin fazlasini aliveriniz; misvak kullaniniz, ziynetinizi takiniz; tertemiz olunuz."
(Hadisi Ibn-i Asakir, Hz. Ali'den zayif bir isnad ile rivayet edilmistir.)

16- Tirnaklarinizi kesiniz, kesdiginizi gomunuz, dis etlerini yemek kirintilarindan temizleyiniz. Misvak kullaniniz! Sararmis disle, kokar agizla yanima gelmeyiniz."
(Hadisi Hakim-i Tirmizi, Abdullah b. Busr el-Mazani hazretlerinden rivayet edilmistir.)

17- "Size ne oluyor ki, dislerinizin sararmis oldugu halde yanima geliyorsunuz? Misvak kullaniniz."
(Hadisi Bezzar, Beyhakî, Abbas b. Abdulmittalib' den; Taberani ve Ebû Nuaymda, Temmam b. Abbas rivayet etmistir.)

18- "Cibril (A.S.) bana her gelisinde misvak kullanmami emrederdi. Oyle ki, dis etlerimin zedeleceginden endise ederim."
(Hadisi Ahmed Ibn-i Hanbel, Ebû Umame Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

19- "Agizlariniz, Kur'an-i Kerim'in yollaridir. Misvakla onu temizleyiniz. "
(Hadisi Ebû Nuaym, ve Ibn-i Mace; Hz. Ali'den rivayet etmistir.)

20- "Resûl-u Ekrem efendimiz, geceleyin birkac defa misvak kullanirdi."
(Hadisi Muslim, Abdullah b. Abbas (R.A.)'dan rivayet edilmistir.)

21- Nebiyy-i Zîsân Efendimiz yaninda misvak olmadikca uyumazdi. Uyandigi zaman da ilk isi misvak kullanmak olurdu."
(Hadisi Imam Ahmed, Ebû Davud ve Ebu Ya' la Musnedlerinde Abdullah ibn Omer Hazretlerinden rivayet etmislerdir. )

22- Resulullah (S.A.V.) misvak kullanmadikca hane-i saadetlerinden cikmazlardi. "
(Hadisi Taberani Mu'cem'inde, Zeyd bin Harise el-Cuhenî Hazretlerinden rivayet etmistir.)

23- Tabiinin ileri gelenlerinden Sureyh b. Hanî anlatiyor:
Bir gun Resul-u Ekrem Efendimiz hane-i saadetlerine girdikleri zaman ilk evvel ne ile mesgul olurdu? diye Hz. Aise'den sordum. "Misvak ile baslardi" cevabini verdi.
(Hadisi Muslim rivayet etnistir.)

24- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) Efendimiz gece teheccut namazina kalktiklari vakitte agzini misvakla temizlerdi.
(Hadisi Buhari ve Muslim rivayet etmislerdir. )

25- Nebiyy-i Zisan Efendimiz gece ve gunduz uykudan uyandiklari vakitte abdest almadan evvel misvak kullanirlardi.
(Hadisi Ebu Davud, Ahmed b. hanbel, Hz. Aise'den rivayet etmislerdir. )

T

Tanyeri

Guest
Son zamanlarda otobüste, dolmuşta, durakta, insanlar içinde, insanların yüzüne karşı misvak kullanma âdeti yaygınlaştı. Misvağı daha önce görmeyen, bilmeyenler meraklı bakışlarla izliyor, bilenler ise “daha neler” deyip yanından uzaklaşıyor. Bugün misvak gerçekten nedir, ne değildir bunu inceleyelim... Misvak, diğer bir adı ile sivak, kelime itibarı ile “ovmak, ovuşturmak ve bunu yapmak için kullanılan araç” anlamına gelir.

Dinen, dişlerde ve dişlerin etrafında bulunan sarılığın, gıda artıklarının temizlenmesini sağlamak amacıyla misvak ağacından yapılmış çubuğun veya bu işi görebilecek şeylerin kullanılması demektir.

Ağız temizliği aracı olan misvak fıtratın sünnetlerindendir. Her zaman ve herkes için bir problem olan diş kirliliğinin temizlenmesi gerekmektedir.

Hz. Muhammed (sas): “Misvak ağzın temizliği, Rabb’in de razı olacağı bir vesiledir.”, başka bir hadiste “Şayet ümmetime zorluk vermeyecek olsaydı, her namaz öncesinde misvak kullanmalarını emrederdim.” buyurmuştur. Buna göre misvak kullanmak müekked sünnetlerdendir. Hiçbir halde vacip değildir. Müekked sünnet, Hz. Peygamber’in nadiren terk ettiği sünnetlerdendir. Bu sünneti ile bizi misvak kullanmaya teşvik etmiş, kendisi de devamlı kullanmıştır.

Ağız temizliğinin bozulduğu her anda diş temizliği gerekir. Namaz kılarken, Kur’an okurken, ilim öğrenirken ve öğretirken, yatmadan önce, uyandıktan sonra, eve ailemizin yanına gelince, vitirden sonra, oruçlu için öğleden önce misvak kullanmak sünnettir. Buna delil olarak Hz. Ayşe’nin (ra) şu rivayeti gösterilir: “Resulullah (sas) gece veya gündüz olsun, uyuyup uyandı mı, abdest almadan önce mutlaka misvak kullanırdı.”

Anlaşılan odur ki, Müslüman gün içinde dişlerini daima temiz tutmalıdır. Gerek insanlarla konuşurken, gerek Allah’ın (cc) huzuruna dururken daima ağızdan temiz koku gelmelidir. Ağız temizliğini yaparken illa misvak kullanma şartı yoktur. Çünkü misvak bir araç, ağız temizliği ise amaçtır. Yani esas olan dinimizin ağız temizliğini istemesidir. Dün misvak vardı, bugün diş fırçası var.

Ayrıca, toplum içinde yaşarken ağız kokusuyla rahatsızlık vermekten kaçınmamız ne kadar gerekiyorsa, hareketlerimiz ile insanlara rahatsızlık, hatta tiksinti verecek hallerden çekinmemiz de o kadar gereklidir.

Dr. Jale Şimşek

talha_

New member
su an misvak kullanırken misvağın önemini ve faydasını çokça idrak edebilmek ne de güzel...

Ebu Zerr

New member
Ya taassub! Ya taassub! O kadar masharaca.
Bir yol almış ki… Bakarsın başı misvaklı hoca

Milletin hayrı için her ne düşünsen: Bid’at,
Şer’i tagyir ile terzil ise –haşa- sünnet;
Artık Allah’tan utanmaz, hele Peygamber’den
Hiç sıkılmaz görünen böyle beyinsizlerden
Çekecek memleketin hali ne olmaz, düşünün!

(M.Akif Ersoy)

Enver Ýstek

metin mete
Ya taassub! Ya taassub! O kadar masharaca.
Bir yol almış ki… Bakarsın başı misvaklı hoca

Milletin hayrı için her ne düşünsen: Bid’at,
Şer’i tagyir ile terzil ise –haşa- sünnet;
Artık Allah’tan utanmaz, hele Peygamber’den
Hiç sıkılmaz görünen böyle beyinsizlerden
Çekecek memleketin hali ne olmaz, düşünün!

(M.Akif Ersoy)

VAY be Ebu Zerr sen benden ufaksin ben sabahtan beri cevap yazmamak icin klavyemi kirdim,Seni alnindan ÖPÜYORUM...

T

Tanyeri

Guest
Peygamber Efendimiz (s.a.v) misvak kullanmamıştır diyorsunuz siz şimdi..

Öyle mi?

Ebu Zerr

New member
Peygamber Efendimiz (s.a.v) misvak kullanmamıştır diyorsunuz siz şimdi..

Öyle mi?

Kesinlikle öyle değil...
Peygamber efendimiz (sav) misvak kullanmıştır, kullanılmsını tavsiye etmiştir...
Milletin göz bebeğinin içine sokulmasını değil...

Ayrıca, toplum içinde yaşarken ağız kokusuyla rahatsızlık vermekten kaçınmamız ne kadar gerekiyorsa, hareketlerimiz ile insanlara rahatsızlık, hatta tiksinti verecek hallerden çekinmemiz de o kadar gereklidir.

Dr. Jale Şimşek

Hele de bak ben misvak kullanıyorum diye milletin gözünün içine misvak sokmak, ne sünnettir, ne de tebliğ...Aslolan ise diş temizliğidir, ağız temizliğidir, sünnet olan budur...MİSVAK İSE EN GÜZEL VASITADIR...

T

Tanyeri

Guest
Mehmet Akif Ersoy, alıntı yaptığın o şiiri sanmıyorum ki misvak kullananlar için yazmış olsun Ebu Zerr..

İkinci yazdığın, ilk yazdığından daha az sinir bozucu ve daha az kırıcı..
Dikkatli olmak lazım..

Selametle.

rusen_alp

New member
Arkadaşlar peygamber efendimiz savaşa atla gitmiştir değil mi ? ve silah olarak da ok , kılıç kullanmıştır değil mi ?
Günümüzde sünnet diye savaşa atla gidilir mi ? Şimdi tankla gideceksin, ok kılıç da kullanılmaz, şimdi otomatik silahlar kullanacaksın, uçak kullanacaksın, helikopter kullanacaksın.....
Misvak taşımaya ne gerek var ....Şimdi diş fırçası vra, diş macunu var , onları kullanmak gerek diye düşünüyorum. Önemli olan sünnetin ruhudur.Değil mi kardeşlerim...

T

Tanyeri

Guest
Bugün bir savaşta tank yerine at kullanmanın ortaya çıkaracağı sonuçlar ile ağız temizliğinde diş fırçası yerine misvak kullanmanın ortaya çıkaracağı sonuçlar aynı mı? değil, o yüzden kıyaslama yanlış..

Diş fırçası ya da misvak kullanmanın sonucu aynıdır, doğru..
Diş fırçası kullanmak sünnetin ruhuna aykırı olmayabilir, tamam..

Ama herşeye rağmen misvak kullananıda övmek lazım bence, yermek değil..

Selametle..

T

Tanyeri

Guest
Bu söylediklerimin yanına misvak kullanamayanlardan olduğumuda ekleyeyim inşaAllah..

Dua ile..

asilnur

New member
Bunca zamandır doğru bildiğim ve ufacıkken dinlediğim islama ait herşeyi misvakta dahil sanki tartışma konusu olmuş ya şaşıp kalıyorum...Yani herşey yalanmıydı bunca zaman?Haşa.....

ebu_hureyre

New member
Selamun aleykum

Sünnet ağzın sağ-üst yanından başlayarak sırası ile sağ-alt, sol-üst, sol-alt diş araları dil ve damak olarak belirlenmiştir. Ayrıca namaz öncesi misvak kullanmak sünnettir ve şöyle denmelidir "Niyet ettim Allah'ın zikr ve kur'an kelamının yollarını temizlemeye"

Selam ve dualarımla...

Üst Alt