Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an'a Göre Namaz Vakitleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
peki ALİM DÜŞMANLARI SİZİ...
BUNDAN NE ANLIYORSUN?
BİRAZ ALİLERE SORUN SİZ DİYORDUN(?)
SORACAĞIZ TABİİ Kİ..
ÇÜNKÜ İNANDIĞIMIUZ KURAN ÖYLE DİYOR...
BUYRUN BAKIN...
HELE SEN DAHA DİKKTALİ BAK...
NE AN-LI-YOR-SUN???

Bu misalleri ancak âlim olanlar anlar.) [Ankebut 43]
{Demek ki herkes Kur’an-ı kerimi anlayamıyor, ancak âlimler anlıyor. Âlimleri rehber edinmek niye ayıplanıyor ki?}

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
peki bu neyin nesi KURAN MERKEZLİ DİN CİLER?
BU NE ANLAMA GELİYOR?
ALİM DİYE DALGA GEÇTİĞİNİZ ŞEY TEK KAYNAĞINIZDA BÖYLE GEÇİYOR TEKRAR..
OKU OKU OKU!!!
SEN DAHA DİKKTALİ OKU!!!

Bilmiyorsanız âlimlere sorun!) [Nahl 43] {Bilmeyenin âlimlere sorması Allah’ın emridir.}(Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.) [Fatır 28]
{Çünkü âlim, Allahü teâlâyı en iyi tanıyor ki, ondan korkuyor. Allah’tan korkmak büyük mertebedir. Resulullah efendimiz, (Allah’tan en çok ben korkarım) buyurdu. (Buhari) Bu âyet ile bu hadis-i şerif âlimin değerinin ne kadar yüce olduğunu göstermektedir.}

Z

zeynep_hearty

Guest
Öncelikle s.a. eğer efendimiz sav söz hakkı verilmemiş olsaydı bi çok ayette deki: ey muhammet diye başlamazdı.... Andolsun ki Allah, müminlere kendilerinden, onlara kendi âyetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitab ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içindeydiler.(ali imran164) burdaki hikmetten maksat bile aşikardır...
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.(nisa sr 59)
- Allah'a itaat edin, Peygamber'e de itaat edin. Kötülüklerden sakının. Eğer yüz çevirirseniz, biliniz ki, Peygamber'imize düşen sadece apaçık tebliğdir. (maide 92)
Herhalde sana bey'at edenler ancak Allah'a bey'at etmektedirler. Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdi bozarsa ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah'a verdiği ahde vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükâfat verecektir.(fetih sr 10)
Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.(nisa 40)

aslında fazla söze hacet yok kaldıki efendimizin hadislerinde insan için zararlı hiçbirşey olmadığı gibi bilakis insan için çok faydalı şeyler mevcuttur neden bu konular tartışılyo müslümanların kafası karıştırılı oda malum ama neyse rabbim cümlemize doğruyu görmeyi nasip etsin selam ve dua ile.....

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
UMARIM ANLMIŞSINDIR ARTIK!!

DAHA ANLAMADIYSAN, SENİN İBNİ SEBE GİBİ BİR FİTNE OLMANDAN ŞÜPHELENCEĞİM..
VE YÖNETİCİLERE ŞİKAYETTE BULUNACAĞIM...
EĞER DAHA ANLAMADIYSAN...
AKIL SAĞLIĞINDA ŞÜPHE EDECEĞİM!!

SELAMETLE..

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
bırakın ya...
bu ayetlere cevapları olmadığı gibi bir de yüzsüzce kuran a zıt olduğu gibi kafalarına göre konu açıyorlar...
cevapları var mı bu ayetlere yok!
ama onlar sapkınlıklarına devam ediyorlar..
şüphesiz Allah(CC) her şeyi gören ve işitendir...

selametle...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
usamebinladin' Alıntı:
peki bu neyin nesi KURAN MERKEZLİ DİN CİLER?
BU NE ANLAMA GELİYOR?
ALİM DİYE DALGA GEÇTİĞİNİZ ŞEY TEK KAYNAĞINIZDA BÖYLE GEÇİYOR TEKRAR..
OKU OKU OKU!!!
SEN DAHA DİKKTALİ OKU!!!

Bilmiyorsanız âlimlere sorun!) [Nahl 43] {Bilmeyenin âlimlere sorması Allah’ın emridir.}(Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.) [Fatır 28]
{Çünkü âlim, Allahü teâlâyı en iyi tanıyor ki, ondan korkuyor. Allah’tan korkmak büyük mertebedir. Resulullah efendimiz, (Allah’tan en çok ben korkarım) buyurdu. (Buhari) Bu âyet ile bu hadis-i şerif âlimin değerinin ne kadar yüce olduğunu göstermektedir.}

Alim dediğiniz şahıslar kimler? önce onların alim olup olmadıklarını Kur'an ile sorgulayalım. söyleyin alim kabul ettiklerinizi ben de size cevabınızı o şahıslara göre Kur'an'dan vereceğim...

Alim dediğiniz şahısleın isimlerini bekliyorum...

Vesselam

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Suffiyun' Alıntı:
Hani buradaki Muhammed,ALLAH(c.c)'ın isimlerinden biriydi,mettin kardeş öyle diyordu yani,sizin kendi aranızda anlaşma probleminiz mi var. :)

mettin kardeşin iddia ettiği yazıyı aktarırsan cevap bulacaksın kardeşim. ben öyle bir şey iddia ettiğini hiç bir yerde görmedim

Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
usamebinladin' Alıntı:
UMARIM ANLMIŞSINDIR ARTIK!!

DAHA ANLAMADIYSAN, SENİN İBNİ SEBE GİBİ BİR FİTNE OLMANDAN ŞÜPHELENCEĞİM..
VE YÖNETİCİLERE ŞİKAYETTE BULUNACAĞIM...
EĞER DAHA ANLAMADIYSAN...
AKIL SAĞLIĞINDA ŞÜPHE EDECEĞİM!!

SELAMETLE..

Kur'an diyenler fitneci demek ha?

Peygamberimiz ne diyordu peki? O alim, mezhep, tarikat, cemaat mi diyordu yoksa o da bizim (Kur'an'cılar) gibi yalnız Kur'an mı diyordu???

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
HaNiF' Alıntı:

Alim dediğiniz şahıslar kimler? önce onların alim olup olmadıklarını Kur'an ile sorgulayalım. söyleyin alim kabul ettiklerinizi ben de size cevabınızı o şahıslara göre Kur'an'dan vereceğim...

Alim dediğiniz şahısleın isimlerini bekliyorum...

Vesselam

sen misin alim?
kuran dan sorgulayacakmış bir de...
O ALİMLERİN İŞİ...
ALİMLERE GÖRE SENİN BİR ZIRVA OLDUĞUNU RAHTLILA SÖYLEYEBİLİYORUM...
SANA ALİM SÖYLİYECEĞİM VE SEN SAHTE ALİM KURAN DAN YORUMLA ONLARA İSİM TAKACAKSIN...
BU KÜFRE İZİN VEREMEM!
AKLINI BAŞINA TOPLA ALİMLERE LAF UZATMAYA SAKIN YELTENME!

SELAMETLE...

usamebinladin

Mesajlari Onaylanacak
HaNiF' Alıntı:

Kur'an diyenler fitneci demek ha?

Peygamberimiz ne diyordu peki? O alim, mezhep, tarikat, cemaat mi diyordu yoksa o da bizim (Kur'an'cılar) gibi yalnız Kur'an mı diyordu???

ha!
mettin den mi geçmiş sanada bu 'ha, vah, ahhh! gibi kendi zırvalığını sunan kavramlar?

(Resulüme itaat edin, Ona itaat bana itaattir, bilmiyorsanız âlimlere sorun
KURAN I KERİM bunu diyor...
EFENDİMİZ DE
'Âlimler benim vârislerimdir.'
DİYOR..
SEN HADİSLERE İNANMADIĞIN İÇİN, SÜNNET YOLUNU İNKAR ETTİĞİN İÇİN HAADİS İ ŞERİF E BAKMANA GEREK YOK...
KURAN DA HÜKMÜN NASIL YAZIYOR BAK..

Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151]
bu ayeti düşün bakalım yüce tefisrci(!)
gerçi sen alimdin pardon..
istediğin anlamı çıkarırsın...

bu ayet ne demektir?

Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: “İşittik, itaat ettik” demek, ancak müminlerin sözüdür, işte kurtuluşa erenler onlardır.) [Nur 51]

KURAN İ KERİM DİYENLER DEĞİL, KURANI KERİM DEMEYENLER DİYECEKTİN...
ÇÜNKÜ SEN KURAN I KERİM DESEYDİN YUKARIDAKİ AYETLERİ ANLAR VE RESULÜNÜN VE ASHABININ YOLU OLAN EHLİ SÜNNET YOLUNA GELİRDİN...
KURANI KERİM BUNU DİYOR...
SEN KURAN DİYORSAN YUKARIDAKİ AYETLERİ KABUL ET VE SÜNNET YOLUNA DÖN..
AKSİ TAKDİRDE SEN KURAN I KERİM DEMİŞ OLMUYORSUN..
ÇÜNKÜ AÇIK EMİRLERİNE KARŞI GELMİŞ OLUYORSUN!

İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]
BUNU DA ANLAMAYA ÇALIŞ!
VE BUNU DA!
Resulümün verdiğini alın, yasakladığından da sakının!) [Haşr 7]

SELAMETLE...
DAHADA ANLAMIYORSAN TEKRARLIYORUM İBNİ SEBE GİBİ BİR FİTNE YAYMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ...
ÇÜNKÜ KURAN DEDİĞİNİZ HALDE EMİRLERİNE UYMUYORSUNU ALLAH'IN(CC)

SELAMETLE...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Arapçanız varsa bilirsiniz kardeşim...

Rükû; arapçada kendinden üstün olduğunu kabullenerek ona boyun etmektir.
Secde; Karşındakine (Alah'a) karşı aciz olduğunu kabullenmektir bir anlamda. Yalnız Allah'a yapılır. Allah'a en yakın olduğumuz andır.
Kıyam; ayakta sabit durmak, ayakta beklemektir.
Kıraat; okumak demektir

Bu kelimeleri türkçeye göre değerlendirirseniz tabii ki anlamazsınız. Kur'an arapça inmiştir; kelimeleri türkçe olacak değil ya...

Ben namazımı Kur'an'a göre kılıyorum. Şu anda eskiden (hanefi iken) kıldığım namazlardakinden daha çok huşu ve zevk alıyorum..

Allah'ım sana şükürler olsun... Kur'an'ı daha genç yaşta anlayabildiğim ve onu uygulayabildiğim için...

Vesselam
ben burda manasını sormuyorum, şimdi ben size nasıl namazı eda ettiğiniz soruyorum bu söyledikleriniz ben ayakta durarakta yapabilirim. ben size tekrar soruyorum kılıyorsanız eğer gün içinde nasıl namaz kıldığınızı anlatın? ve bu nasıl bulduğunuzu anlatın ayetlerle buyrun, namazı nasıl kılıyorsunuz ? sorum gayet açık....

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
usamebinladin' Alıntı:

sen misin alim?
kuran dan sorgulayacakmış bir de...
O ALİMLERİN İŞİ...
ALİMLERE GÖRE SENİN BİR ZIRVA OLDUĞUNU RAHTLILA SÖYLEYEBİLİYORUM...
SANA ALİM SÖYLİYECEĞİM VE SEN SAHTE ALİM KURAN DAN YORUMLA ONLARA İSİM TAKACAKSIN...
BU KÜFRE İZİN VEREMEM!
AKLINI BAŞINA TOPLA ALİMLERE LAF UZATMAYA SAKIN YELTENME!

SELAMETLE...

Bütün alimlerin canı cehenneme...

İsimleri hala bekliyorum ladin bey... alimlerinizin ismini söyleyin yorumumuzu Kur'an'dan getirelim...

Vesselam...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
usamebinladin' Alıntı:
ha!
mettin den mi geçmiş sanada bu 'ha, vah, ahhh! gibi kendi zırvalığını sunan kavramlar?

(Resulüme itaat edin, Ona itaat bana itaattir, bilmiyorsanız âlimlere sorun
KURAN I KERİM bunu diyor...
EFENDİMİZ DE
'Âlimler benim vârislerimdir.'
DİYOR..
SEN HADİSLERE İNANMADIĞIN İÇİN, SÜNNET YOLUNU İNKAR ETTİĞİN İÇİN HAADİS İ ŞERİF E BAKMANA GEREK YOK...
KURAN DA HÜKMÜN NASIL YAZIYOR BAK..

Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151]
bu ayeti düşün bakalım yüce tefisrci(!)
gerçi sen alimdin pardon..
istediğin anlamı çıkarırsın...

bu ayet ne demektir?

Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: “İşittik, itaat ettik” demek, ancak müminlerin sözüdür, işte kurtuluşa erenler onlardır.) [Nur 51]

KURAN İ KERİM DİYENLER DEĞİL, KURANI KERİM DEMEYENLER DİYECEKTİN...
ÇÜNKÜ SEN KURAN I KERİM DESEYDİN YUKARIDAKİ AYETLERİ ANLAR VE RESULÜNÜN VE ASHABININ YOLU OLAN EHLİ SÜNNET YOLUNA GELİRDİN...
KURANI KERİM BUNU DİYOR...
SEN KURAN DİYORSAN YUKARIDAKİ AYETLERİ KABUL ET VE SÜNNET YOLUNA DÖN..
AKSİ TAKDİRDE SEN KURAN I KERİM DEMİŞ OLMUYORSUN..
ÇÜNKÜ AÇIK EMİRLERİNE KARŞI GELMİŞ OLUYORSUN!

İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]
BUNU DA ANLAMAYA ÇALIŞ!
VE BUNU DA!
Resulümün verdiğini alın, yasakladığından da sakının!) [Haşr 7]

SELAMETLE...
DAHADA ANLAMIYORSAN TEKRARLIYORUM İBNİ SEBE GİBİ BİR FİTNE YAYMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ...
ÇÜNKÜ KURAN DEDİĞİNİZ HALDE EMİRLERİNE UYMUYORSUNU ALLAH'IN(CC)

SELAMETLE...

Sen hala ayetlerin arasına Kur'andan, sünnetten diye olmayan şeyleri Kur'an'a sokuyorsun... Ben Kur'an diyorum fitneci oluyorum, sen Allah'ın ayetini düzeltmeye kalkışıyorsun müslüman oluyorsun... Yazık bee... Bi de utanmadan ayetlerin arasına sünnet kavramını koyuyorsun ya... Allah islah eylesin ne deyim... Ayetlerin kendi inancına göre kelimeler sokuyorsun. Oysa Kur'an bundan münezzehtir...

Vesselam...

Abd

New member
HaNiF' Alıntı:

Bütün alimlerin canı cehenneme...

Vesselam...

bu düşünen bir insanın söyleyeceği söz değil. olsa olsa duyguların getirdiği bir azgınlık!

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
ben burda manasını sormuyorum, şimdi ben size nasıl namazı eda ettiğiniz soruyorum bu söyledikleriniz ben ayakta durarakta yapabilirim. ben size tekrar soruyorum kılıyorsanız eğer gün içinde nasıl namaz kıldığınızı anlatın? ve bu nasıl bulduğunuzu anlatın ayetlerle buyrun, namazı nasıl kılıyorsunuz ? sorum gayet açık....

Ben namazı günde 3 vakit kılıyorum. Önce abdest (yıkıyorum yüzümü ve dirseklere kadar kollarımı; meshediyorum başımı ve topuklara kadar ayaklarımı) alıyorum. Yönümü kıbleye dönüyorum ve (tekbir almadan) kendimi namazda hissettiğim an gözümü kapatıp sure veya ayet okuyorum.

Önce okuduğum ayet veya sureyi arapça; ardından türkçesini okuyorum

Mesela fatiha suresini okurken: "elhamdulillahi rabbil alemin" deyip ardından hamd yalnızca Alemlerin Rabb'ınadır" diyorum. "Errahmanirrahim" deyip ardından "Rahman ve Rahim olana" diyorum... yaklaşık 10 dakika hem ayet okuyor hem de türkçe ve arapça olarak dua ediyorum.

Sonra rükuya geliyorum. "Allah'ım sen büyüksün, alemlerin rabbisin, beni yoktan varedensin. Bize hem dünyada hem ahirette iyilik ver ve cehennem azabından koru. Amel defteri sağ tarafından verilenlerden eyle. Kur'an'ı hayatıma yansıtmam için bana yardımcı ol. Kur'an'ı anlamam için bana kolaylık sağla. Günahlarımı affet. İnsanları hidayete erdir. Müslümanların aralarındaki düşmanlığın kalkmasına yardım et....." vs. türkçe dua ve tövbe ediyorum yaklaşık 10 dakika.

Sonra rükuyu tamamlamış ve secdeye geçiş için ayağa dikilip hemen secdeye yatıyorum. Ve yine türkçe ve arapça dualar ediyorum. Bazen 1 secde yapıyorum bazen 2 bazen 3... her bir secdem yaklaşık 15 dakika sürüyor. daha sonra kıyama varıp yine ayet ve sureleri önce arapça sonra türkçe okuyorum. Yine ruku ve secdeyi yukarıdaki gibi yaptıktan sonra son secdeyi tamamladıktan sonra direkt ayağa kalkıp işimin başına dönüyorum. Oturuş yapmıyorum...

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
Abd' Alıntı:
bu düşünen bir insanın söyleyeceği söz değil. olsa olsa duyguların getirdiği bir azgınlık!

Ben alimlerin hiçbirini takmam. Çünkü Kur'an'a uymayan o kadar çok yönleri var ki... Ben alim diye bir sıfatı kabul etmem. Benim anlayışımda İslâm'da alim diye ayrı bir sınıf yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.

Vesselam...

Abd

New member
HaNiF' Alıntı:
Ben alimlerin hiçbirini takmam. Çünkü Kur'an'a uymayan o kadar çok yönleri var ki... Ben alim diye bir sıfatı kabul etmem. Benim anlayışımda İslâm'da alim diye ayrı bir sınıf yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.

Vesselam...

neye göre kurana aykırı onlar sana göre. peki sen yanlış yoldaysan? neden bu kadar kibirlisin.? ömrünü bu yolda harcamış insanlar var sen ne yaptın bu güne kadar? yaşın kaç birkimin ne? acaba gerçekten senmi biliyorsun doğruyu yoksa sadece dik kafalımısın?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
HaNiF' Alıntı:

Ben namazı günde 3 vakit kılıyorum. Önce abdest (yıkıyorum yüzümü ve dirseklere kadar kollarımı; meshediyorum başımı ve topuklara kadar ayaklarımı) alıyorum. Yönümü kıbleye dönüyorum ve (tekbir almadan) kendimi namazda hissettiğim an gözümü kapatıp sure veya ayet okuyorum.

Önce okuduğum ayet veya sureyi arapça; ardından türkçesini okuyorum

Mesela fatiha suresini okurken: "elhamdulillahi rabbil alemin" deyip ardından hamd yalnızca Alemlerin Rabb'ınadır" diyorum. "Errahmanirrahim" deyip ardından "Rahman ve Rahim olana" diyorum... yaklaşık 10 dakika hem ayet okuyor hem de türkçe ve arapça olarak dua ediyorum.

Sonra rükuya geliyorum. "Allah'ım sen büyüksün, alemlerin rabbisin, beni yoktan varedensin. Bize hem dünyada hem ahirette iyilik ver ve cehennem azabından koru. Amel defteri sağ tarafından verilenlerden eyle. Kur'an'ı hayatıma yansıtmam için bana yardımcı ol. Kur'an'ı anlamam için bana kolaylık sağla. Günahlarımı affet. İnsanları hidayete erdir. Müslümanların aralarındaki düşmanlığın kalkmasına yardım et....." vs. türkçe dua ve tövbe ediyorum yaklaşık 10 dakika.

Sonra rükuyu tamamlamış ve secdeye geçiş için ayağa dikilip hemen secdeye yatıyorum. Ve yine türkçe ve arapça dualar ediyorum. Bazen 1 secde yapıyorum bazen 2 bazen 3... her bir secdem yaklaşık 15 dakika sürüyor. daha sonra kıyama varıp yine ayet ve sureleri önce arapça sonra türkçe okuyorum. Yine ruku ve secdeyi yukarıdaki gibi yaptıktan sonra son secdeyi tamamladıktan sonra direkt ayağa kalkıp işimin başına dönüyorum. Oturuş yapmıyorum...
bunları yapmanı emreden ayet varmı?
neye göre bu tespitleri yaptın? yoksa içinden geldiği gibi mi yapıyorsun ?

Abd

New member
SADECE ZAN muhalefet olsunda :)

HaNiF

Mesajlari Onaylanacak
seyfullah putkıran' Alıntı:
bunları yapmanı emreden ayet varmı?
neye göre bu tespitleri yaptın? yoksa içinden geldiği gibi mi yapıyorsun ?

Allah'ın koymadığı bir sınırı kimse koyamaz. Peygamber bile... Allah, namaz konusunda fazla ayrıntıya girmemiştir. Yapılması gerekenleri yapınca namaz olmuş demektir... Bitti

Vesselam...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt