Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an'a Göre Namaz Vakitleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Abd

New member
HaNiF' Alıntı:
Zan olduğunu neye göre belirliyorsun?

o zaman kurandan bu yaptığına delil getir. ben kıldığım namazın peygamber tarafından bize gösterildiğine inanıyorum. ve bu yüzden böyle kılıyorum. sen neye göre böyle kılıyorsun?

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
neye göre kurana aykırı onlar sana göre. peki sen yanlış yoldaysan? neden bu kadar kibirlisin.? ömrünü bu yolda harcamış insanlar var sen ne yaptın bu güne kadar? yaşın kaç birkimin ne? acaba gerçekten senmi biliyorsun doğruyu yoksa sadece dik kafalımısın?

Onlar Kur'an'a aykırı bana göre değil. Kimin yanlış yolda olup olmadığıni yalnız Allah bilir. Allah, Kur'an'ın doğru yola ileteceğini bildiriyor (İsra 9). Ben de doğru yolda olabilmek için yalnızca Kur'an'a uymaya çalışıyorum. Allah eğer hadis ve sünnetin de doğru yola ileteceğini bildirseydi onlara da uyardım. Ama yalnız Kur'an'ı söylüyor doğru yola gitmek için.

Ben bugüne kadar yani (geçen yıl nisan ayına kadar) hanefi idim. Kur'an'a uymayan yönlerini araştırdım. Mezhep ve tarikat içindeydim. Bunların xxxxxxxxxxxxxx (burayı düzletiyorum ve uyarıyorum!!!) ve müslümanları birbirine düşürmek için büyük bir engel olduğu kanaatine vardım. Ve henüz 16 yaşındayım. Bir çok kitap hadis kitapları okudum. İçinde o kadar saçmalık vardı ki bunları bir peygamber söyleyemez dedim. Ve bu yıl Kütüb-i Sitte'nin eleştirisi ve Kur'an'a arzı isimli fereç hüdür'ün eserini bitirdim. Artık hadislere hiçbir güvenim kalmadı. Evimizde kütüb-i Sitte var. Okuduğum eleştiri yapılan hadislerin gerçekten olup olmadığını açıp baktım ve gerçekten sayfası ve numarasına kadar hepsi doğru. Artık hadis ve sünneti bir kenara bırakıp Kur'an'I elime aldım. Allah'a hamd olsun. Şükürler olsun Rabb'ime. Beni Kur'an'la barıştırdığı için.

Yine de en doğrusunu Allah bilir.

Vesselam...

Abd

New member
:) acaba gerçekten böylemi yoksa internetteki kimi gurupların sana belletiği şeylermi bunlar? bunu kendine sor.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Onlar Kur'an'a aykırı bana göre değil. Kimin yanlış yolda olup olmadığıni yalnız Allah bilir. Allah, Kur'an'ın doğru yola ileteceğini bildiriyor (İsra 9). Ben de doğru yolda olabilmek için yalnızca Kur'an'a uymaya çalışıyorum. Allah eğer hadis ve sünnetin de doğru yola ileteceğini bildirseydi onlara da uyardım. Ama yalnız Kur'an'ı söylüyor doğru yola gitmek için.

Ben bugüne kadar yani (geçen yıl nisan ayına kadar) hanefi idim. Kur'an'a uymayan yönlerini araştırdım. Mezhep ve tarikat içindeydim. xxxxxxxxve müslümanları birbirine düşürmek için büyük bir engel olduğu kanaatine vardım. Ve henüz 16 yaşındayım. Bir çok kitap hadis kitapları okudum. İçinde o kadar saçmalık vardı ki bunları bir peygamber söyleyemez dedim. Ve bu yıl Kütüb-i Sitte'nin eleştirisi ve Kur'an'a arzı isimli fereç hüdür'ün eserini bitirdim. Artık hadislere hiçbir güvenim kalmadı. Evimizde kütüb-i Sitte var. Okuduğum eleştiri yapılan hadislerin gerçekten olup olmadığını açıp baktım ve gerçekten sayfası ve numarasına kadar hepsi doğru. Artık hadis ve sünneti bir kenara bırakıp Kur'an'I elime aldım. Allah'a hamd olsun. Şükürler olsun Rabb'ime. Beni Kur'an'la barıştırdığı için.

Yine de en doğrusunu Allah bilir.

Vesselam...
birincisi seni uyarıyorum inanmadığın şeylerde olsa hakaret etme hakkına sahip dğeilsin sana hala soruyorum ? hangi ayette o şekli gördünde öyle kılıyorsun? sen hadis kitabındn okuymamışsın hadisleri çünkü yazdıkaların kalıp yazılar yaşın genç ama abilerinde gelmişti buraya bu kalıp yazıları yadılar sende onların yolundan gidiyorsun kalıp yazıları kopyala yapıştır yapıyosun? 16 yaşında olman ve tarikat denilen yolların hepsine girmen mümkün değil bu kadar az zamanda bu denle zaman alan bir işi yapman imkansız. kime nereye takıldın bilmiyorum ,okudum diyorsun ne okudun? ne gördün? yapma Allah aşkına hadi desen sitelerden okudum kafama yattı kabul ediyorumdesen daha mantıklı olur . okudum ilmi kavradım şimid hakikati gördüm red ediyorum hiçte inandırıcı değil neyse konuyu saptırmım sen bize ayet göster abilerin gösteremedi sen yap? kuranda bu şekilde kılmanı emreden hangi ayet var?

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
o zaman kurandan bu yaptığına delil getir. ben kıldığım namazın peygamber tarafından bize gösterildiğine inanıyorum. ve bu yüzden böyle kılıyorum. sen neye göre böyle kılıyorsun?

Bakara Suresi 238 Namazları ve orta namazı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.

Bu ayete göre kıyam ediyorum

Müzzemmil Suresi 20 Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin durumunu biliyor. Gecenin üçte ikisinden daha azını, yarısını, üçte birini ayakta geçiriyorsun. Seninle beraber olanlardan bir grup da öyle. Allah, geceyi de gündüzü de ölçüye bağlamıştır. Sizin onu kuşatamayacağınızı bildi de size tövbe nasip etti. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun. Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın lütfundan bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun! Namazı kılın! Zekâtı verin. Güzel bir ödünçle Allah'a ödünç verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz iyiliğin, Allah katında hayrını daha çok, ödülünü daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan af dileyin. Hiç kuşkusuz, Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.

Bu ayete göre Kur'an'da kolayıma geleni okuyorum...

Bakara Suresi 43 Namazı kılın, zekatı verin; rüku edenlerle birlikte rüku edin.

Bakara Suresi 125 Hatırla o zamanı ki, biz Beytullah'ı insanlar için sevap kazanmaya yönelik bir toplantı yeri ve güvenli bir sığınak yaptık.Siz de İbrahim'in makamından bir dua yeri edinin.İbrahim ve İsmail'e şu sözü ulaştırmıştık: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rüku-secde edenler için evimi temizleyin!"

Ali İmran Suresi 43 “Ey Meryem, Rabbinin huzurunda saygıyla el bağla.Secdeye kapan ve rüku edenlerle birlikte rüku et.”

Bu ayetlere göre rüku ediyorum...

Hac Suresi 77 Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin; Rabbinize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtulabilesiniz.

A'raf Suresi 206 Rabbinin katında olanlar, büyüklük taslayıp O'na kulluktan yüz çevirmezler; O'nu tespih ederler ve yalnız O'na secde ederler.

Tevbe Suresi 112 Tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, seyahet ederken oruç tutanlar, rükû edenler, secdeye kapananlar, iyiliğe özendirip kötülükten sakındıranlar, Allah'ın sınırlarını koruyanlar... Müjdele o müminleri!

Secde Suresi 15 Bizim ayetlerimize o kimseler inanır ki, onlarla kendilerine öğüt verildiğinde, secdelere kapanırlar ve hiç böbürlenmeyerek Rablerine hamt ile tespih ederler.

Bu ayetlere göre de secde ediyorum...

Kuran'da geçen; Kuran'ı rehber edinmemiz, Kuran'ın üzerine düşünmemiz ancak anlayacağımız dilde Kuran'ı okumamızla mümkündür. Namazda da gerçek manada Allah’a yönelmemiz ancak anladığımız dilde ne söylediğimizi bilerek namaz kılmamızla mümkündür. Namazı anlamadıkları kelimelerin tekrarıyla kılanlar, namazı bitirdikten sonra bir an dursunlar ve kendilerine Allah'a ne kadar yönelebildiklerini sorsunlar. Anlaşılmayan kelimelerle namazı kılmakta ve farkında olunmayan kelimeleri tekrardaki yarar ne olabilir? Allah'ın istediği şekilde aklı işletmek, Allah'ın delilleri üzerinde düşünmek, Allah'tan günahlara bağışlanma dilemek, ancak kişinin ne söylediğinin bilincinde olmasıyla mümkündür. Allah savaşta ve korku zamanında bile namaz kılmamızı özel tedbirlere bağlayıp emreder. Kuran'a göre kişilerin namaz kılmamaları gereken tek durum vardır;

o da kişinin ne söylediğinin farkında olmayacak şekilde sarhoş olduğu durumdur. Ne söylediğinin farkına varacak şekle gelen içkili kişinin bile Kuran'a göre namaz kılması gerekir.(Nisa Suresi 43) Şimdi ne söylediğinin farkında olmadan namaz kılan, anlamını bilmedikleri sözlerle Allah'a dua edenler, bu ibadetlerinin Allah katında ne kadar makbul olabileceğini, Allah'ın isteğine bu ibadetlerin ne kadar uyabileceğini düşünmek zorundadırlar.

Ne yazıktır ki ülkemizde dinci gazete diye bilinen gazeteler, Kuran'ın anlaşılmasının gereksizliğinin baş savunucularıdır. örneğin bir gazetenin "Bir Bilen" köşesinde şu izahlar yazılmıştır: "Hiç kimseye Kuran tercümelerini tavsiye etmiyoruz... Kuran tercümesi okumak fayda yerine zarar verir... Herkesin Kuran'ı anlamasını tavsiye etmek büyük sapıklıktır... Kuran'ı hiç okumayıp sırf hayır ve bereket için evinde saklamak caiz ve sevaptır... Anlamadan Kuran okunmaz diyenler büyük sapıktır." Bu yüksek tirajlı gazetenin iddiaları hiç de şaşırtıcı değildir. Zaten Kuran'ın yüzyıllarca Türkçe'ye çevrilmesini engelleyen hep bu kafadır. Kuran'ın anlaşılması için çaba sarfedilmesi Allah'ın emridir. öyle ki Kuran'ın sırf anlamamız için kolaylaştırıldığı Kuran'da geçmektedir. Kuran'ı herkesin anlamasını tavsiye edenlere sapık diyenler başta Allah'ın bunu söylediğinden nasıl habersiz oluyorlar? Mezheplerinin hatırı için Allah'a bilerek veya bilmeyerek hakaret eden kafa kendisine "Bir Bilen" adını takmış. Bileni buysa, bilmeyeni nasıldır acaba! Böyle bilenler oldukça, Müslümanlar'ın kendi dışında düşmanlar aramasına hiç gerek yok, kendisini "bilen Müslümanlar" ilan edenlerin zihniyeti dine zaten en büyük zararı vermektedir.

Türkler'i Arapça bilmeseler bile Arapça ibadet etmeye zorlamak, Allah'ın bizden manasını anlamadığımız ibadetler istediğini iddia etmek; Arapça'yı kutsallaştırmanın, dini mantıksızlaştırmanın bir ürünüdür. Bildiğimiz dilde Allah'a daha bilinçli, daha güzel bir şekilde yönelebiliriz. Allah her dili bilmektedir.

Bunun için Türkçe ibadet etmeye özen gösteriyorum...

Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
:) acaba gerçekten böylemi yoksa internetteki kimi gurupların sana belletiği şeylermi bunlar? bunu kendine sor.

Kendime sordum ve şöyle cevap aldım.... İntenetteki kişiler beni etkilemedi. Ben kendi kendime değiştim. Bana kimse bir şey öğretmedi. Kendim okudum ve öğrendim....

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:

Ben neye göre kıldığımı Kur'an'dan açıkladım. Sen de madem hadislere göre kılıyorsun hangi hadislere göre kıldığını, hadislerin kaynağını ve numarasına varana kadar getir bakalım. Gerçekten sen de dediğin gibi hadislere göre mi kılıyorsun namazları?

Namazınızı nasıl kıldığınızı merak ediyor ve sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum....

Vesselam...

Abd

New member
kurana göre açıkladında başkasıda başka türlü açıklıyor :)
sen şuraya bi göz at.

http://www.submission.org/turkish/namaz.htm

ve ben hadislere göre kılıyorum değil ben peygamberin kıldığı gibi kılıyorum. ve bunun içinde kuranda emredilenler mevcut.

Kuran'da geçen; Kuran'ı rehber edinmemiz, Kuran'ın üzerine düşünmemiz ancak anlayacağımız dilde Kuran'ı okumamızla mümkündü

öncelikle sana verilen beyin arapça öğrenebilecek kapastededir. böyleliklede okuduğunu anlayabilirisn. hadi bunu yapamadın diyelim bir insan arapçasını okurken türkçe anlamını aklından geçirebilir. Allah'ın verdiği nimete nankörlük ediyorsun.

Allah demiyormu yeryüzü geniş hicret edin. burdan öğüt alıp benim aklımda arapça öğrenmeye yada arapçadan okurken türkçesini düşünmeye yeter demen gerekirdi. kuran apaçık bir arapçadır sen ise türkçeye çevrilen MEALİNİ okuyorsun. MEAL tam karşılıkmıdır?

2506 - Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Fâtihâ-i şerîfe süresini okumadan namaz kılarsa bilsin ki bu namaz nâkıstır -bu sözü üç kere tekrarladı- eksiktir."

2509 - Ebü Saîd (radıyallâhu anh) anlatıyor: "(Namazda) Fatiha süresi ile kolaya gelen bir miktar (Kur'ân âyetin)i okumakla emrolunduk."

87- Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi âyeti (Fatihayı) ve yüce Kur'ân'ı verdik./hicr

bunuda düşün;)

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
bunlar mezheplere laf atarlar...
yalnız kendi türedilerindede 1000 tane farklı yorumları var..
sen kendini düzelt, İMAM I AZAM A LAF ATATCAĞINA SAPIK!

SELAMETLE..

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
usamebinladin' Alıntı:
bunlar mezheplere laf atarlar...
yalnız kendi türedilerindede 1000 tane farklı yorumları var..
sen kendini düzelt, İMAM I AZAM A LAF ATATCAĞINA SAPIK!

SELAMETLE..

Sen imama azama uyduğunu ispatlasana. İmamı azamın hangi eserine baktın da ona uyuyorsun???

Sen En'am 159 u bi okusana. ".... hizip hizip, bölük bölük parça parça olmayın...." Belki mezhepinden kurtulup bir oh çekersin...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt